Nanaimo Kennel Club
Sunday, June 19, 2022



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Francis Smith Moffat
West Highland White Terrier  
GChG Skyehigh's Video Game
Points: 268 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Francis Smith Moffat
Newfoundland  
GChEx Heartsease Delightful Ambition
Points: 223
Best Puppy In Show
Judge: Francis Smith Moffat
Scottish Terrier  
McVan's Star Lord
Best Baby Puppy In Show
Judge: Francis Smith Moffat
Siberian Husky   Snoebear's Reigning Crystal Fountain
Best Veteran In Show
Judge: Francis Smith Moffat
Retriever (Golden)  
GCh Ch (Alt) Donieka's Party Time
Best Altered In Show
Judge: Francis Smith Moffat
West Highland White Terrier  
GCh Absolute Gem Devil In Disguise








Group 1 - John Rowton Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Bartland's Poseidon Adventure
  Weimaraner   57
Group 2nd   
GChS Lagotto Hill Basilichito
  Lagotto Romagnolo   54
Group 3rd    Especially Rhythm Of My Heart   Spaniel (English Cocker)   53
Group 4th    Avon Farm Godrick Gryffindorf   Setter (Irish)   49
BPIG   
Lealee's Red Rocket
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Ch (Alt) Donieka's Party Time
  Retriever (Golden)   0
Best Altered In Group   
GCh Ch (Alt) Donieka's Party Time
  Retriever (Golden)   0
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Lagotto Hill Basilichito



Judge: John Rowton

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Malhaven Mastro Di Saltello


Judge: John Rowton

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
GChB Duenorth Flyin Higher N Higher

Best Of Opposite Sex
Glainddus Will You Be Mine

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Glainddus Will You Be Mine

Select Dog
Ch Coastalight Free Spirit


Winners Dog: (1-3-2-0)
Glainddus Dark Irish Cream

12-18 Month Dog Class
1st Glainddus Dark Irish Cream


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Glainddus Will You Be Mine

Reserve Winners Bitch
Glainddus Midnight Martini

12-18 Month Bitch Class
1st Glainddus Midnight Martini

Open Bitch Class
1st Glainddus Will You Be Mine

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 11 pts (2-3-4-3)
Ch Kitsana's Post Parade

Best Of Opposite Sex
GChS Allsgold Shot Of III Wise Men

Best Of Winners: (2-3-4-3)
Westbrook's Apple Of My Eye

Best Puppy In Breed
Ch Creeksidefrm's Blueplate Special

Select Dog
GCh Goldplus Honky Tonk Man

Select Bitch
Ch Westbrook's Good As Gold


Winners Dog: (2-3-4-3)
Westbrook's Apple Of My Eye

Reserve Winners Dog
Kleanza's Closing Time At Donieka

Junior Puppy Dog Class
1st Kleanza's Closing Time At Donieka

Open Dog Class
1st Westbrook's Apple Of My Eye


Winners Bitch: (2-3-4-3)
Tamarack's Precious Gem

Reserve Winners Bitch
Goldplus Gone Country

Junior Puppy Bitch Class
1st Tamarack's Precious Gem

Senior Puppy Bitch Class
1st Creeksidefrm's Once In A Blue Moon

Canadian Bred Bitch Class
1st Goldplus Gone Country

Veteran Female
GCh Ch (Alt) Donieka's Party Time

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GChB Danrich's Polly Pocket

Best Of Opposite Sex
GChS Kermodei's Unforgettable Yeti



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Kermodei's Deja Vous

Reserve Winners Bitch
Makaila's Queen Of The Nile

12-18 Month Bitch Class
1st Firebacks Frankie Cottontail

Open Bitch Class
1st Kermodei's Deja Vous
2nd Makaila's Queen Of The Nile

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 11 pts (5-4-2-1)
Lealee's Red Rocket

Best Of Opposite Sex
Ch Topaws An Iris Made A Wish

Best Of Winners: (5-4-2-1)
Lealee's Red Rocket

Best Puppy In Breed
Lealee's Red Rocket

Select Dog
GChB Tollchester Free'Dom Fighter


Winners Dog: (5-4-2-1)
Lealee's Red Rocket

Reserve Winners Dog
Seatosea Across The Universe

Junior Puppy Dog Class
1st Watermark's Westcoast Zunga

Senior Puppy Dog Class
1st Lealee's Red Rocket
2nd Seaterrace's Brew Laddie At Sevenacres

12-18 Month Dog Class
1st Seatosea Across The Universe

Open Dog Class
1st Topaws Aster In The Sun


Winners Bitch: (5-4-2-1)
Seatosea Island Ember

Reserve Winners Bitch
Tollerpride's Rags To Riches

12-18 Month Bitch Class
1st Seatosea Island Ember

Canadian Bred Bitch Class
1st Hattrick's Glowing Ember

Open Bitch Class
1st Tollerpride's Rags To Riches
2nd Tollchester Spice It Up

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sevenoaks Spotify



Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Avon Farm Godrick Gryffindorf


Winners Dog: (1-0-0-0)
Avon Farm Godrick Gryffindorf

Open Dog Class
1st Avon Farm Godrick Gryffindorf


Judge: John Rowton

Best Of Breed: 5 pts (3-1-1-1)
Ch Echodelights Sassenach Lass

Best Of Opposite Sex
Ch Redjack Sjoblom's Midnight Moonrider

Best Of Winners: (3-1-1-1)
Newsong's Gogo Gracie At Sjoblom

Best Puppy In Breed
Newsong's Gogo Gracie At Sjoblom


Winners Bitch: (3-1-1-1)
Newsong's Gogo Gracie At Sjoblom

Senior Puppy Bitch Class
1st Newsong's Gogo Gracie At Sjoblom

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Islandview Mistic Storyteller



Judge: John Rowton

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
Especially Rhythm Of My Heart

Best Of Opposite Sex
GChS Sherlock's Right On Q

Best Puppy In Breed
Elcazador Golden Touch



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Elcazador Golden Touch

Senior Puppy Bitch Class
1st Elcazador Golden Touch

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Upcountry's Maximum Tilt

Best Of Opposite Sex
Jaybren's Better Than Gold

Best Puppy In Breed
Jaybren's Better Than Gold



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Jaybren's Better Than Gold

Reserve Winners Bitch
Dezertfyre's Sweet As Pie

Senior Puppy Bitch Class
1st Jaybren's Better Than Gold
2nd Dezertfyre's Sweet As Pie

12-18 Month Bitch Class
1st Coast Range Through Fire And Storm

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
GChEx Bartland's Poseidon Adventure

Select Bitch
GChB Silversea's Summer Sonnet







Group 2 - Francis Smith Moffat Top Dog
Points
Group 1st   
Necesse's Defendo Dominus
  Deerhound (Scottish)   35
Group 2nd   
GChB Nkosi Ongoing Success Odin
  Rhodesian Ridgeback   31
Group 3rd    Meadowmouse Bombalurina   Whippet   19
Group 4th   
GCh Bory Wood XiGia
  Beagle   14
BPIG   
TruNorth's Hell And High Water Niel
  Petit Basset Griffon Vendeen   N/A
Best Baby Puppy In Group    Jetstream Game On   Whippet   0
Best Veteran In Group   
GCh Coso Cola Classic
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Francis Smith Moffat

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS RJ's Scottish Mist



Judge: Francis Smith Moffat

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Bory Wood XiGia

Best Puppy In Breed
Breigayt's Fancy Like



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Breigayt's Fancy Like

Junior Puppy Bitch Class
1st Breigayt's Fancy Like

Judge: Francis Smith Moffat

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch Joskip's Winter Ghost MLC

Best Of Opposite Sex
Waldiedox Can U Keep A Secret

Select Dog
GCh Nouveau's Link To My Heart


Judge: Francis Smith Moffat

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Koradox Pramada Golden Gate Girl At Cahladen



Judge: Francis Smith Moffat

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Necesse's Defendo Dominus

Best Of Opposite Sex
Hollyrood Pick Your Poison

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Necesse's Defendo Dominus

Select Bitch
Ch Hollyrood Aurelia Feralia


Winners Dog: (1-2-0-1)
Necesse's Defendo Dominus

Open Dog Class
1st Necesse's Defendo Dominus


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Hollyrood Pick Your Poison

Reserve Winners Bitch
Dhu Mohr Ygraine At Hollyrood

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hollyrood Pick Your Poison

Open Bitch Class
1st Dhu Mohr Ygraine At Hollyrood





4-6 Month Bitch Class
1st Kinsols Kova The Sassy One

Judge: Francis Smith Moffat

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
TruNorth's Hell And High Water Niel

Best Of Opposite Sex
Kan Trace Baila Morena

Best Of Winners: (1-2-0-0)
TruNorth's Hell And High Water Niel

Best Puppy In Breed
TruNorth's Hell And High Water Niel


Winners Dog: (1-2-0-0)
TruNorth's Hell And High Water Niel

Junior Puppy Dog Class
1st TruNorth's Hell And High Water Niel


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Kan Trace Baila Morena

Reserve Winners Bitch
TruNorth's Hell And High Water Beth

Junior Puppy Bitch Class
1st TruNorth's Hell And High Water Beth

Open Bitch Class
1st Kan Trace Baila Morena

Judge: Francis Smith Moffat

Best Of Breed: 11 pts (2-3-3-4)
GChB Nkosi Ongoing Success Odin

Best Of Opposite Sex
GCh Odessa Ridgefolk N' Qwandoya

Best Of Winners: (2-3-3-4)
Martella's Put A Spell On You

Best Puppy In Breed
Martella's Put A Spell On You

Select Dog
GCh The Golden Buzzer Of Course

Select Bitch
GChS Trumphill Anam Cara At Kipanga


Winners Bitch: (2-3-3-4)
Martella's Put A Spell On You

Reserve Winners Bitch
The Golden Pearl Of Course

Junior Puppy Bitch Class
1st Martella's Put A Spell On You

Senior Puppy Bitch Class
1st The Golden Pearl Of Course

Judge: Francis Smith Moffat

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Haefen Phaeton Kharisma

Best Puppy In Breed
Haefen Freespirits Mistral



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Haefen Lark Ascending Of Divine

Reserve Winners Bitch
Haefen Freespirits Mistral

Senior Puppy Bitch Class
1st Haefen Freespirits Mistral

Open Bitch Class
1st Haefen Lark Ascending Of Divine

Judge: Francis Smith Moffat

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Jikino Kensha No Arion Go

Best Puppy In Breed
Jikino Kensha No Arion Go


Winners Dog: (1-0-0-0)
Jikino Kensha No Arion Go

Senior Puppy Dog Class
1st Jikino Kensha No Arion Go


Judge: Francis Smith Moffat

Best Of Breed: 4 pts (0-3-0-2)
Meadowmouse Bombalurina

Best Puppy In Breed
Ch Hilerica Zagato At Sailaway

Select Bitch
Ch Ryland's Infamous Leading Lady


4-6 Month Dog Class
1st Jetstream Game On


Winners Bitch: (0-3-0-2)
Meadowmouse Bombalurina

Reserve Winners Bitch
Aytonfield Can't Go Wrong

Junior Puppy Bitch Class
1st Icatcher Look Good And You Know It

Canadian Bred Bitch Class
1st Aytonfield Can't Go Wrong

Open Bitch Class
1st Meadowmouse Bombalurina





Group 3 - Francis Smith Moffat Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Heartsease Delightful Ambition
  Newfoundland   30
Group 2nd   
GChB Banbury's Imagine Dragons
  Bullmastiff   29
Group 3rd   
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   24
Group 4th   
Ch Vanderbilt's Talk About Luck
  Samoyed   23
BPIG    K'n Island Anhara's Blackmail   Great Dane   N/A
Best Baby Puppy In Group    Snoebear's Reigning Crystal Fountain   Siberian Husky   0
Best Altered In Group   
Ch Matis Rogue
  Akita   0
Judge: Francis Smith Moffat

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Daomori Dream Big To Outlander

Best Of Opposite Sex
Outlander's Take Me Back In Time

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Outlander's That Certain Mystique

Best Puppy In Breed
Outlander's That Certain Mystique


Winners Dog: (1-1-0-1)
Outlander's Take Me Back In Time

12-18 Month Dog Class
1st Outlander's Take Me Back In Time


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Outlander's That Certain Mystique

Junior Puppy Bitch Class
1st Outlander's That Certain Mystique

Judge: Francis Smith Moffat

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Edgemere's Awesome Dawson

Best Puppy In Breed
Edgemere's Awesome Dawson


Winners Dog: (1-0-0-0)
Edgemere's Awesome Dawson

Junior Puppy Dog Class
1st Edgemere's Awesome Dawson


Judge: Francis Smith Moffat

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Doubledutch's Lara

Best Of Opposite Sex
Ch Doubledutch's Rothko



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Doubledutch's Lara

Reserve Winners Bitch
Doubledutch's Leia

12-18 Month Bitch Class
1st Doubledutch's Leia

Canadian Bred Bitch Class
1st Doubledutch's Lara

Judge: Francis Smith Moffat

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChB Banbury's Imagine Dragons

Best Of Opposite Sex
Ch RoxEdge's Miss Peaches

Best Of Winners: (0-0-1-0)
Affinity's Limited Edition At Roxedge

Judge: Francis Smith Moffat

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Gentry N Salieri Coco Martini

Best Of Opposite Sex
Holloway's Two Birds One Stone

Best Puppy In Breed
Katet Stack The Deck


Winners Dog: (1-0-1-1)
Katet Stack The Deck

Junior Puppy Dog Class
1st Katet Stack The Deck


Judge: Francis Smith Moffat

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cascadia Brazen Honeybear

Best Puppy In Breed
Cascadia Brazen Honeybear



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cascadia Brazen Honeybear

Senior Puppy Bitch Class
1st Cascadia Brazen Honeybear

Judge: Francis Smith Moffat

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Laurado's More Cowbell At Sobeit

Best Puppy In Breed
K'n Island Anhara's Blackmail



Winners Bitch: (0-1-0-2)
K'n Island Anhara's Blackmail

Senior Puppy Bitch Class
1st K'n Island Anhara's Blackmail

Judge: Francis Smith Moffat

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Heartsease Delightful Ambition



Judge: Francis Smith Moffat

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Seagypsy' N Tanaki's Ain't Misbehavin'

Best Of Opposite Sex
Ch Whoosh Robel Princess Nautique

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Tanaki's Tuxedo And Diamonds

Best Puppy In Breed
Ch Seagypsy' N Tanaki's Ain't Misbehavin'


Winners Dog: (1-2-1-1)
Tanaki's Tuxedo And Diamonds

Open Dog Class
1st Tanaki's Tuxedo And Diamonds


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Acostar Tanaki's Fire N Ice

Reserve Winners Bitch
Whoosh Supernova On The Move

Junior Puppy Bitch Class
1st Acostar Tanaki's Fire N Ice

Open Bitch Class
1st Whoosh Supernova On The Move

Judge: Francis Smith Moffat

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Debeau's Thunder Wengel


Winners Dog: (1-0-0-0)
Debeau's Thunder Wengel

12-18 Month Dog Class
1st Debeau's Thunder Wengel


Judge: Francis Smith Moffat

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GCh Vanderbilt's Talk About Luck

Best Of Opposite Sex
GChB Vanderbilt's Let The Magic Begin

Select Dog
Ch Polar Mist Heaven's Drive


Winners Dog: (1-0-2-1)
Dormo's Chief Operator

Open Dog Class
1st Dormo's Chief Operator

4-6 Month Dog Class
1st Gandale 'n Starstruck's Arctic Clipper

Judge: Francis Smith Moffat

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow






Group 4 - Ekarat Sangkunakup Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   44
Group 2nd   Ch Takala Trails Maddison   Irish Terrier   41
Group 3rd   
Ch Max-Well's Honeybee At Ridgefolk
  Norfolk Terrier   40
Group 4th   
McVan's Star Lord
  Scottish Terrier   39
BPIG   
McVan's Star Lord
  Scottish Terrier   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Tidewalker's Diamond Glory
  Australian Terrier   0
Best Altered In Group   
GCh Absolute Gem Devil In Disguise
  West Highland White Terrier   0
Group 2nd (Altered)   
Tolyn's Rocketman At Caliente
  Lakeland Terrier   0
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GChS Ryba's Skyfall

Best Of Opposite Sex
Kiaya's Blast Off To Tidewalker

Best Puppy In Breed
Kiaya's Blast Off To Tidewalker

Select Bitch
GCh Tidewalker Epsilon Grace


Winners Dog: (1-0-0-2)
Kiaya's Blast Off To Tidewalker

Senior Puppy Dog Class
1st Kiaya's Blast Off To Tidewalker

Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Elwha's Little Miss Clever Clogs

Best Of Opposite Sex
Fernrigg's Colby

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Elwha's Little Miss Clever Clogs

Best Puppy In Breed
Fernrigg's Colby


Winners Dog: (1-1-0-0)
Fernrigg's Colby

Senior Puppy Dog Class
1st Fernrigg's Colby

Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
GChB Brickfield Crusher

Best Of Opposite Sex
Delicious Abernethy

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Rozehaven's Eastern Haar

Best Puppy In Breed
Delicious Abernethy

Select Bitch
GCh Rozehaven's Springtime Zephyr


Winners Dog: (1-2-1-2)
Rozehaven's Eastern Haar

12-18 Month Dog Class
1st Rozehaven's Eastern Haar


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Delicious Abernethy

Reserve Winners Bitch
Romcana Tzooka Bazooka

Junior Puppy Bitch Class
1st Delicious Abernethy

Open Bitch Class
1st Romcana Tzooka Bazooka

Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Ch Iz's Spring Fling

Best Of Opposite Sex
Braemar Scotch Broom Skywalker At Janmar

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Braemar Scotch Broom Skywalker At Janmar

Best Puppy In Breed
Kian's Christmas Magic O'isle

Select Bitch
GCh Iz's Red Moon Rising


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Kian's Christmas Magic O'isle

Junior Puppy Bitch Class
1st Kian's Christmas Magic O'isle

Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Takala Trails Maddison



Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ave Fraer Happy Star

Best Puppy In Breed
Ave Fraer Happy Star



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ave Fraer Happy Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Ave Fraer Happy Star

Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Slicey's Charlize The Rose of Trallee


Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Max-Well's Honeybee At Ridgefolk



Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Amblegreen Den-Mar's All In

Best Of Opposite Sex
Castanewf's One Red Shoe

Best Puppy In Breed
Ch Amblegreen Den-Mar's All In



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Castanewf's One Red Shoe

Open Bitch Class
1st Castanewf's One Red Shoe

Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Russhaven Having A Ball At Ballymoon

Best Puppy In Breed
Ch Russhaven Having A Ball At Ballymoon



Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GChS Empire Dreamaker Hot Tip

Best Of Opposite Sex
Mimicker's Gadabout

Best Puppy In Breed
Ch Dreamaker Flaming Fury

Select Dog
Ch Dreamaker Flaming Fury



Winners Bitch: (0-3-2-0)
Mimicker's Gadabout

Reserve Winners Bitch
Mimicker's Catch My Fancy

12-18 Month Bitch Class
1st Empire's Stargate To The Moon

Canadian Bred Bitch Class
1st Mimicker's Gadabout

Open Bitch Class
1st Mimicker's Catch My Fancy

Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
McVan's Star Lord

Best Of Opposite Sex
GChB Dunsmuir Glenby Devil's Sprite

Best Of Winners: (2-1-1-1)
McVan's Star Lord

Best Puppy In Breed
McVan's Star Lord

Select Dog
Ch Glenfraser's Skye Ryder


Winners Dog: (2-1-1-1)
McVan's Star Lord

Reserve Winners Dog
Black Thistle Once In A Blue Moon

Senior Puppy Dog Class
1st McVan's Star Lord

Open Dog Class
1st Black Thistle Once In A Blue Moon


Winners Bitch: (2-1-1-1)
McVan's Bippity Boppity Boo

12-18 Month Bitch Class
1st McVan's Bippity Boppity Boo

Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rocglen Ginger Heliabel

Best Puppy In Breed
Rocglen Ginger Heliabel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rocglen Ginger Heliabel

Senior Puppy Bitch Class
1st Rocglen Ginger Heliabel

Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kometa Rossi Kovid


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kometa Rossi Kovid

Open Dog Class
1st Kometa Rossi Kovid


Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Greentree Lady O'Cashel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Greentree Lady O'Cashel

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Greentree Lady O'Cashel

Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 6 pts (1-2-3-1)
GCh Qwik N Thik Dig A Little Deeper

Best Of Opposite Sex
Ch Brave Spirit Tea My Unreal Jewel

Best Of Winners: (1-2-3-1)
Takala Trails Angus

Select Dog
Hillside Hound Of Baskerville


Winners Dog: (1-2-3-1)
Takala Trails Angus

Canadian Bred Dog Class
1st Takala Trails Angus


Winners Bitch: (1-2-3-1)
Distaff Dazzling Display

Reserve Winners Bitch
Takala Trails Isabella 2nd

12-18 Month Bitch Class
1st Distaff Dazzling Display

Canadian Bred Bitch Class
1st Takala Trails Isabella 2nd

Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game


Winners Dog: (1-0-1-0)
Ladyleigh's Original Recipe

12-18 Month Dog Class
1st Ladyleigh's Original Recipe






Group 5 - John Rowton Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Swifthaven Watcha Talk'n About
  Chinese Crested   33
Group 2nd   
Ch Oeste's Askin For Kisses
  Havanese   32
Group 3rd   
GChB Carmorosa's Pixie Dancer
  Silky Terrier   23
Group 4th   
Rae Anne's Top Gun
  Papillon   22
BPIG   
Rednettle's Pattie Cake At MistyTrails
  Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group   
MistyT's Sassy Wyntr'Solstice
  Havanese   0
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GChS Alderglen Siren Song

Best Of Opposite Sex
GCh Harana Fatboy Slim

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Caviolia's Set Your Soul On Fire

Best Puppy In Breed
Ch Caviolia's All Hallow's Eve Midnight Magicks


Winners Dog: (1-1-1-2)
Caviolia's Set Your Soul On Fire

Junior Puppy Dog Class
1st Caviolia's Set Your Soul On Fire


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Caviolia's Blissful Serendipity

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Caviolia's Blissful Serendipity

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Pastel's Web Of Lies

Best Puppy In Breed
Linandy's Stop The Rain

Select Dog
Ch Arkland N Crystaljem's Diamonds Are Furever


Winners Dog: (1-0-2-0)
Linandy's Stop The Rain

Open Dog Class
1st Linandy's Stop The Rain


4-6 Month Bitch Class
1st Pastels Badlands

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Swifthaven Watcha Talk'n About



Judge: John Rowton

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
White Fairy Angel Chace

Best Of Opposite Sex
Spoildrotten's The Cherry On Top

Best Of Winners: (1-3-0-0)
White Fairy Angel Chace

Best Puppy In Breed
Spoildrotten's The Cherry On Top


Winners Dog: (1-3-0-0)
White Fairy Angel Chace

12-18 Month Dog Class
1st White Fairy Angel Chace

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Rae Anne's Top Gun

Best Puppy In Breed
Ch Rae Anne's Top Gun



Judge: John Rowton

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Cheyennes Precious Gem

Best Puppy In Breed
Lilangelz Oh Yeah



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Lilangelz Oh Yeah

Reserve Winners Bitch
Debonne's Classic Showstopper

Senior Puppy Bitch Class
1st Lilangelz Oh Yeah
2nd Debonne's Classic Showstopper

Open Bitch Class
1st Lilangelz Catching Rainbows

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Swag Lomar Full Access At Lemoge

Best Of Opposite Sex
Lemoges Gorgeous Georgia

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Lemoge's Ethan The Gift Of The Island


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Lemoges Gorgeous Georgia

Reserve Winners Bitch
Lemoges Baby's Breathe

Open Bitch Class
1st Lemoges Gorgeous Georgia
2nd Lemoges Baby's Breathe

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Carmorosa's Pixie Dancer



Judge: John Rowton

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Spoildrotten's Center Of Attention

Best Of Opposite Sex
Spoildrotten He's The Boss


Winners Dog: (1-0-0-1)
Spoildrotten He's The Boss

12-18 Month Dog Class
1st Spoildrotten He's The Boss






Group 6 - Francis Smith Moffat Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Wintergarden Litilann's The First Lady
  Poodle (Standard)   38
Group 2nd   Ch Ko's See Ya Later Gator   Dalmatian   34
Group 3rd   
GCh Judo's Top Secret At Trekhond
  Tibetan Spaniel   33
Group 4th   
Ch Craigdale Cumulus El Mundo
  Bichon Frise   28
BPIG   
Ch Delphinium's Sassy Lass
  Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sealegends Scarlett Rose   Shih Tzu   0
Best Veteran In Group   Ch Penhurst Georgie Girl   Poodle (Miniature)   0
Best Altered In Group   
Ch (Alt) Ch Lyric's Yes Indeed
  Poodle (Miniature)   0
Judge: Francis Smith Moffat

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Craigdale Cumulus El Mundo

Select Dog
GCh Purejoy's Double Legacy


Winners Dog: (1-1-2-0)
Wrapt In Smoke And Mirrors

Open Dog Class
1st Wrapt In Smoke And Mirrors


12-18 Month Bitch Class
1st Craigdale Cabochon Kiss Me Kate

Judge: Francis Smith Moffat

Best Of Breed: 8 pts (2-4-2-1)
GChS Waylin's Song Of The South

Best Of Opposite Sex
Ch Waylin And Luvaluv Dante's Inferno

Best Puppy In Breed
Ch Waylin And Luvaluv Dante's Inferno


Open Dog Class
1st Waylin's Who's The Boss

Judge: Francis Smith Moffat

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Babylon's Abel Salutes Imperious



Judge: Francis Smith Moffat

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ko's See Ya Later Gator



Judge: Francis Smith Moffat

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Archibulls Living Blossom


Judge: Francis Smith Moffat

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Daimler's Betty Boop At Klitsa



Judge: Francis Smith Moffat

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-1)
Ch Penhurst Georgie Girl

Best Puppy In Breed
Maezhi Kiss Me Pretty



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Hushaby Tiffany Sugar Pepper

Reserve Winners Bitch
Maezhi Kiss Me Pretty

Canadian Bred Bitch Class
1st Hushaby Tiffany Sugar Pepper

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Maezhi Kiss Me Pretty

Veteran Female
Ch Penhurst Georgie Girl

Judge: Francis Smith Moffat

Best Of Breed: 3 pts (0-0-1-3)
GCh Wintergarden Litilann's The First Lady

Best Of Opposite Sex
Ch Afterglow Angel Gabriel

Best Puppy In Breed
Ch Delphinium's Sassy Lass

Select Bitch
Ch Delphinium's Sassy Lass



Judge: Francis Smith Moffat

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Doreve's Island West Paladin

Best Of Opposite Sex
Kimmy Is Here By Island West



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Kimmy Is Here By Island West

Reserve Winners Bitch
Friday The Thirteenth Of Island West

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kimmy Is Here By Island West

Open Bitch Class
1st Friday The Thirteenth Of Island West

Judge: Francis Smith Moffat

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Infinity Challange Masashi


Winners Dog: (1-0-0-0)
Infinity Challange Masashi

12-18 Month Dog Class
1st Infinity Challange Masashi


Judge: Francis Smith Moffat

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Kojiros Party Girl

Best Of Opposite Sex
GCh Sealegends Magic In Moonlight

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Sealegends Flowers In The Spring

Best Puppy In Breed
Sealegends Flowers In The Spring


Winners Dog: (1-1-1-1)
Sealegends Moonlight Magic

Junior Puppy Dog Class
1st Sealegends Moonlight Magic


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Sealegends Flowers In The Spring

Junior Puppy Bitch Class
1st Sealegends Flowers In The Spring

4-6 Month Bitch Class
1st Sealegends Scarlett Rose

Judge: Francis Smith Moffat

Best Of Breed: 4 pts (1-1-3-0)
GChB Judo's Top Secret At Trekhond

Best Of Opposite Sex
Trekhond's Dressed For A Parti

Best Of Winners: (1-1-3-0)
Sandon Im So Striking At Trekhond

Best Puppy In Breed
Sandon Im So Striking At Trekhond

Select Dog
Ch Trekhond's Solitary Man


Winners Dog: (1-1-3-0)
Sandon Im So Striking At Trekhond

Junior Puppy Dog Class
1st Sandon Im So Striking At Trekhond


Winners Bitch: (1-1-3-0)
Trekhond's Dressed For A Parti

Junior Puppy Bitch Class
1st Trekhond's Dressed For A Parti



Group 7 - Ekarat Sangkunakup Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Squarecote Royalty On The Move
  Old English Sheepdog   25
Group 2nd   
Ch Igor du Domaine de Bredenarde
  Berger Picard   23
Group 3rd   
Ch Rallentando Raven
  Bearded Collie   22
Group 4th    Calibre's Golden Goose   Collie (Smooth)   21
BPIG   
Ch Mystic Suntime Supernova
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Veteran In Group   
GCh CoastalViews Winter Shades
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Baywind Tailor Made In Tinseltown

Best Of Opposite Sex
Summerwind Cowboy Legend At Trekhond


Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rallentando Raven



Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Omniscient Between Two Worlds

Best Of Opposite Sex
Ch Cardoness Omniscient Victress

Best Puppy In Breed
Uniquity's Jumping Juniper Of Letekoe



Winners Bitch: (0-3-1-1)
H' Storm Cat Of Ot Vitosha

Reserve Winners Bitch
Kaizen's Just Jia With Maggray

Senior Puppy Bitch Class
1st Uniquity's Jumping Juniper Of Letekoe

12-18 Month Bitch Class
1st Kaizen's Just Jia With Maggray

Open Bitch Class
1st H' Storm Cat Of Ot Vitosha

Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Igor du Domaine de Bredenarde



Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Border Lane Air On The G String



Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Aktiv's I Love Rock 'N' Roll



Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Prairiepine's Montego Bay

Best Puppy In Breed
Ch Prairiepine's Montego Bay



Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Calibre's Golden Goose


Winners Dog: (1-0-0-0)
Calibre's Golden Goose

12-18 Month Dog Class
1st Calibre's Golden Goose


Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Snowventure Thunderstruck



Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Renaissance Farms Zizi Does It

Best Of Opposite Sex
Follow Me Sweet Simba

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Follow Me Sweet Ribbon


Winners Dog: (1-1-0-1)
Follow Me Sweet Simba

Open Dog Class
1st Follow Me Sweet Simba


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Follow Me Sweet Ribbon

Open Bitch Class
1st Follow Me Sweet Ribbon

Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Iszkiri Rise Combine N Synchronize

Best Puppy In Breed
Iszkiri Rise Combine N Synchronize



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Iszkiri Rise Combine N Synchronize

Senior Puppy Bitch Class
1st Iszkiri Rise Combine N Synchronize

Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Squarecote Royalty On The Move

Best Puppy In Breed
Blueshire's Big Ben


Winners Dog: (1-0-1-0)
Blueshire's Big Ben

Senior Puppy Dog Class
1st Blueshire's Big Ben


Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
Ch Mystic Suntime Supernova

Best Of Opposite Sex
GCh CoastalViews Winter Shades

Best Puppy In Breed
Ch Mystic Suntime Supernova



Winners Bitch: (0-1-1-2)
CoastalViews So Berri Delicious

Junior Puppy Bitch Class
1st CoastalViews So Berri Delicious

Veteran Female
GCh CoastalViews Winter Shades

Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Brigadoon Krystal Dragon At Pinemeade


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By