Elsie Murray Canine Centre Society
Sunday, November 14, 2021



Related Results


Results courtesy of:

-- Fran Zimmerman & Fran Zimmerman --
Aura Poodles & Chinese Cresteds


Best In Show
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)
West Highland White Terrier  
Ch Skyehigh's Video Game
Points: 264 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)
Spaniel (American Cocker)  
Ch Mar-K's Secret Mission
Points: 234
Best Puppy In Show
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)
Retriever (Golden)   Allsgold's Summer Time
Best Baby Puppy In Show
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)
Doberman Pinscher   ConnQuest Girl Gone Bad








Group 1 - Kim Leblanc Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Mar-K's Secret Mission
  Spaniel (American Cocker)   46
Group 2nd   
GCh Kermodei's Unforgettable Yeti
  Retriever (Labrador)   43
Group 3rd    Hunterspride Wyndbourne Tin Cloth   Pointer (German Short-Haired)   34
Group 4th   
GCh RoseWin's Legacy In Time
  Weimaraner   40
BPIG    Allsgold's Summer Time   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sherlock's Got A Secret   Spaniel (English Cocker)   0
Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Lagotto Hill Basilichito


Winners Dog: (2-0-1-0)
Kan Trace Viking Touch

Reserve Winners Dog
Aquaterra Dogs Elvis

Open Dog Class
1st Kan Trace Viking Touch
2nd Aquaterra Dogs Elvis


Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nowwithem Rooster Cogburn



Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hunterspride Wyndbourne Tin Cloth


Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GChB Duenorth Flyin Higher N Higher

Best Of Opposite Sex
GCh Blacklace Opal Goddess Of Fire

Best Puppy In Breed
Kvicksans Champagne Life

Select Bitch
Ch Woodfinch Sweet Afton


Winners Dog: (1-0-1-2)
Kvicksans Champagne Life

Junior Puppy Dog Class
1st Kvicksans Champagne Life


Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 12 pts (7-3-1-2)
Allsgold's Darby Downes

Best Of Opposite Sex
Ch Wyncora IsThisStarTaken?AtCreekside

Best Of Winners: (7-3-1-2)
Chuckanut's Pinball Wizard

Best Puppy In Breed
Allsgold's Summer Time

Select Bitch
Ch Goldenacres Your Breaking My Heart


Winners Bitch: (7-3-1-2)
Westbrook's Good As Gold

Reserve Winners Bitch
Allsgold's Summer Time

Junior Puppy Bitch Class
1st Allsgold's Summer Time

12-18 Month Bitch Class
1st Westbrook's Good As Gold

Open Bitch Class
1st Goldspirit's Last Wine Of Summer

Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 8 pts (1-3-3-2)
GCh Kermodei's Unforgettable Yeti

Best Of Opposite Sex
Ch Tchesinkut's Making History

Best Of Winners: (1-3-3-2)
Eagertrieves Paevalley Ludicrous

Best Puppy In Breed
Firebacks Maybe It's Maybelline

Select Dog
GCh Rainydaze Let Freedom Reign

Select Bitch
Ch Cedarwood Kermodei Pier Nauti


Winners Bitch: (1-3-3-2)
Britton's Jersey Girl

Reserve Winners Bitch
Firebacks Maybe It's Maybelline

Junior Puppy Bitch Class
1st Firebacks Maybe It's Maybelline

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Britton's Jersey Girl
2nd Tchesinkut's Ms Veendam

Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Daintree's Muddy Gumboots

Best Of Opposite Sex
GCh Nirvelli World Needs A Melody

Best Puppy In Breed
Daintree's Muddy Gumboots


Winners Dog: (1-0-0-1)
Daintree's Muddy Gumboots

Junior Puppy Dog Class
1st Daintree's Muddy Gumboots

4-6 Month Dog Class
1st Hattrick's Phoenix Rising


4-6 Month Bitch Class
1st Hattrick's Glowing Ember

Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Fieldgate You Take My Breath Away

Best Of Opposite Sex
Ch Sevenoaks Spotify

Best Puppy In Breed
Fieldgate's Perfect Gift



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Fieldgate You Take My Breath Away

Reserve Winners Bitch
Fieldgate's Perfect Gift

Senior Puppy Bitch Class
1st Fieldgate's Perfect Gift

Open Bitch Class
1st Fieldgate You Take My Breath Away

Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kulana Prime Time



Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Mar-K's Secret Mission

Best Of Opposite Sex
Ch Echodelights Sassenach Lass


Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChB Sherlock's Right On Q

Best Of Opposite Sex
Elcazador Every Which Way

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Elcazador Every Which Way


Winners Dog: (1-1-1-0)
Quinlan Moonlight In The Sky

Open Dog Class
1st Quinlan Moonlight In The Sky


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Elcazador Every Which Way

Open Bitch Class
1st Elcazador Every Which Way

4-6 Month Bitch Class
1st Sherlock's Got A Secret

Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Realta Let It Rain At Cuchulain







4-6 Month Bitch Class
1st Alpine's Set The World On Fire

Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh RoseWin's Legacy In Time

Best Of Opposite Sex
Ch Bartland's Poseidon Adventure

Select Bitch
GCh Silversea's Summer Sonnet



4-6 Month Bitch Class
1st Silveroak Trax Sometimes U Know





Group 2 - Raymond Yurick Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hollyrood Cosmopollyton
  Deerhound (Scottish)   32
Group 2nd   
GCh Regalcrown Blk Shiva Of Course
  Rhodesian Ridgeback   30
Group 3rd   
Ch Soletrader Thunderball
  Petit Basset Griffon Vendeen   20
Group 4th   
GCh Koradox Pramada Golden Gate Girl At Cahladen
  Dachshund (Standard Long-Haired)   19
BPIG   Ch McKaden Haute Couture   Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group    Joskip's Red Baron   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   0
Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Arubmec's For A Few Dollars More



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Sasquatch Sarah Isabella At Bonorlea

Select Bitch
Ch Sasquatch My Little Gingersnap At Bonorlea



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Bory Wood Xigia



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Macledaux Gloriosa V Joskip ML

Select Bitch
Ch Era Of Cosa Nostra Elite



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Macledaux Gloriosa V Joskip ML

12-18 Month Bitch Class
1st Macledaux Gloriosa V Joskip ML

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Gurkha's Opus Dei MS

Best Of Opposite Sex
Hashtag Vuela Vuela

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Gurkha's Opus Dei MS

Best Puppy In Breed
Hashtag Vuela Vuela


Winners Dog: (2-1-0-0)
Hashtag Vuela Vuela

Reserve Winners Dog
Harper's Napoleon Of Chesterfield

Junior Puppy Dog Class
1st Hashtag Vuela Vuela

Senior Puppy Dog Class
1st Harper's Napoleon Of Chesterfield

4-6 Month Dog Class
1st Joskip's Red Baron


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Gurkha's Opus Dei MS

12-18 Month Bitch Class
1st Gurkha's Opus Dei MS

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Koradox Pramada Golden Gate Girl At Cahladen



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Hollyrood Cosmopollyton

Best Puppy In Breed
Kilbourne Magie Mai At Ironstone



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Kilbourne Magie Mai At Ironstone

Junior Puppy Bitch Class
1st Kilbourne Magie Mai At Ironstone

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
Ina's Fashion Esquire

Best Of Opposite Sex
GCh Windrock's Shangri-La

Select Dog
Ch Greystone Flash Bang Explosive At Windrock


Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Soletrader Thunderball



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 9 pts (4-2-2-2)
GCh Regalcrown Blk Shiva Of Course

Best Of Opposite Sex
Happy Together Of Course

Best Of Winners: (4-2-2-2)
Happy Together Of Course

Best Puppy In Breed
Ode To Adventure Of Course

Select Dog
Ch Armagh's Irish Flame Of Course

Select Bitch
Ch Trumphill Anam Cara At Kipanga


Winners Dog: (4-2-2-2)
Happy Together Of Course

Reserve Winners Dog
Ode To Adventure Of Course

Senior Puppy Dog Class
1st Ode To Adventure Of Course

12-18 Month Dog Class
1st Martella's Lets Talk Business AtTopOfTheRock

Canadian Bred Dog Class
1st Good Vibrations Of Course

Open Dog Class
1st Happy Together Of Course


Winners Bitch: (4-2-2-2)
The Great Wyndragon Of Course

Reserve Winners Bitch
Wine Not Pinot Noir Of Course

Senior Puppy Bitch Class
1st The Great Wyndragon Of Course

Canadian Bred Bitch Class
1st Wine Not Pinot Noir Of Course

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
Lahhabeh's Hauntingly Familiar

Best Of Opposite Sex
Ch Lahhabeh's Q'ka Baymax

Select Dog
Ch Lahhabeh's Q'ka Dadaelis Hiro



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Lahhabeh's Hauntingly Familiar

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lahhabeh's Hauntingly Familiar

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Watch Me Prima Sangria Moon

Best Of Opposite Sex
Ch McKaden Haute Couture

Best Puppy In Breed
Ch McKaden Haute Couture


4-6 Month Dog Class
1st Prima's Midsummer Night's Moon


4-6 Month Bitch Class
1st Prima's Watch Me Reach For The Moon





Group 3 - Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Hierarch's Sympathy For The Devil
  Doberman Pinscher   31
Group 2nd   
Mephisto N Top Knotch Xoxo Gossip Girl
  Boxer   27
Group 3rd   
GCh Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   25
Group 4th   
GCh Bigluv's Remembering The Heroes
  Rottweiler   20
BPIG   
Mephisto N Top Knotch Xoxo Gossip Girl
  Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group    ConnQuest Girl Gone Bad   Doberman Pinscher   0
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Tailspins Tickled Pink

Best Puppy In Breed
Seaberns Perfect Storm


Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-3-1-0)
Mephisto N Top Knotch Xoxo Gossip Girl

Best Puppy In Breed
Mephisto N Top Knotch Xoxo Gossip Girl



Winners Bitch: (1-3-1-0)
Mephisto N Top Knotch Xoxo Gossip Girl

Reserve Winners Bitch
Mephisto's Wicked Heart

Senior Puppy Bitch Class
1st Mephisto N Top Knotch Xoxo Gossip Girl

Open Bitch Class
1st Mephisto's Wicked Heart

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Banbury's Imagine Dragons

Best Of Opposite Sex
Shayla's Zahra Breeze



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Shayla's Zahra Breeze

Open Bitch Class
1st Shayla's Zahra Breeze

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChS Hierarch's Sympathy For The Devil

Best Of Opposite Sex
Ch Ka-Tet Death Note

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Ko N Foxfire's Mayan Madness


Winners Dog: (1-1-1-1)
Gentry's Chain Reaction

Open Dog Class
1st Gentry's Chain Reaction


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Ko N Foxfire's Mayan Madness

12-18 Month Bitch Class
1st Ko N Foxfire's Mayan Madness

4-6 Month Bitch Class
1st ConnQuest Girl Gone Bad




4-6 Month Bitch Class
1st Cerasi Astronomia Nova

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Paquestone Mystique N Intrigue



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Paquestone Mystique N Intrigue

Open Bitch Class
1st Paquestone Mystique N Intrigue

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Kamenah's Joyous Journey

Best Of Opposite Sex
Gryphoenix Athena The Wise

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Kamenah's Joyous Journey

Best Puppy In Breed
Gryphoenix Athena The Wise


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Gryphoenix Athena The Wise

Reserve Winners Bitch
Little Mtn's Dakota Soleil

Junior Puppy Bitch Class
1st Gryphoenix Athena The Wise

Open Bitch Class
1st Little Mtn's Dakota Soleil

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cabezon's Sir Barkley Guardian Of Ruff


Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Stillstream's The Thunder Rolls

Best Of Opposite Sex
Castanewf Queen Bee N Sugarbay

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Stillstream's The Thunder Rolls


Winners Dog: (1-1-0-0)
Stillstream's The Thunder Rolls

12-18 Month Dog Class
1st Stillstream's The Thunder Rolls


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Castanewf Queen Bee N Sugarbay

Open Bitch Class
1st Castanewf Queen Bee N Sugarbay

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Seagypsy Tanaki's Sky High Colorado

Select Bitch
Ch Havenport Sexsea Black Pearl



Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Bigluv's Remembering The Heroes



Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hillset's Nova Boutilier

Best Puppy In Breed
Hillset's Nova Boutilier



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hillset's Nova Boutilier

Senior Puppy Bitch Class
1st Hillset's Nova Boutilier

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ivolyn's Everyday Hero V Aerdenhout

Best Puppy In Breed
Ch Ivolyn's Everyday Hero V Aerdenhout



Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Sevaul's Orange Blossom V Aaron



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Sevaul's Orange Blossom V Aaron

Reserve Winners Bitch
Steinhaus Sevaul Yokohama

12-18 Month Bitch Class
1st Sevaul's Orange Blossom V Aaron

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Steinhaus Sevaul Yokohama

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Reigning's Stormstruck Wind' N Snow

Best Of Opposite Sex
Kuvuk's Reigning The Purcell

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Stormstruck's Frost'n Fire

Best Puppy In Breed
Stormstruck's Kick Your Shoes Off'n Run


Winners Dog: (1-3-1-0)
Stormstruck's Frost'n Fire

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Stormstruck's Frost'n Fire


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Kuvuk's Reigning The Purcell

Reserve Winners Bitch
Reigning'n Stormstruck Thunder

Junior Puppy Bitch Class
1st Stormstruck's Kick Your Shoes Off'n Run

12-18 Month Bitch Class
1st Kuvuk's Reigning The Purcell

Open Bitch Class
1st Reigning'n Stormstruck Thunder





Group 4 - Kim Leblanc Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   29
Group 2nd   Ch Lozoe Jacks Flashin At The Riot   Bull Terrier (Miniature)   28
Group 3rd   Ch Hion Come As You Are   Soft-Coated Wheaten Terrier   22
Group 4th   
GCh Ryba's Skyfall
  Australian Terrier   19
BPIG   Ch Hion Come As You Are   Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Von Waren Check Me Out At Argona And Skyfall   Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
GCh Marauders Hey Jude

Best Of Opposite Sex
Marauders I'm Your Huckleberry

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Marauders I'm Your Huckleberry

Best Puppy In Breed
Marauders I'm Your Huckleberry


Winners Dog: (2-1-2-1)
Marauders I'm Your Huckleberry

Reserve Winners Dog
Chargers Gazella Dream Machine

Junior Puppy Dog Class
1st Marauders I'm Your Huckleberry

Senior Puppy Dog Class
1st Chargers Gazella Dream Machine


Winners Bitch: (2-1-2-1)
Chargers Gazella Sweet Dreams

Senior Puppy Bitch Class
1st Chargers Gazella Sweet Dreams

Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ryba's Skyfall



Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
Ch Lozoe Jacks Flashin At The Riot

Best Of Opposite Sex
Ch Lozoe Born To Be A Riot

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Lotus' Boo Sheet

Best Puppy In Breed
Lozoe Remie Rockin At The Riot

Select Bitch
Ch Samba Of Bully Lake


Winners Dog: (1-2-1-2)
Troll Dogs Harold

Open Dog Class
1st Troll Dogs Harold


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Lotus' Boo Sheet

Reserve Winners Bitch
Lozoe Remie Rockin At The Riot

Junior Puppy Bitch Class
1st Lozoe Remie Rockin At The Riot

12-18 Month Bitch Class
1st Lotus' Boo Sheet

Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Galastar's Perseverance

Best Of Opposite Sex
Tarahill's Boogie Woogie Boy

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Galastar's Perseverance

Best Puppy In Breed
Galastar's Perseverance

Select Bitch
Ch Goldenears Athena


Winners Dog: (1-1-0-1)
Tarahill's Boogie Woogie Boy

12-18 Month Dog Class
1st Tarahill's Boogie Woogie Boy


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Galastar's Perseverance

Junior Puppy Bitch Class
1st Galastar's Perseverance

Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Westhams Little Ol Cowgirl



4-6 Month Bitch Class
1st Westham's Million Reasons




4-6 Month Dog Class
1st Imaginabull's Sweet Baby James


Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChB Empire Dreamaker Hot Tip

Best Of Opposite Sex
Envoy Foxy VII Snowbird

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Envoy Foxy VII Snowbird

Best Puppy In Breed
Envoy Foxy VII Snowbird


Winners Dog: (1-2-1-0)
Wlanimu's Showman

Open Dog Class
1st Wlanimu's Showman


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Envoy Foxy VII Snowbird

Reserve Winners Bitch
Express Empire Red Skye At Dawn

Junior Puppy Bitch Class
1st Express Empire Red Skye At Dawn

Senior Puppy Bitch Class
1st Envoy Foxy VII Snowbird

4-6 Month Bitch Class
1st Empire's Stargate To The Moon

Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Glenfraser's Islay Rose

Best Of Opposite Sex
Glenfraser's Skye Ryder

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Glenfraser's Skye Rose

Best Puppy In Breed
Glenfraser's Skye Rose


Winners Dog: (1-1-1-1)
Glenfraser's Skye Ryder

Junior Puppy Dog Class
1st Glenfraser's Skye Ryder


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Glenfraser's Skye Rose

Junior Puppy Bitch Class
1st Glenfraser's Skye Rose

Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
Ch Hion Come As You Are

Best Puppy In Breed
Ch Hion Come As You Are

Select Bitch
Ch Larkhill's Only You


Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Darwyn's Notorious



Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Skyehigh's Video Game







Group 5 - Harold Pybus Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Chriscendo Chasing Rainbows
  Pomeranian   52
Group 2nd   
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   45
Group 3rd   
Ch Kick Em Kenny V Tani Kazari
  Affenpinscher   40
Group 4th   
GChS MistyTrails H'dalgos Chido Wey
  Havanese   39
BPIG   
Ch MistyTrails Wyntr'Elise
  Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Mylads Mi Corazon   Havanese   0
Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kick Em Kenny V Tani Kazari



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 10 pts (5-2-2-2)
GChB Alderglen Siren Song

Best Of Opposite Sex
GCh Mingchen Rewind

Best Of Winners: (5-2-2-2)
Cantebury Beers And Sunshine

Best Puppy In Breed
Cantebury Beers And Sunshine

Select Dog
Ch Lucidity's Galactica

Select Bitch
Ch Luciditys Rise Of A Legend


Winners Bitch: (5-2-2-2)
Mingchen River Rox

Reserve Winners Bitch
Lucidity's Set Phasers To Stun

Junior Puppy Bitch Class
1st Mingchen River Rox

Senior Puppy Bitch Class
1st Lucidity's Set Phasers To Stun

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Arklands N Crystaljems Ebony



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Sandmans Rising Star

Open Bitch Class
1st Sandmans Rising Star

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Swifthaven Watcha Talk'n About

Best Puppy In Breed
Ciao Bella Point Break


Winners Dog: (1-0-1-0)
Ciao Bella Point Break

Junior Puppy Dog Class
1st Ciao Bella Point Break


Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 9 pts (2-2-3-3)
GChS MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Of Opposite Sex
Ch Specialty Dolce's Gucci

Best Of Winners: (2-2-3-3)
Honor Left Behind

Best Puppy In Breed
Ch MistyTrails Wyntr'Elise

Select Dog
Ch Havadahl Kizmet

Select Bitch
Ch MistyTrails Wyntr'Elise


Winners Dog: (2-2-3-3)
Honor Left Behind

Reserve Winners Dog
Vanstone Little Prince Cinnabarmm

Canadian Bred Dog Class
1st Vanstone Little Prince Cinnabarmm

Open Dog Class
1st Honor Left Behind


Winners Bitch: (2-2-3-3)
Sylarena Diamond In The Snow

Reserve Winners Bitch
Specialty Brie's Coco Chenelle

Senior Puppy Bitch Class
1st Specialty Brie's Coco Chenelle

Open Bitch Class
1st Sylarena Diamond In The Snow

4-6 Month Bitch Class
1st Mylads Mi Corazon

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Pinup's Wicked Pissa

Best Of Opposite Sex
Pinup's Keeping Up Appearances

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Teralea's Repeat Performance

Best Puppy In Breed
Teralea's Repeat Performance


Winners Dog: (1-3-1-0)
Teralea's Repeat Performance

Junior Puppy Dog Class
1st Teralea's Repeat Performance


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Pinup's Keeping Up Appearances

Reserve Winners Bitch
Teralea's Crown Jewell

Junior Puppy Bitch Class
1st Teralea's Crown Jewell

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Teralea's Bewitched

Open Bitch Class
1st Pinup's Keeping Up Appearances

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Of Opposite Sex
Truluv's Season Of The Witch

Select Dog
Ch Pilot's Triflight Okee For Takeoff

Select Bitch
Ch SP Specialty Darling Arabella



Winners Bitch: (1-1-0-0)
Truluv's Season Of The Witch

Reserve Winners Bitch
Carnelian By Paris

12-18 Month Bitch Class
1st Truluv's Season Of The Witch

Open Bitch Class
1st Carnelian By Paris

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 7 pts (2-4-1-1)
GChS Chriscendo Chasing Rainbows

Best Of Opposite Sex
Ch Cristyhill's Ohso Devilish

Best Of Winners: (2-4-1-1)
Pomhaven's Red Starr

Best Puppy In Breed
Pomhaven's Red Starr


Winners Dog: (2-4-1-1)
Chriscendo Mighty Cute

Reserve Winners Dog
Cristyhill's Devilish Child

Junior Puppy Dog Class
1st Cristyhill's Devilish Child

Senior Puppy Dog Class
1st Chriscendo Mighty Cute


Winners Bitch: (2-4-1-1)
Pomhaven's Red Starr

Reserve Winners Bitch
Pomhaven's Dream Catcher 2nd

Junior Puppy Bitch Class
1st Pomhaven's Red Starr
2nd Pomhaven's Dream Catcher 2nd
3rd Cristyhill's Darkweb

Senior Puppy Bitch Class
1st Spoildrotten's Ginger Snap

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GChB Hyclass Simon Says

Best Of Opposite Sex
Ch Cuddle's Run With Your Dreams

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Hyclass Whole Lotta Shakin' Goin' On

Best Puppy In Breed
Hyclass Whole Lotta Shakin' Goin' On


Winners Dog: (2-3-1-1)
Hyclass Whole Lotta Shakin' Goin' On

Reserve Winners Dog
Amino Grato Erick

Junior Puppy Dog Class
1st Hyclass Whole Lotta Shakin' Goin' On

Open Dog Class
1st Amino Grato Erick


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Apricot Kiss Fantasys Little Miracle

Reserve Winners Bitch
Hyclass Happiness Is Mine

Junior Puppy Bitch Class
1st Apricot Kiss Fantasys Little Miracle
2nd Hyclass Happiness Is Mine

12-18 Month Bitch Class
1st Cuddle's Summer Breeze

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Pastoral Judawn Road To Glory

Best Of Opposite Sex
Westmeath Play It Again Sam

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Pastoral Judawn Road To Glory


Winners Dog: (1-1-0-0)
Westmeath Play It Again Sam

12-18 Month Dog Class
1st Westmeath Play It Again Sam


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Pastoral Judawn Road To Glory

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pastoral Judawn Road To Glory





Group 6 - Raymond Yurick Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Beshia's Ho Ming
  Chow Chow   37
Group 2nd   
GChB Kyeri's Sengeri Tulku
  Tibetan Terrier   36
Group 3rd   
GCh Estate's Rockette
  Dalmatian   35
Group 4th   
Ch Litilann's Piece Of Cake
  Poodle (Standard)   34
BPIG   Ch Monbebebull He Is The One   French Bulldog   N/A
Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 5 pts (2-0-2-2)
GChB Waylin's Song Of The South

Best Of Opposite Sex
Sito's Whiskey On My Breath

Best Puppy In Breed
Sito's Whiskey On My Breath

Select Dog
Ch Waylin's Tony The Tiger

Select Bitch
Ch Sito's Here We Go Again


Winners Dog: (2-0-2-2)
Sito's Whiskey On My Breath

Reserve Winners Dog
Dorkay's Time Gentlemen Please

Junior Puppy Dog Class
1st Dorkay's Time Gentlemen Please

Senior Puppy Dog Class
1st Sito's Whiskey On My Breath


Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Beshia's Ho Ming



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Estate's Rockette



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 6 pts (1-2-2-2)
Ch Monbebebull He Is The One

Best Of Opposite Sex
Ch Beaumonde's Bonnie B Of Dorkay

Best Of Winners: (1-2-2-2)
Bountybull's Empress Raven

Best Puppy In Breed
Ch Monbebebull He Is The One

Select Dog
Ch Bountybull's Invincible Vincenzo

Select Bitch
Ch Amberbull Hot N Spicy


Winners Dog: (1-2-2-2)
Beaumondes Li'l Gangster Vinny

Canadian Bred Dog Class
1st Beaumondes Li'l Gangster Vinny


Winners Bitch: (1-2-2-2)
Bountybull's Empress Raven

Reserve Winners Bitch
Flamant I Do Intrigue You

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bountybull's Empress Raven

Open Bitch Class
1st Flamant I Do Intrigue You

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Southcar's Perfect Storm

Best Of Opposite Sex
GCh Keewest's Xeryus Shining Bright

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Southcar's Perfect Storm

Best Puppy In Breed
Southcar's Perfect Storm

Select Bitch
Ch Rickees Mile High Club


Winners Dog: (1-2-1-1)
Vivids Mover N Shaker

Senior Puppy Dog Class
1st Vivids Mover N Shaker


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Southcar's Perfect Storm

Reserve Winners Bitch
Keewest's Xavia Princess

Junior Puppy Bitch Class
1st Southcar's Perfect Storm

Open Bitch Class
1st Keewest's Xavia Princess

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Okalow Lonesome Doves Augustus


Winners Dog: (1-0-0-0)
Okalow Lonesome Doves Augustus

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Okalow Lonesome Doves Augustus


Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Maezhi Just Hoping

Best Of Opposite Sex
Nubian Ripleys Capricious Tkp

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Maezhi Just Hoping

Best Puppy In Breed
Maezhi Just Hoping

Select Bitch
Ch Cabryn Redhaven Dreaming Of Dulce Tkn


Winners Dog: (1-3-0-1)
Maezhi Just Hoping

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Maezhi Just Hoping


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Nubian Ripleys Capricious Tkp

Reserve Winners Bitch
Hushaby Tiffany Sugar Pepper

12-18 Month Bitch Class
2nd Hushaby's Belle Of The Ball

Canadian Bred Bitch Class
1st Hushaby Tiffany Sugar Pepper

Open Bitch Class
1st Nubian Ripleys Capricious Tkp

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 7 pts (0-4-3-1)
Ch Litilann's Piece Of Cake

Best Of Opposite Sex
Vetset When You Wish Upon A Star

Best Puppy In Breed
Vetset When You Wish Upon A Star

Select Dog
Ch Artistry Castles In The Mist

Select Bitch
GCh Violet Stars Twinkle NTheNight



Winners Bitch: (0-4-3-1)
Vetset When You Wish Upon A Star

Reserve Winners Bitch
Belcourt First Impressions

Junior Puppy Bitch Class
1st Vetset When You Wish Upon A Star
2nd Belcourt First Impressions

Senior Puppy Bitch Class
1st Reigate Dawin All That Jazz

Canadian Bred Bitch Class
1st Taywyn's Dark Secret

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Sunojo's Ohso Juji Go

Best Of Opposite Sex
Sunojo's Catchin A Wild Wave At Granshi

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Sunojo's Ohso Juji Go

Best Puppy In Breed
Sunojo's Ohso Juji Go

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Kyeri's Sengeri Tulku





Group 7 - Harold Pybus Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Avoca Force Of Nature
  Shetland Sheepdog   31
Group 2nd   
GCh Lacomtesse Ritchie Gecko
  German Shepherd Dog   20
Group 3rd   
GChB Offshore Storm Warning du Chateau Rocher
  Beauceron   17
Group 4th   
Ch Dediamonds Real Quiet
  Bouvier des Flandres   15
BPIG   
Ch Coastalviews Isn't She Lovely
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Northview's Mad About Blue   Shetland Sheepdog   0
Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Downriver Blue Trucker

Best Of Opposite Sex
Wnr I Got Your Six

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Wnr I Got Your Six


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Wnr I Got Your Six

Reserve Winners Bitch
Wnr Peach On Earth

Open Bitch Class
1st Wnr I Got Your Six
2nd Wnr Peach On Earth
3rd Wnr Iron Wagon

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Offshore Storm Warning du Chateau Rocher

Select Dog
GCh Piece De Resistance Magie Noire



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kaizen's Here For Evermore



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Border Lane Air On The G String



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Dediamonds Real Quiet

Best Of Opposite Sex
GCh Aktiv's I Love Rock 'N' Roll

Best Puppy In Breed
Aktiv's Once In A Pink Moon



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Aktiv's Once In A Pink Moon

Junior Puppy Bitch Class
1st Aktiv's Once In A Pink Moon

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Crosson N Celticmoon's Jolly Jester



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Lacomtesse Ritchie Gecko

Best Of Opposite Sex
GCh Woodside's Kahlua PP



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Shae's Let It Ride Von Wendelin

Open Bitch Class
1st Shae's Let It Ride Von Wendelin

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 10 pts (3-2-3-3)
GCh Avoca Force Of Nature

Best Of Opposite Sex
Ch Coastalviews Isn't She Lovely

Best Of Winners: (3-2-3-3)
Tresta Twilight Princess

Best Puppy In Breed
Ch Coastalviews Isn't She Lovely

Select Dog
GCh Longhauls Its My Turn

Select Bitch
Ch Northview's Prestigious


Winners Dog: (3-2-3-3)
Sirona's Echoes Of The Past

Reserve Winners Dog
Sirona's Creme Caramel

Junior Puppy Dog Class
1st Sirona's Echoes Of The Past

Open Dog Class
1st Sirona's Creme Caramel
2nd Agile Herdsman

4-6 Month Dog Class
1st Northview's Mad About Blue


Winners Bitch: (3-2-3-3)
Tresta Twilight Princess

Reserve Winners Bitch
Sirona We Were Meant To Be

Junior Puppy Bitch Class
1st Sirona We Were Meant To Be

Senior Puppy Bitch Class
1st Tresta Twilight Princess

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Aurigan Simayak's Mask Of Zorro

Best Of Opposite Sex
Ch Maksherri Baiya Morna

Best Puppy In Breed
Zhelan's I Am A Dreamer


Winners Dog: (1-0-1-1)
Zhelan's I Am A Dreamer

Junior Puppy Dog Class
1st Zhelan's I Am A Dreamer


Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Coventry Just For The Record

Best Puppy In Breed
Coventry Just For The Record



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Coventry Just For The Record

Reserve Winners Bitch
Redrose's Amazing Grace

Junior Puppy Bitch Class
1st Coventry Just For The Record

Open Bitch Class
1st Redrose's Amazing Grace

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By