Muskoka District Kennel Club
Friday, July 29, 2022 - Show-5



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS RBIS CAN GCHS / AM CH / RO JCH Midnight Lady's Rumble In The Jungle, AOM
"Zombie"
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Owners: Zsuzsa Somos-Soos, Christina Koffman-Heard, Daniel Koffman and John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Peter Machen
Poodle (Standard)  
Ch Amanda Miguel
Points: 111 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Peter Machen
Pointer  
GCh Seasyde Casino
Points: 100
Best Puppy In Show
Judge: Peter Machen
Havanese  
Ch WeylinMarsh's Thyme After Time
Best Baby Puppy In Show
Judge: Peter Machen
Alaskan Malamute  
Spiritrun's Hear Me Roar








Group 1 - Peter Machen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Seasyde Casino
  Pointer   41
Group 2nd   
GChS Danrich On D'Run To Maktawae
  Retriever (Labrador)   40
Group 3rd   
GChB Treebeard's Open The Pod Doors
  Barbet   32
Group 4th   
GChS Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   28
BPIG   
Ch Ambercroft's Lakeside Reflections Of Silver N' Gold
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Rose Tree's For Schitts 'n Giggles   Retriever (Golden)   0
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GChS Treebeard's Open The Pod Doors

Best Of Opposite Sex
Rovers Secret Agent Poison Ivy

Best Puppy In Breed
Rover's Spiced Nutmeg



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Rovers Secret Agent Poison Ivy

Reserve Winners Bitch
Rover's Spiced Nutmeg

Canadian Bred Bitch Class
1st Rovers Secret Agent Poison Ivy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rover's Spiced Nutmeg
2nd Eowyn Biscay's Belle Malachite

Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Seasyde Casino



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Fogelhund's Miss Demeanor

Select Bitch
GCh Fogelhund's Big Ole Betsy



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Fogelhund's Miss Demeanor

12-18 Month Bitch Class
1st Fogelhund's Miss Demeanor

Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Redlion's Invasion





Winners Dog: (2-7-2-0)
Homewrdbound's I Believe In You

Reserve Winners Dog
Homewrdbound's My Quinn

12-18 Month Dog Class
1st Homewrdbound's My Quinn

Open Dog Class
1st Homewrdbound's I Believe In You


Winners Bitch: (2-7-2-0)
Greylaur's Total Eclipse

Reserve Winners Bitch
Homewrdbound's Heart Of Gold

Senior Puppy Bitch Class
1st Greylaur's Total Eclipse

12-18 Month Bitch Class
1st Monarch's Dreams Do Come True

Canadian Bred Bitch Class
1st Maplelane's Perfect Blend At Cedar Grove
2nd Maplelane's Dreaming Of Emeralds

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cedargrove's Rise From The Ashes

Open Bitch Class
1st Homewrdbound's Heart Of Gold
2nd Storiline Carmen Sandiego

4-6 Month Bitch Class
1st Rose Tree's For Schitts 'n Giggles

Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 7 pts (3-3-1-1)
GChEx Danrich On D'Run To Maktawae

Best Of Opposite Sex
GCh Cawarra's Kilimanjaro Summit

Best Of Winners: (3-3-1-1)
Fieldbrook's I Am I Said

Best Puppy In Breed
Fieldbrook's I Am I Said


Winners Dog: (3-3-1-1)
Skazka's Top Gun

Reserve Winners Dog
Fieldbrook's An Antidote 2 Khaos

Junior Puppy Dog Class
1st Skazka's Top Gun

Senior Puppy Dog Class
1st Fieldbrook's An Antidote 2 Khaos

12-18 Month Dog Class
1st Skazka's Light My Fire

4-6 Month Dog Class
1st Matlin's Nor'easter Out Of Tampa Bay


Winners Bitch: (3-3-1-1)
Fieldbrook's I Am I Said

Reserve Winners Bitch
Skazka's Trouble In Action

Junior Puppy Bitch Class
1st Skazka's Trouble In Action

Senior Puppy Bitch Class
1st Fieldbrook's I Am I Said

12-18 Month Bitch Class
1st Skazka's Pretty In Pink

Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GChG Roaneden's Shorelander

Select Dog
GChB Katyra Ignite The Fire



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 3 pts (2-0-0-2)
Ch Blackgem's Party In The USA

Best Of Opposite Sex
Blackgem's Party Madness

Select Bitch
GCh Kingdoms Blue Crown Royal For Ramah


Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Compass' Make Your Own Luck

Best Puppy In Breed
Compass' Make Your Own Luck


Winners Dog: (2-0-0-0)
Compass' Make Your Own Luck

Reserve Winners Dog
Compass In The Right Direction

Junior Puppy Dog Class
1st Compass' Make Your Own Luck

Open Dog Class
1st Compass In The Right Direction


Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Trademark's First Edition



4-6 Month Bitch Class
1st Colray's Autumnmist Aurora Borealis





Group 2 - Ted Fahlgren Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   9
Group 2nd   
GChB Pahlavi Northern Dancer
  Afghan Hound   6
Group 3rd   
GCh Virgo Southern Comfort
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   5
Group 4th   Ch Naku's Grundgetta At Arthayr   Norrbottenspets   4
BPIG    Shetara's Ain't That A Shame   Whippet   N/A
Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Pahlavi Northern Dancer



Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy

Best Of Opposite Sex
GCh Nylucha's Icing On The Cake

Select Bitch
GCh Nylucha's Candy Carnivale



Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Virgo Southern Comfort



Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Naku's Grundgetta At Arthayr

Best Of Opposite Sex
Ch Arthayr C Three Pe Ohhh



Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Foxtrot's Sun Kissed


Winners Dog: (1-0-0-0)
Foxtrot's Sun Kissed

12-18 Month Dog Class
1st Foxtrot's Sun Kissed


Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Shetara's Ain't That A Shame

Best Puppy In Breed
Shetara's Ain't That A Shame



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Shetara's Ain't That A Shame

Reserve Winners Bitch
Dragonfly's Meetime N' Lisboa

12-18 Month Bitch Class
1st Dragonfly's Meetime N' Lisboa

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shetara's Ain't That A Shame





Group 3 - Peter Machen Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Midnight Lady's Rumble In The Jungle
  Newfoundland   8
Group 2nd   
GChS Ice Gangsta's Arrow Of Thunder
  Alaskan Malamute   7
Group 3rd   
Moonlight N Ravencrest UAintSeenNothinYet CinnRhee
  Boxer   4
Group 4th    Goldgrove Autumn Winds Dream On   Doberman Pinscher   3
BPIG   
Moonlight N Ravencrest UAintSeenNothinYet CinnRhee
  Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Spiritrun's Hear Me Roar
  Alaskan Malamute   0
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder

Best Of Opposite Sex
Spiritrun's Sky's The Limit

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Spiritrun's Sky's The Limit

Best Puppy In Breed
Spiritrun's Sky's The Limit


Winners Dog: (1-1-1-0)
Spiritrun's Riders In The Sky

Junior Puppy Dog Class
1st Spiritrun's Riders In The Sky

4-6 Month Dog Class
1st Spiritrun's Hear Me Roar


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Spiritrun's Sky's The Limit

Junior Puppy Bitch Class
1st Spiritrun's Sky's The Limit

Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cane Dos Talarico Benhur Di T


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cane Dos Talarico Benhur Di T

Open Dog Class
1st Cane Dos Talarico Benhur Di T


Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Goldgrove Autumn Winds Dream On



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Goldgrove Autumn Winds Dream On

12-18 Month Bitch Class
1st Goldgrove Autumn Winds Dream On




4-6 Month Dog Class
1st Chanoz You Make Loving Fun


Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Midnight Lady's Rumble In The Jungle



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Seabury's East Fourth Street And The Bowery

Best Of Opposite Sex
Seabury's Brown Eyed Girl



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Seabury's Brown Eyed Girl

Open Bitch Class
1st Seabury's Brown Eyed Girl





Group 4 - Ted Fahlgren Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Quinta Od Guvernera
  Welsh Terrier   4
Group 2nd   
Ch Skyedreamer Fusilier's Sgian Dubh
  Dandie Dinmont Terrier   2
Group 3rd   
Ispy Eons All Stitched Up
  Bedlington Terrier   1
Group 4th   
Pinehome's Darling Ruby
  Soft-Coated Wheaten Terrier   0
BPIG   
Pinehome's Darling Ruby
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ispy Eons All Stitched Up



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ispy Eons All Stitched Up

12-18 Month Bitch Class
1st Ispy Eons All Stitched Up

Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Skyedreamer Fusilier's Sgian Dubh



Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pinehome's Darling Ruby

Best Puppy In Breed
Pinehome's Darling Ruby



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pinehome's Darling Ruby

Junior Puppy Bitch Class
1st Pinehome's Darling Ruby

Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChB Quinta Od Guvernera

Select Bitch
Ch Copperfields Snugglebug







Group 5 - Peter Machen Top Dog
Points
Group 1st   
GChG LionKing Blaze Of Glory
  Pekingese   13
Group 2nd   
GCh Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut
  Toy Manchester Terrier   12
Group 3rd   
GCh Siosalach's Hammin It Up
  Pug   11
Group 4th   
Ch WeylinMarsh's Thyme After Time
  Havanese   10
BPIG   
Ch WeylinMarsh's Thyme After Time
  Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Twinkle's Victrix Per Aspera Ad Astra   Havanese   0
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Glenorchys Fame And Fortune 2nd


Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Miso Found My Courage

Best Puppy In Breed
GCh Miso Found My Courage



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Weylinmarsh's Billie Jean



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 4 pts (0-3-0-2)
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time

Best Puppy In Breed
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time

Select Bitch
Ch Alegria's Super Nova


Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Diamondsun's Yolo

Best Of Opposite Sex
Heaven Sent Kensi Sunshine And Gunpowder

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Heaven Sent Kensi Sunshine And Gunpowder

Best Puppy In Breed
Ch Diamondsun's Yolo

Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG LionKing Blaze Of Glory



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Siosalach's Hammin It Up



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut







Group 6 - Kim Ramey-Leblanc Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Amanda Miguel
  Poodle (Standard)   10
Group 2nd   
Ch Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley
  Bulldog   9
Group 3rd   
GChB Hallmark's Shantay You Stay
  Dalmatian   4
Group 4th   
Ch Grindstones I'm Stewpendous
  Boston Terrier   3
BPIG   
Ch Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley
  Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
BedlamAcres Rhapsody Rose At Brookfield
  Dalmatian   0
Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Grindstones I'm Stewpendous



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Ch Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley

Best Of Opposite Sex
Aldar N Muir's Rocket Man

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Aldar N Muir's Rocket Man

Best Puppy In Breed
Ch Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley


Winners Dog: (2-2-0-1)
Aldar N Muir's Rocket Man

Reserve Winners Dog
Cherokee Legend Jacib's Harry Styles

Junior Puppy Dog Class
1st Cherokee Legend Jacib's Harry Styles

12-18 Month Dog Class
1st Aldar N Muir's Rocket Man


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Jacib's Nuts For You

Reserve Winners Bitch
Cherokee Legend Jacib's Ronnie

Junior Puppy Bitch Class
1st Jacib's Nuts For You

Open Bitch Class
1st Cherokee Legend Jacib's Ronnie

Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Hallmark's Shantay You Stay


Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Green Meadow All That Glitters Of Honor Way

Best Puppy In Breed
Green Meadow All That Glitters Of Honor Way



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Green Meadow All That Glitters Of Honor Way

Reserve Winners Bitch
Nifty Got A Trick Hat

Junior Puppy Bitch Class
1st Green Meadow All That Glitters Of Honor Way

12-18 Month Bitch Class
1st Nifty Got A Trick Hat

Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Amanda Miguel



4-6 Month Bitch Class
1st Whitedoves White Opal

Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Hibiscus Chisana Takaramono





Group 7 - Peter Machen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Timberline's Dust Bowl Dance
  German Shepherd Dog   20
Group 2nd   
GCh Laureate Diamond Is Forever
  Shetland Sheepdog   19
Group 3rd   Ch Meadow's Turn The Paige   Bearded Collie   17
Group 4th   Ch Honeyfox Don't Burst My Bubble   Welsh Corgi (Pembroke)   16
BPIG    Bredright Bright Skye   Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Milkweed Isd Alda Gna
  Iceland Sheepdog   0
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Meadow's Turn The Paige



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Bannerstone Seascape Catch The Wind


Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Maplemyst's Little Brown Jug

Best Puppy In Breed
MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Maplemyst's Little Brown Jug

Reserve Winners Bitch
MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky

Junior Puppy Bitch Class
1st MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky

Open Bitch Class
1st Maplemyst's Little Brown Jug

Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Timberline's Dust Bowl Dance







4-6 Month Bitch Class
1st Milkweed Isd Alda Gna

Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
The Next Generation Of Herdabout

Best Of Opposite Sex
Kecskeri Gyongye Harlee

Best Of Winners: (1-2-0-0)
The Next Generation Of Herdabout


Winners Dog: (1-2-0-0)
The Next Generation Of Herdabout

12-18 Month Dog Class
1st The Next Generation Of Herdabout


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Kecskeri Gyongye Harlee

Reserve Winners Bitch
Herdabout A Night At The Opera

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Herdabout A Night At The Opera

Open Bitch Class
1st Kecskeri Gyongye Harlee

Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Kyon's Legendary Pippi Longstocking



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Kyon's Legendary Pippi Longstocking

Reserve Winners Bitch
Kyon's Prinsessen Paa Erten

12-18 Month Bitch Class
1st Kyon's Legendary Pippi Longstocking

Open Bitch Class
1st Kyon's Prinsessen Paa Erten

Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChG Laureate Diamond Is Forever

Select Bitch
GChS Rivermyst A Wizards Touch At Kindle



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Vastgota Hot Off The Press ST



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
Ch Honeyfox Don't Burst My Bubble

Best Of Opposite Sex
Ch Capriccio's Firestorm At Bredright

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Bredright Bright Skye

Best Puppy In Breed
Bredright Bright Skye


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Bredright Bright Skye

Reserve Winners Bitch
Shannon's Trendy's Little Gem

Senior Puppy Bitch Class
1st Bredright Bright Skye

Open Bitch Class
1st Shannon's Trendy's Little Gem
2nd Ravinel The Sugar Plum Fairy

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By