Lethbridge & District Kennel Club
Saturday, November 19, 2022



Related Results

Obedience

Friday, November 18 (Obedience Trial-1)
Saturday, November 19 (Obedience Trial-2)
Sunday, November 20 (Obedience Trial-3)

Rally Obedience

Friday, November 18 (Rally Trial-1)
Saturday, November 19 (Rally Trial-2)
Sunday, November 20 (Rally Trial-3)



Results courtesy of:


-- Erin Verway --
Erin Verway Group Inc.
http://www.verwey.ca/


Best In Show
Judge: Thomas Alexander
Boxer  
GChS Tybrushe's Livin Notoriety
Points: 292 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Thomas Alexander
West Highland White Terrier  
GChG Skyehigh's Video Game
Points: 238
Best Puppy In Show
Judge: Thomas Alexander
Chow Chow   Visionary's Little Fiery One
Best Baby Puppy In Show
Judge: Thomas Alexander
Norwich Terrier  
Terraraz Shoot For The Stars
Best Veteran In Show
Judge: Thomas Alexander
Retriever (Chesapeake Bay)  
GCh Ches-Shores Spotted Eagle








Group 1 - Gail Forsythe (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Beswin Ynot Aim For The Stars
  Spaniel (English Springer)   44
Group 2nd   
GCh Ches-Shores Spotted Eagle
  Retriever (Chesapeake Bay)   43
Group 3rd   GCh Koping Flaunt Your Feathers   Weimaraner   42
Group 4th   
Ch Sevenoaks Ultimate Weapon
  Setter (English)   39
BPIG   
Torngat's Midnight Dream
  Retriever (Labrador)   2
Best Baby Puppy In Group   
Stonepeake Knock Three Times
  Retriever (Chesapeake Bay)   0
Best Veteran In Group   
GCh Ches-Shores Spotted Eagle
  Retriever (Chesapeake Bay)   0
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
GCh Crossiron Asterix

Best Of Opposite Sex
Crossiron's Dream Come True

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Crossiron's Dream Come True

Best Puppy In Breed
Crossiron's Feelin' Groovy


Winners Bitch: (1-4-1-0)
Crossiron's Dream Come True

Reserve Winners Bitch
Crossiron's Feelin' Groovy

Junior Puppy Bitch Class
1st Crossiron's Feelin' Groovy

Senior Puppy Bitch Class
1st Novera's Get Out The Map
2nd Novera's Take Me Anywhere V Crossiron

12-18 Month Bitch Class
1st Crossiron's Dream Come True

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Cazarubin Seriously Im One Of A Kind V Seasyde

Best Of Opposite Sex
Nyhar's Happy Hour

Best Puppy In Breed
Nyhar's Happy Hour



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Nyhar's Happy Hour

Junior Puppy Bitch Class
1st Nyhar's Happy Hour

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Firepoint Good Bones

Best Of Opposite Sex
Ch Firepoint Got A Good Thing Going On

Select Bitch
GCh Firepoint Flyxtheseatofurpants



Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ches-Shores Spotted Eagle


4-6 Month Bitch Class
1st Stonepeake Knock Three Times

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 8 pts (1-1-2-5)
Ch Muddyflats Gadsby

Best Of Opposite Sex
Ch Blazingstar Aerodynamic

Best Of Winners: (1-1-2-5)
Muddyflats Calahoo

Select Dog
Ch Blazingstar Westlin Winds

Select Bitch
GCh Favor's Maple Leaf Rag


Winners Dog: (1-1-2-5)
Muddyflats Calahoo

12-18 Month Dog Class
1st Muddyflats Calahoo


Winners Bitch: (1-1-2-5)
Itzawhat Birds Of A Feather

Open Bitch Class
1st Itzawhat Birds Of A Feather

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GChG Allsgold Shot Of III Wise Men

Best Of Opposite Sex
Tynehead One Rainy Wish

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Auburnmist Peace Of Bolo

Best Puppy In Breed
Verdoro's A Walk Down Memory Lane


Winners Dog: (2-3-1-0)
Auburnmist Peace Of Bolo

Reserve Winners Dog
Auburnmist Keystone True Story

Junior Puppy Dog Class
1st Auburnmist Keystone True Story

Open Dog Class
1st Auburnmist Peace Of Bolo


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Tynehead One Rainy Wish

Reserve Winners Bitch
Wyncoras It's A Numbers Game

Senior Puppy Bitch Class
1st Verdoro's A Walk Down Memory Lane

Open Bitch Class
1st Tynehead One Rainy Wish
2nd Wyncoras It's A Numbers Game

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Torngat's Midnight Dream

Best Of Opposite Sex
Ch Eagertrieves Key To Innovation

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Torngat's Midnight Dream

Best Puppy In Breed
Torngat's Midnight Dream


Winners Dog: (1-2-0-1)
Torngat's Midnight Dream

Senior Puppy Dog Class
1st Torngat's Midnight Dream


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Mayhemfarms Cowgirls Don't Cry

Reserve Winners Bitch
Lilywings Serendipity At Labralayne

Junior Puppy Bitch Class
1st Mayhemfarms Cowgirls Don't Cry

12-18 Month Bitch Class
1st Lilywings Serendipity At Labralayne

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Woodcreek's Ray Of Sunshine



Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Sevenoaks Ultimate Weapon



Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
TrisamsEdge Edna's Quest To Be Incredible

Best Puppy In Breed
TrisamsEdge Edna's Quest To Be Incredible

Select Bitch
GCh Eltin's Persnickety Spice


Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Canrick's Patriot



Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Winauby's American Apparel

Best Of Opposite Sex
Sherlock's Dark Secret


4-6 Month Dog Class
1st Winauby's Cool Cadence


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sherlock's Dark Secret

12-18 Month Bitch Class
1st Sherlock's Dark Secret

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Beswin Ynot Aim For The Stars



Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChEx Realta Let It Rain At Cuchulain

Best Puppy In Breed
Finnibone's White Rabbit



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Finnibone's White Rabbit

Reserve Winners Bitch
Finnibone's On Your Knees Boys

Junior Puppy Bitch Class
1st Finnibone's White Rabbit

Canadian Bred Bitch Class
1st Finnibone's On Your Knees Boys

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Koping Flaunt Your Feathers

Best Of Opposite Sex
Koping Bivins No Harm No Fowl

Best Puppy In Breed
Koping Bivins No Harm No Fowl



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Koping Bivins No Harm No Fowl

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Koping Bivins No Harm No Fowl





Group 2 - Grant Townsend Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Necesse's Defendo Dominus
  Deerhound (Scottish)   38
Group 2nd   
GChS Trumphill Anam Cara At Kipanga
  Rhodesian Ridgeback   37
Group 3rd   
GChB Brushwood Bibbidi Bobbidi Boo
  Whippet   36
Group 4th   
Ch Chilcotin's Olive Oyl
  Dachshund (Standard Smooth)   28
BPIG   
Ch Chilcotin's Olive Oyl
  Dachshund (Standard Smooth)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Tarrango's No Bad Hare Days
  Whippet   0
Best Veteran In Group   
Ch Wiretaps Walk This Way
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nalikar's Wait For It


Winners Dog: (1-0-0-0)
Nalikar's Wait For It

12-18 Month Dog Class
1st Nalikar's Wait For It


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Big Long Blue's Beckham

Best Of Opposite Sex
Shecaras Ideal Cecile

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Big Long Blue's Beckham


Winners Dog: (1-2-0-0)
Big Long Blue's Beckham

12-18 Month Dog Class
1st Big Long Blue's Beckham


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Shecaras Ideal Cecile

Reserve Winners Bitch
Shecaras Persephone

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shecaras Ideal Cecile
2nd Shecaras Persephone

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Telford's Put The Needle On The Record

Best Of Opposite Sex
Telford's Knocked It Out Of The Park

Best Puppy In Breed
Telford's Knocked It Out Of The Park



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Telford's Knocked It Out Of The Park

Junior Puppy Bitch Class
1st Telford's Knocked It Out Of The Park

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GChB Joskip's Winter Ghost MLC

Select Dog
GCh RHK Nutty Fireball



4-6 Month Bitch Class
1st Telford's Hello June

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
GChS Longonlovings Dreams In Darkness

Best Of Opposite Sex
LongonLoving's Duck Duck Goose

Best Of Winners: (1-2-0-2)
LongonLoving's Duck Duck Goose

Best Puppy In Breed
LongonLoving's Duck Duck Goose

Select Bitch
GCh FifthElement's Plavalguna


Winners Dog: (1-2-0-2)
LongonLoving's Duck Duck Goose

Junior Puppy Dog Class
1st LongonLoving's Duck Duck Goose


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Longonlovings Down The Rabbit Hole

Reserve Winners Bitch
Longonlovings Bikini Island

Junior Puppy Bitch Class
1st Longonlovings Bikini Island

Senior Puppy Bitch Class
1st Longonlovings Down The Rabbit Hole

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Dreamdax Metalingus

Best Of Opposite Sex
GCh Wagswell's Mmm My Corona MW



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Chilcotin's Olive Oyl

Best Puppy In Breed
GChG Chilcotin's Olive Oyl



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
GChS Matsutake's Moments Reflection

Select Bitch
GChB Matsutakes Daisy For Cegah


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Necesse's Defendo Dominus



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GCh Pikkinokka's Smoke 'N Silver

Best Of Opposite Sex
Ch Flaming Fox Fiona The Brave

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Pikkinokka's Spirit Bear

Best Puppy In Breed
Kinsols Kova The Sassy One


Winners Dog: (1-3-1-1)
Pikkinokka's Spirit Bear

Open Dog Class
1st Pikkinokka's Spirit Bear

4-6 Month Dog Class
1st Flaming Fox Rising From The Ashes Arcanine


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Flaming Fox Keilo Wild

Reserve Winners Bitch
Pikkinokka's Glory Days

Senior Puppy Bitch Class
1st Kinsols Kova The Sassy One

Canadian Bred Bitch Class
1st Flaming Fox Keilo Wild

Open Bitch Class
1st Pikkinokka's Glory Days

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Valbydane Realm Of Imagination

Best Of Opposite Sex
Phantoms Circle Of Life

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Phantoms Circle Of Life

Best Puppy In Breed
Phantoms Circle Of Life


Winners Dog: (1-1-0-1)
Phantoms Circle Of Life

Junior Puppy Dog Class
1st Phantoms Circle Of Life


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Phantoms 24K Magic

Junior Puppy Bitch Class
1st Phantoms 24K Magic

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Trumphill Anam Cara At Kipanga


4-6 Month Dog Class
1st Mario Wind At My Back


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 7 pts (0-3-0-5)
GChB Brushwood Bibbidi Bobbidi Boo

Select Bitch
GCh Counterpoint Perfect Circle


4-6 Month Dog Class
1st Tarrango Hare's The Deal


Winners Bitch: (0-3-0-5)
Tarrango's There Will Be Drama

Reserve Winners Bitch
Nasusa Rainbow Falls

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tarrango's There Will Be Drama
2nd Aberle Good Morning Starshine

Open Bitch Class
1st Nasusa Rainbow Falls

4-6 Month Bitch Class
1st Tarrango's No Bad Hare Days





Group 3 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Tybrushe's Livin Notoriety
  Boxer   53
Group 2nd   
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   48
Group 3rd   
GChB Cassels Moonshine Whiskey
  Doberman Pinscher   40
Group 4th   
GChB Prairiegems Boomkanani Irawaru
  Bernese Mountain Dog   34
BPIG   
Top Knotch N Mephisto Cover Girl
  Boxer   7
Best Baby Puppy In Group   
Meraki's Magnificent Black Pearl
  Great Dane   0
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 7 pts (0-5-1-2)
GChEx Prairiegems Boomkanani Irawaru

Best Of Opposite Sex
GChS Tailspins The One And Only

Best Puppy In Breed
Creo's Good Golly Miss Molly

Select Bitch
GChB Susa's Joie De Vivre



Winners Bitch: (0-5-1-2)
Creo's Good Golly Miss Molly

Reserve Winners Bitch
Creo's Fitzroy Freyja

Junior Puppy Bitch Class
1st Doubledutch's Amilyn

Senior Puppy Bitch Class
1st Creo's Good Golly Miss Molly

12-18 Month Bitch Class
1st Creo's Fitzroy Freyja
2nd Creo's Double Delight

Open Bitch Class
1st Kaibab's Lasting Impression

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GChG Tybrushe's Livin Notoriety

Best Of Opposite Sex
GCh Samson's Chili Gone Bad

Best Puppy In Breed
Top Knotch N Mephisto Cover Girl

Select Dog
GChS Tybrushe's Livin The High Life



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Top Knotch N Mephisto Cover Girl

Reserve Winners Bitch
Samsons Knocking On Heven's Door

Junior Puppy Bitch Class
1st Top Knotch N Mephisto Cover Girl

Open Bitch Class
1st Samsons Knocking On Heven's Door

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Bolder's Dowager Countess

Best Of Opposite Sex
Kenterains First To Qualify

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Bolder's Dowager Countess

Best Puppy In Breed
Bolder's Dowager Countess


Winners Dog: (1-2-0-0)
Kenterains First To Qualify

Open Dog Class
1st Kenterains First To Qualify


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Bolder's Dowager Countess

Reserve Winners Bitch
Kenterains Black Widow

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bolder's Dowager Countess

Open Bitch Class
1st Kenterains Black Widow

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 5 pts (2-1-1-2)
GChB Cassels Moonshine Whiskey

Best Of Opposite Sex
GChEx Hierarch's Sympathy For The Devil

Best Of Winners: (2-1-1-2)
Devonquest N Cassels That's A Wrap

Select Bitch
GChB Valhalla's Head Over Boots V Janterra


Winners Dog: (2-1-1-2)
Devonquest N Cassels That's A Wrap

Reserve Winners Dog
Cassels Once You Go Red

12-18 Month Dog Class
1st Cassels Once You Go Red

Canadian Bred Dog Class
1st Devonquest N Cassels That's A Wrap


Winners Bitch: (2-1-1-2)
Janterra's Como Flor

Canadian Bred Bitch Class
1st Janterra's Como Flor

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Bendegeit's Arson Around



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChB Wathaman's Dare 2Be Canadian Eh

Best Of Opposite Sex
Wathaman's Easy To Talk Too

Best Puppy In Breed
Wathaman's Helluva Hot Tease



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Wathaman's Easy To Talk Too

Reserve Winners Bitch
Wathaman's Helluva Hot Tease

Senior Puppy Bitch Class
1st Wathaman's Helluva Hot Tease

Open Bitch Class
1st Wathaman's Easy To Talk Too

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 6 pts (1-2-1-3)
GChS Blitzen's Mr Blue Sky

Best Of Opposite Sex
GCh Polarfleece's Sooo Delicious

Best Of Winners: (1-2-1-3)
White Evenk Osman

Best Puppy In Breed
Snowlegend Incredible Anzhelika

Select Bitch
Ch Winterpeg's Winx


Winners Dog: (1-2-1-3)
White Evenk Osman

Open Dog Class
1st White Evenk Osman


Winners Bitch: (1-2-1-3)
White Evenk Onyx Maya

Reserve Winners Bitch
Snowlegend Incredible Anzhelika

Junior Puppy Bitch Class
1st Snowlegend Incredible Anzhelika

Open Bitch Class
1st White Evenk Onyx Maya

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Ivolyn's Kairos Right As Rain

Best Of Opposite Sex
Innovations Go The Distance

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Ivolyn's Kairos Right As Rain

Best Puppy In Breed
Innovations Go The Distance


Winners Dog: (2-1-0-0)
Innovations Go The Distance

Reserve Winners Dog
Innovations Git R Done

Junior Puppy Dog Class
1st Innovations Go The Distance
2nd Innovations Git R Done


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Ivolyn's Kairos Right As Rain

Open Bitch Class
1st Ivolyn's Kairos Right As Rain

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 7 pts (3-2-2-1)
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow

Best Of Opposite Sex
Ch Nanook's Ice On Fire

Best Of Winners: (3-2-2-1)
Nightshade Solar Powered Of Kuvuk

Best Puppy In Breed
Nightshade Solar Powered Of Kuvuk

Select Dog
GCh Snowmist's Y Not Sprocket


Winners Bitch: (3-2-2-1)
Nightshade Jupiter Rising

Reserve Winners Bitch
Rockyview's Northern Ice Diamond At Nanook

Junior Puppy Bitch Class
1st Nightshade Jupiter Rising

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rockyview's Northern Ice Diamond At Nanook





Group 4 - Grant Townsend Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   35
Group 2nd   
GCh Hayewyres Ya Got Trouble By Enchantment
  Fox Terrier (Wire)   34
Group 3rd   
Ch Clarity's Kaboom Of Summer
  Rat Terrier   33
Group 4th   
Ch Cethuz Supersonico
  Schnauzer (Miniature)   32
BPIG    Ghostpine's Put Me In Coach   Staffordshire Bull Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Terraraz Shoot For The Stars
  Norwich Terrier   0
Best Veteran In Group   
GCh Wimaru's Final Chance
  Staffordshire Bull Terrier   0
Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 5 pts (0-2-1-3)
GChS Rina Lob Od 1300 Kaplara

Best Of Opposite Sex
GCh Marauders 24K Magic

Best Puppy In Breed
Chargers Gazella How To Flame Your Dragon

Select Bitch
GChB Ambition's Southern Belle






4-6 Month Bitch Class
1st Tinydancer Walkin' After Midnight

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GChS Hjohoo's Yes Hjo Can

Best Of Opposite Sex
Ch Quarrydene's Star Of The Season Diamond

Select Bitch
Ch Tarahill's Dancing Away With My Heart



Winners Bitch: (0-2-1-2)
McGuinness Dressed With Pepper

Reserve Winners Bitch
Tarahill's Girl On Fire

12-18 Month Bitch Class
1st McGuinness Dressed With Pepper
2nd Tarahill's Girl On Fire

4-6 Month Bitch Class
1st Tarahill's Hidden Treasure

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Agria Dare To Dream

Best Of Opposite Sex
Venandi's Exceptional

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Agria Dare To Dream

Best Puppy In Breed
Agria Dare To Dream


Winners Dog: (2-1-0-0)
Agria Dare To Dream

Reserve Winners Dog
Venandi's A Cup Of Joe

Junior Puppy Dog Class
1st Venandi's A Cup Of Joe

Senior Puppy Dog Class
1st Agria Dare To Dream


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Venandi's Exceptional

Canadian Bred Bitch Class
1st Venandi's Exceptional

4-6 Month Bitch Class
1st Mill Pond Moonlit Magic

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Hayewyres Ya Got Trouble By Enchantment



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Terraraz Let The Fun Be'Gin'



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Terraraz Let The Fun Be'Gin'

Open Bitch Class
1st Terraraz Let The Fun Be'Gin'

4-6 Month Bitch Class
1st Terraraz Shoot For The Stars

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Boldheart's Party Till Midnight


4-6 Month Dog Class
1st River Glenn Zero Fox Given


Winners Bitch: (0-2-0-0)
Boldheart's Party Till Midnight

Reserve Winners Bitch
Boldheart's Harley Quinn

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Boldheart's Party Till Midnight

Open Bitch Class
1st Boldheart's Harley Quinn

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Clarity's Kaboom Of Summer



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cethuz Supersonico



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
GChB Glenshiel's Valkyrie

Best Of Opposite Sex
Glenshiel's Gregarious Laird

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Glenshiel's Inverness Lass

Best Puppy In Breed
Glenshiel's Gregarious Laird


Winners Dog: (1-3-0-1)
Glenshiel's Gregarious Laird

Junior Puppy Dog Class
1st Glenshiel's Gregarious Laird


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Glenshiel's Inverness Lass

Reserve Winners Bitch
Trotters Butterscotch Miss

Junior Puppy Bitch Class
1st Glenshiel's Lil' Stargazer

Open Bitch Class
1st Glenshiel's Inverness Lass
2nd Trotters Butterscotch Miss

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Gleanntan Something Special Comin At Ya

Best Of Opposite Sex
Gleanntan Goodness Knows The Dream

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Gleanntan Something Special Comin At Ya

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Skyfalls Keela Mother Of Dragons


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 6 pts (3-1-2-1)
GChEx Ghostpine's Quantum Leap

Best Of Opposite Sex
Ch DNZ Tequila's Cherry Blossom

Best Of Winners: (3-1-2-1)
DNZ Nova @ Chargers

Best Puppy In Breed
Ghostpine's Put Me In Coach

Select Dog
GChB Tequila's Total Package Kit


Winners Dog: (3-1-2-1)
Hillside Aengus

Reserve Winners Dog
Vangerbull You Are My Hero

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Ghostpine's Put Me In Coach

Open Dog Class
1st Hillside Aengus
2nd Vangerbull You Are My Hero

Veteran Male
GCh Wimaru's Final Chance


Winners Bitch: (3-1-2-1)
DNZ Nova @ Chargers

Open Bitch Class
1st DNZ Nova @ Chargers

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game







Group 5 - Lynne Oslach Top Dog
Points
Group 1st   
GChS MistyTrails Wyntr'Elise
  Havanese   29
Group 2nd   
GCh Diavolino's Eleventh Hour
  Italian Greyhound   28
Group 3rd   
GChS Mingchen Rewind
  Cavalier King Charles Spaniel   27
Group 4th   
Symarun's Dirty Laundry
  Pomeranian   25
BPIG   
Symarun's Dirty Laundry
  Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Firesprite Moon River   Pomeranian   0
Best Veteran In Group   
Ch LouLou-D'Amour De La Vanille Bourbon
  Coton De Tulear   0
Judge: Lynne Oslach

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChG Mingchen Rewind

Best Of Opposite Sex
Kewpy's Mamma Mia

Best Puppy In Breed
Kewpy's Mamma Mia



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Kewpy's Mamma Mia

Senior Puppy Bitch Class
1st Kewpy's Mamma Mia

Judge: Lynne Oslach

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
DNZ's Practice What You Preach Barry White

Best Puppy In Breed
DNZ's Practice What You Preach Barry White


Judge: Lynne Oslach

Best Of Breed: 6 pts (1-0-4-2)
GChS Tanooki Suit Of Lore

Best Of Opposite Sex
GChS Wind's Something About Mary

Best Puppy In Breed
Hex's Roc Me Out

Select Dog
GCh Wind Back To The Future

Select Bitch
GChB Wind Heaven Sent


Winners Dog: (1-0-4-2)
Hex's Roc Me Out

Senior Puppy Dog Class
1st Hex's Roc Me Out


Judge: Lynne Oslach

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh LouLou-D'Amour De La Vanille Bourbon


Judge: Lynne Oslach

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
MistyTrails Wyntr'Elise



Judge: Lynne Oslach

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Diavolino's Eleventh Hour



Judge: Lynne Oslach

Best Of Breed: 7 pts (2-3-2-1)
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Of Opposite Sex
Ch Animato Autumn Splendor

Best Of Winners: (2-3-2-1)
Akai's Calico Jack

Best Puppy In Breed
Annacott Tiarna Fandango Fanfare

Select Dog
GCh Pixel Animato A Link Between Worlds


Winners Dog: (2-3-2-1)
Akai's Calico Jack

Reserve Winners Dog
La Ren Kalista Ph Akai's Dark Sword

12-18 Month Dog Class
1st Akai's Calico Jack

Open Dog Class
1st La Ren Kalista Ph Akai's Dark Sword


Winners Bitch: (2-3-2-1)
Magic's Fire And Ice

Reserve Winners Bitch
Annacott Animato Impish One

Senior Puppy Bitch Class
1st Annacott Tiarna Fandango Fanfare

12-18 Month Bitch Class
1st Annacott Animato Impish One

Open Bitch Class
1st Magic's Fire And Ice

Judge: Lynne Oslach

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Symarun's Dirty Laundry

Best Of Opposite Sex
Majesty N Firesprite Move It On Over

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Symarun's Dirty Laundry

Best Puppy In Breed
Symarun's Dirty Laundry

Select Bitch
Ch Firesprite High Flyer


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Symarun's Dirty Laundry

Junior Puppy Bitch Class
1st Symarun's Dirty Laundry

Judge: Lynne Oslach

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Nadals Burn Ember

Best Of Opposite Sex
Keja's Never Out Of Style

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Nadals Burn Ember

Best Puppy In Breed
Nadals Burn Ember


Winners Dog: (1-1-0-0)
Keja's Never Out Of Style

Senior Puppy Dog Class
1st Keja's Never Out Of Style


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Nadals Burn Ember

Senior Puppy Bitch Class
1st Nadals Burn Ember

Judge: Lynne Oslach

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Zevald's Star Magic Of Brynmill



Judge: Lynne Oslach

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Annevan Salem V Scion Of Lore



Judge: Lynne Oslach

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Maldonfox Roeders Strait Razor







Group 6 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Apsolutely Red Red Whine
  Lhasa Apso   50
Group 2nd   
GChB Mrang Belcourt Journey To Midori
  Poodle (Miniature)   46
Group 3rd   
GChS Oakridge Travelin' Soldier
  Poodle (Standard)   41
Group 4th   
GCh Beshia's Rocket Man
  Chow Chow   30
BPIG    Visionary's Little Fiery One   Chow Chow   N/A
Best Baby Puppy In Group    ChowRidge Z Back To The Future   Chow Chow   0
Best Veteran In Group   
GChS Apsolutely Red Red Whine
  Lhasa Apso   0
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GChB Purejoy's Double Legacy

Best Of Opposite Sex
Dalnavert Luvit Longines Dolcevita

Best Puppy In Breed
Dalnavert Luvit Longines Dolcevita

Select Dog
GChS Cumulus Cabochon Roaring Lion



Winners Bitch: (0-3-2-0)
Dalnavert Luvit Longines Dolcevita

Reserve Winners Bitch
Dalnavert's Ice Maiden

Junior Puppy Bitch Class
1st Dalnavert's Ice Maiden
2nd Dalnavert Luvit Kate Spade

Canadian Bred Bitch Class
1st Dalnavert Luvit Longines Dolcevita

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Heartily Love Story

Best Of Opposite Sex
Orkan Don Chesa Lu Grande

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Heartily Love Story

Select Bitch
Ch Bromley Rock's Countess Of Grantham


Winners Dog: (1-1-0-1)
Orkan Don Chesa Lu Grande

12-18 Month Dog Class
1st Orkan Don Chesa Lu Grande


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Heartily Love Story

12-18 Month Bitch Class
1st Heartily Love Story

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Rugerlane Bianca At Over The Top

Best Of Opposite Sex
Rugerlane That's One Way Of Putin It

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Rugerlane Bianca At Over The Top

Best Puppy In Breed
Rugerlane That's One Way Of Putin It

Select Bitch
Ch Rugerlane's Foolish Games Of Canis Maj


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Rugerlane Bianca At Over The Top

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rugerlane Bianca At Over The Top

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Siosalach's Beanilla Spice



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Siosalach's Beanilla Spice

12-18 Month Bitch Class
1st Siosalach's Beanilla Spice

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GCh Beshia's Rocket Man

Best Of Opposite Sex
Visionary's Little Fiery One

Best Puppy In Breed
Visionary's Little Fiery One

Select Dog
GCh Chowridge U R Not Just Eye Candy


4-6 Month Dog Class
1st ChowRidge Z Back To The Future

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Ko's See Ya Later Gator



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch DNZ's Spice Of Life

Best Puppy In Breed
Ch DNZ's Spice Of Life



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Shade's She's A Diva @ Dnz

Senior Puppy Bitch Class
1st Shade's She's A Diva @ Dnz

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
GCh Merrythought Ups Its Ante With An Ace

Best Of Opposite Sex
Admiraal's Honey Cruller

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Merrythought Fly Me To The Moon For Seawyns

Best Puppy In Breed
Admiraal's Tellin' Tales

Select Dog
GCh Admiraal's Rocky Road


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Admiraal's Honey Cruller

Junior Puppy Bitch Class
1st Admiraal's Honey Cruller

4-6 Month Bitch Class
1st Admiraal's Sashay Away

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GChS Apsolutely Red Red Whine

Best Of Opposite Sex
Jaron's Cybele De Santa Inez

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Apsolutely Firecracker

Best Puppy In Breed
Apsolutely Firecracker


Winners Dog: (2-1-1-0)
Apsolutely Firecracker

Reserve Winners Dog
Apsolutely A Sound Investment

Junior Puppy Dog Class
1st Apsolutely A Sound Investment

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Apsolutely Firecracker

Veteran Male
GChS Apsolutely Red Red Whine


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Jaron's Cybele De Santa Inez

Senior Puppy Bitch Class
1st Jaron's Cybele De Santa Inez

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GChS Mrang Belcourt Journey To Midori

Best Of Opposite Sex
Thalpet's Island Girl

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Keja's Linus Barclay

Best Puppy In Breed
GChB Tyramara's Season Of The Wolf

Select Dog
GChB Tyramara's Season Of The Wolf


Winners Dog: (1-2-2-0)
Keja's Linus Barclay

Open Dog Class
1st Keja's Linus Barclay


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Thalpet's Island Girl

Reserve Winners Bitch
Thalpet's Prime Meridian

Junior Puppy Bitch Class
1st Thalpet's Prime Meridian

Open Bitch Class
1st Thalpet's Island Girl

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Sunojo How We Say Zee

Best Of Opposite Sex
Ch Tsukime's Envy My Beauty At D.C.Kin

Best Puppy In Breed
Ch Tsukime's Envy My Beauty At D.C.Kin



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Whissler's Class Clown

Best Of Opposite Sex
Halo's Casting A Spell On Whissler

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Whissler's Class Clown

Best Puppy In Breed
Whissler's Class Clown


Winners Dog: (1-1-0-0)
Whissler's Class Clown

Open Dog Class
1st Whissler's Class Clown


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Halo's Casting A Spell On Whissler

Canadian Bred Bitch Class
1st Halo's Casting A Spell On Whissler

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kimmit's Cyber Queen



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kimmit's Cyber Queen

Open Bitch Class
1st Kimmit's Cyber Queen



Group 7 - Gail Forsythe (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Igor du Domaine de Bredenarde
  Berger Picard   37
Group 2nd   GChS Emmy's Simply Orange   Shetland Sheepdog   35
Group 3rd   
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger
  Old English Sheepdog   24
Group 4th   
Ch Messyhair's Harry Belafonte Debruyeres
  Schapendoes   23
BPIG   
Ch WR Aussies Half And Half
  Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Buff Cap Bellwether Casselcreek Fireball
  Australian Shepherd   0
Judge: Lori Iverson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Riverwild's Polar Attraction

Best Puppy In Breed
Riverwild's Polar Attraction


Winners Dog: (1-0-0-0)
Riverwild's Polar Attraction

Senior Puppy Dog Class
1st Riverwild's Polar Attraction


Judge: Lori Iverson

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GChS WR Aussies Half And Half

Best Of Opposite Sex
GCh Sixx Belles Til Midnite In Memphis

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Turbar's Hop To It

Best Puppy In Breed
GChS WR Aussies Half And Half


Winners Dog: (2-2-1-1)
Turbar's Hop To It

Reserve Winners Dog
Turbar's Cha Cha Slide

Senior Puppy Dog Class
1st Turbar's Cha Cha Slide

Canadian Bred Dog Class
1st Turbar's Hop To It

4-6 Month Dog Class
1st Casselcreek Sunshine Superman
2nd Cruisin's Top Gun At Oenomel


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Graceland's Walk The Talk

Reserve Winners Bitch
Casselcreek Giving Me The Feels

Junior Puppy Bitch Class
1st Casselcreek Giving Me The Feels

12-18 Month Bitch Class
1st Graceland's Walk The Talk

4-6 Month Bitch Class
1st Buff Cap Bellwether Casselcreek Fireball

Judge: Lori Iverson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rhosown's Anchor My World



Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Igor du Domaine de Bredenarde

Best Of Opposite Sex
Eclipse In The Eye Of The Beeholder

Best Puppy In Breed
Eclipse In The Eye Of The Beeholder



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Eclipse In The Eye Of The Beeholder

Senior Puppy Bitch Class
1st Eclipse In The Eye Of The Beeholder

Judge: Lori Iverson

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Cameron Del Quatro Amo


Winners Dog: (2-0-0-0)
Cameron Del Quatro Amo

Reserve Winners Dog
On Targets Star Lord

12-18 Month Dog Class
1st Cameron Del Quatro Amo

Open Dog Class
1st On Targets Star Lord


Judge: Lori Iverson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bolo's Afterglow Rollin' Heavy

Best Puppy In Breed
Bolo's Afterglow Rollin' Heavy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bolo's Afterglow Rollin' Heavy

Junior Puppy Dog Class
1st Bolo's Afterglow Rollin' Heavy


Judge: Lori Iverson

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Tallywood Translucence

Best Of Opposite Sex
GChG Tallywood Coalescence

Best Puppy In Breed
Rainycreek Tallywood Solaia

Select Dog
Ch Prairiepine Tamaron's Genesis



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Tallywood Translucence

Reserve Winners Bitch
Rainycreek Tallywood Solaia

Junior Puppy Bitch Class
1st Rainycreek Tallywood Solaia

Open Bitch Class
1st Tallywood Translucence

Judge: Lori Iverson

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GCh Tamaron's After Midnight

Best Of Opposite Sex
Whiskeyjack Rumor Has It

Best Puppy In Breed
Whiskeyjack Rumor Has It

Select Dog
Ch Whiskeyjack Alchemy Ambitions



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Whiskeyjack Rumor Has It

Reserve Winners Bitch
Tamaron's From Dusk Til Dawn

Senior Puppy Bitch Class
1st Whiskeyjack Rumor Has It

Canadian Bred Bitch Class
1st Tamaron's From Dusk Til Dawn

Judge: Lori Iverson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Billyjo's Back To Black El Shaddai



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Billyjo's Back To Black El Shaddai

12-18 Month Bitch Class
1st Billyjo's Back To Black El Shaddai

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Aspenrain's Maverick Good Will


Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger



Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Messyhair's Harry Belafonte Debruyeres



Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 10 pts (3-6-1-1)
GChS Emmy's Simply Orange

Best Of Opposite Sex
Ch Westpointe's Garden Of Eden

Best Of Winners: (3-6-1-1)
Westpointe Dangerous Liaison

Best Puppy In Breed
Westpointe Dangerous Liaison


Winners Bitch: (3-6-1-1)
Zesta Charismatic

Reserve Winners Bitch
Eureka's Sashay To Emmy

Senior Puppy Bitch Class
1st Zesta Bi Mistake

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Connemara Shadland Roisin Rhue

Open Bitch Class
1st Zesta Charismatic
2nd Eureka's Sashay To Emmy
3rd Linkridge Puma
4th Keystone Just Ask

Judge: Lori Iverson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Katia de Fillobull



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Katia de Fillobull

Open Bitch Class
1st Katia de Fillobull

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By