Vernon & District Kennel Club
Friday, July 8, 2022



Related Results

Obedience

Friday, July 08 (Obedience Trial-1)
Saturday, July 09 (Obedience Trial-2)
Sunday, July 10 (Obedience Trial-3)

Rally Obedience

Saturday, July 09 (Rally Trial-1)
Sunday, July 10 (Rally Trial-2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Joyce Love
French Bulldog  
GChB TR Special Edition At Berlane
Points: 223 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Joyce Love
Basenji  
GCh Darksun AhmahrNahr Africanadia
Points: 196
Best Puppy In Show
Judge: Joyce Love
Scottish Terrier  
Pendor Rendezvous At Trotters
Best Baby Puppy In Show
Judge: Joyce Love
Retriever (Chesapeake Bay)  
Daken Keepin It Lowkey At Stonepeake
Best Veteran In Show
Judge: Joyce Love
Weimaraner  
GCh Ghostprints Destination Unknown
Best Owner Handled In Show
Judge: Joyce Love
Retriever (Labrador)  GCh Adelphi's Shadow For Fireback
Best Brace In Show
Judge: Joyce Love
Schnauzer (Standard)  Steinhaus William Tell & Schnauzer (Standard) 
Steinhaus Dollys Gala








Group 1 - Joyce Love Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Allsgold's Darby Downes
  Retriever (Golden)   65
Group 2nd   Ch Kulana Pyper's Dream At Allsgold   Setter (Irish)   48
Group 3rd   
GChS Lagotto Hill Basilichito
  Lagotto Romagnolo   45
Group 4th   GCh Adelphi's Shadow For Fireback   Retriever (Labrador)   44
BPIG   
Twilight 'N Aladdin's Shadow Dancer
  Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Daken Keepin It Lowkey At Stonepeake
  Retriever (Chesapeake Bay)   0
Best Veteran In Group   
GCh Ghostprints Destination Unknown
  Weimaraner   0
Best Owner Handled In Group   GCh Adelphi's Shadow For Fireback   Retriever (Labrador)   0
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Lagotto Hill Basilichito






Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Highpoint Believer



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Highpoint Believer

Reserve Winners Bitch
Highpoint Ace Of Hearts

Open Bitch Class
1st Highpoint Believer
2nd Highpoint Ace Of Hearts

Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ride The Wild Wind Of The Purple Fallows



Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Kulana Pyper's Dream At Allsgold

Best Puppy In Breed
Carousel Its Fine To Flirt At Allsgold



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Kilbane Wind Song Of Anerley

Reserve Winners Bitch
Carousel Its Fine To Flirt At Allsgold

Senior Puppy Bitch Class
1st Carousel Its Fine To Flirt At Allsgold

Open Bitch Class
1st Kilbane Wind Song Of Anerley

Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GChB Aladdin's Sirius Blak N Tan

Best Of Opposite Sex
Twilight N Aladdin's She's Enchanted

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Twilight 'N Aladdin's Shadow Dancer

Best Puppy In Breed
Twilight 'N Aladdin's Shadow Dancer


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Twilight N Aladdin's She's Enchanted

Reserve Winners Bitch
Newsong's Gogo Gracie At Sjoblom

Senior Puppy Bitch Class
1st Newsong's Gogo Gracie At Sjoblom

12-18 Month Bitch Class
1st Twilight N Aladdin's She's Enchanted

Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Bragdons Neuman's Own Franchi

Best Of Opposite Sex
GCh Islandview Sea A Star



Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Stoney Lake True Calling Miss Mabel

Best Of Opposite Sex
Upcountry's Brawny Knight At The Improv

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Stoney Lake True Calling Miss Mabel

Best Puppy In Breed
Upcountry's Brawny Knight At The Improv


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Stoney Lake True Calling Miss Mabel

Reserve Winners Bitch
Szuni's Kosmic Time Warp

12-18 Month Bitch Class
1st Amber Haida Mysliwski Team

Canadian Bred Bitch Class
1st Szuni's Kosmic Time Warp

Open Bitch Class
1st Stoney Lake True Calling Miss Mabel

Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Waypoints Destiny Of Ghostprints

Best Of Opposite Sex
GChG RoseWin's Legacy In Time

Select Bitch
GChG Bartland's Poseidon Adventure






Group 2 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Darksun AhmahrNahr Africanadia
  Basenji   14
Group 2nd   
GChB Trumphill Anam Cara At Kipanga
  Rhodesian Ridgeback   13
Group 3rd   
Sherick's Party Like A Rockstar At Fuimus
  Bloodhound   9
Group 4th   
GCh Bory Wood XiGia
  Beagle   8
BPIG    Laponderosa's Teeter   Beagle   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Matsutakes A Moment In Time
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
Best Owner Handled In Group   
Sherick's Party Like A Rockstar At Fuimus
  Bloodhound   0
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Fearless Three Graces

Best Of Opposite Sex
Ch Zappa's Smoking Blues



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Darksun AhmahrNahr Africanadia



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Bory Wood XiGia

Best Puppy In Breed
Laponderosa's Teeter


Winners Bitch: (0-1-0-1)
Laponderosa's Teeter

Junior Puppy Bitch Class
1st Laponderosa's Teeter

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sherick's Party Like A Rockstar At Fuimus


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Carrig's She's All Matsutake


Winners Bitch: (0-1-0-1)
Matsutake's Moments Reflection

Open Bitch Class
1st Matsutake's Moments Reflection

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kilbourne Magie Mai At Ironstone



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kilbourne Magie Mai At Ironstone

12-18 Month Bitch Class
1st Kilbourne Magie Mai At Ironstone

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Pikkinokka's June Bug



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (2-0-0-2)
GChG Trumphill Anam Cara At Kipanga

Best Of Opposite Sex
Greatt Redd Starr Of Course

Select Bitch
GCh Loscanna N Ridgefolk Qwandoya


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lotty Majesticanis



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lotty Majesticanis

Open Bitch Class
1st Lotty Majesticanis





Group 3 - Joyce Love Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   33
Group 2nd   
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil
  Doberman Pinscher   32
Group 3rd   
Ch Kiraly's Hot Stuff
  Schnauzer (Giant)   25
Group 4th   
GCh Charleston Place Summers' Karma
  Bernese Mountain Dog   24
BPIG   
Ch Mephisto's Devil Is In The Details
  Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group    Shirokuma's Princess Buttercup Of Natasha   Samoyed   0
Best Owner Handled In Group    Legendale N Ko's Luky Chance   Doberman Pinscher   0
Best Brace In Group   
Steinhaus Dollys Gala
  Schnauzer (Standard)   0
Best Brace In Group    Steinhaus William Tell   Schnauzer (Standard)   0
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Outlander's I Can Hold My Own



Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Charleston Place Summers' Karma



Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Ch Mephisto's Devil Is In The Details

Best Of Opposite Sex
GChS Tybrushe's Livin The High Life

Best Puppy In Breed
Ch Mephisto's Devil Is In The Details



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Hitt's Notorious Rumurs

Reserve Winners Bitch
NTK's Gun Power & Lead

12-18 Month Bitch Class
1st Hitt's Notorious Rumurs
2nd NTK's Don't Stop Believing

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st NTK's Gun Power & Lead

Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GChEx Hierarch's Sympathy For The Devil

Best Of Opposite Sex
Ch Legendale N Ko's Luky Chance

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Legendale N Ko's Luky Gem

Best Puppy In Breed
Ch Legendale N Ko's Luky Chance

Select Dog
GCh Mojave's Sorcerer At Ufourea


Winners Dog: (1-3-2-1)
Willowcreek's Hugo Boss

Open Dog Class
1st Willowcreek's Hugo Boss


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Legendale N Ko's Luky Gem

Reserve Winners Bitch
Legendale N Ko's Forever Farrah

Junior Puppy Bitch Class
1st Legendale N Ko's Forever Farrah
2nd Dragonhill's Molotuv Cocktail

Senior Puppy Bitch Class
1st Legendale N Ko's Luky Gem

Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cilka's Rising Tsar



Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Cabezon's Sir Barkley Guardian Of Ruff

Select Dog
GChS Bendegeit's Arson Around



Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Mostabear's Reckoning

Best Of Opposite Sex
Sympatico's Kodiakacres Purple Haze At Mostabear

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Mostabear's Reckoning

Best Puppy In Breed
Sympatico's Kodiakacres Purple Haze At Mostabear


Winners Dog: (1-2-0-0)
Mostabear's Reckoning

Open Dog Class
1st Mostabear's Reckoning

Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Seagypsy' N Tanaki's Ain't Misbehavin'

Best Of Opposite Sex
Acostar Tanaki's Fire N Ice

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Tanaki's Tuxedo And Diamonds

Best Puppy In Breed
Ch Seagypsy' N Tanaki's Ain't Misbehavin'


Winners Dog: (1-2-1-0)
Tanaki's Tuxedo And Diamonds

Open Dog Class
1st Tanaki's Tuxedo And Diamonds


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Acostar Tanaki's Fire N Ice

Reserve Winners Bitch
Aquadea Primeira Estrela

Junior Puppy Bitch Class
1st Acostar Tanaki's Fire N Ice

Open Bitch Class
1st Aquadea Primeira Estrela

Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Polar Mist Heaven's Drive


Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kiraly's Hot Stuff



Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Steinhaus TheLionSleepsTonight

Best Of Opposite Sex
Steinhaus Dollys Gala

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Steinhaus Dollys Gala


Winners Dog: (1-2-1-0)
Steinhaus William Tell

12-18 Month Dog Class
1st Steinhaus William Tell


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Steinhaus Dollys Gala

Reserve Winners Bitch
Sevaul's Orange Blossom V Aaron

12-18 Month Bitch Class
1st Steinhaus Dollys Gala

Open Bitch Class
1st Sevaul's Orange Blossom V Aaron

Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow







Group 4 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   Ch Takala Trails Maddison   Irish Terrier   11
Group 2nd   Ch Alleurin Magic In Motion   Soft-Coated Wheaten Terrier   10
Group 3rd   
Dynastaffs Pippi Long Stocking
  Staffordshire Bull Terrier   9
Group 4th   
Ch Marauders I'm Your Huckleberry
  American Staffordshire Terrier   6
BPIG   
Pendor Rendezvous At Trotters
  Scottish Terrier   N/A
Best Veteran In Group   
GChEx Marauders Hey Jude
  American Staffordshire Terrier   0
Best Owner Handled In Group   
Ch Marauders I'm Your Huckleberry
  American Staffordshire Terrier   0
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Marauders I'm Your Huckleberry


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Iz's Spring Fling



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Random Realization



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Random Realization

Open Bitch Class
1st Random Realization

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Takala Trails Maddison



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChB Trotters Shadee Lady

Best Puppy In Breed
Pendor Rendezvous At Trotters



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Pendor Rendezvous At Trotters

Reserve Winners Bitch
Pendor Solo Obsession

Senior Puppy Bitch Class
1st Pendor Rendezvous At Trotters

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pendor Solo Obsession

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Alleurin Magic In Motion



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Dynastaffs Pippi Long Stocking

Best Of Opposite Sex
GChB Distaff Black Bart

Select Bitch
GCh Hillside Morrigan


Winners Bitch: (0-1-1-1)
Dynastaffs Pippi Long Stocking

Open Bitch Class
1st Dynastaffs Pippi Long Stocking

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Iz's Locked N Loaded


Winners Dog: (1-0-0-0)
Iz's Locked N Loaded

Open Dog Class
1st Iz's Locked N Loaded






Group 5 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   27
Group 2nd   
Ch Harana Fatboy Slim
  Cavalier King Charles Spaniel   23
Group 3rd   
GChS MistyTrails Wyntr'Elise
  Havanese   12
Group 4th   
Ch Hyclass Whole Lotta Shakin' Goin' On
  Pug   8
BPIG   
Quikdraw's Cowboy Up
  Yorkshire Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Pandabear's Out Of The Park   Havanese   0
Best Owner Handled In Group   
Ch Harana Fatboy Slim
  Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 10 pts (1-7-2-1)
GChB Harana Fatboy Slim

Best Of Opposite Sex
GCh Cantebury Gold Leaf Sage

Best Of Winners: (1-7-2-1)
Northpointe Mata Hari

Best Puppy In Breed
Urqhartamore' Enchantress Of Cresthaven

Select Dog
GCh Cresthaven's Crown Royal


Winners Bitch: (1-7-2-1)
Northpointe Mata Hari

Reserve Winners Bitch
Moyola Miss Dairinn

Junior Puppy Bitch Class
1st Urqhartamore' Enchantress Of Cresthaven
2nd Caviolia's All Hallow's Eve Midnight Magicks

Senior Puppy Bitch Class
1st Ceylin Of An Excellent Choice

12-18 Month Bitch Class
1st Northpointe Mata Hari
2nd Cedar Creek Pixie Dust

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Caviolia's Night Shadow

Open Bitch Class
1st Moyola Miss Dairinn

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Sandmans Rising Star

Best Of Opposite Sex
Montclaire's Spirit Bear

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Montclaire's Spirit Bear

Best Puppy In Breed
Montclaire's Spirit Bear


Winners Dog: (2-1-0-1)
Montclaire's Spirit Bear

Reserve Winners Dog
Hileigh's Oswald Of York

Senior Puppy Dog Class
1st Montclaire's Spirit Bear

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Hileigh's Oswald Of York

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Tanooki Suit Of Lore



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Maniak's Nutoriously Matsutake

Best Puppy In Breed
Maniak's Nutoriously Matsutake


Winners Dog: (1-0-0-0)
Maniak's Nutoriously Matsutake

Senior Puppy Dog Class
1st Maniak's Nutoriously Matsutake


Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
MistyTrails Wyntr'Elise

Best Of Opposite Sex
GChG MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Puppy In Breed
MistyT's Sassy Wyntr'Solstice

Select Bitch
GChEx Oeste's Askin For Kisses



Winners Bitch: (0-1-1-2)
MistyT's Sassy Wyntr'Solstice

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st MistyT's Sassy Wyntr'Solstice

4-6 Month Bitch Class
1st Pandabear's Out Of The Park

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Of Opposite Sex
Sunokas Porshe

Select Dog
Ch Sunokas Jedi Warrior



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Sunokas Porshe

Reserve Winners Bitch
Sunokas Prescious

Canadian Bred Bitch Class
1st Sunokas Prescious

Open Bitch Class
1st Sunokas Porshe

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Whereokoura Born Free

Best Puppy In Breed
Whereokoura Born Free



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Whereokoura Born Free

Junior Puppy Bitch Class
1st Whereokoura Born Free

4-6 Month Bitch Class
1st Pikkinokka's Sugar Glider

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Hyclass Whole Lotta Shakin' Goin' On



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Quikdraw's Cowboy Up

Best Puppy In Breed
Quikdraw's Cowboy Up


Winners Dog: (1-0-0-0)
Quikdraw's Cowboy Up

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Quikdraw's Cowboy Up






Group 6 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GChB TR Special Edition At Berlane
  French Bulldog   26
Group 2nd   
Negra Consentida (Arena)
  Xoloitzcuintli (Standard)   22
Group 3rd    Del Besaya Cierra La Boca   Poodle (Standard)   20
Group 4th   
Kojiros Wild Wild West
  Shih Tzu   19
BPIG   
Negra Consentida (Arena)
  Xoloitzcuintli (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sculpture Precious Black Onyx   Shih Tzu   0
Best Owner Handled In Group   
Ch Darken's Imagine Dragons
  Schipperke   0
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 5 pts (2-2-0-2)
GCh Rakaro's Cause 'n Chaos

Best Of Opposite Sex
Rakaro's Winter White Out

Best Of Winners: (2-2-0-2)
Rakaro's Winter White Out

Best Puppy In Breed
GCh Rakaro's Dancing In The Rain

Select Bitch
GCh Rakaro's Dancing In The Rain


Winners Bitch: (2-2-0-2)
Rakaro's Little Floozy

Reserve Winners Bitch
Rakaro's All Eyes On Me Now

Junior Puppy Bitch Class
1st Rakaro's Little Floozy
2nd Rakaro's All Eyes On Me Now

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Chowridge Stan The Man

Best Of Opposite Sex
Chowridge Kinda Something Special


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Echoviews Pennyfor Ur Nu Soul

Best Of Opposite Sex
Auscan Nu Tonofdal Whiskey Whisperer

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Echoviews Pennyfor Ur Nu Soul


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Echoviews Pennyfor Ur Nu Soul

Open Bitch Class
1st Echoviews Pennyfor Ur Nu Soul

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GChG TR Special Edition At Berlane

Best Of Opposite Sex
BFF's You Are My Everything

Best Puppy In Breed
BFF's You Are My Everything

Select Dog
GChB BFF's Under My Spell

Select Bitch
GCh BFF's Tennessee Wiskey



Winners Bitch: (0-1-2-1)
BFF's You Are My Everything

Junior Puppy Bitch Class
1st BFF's You Are My Everything

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Okalow Lonesome Doves Augustus


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lyric's Little Rascal Alfalfa


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lyric's Little Rascal Alfalfa

Canadian Bred Dog Class
1st Lyric's Little Rascal Alfalfa


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Del Besaya Cierra La Boca


Winners Dog: (1-0-0-0)
Del Besaya Cierra La Boca

Open Dog Class
1st Del Besaya Cierra La Boca


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Darken's Imagine Dragons

Best Of Opposite Sex
GCh Schipntailz Say Hello



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Schipntailz Little Bitty

12-18 Month Bitch Class
1st Schipntailz Little Bitty

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 4 pts (3-2-0-0)
Kojiros Wild Wild West

Best Of Opposite Sex
Kojiros Lady In Red

Best Of Winners: (3-2-0-0)
Kojiros Wild Wild West

Best Puppy In Breed
Kojiros Wild Wild West


Winners Dog: (3-2-0-0)
Kojiros Wild Wild West

Reserve Winners Dog
Kojiros English Gentleman

Junior Puppy Dog Class
1st Kojiros Wild Wild West
2nd Kojiros English Gentleman

12-18 Month Dog Class
1st Roxini's Cruzin Into Trouble With Grace

4-6 Month Dog Class
1st Sculpture Precious Black Onyx


Winners Bitch: (3-2-0-0)
Kojiros Lady In Red

Reserve Winners Bitch
Showlin's Precious Black Pearl

Junior Puppy Bitch Class
1st Kojiros Lady In Red
2nd Showlin's Precious Black Pearl

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChEx Negra Consentida (Arena)

Best Of Opposite Sex
Caballo Negro Inya's Rainbow

Best Puppy In Breed
GChEx Negra Consentida (Arena)


Winners Dog: (1-0-0-1)
Caballo Negro Inya's Rainbow

Open Dog Class
1st Caballo Negro Inya's Rainbow




Group 7 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Woodside's Kahlua PP
  German Shepherd Dog   41
Group 2nd   Ch Runningmtn Perfect Storm At Kelkary   Bearded Collie   40
Group 3rd   
GCh Snowventure Thunderstruck
  Finnish Lapphund   39
Group 4th   
Ch Longhauls Forged In Fire
  Shetland Sheepdog   38
BPIG   Ch Runningmtn Perfect Storm At Kelkary   Bearded Collie   N/A
Best Owner Handled In Group   
GCh Snowventure Thunderstruck
  Finnish Lapphund   0
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 5 pts (1-4-0-1)
Tenderheart Melody Maker

Best Of Opposite Sex
Tenderheart Eternal Flame

Best Of Winners: (1-4-0-1)
Tenderheart Melody Maker

Best Puppy In Breed
Tenderheart Melody Maker

Select Bitch
GChB Vanstone Tenderhearted Girl


Winners Dog: (1-4-0-1)
Tenderheart Eternal Flame

Junior Puppy Dog Class
1st Tenderheart Eternal Flame

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Runningmtn Perfect Storm At Kelkary

Best Puppy In Breed
Ch Runningmtn Perfect Storm At Kelkary



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Offshore Storm Warning du Chateau Rocher



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch EvensongNUniquity's Beautiful Noise

Best Of Opposite Sex
Notorious Astra Meum

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Uniquity's Heartland Heartbreak


Winners Dog: (1-1-0-1)
Notorious Astra Meum

Open Dog Class
1st Notorious Astra Meum


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Uniquity's Heartland Heartbreak

Canadian Bred Bitch Class
1st Uniquity's Heartland Heartbreak

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Border Lane Air On The G String



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Prairiepine's Montego Bay

Best Of Opposite Sex
Cherfire Bless The Broken Road

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Cherfire Bless The Broken Road

Best Puppy In Breed
Ch Prairiepine's Montego Bay

Select Bitch
GCh Sylvan Argent Windsong Starlit


Winners Dog: (1-2-1-1)
Crossons Cutting Edge

Open Dog Class
1st Crossons Cutting Edge

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Cherfire's Hope You Dance

Best Of Opposite Sex
Cherfire's Jingle Bell Rock

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Cherfire's Hope You Dance


Winners Dog: (1-2-0-0)
Cherfire's Jingle Bell Rock

Open Dog Class
1st Cherfire's Jingle Bell Rock

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Snowventure Thunderstruck



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Woodside's Kahlua PP



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Wynsilot Rock Of The Ages At Silverspar



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 12 pts (6-5-2-0)
Ch Longhauls Forged In Fire

Best Of Opposite Sex
Longhauls Double Take

Best Of Winners: (6-5-2-0)
Longhauls Double Take

Best Puppy In Breed
Ch Longhauls Forged In Fire

Select Dog
Ch Holesome's You Gotta Getta Gund


Winners Dog: (6-5-2-0)
Madselin Magic Number

Reserve Winners Dog
Agile Astronomical

Junior Puppy Dog Class
1st Madselin Magic Number

Senior Puppy Dog Class
2nd Canyonview Whiskey In A Jar

Open Dog Class
1st Agile Astronomical
2nd Amberlyn's Ticket To The Top
3rd Madselin Shadows In The Wind


Winners Bitch: (6-5-2-0)
Longhauls Double Take

Reserve Winners Bitch
Rivercross Dressed In Gold

Junior Puppy Bitch Class
1st Rivercross Dressed In Gold
2nd Longhauls Dancing In The Rain

12-18 Month Bitch Class
1st Amberlyn's Legally Blond

Open Bitch Class
1st Longhauls Double Take
2nd Canyonview The River

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Aurigan Simayak's Mask Of Zorro

Best Of Opposite Sex
Corgiallyurs Corona's Cardi



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Corgiallyurs Corona's Cardi

Open Bitch Class
1st Corgiallyurs Corona's Cardi

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By