Erie Shores Kennel Club
Friday, June 3, 2022



Related Results

Conformation

Friday, June 03
Friday, June 03 (Ltd Show - Group 3)
Saturday, June 04
Saturday, June 04 (Ltd Show - Group 7)
Sunday, June 05
Sunday, June 05 (Ltd Show - Scenthounds)
Monday, June 06
Monday, June 06 (Ltd Show - Group 1)

Obedience

Friday, June 03 (Obedience-1-Fri)
Friday, June 03 (Obedience-2-Fri)
Saturday, June 04 (Obedience-3-Sat)
Saturday, June 04 (Obedience-4-Sat)
Sunday, June 05 (Obedience-5-Sun)
Sunday, June 05 (Obedience-6-Sun)

Rally Obedience

Friday, June 03 (Rally-1-Fri)
Friday, June 03 (Rally-2-Fri)
Saturday, June 04 (Rally-3-Sat)
Saturday, June 04 (Rally-4-Sat)
Sunday, June 05 (Rally-5-Sun)
Sunday, June 05 (Rally-6-Sun)

Related Specialties

Belgian Shepherd Dog Club Of Canada - Southern Ontario Section - Thursday, June 02 - Conformation
Borzoi Club of Ontario - Thursday, June 02 - Conformation
Borzoi Canada [Regional] - Thursday, June 02 - Conformation
Vizsla Society Of Ontario - Thursday, June 02 - Conformation
Whippet Club Of Eastern Canada - Thursday, June 02 - Conformation
Brittany Spaniel Club of Ontario - Thursday, June 02 - Conformation
Canadian Scottish Terrier Club [Regional] - Thursday, June 02 - Conformation
Sealyham Terrier Club Of Canada [National] - Thursday, June 02 - Conformation
Chinese Crested Club Of Ontario - Thursday, June 02 - Conformation
All Hound Club Of Ontario - Friday, June 03 - Conformation
Ontario All Pointing Breed Field Dog Club - Friday, June 03 - Conformation
Cairn Terrier Club Of Canada [Regional] - Friday, June 03 - Conformation
Havanese Owners And Lovers Association - Friday, June 03 - Conformation
Basenji Club Of Canada [National] - Saturday, June 04 - Conformation
Pug Club of Canada [Regional] - Saturday, June 04 - Conformation
Toy Dog Club Of Ontario - Saturday, June 04 - Conformation
Basset Hound Club of Canada [National] - Saturday, June 04 - Conformation
Golden Retriever Club Of Canada [Regional] - Saturday, June 04 - Conformation
French Bulldog Fanciers Of Canada [Regional] - Saturday, June 04 - Conformation
German Shorthaired Pointer Club Of Canada [Regional] - Saturday, June 04 - Conformation
Leonberger Club Of Canada [National] - Saturday, June 04 - Conformation
Pointer Club of Canada [Regional] - Sunday, June 05 - Conformation
Terrier Breeders' Association Of Canada [National] - Sunday, June 05 - Conformation
Golden Retriever Club Of Greater Toronto - Sunday, June 05 - Conformation
Gazehound Ontario - Sunday, June 05 - Conformation
Leonberger Club of Ontario - Sunday, June 05 - Conformation
Havanese Fanciers Of Canada [National] - Sunday, June 05 - Conformation
Norfolk Terrier Club Of Canada [National] - Thursday, June 02 - Conformation
English Setter Club Of Canada [National] - Saturday, June 04 - Conformation
English Setter Club of Canada [Regional] - Sunday, June 05 - Conformation
Irish Red & White Setter Club Of Canada [National] - Saturday, June 04 - Conformation



Results courtesy of:

-- Summerford Newfoundlands --
BIS CAN GCH / AM CH / RO JCH Midnight Lady's Rumble In The Jungle, AOM
"Zombie"
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Owners: Zsuzsa Somos-Soos, Christina Koffman-Heard, Daniel Koffman and John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Lee Anne Bateman
Setter (Irish)  
GCh Captiva Chamberlayne MrBigStuf
Points: 510 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Lee Anne Bateman
Borzoi  
GChS Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
Points: 343
Best Puppy In Show
Judge: Lee Anne Bateman
Akita  
Ch Marqway's Creating Chaos
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: Lee Anne Bateman
Irish Wolfhound   Narnia Of Wolfholm
Best Brace In Show
Judge: Lee Anne Bateman
Leonberger 
GCh Little Mtn's Big Ben & Leonberger 
GCh Ltl Mtn Bring Down The House








Group 1 - Jean-Christophe Boulinguez Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Captiva Chamberlayne MrBigStuf
  Setter (Irish)   166
Group 2nd   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   159
Group 3rd   
GChEx Linwood Foreign Exchange
  Setter (English)   151
Group 4th   
GChS Rolyart's Sound Of Thunder
  Spaniel (Welsh Springer)   145
BPIG    Cantabria Oak And Ash   Spaniel (English Cocker)   N/A
Best BBE In Group    Killarney Emerald Of Clancuddy   Setter (Irish Red & White)   0
Best Brace In Group   
GCh Spiritrider Card To Coppermoon
  Retriever (Golden)   0
Best Brace In Group   
GCh Coppermoon Orlagh's Happy One
  Retriever (Golden)   0
Judge: Jamie Hubbard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Treebeard's Open The Pod Doors



Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 11 pts (4-4-1-3)
Seasyde Rapture Of Zephyr

Best Of Opposite Sex
GCh Perryglen's Black Label

Best Of Winners: (4-4-1-3)
Seasyde Rapture Of Zephyr

Best Puppy In Breed
Perryglen's I'm A Wild Party

Select Dog
GCh Cazarubin Seriously Im One Of A Kind V Seasyde

Select Bitch
GCh Perryglen's Making Contact


Winners Dog: (4-4-1-3)
Seasyde Rapture Of Zephyr

Reserve Winners Dog
Perryglen's Set In Stone

Canadian Bred Dog Class
1st Helaura's True Grit The Duke

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Perryglen's Set In Stone

Open Dog Class
1st Seasyde Rapture Of Zephyr
2nd Soliva's Traditionally At Perryglen


Winners Bitch: (4-4-1-3)
Perryglen's I'm A Wild Party

Reserve Winners Bitch
Perryglen Hylife Lady Sophia

Senior Puppy Bitch Class
1st Hylife's Golden Lace Cloud At Solivia

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Perryglen's I'm A Wild Party

Open Bitch Class
1st Perryglen Hylife Lady Sophia
2nd Starstrk Alydar Wynter's Cold One

Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 11 pts (1-2-7-2)
Ch Shadowlands Fire In My Heart

Best Of Opposite Sex
Shadowland's The Spice Is Right

Best Of Winners: (1-2-7-2)
Shadowland's The Spice Is Right

Best Puppy In Breed
Shadowland's The Spice Is Right

Select Dog
GCh Leaside's California Blues

Select Bitch
GCh Sepia Sands Of Time


Winners Bitch: (1-2-7-2)
Shadowland's The Spice Is Right

Reserve Winners Bitch
Legacyk & Stannyfield's Top Shelf

Senior Puppy Bitch Class
1st Shadowland's The Spice Is Right

Open Bitch Class
1st Legacyk & Stannyfield's Top Shelf

Judge: Jamie Hubbard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hunts Line Eager


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hunts Line Eager

12-18 Month Dog Class
1st Hunts Line Eager


Judge: Jamie Hubbard

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Dowerky Our Sassy Rose Cider

Best Of Opposite Sex
Dowerky Olomana Pea Ki'i

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Duenorth Tag Your It


Winners Dog: (1-2-0-1)
Dowerky Olomana Pea Ki'i

Open Dog Class
1st Dowerky Olomana Pea Ki'i


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Duenorth Tag Your It

Reserve Winners Bitch
Duenorth Consider Yourself

12-18 Month Bitch Class
1st Duenorth Consider Yourself

Open Bitch Class
1st Duenorth Tag Your It

Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 42 pts (12-18-9-4)
Happy Acres Rising Tide

Best Of Opposite Sex
GChS Golden Clover's Holy Smoke!

Best Of Winners: (12-18-9-4)
Happy Acres Rising Tide

Best Puppy In Breed
Happy Acres Rising Tide

Select Dog
GChG Ambertru's R U Lonesome Tonight

Select Bitch
Ch Harbourfleet's Riverboat Queen

Judge: Jamie Hubbard

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
Ch Fargoridge LastCall Seaworthy

Best Of Opposite Sex
Rickway Fast To Cipher At Westmeadow

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Danrich Justified

Best Puppy In Breed
Danrich Justified

Select Dog
GChEx Danrich On D'Run To Maktawae


Winners Dog: (1-3-2-0)
Danrich Justified

Junior Puppy Dog Class
1st Danrich Justified

Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 4 pts (0-2-3-0)
GChS Roaneden's Shorelander

Best Of Opposite Sex
Pointdujour Boum Boum Mon Coeur

Best Puppy In Breed
Pointdujour Boum Boum Mon Coeur

Select Dog
GCh Katyra Ignite The Fire


Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
GChEx Linwood Foreign Exchange

Best Of Opposite Sex
Huntwood Stealing Kisses From Reidwood

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Huntwood Stealing Kisses From Reidwood

Select Dog
Ch Broughall's Winner Takes All


Winners Dog: (2-1-2-1)
Jada Just Another Day In Paradise

Reserve Winners Dog
Wingset I Ain't No Angel

12-18 Month Dog Class
1st Wingset I Ain't No Angel

Open Dog Class
1st Jada Just Another Day In Paradise

Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Harbinger's Forest Ranger

Best Of Opposite Sex
Fenwyck's Celtic Cross From Shaker Tree


Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 18 pts (4-8-3-4)
Jem Amazing Grace

Best Of Opposite Sex
GCh Cornadore Branco With Annagh

Best Of Winners: (4-8-3-4)
Killarney Emerald Of Clancuddy

Best Puppy In Breed
Midnightblue Whitehot Alfred Sung

Select Dog
GCh Aislingcudo Bru Isla Mo Chroi

Select Bitch
Ch Shadow Rock Perfect Timing


Winners Dog: (4-8-3-4)
Killarney Emerald Of Clancuddy

Reserve Winners Dog
Midnightblue Whitehot Alfred Sung

Senior Puppy Dog Class
1st Aislingcudo Is Aingeal Milis

12-18 Month Dog Class
1st Annagh's Orion Nebula

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Killarney Emerald Of Clancuddy
2nd Midnightblue Whitehot Alfred Sung

Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GCh Captiva Chamberlayne MrBigStuf

Best Of Opposite Sex
Alivia Flowers Klitsdvor

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Alivia Flowers Klitsdvor

Best Puppy In Breed
Aki Spirit Of Dochas

Select Bitch
GCh Clonageera Willow


Winners Dog: (2-3-1-1)
Lunn's In Hot Pursuit Of Captiva

Reserve Winners Dog
Midnightblue Return Of The Jedi

12-18 Month Dog Class
1st Lunn's In Hot Pursuit Of Captiva

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Midnightblue Return Of The Jedi


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Alivia Flowers Klitsdvor

Reserve Winners Bitch
Aki Spirit Of Dochas

Junior Puppy Bitch Class
1st Aki Spirit Of Dochas
2nd Docha's Autumn Treasure

Open Bitch Class
1st Alivia Flowers Klitsdvor

Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Shandys One Moment In Time

Best Of Opposite Sex
Lurians Awesome Pippin

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Shandys One Moment In Time

Best Puppy In Breed
Lurians Awesome Pippin


Winners Dog: (1-2-0-0)
Lurians Awesome Pippin

Senior Puppy Dog Class
1st Lurians Awesome Pippin


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Shandys One Moment In Time

Reserve Winners Bitch
Tri-Pod N Silkroad's Roll Of Sweetness

Canadian Bred Bitch Class
1st Shandys One Moment In Time

Open Bitch Class
1st Tri-Pod N Silkroad's Roll Of Sweetness

Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 7 pts (3-4-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic

Best Of Opposite Sex
Texas Whispering Oaks Set Fire To The Rain

Best Of Winners: (3-4-1-0)
Jenvy's Spirit Bear

Best Puppy In Breed
Jenvy's Spirit Bear


Winners Dog: (3-4-1-0)
Jenvy's Spirit Bear

Reserve Winners Dog
Horizon's Song Of Myself

Junior Puppy Dog Class
1st Ruffwood's Field of Dreams

Senior Puppy Dog Class
1st Jenvy's Spirit Bear

12-18 Month Dog Class
1st Horizon's Song Of Myself

Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
Ch Henley's Blow Out The Candles

Best Of Opposite Sex
Cantabria Oak And Ash

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Cantabria Oak And Ash

Best Puppy In Breed
Cantabria Oak And Ash

Select Dog
GCh Cockerlea's Against All Odds


Winners Dog: (1-2-2-1)
Cantabria Oak And Ash

Senior Puppy Dog Class
1st Cantabria Oak And Ash


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Hufy's Praying To A God Hazel

Reserve Winners Bitch
Cantabria Bellamy Spice Is Back

12-18 Month Bitch Class
1st Cantabria Bellamy Spice Is Back

Open Bitch Class
1st Hufy's Praying To A God Hazel

Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Nanjay's Altitude

Best Of Opposite Sex
Ch Segre's Time Is Relative

Best Puppy In Breed
Ch Segre's Time Is Relative


Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kamand's Flying Solo At Nevaehlea



Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Rolyart's Sound Of Thunder

Best Of Opposite Sex
Long Lane Seafaring Maiden @ Stannyfield


Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Almamater The Return Of Nina The Great

Best Of Opposite Sex
GCh Versa's Spoiled Red Pearl Of The North

Best Puppy In Breed
Almamater Ophelia Lights,Camera,Action






Group 2 - Rony Doedijns Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   92
Group 2nd   
GCh Lyrical's Let Me Tell You
  Afghan Hound   90
Group 3rd   
Castlekeep's Proper
  Irish Wolfhound   83
Group 4th   Ch Wittsend Just My Marjani   Basenji   77
BPIG   
Blackwing's Ferromagnetic Attraction
  Basenji   N/A
Best BBE In Group    Narnia Of Wolfholm   Irish Wolfhound   0
Best Brace In Group   
Ch Tayleefarm Dancing In The Moonlight
  Irish Wolfhound   0
Best Brace In Group   
Ch Tayleefarm Carlos Santana
  Irish Wolfhound   0
Judge: Rony Doedijns

Best Of Breed: 6 pts (1-1-2-3)
GChB Lyrical's Let Me Tell You

Best Of Opposite Sex
Ch Agha Djari White Oleander

Best Of Winners: (1-1-2-3)
Charsada Je Suis Prest

Best Puppy In Breed
Sardula Audi Quattro


Winners Dog: (1-1-2-3)
Sardula Audi Quattro

Junior Puppy Dog Class
1st Sardula Audi Quattro


Winners Bitch: (1-1-2-3)
Charsada Je Suis Prest

Open Bitch Class
1st Charsada Je Suis Prest

Judge: Rony Doedijns

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Knightwinds Tiziri



Judge: Rony Doedijns

Best Of Breed: 10 pts (3-6-0-2)
Wittsend Just My Marjani

Best Of Opposite Sex
Mibre's Red Rocket At Foxtrot

Best Of Winners: (3-6-0-2)
Wittsend Just My Marjani

Best Puppy In Breed
Blackwing's Ferromagnetic Attraction

Select Bitch
GCh Bushwacker High Heels Intrigue


Winners Bitch: (3-6-0-2)
Wittsend Just My Marjani

Reserve Winners Bitch
Blackwing's Ferromagnetic Attraction

Junior Puppy Bitch Class
1st Blackwing's Ferromagnetic Attraction

Senior Puppy Bitch Class
1st Habari's Aurelia By Heart Beat Ttlover

12-18 Month Bitch Class
1st Blackwing's Davina Valentine

Canadian Bred Bitch Class
1st Heartbeat Drops Of Jupiter

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bushwacker Raven Couture

Open Bitch Class
1st Wittsend Just My Marjani

Judge: Rony Doedijns

Best Of Breed: 5 pts (1-1-3-1)
GCh Zen's Grab Your Gear

Best Of Opposite Sex
GChEx Delightful Dolores v. Grunsven

Best Of Winners: (1-1-3-1)
Lagom's Liberty, Reporting For Duty

Best Puppy In Breed
Lagom's Liberty, Reporting For Duty


Winners Dog: (1-1-3-1)
Lake & Shield's Wonder Strijder

12-18 Month Dog Class
1st Lake & Shield's Wonder Strijder


Winners Bitch: (1-1-3-1)
Lagom's Liberty, Reporting For Duty

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lagom's Liberty, Reporting For Duty

Judge: Rony Doedijns

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lemonladies Peter


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lemonladies Peter

12-18 Month Dog Class
1st Lemonladies Peter


Judge: Rony Doedijns

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Edenhill Independence Day


Winners Dog: (1-0-0-0)
Edenhill Independence Day

Open Dog Class
1st Edenhill Independence Day


Judge: Rony Doedijns

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy

Best Of Opposite Sex
Otrada Skazochnaya Luna

Best Puppy In Breed
Otrada Skazochnaya Luna



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Otrada Skazochnaya Luna

Senior Puppy Bitch Class
1st Otrada Skazochnaya Luna

Judge: Rony Doedijns

Best Of Breed: 6 pts (2-2-2-1)
GCh Chetcote La Parisenne

Best Of Opposite Sex
GCh Virgo Southern Comfort

Best Of Winners: (2-2-2-1)
Sonoma's Bailey Blue ML

Best Puppy In Breed
Sonoma's Bailey Blue ML

Select Dog
Ch Doxieville-Kurzbeing Felix Felicis For E R Dox ML


Winners Dog: (2-2-2-1)
Rabows Smoky Quart'z ML

Reserve Winners Dog
Doxieluv Rocket Man

12-18 Month Dog Class
1st Rabows Smoky Quart'z ML
2nd Doxieluv Rocket Man


Winners Bitch: (2-2-2-1)
Sonoma's Bailey Blue ML

Reserve Winners Bitch
Chetcote Ain't No Mountain High Enough

Junior Puppy Bitch Class
1st Sonoma's Bailey Blue ML

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chetcote Ain't No Mountain High Enough

Judge: Rony Doedijns

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Leaside's Sweet Treat MS



Judge: Rony Doedijns

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
Freestyle's Dixie Chick With Hunu MW

Select Bitch
GCh Freestyle's Reflection Of My Life With Hunu MW


Judge: Rony Doedijns

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Endachs Butter Tart

Best Of Opposite Sex
GChB Altadach Aston Martin SL



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Endachs Butter Tart

Reserve Winners Bitch
Granvalero's Light Up The Sky SL

12-18 Month Bitch Class
1st Telkel Juste Juliette For ER Dox SL

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Granvalero's Light Up The Sky SL

Open Bitch Class
1st Endachs Butter Tart

Judge: Rony Doedijns

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Passport Are There Lines SS

Select Dog
GChB Chilcotin's Silver Cloud



Judge: Rony Doedijns

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Lakilanni The Living Is Easy

Select Bitch
Ch Estet Classic Odalisque



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Lakilanni The Living Is Easy

Open Bitch Class
1st Lakilanni The Living Is Easy

Judge: Rony Doedijns

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
Castlekeep's Proper

Best Of Opposite Sex
Kaldaun's Samhain Of Glenamadda

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Castlekeep's Proper

Select Bitch
Ch Tayleefarm Dancing In The Moonlight


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Castlekeep's Proper

Reserve Winners Bitch
Narnia Of Wolfholm

12-18 Month Bitch Class
1st Castlekeep's Proper

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Narnia Of Wolfholm

Judge: Rony Doedijns

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Naku's Grundgetta At Arthayr

Best Of Opposite Sex
Ch Arthayr C Three Pe Ohhh



Judge: Rony Doedijns

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Osiris A Standing Ovation Xo

Best Of Opposite Sex
Osiris Eretz Siren Song Xo



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Osiris Eretz Siren Song Xo

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Osiris Eretz Siren Song Xo

Judge: Rony Doedijns

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
Foxtrot's C'est La Vie

Best Of Opposite Sex
Foxtrot's Sun Kissed

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Foxtrot's C'est La Vie

Best Puppy In Breed
Foxtrot's C'est La Vie

Select Dog
GCh Kopera's Reggie


Winners Bitch: (2-2-2-0)
Foxtrot's C'est La Vie

Reserve Winners Bitch
Ridgeville's Laanie

Senior Puppy Bitch Class
1st Foxtrot's C'est La Vie

Open Bitch Class
1st Ridgeville's Laanie

Judge: Rony Doedijns

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GChS Mylakhan Karob So Be It

Best Of Opposite Sex
GCh Akissla Z'Bee's The Great Escape To Terrapin

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Rubaiyat Baraat Mahal

Best Puppy In Breed
Windstorm Dream Weaver Denali


Winners Dog: (2-1-1-1)
Windstorm Dream Weaver Denali

Reserve Winners Dog
Khamsin's Another Perfect Day

Senior Puppy Dog Class
1st Windstorm Dream Weaver Denali

Open Dog Class
1st Khamsin's Another Perfect Day


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Rubaiyat Baraat Mahal

Open Bitch Class
1st Rubaiyat Baraat Mahal

Judge: Rony Doedijns

Best Of Breed: 17 pts (6-3-3-6)
GChB Altcar's Over The Lydiate

Best Of Opposite Sex
Cariad's The Waiting Game

Best Of Winners: (6-3-3-6)
Cariad's The Waiting Game

Best Puppy In Breed
Cariad's The Waiting Game

Select Dog
Ch Leelo Redcliffe Now It's Time

Select Bitch
GCh McCartney's Pamz Playgirl


Winners Bitch: (6-3-3-6)
Clandara's I Have A Vision

Reserve Winners Bitch
Cariad's Isn't It Time

Senior Puppy Bitch Class
1st Clandara's I Have A Vision
2nd Kisharo Dream On

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cariad's Isn't It Time





Group 3 - Paul Stanton Top Dog
Points
Group 1st   Ch Lindsayleigh's Iron Man   Schnauzer (Giant)   53
Group 2nd   
GChB Sendosan Naxxramas
  Akita   52
Group 3rd   
GCh Skjaergaardens Riding The Tofino
  Leonberger   47
Group 4th   
Ch Pyrview's Don Julio Blanco
  Great Pyrenees   33
BPIG   
Ch Marqway's Creating Chaos
  Akita   N/A
Best BBE In Group   
Snowmist's Xclusive Blend
  Siberian Husky   0
Best Brace In Group   
GCh Ltl Mtn Bring Down The House
  Leonberger   0
Best Brace In Group   
GCh Little Mtn's Big Ben
  Leonberger   0
Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 4 pts (0-1-4-0)
GChB Sendosan Naxxramas

Best Of Opposite Sex
Indevor No-One But You

Best Puppy In Breed
Ch Marqway's Creating Chaos



Winners Bitch: (0-1-4-0)
Indevor No-One But You

Junior Puppy Bitch Class
1st Indevor No-One But You

Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Ice Gangsta's Arrow Of Thunder



Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Indygo Lesna Magia



Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Alm Chertik Iz Tabakerki

Best Puppy In Breed
Alm Chertik Iz Tabakerki


Winners Dog: (1-0-0-0)
Alm Chertik Iz Tabakerki

Senior Puppy Dog Class
1st Alm Chertik Iz Tabakerki


Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Tybrushe's Down By The River

Best Of Opposite Sex
Ch Xelascon Harbinger Of Hope

Best Puppy In Breed
Moonlight N Ravencrest UAintSeenNothinYet CinnRhee


Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Saxmark'n Stonehills Power Play



Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Canadian Shields Hot Pursuit


Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 8 pts (2-5-1-1)
GChS Outlaws Gracie Belle V Liberator

Best Of Opposite Sex
Gatehouse N Berkeley's High Roller

Best Of Winners: (2-5-1-1)
Gatehouse N Berkeley's High Roller

Best Puppy In Breed
Big Creek And Mi-Ti's Black Ice

Select Dog
GChS Wendorf's One'der Boy V Ruler


Winners Dog: (2-5-1-1)
Gatehouse N Berkeley's High Roller

Reserve Winners Dog
Ravalleses Limited Edition

12-18 Month Dog Class
1st Ravalleses Limited Edition

Open Dog Class
1st Gatehouse N Berkeley's High Roller

Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GChB Jerdans The Great Code


Winners Dog: (1-0-2-0)
Britlinblue's In The Stars

Open Dog Class
1st Britlinblue's In The Stars


Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Pyrview's Don Julio Blanco

Best Of Opposite Sex
Brynjulf Dont Look Now At Pyrview

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Brynjulf Dont Look Now At Pyrview

Best Puppy In Breed
Brynjulf Dont Look Now At Pyrview


Winners Dog: (1-1-1-0)
Cidwm's Fawlty Towers

Open Dog Class
1st Cidwm's Fawlty Towers


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Brynjulf Dont Look Now At Pyrview

Junior Puppy Bitch Class
1st Brynjulf Dont Look Now At Pyrview

Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Midnight Lady's Rumble In The Jungle



Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Claircreek All The Worlds A Stage



Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Roxanhaus' Shake Your Booty



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Roxanhaus' Shake Your Booty

Reserve Winners Bitch
Halo & Esmonds Malibu Barbie

12-18 Month Bitch Class
1st Halo & Esmonds Malibu Barbie

Open Bitch Class
1st Roxanhaus' Shake Your Booty

Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Vanderbilt's Talk About Luck



Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lindsayleigh's Iron Man



Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Snowmist's Xclusive Blend

Best Of Opposite Sex
GCh Nanook's Mistral Wind

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Snowmist's Xclusive Blend


Winners Dog: (1-1-1-0)
Kannook Floki The Dreamer

Open Dog Class
1st Kannook Floki The Dreamer


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Snowmist's Xclusive Blend

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Snowmist's Xclusive Blend





Group 4 - Paul Stanton Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Paradym Just For Laughs
  Norwich Terrier   40
Group 2nd   Ch Boreal SpecialK Kayleigh Grace   Soft-Coated Wheaten Terrier   39
Group 3rd   
GChB Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   37
Group 4th   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   34
BPIG    Skyehigh's Picture Of The Bay   West Highland White Terrier   N/A
Best BBE In Group   
Bushwell Woodland Whisper
  Sealyham Terrier   0
Best Brace In Group   Ch Rocglen Goldmark At Bushwell   Sealyham Terrier   0
Best Brace In Group   
Bushwell Woodland Whisper
  Sealyham Terrier   0
Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Westchester Foxheart Karma

Best Of Opposite Sex
Mintvalley Sweet Delight Willow

Best Puppy In Breed
Mintvalley Sweet Delight Willow



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Mintvalley Sweet Delight Willow

Senior Puppy Bitch Class
1st Mintvalley Sweet Delight Willow

Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh M&M Lamz The World Is Not Enough



Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChG Roschel Foxrun Thistle Do

Best Of Opposite Sex
Duet's Heads Or Tails


Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Buldor Flyspy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Buldor Flyspy

Canadian Bred Dog Class
1st Buldor Flyspy


Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 8 pts (2-3-3-1)
GCh Tarahill's Celtic Fire

Best Of Opposite Sex
GCh Pellinore's Wild Magic

Best Of Winners: (2-3-3-1)
Emjade Mystique

Best Puppy In Breed
Emjade Mystique

Select Dog
Ch Gaegordon's Aurora Blaze


Winners Dog: (2-3-3-1)
Quarrydene's Rebel Heart

Reserve Winners Dog
Cairnmoor Ferg Flying Dutchman

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Quarrydene's Rebel Heart

Open Dog Class
1st Cairnmoor Ferg Flying Dutchman


Winners Bitch: (2-3-3-1)
Emjade Mystique

Reserve Winners Bitch
Gaegordon's Wee Gillyflower

Senior Puppy Bitch Class
1st Emjade Mystique

12-18 Month Bitch Class
1st Edenbrae Isla's Eden Dances With Joy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gaegordon's Wee Gillyflower

Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bluestone Con Artist


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bluestone Con Artist

Open Dog Class
1st Bluestone Con Artist


Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart's I'm Not For Everyone



Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Rexroth Cup Of Tea

Best Puppy In Breed
Souyen's Good To The Last Bite



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Souyen's Meant To Love

Reserve Winners Bitch
Souyen's Good To The Last Bite

Junior Puppy Bitch Class
1st Souyen's Good To The Last Bite

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Souyen's Meant To Love

Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Paradym Just For Laughs



Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 5 pts (2-2-0-2)
Ch Chess Risky Business

Best Of Opposite Sex
Chess Tayann Slightly Painted

Best Of Winners: (2-2-0-2)
Chess Tayann Slightly Painted

Best Puppy In Breed
Chess Tayann Slightly Painted

Select Bitch
Ch Langholm's Champagne Legacy


Winners Dog: (2-2-0-2)
Chess Tayann Slightly Painted

Reserve Winners Dog
Blayloch Slam Duncan

Senior Puppy Dog Class
1st Chess Tayann Slightly Painted
2nd Blayloch Slam Duncan


Winners Bitch: (2-2-0-2)
Glenroslin Live And Make Merry

Reserve Winners Bitch
Gryndlscot Alyssum

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gryndlscot Alyssum

Open Bitch Class
1st Glenroslin Live And Make Merry

Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Bushwell Woodland Whisper

Best Of Opposite Sex
GCh Rocglen Money Talks Bushaway



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Bushwell Woodland Whisper

Reserve Winners Bitch
Bushwell Shabby Little Shocker

12-18 Month Bitch Class
1st Bushwell Shabby Little Shocker

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bushwell Woodland Whisper

Open Bitch Class
1st Alibi's Good Golly, Miss Molly

Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Boreal SpecialK Kayleigh Grace

Best Puppy In Breed
Pinehome's Darling Ruby



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Pinehome's Darling Ruby

Junior Puppy Bitch Class
1st Pinehome's Darling Ruby

Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Quinta Od Guvernera



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Quinta Od Guvernera

Reserve Winners Bitch
Copperfields Snugglebug

Open Bitch Class
1st Quinta Od Guvernera
2nd Copperfields Snugglebug

Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game

Best Of Opposite Sex
Skyehigh's Picture Of The Bay

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Skyehigh's Smart Phone

Best Puppy In Breed
Skyehigh's Picture Of The Bay


Winners Dog: (1-2-1-0)
Skyehigh's Smart Phone

12-18 Month Dog Class
1st Skyehigh's Smart Phone





Group 5 - Torbjorn Skaar Top Dog
Points
Group 1st   
GChB CurlyQ's Firehouse Inferno
  Pug   66
Group 2nd   
GChB Wind's Something About Mary
  Chinese Crested   61
Group 3rd   
GChS Maplewood's I'm Sexy And I Know It
  Italian Greyhound   58
Group 4th   Ch Amyla's Golden Ticket   Havanese   52
BPIG   
Pocopayasos Frankly My Dear
  Havanese   N/A
Best BBE In Group    Narwyn When In Rome   Havanese   0
Best Brace In Group   
GCh Denali's Slippery When Wet
  Chinese Crested   0
Best Brace In Group   
GCh Denali's Best Kept Secret
  Chinese Crested   0
Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Bucky Barnes V. Tani Kazari

Best Of Opposite Sex
Black Canary V. Tani Kazari



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Black Canary V. Tani Kazari

Open Bitch Class
1st Black Canary V. Tani Kazari

Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 6 pts (3-2-2-0)
GChB Shirmont Custom Built

Best Of Opposite Sex
Midsummers Circle Of Life

Best Of Winners: (3-2-2-0)
Midsummers Circle Of Life

Select Dog
Ch Embee's Tux And Tails


Winners Bitch: (3-2-2-0)
Midsummers Circle Of Life

Reserve Winners Bitch
Venrose's Jumpin Jill Flash

12-18 Month Bitch Class
1st Midsummers Circle Of Life

Open Bitch Class
1st Venrose's Jumpin Jill Flash

Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
South Fork's Fashion Diva

Best Of Opposite Sex
GCh Miso Found My Courage

Best Puppy In Breed
GCh Miso Found My Courage



Winners Bitch: (0-2-1-0)
South Fork's Fashion Diva

Reserve Winners Bitch
Ardently A Wink And A Smile

12-18 Month Bitch Class
1st Ardently A Wink And A Smile

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st South Fork's Fashion Diva

Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Krispin Hi Roller

Best Puppy In Breed
Guichon's Comedy Relief


Winners Dog: (2-0-0-0)
Krispin Hi Roller

Reserve Winners Dog
Guichon's Comedy Relief

Junior Puppy Dog Class
1st Guichon's Comedy Relief

Open Dog Class
1st Krispin Hi Roller


Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GChB Wind's Something About Mary

Select Bitch
GCh Denali's Best Kept Secret



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Denali's Circle Of Life

Open Bitch Class
1st Denali's Circle Of Life

Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Pegase du Domaine de Polana

Best Of Opposite Sex
GCh Weylinmarsh's Billie Jean



Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Royal Shaklands Balboa Rocky

Best Of Opposite Sex
Beauview Ticks The Boxes



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Beauview Ticks The Boxes

Open Bitch Class
1st Beauview Ticks The Boxes

Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 14 pts (3-6-0-6)
Ch Amyla's Golden Ticket

Best Of Opposite Sex
Pocopayasos Frankly My Dear

Best Of Winners: (3-6-0-6)
Pocopayasos Frankly My Dear

Best Puppy In Breed
Pocopayasos Frankly My Dear

Select Bitch
Ch Amistosa's More Precious Than Gold


Winners Dog: (3-6-0-6)
Pocopayasos Frankly My Dear

Reserve Winners Dog
Narwyn When In Rome

Senior Puppy Dog Class
1st Pocopayasos Some Like It Hot

Canadian Bred Dog Class
1st Pocopayasos Frankly My Dear

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Narwyn When In Rome


Winners Bitch: (3-6-0-6)
Amyla's Eyes On The Prize

Reserve Winners Bitch
Delsols Tiny Dancer At Weatherford

Senior Puppy Bitch Class
1st Ashstone's Winter Solstice

Canadian Bred Bitch Class
1st Delsols Tiny Dancer At Weatherford

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Amyla's Eyes On The Prize
2nd Hi Stakes Almost An Angel
3rd Delsols Candle In The Wind

Open Bitch Class
1st Old Havana's Forest Goddess

Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
GChS Maplewood's I'm Sexy And I Know It

Best Of Opposite Sex
Celtic Petit Verdot

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Celtic Petit Verdot

Best Puppy In Breed
Celtic Petit Verdot


Winners Dog: (1-4-1-0)
Celtic Charles Bronson

12-18 Month Dog Class
1st Celtic Charles Bronson

Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
MC's Roll The Dice With Njoy

Best Of Opposite Sex
First Caramel Lady Njoy Goscinska Przystan

Best Of Winners: (2-1-0-0)
MC's Roll The Dice With Njoy

Best Puppy In Breed
MC's Roll The Dice With Njoy


Winners Dog: (2-1-0-0)
MC's Roll The Dice With Njoy

Reserve Winners Dog
Velvet Dream Njoy Goscinska Przystan

Senior Puppy Dog Class
1st MC's Roll The Dice With Njoy

12-18 Month Dog Class
1st Velvet Dream Njoy Goscinska Przystan

Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 7 pts (1-4-2-1)
GCh Pinkribbon Calvin Klein

Best Of Opposite Sex
Cornsilks Dot Com

Best Of Winners: (1-4-2-1)
Bluechip Dancing Cheek To Cheek

Best Puppy In Breed
Bluechip Dancing Cheek To Cheek

Select Dog
GCh Bluechip Meet Me At Gibraltar

Select Bitch
GCh Pinkribbon's The Bees Knees


Winners Dog: (1-4-2-1)
Bluechip Dancing Cheek To Cheek

Senior Puppy Dog Class
1st Bluechip Dancing Cheek To Cheek


Winners Bitch: (1-4-2-1)
Cornsilks Dot Com

Reserve Winners Bitch
Bluechip Bee My Wild Rose

Senior Puppy Bitch Class
1st Bluechip Bee My Wild Rose

12-18 Month Bitch Class
1st Sweet World Mini Mouse

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cornsilks Dot Com

Open Bitch Class
1st Bluechip Laila Ali

Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Lionking Blaze Of Glory



Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Solar Smile Kimberly



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Solar Smile Kimberly

12-18 Month Bitch Class
1st Solar Smile Kimberly

Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Saratoga's Joed Silver Charm


Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 4 pts (0-0-3-2)
GChS CurlyQ's Firehouse Inferno

Best Of Opposite Sex
Ch Amy House Steinbruck Victorious

Best Puppy In Breed
GCh Wright's Triumphant Jasper At Vigelais

Select Dog
GCh Cuddle's Dream Catcher

Select Bitch
GCh Gryphon's Over The Rainbow



Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Deebet's Time To Bloom



Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Iren Victorius Hunter

Best Of Opposite Sex
SouthFork's Tango

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Iren Victorius Hunter

Best Puppy In Breed
Terrifical Magical Money Pit


Winners Dog: (3-1-0-0)
Iren Victorius Hunter

Reserve Winners Dog
Danbius Of Halimeda

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Terrifical Magical Money Pit

Open Dog Class
1st Iren Victorius Hunter
2nd Danbius Of Halimeda


Winners Bitch: (3-1-0-0)
SouthFork's Tango

Open Bitch Class
1st SouthFork's Tango





Group 6 - Timothy Catterson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Brightspot Beholder
  Dalmatian   44
Group 2nd   Ch Bellefleet's Speed Trap   Poodle (Miniature)   43
Group 3rd   
Ch Grindstones I'm Stewpendous
  Boston Terrier   40
Group 4th   
GChB Discover Fortune N Glory At Keesbrook
  Keeshond   38
BPIG   Ch Bellefleet's Speed Trap   Poodle (Miniature)   N/A
Best BBE In Group   
Grindstones I'm Stewpendous
  Boston Terrier   0
Judge: Timothy Catterson

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Soyeux Valentino

Best Of Opposite Sex
Starlit's Grace And Glory

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Soyeux Valentino

Best Puppy In Breed
Soyeux Valentino


Winners Dog: (1-3-0-0)
Soyeux Valentino

Junior Puppy Dog Class
1st Soyeux Valentino


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Starlit's Grace And Glory

Reserve Winners Bitch
Starlit's Bizzie Lizzie

Junior Puppy Bitch Class
1st Soyeux Rever De Paris

Senior Puppy Bitch Class
1st Starlit's Grace And Glory

Canadian Bred Bitch Class
1st Starlit's Bizzie Lizzie

Judge: Timothy Catterson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Grindstones I'm Stewpendous

Best Of Opposite Sex
Tayann Little Bin

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Grindstones I'm Stewpendous

Best Puppy In Breed
Grindstones I'm Stewpendous


Winners Dog: (1-1-0-0)
Grindstones I'm Stewpendous

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Grindstones I'm Stewpendous


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tayann Little Bin

Open Bitch Class
1st Tayann Little Bin

Judge: Timothy Catterson

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Jacib N Muir Trash Talkin Time

Best Of Opposite Sex
Cherokee Legend Hildegarde

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Cherokee Legend Hildegarde

Select Dog
GCh Pelee's Standing Strong In The Chaos


Winners Dog: (1-1-2-0)
Aldar N Muir's Rocket Man

Canadian Bred Dog Class
1st Aldar N Muir's Rocket Man


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Cherokee Legend Hildegarde

Open Bitch Class
1st Cherokee Legend Hildegarde

Judge: Timothy Catterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Brightspot Beholder



Judge: Timothy Catterson

Best Of Breed: 7 pts (2-1-2-3)
Bluemount The Gingerbread Girl

Best Of Opposite Sex
GChB Stormin Hammie Davis Jr At Foxmoor Petite Cherie

Best Of Winners: (2-1-2-3)
Belboulecan Pintero De La Luz

Best Puppy In Breed
Bluemount The Gingerbread Girl

Select Dog
GCh Celtmacbhaid I Got You Babe

Select Bitch
Ch Bythebulls Princess Peach


Winners Dog: (2-1-2-3)
Belboulecan Pintero De La Luz

Reserve Winners Dog
Nifty Coconut Roll

Senior Puppy Dog Class
1st Nifty Coconut Roll

Canadian Bred Dog Class
1st Belboulecan Pintero De La Luz


Winners Bitch: (2-1-2-3)
Belboulecan Queen Of The Night

Open Bitch Class
1st Belboulecan Queen Of The Night

Judge: Timothy Catterson

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Superlative's Lion Hearted Leo

Best Of Opposite Sex
Supervictus Poison Ivy

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Superlative's Lion Hearted Leo

Best Puppy In Breed
Superlative's Lion Hearted Leo


Winners Dog: (1-3-0-0)
Superlative's Lion Hearted Leo

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Superlative's Lion Hearted Leo


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Supervictus Poison Ivy

Reserve Winners Bitch
Invictus A-Maze-ZIng

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Supervictus Poison Ivy

Open Bitch Class
1st Invictus A-Maze-ZIng
2nd Superlative's Skye's The Limit

Judge: Timothy Catterson

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GChB Discover Fortune N Glory At Keesbrook

Best Of Opposite Sex
Astarz Practically Perfect For Foxwood

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Astarz Practically Perfect For Foxwood

Best Puppy In Breed
Keepsake The Rhythm Is A Ride


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Astarz Practically Perfect For Foxwood

Reserve Winners Bitch
Keesridge Shut Up & Drive

Junior Puppy Bitch Class
1st Keesridge's Jolie Petite Chose

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Keesridge Shut Up & Drive

Open Bitch Class
1st Astarz Practically Perfect For Foxwood

Judge: Timothy Catterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Idecleir Desiderata Troubadour



Judge: Timothy Catterson

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Bellefleet's Speed Trap

Best Puppy In Breed
Bellefleet's Speed Trap



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Bellefleet's Speed Trap

Reserve Winners Bitch
Signet Key To My Heart

Junior Puppy Bitch Class
1st Bellefleet's Speed Trap

Canadian Bred Bitch Class
1st Signet Key To My Heart

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Denali's Got 2 Gossip

Judge: Timothy Catterson

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Amanda Miguel

Best Of Opposite Sex
Tivin Kaylen Magic Dance

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Tivin Kaylen Magic Dance

Best Puppy In Breed
Valmara's Ba-La Kabbalah


Winners Dog: (1-2-0-1)
Tivin Kaylen Magic Dance

Open Dog Class
1st Tivin Kaylen Magic Dance


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Valmara's Ba-La Kabbalah

Reserve Winners Bitch
Colors Diamond In The Ruff

Senior Puppy Bitch Class
1st Colors Diamond In The Ruff

Canadian Bred Bitch Class
1st Valmara's Ba-La Kabbalah

Judge: Timothy Catterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Hibiscus Chisana Takaramono



Judge: Timothy Catterson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Schutzu's Finding Nemo

Best Of Opposite Sex
Schutzu's Raven Song

Best Puppy In Breed
Schutzu's Raven Song



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Schutzu's Raven Song

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Schutzu's Raven Song



Group 7 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet
  Australian Shepherd   43
Group 2nd   
Ch Images Caught Me Trippin'
  Belgian Shepherd Dog   36
Group 3rd   
GChS Brantstar's Fashion Trendsetter
  Shetland Sheepdog   27
Group 4th   
GCh Keecams Almond Joy 2E
  Miniature American Shepherd   22
BPIG    Glasgowhill's Paradise Is Here   Collie (Smooth)   N/A
Best BBE In Group    Ravinel The Renaissance   Welsh Corgi (Pembroke)   0
Best Brace In Group   GCh Chica Vom Burgimwald   German Shepherd Dog   0
Best Brace In Group   Ch V The Vom Trienzbachtal   German Shepherd Dog   0
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Uretopia's Its Gonna Get Loud



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 6 pts (1-3-3-0)
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet

Best Of Opposite Sex
AusableRvr's Quantum Of Solice

Best Of Winners: (1-3-3-0)
AusableRvr's Quantum Of Solice

Best Puppy In Breed
Please No Bullying

Select Dog
GChG Limelite's Tee Off


Winners Dog: (1-3-3-0)
Please No Bullying

Junior Puppy Dog Class
1st Please No Bullying


Winners Bitch: (1-3-3-0)
AusableRvr's Quantum Of Solice

Reserve Winners Bitch
Northside Russian Doll

12-18 Month Bitch Class
1st AusableRvr's Quantum Of Solice
2nd Barberry Forest Done For Me

Canadian Bred Bitch Class
1st Northside Russian Doll

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 8 pts (3-2-3-1)
GCh Images Caught Me Trippin'

Best Of Opposite Sex
GCh Chantryile Heart Of Gold

Best Of Winners: (3-2-3-1)
Chantryile Kindred Spirit At Oneida

Best Puppy In Breed
Bonntyme's Singular Sensation

Select Dog
Ch Chatmar View To A Kill


Winners Bitch: (3-2-3-1)
Bonntyme's Singular Sensation

Reserve Winners Bitch
Duna Belgenbeau Back To Black

Junior Puppy Bitch Class
1st Bonntyme's Singular Sensation

Open Bitch Class
1st Duna Belgenbeau Back To Black

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Asset's Show Me The Money

Best Of Opposite Sex
Asset's Hot Topic

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Asset's Show Me The Money

Best Puppy In Breed
Asset's Show Me The Money


Winners Dog: (1-2-0-0)
Asset's Show Me The Money

Junior Puppy Dog Class
1st Asset's Show Me The Money


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Asset's Hot Topic

Reserve Winners Bitch
Asset's Once Upon A Time

Open Bitch Class
1st Asset's Hot Topic
2nd Asset's Once Upon A Time

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Glasgowhill's Paradise Is Here

Best Puppy In Breed
Glasgowhill's Paradise Is Here



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Glasgowhill's Paradise Is Here

Junior Puppy Bitch Class
1st Glasgowhill's Paradise Is Here

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Maplemyst's Once Upon A True Norse

Best Puppy In Breed
Maplemyst's Once Upon A True Norse



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Maplemyst's Once Upon A True Norse

Junior Puppy Bitch Class
1st Maplemyst's Once Upon A True Norse

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GChB Lacomtesse Ailyn Vel

Best Of Opposite Sex
Timberline's Arko V Elite Design

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Timberline's Arko V Elite Design

Best Puppy In Breed
Timberline's Arko V Elite Design

Select Dog
GCh V The Vom Trienzbachtal


Winners Dog: (2-3-1-1)
Timberline's Arko V Elite Design

Reserve Winners Dog
Quinto Von Jadsville

Senior Puppy Dog Class
1st Timberline's Arko V Elite Design

12-18 Month Dog Class
1st Quinto Von Jadsville

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
GChS Keecams Almond Joy 2E

Best Of Opposite Sex
Pinewood's Cowboy Casanova

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Pinewood's Rhinestone Cowgirl Of Showkayce

Best Puppy In Breed
Pinewood's Rhinestone Cowgirl Of Showkayce

Select Bitch
Ch Hilltop's Full Moon Over Pinewood


Winners Dog: (1-2-0-2)
Pinewood's Cowboy Casanova

Junior Puppy Dog Class
1st Pinewood's Cowboy Casanova


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Pinewood's Rhinestone Cowgirl Of Showkayce

Reserve Winners Bitch
Keecams Follow Me To Macland

Senior Puppy Bitch Class
1st Pinewood's Rhinestone Cowgirl Of Showkayce

12-18 Month Bitch Class
1st Keecams Follow Me To Macland

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GChS Brantstar's Fashion Trendsetter

Best Of Opposite Sex
Bradshaw's My Sweet Lexi

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Bradshaw's My Sweet Lexi


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Bradshaw's My Sweet Lexi

Reserve Winners Bitch
Fabina's Al Dente To Perfection

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fabina's Al Dente To Perfection

Open Bitch Class
1st Bradshaw's My Sweet Lexi

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Vastgota Hot Off The Press ST



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Major Point Canada

Best Of Opposite Sex
Llydaw Stay Humble

Best Puppy In Breed
Llydaw Stay Humble


Winners Dog: (1-0-0-1)
Llydaw Stay Humble

Junior Puppy Dog Class
1st Llydaw Stay Humble


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Honeyfox Don't Burst My Bubble

Best Of Opposite Sex
Ravinel The Renaissance

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Honeyfox Don't Burst My Bubble

Best Puppy In Breed
Honeyfox Don't Burst My Bubble


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ravinel The Renaissance

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Ravinel The Renaissance


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Honeyfox Don't Burst My Bubble

Senior Puppy Bitch Class
1st Honeyfox Don't Burst My Bubble

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By