Result Correction Page

Comox Valley Kennel Club
Monday, June 13, 2022



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Geraldine Taylor
West Highland White Terrier  
GChG Skyehigh's Video Game
Points: 192 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Geraldine Taylor
Doberman Pinscher  
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil
Points: 173
Best Puppy In Show
Judge: Geraldine Taylor
Shetland Sheepdog  
Ch Mystic Suntime Supernova
Best Baby Puppy In Show
Judge: Geraldine Taylor
Havanese  
MistyTrails Wyntr'Lividus
Best Veteran In Show
Judge: Geraldine Taylor
Newfoundland  
GChEx Heartsease Delightful Ambition
Best Altered In Show
Judge: Geraldine Taylor
Lakeland Terrier  
Tolyn's Rocketman At Caliente








Group 1 - Judi Elford Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Kermodei's Unforgettable Yeti
  Retriever (Labrador)   41
Group 2nd   
GChB Lagotto Hill Basilichito
  Lagotto Romagnolo   36
Group 3rd   
GChB Duenorth Flyin Higher N Higher
  Retriever (Flat-Coated)   35
Group 4th   
Ch Sevenoaks Spotify
  Setter (English)   32
BPIG    Jaybren's Better Than Gold   Vizsla (Smooth-Haired)   N/A
Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Lagotto Hill Basilichito



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Suma's Mistero L'Uomo Mascherato


Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GChB Duenorth Flyin Higher N Higher

Select Dog
Ch Itzawhat's You Aint Seen Nothin Yet


Winners Dog: (1-0-2-0)
Duenorth A Hard Day's Night

12-18 Month Dog Class
1st Duenorth A Hard Day's Night


Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 15 pts (3-4-5-4)
GChS Allsgold Shot Of III Wise Men

Best Of Opposite Sex
GCh Westbrook's With A Cherry On Top

Best Of Winners: (3-4-5-4)
Westbrook's Good As Gold

Best Puppy In Breed
Ch Creeksidefrm's Blueplate Special

Select Dog
GChB Allsgold's Darby Downes

Select Bitch
Ch Kitsana's Post Parade


Winners Dog: (3-4-5-4)
Kitsana's Runhappy

Reserve Winners Dog
Hwnk's Stay Gold Ponyboy

Junior Puppy Dog Class
1st Hwnk's Stay Gold Ponyboy

12-18 Month Dog Class
1st Kitsana's Runhappy
2nd Goldplus Against The Wynd

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GChS Kermodei's Unforgettable Yeti

Best Of Opposite Sex
GChB Danrich's Polly Pocket



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Firebacks Frankie Cottontail

Reserve Winners Bitch
Kermodei's Deja Vous

12-18 Month Bitch Class
1st Firebacks Frankie Cottontail

Open Bitch Class
1st Kermodei's Deja Vous
2nd Makaila's Queen Of The Nile

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sevenoaks Spotify



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Redjack Sjoblom's Midnight Moonrider

Best Of Opposite Sex
Newsong's Gogo Gracie At Sjoblom

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Conquest's Maze Runner

Best Puppy In Breed
Newsong's Gogo Gracie At Sjoblom


Winners Dog: (1-1-1-0)
Conquest's Maze Runner

Open Dog Class
1st Conquest's Maze Runner


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Newsong's Gogo Gracie At Sjoblom

Senior Puppy Bitch Class
1st Newsong's Gogo Gracie At Sjoblom

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sherlock's Right On Q



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Waternymphs Bright Shiny Penny



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Waternymphs Bright Shiny Penny

Canadian Bred Bitch Class
1st Waternymphs Bright Shiny Penny

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Realta Let It Rain At Cuchulain



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jaybren's Better Than Gold

Best Puppy In Breed
Jaybren's Better Than Gold



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jaybren's Better Than Gold

Senior Puppy Bitch Class
1st Jaybren's Better Than Gold

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
GChB Bartland's Poseidon Adventure

Select Bitch
GChB Silversea's Summer Sonnet







Group 2 - Barbara Arndt Top Dog
Points
Group 1st   
GChS RJ's Scottish Mist
  Basset Hound   24
Group 2nd    Dhu Mohr Alice In Wonderland At Hollyrood   Deerhound (Scottish)   23
Group 3rd   
GCh The Golden Buzzer Of Course
  Rhodesian Ridgeback   22
Group 4th   
Ch Granvalero's Let The Sun Shine SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   14
BPIG    The Golden Pearl Of Course   Rhodesian Ridgeback   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Coso Cola Classic
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tres Chic Enchanted


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tres Chic Enchanted

Open Dog Class
1st Tres Chic Enchanted


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS RJ's Scottish Mist



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Bory Wood XiGia

Best Puppy In Breed
Breigayt's Fancy Like



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Breigayt's Fancy Like

Junior Puppy Bitch Class
1st Breigayt's Fancy Like

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Joskip's Winter Ghost MLC



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hashtag Vuela Vuela


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hashtag Vuela Vuela

Open Dog Class
1st Hashtag Vuela Vuela


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Granvalero's Let The Sun Shine SL



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dhu Mohr Alice In Wonderland At Hollyrood


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Windrock's Shangri-La



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 7 pts (2-1-2-3)
GCh The Golden Buzzer Of Course

Best Of Opposite Sex
GChB Trumphill Anam Cara At Kipanga

Best Of Winners: (2-1-2-3)
The Golden Pearl Of Course

Best Puppy In Breed
The Golden Pearl Of Course

Select Dog
GChB Nkosi Ongoing Success Odin

Select Bitch
Ch Loscanna N Ridgefolk Qwandoya


Winners Bitch: (2-1-2-3)
The Golden Pearl Of Course

Senior Puppy Bitch Class
1st The Golden Pearl Of Course

Veteran Female
GCh Nkosi's Noomi From The Start

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Haefen Phaeton Kharisma

Best Puppy In Breed
Haefen Freespirits Mistral



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Haefen Freespirits Mistral

Senior Puppy Bitch Class
1st Haefen Freespirits Mistral

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Jikino Kensha No Arion Go

Best Puppy In Breed
Jikino Kensha No Arion Go


Winners Dog: (1-0-0-0)
Jikino Kensha No Arion Go

Senior Puppy Dog Class
1st Jikino Kensha No Arion Go


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Ch Hilerica Zagato At Sailaway

Best Of Opposite Sex
Ch Westknock Imagine Tiger Tiger

Best Puppy In Breed
Ch Hilerica Zagato At Sailaway






Group 3 - Barbara Arndt Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil
  Doberman Pinscher   21
Group 2nd   
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   17
Group 3rd   
Ch Cabezon's Sir Barkley Guardian Of Ruff
  Mastiff   16
Group 4th   
GCh Justlyd's Matter Of Fact
  Portuguese Water Dog   15
BPIG   
Seagypsy' N Tanaki's Ain't Misbehavin'
  Portuguese Water Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Snoebear's Reigning Crystal Fountain   Siberian Husky   0
Best Veteran In Group   
GChEx Heartsease Delightful Ambition
  Newfoundland   0
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Doubledutch's Rothko

Best Of Opposite Sex
Doubledutch's Lara



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Doubledutch's Lara

Reserve Winners Bitch
Doubledutch's Leia

12-18 Month Bitch Class
1st Doubledutch's Leia

Canadian Bred Bitch Class
1st Doubledutch's Lara

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChB Banbury's Imagine Dragons

Best Of Opposite Sex
Kilmarnock Quality Never Goes Out Of Style

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Affinity's Lock, Shock & Barrel

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 3 pts (1-0-0-3)
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil

Best Of Opposite Sex
Katet Stack The Deck

Best Puppy In Breed
Katet Stack The Deck

Select Bitch
Ch ConnQuest Girl Gone Bad


Winners Dog: (1-0-0-3)
Katet Stack The Deck

Junior Puppy Dog Class
1st Katet Stack The Deck


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cascadia Brazen Honeybear

Best Puppy In Breed
Cascadia Brazen Honeybear



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cascadia Brazen Honeybear

Senior Puppy Bitch Class
1st Cascadia Brazen Honeybear

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cabezon's Sir Barkley Guardian Of Ruff



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 5 pts (2-2-0-2)
GCh Justlyd's Matter Of Fact

Best Of Opposite Sex
Tanaki's Tuxedo And Diamonds

Best Of Winners: (2-2-0-2)
Whoosh Supernova On The Move

Best Puppy In Breed
Seagypsy' N Tanaki's Ain't Misbehavin'

Select Bitch
Ch Whoosh Robel Princess Nautique


Winners Bitch: (2-2-0-2)
Whoosh Supernova On The Move

Reserve Winners Bitch
Acostar Tanaki's Fire N Ice

Junior Puppy Bitch Class
1st Acostar Tanaki's Fire N Ice

Open Bitch Class
1st Whoosh Supernova On The Move

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB BigLuv's Let It Ride


Winners Dog: (1-0-1-0)
Zirkcreek Skyfall My Dragnhart

Canadian Bred Dog Class
1st Zirkcreek Skyfall My Dragnhart


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Polar Mist Heaven's Drive



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow






Group 4 - Geraldine Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   18
Group 2nd   
GChS Ryba's Skyfall
  Australian Terrier   17
Group 3rd   
GCh Brickfield Crusher
  Bull Terrier   16
Group 4th   
GChS Empire Dreamaker Hot Tip
  Schnauzer (Miniature)   11
BPIG    Dreamaker Flaming Fury   Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Altered In Group   
Tolyn's Rocketman At Caliente
  Lakeland Terrier   0
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Ryba's Skyfall



Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GChB Brickfield Crusher

Best Of Opposite Sex
GCh Luxury Avenue's Freyja Of Rozehaven

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Delicious Abernethy

Best Puppy In Breed
Delicious Abernethy

Select Bitch
GCh Rozehaven's Springtime Zephyr


Winners Dog: (1-1-1-2)
Rozehaven's Eastern Haar

12-18 Month Dog Class
1st Rozehaven's Eastern Haar


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Delicious Abernethy

Junior Puppy Bitch Class
1st Delicious Abernethy

Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Braemar Scotch Broom Skywalker At Janmar


Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Singing Hills Banks The Win Of Traquaire

Best Puppy In Breed
Singing Hills Banks The Win Of Traquaire


Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Takala Trails Hazel

Best Puppy In Breed
Ch Takala Trails Hazel



Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
True Blue Dakota

Best Puppy In Breed
Ave Fraer Happy Star



Winners Bitch: (0-2-0-0)
True Blue Dakota

Reserve Winners Bitch
Ave Fraer Happy Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Ave Fraer Happy Star

Open Bitch Class
1st True Blue Dakota





Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Westham's Born This Way

Best Puppy In Breed
Ch Westham's Born This Way



Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChS Empire Dreamaker Hot Tip

Best Puppy In Breed
Ch Dreamaker Flaming Fury

Select Dog
Ch Dreamaker Flaming Fury



Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Dunsmuir Glenby Devil's Sprite



Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rocglen Ginger Heliabel

Best Puppy In Breed
Rocglen Ginger Heliabel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rocglen Ginger Heliabel

Senior Puppy Bitch Class
1st Rocglen Ginger Heliabel

Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kometa Rossi Kovid


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kometa Rossi Kovid

Open Dog Class
1st Kometa Rossi Kovid


Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Takala Trails Athena



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Takala Trails Athena

12-18 Month Bitch Class
1st Takala Trails Athena

Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game







Group 5 - Judi Elford Top Dog
Points
Group 1st   
GChB MistyTrails Wyntr'Elise
  Havanese   27
Group 2nd   
GCh Cheyennes Precious Gem
  Pomeranian   17
Group 3rd   
Ch Hyclass Whole Lotta Shakin' Goin' On
  Pug   13
Group 4th   
GChB Carmorosa's Pixie Dancer
  Silky Terrier   12
BPIG   
Rae Anne's Top Gun
  Papillon   N/A
Best Baby Puppy In Group   
MistyTrails Wyntr'Lividus
  Havanese   0
Best Altered In Group   
Ch Sincity Lady Akasha
  Pekingese   0
Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Alderglen Siren Song



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Arkland N Crystaljem's Diamonds Are Furever



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Swifthaven Watcha Talk'n About



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
White Fairy Angel Chace

Best Of Opposite Sex
Spoildrotten's Let Me Love You

Best Of Winners: (1-1-0-0)
White Fairy Angel Chace

Best Puppy In Breed
Spoildrotten's Let Me Love You


Winners Dog: (1-1-0-0)
White Fairy Angel Chace

12-18 Month Dog Class
1st White Fairy Angel Chace


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Spoildrotten's Let Me Love You

Junior Puppy Bitch Class
1st Spoildrotten's Let Me Love You

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Rae Anne's Top Gun

Best Of Opposite Sex
Suniren Pop The Prosecco Gleniren

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Rae Anne's Top Gun

Best Puppy In Breed
Rae Anne's Top Gun


Winners Dog: (2-2-0-0)
Rae Anne's Top Gun

Reserve Winners Dog
Derrima Abracadabra

Senior Puppy Dog Class
1st Rae Anne's Top Gun

Open Dog Class
1st Derrima Abracadabra


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Suniren Pop The Prosecco Gleniren

Reserve Winners Bitch
Truluv's Fantasia

Junior Puppy Bitch Class
1st Truluv's Fantasia

Open Bitch Class
1st Suniren Pop The Prosecco Gleniren

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Diaquiris Melody At Lionheart

Best Puppy In Breed
Diaquiris Melody At Lionheart



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Diaquiris Melody At Lionheart

Senior Puppy Bitch Class
1st Diaquiris Melody At Lionheart

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Cheyennes Precious Gem

Best Puppy In Breed
Lilangelz Heck Yeah



Winners Bitch: (1-1-0-0)
Lilangelz Catching Rainbows

Reserve Winners Bitch
Lilangelz Heck Yeah

Senior Puppy Bitch Class
1st Lilangelz Heck Yeah
2nd Lilangelz Oh Yeah

Open Bitch Class
1st Lilangelz Catching Rainbows

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Hyclass Whole Lotta Shakin' Goin' On



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Carmorosa's Pixie Dancer



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Spoildrotten's Center Of Attention

Best Of Opposite Sex
Spoildrotten He's The Boss

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Spoildrotten's Center Of Attention


Winners Dog: (1-1-0-0)
Spoildrotten He's The Boss

12-18 Month Dog Class
1st Spoildrotten He's The Boss





Group 6 - Jocelyne Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Wintergarden Litilann's The First Lady
  Poodle (Standard)   29
Group 2nd   
GCh Kojiros Party Girl
  Shih Tzu   24
Group 3rd   Ch Ko's See Ya Later Gator   Dalmatian   20
Group 4th   
Ch Waylin And Luvaluv Dante's Inferno
  Boston Terrier   19
BPIG   
Ch Waylin And Luvaluv Dante's Inferno
  Boston Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sealegends Scarlett Rose   Shih Tzu   0
Best Veteran In Group   Ch Beshia Cannon Pi At Sevenacres   Chow Chow   0
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
Ch Waylin And Luvaluv Dante's Inferno

Best Of Opposite Sex
GChS Waylin's Song Of The South

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Waylin's Who's The Boss

Best Puppy In Breed
Ch Waylin And Luvaluv Dante's Inferno


Winners Dog: (2-3-1-1)
Waylin's Who's The Boss

Reserve Winners Dog
Waylin N Fiveoclocks God Of Thunder

Canadian Bred Dog Class
1st Waylin N Fiveoclocks God Of Thunder

Open Dog Class
1st Waylin's Who's The Boss


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Waylin's Rocky Acres Rebecca

Reserve Winners Bitch
Waylin N Rivergate's It Could Be Magic

Junior Puppy Bitch Class
1st Luvaluv's Fire Burnin On The Dancefloor

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Waylin's Rocky Acres Rebecca

Open Bitch Class
1st Waylin N Rivergate's It Could Be Magic

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Beshia Cannon Pi At Sevenacres


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ko's See Ya Later Gator



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Archibull's Gotta Have Fayth

Best Of Opposite Sex
Ch Baohuao's Best Endeavor At Atalaya

Best Puppy In Breed
Atalaya's Black Dahlia


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Daimler's Betty Boop At Klitsa



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Maezhi Kiss Me Pretty

Best Puppy In Breed
Maezhi Kiss Me Pretty



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Maezhi Kiss Me Pretty

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Maezhi Kiss Me Pretty

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 4 pts (0-3-0-2)
GCh Wintergarden Litilann's The First Lady

Best Puppy In Breed
Vetset Play The Game

Select Bitch
Ch Reigate Dawin Rave On



Winners Bitch: (0-3-0-2)
Vetset Play The Game

Reserve Winners Bitch
Litilann's Hot Flash

Senior Puppy Bitch Class
1st Vetset Play The Game
2nd Tropheous Yennifer Of Vengerberg

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Litilann's Hot Flash

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Doreve's Island West Paladin

Best Of Opposite Sex
Kimmy Is Here By Island West



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Kimmy Is Here By Island West

Reserve Winners Bitch
Friday The Thirteenth Of Island West

12-18 Month Bitch Class
1st Kimmy Is Here By Island West

Open Bitch Class
1st Friday The Thirteenth Of Island West

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Kojiros Party Girl

Best Of Opposite Sex
GCh Sealegends Magic In Moonlight

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Sealegends Moonlight Magic

Best Puppy In Breed
Sealegends Moonlight Magic


Winners Dog: (1-1-1-1)
Sealegends Moonlight Magic

Junior Puppy Dog Class
1st Sealegends Moonlight Magic


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Sealegends Flowers In The Spring

Junior Puppy Bitch Class
1st Sealegends Flowers In The Spring

4-6 Month Bitch Class
1st Sealegends Scarlett Rose

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChB Judo's Top Secret At Trekhond

Best Of Opposite Sex
Trekhond's Dressed For A Parti

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Trekhond's Dressed For A Parti

Best Puppy In Breed
Trekhond's Dressed For A Parti


Winners Dog: (1-1-1-0)
Sandon Im So Striking At Trekhond

Junior Puppy Dog Class
1st Sandon Im So Striking At Trekhond


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Trekhond's Dressed For A Parti

Junior Puppy Bitch Class
1st Trekhond's Dressed For A Parti



Group 7 - Jocelyne Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Woodside's Kahlua PP
  German Shepherd Dog   26
Group 2nd   
Ch Mystic Suntime Supernova
  Shetland Sheepdog   25
Group 3rd   
Ch Igor du Domaine de Bredenarde
  Berger Picard   20
Group 4th   
Ch Squarecote Royalty On The Move
  Old English Sheepdog   19
BPIG   
Ch Mystic Suntime Supernova
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Wnr Dine Aways Holy Basil
  Australian Cattle Dog   0
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ksenia's Trail Hunter

Best Puppy In Breed
Ksenia's Trail Hunter


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ksenia's Trail Hunter

Senior Puppy Dog Class
1st Ksenia's Trail Hunter

4-6 Month Dog Class
1st Wnr Dine Aways Holy Basil


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Baywind Tailor Made In Tinseltown

Best Of Opposite Sex
Summerwind Cowboy Legend At Trekhond


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GCh Addlee's First Lady At Tiffany

Best Of Opposite Sex
Runningmtn Perfect Storm At Kelkary

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Runningmtn Perfect Storm At Kelkary

Best Puppy In Breed
Runningmtn Perfect Storm At Kelkary

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kaizen's Hannah Nirvana



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kaizen's Hannah Nirvana

Open Bitch Class
1st Kaizen's Hannah Nirvana

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Igor du Domaine de Bredenarde



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Border Lane Air On The G String



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Ch Prairiepine's Montego Bay

Best Of Opposite Sex
Ch Snovalley Vividus Dancing In The Sun

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Vanisle Vividus Honour In The Afterhours

Best Puppy In Breed
Ch Prairiepine's Montego Bay


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Ennismoor's Isle Of Arwyn

12-18 Month Bitch Class
1st Ennismoor's Isle Of Arwyn

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Calibre's Golden Goose


Winners Dog: (1-0-0-0)
Calibre's Golden Goose

12-18 Month Dog Class
1st Calibre's Golden Goose


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Woodside's Kahlua PP



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Squarecote Royalty On The Move

Best Puppy In Breed
Blueshire's Big Ben


Winners Dog: (2-0-1-0)
Island Bound Storm Warning

Reserve Winners Dog
Blueshire's Big Ben

Senior Puppy Dog Class
1st Blueshire's Big Ben

Open Dog Class
1st Island Bound Storm Warning


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
Ch Mystic Suntime Supernova

Best Of Opposite Sex
Ch Marpointe's Sophie's Choice

Best Puppy In Breed
Ch Mystic Suntime Supernova

Select Bitch
Ch Conspirito's This Girl's On Fire


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Khaskova's Worth The Wait



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Khaskova's Worth The Wait

Open Bitch Class
1st Khaskova's Worth The Wait

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit . We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By