GCH WEYLINMARSH'S BILLIE JEAN
Coton De Tulear
(Click on breed to view standings)

Call Name: Billie - (Female)
Owner: Brian Scott
Breeder: Brian Scott
Conformation Handler: Tessa Vildaer
Website: http://www.WeylinMarsh.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 16 15 15 15 20
All Breed Ranking: 91 86 92 95 133

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 2 13 13 11   0 0 0 0 1   1112
Win Record - 2022
Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Cathy Delmar 31
  Best Of Breed   Cathy Delmar 0
Friday Best Of Breed   Sean Delmar 0
  Group 2nd   Sean Delmar 30

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 18 to November 20, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joao Machado 1 (0-0-0-2)
Saturday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 1 (0-0-0-2)
Friday Best Of Breed   Lois Wilson 1 (0-0-0-2)

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 0
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Group 2nd   Janet Lobb 28
Friday Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Group 4th   Sandy Alexander 12

Show Date
The Olde York Kennel Club November 07 to November 09, 2022
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Opposite Sex   Lee Anne Bateman N/A
Tuesday Best Of Opposite Sex   Carol Graham N/A
Monday Best Of Breed   Michael Canalizo 1 (0-0-1-1)

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 04 to November 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Group 3rd   Sandra Lex 26
Saturday Best Of Breed   Terry Carter 0
  Group 2nd   Terry Carter 18

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Robert Dawson 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   James Reynolds 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd LTD Breed Show Robert Dawson 48
Saturday Best Of Breed   Raymond Yurick 1 (0-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Gary Anderson 1 (0-0-1-1)

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shawn Nichols 0
Saturday Best Of Breed   Wendy Schira 0
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Group 4th   Wendy Schira 13
  Group 4th   Heather Langfeld 15
Friday Best Of Breed   Lee Steeves 0
  Best Of Breed   Kristen Francis 0

Show Date
Nipissing Kennel Club October 07 to October 10, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Roberto Velez-Pico 3 (0-2-1-1)
  Group 2nd   Roberto Velez-Pico 31
Sunday Best Of Breed   Mary White 2 (0-1-1-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Jon Cole N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Gerardo Paolucci N/A

Show Date
Sudbury Toy Dog Fanciers September 18 to September 18, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Powell 0

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 16 to September 18, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Group 3rd   Jo Ann Pavey 18
Saturday Group 3rd   Joy Lynne Huntley 21
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
Friday Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Best Of Breed   Judy McVeigh 0
  Group 3rd   Robert Rowbotham 19
  Group 1st   Judy McVeigh 20

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Colm Hastings 0
  Group 3rd   Colm Hastings 51
Saturday Best Of Breed   Anthony Kelly 0
  Group 2nd   Anthony Kelly 75
Friday Group 2nd   Jose Homem de Mello 51
  Best Of Breed   Jose Homem de Mello 0

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 2 (1-0-0-2)
  Group 3rd   Peggy Gutierrez-Otero 17
Sunday Best Of Opposite Sex   David Swartwood N/A
Saturday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 2 (1-0-0-2)
  Group 3rd   Thomas Nesbitt 21
Friday Best Of Opposite Sex   Wayne Douglas N/A

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 12 to August 14, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Dianne Miller 0
Friday Best Of Breed   Sharon Luckhart 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 08, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   David Gilmour 0
  Group 2nd   David Gilmour 14
Sunday Best Of Breed   Heather Jones 0
  Group 4th   Heather Jones 31
Saturday Best Of Breed   Christian Molina Galvez (Dr) 0

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sandy Alexander 0
Sunday Best Of Breed   Tannis Postma 0
Saturday Best Of Breed   Thomas Alexander 0

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 27 to July 29, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Peter Machen 0
Thursday Best Of Breed   Judith Byrne 0
  Best Of Breed   William Byrne 0
Wednesday Group 3rd   Allan Brown 16
  Group 3rd   Thora Brown 18
  Best Of Breed   Allan Brown 0
  Best Of Breed   Thora Brown 0

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club July 08 to July 10, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Marilyn O'Neill 8
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
Saturday Group 4th   Charles Bett 9
  Group 2nd   Kathrine Grant 12
  Best Of Breed   Charles Bett 0
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
Friday Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Best Of Breed   Jean Tremblay 0
  Group 4th   Pamela Bruce 6
  Group 2nd   Jean Tremblay 10

Show Date
Pine Ridge Kennel Club July 04 to July 05, 2022
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Group 2nd   Lynda Saranchuk 17
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Group 3rd   Mel Saranchuk 9
Monday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Best Of Breed   Glen Stark 0

Show Date
Kawartha Kennel Club July 02 to July 03, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Group 3rd   Richard Paquette 10

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 30 to July 01, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Best Of Breed   Ed Wild 0
Thursday Best Of Breed   Anna Hewson 0
  Best Of Breed   Judith Taylor 0

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 17 to June 19, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Doug Gaudin 10
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
Saturday Best Of Opposite Sex   Avery Gaudin N/A
Friday Group 2nd   Peter Laventhall-Wolfish 12
  Group 4th   Barbara Heal 7
  Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0

Show Date
Ontario County Kennel Club June 10 to June 12, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Pamela Bruce 14
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Jo Ann Pavey 0
Saturday Best Of Breed   Grant Townsend 0
Friday Best Of Breed   Raymond Lariviere 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Rony Doedijns N/A
Sunday Best Of Breed   Bea Sawka 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Douglas Johnson N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Torbjorn Skaar N/A

Show Date
K-W Kennel Club May 21 to May 23, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ron Mahon 0
Sunday Best In Show   Philip Wendling 278 *
  Best Of Breed   Philip Wendling 0
  Group 1st   Philip Wendling 34
Saturday Best Of Breed   Doris Willis 0

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Olga Gagne 0
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Group 4th   Joy Lynne Huntley 22

Show Date
Victoria County Kennel Club April 29 to May 01, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Patricia Lanctot 31
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0

Show Date
Champlain Dog Club April 14 to April 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Winners Bitch   Robert Whitney (0-1-0-0)
  1st 12-18 Month Bitch Class   Robert Whitney N/A
  Group 3rd   Robert Whitney 23
Saturday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Winners Bitch   Elaine Whitney (0-1-0-0)
  1st 12-18 Month Bitch Class   Elaine Whitney N/A
Friday Best Of Breed   Wendy Anderson 0
  Winners Bitch   Wendy Anderson (0-1-0-0)
  1st 12-18 Month Bitch Class   Wendy Anderson N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club April 08 to April 10, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jaime Ganoza 0
  Winners Bitch   Jaime Ganoza (0-1-0-0)
  1st 12-18 Month Bitch Class   Jaime Ganoza N/A
Saturday Winners Bitch   Tempest Deptuch (0-1-0-0)
  1st 12-18 Month Bitch Class   Tempest Deptuch N/A
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
Friday Winners Bitch   Kristen Francis (0-1-0-0)
  1st 12-18 Month Bitch Class   Kristen Francis N/A
  Best Of Breed   Kristen Francis 0

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) (0-1-1-0)
  Best Of Opposite Sex   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) N/A
  1st 12-18 Month Bitch Class   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) N/A
Saturday 1st 12-18 Month Bitch Class   Thora Brown N/A
  Winners Bitch   Thora Brown (0-1-1-0)
  Best Of Opposite Sex   Thora Brown N/A
Friday 1st 12-18 Month Bitch Class   Dana Garcia Tice N/A
  Winners Bitch   Dana Garcia Tice (0-1-1-0)
  Best Of Opposite Sex   Dana Garcia Tice N/A

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 12 12 11 10 7
Group Ranking: 309 297 272 234 163
All Breed Ranking: 2183 2121 1983 1758 1263

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 2   0 0 0 0 1   7
Win Record - 2021
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 10 to December 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tannis Postma 0
  Winners Bitch   Tannis Postma (0-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Tannis Postma N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Tannis Postma N/A
Saturday Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
  Winners Bitch   Ted Fahlgren (0-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Ted Fahlgren N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Ted Fahlgren N/A
Friday 1st Senior Puppy Bitch Class   Jean Tremblay N/A
  Best Of Breed   Jean Tremblay 0
  Winners Bitch   Jean Tremblay (0-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Jean Tremblay N/A

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 20 to November 21, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   David Miller (0-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   David Miller N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   David Miller N/A
  Best Of Breed   David Miller 0
Saturday Winners Bitch   Ainslie Mills (0-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Ainslie Mills N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Ainslie Mills N/A
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 12 to November 14, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Bitch   Cheryl Paterson N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Cheryl Paterson N/A
Saturday Reserve Winners Bitch   Janet Lobb N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Janet Lobb N/A
Friday Reserve Winners Bitch   Michael Lanctot N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Michael Lanctot N/A

Show Date
Lakeside Toy Dog Fanciers October 30 to October 30, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday 1st Senior Puppy Bitch Class   Johan Becerra-Hernandez N/A
  Best Puppy In Breed   Johan Becerra-Hernandez N/A
  Best Of Opposite Sex   Johan Becerra-Hernandez N/A
  Winners Bitch   Johan Becerra-Hernandez (1-1-0-1)

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 29 to October 31, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Bitch   Edgar Bajona N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Edgar Bajona N/A
  Best Puppy In Breed LTD Breed Show Wendy Anderson N/A
  Best Of Opposite Sex LTD Breed Show Wendy Anderson N/A
  Winners Bitch LTD Breed Show Wendy Anderson (1-2-0-1)
  1st Senior Puppy Bitch Class LTD Breed Show Wendy Anderson N/A
Saturday Reserve Winners Bitch   Grant Townsend N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Grant Townsend N/A
Friday Best Puppy In Breed   Wendy Maisey N/A
  Winners Bitch   Wendy Maisey (0-2-0-2)
  1st Senior Puppy Bitch Class   Wendy Maisey N/A

Show Date
Sudbury Toy Dog Fanciers September 19 to September 19, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   James Reynolds N/A
  Best Of Breed   James Reynolds 0
  Winners Bitch   James Reynolds

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 17 to September 19, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Douglas Anderson N/A
  Best Of Breed   Douglas Anderson 0
  Winners Bitch   Douglas Anderson (0-1-0-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Douglas Anderson N/A
Friday 1st Junior Puppy Bitch Class   Ted Fahlgren N/A
  Best Puppy In Breed   Philip Wendling N/A
  Best Of Breed   Philip Wendling 0
  Winners Bitch   Philip Wendling (0-1-0-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Philip Wendling N/A
  BPIG   Ted Fahlgren N/A
  BPIG   Philip Wendling N/A
  Best Puppy In Breed   Ted Fahlgren N/A
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
  Winners Bitch   Ted Fahlgren (0-1-0-0)

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 10 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Bitch   Roberta Parish N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Roberta Parish N/A
Saturday Winners Bitch   Denis Kuzelj (0-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   Denis Kuzelj N/A
  Best Of Breed   Denis Kuzelj 1 (0-2-0-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Denis Kuzelj N/A
Friday Winners Bitch   Anna Hewson (0-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Anna Hewson N/A
  Best Of Breed   Anna Hewson 0
  1st Junior Puppy Bitch Class   Anna Hewson N/A

Show Date
Markham Kennel Club August 24 to August 25, 2021
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 4th   Vickie Umpleby 5
  Winners Bitch   Vickie Umpleby (0-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   Vickie Umpleby N/A
  Reserve Winners Bitch   John (Fred) Peddie N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Vickie Umpleby N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   John (Fred) Peddie N/A
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 1 (0-2-0-0)
Tuesday Group 4th   Sylvia Barkey 1
  Winners Bitch   Sylvia Barkey (0-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   Sylvia Barkey N/A
  Reserve Winners Bitch   Mike Jackman N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Sylvia Barkey N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Mike Jackman N/A
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 1 (0-2-0-0)

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 13 to August 15, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Bitch   Michael Hill N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Michael Hill N/A
Saturday Reserve Winners Bitch   Kathrine Grant N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Kathrine Grant N/A
Friday Reserve Winners Bitch   Robert Rowbotham N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Robert Rowbotham N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 31 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Monday 1st Junior Puppy Bitch Class   Darle Heck N/A
Sunday 1st Junior Puppy Bitch Class   Glen Stark N/A
Saturday 1st Junior Puppy Bitch Class   Nancy Tibben N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By