Result Correction Page

Nicola Valley Kennel Club
Saturday, July 2, 2022



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Pamela Bruce
Deerhound (Scottish)  
Ch Necesse's Defendo Dominus
Points: 221 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Pamela Bruce
Havanese  
Ch Oeste's Askin For Kisses
Points: 199
Best Puppy In Show
Judge: Pamela Bruce
Xoloitzcuintli (Standard)  
Negra Consentida (Arena)
Best Baby Puppy In Show
Judge: Pamela Bruce
Bullmastiff   Bolder's Rebel With A Cause At Rakaro
Best Veteran In Show
Judge: Pamela Bruce
Weimaraner  
GChEx Koping Win'Weim Pink Flamingo








Group 1 - Wendy Maisey Top Dog
Points
Group 1st   Ch Koping Flaunt Your Feathers   Weimaraner   46
Group 2nd   
GChS Allsgold Shot Of III Wise Men
  Retriever (Golden)   38
Group 3rd   
GChS Lagotto Hill Basilichito
  Lagotto Romagnolo   30
Group 4th   
GChS Sherlock's Right On Q
  Spaniel (English Cocker)   29
BPIG    Upcountry's Brawny Knight At The Improv   Vizsla (Smooth-Haired)   N/A
Best Veteran In Group   
GChEx Koping Win'Weim Pink Flamingo
  Weimaraner   0
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Lagotto Hill Basilichito



Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
HH Shining Star At Nowwithem

Best Puppy In Breed
HH Shining Star At Nowwithem


Winners Dog: (1-0-0-0)
HH Shining Star At Nowwithem

Junior Puppy Dog Class
1st HH Shining Star At Nowwithem


Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Suma's Mistero L'Uomo Mascherato


Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Highpoint Ace Of Hearts



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Highpoint Ace Of Hearts

Reserve Winners Bitch
Highpoint Believer

Open Bitch Class
1st Highpoint Ace Of Hearts
2nd Highpoint Believer

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 6 pts (3-0-2-2)
GChB Danrich's Polly Pocket

Best Of Opposite Sex
Traynors Robin Hood

Select Bitch
Ch Kermodei's Deja Vous


Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pikkinokka's Avatar Jet Stream

Best Puppy In Breed
Pikkinokka's Avatar Jet Stream



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pikkinokka's Avatar Jet Stream

Junior Puppy Bitch Class
1st Pikkinokka's Avatar Jet Stream

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ride The Wild Wind Of The Purple Fallows



Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kilbane Wind Song Of Anerley



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kilbane Wind Song Of Anerley

Open Bitch Class
1st Kilbane Wind Song Of Anerley

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 4 pts (2-0-2-1)
Ch Bragdons Neuman's Own Franchi

Best Of Opposite Sex
Ch Islandview Sea A Star

Best Puppy In Breed
Kinwashkly Ruger 44


Winners Dog: (2-0-2-1)
Kinwashkly Colt Forty Five

Reserve Winners Dog
Kinwashkly Ruger 44

Senior Puppy Dog Class
1st Kinwashkly Ruger 44

Open Dog Class
1st Kinwashkly Colt Forty Five


Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sherlock's Right On Q



Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Beswin Ynot Lady Sings The Bluz

Best Of Opposite Sex
Ynot Beswin Shoe Suede Bluez

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Beswin Ynot Get The Party Started

Best Puppy In Breed
Beswin Ynot Get The Party Started


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Beswin Ynot Get The Party Started

Junior Puppy Bitch Class
1st Beswin Ynot Get The Party Started

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Realta Let It Rain At Cuchulain



Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 7 pts (0-5-2-1)
Ch Koping Flaunt Your Feathers

Best Of Opposite Sex
GChB Bartland's Poseidon Adventure

Best Puppy In Breed
Trax Tui Edenrock By Re-Quest

Select Dog
GChS RoseWin's Legacy In Time



Winners Bitch: (0-5-2-1)
Trax Tui Edenrock By Re-Quest

Reserve Winners Bitch
Koping Bivins No Harm No Fowl

Junior Puppy Bitch Class
1st Koping Bivins No Harm No Fowl

Senior Puppy Bitch Class
1st Trax Tui Edenrock By Re-Quest
2nd Ingeniosus Trax Deztiny' Child

12-18 Month Bitch Class
1st Silveroak Trax Sometimes U Know

Open Bitch Class
1st Trax Ivy League

Veteran Female
GChEx Koping Win'Weim Pink Flamingo





Group 2 - Wendy Maisey Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Necesse's Defendo Dominus
  Deerhound (Scottish)   21
Group 2nd   
GChB Trumphill Anam Cara At Kipanga
  Rhodesian Ridgeback   20
Group 3rd    SpecialD Beautiful Girl's Pursuit To Dunelm   Whippet   8
Group 4th   
GCh Koradox Pramada Golden Gate Girl At Cahladen
  Dachshund (Standard Long-Haired)   6
BPIG    SpecialD Beautiful Girl's Pursuit To Dunelm   Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Nouveau's Adora My Heart
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Zappa's Smoking Blues

Best Of Opposite Sex
Ch Fearless Three Graces



Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bory Wood XiGia



Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Couture's Supernova ML

Best Puppy In Breed
Couture's Supernova ML



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Couture's Supernova ML

Junior Puppy Bitch Class
1st Couture's Supernova ML

4-6 Month Bitch Class
1st Nouveau's Adora My Heart

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Couture's Cruella De Vil MS

Best Puppy In Breed
Couture's Cruella De Vil MS



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Couture's Cruella De Vil MS

Junior Puppy Bitch Class
1st Couture's Cruella De Vil MS

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Koradox Pramada Golden Gate Girl At Cahladen

Best Of Opposite Sex
Barkerville Milos SL

Best Puppy In Breed
Barkerville Milos SL


Winners Dog: (1-0-0-1)
Barkerville Milos SL

Senior Puppy Dog Class
1st Barkerville Milos SL


Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Necesse's Defendo Dominus



Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 11 pts (2-4-3-3)
GChB Trumphill Anam Cara At Kipanga

Best Of Opposite Sex
GCh The Golden Buzzer Of Course

Best Of Winners: (0-1-0-1)
Topoftherock's Born To Be Wild With Martella

Best Puppy In Breed
Goldennugget's Oliver Twist

Select Dog
Ch La Panthere Noire Of Course

Select Bitch
GCh Odessa Ridgefolk N' Qwandoya


Winners Bitch: (0-1-0-1)
Vanfax Redwillow's Shona

Reserve Winners Bitch
Great Laia Desert Queen Of Course

Senior Puppy Bitch Class
1st The Golden Pearl Of Course

12-18 Month Bitch Class
1st Vanfax Redwillow's Shona

Open Bitch Class
1st Great Laia Desert Queen Of Course
2nd Regalcrown's Be Still My Heart

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
SpecialD Beautiful Girl's Pursuit To Dunelm

Best Puppy In Breed
SpecialD Beautiful Girl's Pursuit To Dunelm






Group 3 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil
  Doberman Pinscher   33
Group 2nd   
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   26
Group 3rd   
Sympatico's Kodiakacres Purple Haze At Mostabear
  Newfoundland   25
Group 4th   
Ch Mephisto's Devil Is In The Details
  Boxer   21
BPIG   
Sympatico's Kodiakacres Purple Haze At Mostabear
  Newfoundland   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bolder's Rebel With A Cause At Rakaro   Bullmastiff   0
Best Veteran In Group   
GCh Alpenblicks Greyfriar's Bobby
  Bernese Mountain Dog   0
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Outlander's I Can Hold My Own



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Ebullient Charm Von Sasaunna


Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Mephisto's Devil Is In The Details

Best Puppy In Breed
Ch Mephisto's Devil Is In The Details



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Hitt's Notorious Rumurs

Reserve Winners Bitch
NTK's Gun Power & Lead

12-18 Month Bitch Class
1st Hitt's Notorious Rumurs
2nd NTK's Gun Power & Lead




Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Cariboo Cane Corso's Picasso

Best Of Opposite Sex
Ch Island Reign's Eclipse

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Vito Guardiano Da Passione

Best Puppy In Breed
Vito Guardiano Da Passione


Winners Dog: (1-1-1-1)
Vito Guardiano Da Passione

Senior Puppy Dog Class
1st Vito Guardiano Da Passione


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Cariboo Cane Corso's Tesla

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cariboo Cane Corso's Tesla

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 6 pts (3-3-0-1)
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil

Best Of Opposite Sex
Legendale N Ko's Luky Chance

Best Of Winners: (3-3-0-1)
Legendale N Ko's Luky Chance

Best Puppy In Breed
Legendale N Ko's Luky Chance


Winners Dog: (3-3-0-1)
Legendale N Ko's Luky Chance

Reserve Winners Dog
Brauchbar's Setting The World On Fire

Junior Puppy Dog Class
1st Brauchbar's Setting The World On Fire

Senior Puppy Dog Class
1st Legendale N Ko's Luky Chance

Open Dog Class
1st Willowcreek's Hugo Boss

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cerasi Astronomia Nova



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cerasi Astronomia Nova

12-18 Month Bitch Class
1st Cerasi Astronomia Nova

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
Ch Little Mtn's Fire Ball

Best Of Opposite Sex
Ch Gryphoenix Athena The Wise

Select Bitch
Ch Little Mtn's Dakota Soleil


Winners Dog: (1-0-1-2)
Gryphoenix Adonis The Romantic

12-18 Month Dog Class
1st Gryphoenix Adonis The Romantic


Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Sympatico's Kodiakacres Purple Haze At Mostabear

Best Of Opposite Sex
Mostabear's Reckoning

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Sympatico's Kodiakacres Purple Haze At Mostabear

Best Puppy In Breed
Sympatico's Kodiakacres Purple Haze At Mostabear


Winners Dog: (1-3-0-0)
Mostabear's Reckoning

Open Dog Class
1st Mostabear's Reckoning


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Sympatico's Kodiakacres Purple Haze At Mostabear

Reserve Winners Bitch
Highseas Backwoods Wanderer

Junior Puppy Bitch Class
1st Sympatico's Kodiakacres Purple Haze At Mostabear

12-18 Month Bitch Class
1st Highseas Backwoods Wanderer

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mostabear's I'll Have Another

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Seagypsy' N Tanaki's Ain't Misbehavin'

Best Of Opposite Sex
Acostar Tanaki's Fire N Ice

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Tanaki's Tuxedo And Diamonds

Best Puppy In Breed
Ch Seagypsy' N Tanaki's Ain't Misbehavin'


Winners Dog: (1-1-1-0)
Tanaki's Tuxedo And Diamonds

Open Dog Class
1st Tanaki's Tuxedo And Diamonds


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Acostar Tanaki's Fire N Ice

Junior Puppy Bitch Class
1st Acostar Tanaki's Fire N Ice

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GChB BigLuv's Let It Ride

Best Puppy In Breed
Von Marc's Pacific Spirit Of Ravenscrest


Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Polar Mist Heaven's Drive



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow







Group 4 - Susan Norris-Jones Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Darwyn's Notorious
  Welsh Terrier   26
Group 2nd   
Ch Dunsmuir Glenby Devil's Sprite
  Scottish Terrier   24
Group 3rd   
Ch Red Branch N Justnjoyits Perfection in Bronze
  Irish Terrier   21
Group 4th   
GChS Empire Dreamaker Hot Tip
  Schnauzer (Miniature)   19
BPIG    Windacre In Fine Fettle   West Highland White Terrier   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Grayfriar's Max
  Cairn Terrier   0
Judge: Susan Norris-Jones

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Chargers Gazella Sweet Dreams

Best Of Opposite Sex
GCh Marauders I'm Your Huckleberry

Judge: Susan Norris-Jones

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Rozehaven's Springtime Zephyr

Best Of Opposite Sex
GChB Brickfield Crusher



Judge: Susan Norris-Jones

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Lozoe Jacks Flashin At The Riot

Best Of Opposite Sex
Lozoe Remie Rockin At The Riot

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Lozoe Angel Watching Over The Riot

Select Dog
Ch Troll Dogs Harold


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Lozoe Remie Rockin At The Riot

Open Bitch Class
1st Lozoe Remie Rockin At The Riot

Judge: Susan Norris-Jones

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
Tarahill's Boogie Woogie Boy

Best Of Opposite Sex
Ch Iz's Spring Fling

Select Bitch
GCh Iz's Red Moon Rising


Winners Dog: (1-0-0-2)
Tarahill's Boogie Woogie Boy

Canadian Bred Dog Class
1st Tarahill's Boogie Woogie Boy

Veteran Male
GCh Grayfriar's Max


Judge: Susan Norris-Jones

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Red Branch N Justnjoyits Perfection in Bronze

Best Of Opposite Sex
Red Branch Let Her Shine



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Red Branch Let Her Shine

12-18 Month Bitch Class
1st Red Branch Let Her Shine

Judge: Susan Norris-Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Empire Dreamaker Hot Tip



Judge: Susan Norris-Jones

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GChB Dunsmuir Glenby Devil's Sprite

Best Puppy In Breed
Pendor Rendezvous At Trotters

Select Bitch
GCh Trotters Shadee Lady



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Pendor Rendezvous At Trotters

Senior Puppy Bitch Class
1st Pendor Rendezvous At Trotters

Judge: Susan Norris-Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Von Waren Check Me Out At Argona And Skyfall



Judge: Susan Norris-Jones

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Darwyn's Notorious

Best Puppy In Breed
Darwyn's Pretty In Pink



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Darwyn's Pretty In Pink

Senior Puppy Bitch Class
1st Darwyn's Pretty In Pink

Judge: Susan Norris-Jones

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Windacre In Fine Fettle

Best Of Opposite Sex
Ch Windacre We Got A Barrel Of Fun

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Windacre In Fine Fettle

Best Puppy In Breed
Windacre In Fine Fettle


Winners Dog: (2-3-1-0)
Iz's Locked And Loaded

Reserve Winners Dog
Windacre Flying High

Junior Puppy Dog Class
1st Windacre Flying High

Open Dog Class
1st Iz's Locked And Loaded


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Windacre In Fine Fettle

Reserve Winners Bitch
Windacre A Penny For Your Thoughts

Junior Puppy Bitch Class
1st Windacre In Fine Fettle

12-18 Month Bitch Class
1st Windacre Scottish Mist

Open Bitch Class
1st Windacre A Penny For Your Thoughts





Group 5 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Oeste's Askin For Kisses
  Havanese   38
Group 2nd   
Ch Harana Fatboy Slim
  Cavalier King Charles Spaniel   31
Group 3rd   
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   20
Group 4th    Sunterra She's Got It   Pomeranian   10
BPIG    Sunterra She's Got It   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Annacott Tiarna Fandango Fanfare   Papillon   0
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 10 pts (0-8-2-1)
Ch Harana Fatboy Slim

Best Of Opposite Sex
GChS Alderglen Siren Song

Best Puppy In Breed
Moyola Winsome For Mingchen



Winners Bitch: (0-8-2-1)
Northpointe Mata Hari

Reserve Winners Bitch
Caviolia's Night Shadow

Junior Puppy Bitch Class
1st Urqhartamore' Enchantress Of Cresthaven
2nd Caviolia's All Hallow's Eve Midnight Magicks

Senior Puppy Bitch Class
1st Moyola Winsome For Mingchen

12-18 Month Bitch Class
1st Northpointe Mata Hari
2nd Kewpy's Key To My Heart At Crosson

Canadian Bred Bitch Class
1st Sangreal Sentient Sweetheart

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lucidity's Ada Lovelace

Open Bitch Class
1st Caviolia's Night Shadow

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 6 pts (2-1-2-2)
Ch Oeste's Askin For Kisses

Best Of Opposite Sex
GCh Havadahl Rico Suave

Best Of Winners: (2-1-2-2)
Estacaliente Que Sera Sera

Best Puppy In Breed
Estacaliente Que Sera Sera

Select Dog
GChS MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Select Bitch
GChS MistyTrails Wyntr'Elise


Winners Dog: (2-1-2-2)
Salida Del Sol Havadahl HugoBoss

Reserve Winners Dog
Estacaliente Rudolph The Red

Junior Puppy Dog Class
1st Salida Del Sol Havadahl HugoBoss

Canadian Bred Dog Class
1st Estacaliente Rudolph The Red


Winners Bitch: (2-1-2-2)
Estacaliente Que Sera Sera

Junior Puppy Bitch Class
1st Estacaliente Que Sera Sera

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 9 pts (2-4-3-1)
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Of Opposite Sex
Annacott Animato Impish One

Best Of Winners: (2-4-3-1)
Annacott Tiarna Causing Chaos

Best Puppy In Breed
Annacott Animato Impish One

Select Dog
Ch Sunokas Jedi Warrior

Select Bitch
Ch Annacott Animato Ease Into It


Winners Bitch: (2-4-3-1)
Annacott Animato Impish One

Reserve Winners Bitch
Tantezampe Niffler

Junior Puppy Bitch Class
1st Annacott Animato Impish One

Open Bitch Class
1st Tantezampe Niffler
2nd Sunokas Prescious
3rd Annacott Animato Hannah Has Style

4-6 Month Bitch Class
1st Annacott Tiarna Fandango Fanfare

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Sunterra She's Got It

Best Of Opposite Sex
Richard Melodyspring

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Sunterra She's Got It

Best Puppy In Breed
Sunterra She's Got It


Winners Dog: (1-2-0-0)
Richard Melodyspring

Junior Puppy Dog Class
1st Richard Melodyspring


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Sunterra She's Got It

Reserve Winners Bitch
Lilangelz Good Golly Miss Molly

Junior Puppy Bitch Class
1st Sunterra She's Got It

Open Bitch Class
1st Lilangelz Good Golly Miss Molly

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Vanfax's Queen

Best Of Opposite Sex
Ch Hyclass Whole Lotta Shakin' Goin' On

Best Puppy In Breed
Vanfax's Queen



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Vanfax's Queen

Reserve Winners Bitch
Hyclass Happiness Is Mine

Senior Puppy Bitch Class
1st Vanfax's Queen

12-18 Month Bitch Class
1st Hyclass Happiness Is Mine

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ch Kiwiblue Steel The Thunder

Best Of Opposite Sex
Kiwiblue Kicking It Up

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Kiwiblue Little Joe

Best Puppy In Breed
Quikdraw's Cowboy Up


Winners Dog: (2-2-1-0)
Kiwiblue Little Joe

Reserve Winners Dog
Quikdraw's Cowboy Up

12-18 Month Dog Class
1st Kiwiblue Little Joe

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Quikdraw's Cowboy Up


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Kiwiblue Kicking It Up

Reserve Winners Bitch
Tempo's Addicted To Love

12-18 Month Bitch Class
1st Kiwiblue Kicking It Up

Open Bitch Class
1st Tempo's Addicted To Love





Group 6 - Wendy Maisey Top Dog
Points
Group 1st   
Negra Consentida (Arena)
  Xoloitzcuintli (Standard)   29
Group 2nd   Ch Ko's See Ya Later Gator   Dalmatian   28
Group 3rd    Showlin's Precious Black Pearl   Shih Tzu   27
Group 4th   
Ch Waylin And Luvaluv Dante's Inferno
  Boston Terrier   22
BPIG   
Negra Consentida (Arena)
  Xoloitzcuintli (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sculpture Precious Black Onyx   Shih Tzu   0
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Waylin And Luvaluv Dante's Inferno

Best Of Opposite Sex
Waylin N Havasu's Shades Of Autumn

Best Puppy In Breed
Ch Waylin And Luvaluv Dante's Inferno

Select Bitch
GChS Waylin's Song Of The South


Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GCh Rakaro's Cause 'n Chaos

Best Of Opposite Sex
Rakaro's Winter Storm In July

Best Of Winners: (2-2-0-1)
S&D Bulls Chocani Aka Greenie

Best Puppy In Breed
S&D Bulls Chocani Aka Greenie


Winners Bitch: (2-2-0-1)
S&D Bulls Chocani Aka Greenie

Reserve Winners Bitch
Rakaro's Little Floozy

Junior Puppy Bitch Class
1st S&D Bulls Chocani Aka Greenie
2nd Rakaro's Little Floozy

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ko's See Ya Later Gator



Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 4 pts (0-1-2-2)
GChS TR Special Edition At Berlane

Best Of Opposite Sex
GCh Archibulls Living Blossom

Best Puppy In Breed
BFF's You Are My Everything

Select Dog
Ch BFF's Under My Spell

Select Bitch
Ch BFF's Tennessee Wiskey



Winners Bitch: (0-1-2-2)
BFF's You Are My Everything

Junior Puppy Bitch Class
1st BFF's You Are My Everything

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Okalow Lonesome Doves Augustus


Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Maezhi Kiss Me Pretty

Best Puppy In Breed
Maezhi Kiss Me Pretty



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Maezhi Kiss Me Pretty

Senior Puppy Bitch Class
1st Maezhi Kiss Me Pretty

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Vetset The Heat Is On

Best Of Opposite Sex
Ch Reigate Dawin Rave On

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Litilann's Wintergarden Style N' Ease

Best Puppy In Breed
Litilann's Hot Flash


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Litilann's Hot Flash

Reserve Winners Bitch
Amazing Jolene Beyond Compare

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Litilann's Hot Flash
2nd Amazing Jolene Beyond Compare

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Infinity Challange Masashi


Winners Dog: (1-0-0-0)
Infinity Challange Masashi

12-18 Month Dog Class
1st Infinity Challange Masashi


Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 4 pts (3-1-0-1)
Showlin's Precious Black Pearl

Best Of Opposite Sex
Kojiros Wild Wild West

Best Of Winners: (3-1-0-1)
Showlin's Precious Black Pearl

Best Puppy In Breed
Showlin's Precious Black Pearl

Select Bitch
GCh Kojiros Party Girl


Winners Dog: (3-1-0-1)
Kojiros Wild Wild West

Reserve Winners Dog
Kojiros English Gentleman

Junior Puppy Dog Class
1st Kojiros Wild Wild West
2nd Kojiros English Gentleman

12-18 Month Dog Class
1st Roxini's Cruzin Into Trouble With Grace

4-6 Month Dog Class
1st Sculpture Precious Black Onyx


Winners Bitch: (3-1-0-1)
Showlin's Precious Black Pearl

Junior Puppy Bitch Class
1st Showlin's Precious Black Pearl

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Kyeri's Sengeri Tulku



Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Negra Consentida (Arena)

Best Puppy In Breed
Negra Consentida (Arena)



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Negra Consentida (Arena)

Junior Puppy Bitch Class
1st Negra Consentida (Arena)



Group 7 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st    Carmorosa N Celticmoon's Quantum Fyre @ Aychess   Belgian Shepherd Dog   22
Group 2nd   
GCh Cobbers Dine N Dash
  Australian Cattle Dog   17
Group 3rd   
Ch Longhauls Forged In Fire
  Shetland Sheepdog   16
Group 4th   
GChB Offshore Storm Warning du Chateau Rocher
  Beauceron   11
BPIG    Carmorosa N Celticmoon's Quantum Fyre @ Aychess   Belgian Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Uniquity's Kerosene of Serack   Belgian Shepherd Dog   0
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Cobbers Dine N Dash



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Vanstone Stand And Deliver

Best Of Opposite Sex
Tenderheart Sun Sprinkles

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Vanstone Stand And Deliver

Best Puppy In Breed
Tenderheart Sun Sprinkles

Select Dog
GCh Kiji Honky Tonk Hero

Select Bitch
Ch Vanstone Tenderhearted Girl


Winners Dog: (1-1-1-1)
Vanstone Stand And Deliver

Open Dog Class
1st Vanstone Stand And Deliver


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Tenderheart Sun Sprinkles

Junior Puppy Bitch Class
1st Tenderheart Sun Sprinkles

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Offshore Storm Warning du Chateau Rocher



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Igor du Domaine de Bredenarde



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Border Lane Air On The G String



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GCh Crosson N Celticmoon's Jolly Jester

Best Of Opposite Sex
GCh Sylvan Argent Windsong Starlit

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Crossons Bright Like A Diamond

Best Puppy In Breed
Ch Prairiepine's Montego Bay

Select Dog
Ch Prairiepine's Montego Bay


Winners Dog: (1-1-2-1)
Crossons Cutting Edge

Open Dog Class
1st Crossons Cutting Edge


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Crossons Bright Like A Diamond

Open Bitch Class
1st Crossons Bright Like A Diamond

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ch Longhauls Forged In Fire

Best Of Opposite Sex
Longhauls Double Take

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Longhauls Double Take

Best Puppy In Breed
Ch Longhauls Forged In Fire


Winners Dog: (2-2-1-0)
Galenabay Ashwyn's Yellowstone

Reserve Winners Dog
Agile Astronomical

12-18 Month Dog Class
1st Agile Astronomical

Open Dog Class
1st Galenabay Ashwyn's Yellowstone


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Longhauls Double Take

Reserve Winners Bitch
Shema's Tribute To Dbg Izel

12-18 Month Bitch Class
1st Shema's Tribute To Dbg Izel

Open Bitch Class
1st Longhauls Double Take

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit . We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By