Nicola Valley Kennel Club
Thursday, June 30, 2022



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Patricia Cummins
Doberman Pinscher  
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil
Points: 166 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Patricia Cummins
Deerhound (Scottish)  
Necesse's Defendo Dominus
Points: 141
Best Puppy In Show
Judge: Patricia Cummins
Pomeranian   Sunterra She's Got It
Best Baby Puppy In Show
Judge: Patricia Cummins
Shih Tzu   Sculpture Precious Black Onyx
Best Veteran In Show
Judge: Patricia Cummins
American Staffordshire Terrier  
GChEx Marauders Hey Jude








Group 1 - Patricia Cummins Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Bartland's Poseidon Adventure
  Weimaraner   32
Group 2nd   
GChB Realta Let It Rain At Cuchulain
  Spaniel (Irish Water)   27
Group 3rd   
GChS Lagotto Hill Basilichito
  Lagotto Romagnolo   26
Group 4th   
GCh Danrich's Polly Pocket
  Retriever (Labrador)   25
BPIG    Upcountry's Brawny Knight At The Improv   Vizsla (Smooth)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
HH Shining Star At Nowwithem
  Pointer   0
Best Veteran In Group   Ch Osogold's Boyz Of The Highlands   Retriever (Golden)   0
Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Lagotto Hill Basilichito






4-6 Month Dog Class
1st HH Shining Star At Nowwithem


Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Suma's Mistero L'Uomo Mascherato


Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Highpoint Ace Of Hearts



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Highpoint Ace Of Hearts

Reserve Winners Bitch
Highpoint Believer

Open Bitch Class
1st Highpoint Ace Of Hearts
2nd Highpoint Believer

Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 8 pts (4-2-2-1)
GChS Danrich's Polly Pocket

Best Of Opposite Sex
GChS Kermodei's Unforgettable Yeti

Best Of Winners: (4-2-2-1)
Kermodei's Deja Vous

Best Puppy In Breed
Duckndogs Starfleet Command

Select Dog
GChB Shawnigan Camalire Porter


Winners Bitch: (4-2-2-1)
Kermodei's Deja Vous

Reserve Winners Bitch
Oaksill Summer Wind

Canadian Bred Bitch Class
1st Oaksill Summer Wind

Open Bitch Class
1st Kermodei's Deja Vous

Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ride The Wild Wind Of The Purple Fallows



Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Islandview Mistic Storyteller



Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Sherlock's Right On Q



Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Beswin Ynot Lady Sings The Bluz



Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Realta Let It Rain At Cuchulain



Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Upcountry's Brawny Knight At The Improv

Best Puppy In Breed
Upcountry's Brawny Knight At The Improv


Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GChG Bartland's Poseidon Adventure

Best Of Opposite Sex
GChG RoseWin's Legacy In Time

Best Puppy In Breed
Trax Tui Edenrock By Re-Quest



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Trax Ivy League

Reserve Winners Bitch
Trax Tui Edenrock By Re-Quest

Senior Puppy Bitch Class
1st Trax Tui Edenrock By Re-Quest
2nd Ingeniosus Trax Deztiny' Child

Open Bitch Class
1st Trax Ivy League





Group 2 - Mel Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
Necesse's Defendo Dominus
  Deerhound (Scottish)   13
Group 2nd   
GChB Trumphill Anam Cara At Kipanga
  Rhodesian Ridgeback   12
Group 3rd   
Ch Hilerica Zagato At Sailaway
  Whippet   2
Group 4th   
GCh Bory Wood XiGia
  Beagle   1
BPIG    Goldennugget's Oliver Twist   Rhodesian Ridgeback   N/A
Best Veteran In Group   
Ch Tamaridges Rebel With A Cause
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Bory Wood XiGia



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Koradox Pramada Golden Gate Girl At Cahladen



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Necesse's Defendo Dominus



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Hilerica Zagato At Sailaway







Group 3 - Mel Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil
  Doberman Pinscher   24
Group 2nd   
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   19
Group 3rd   
Island Reign's Eclipse
  Cane Corso   18
Group 4th   
Mostabear's Reckoning
  Newfoundland   14
BPIG   
Ch Mephisto's Devil Is In The Details
  Boxer   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Alpenblicks Greyfriar's Bobby
  Bernese Mountain Dog   0
Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Outlander's I Can Hold My Own


Winners Dog: (1-0-0-0)
Outlander's I Can Hold My Own

12-18 Month Dog Class
1st Outlander's I Can Hold My Own


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Charleston Place Summers' Karma


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Mephisto's Devil Is In The Details

Best Puppy In Breed
Ch Mephisto's Devil Is In The Details



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Island Reign's Eclipse

Best Of Opposite Sex
Cariboo Cane Corso's Picasso

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Island Reign's Eclipse

Best Puppy In Breed
Vito Guardiano Da Passione


Winners Dog: (2-2-0-0)
Cariboo Cane Corso's Picasso

Reserve Winners Dog
Vito Guardiano Da Passione

Senior Puppy Dog Class
1st Vito Guardiano Da Passione

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Cariboo Cane Corso's Picasso


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Island Reign's Eclipse

Reserve Winners Bitch
Cariboo Cane Corso's Tesla

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cariboo Cane Corso's Tesla

Open Bitch Class
1st Island Reign's Eclipse

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GChEx Hierarch's Sympathy For The Devil

Best Of Opposite Sex
Legendale N Ko's Luky Chance

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Legendale N Ko's Luky Chance

Best Puppy In Breed
Legendale N Ko's Luky Chance


Winners Dog: (2-2-0-1)
Legendale N Ko's Luky Chance

Reserve Winners Dog
Brauchbar's Setting The World On Fire

Junior Puppy Dog Class
1st Brauchbar's Setting The World On Fire

Senior Puppy Dog Class
1st Legendale N Ko's Luky Chance


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Legendale N Ko's Forever Farrah

Reserve Winners Bitch
Liberty Lord Grace Del Littorio

Junior Puppy Bitch Class
1st Legendale N Ko's Forever Farrah

12-18 Month Bitch Class
1st Liberty Lord Grace Del Littorio

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cerasi Astronomia Nova



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cerasi Astronomia Nova

12-18 Month Bitch Class
1st Cerasi Astronomia Nova

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Mostabear's Reckoning

Best Of Opposite Sex
Sympatico's Kodiakacres Purple Haze At Mostabear

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Mostabear's Reckoning

Best Puppy In Breed
Sympatico's Kodiakacres Purple Haze At Mostabear


Winners Dog: (1-3-0-0)
Mostabear's Reckoning

Open Dog Class
1st Mostabear's Reckoning


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Sympatico's Kodiakacres Purple Haze At Mostabear

Reserve Winners Bitch
Highseas Backwoods Wanderer

Junior Puppy Bitch Class
1st Sympatico's Kodiakacres Purple Haze At Mostabear

12-18 Month Bitch Class
1st Highseas Backwoods Wanderer

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mostabear's I'll Have Another

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Tanaki's Tuxedo And Diamonds

Best Of Opposite Sex
Acostar Tanaki's Fire N Ice

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Tanaki's Tuxedo And Diamonds

Best Puppy In Breed
Ch Seagypsy' N Tanaki's Ain't Misbehavin'

Select Dog
Ch Seagypsy' N Tanaki's Ain't Misbehavin'


Winners Dog: (1-1-1-0)
Tanaki's Tuxedo And Diamonds

Open Dog Class
1st Tanaki's Tuxedo And Diamonds


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Acostar Tanaki's Fire N Ice

Junior Puppy Bitch Class
1st Acostar Tanaki's Fire N Ice

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChS BigLuv's Let It Ride

Best Puppy In Breed
Von Marc's Pacific Spirit Of Ravenscrest


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Polar Mist Heaven's Drive



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow







Group 4 - Lynda Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Darwyn's Notorious
  Welsh Terrier   26
Group 2nd   
Ch Dunsmuir Glenby Devil's Sprite
  Scottish Terrier   24
Group 3rd   
GChS Empire Dreamaker Hot Tip
  Schnauzer (Miniature)   20
Group 4th   
Ch Marauders I'm Your Huckleberry
  American Staffordshire Terrier   19
BPIG   
Darwyn's Pretty In Pink
  Welsh Terrier   N/A
Best Veteran In Group   
GChEx Marauders Hey Jude
  American Staffordshire Terrier   0
Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Marauders I'm Your Huckleberry

Best Of Opposite Sex
GChB Chargers Gazella Sweet Dreams


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Luxury Avenue's Freyja Of Rozehaven

Best Of Opposite Sex
GChB Brickfield Crusher

Select Bitch
GChB Rozehaven's Springtime Zephyr



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Lozoe Jacks Flashin At The Riot

Best Of Opposite Sex
Lozoe Remie Rockin At The Riot

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Lozoe Angel Watching Over The Riot

Select Dog
GCh Troll Dogs Harold


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Lozoe Remie Rockin At The Riot

Open Bitch Class
1st Lozoe Remie Rockin At The Riot

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GChB Iz's Spring Fling

Best Of Opposite Sex
Tarahill's Boogie Woogie Boy

Select Bitch
GCh Iz's Red Moon Rising


Winners Dog: (1-0-0-2)
Tarahill's Boogie Woogie Boy

Canadian Bred Dog Class
1st Tarahill's Boogie Woogie Boy

Veteran Male
GCh Grayfriar's Max


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Red Branch Let Her Shine



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Red Branch Let Her Shine

12-18 Month Bitch Class
1st Red Branch Let Her Shine

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Empire Dreamaker Hot Tip



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
GChG Dunsmuir Glenby Devil's Sprite

Best Puppy In Breed
Pendor Rendezvous At Trotters

Select Bitch
GChB Trotters Shadee Lady



Winners Bitch: (2-3-1-0)
Pendor Solo Obsession

Reserve Winners Bitch
Pendor Rendezvous At Trotters

Senior Puppy Bitch Class
1st Pendor Rendezvous At Trotters

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pendor Solo Obsession

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Von Waren Check Me Out At Argona And Skyfall



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChS Darwyn's Notorious

Best Puppy In Breed
Darwyn's Pretty In Pink



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Darwyn's Pretty In Pink

Senior Puppy Bitch Class
1st Darwyn's Pretty In Pink

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Iz's Locked N Loaded

Best Of Opposite Sex
Windacre A Penny For Your Thoughts

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Iz's Locked N Loaded

Best Puppy In Breed
Windacre In Fine Fettle

Select Dog
Ch Windacre We Got A Barrel Of Fun


Winners Dog: (2-3-1-0)
Iz's Locked N Loaded

Reserve Winners Dog
Windacre Flying High

Junior Puppy Dog Class
1st Windacre Flying High

Open Dog Class
1st Iz's Locked N Loaded


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Windacre A Penny For Your Thoughts

Reserve Winners Bitch
Windacre Scottish Mist

Junior Puppy Bitch Class
1st Windacre In Fine Fettle

12-18 Month Bitch Class
1st Windacre Scottish Mist

Open Bitch Class
1st Windacre A Penny For Your Thoughts





Group 5 - Patricia Cummins Top Dog
Points
Group 1st    Sunterra She's Got It   Pomeranian   25
Group 2nd   
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   23
Group 3rd   
GChS MistyTrails Wyntr'Elise
  Havanese   18
Group 4th   
GChS Alderglen Siren Song
  Cavalier King Charles Spaniel   10
BPIG    Sunterra She's Got It   Pomeranian   N/A
Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GChG Alderglen Siren Song

Best Of Opposite Sex
GChB Harana Fatboy Slim

Best Puppy In Breed
Moyola Winsome For Mingchen



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Caviolia's Night Shadow

Reserve Winners Bitch
Moyola Winsome For Mingchen

Junior Puppy Bitch Class
1st Caviolia's All Hallow's Eve Midnight Magicks

Senior Puppy Bitch Class
1st Moyola Winsome For Mingchen

Open Bitch Class
1st Caviolia's Night Shadow

Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 7 pts (2-3-2-1)
MistyTrails Wyntr'Elise

Best Of Opposite Sex
GChG MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Of Winners: (2-3-2-1)
Estacaliente Queen B

Best Puppy In Breed
Estacaliente Queen B

Select Dog
GCh Havadahl Rico Suave


Winners Dog: (2-3-2-1)
Estacaliente Rudolph The Red

Reserve Winners Dog
Salida Del Sol Havadahl HugoBoss

Junior Puppy Dog Class
1st Salida Del Sol Havadahl HugoBoss

Canadian Bred Dog Class
1st Estacaliente Rudolph The Red


Winners Bitch: (2-3-2-1)
Estacaliente Queen B

Reserve Winners Bitch
Estacaliente Que Sera Sera

Junior Puppy Bitch Class
1st Estacaliente Que Sera Sera

Canadian Bred Bitch Class
1st Estacaliente Queen B

Open Bitch Class
1st Estacaliente Hav Faith Believe

Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 4 pts (1-1-3-0)
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Of Opposite Sex
Sunokas Prescious

Best Of Winners: (1-1-3-0)
Silvermorning's Noble Flair

Select Dog
Ch Sunokas Jedi Warrior


Winners Dog: (1-1-3-0)
Silvermorning's Noble Flair

Open Dog Class
1st Silvermorning's Noble Flair


Winners Bitch: (1-1-3-0)
Sunokas Prescious

Open Bitch Class
1st Sunokas Prescious

Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Sunterra She's Got It

Best Puppy In Breed
Sunterra She's Got It



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Sunterra She's Got It

Reserve Winners Bitch
Lilangelz Good Golly Miss Molly

Junior Puppy Bitch Class
1st Sunterra She's Got It

Open Bitch Class
1st Lilangelz Good Golly Miss Molly

Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChS Hyclass Whole Lotta Shakin' Goin' On

Best Of Opposite Sex
Hyclass Happiness Is Mine

Best Puppy In Breed
Vanfax's Queen



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Hyclass Happiness Is Mine

Reserve Winners Bitch
Vanfax's Queen

Senior Puppy Bitch Class
1st Vanfax's Queen

12-18 Month Bitch Class
1st Hyclass Happiness Is Mine

Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Kiwiblue Steel The Thunder

Best Of Opposite Sex
Kiwiblue Kicking It Up



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Kiwiblue Kicking It Up

Reserve Winners Bitch
Tempo's Addicted To Love

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kiwiblue Kicking It Up

Open Bitch Class
1st Tempo's Addicted To Love





Group 6 - Susan Norris-Jones Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Kyeri's Sengeri Tulku
  Tibetan Terrier   25
Group 2nd   
GChB TR Special Edition At Berlane
  French Bulldog   24
Group 3rd   Ch Ko's See Ya Later Gator   Dalmatian   21
Group 4th   
GCh Kojiros Party Girl
  Shih Tzu   20
BPIG    Roxini's Blazin A Trail To Kojiro   Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sculpture Precious Black Onyx   Shih Tzu   0
Judge: Susan Norris-Jones

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChS Waylin And Luvaluv Dante's Inferno

Best Of Opposite Sex
GChG Waylin's Song Of The South

Best Puppy In Breed
GChS Waylin And Luvaluv Dante's Inferno


Judge: Susan Norris-Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
S&D Bulls Chocani Aka Greenie

Best Puppy In Breed
S&D Bulls Chocani Aka Greenie



Winners Bitch: (0-1-0-0)
S&D Bulls Chocani Aka Greenie

Junior Puppy Bitch Class
1st S&D Bulls Chocani Aka Greenie

Judge: Susan Norris-Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Ko's See Ya Later Gator



Judge: Susan Norris-Jones

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChG TR Special Edition At Berlane

Best Of Opposite Sex
GCh BFF's Tennessee Wiskey

Select Dog
GChB BFF's Under My Spell



Judge: Susan Norris-Jones

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Okalow Lonesome Doves Augustus


Judge: Susan Norris-Jones

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Maezhi Gears Up

Best Of Opposite Sex
Maezhi Kiss Me Pretty

Best Puppy In Breed
Maezhi Kiss Me Pretty



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Maezhi Kiss Me Pretty

Reserve Winners Bitch
Rosebell So Pretty Cara Cotter

Senior Puppy Bitch Class
1st Maezhi Kiss Me Pretty

Open Bitch Class
1st Rosebell So Pretty Cara Cotter

Judge: Susan Norris-Jones

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Ch Reigate Dawin Rave On

Best Of Opposite Sex
Ch Vetset The Heat Is On

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Litilann's WinterGarden Style N' Eaze

Best Puppy In Breed
Aviator's Candle In The Wind At Esprit


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Aviator's Candle In The Wind At Esprit

Reserve Winners Bitch
Litilann's Hot Flash

Senior Puppy Bitch Class
1st Aviator's Candle In The Wind At Esprit

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Litilann's Hot Flash
2nd Amazing Jolene Beyond Compare

Judge: Susan Norris-Jones

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Infinity Challange Masashi


Winners Dog: (1-0-0-0)
Infinity Challange Masashi

12-18 Month Dog Class
1st Infinity Challange Masashi


Judge: Susan Norris-Jones

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GChB Kojiros Party Girl

Best Of Opposite Sex
Roxini's Blazin A Trail To Kojiro

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Roxini's Blazin A Trail To Kojiro

Best Puppy In Breed
Roxini's Blazin A Trail To Kojiro


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Showlin's Precious Black Pearl

Junior Puppy Bitch Class
1st Showlin's Precious Black Pearl

Judge: Susan Norris-Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Kyeri's Sengeri Tulku



Judge: Susan Norris-Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Negra Consentida (Arena)

Best Puppy In Breed
Negra Consentida (Arena)



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Negra Consentida (Arena)

Junior Puppy Bitch Class
1st Negra Consentida (Arena)



Group 7 - Lynda Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Igor du Domaine de Bredenarde
  Berger Picard   15
Group 2nd   
GCh Cobbers Dine N Dash
  Australian Cattle Dog   14
Group 3rd   GCh Crosson N Celticmoon's Jolly Jester   Collie (Rough)   13
Group 4th   
GCh Border Lane Air On The G String
  Border Collie   9
BPIG   
Ch Prairiepine's Montego Bay
  Collie (Rough)   N/A
Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Cobbers Dine N Dash



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Kiji Honky Tonk Hero


Winners Dog: (1-0-1-0)
Vanstone Stand And Deliver

Open Dog Class
1st Vanstone Stand And Deliver


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Offshore Storm Warning du Chateau Rocher



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Igor du Domaine de Bredenarde



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Border Lane Air On The G String



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GChB Crosson N Celticmoon's Jolly Jester

Best Of Opposite Sex
GCh Sylvan Argent Windsong Starlit

Best Puppy In Breed
Ch Prairiepine's Montego Bay

Select Dog
Ch Prairiepine's Montego Bay


Winners Dog: (1-0-2-1)
Crossons Cutting Edge

Open Dog Class
1st Crossons Cutting Edge


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
Longhauls Double Take

Best Of Opposite Sex
Ch Longhauls Forged In Fire

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Longhauls Double Take

Best Puppy In Breed
Ch Longhauls Forged In Fire


Winners Dog: (2-1-2-0)
Agile Astronomical

Reserve Winners Dog
Galenabay Ashwyn's Yellowstone

12-18 Month Dog Class
1st Agile Astronomical

Open Dog Class
1st Galenabay Ashwyn's Yellowstone


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Longhauls Double Take

Open Bitch Class
1st Longhauls Double Take

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By