Result Correction Page

Nanaimo Kennel Club
Thursday, June 16, 2022



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Grant Townsend
West Highland White Terrier  
GChG Skyehigh's Video Game
Points: 235 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Grant Townsend
Newfoundland  
GChEx Heartsease Delightful Ambition
Points: 194
Best Puppy In Show
Judge: Grant Townsend
Shetland Sheepdog  
Ch Mystic Suntime Supernova








Group 1 - David Denis Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Lagotto Hill Basilichito
  Lagotto Romagnolo   40
Group 2nd   
GChB Realta Let It Rain At Cuchulain
  Spaniel (Irish Water)   39
Group 3rd   
Ch Goldplus Honky Tonk Man
  Retriever (Golden)   38
Group 4th   
Ch Elcazador Fortunes Favour The Fool
  Spaniel (English Cocker)   27
BPIG    Elcazador Golden Touch   Spaniel (English Cocker)   N/A
Judge: David Denis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Lagotto Hill Basilichito



Judge: David Denis

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Malhaven Mastro Di Saltello


Judge: David Denis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Blazingstar Osprey


Winners Dog: (1-0-0-0)
Blazingstar Osprey

Open Dog Class
1st Blazingstar Osprey


Judge: David Denis

Best Of Breed: 10 pts (2-3-4-2)
GCh Goldplus Honky Tonk Man

Best Of Opposite Sex
Ch Kitsana's Post Parade

Best Of Winners: (2-3-4-2)
Kitsana's Runhappy

Best Puppy In Breed
Ch Creeksidefrm's Blueplate Special

Select Dog
GChS Allsgold Shot Of III Wise Men

Select Bitch
Ch Blackpool Got Some Splaining To Do


Winners Dog: (2-3-4-2)
Kitsana's Runhappy

Reserve Winners Dog
Hwnk's Stay Gold Ponyboy

Junior Puppy Dog Class
1st Hwnk's Stay Gold Ponyboy

12-18 Month Dog Class
1st Kitsana's Runhappy


Winners Bitch: (2-3-4-2)
Westbrook's Good As Gold

Reserve Winners Bitch
Goldplus Gone Country

Senior Puppy Bitch Class
1st Creeksidefrm's Once In A Blue Moon

Canadian Bred Bitch Class
1st Goldplus Gone Country

Open Bitch Class
1st Westbrook's Good As Gold

Judge: David Denis

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChB Danrich's Polly Pocket

Best Of Opposite Sex
GChS Kermodei's Unforgettable Yeti



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Makaila's Queen Of The Nile

Reserve Winners Bitch
Kermodei's Deja Vous

Open Bitch Class
1st Makaila's Queen Of The Nile
2nd Kermodei's Deja Vous

Judge: David Denis

Best Of Breed: 5 pts (4-1-1-0)
GCh Tollchester Free'Dom Fighter

Best Of Opposite Sex
Tollchester Spice It Up

Best Of Winners: (4-1-1-0)
Seaterrace's Brew Laddie At Sevenacres

Best Puppy In Breed
Seaterrace's Brew Laddie At Sevenacres


Winners Bitch: (4-1-1-0)
Tollchester Spice It Up

Open Bitch Class
1st Tollchester Spice It Up

Judge: David Denis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sevenoaks Spotify



Judge: David Denis

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Ch Redjack Sjoblom's Midnight Moonrider

Best Of Opposite Sex
Ch Echodelights Sassenach Lass

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Conquest's Maze Runner

Best Puppy In Breed
Newsong's Gogo Gracie At Sjoblom


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Newsong's Gogo Gracie At Sjoblom

Senior Puppy Bitch Class
1st Newsong's Gogo Gracie At Sjoblom

Judge: David Denis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Islandview Mistic Storyteller



Judge: David Denis

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch Elcazador Fortunes Favour The Fool

Best Of Opposite Sex
Especially Rhythm Of My Heart

Best Puppy In Breed
Elcazador Golden Touch

Select Dog
GChS Sherlock's Right On Q



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Especially Rhythm Of My Heart

Reserve Winners Bitch
Elcazador Golden Touch

Senior Puppy Bitch Class
1st Elcazador Golden Touch

Open Bitch Class
1st Especially Rhythm Of My Heart

Judge: David Denis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Realta Let It Rain At Cuchulain



Judge: David Denis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jaybren's Better Than Gold

Best Puppy In Breed
Jaybren's Better Than Gold



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jaybren's Better Than Gold

Senior Puppy Bitch Class
1st Jaybren's Better Than Gold

Judge: David Denis

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
GChB Silversea's Summer Sonnet

Select Bitch
GChB Bartland's Poseidon Adventure







Group 2 - Grant Townsend Top Dog
Points
Group 1st   
GChS RJ's Scottish Mist
  Basset Hound   22
Group 2nd   
GCh Bory Wood XiGia
  Beagle   21
Group 3rd   
GChB Trumphill Anam Cara At Kipanga
  Rhodesian Ridgeback   20
Group 4th   
Necesse's Defendo Dominus
  Deerhound (Scottish)   10
BPIG    The Golden Pearl Of Course   Rhodesian Ridgeback   N/A
Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS RJ's Scottish Mist



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bory Wood XiGia



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Joskip's Winter Ghost MLC

Select Dog
GCh Nouveau's Link To My Heart



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Koradox Pramada Golden Gate Girl At Cahladen



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Necesse's Defendo Dominus

Best Of Opposite Sex
Hollyrood Pick Your Poison

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Necesse's Defendo Dominus


Winners Dog: (1-2-0-0)
Necesse's Defendo Dominus

Open Dog Class
1st Necesse's Defendo Dominus


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Hollyrood Pick Your Poison

Reserve Winners Bitch
Dhu Mohr Ygraine At Hollyrood

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hollyrood Pick Your Poison

Open Bitch Class
1st Dhu Mohr Ygraine At Hollyrood

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 9 pts (3-2-3-2)
GChB Trumphill Anam Cara At Kipanga

Best Of Opposite Sex
GCh The Golden Buzzer Of Course

Best Of Winners: (3-2-3-2)
Ode To Adventure Of Course

Best Puppy In Breed
The Golden Pearl Of Course

Select Dog
GChB Nkosi Ongoing Success Odin

Select Bitch
Ch Loscanna N Ridgefolk Qwandoya


Winners Bitch: (3-2-3-2)
Martella's Bada Bing

Reserve Winners Bitch
The Golden Pearl Of Course

Senior Puppy Bitch Class
1st The Golden Pearl Of Course

Open Bitch Class
1st Martella's Bada Bing

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Haefen Phaeton Kharisma



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Haefen Lark Ascending Of Divine

Open Bitch Class
1st Haefen Lark Ascending Of Divine

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Meadowmouse Bombalurina

Best Puppy In Breed
Ch Hilerica Zagato At Sailaway

Select Bitch
Ch Hilerica Zagato At Sailaway



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Meadowmouse Bombalurina

Open Bitch Class
1st Meadowmouse Bombalurina





Group 3 - Grant Townsend Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Heartsease Delightful Ambition
  Newfoundland   27
Group 2nd   
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   26
Group 3rd   
GChB Banbury's Imagine Dragons
  Bullmastiff   25
Group 4th   
GChB Vanderbilt's Let The Magic Begin
  Samoyed   22
BPIG   
Ch Anhara's A Gust Up Her Kilt
  Great Dane   N/A
Judge: Delvina Beaulac

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Daomori Dream Big To Outlander

Best Of Opposite Sex
Outlander's Take Me Back In Time

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Outlander's That Certain Mystique

Best Puppy In Breed
Outlander's That Certain Mystique


Winners Dog: (1-1-0-1)
Outlander's Take Me Back In Time

12-18 Month Dog Class
1st Outlander's Take Me Back In Time


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Outlander's That Certain Mystique

Junior Puppy Bitch Class
1st Outlander's That Certain Mystique

Judge: Delvina Beaulac

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Edgemere's Awesome Dawson

Best Puppy In Breed
Edgemere's Awesome Dawson


Winners Dog: (1-0-0-0)
Edgemere's Awesome Dawson

Junior Puppy Dog Class
1st Edgemere's Awesome Dawson


Judge: Delvina Beaulac

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Doubledutch's Rothko

Best Of Opposite Sex
Doubledutch's Leia



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Doubledutch's Leia

Reserve Winners Bitch
Doubledutch's Lara

12-18 Month Bitch Class
1st Doubledutch's Leia

Canadian Bred Bitch Class
1st Doubledutch's Lara

Judge: Delvina Beaulac

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChB Banbury's Imagine Dragons

Best Of Opposite Sex
Kilmarnock Quality Never Goes Out Of Style

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Kilmarnock Quality Never Goes Out Of Style

Judge: Delvina Beaulac

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Gentry N Salieri Coco Martini

Best Of Opposite Sex
Katet Stack The Deck

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Sant Kreal Rated R

Best Puppy In Breed
Sant Kreal Rated R


Winners Dog: (1-1-0-1)
Katet Stack The Deck

Junior Puppy Dog Class
1st Katet Stack The Deck


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Sant Kreal Rated R

Junior Puppy Bitch Class
1st Sant Kreal Rated R

Judge: Delvina Beaulac

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Anhara's A Gust Up Her Kilt

Best Puppy In Breed
Ch Anhara's A Gust Up Her Kilt



Winners Bitch: (0-1-0-2)
K'n Island Anhara's Blackmail

Senior Puppy Bitch Class
1st K'n Island Anhara's Blackmail

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Heartsease Delightful Ambition



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
Ch Seagypsy' N Tanaki's Ain't Misbehavin'

Best Of Opposite Sex
GCh Justlyd's Matter Of Fact

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Tanaki's Tuxedo And Diamonds

Best Puppy In Breed
Ch Seagypsy' N Tanaki's Ain't Misbehavin'

Select Bitch
Ch Whoosh Robel Princess Nautique


Winners Dog: (1-2-1-2)
Tanaki's Tuxedo And Diamonds

Open Dog Class
1st Tanaki's Tuxedo And Diamonds


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Whoosh Supernova On The Move

Reserve Winners Bitch
Acostar Tanaki's Fire N Ice

Junior Puppy Bitch Class
1st Acostar Tanaki's Fire N Ice

Open Bitch Class
1st Whoosh Supernova On The Move

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GChB Vanderbilt's Let The Magic Begin

Best Of Opposite Sex
GCh Vanderbilt's Talk About Luck

Best Puppy In Breed
Snowlegend Gazing On A Star

Select Dog
Ch Polar Mist Heaven's Drive


Winners Dog: (1-0-2-1)
Snowlegend Gazing On A Star

Junior Puppy Dog Class
1st Snowlegend Gazing On A Star


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow







Group 4 - Grant Townsend Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   40
Group 2nd   Ch Takala Trails Maddison   Irish Terrier   33
Group 3rd   
Ch Amblegreen Den-Mar's All In
  Norwich Terrier   32
Group 4th   
Kometa Rossi Kovid
  Skye Terrier   29
BPIG   
Ch Amblegreen Den-Mar's All In
  Norwich Terrier   N/A
Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Tidewalker Epsilon Grace

Best Of Opposite Sex
Kiaya's Blast Off To Tidewalker

Best Puppy In Breed
Kiaya's Blast Off To Tidewalker


Winners Dog: (1-0-0-1)
Kiaya's Blast Off To Tidewalker

Senior Puppy Dog Class
1st Kiaya's Blast Off To Tidewalker


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fernrigg's Colby

Best Puppy In Breed
Fernrigg's Colby


Winners Dog: (1-0-0-0)
Fernrigg's Colby

Senior Puppy Dog Class
1st Fernrigg's Colby


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GCh Rozehaven's Springtime Zephyr

Best Of Opposite Sex
GChB Brickfield Crusher

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Rozehaven's Eastern Haar

Best Puppy In Breed
Delicious Abernethy

Select Bitch
GCh Luxury Avenue's Freyja Of Rozehaven


Winners Dog: (1-1-1-2)
Rozehaven's Eastern Haar

12-18 Month Dog Class
1st Rozehaven's Eastern Haar


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Delicious Abernethy

Junior Puppy Bitch Class
1st Delicious Abernethy

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Braemar Scotch Broom Skywalker At Janmar

Best Of Opposite Sex
GCh Iz's Red Moon Rising

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Braemar Scotch Broom Skywalker At Janmar


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Iz's Spring Fling

12-18 Month Bitch Class
1st Iz's Spring Fling

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Takala Trails Maddison



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ave Fraer Happy Star

Best Puppy In Breed
Ave Fraer Happy Star



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ave Fraer Happy Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Ave Fraer Happy Star

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Slicey's Charlize The Rose of Trallee


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Amblegreen Den-Mar's All In

Best Of Opposite Sex
Wichunt's Night Bird

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Phoenix's Dream Black Corsar

Best Puppy In Breed
Ch Amblegreen Den-Mar's All In


Winners Dog: (1-1-1-0)
Phoenix's Dream Black Corsar

Open Dog Class
1st Phoenix's Dream Black Corsar


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Wichunt's Night Bird

Senior Puppy Bitch Class
1st Wichunt's Night Bird

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
GChS Empire Dreamaker Hot Tip

Best Of Opposite Sex
Kinsey's Mimicker Practically Magic



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Kinsey's Mimicker Practically Magic

Reserve Winners Bitch
Empire's Stargate To The Moon

12-18 Month Bitch Class
1st Kinsey's Mimicker Practically Magic
2nd Empire's Stargate To The Moon

Canadian Bred Bitch Class
1st Mimicker's Gadabout

Open Bitch Class
1st Mimicker's Catch My Fancy

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GChB Dunsmuir Glenby Devil's Sprite

Best Of Opposite Sex
Black Thistle Once In A Blue Moon

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Black Thistle Once In A Blue Moon

Best Puppy In Breed
McVan's Star Lord


Winners Dog: (2-1-0-1)
Black Thistle Once In A Blue Moon

Reserve Winners Dog
McVan's Star Lord

Senior Puppy Dog Class
1st McVan's Star Lord

Open Dog Class
1st Black Thistle Once In A Blue Moon


Winners Bitch: (2-1-0-1)
McVan's Bippity Boppity Boo

12-18 Month Bitch Class
1st McVan's Bippity Boppity Boo

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rocglen Ginger Heliabel

Best Puppy In Breed
Rocglen Ginger Heliabel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rocglen Ginger Heliabel

Senior Puppy Bitch Class
1st Rocglen Ginger Heliabel

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kometa Rossi Kovid


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kometa Rossi Kovid

Open Dog Class
1st Kometa Rossi Kovid


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Greentree Lady O'Cashel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Greentree Lady O'Cashel

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Greentree Lady O'Cashel

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Hillside Hound Of Baskerville

Best Of Opposite Sex
Takala Trails Isabella 2nd

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Takala Trails Angus

Select Dog
Ch Takala Trails Ginger Goodwin


Winners Dog: (1-2-2-0)
Takala Trails Angus

Canadian Bred Dog Class
1st Takala Trails Angus


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Takala Trails Isabella 2nd

Reserve Winners Bitch
Distaff Dazzling Display

12-18 Month Bitch Class
1st Distaff Dazzling Display

Canadian Bred Bitch Class
1st Takala Trails Isabella 2nd

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GChG Skyehigh's Video Game

Best Of Opposite Sex
Ch Ladyleigh She's Cooking Now

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Seawest Here Comes Dolly

Best Puppy In Breed
Mysticgold's Boom Boom Boom


Winners Dog: (2-3-1-1)
Mysticgold's Boom Boom Boom

Reserve Winners Dog
Windacre Fun Times At Mysticgold

Junior Puppy Dog Class
1st Windacre Fun Times At Mysticgold

Senior Puppy Dog Class
1st Mysticgold's Boom Boom Boom


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Seawest Here Comes Dolly

Reserve Winners Bitch
Seawest Bonnie Day

12-18 Month Bitch Class
1st Seawest Here Comes Dolly
2nd Seawest Bonnie Day

Open Bitch Class
1st Mysticgold's Heartbreaker





Group 5 - Grant Townsend Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Carmorosa's Pixie Dancer
  Silky Terrier   35
Group 2nd   
GChS MistyTrails H'dalgos Chido Wey
  Havanese   34
Group 3rd   
GCh Swifthaven Watcha Talk'n About
  Chinese Crested   26
Group 4th   
Ch Harana Fatboy Slim
  Cavalier King Charles Spaniel   25
BPIG   
Rae Anne's Top Gun
  Papillon   N/A
Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Ch Harana Fatboy Slim

Best Of Opposite Sex
GChS Alderglen Siren Song

Best Puppy In Breed
Caviolia's All Hallow's Eve Midnight Magicks



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Caviolia's Blissful Serendipity

Reserve Winners Bitch
Sunsprite's Ain't Misbehavin'

Junior Puppy Bitch Class
1st Caviolia's All Hallow's Eve Midnight Magicks

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Caviolia's Blissful Serendipity

Open Bitch Class
1st Sunsprite's Ain't Misbehavin'

Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
Ch Arkland N Crystaljem's Diamonds Are Furever

Best Puppy In Breed
Linandy's Stop The Rain

Select Dog
Ch Pastel's Web Of Lies


Winners Dog: (1-0-2-0)
Linandy's Stop The Rain

Open Dog Class
1st Linandy's Stop The Rain


Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Swifthaven Watcha Talk'n About



Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Donandru & Endor Where East Met West


Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 7 pts (0-4-2-2)
GChS MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Of Opposite Sex
GChS MistyTrails Wyntr'Elise

Best Puppy In Breed
Ch MistyTrails Allara's Wyntr'Rising

Select Dog
GCh Havadahl Kizmet

Select Bitch
Ch MistyTrails Allara's Wyntr'Rising


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
White Fairy Angel Chace

Best Of Opposite Sex
Spoildrotten's Let Me Love You

Best Of Winners: (1-1-0-0)
White Fairy Angel Chace

Best Puppy In Breed
Spoildrotten's Let Me Love You


Winners Dog: (1-1-0-0)
White Fairy Angel Chace

12-18 Month Dog Class
1st White Fairy Angel Chace


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Spoildrotten's Let Me Love You

Junior Puppy Bitch Class
1st Spoildrotten's Let Me Love You

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 5 pts (1-4-0-1)
Rae Anne's Top Gun

Best Of Opposite Sex
Ch Stromarlyn Witches Brew

Best Of Winners: (1-4-0-1)
Rae Anne's Top Gun

Best Puppy In Breed
Rae Anne's Top Gun


Winners Dog: (1-4-0-1)
Rae Anne's Top Gun

Senior Puppy Dog Class
1st Rae Anne's Top Gun

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 4 pts (0-4-0-1)
GCh Cheyennes Precious Gem

Best Puppy In Breed
Debonne's Classic Showstopper


Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Swag Lormar Give It Your Best Shot

Best Of Opposite Sex
Lemoges Baby's Breathe

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Swag Lormar Give It Your Best Shot


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Lemoges Baby's Breathe

Open Bitch Class
1st Lemoges Baby's Breathe

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Carmorosa's Pixie Dancer



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Spoildrotten's Center Of Attention

Best Of Opposite Sex
Spoildrotten He's The Boss

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Spoildrotten's Center Of Attention


Winners Dog: (1-1-0-0)
Spoildrotten He's The Boss

12-18 Month Dog Class
1st Spoildrotten He's The Boss





Group 6 - David Denis Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Babylon's Abel Salutes Imperious
  Bulldog   35
Group 2nd   
Ch Craigdale Cumulus El Mundo
  Bichon Frise   34
Group 3rd   Ch Ko's See Ya Later Gator   Dalmatian   30
Group 4th    Infinity Challange Masashi   Shiba Inu   29
BPIG    Rebelrun Grand Cru At Clos De Lion   Chow Chow   N/A
Judge: David Denis

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Craigdale Cumulus El Mundo

Best Of Opposite Sex
Craigdale Cabochon Kiss Me Kate

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Craigdale Cabochon Kiss Me Kate

Select Dog
Ch Purejoy's Double Legacy


Winners Dog: (1-1-2-0)
Wrapt In Smoke And Mirrors

Open Dog Class
1st Wrapt In Smoke And Mirrors


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Craigdale Cabochon Kiss Me Kate

12-18 Month Bitch Class
1st Craigdale Cabochon Kiss Me Kate

Judge: David Denis

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GChS Waylin's Song Of The South

Best Of Opposite Sex
Ch Waylin And Luvaluv Dante's Inferno

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Waylin N Rivergate's It Could Be Magic

Best Puppy In Breed
Luvaluv's Fire Burnin On The Dancefloor


Winners Dog: (2-3-1-1)
Waylin's Who's The Boss

Reserve Winners Dog
Waylin N Fiveoclocks God Of Thunder

Canadian Bred Dog Class
1st Waylin N Fiveoclocks God Of Thunder

Open Dog Class
1st Waylin's Who's The Boss


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Waylin N Rivergate's It Could Be Magic

Reserve Winners Bitch
Waylin's Rocky Acres Rebecca

Junior Puppy Bitch Class
1st Luvaluv's Fire Burnin On The Dancefloor

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Waylin's Rocky Acres Rebecca

Open Bitch Class
1st Waylin N Rivergate's It Could Be Magic

Judge: David Denis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Babylon's Abel Salutes Imperious



Judge: David Denis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rebelrun Grand Cru At Clos De Lion

Best Puppy In Breed
Rebelrun Grand Cru At Clos De Lion


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rebelrun Grand Cru At Clos De Lion

Senior Puppy Dog Class
1st Rebelrun Grand Cru At Clos De Lion


Judge: David Denis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ko's See Ya Later Gator



Judge: David Denis

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Archibull's Gotta Have Fayth


Judge: David Denis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Daimler's Betty Boop At Klitsa



Judge: David Denis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Maezhi Kiss Me Pretty

Best Puppy In Breed
Maezhi Kiss Me Pretty



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Maezhi Kiss Me Pretty

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Maezhi Kiss Me Pretty

Judge: David Denis

Best Of Breed: 6 pts (0-3-1-3)
Ch Afterglow Angel Gabriel

Best Of Opposite Sex
Ch Delphinium's Sassy Lass

Best Puppy In Breed
Ch Delphinium's Sassy Lass

Select Bitch
Ch Reigate Dawin Rave On


Judge: David Denis

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Doreve's Island West Paladin

Best Of Opposite Sex
Friday The Thirteenth Of Island West


Judge: David Denis

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Infinity Challange Masashi


Winners Dog: (1-0-0-1)
Infinity Challange Masashi

12-18 Month Dog Class
1st Infinity Challange Masashi


Judge: David Denis

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Sealegends Magic In Moonlight

Best Of Opposite Sex
Sealegends Flowers In The Spring

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Sealegends Moonlight Magic

Best Puppy In Breed
Sealegends Moonlight Magic


Winners Dog: (1-1-1-0)
Sealegends Moonlight Magic

Junior Puppy Dog Class
1st Sealegends Moonlight Magic


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Sealegends Flowers In The Spring

Junior Puppy Bitch Class
1st Sealegends Flowers In The Spring

Judge: David Denis

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChB Judo's Top Secret At Trekhond

Best Of Opposite Sex
Trekhond's Dressed For A Parti

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Trekhond's Dressed For A Parti

Best Puppy In Breed
Trekhond's Dressed For A Parti


Winners Dog: (1-1-1-0)
Sandon Im So Striking At Trekhond

Junior Puppy Dog Class
1st Sandon Im So Striking At Trekhond


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Trekhond's Dressed For A Parti

Junior Puppy Bitch Class
1st Trekhond's Dressed For A Parti



Group 7 - Brenda Wilson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Mystic Suntime Supernova
  Shetland Sheepdog   30
Group 2nd   
Ch Igor du Domaine de Bredenarde
  Berger Picard   24
Group 3rd   
GCh Aktiv's I Love Rock 'N' Roll
  Bouvier des Flandres   23
Group 4th   
GCh Baywind Tailor Made In Tinseltown
  Australian Shepherd   22
BPIG   
Ch Mystic Suntime Supernova
  Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Baywind Tailor Made In Tinseltown

Best Of Opposite Sex
Summerwind Cowboy Legend At Trekhond


Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rallentando Raven



Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Phelony In Progress Du Roi Givre



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Relentless Magie Noire

Open Bitch Class
1st Relentless Magie Noire

Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Cardoness Omniscient Victress

Best Of Opposite Sex
GCh Omniscient Between Two Worlds

Best Puppy In Breed
Uniquity's Jumping Juniper Of Letekoe



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Kaizen's Just Jia With Maggray

Reserve Winners Bitch
Uniquity's Jumping Juniper Of Letekoe

Senior Puppy Bitch Class
1st Uniquity's Jumping Juniper Of Letekoe

12-18 Month Bitch Class
1st Kaizen's Just Jia With Maggray

Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Igor du Domaine de Bredenarde



Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Border Lane Air On The G String



Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Aktiv's I Love Rock 'N' Roll



Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Prairiepine's Montego Bay

Best Puppy In Breed
Ch Prairiepine's Montego Bay



Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Calibre's Golden Goose


Winners Dog: (1-0-0-0)
Calibre's Golden Goose

12-18 Month Dog Class
1st Calibre's Golden Goose


Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Moonbaby's Shotgun Rider

Best Of Opposite Sex
Follow Me Sweet Ribbon

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Moonbaby's Shotgun Rider

Best Puppy In Breed
Moonbaby's Shotgun Rider


Winners Dog: (2-2-0-1)
Moonbaby's Shotgun Rider

Reserve Winners Dog
Follow Me Sweet Simba

Junior Puppy Dog Class
1st Moonbaby's Shotgun Rider

Open Dog Class
1st Follow Me Sweet Simba


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Follow Me Sweet Ribbon

Reserve Winners Bitch
Moonbaby's Sparkle, Shimmer And Shine

Junior Puppy Bitch Class
1st Moonbaby's Sparkle, Shimmer And Shine

Open Bitch Class
1st Follow Me Sweet Ribbon

Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Iszkiri Rise Combine N Synchronize

Best Puppy In Breed
Iszkiri Rise Combine N Synchronize



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Iszkiri Rise Combine N Synchronize

Senior Puppy Bitch Class
1st Iszkiri Rise Combine N Synchronize

Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Squarecote Royalty On The Move

Best Puppy In Breed
Blueshire's Big Ben


Winners Dog: (1-0-1-0)
Blueshire's Big Ben

Senior Puppy Dog Class
1st Blueshire's Big Ben


Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
Ch Mystic Suntime Supernova

Best Of Opposite Sex
Ch Marpointe's Sophie's Choice

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Amberlyn's Concert Grand Piano

Best Puppy In Breed
Ch Mystic Suntime Supernova


Winners Dog: (2-2-1-1)
Amberlyn's Concert Grand Piano

Reserve Winners Dog
Cincerlee Un Poco Loco

Senior Puppy Dog Class
1st Cincerlee Un Poco Loco

Open Dog Class
1st Amberlyn's Concert Grand Piano


Winners Bitch: (2-2-1-1)
CoastalViews So Berri Delicious

Reserve Winners Bitch
Tresta Heaven To Betsy

Junior Puppy Bitch Class
1st CoastalViews So Berri Delicious

Open Bitch Class
1st Tresta Heaven To Betsy

Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Khaskova's Worth The Wait

Select Bitch
Ch Brigadoon Krystal Dragon At Pinemeade


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit . We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By