Forest City Kennel Club
Friday, May 12, 2023



Related Results

Conformation

Friday, May 12
Friday, May 12 (Ltd Breed - Ye Olde Group 3)
Saturday, May 13
Saturday, May 13 (Ltd Breed - Group 5)
Sunday, May 14
Sunday, May 14 (Ltd Breed - Group 1)



Results courtesy of:


--- MJN Show Services---
Your exhibitor-friendly show services!
Phone: (519) 568-8582
www.mjnshowservices.com


Best In Show
Judge: Joe Lobb
Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)  
GChG Roaneden's Shorelander
Points: 188 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Joe Lobb
Soft-Coated Wheaten Terrier  
Ch Keepsake's Fashion Icon
Points: 152
Best Puppy In Show
Judge: Joe Lobb
Welsh Corgi (Pembroke)  
Ch Riverside Cuiba You Ain't Seen Muffin Yet








Group 1 - Elizardo Valadez Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   35
Group 2nd   
GChS Goldpaws Got Twenty Twenty Vision At Sunkozi
  Retriever (Golden)   33
Group 3rd   
GChG Captiva Chamberlayne MrBigStuf
  Setter (Irish)   23
Group 4th   
Ch Nonnies Stellexi Sophia
  Spaniel (English Cocker)   22
BPIG    Fireline's Dragon Fire   Retriever (Labrador)   N/A
Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Springrun's Hotter Than That

Select Dog
GChS Leasides Dax




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Redlion's Invasion




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 3 pts (1-0-3-0)
GCh Rush's Wild Yonder

Best Puppy In Breed
Knightcastle Black Tie Affair

Select Dog
GChEx Rush's Just Another Werewolf


Winners Dog: (1-0-3-0)
Knightcastle Black Tie Affair

Junior Puppy Dog Class
1st Knightcastle Black Tie Affair



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 9 pts (1-4-3-2)
GChS Goldpaws Got Twenty Twenty Vision At Sunkozi

Best Of Opposite Sex
Bearabella's Be Legendary

Best Of Winners: (1-4-3-2)
Bearabella's Be Legendary

Select Dog
GChEx Ambertru's R U Lonesome Tonight

Select Bitch
Ch Grayvalley's Hollywood Starlet


Winners Dog: (1-4-3-2)
Bearabella's Be Legendary

Open Dog Class
1st Bearabella's Be Legendary


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 7 pts (1-3-2-2)
GCh Labradale's Fame And Fortune

Best Of Opposite Sex
GChG Kriscoland's Pure Serendipity

Best Of Winners: (1-3-2-2)
Fireline's Dragon Fire

Best Puppy In Breed
Fireline's Dragon Fire

Select Dog
GChB Gorsebrook Solaia Brave Hunter

Select Bitch
Ch Greyden's I Am Serendipity Pinetap Dancer


Winners Dog: (1-3-2-2)
Labradale's Frozen In Time

Junior Puppy Dog Class
1st Labradale's Frozen In Time


Winners Bitch: (1-3-2-2)
Fireline's Dragon Fire

Reserve Winners Bitch
Labradale's Ice Diamond

Junior Puppy Bitch Class
1st Labradale's Ice Diamond

Senior Puppy Bitch Class
1st Fireline's Dragon Fire

Canadian Bred Bitch Class
1st Jaunenoir's Black Matters


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChG Roaneden's Shorelander

Best Of Opposite Sex
Ch Dunfield's Spirit Fox




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Clos Erasmus Doctor House




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Clancuddy Michaela Of Monaghan

Best Of Opposite Sex
Clancuddy Micah Of Monaghan


Winners Dog: (1-0-0-1)
Clancuddy Micah Of Monaghan

Open Dog Class
1st Clancuddy Micah Of Monaghan



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Captiva Chamberlayne MrBigStuf




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Casa's Mooncry Opportunity Knox



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Casa's Mooncry Opportunity Knox

12-18 Month Bitch Class
1st Casa's Mooncry Opportunity Knox


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Nonnies Stellexi Sophia




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChS Nanjay's Altitude

Select Dog
Ch RedDoor Serenade's Use Your Illusion




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Versa's Spoiled Red Pearl Of The North




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Jean-Louis Blais Top Dog
Points
Group 1st   Ch Grandgables Ms Sparkle N Shine   Dachshund (Miniature Smooth)   13
Group 2nd   Ch FoxTail's Fate Of The Furious   Beagle   12
Group 3rd   
Ch Castlekeep's Potent
  Irish Wolfhound   11
Group 4th   
GCh Ridishia Diamond Sky Cassie Opeia
  Rhodesian Ridgeback   10
BPIG   
Whirlwind Echo In The Wind
  Whippet   N/A
Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Agha Djari White Oleander




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB FoxTail's Fate Of The Furious




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Grandgables Ms Sparkle N Shine



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Grandgables Ms Sparkle N Shine

Open Bitch Class
1st Grandgables Ms Sparkle N Shine


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Freestyle's Reflection Of My Life With Hunu MW




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChS Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL

Select Dog
GChG Altadach Aston Martin SL




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chilcotin's Yellow Brick Road


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chilcotin's Yellow Brick Road

12-18 Month Dog Class
1st Chilcotin's Yellow Brick Road



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Castlekeep's Potent




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Ridishia Diamond Sky Cassie Opeia

Select Bitch
GChB Kopera's Golden Gait




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChS Akissla Z'Bee's The Great Escape To Terrapin

Best Of Opposite Sex
Windstorm Extra Vain Kismet Of Arahu

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Freespirits Fix Me A Double At Terrapin

Best Puppy In Breed
Windstorm Extra Vain Kismet Of Arahu


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Windstorm Extra Vain Kismet Of Arahu

Senior Puppy Bitch Class
1st Windstorm Extra Vain Kismet Of Arahu


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Whirlwind Echo In The Wind

Best Puppy In Breed
Whirlwind Echo In The Wind



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Whirlwind Echo In The Wind

Junior Puppy Bitch Class
1st Whirlwind Echo In The Wind


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Jean-Louis Blais Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Daomori's King Of The West
  Akita   33
Group 2nd   Ch Momentumm King Of Hearts   Schnauzer (Giant)   31
Group 3rd    Kristari's High Voltage   Siberian Husky   27
Group 4th   
Ch Samtos's N Velvetsky Young Lust
  Samoyed   24
BPIG   
Claircreek Vincents Starry Night
  Portuguese Water Dog   N/A
Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChS Daomori's King Of The West

Select Dog
GChG Marqways Born Into Royalty




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Alpenbliss Travelin Man




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Midnight Solo One And Only

Best Of Opposite Sex
Midnightsolo Read Between The Lines

Best Puppy In Breed
Midnightsolo Read Between The Lines



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Midnightsolo Read Between The Lines

Senior Puppy Bitch Class
1st Midnightsolo Read Between The Lines


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Jenbur N HaltonHills Class Act

Best Of Opposite Sex
GChB Uppercut All My Hope

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Jenbur N HaltonHills Class Act

Select Dog
GCh Uppercut Mountain Rocky High


Winners Dog: (2-1-1-1)
Jenbur N HaltonHills Class Act

Reserve Winners Dog
Barquentine Salty Dog

12-18 Month Dog Class
1st Jenbur N HaltonHills Class Act

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Barquentine Salty Dog


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Barquentine Pirate And Privateer

12-18 Month Bitch Class
1st Barquentine Pirate And Privateer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GCh Outlaws War Admiral V Liberator

Best Of Opposite Sex
A-List N Avanti Endless Summer

Best Of Winners: (2-3-1-0)
A-List N Avanti Endless Summer

Best Puppy In Breed
Ravalleses Outlaws Like Us


Winners Dog: (2-3-1-0)
Garshangan The Talisman

Reserve Winners Dog
Nightflight's Let's Go Bruno

Senior Puppy Dog Class
1st Nightflight's Let's Go Bruno

Open Dog Class
1st Garshangan The Talisman


Winners Bitch: (2-3-1-0)
A-List N Avanti Endless Summer

Reserve Winners Bitch
Kin A-List Avanti Crazy Stupid Love

Senior Puppy Bitch Class
1st Ravalleses Outlaws Like Us

12-18 Month Bitch Class
1st Kin A-List Avanti Crazy Stupid Love

Open Bitch Class
1st A-List N Avanti Endless Summer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nautica's Great Wave To Kammick



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 6 pts (2-4-1-0)
Ch Claircreek All The Worlds A Stage

Best Of Opposite Sex
Keevabay's Midnight Princess

Best Of Winners: (2-4-1-0)
Seabury Vulcan Caught By Surprise

Best Puppy In Breed
Claircreek Vincents Starry Night


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Samtos's N Velvetsky Young Lust

Best Of Opposite Sex
Samtos's Sacred Odie

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Vanderbilt's When Do I Start

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's When Do I Start


Winners Dog: (1-1-1-0)
Vanderbilt's When Do I Start

Senior Puppy Dog Class
1st Vanderbilt's When Do I Start


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Samtos's Sacred Odie

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Samtos's Sacred Odie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Momentumm King Of Hearts

Best Of Opposite Sex
Draca Fire Star At Blackline

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Momentumm King Of Hearts

Select Dog
GChB Lindsayleigh's Batman


Winners Dog: (1-2-1-0)
Momentumm King Of Hearts

Open Dog Class
1st Momentumm King Of Hearts


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Draca Fire Star At Blackline

Reserve Winners Bitch
Bluechip Yours Truly

Open Bitch Class
1st Draca Fire Star At Blackline
2nd Bluechip Yours Truly


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Kristari's High Voltage

Best Of Opposite Sex
Unicornhill Pandamonium

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Kristari's High Voltage

Best Puppy In Breed
Unicornhill Pandamonium


Winners Dog: (1-2-0-0)
Kristari's High Voltage

Open Dog Class
1st Kristari's High Voltage


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Unicornhill Pandamonium

Reserve Winners Bitch
Kristari's Fun In The Sun

Junior Puppy Bitch Class
1st Kristari's Fun In The Sun

Senior Puppy Bitch Class
1st Unicornhill Pandamonium


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Joe Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Keepsake's Fashion Icon
  Soft-Coated Wheaten Terrier   10
Group 2nd   
Ch King's Mtn Marvelous Mrs Maisel
  Dandie Dinmont Terrier   8
Group 3rd   
RexRoth's Tom Collins
  Norfolk Terrier   6
Group 4th   
Chi Risica Non Rosica
  Staffordshire Bull Terrier   5
BPIG   
RexRoth's Tom Collins
  Norfolk Terrier   N/A

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Equinox N Jazz Simon Says A Lot

Best Of Opposite Sex
Ch Equinox N Jazz Dream Weaver




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB King's Mtn Marvelous Mrs Maisel

Best Of Opposite Sex
GChB Skyedreamer Fusilier's Sgian Dubh




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Hayewyres Ya Got Trouble By Enchantment




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
RexRoth's Tom Collins

Best Puppy In Breed
RexRoth's Tom Collins


Winners Dog: (1-0-0-0)
RexRoth's Tom Collins

Junior Puppy Dog Class
1st RexRoth's Tom Collins



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Keepsake's Fashion Icon

Best Of Opposite Sex
GCh Wheatnbrook's Against All Odds




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chi Risica Non Rosica


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chi Risica Non Rosica

12-18 Month Dog Class
1st Chi Risica Non Rosica



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Skyehigh's Games Of Fire And Ice

Best Puppy In Breed
Skyehigh's Games Of Fire And Ice


Winners Dog: (1-0-0-0)
Skyehigh's Games Of Fire And Ice

Junior Puppy Dog Class
1st Skyehigh's Games Of Fire And Ice



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Joe Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GChS CurlyQ's Firehouse Inferno
  Pug   47
Group 2nd   
GChB WeylinMarsh's Thyme After Time
  Havanese   40
Group 3rd   
GCh Tickitbou's Sing It Tomee
  Griffon (Brussels)   28
Group 4th   
GCh Southcreek's Toast Of The Town
  Papillon   27
BPIG   
Ch Nordic Mano Gentis
  Havanese   N/A
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Dedechshund Miso Far Fetched




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChB Moongate's Little Trickster

Best Of Opposite Sex
GChS Miso Miss Swipe Right

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Applegarden Creamy Hot Vanilla

Best Puppy In Breed
Applegarden Creamy Hot Vanilla


Winners Dog: (1-2-1-1)
Applegarden Creamy Hot Vanilla

Junior Puppy Dog Class
1st Applegarden Creamy Hot Vanilla


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Miso Miss The Party

Reserve Winners Bitch
Dedechshund Miso Gothe Extra Mile

Senior Puppy Bitch Class
1st Miso Miss The Party

Open Bitch Class
1st Dedechshund Miso Gothe Extra Mile


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Fiery Fame Vow Of Love




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChS Weylinmarsh's Billie Jean

Best Puppy In Breed
Weylinmarsh's That Grl Is Mine



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Weylinmarsh's That Grl Is Mine

Junior Puppy Bitch Class
1st Weylinmarsh's That Grl Is Mine


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Tickitbou's Sing It Tomee




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 11 pts (2-5-3-2)
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time

Best Of Opposite Sex
GChB Nordic Mano Gentis

Best Of Winners: (2-5-3-2)
Laurelgate's Uptown Girl

Best Puppy In Breed
GChB Nordic Mano Gentis

Select Dog
GChB Seda's Ryder At Amistosa And Twinkle

Select Bitch
GChS Ashstone's Mimi Likes To Mambo


Winners Dog: (2-5-3-2)
That's A Wrap

Reserve Winners Dog
Almendares Pargo

Junior Puppy Dog Class
1st That's A Wrap

Open Dog Class
1st Almendares Pargo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Esken'Dereya Of Ojibway




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
Njoy's If Looks Could Kill

Best Of Opposite Sex
GCh MC's Roll The Dice With Njoy

Select Bitch
Ch First Caramel Lady Njoy Goscinska Przystan



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Njoy's If Looks Could Kill

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Njoy's If Looks Could Kill


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Southcreek's Toast Of The Town

Best Of Opposite Sex
Regaloake's Tokabout Lewenhart's The Rose

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Regaloake's Tokabout Lewenhart's The Rose

Best Puppy In Breed
Regaloake's Tokabout Lewenhart's The Rose


Winners Dog: (1-1-1-0)
Algos What's It All About Alfie

Senior Puppy Dog Class
1st Algos What's It All About Alfie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sugarlamb's Stylish Cowboy

Best Puppy In Breed
Sugarlamb's Stylish Cowboy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sugarlamb's Stylish Cowboy

Senior Puppy Dog Class
1st Sugarlamb's Stylish Cowboy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 6 pts (3-2-1-1)
GChG CurlyQ's Firehouse Inferno

Best Of Opposite Sex
Ch Jimary's Dream Lover

Best Of Winners: (3-2-1-1)
Jimary's Wakanda Forever At Timeless

Best Puppy In Breed
Ch Jimary's Dream Lover


Winners Bitch: (3-2-1-1)
Jimary's Miss Clara

Reserve Winners Bitch
Inthecedars Paris-Sue

Junior Puppy Bitch Class
1st Jimary's Miss Clara

Senior Puppy Bitch Class
1st Inthecedars Paris-Sue


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Artemus Voila Violetta

Best Puppy In Breed
Carmorosa's Lady Marguerite



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Carmorosa's Lady Marguerite

Junior Puppy Bitch Class
1st Carmorosa's Lady Marguerite


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Valcopy Tayfield Fantazztic Find

Best Of Opposite Sex
Roeders Millie Bobby Brown

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Valcopy Tayfield Fantazztic Find


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Roeders Millie Bobby Brown

Open Bitch Class
1st Roeders Millie Bobby Brown


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Camparis Apanachi



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Joy And Sorrow Stribrne Prani

Reserve Winners Bitch
Rigair Belini

12-18 Month Bitch Class
1st Joy And Sorrow Stribrne Prani
2nd Rigair Belini


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Joe Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJen
  Chinese Shar-Pei   17
Group 2nd   Ch Bulldacious Ruthie   Bulldog   16
Group 3rd   
Nuuktok's The Spice Of Life
  American Eskimo Dog (Standard)   12
Group 4th   
Ch Suttella's Rewrite The Stars
  Dalmatian   11
BPIG   
Chopin's Secret Agent
  Shih Tzu   N/A
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nuuktok's The Spice Of Life



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nuuktok's The Spice Of Life

12-18 Month Bitch Class
1st Nuuktok's The Spice Of Life


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Belle Creek's Magical Love At Parmele

Best Of Opposite Sex
Starlit's Scarlett Of Luna

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Belle Creek's Magical Love At Parmele

Best Puppy In Breed
Soyeux Stirling Coco Chanel


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Starlit's Scarlett Of Luna

Reserve Winners Bitch
Soyeux Stirling Coco Chanel

Senior Puppy Bitch Class
1st Soyeux Stirling Coco Chanel

Open Bitch Class
1st Starlit's Scarlett Of Luna


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Bulldacious Ruthie

Best Puppy In Breed
Cherokee Legend Jacib's It's Just A Game

Select Bitch
GCh Cherokee Legend Hildegarde



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Bulldacious Ruthie

Reserve Winners Bitch
Pelee's Electric Mayhem

Senior Puppy Bitch Class
1st Cherokee Legend Jacib's It's Just A Game

12-18 Month Bitch Class
1st Pelee's Electric Mayhem

Open Bitch Class
1st Bulldacious Ruthie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJen




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mi-Pao's Cream Calla Lily

Best Puppy In Breed
Mi-Pao's Cream Calla Lily



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mi-Pao's Cream Calla Lily

Junior Puppy Bitch Class
1st Mi-Pao's Cream Calla Lily


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Suttella's Rewrite The Stars




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Puppy In Breed
Ch Konigliche Eltorro Myriam De La Mer




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Daveren's This Way

Best Of Opposite Sex
Daveren's Swallow The Moon

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Daveren's This Way


Winners Dog: (1-1-0-0)
Daveren's This Way

12-18 Month Dog Class
1st Daveren's This Way


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Daveren's Swallow The Moon

12-18 Month Bitch Class
1st Daveren's Swallow The Moon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Okami Go Kitanoarashi




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch River Run's The Story Begins At Ying




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox

Best Of Opposite Sex
Rexann's Tropical Storm Of Hibiscus

Best Puppy In Breed
GChB Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox


Winners Dog: (1-0-0-1)
Rexann's Tropical Storm Of Hibiscus

Senior Puppy Dog Class
1st Rexann's Tropical Storm Of Hibiscus



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chopin's Secret Agent

Best Puppy In Breed
Chopin's Secret Agent


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chopin's Secret Agent

Junior Puppy Dog Class
1st Chopin's Secret Agent



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Jean-Louis Blais Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Northbay XSell's I Gotta Do It My Way
  Australian Shepherd   27
Group 2nd   
GCh Sylvan Argent Windsong Rocketman
  Collie (Rough)   22
Group 3rd   
Legacy's Foxy Lil Mia
  Miniature American Shepherd   20
Group 4th   
Ch Riverside Cuiba You Ain't Seen Muffin Yet
  Welsh Corgi (Pembroke)   15
BPIG   
Ch Riverside Cuiba You Ain't Seen Muffin Yet
  Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Judge: Lori Iverson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Uretopia's Its Gonna Get Loud




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lori Iverson

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GChG Northbay XSell's I Gotta Do It My Way

Best Of Opposite Sex
Tresrullah's Aw Honey Honey

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Tresrullah's Aw Honey Honey

Best Puppy In Breed
Oenomel's Twist Of F@te

Select Dog
Ch Malka's Causin A Stir


Winners Dog: (1-2-2-0)
Oenomel's Twist Of F@te

Junior Puppy Dog Class
1st Oenomel's Twist Of F@te


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Tresrullah's Aw Honey Honey

Reserve Winners Bitch
MC's Hazel Saving Grace

12-18 Month Bitch Class
1st MC's Hazel Saving Grace

Canadian Bred Bitch Class
1st Tresrullah's Aw Honey Honey


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lori Iverson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Auldscotia Dirty Dancer




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Belgiadors Aura Eclipse Du Soul

Best Puppy In Breed
Belgiadors Aura Eclipse Du Soul



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Belgiadors Aura Eclipse Du Soul

Canadian Bred Bitch Class
1st Belgiadors Aura Eclipse Du Soul


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lori Iverson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Heronwood Notorious Of Bellaclan



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Heronwood Notorious Of Bellaclan

Reserve Winners Bitch
Bellaclan Wanna Take A Selfie

12-18 Month Bitch Class
1st Heronwood Notorious Of Bellaclan

Open Bitch Class
1st Bellaclan Wanna Take A Selfie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lori Iverson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Sylvan Argent Windsong Rocketman

Best Of Opposite Sex
Ch Wyndlair Classique Envision




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lori Iverson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lori Iverson

Best Of Breed: 6 pts (3-3-0-1)
Osor Bow And Arrow Of Imperial

Best Of Opposite Sex
Ch Patmar's Showgirl

Best Of Winners: (3-3-0-1)
Osor Bow And Arrow Of Imperial

Best Puppy In Breed
Tazzman's Dusty Rose V Timberline


Winners Bitch: (3-3-0-1)
Kennelwood's Whiskey In A Teacup Of Krystal

Reserve Winners Bitch
Macabre Kaleef's Scandalous

Senior Puppy Bitch Class
1st Tazzman's Dusty Rose V Timberline

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Macabre Kaleef's Scandalous

Open Bitch Class
1st Kennelwood's Whiskey In A Teacup Of Krystal


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Legacy's Foxy Lil Mia

Best Of Opposite Sex
GCh Hybris N MacLands Gonna Make My Noise

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Legacy's Foxy Lil Mia

Best Puppy In Breed
Blue Elks Don't Get Me Wet @ Distinct


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Legacy's Foxy Lil Mia

Reserve Winners Bitch
Legacy's The Heat Is On

Canadian Bred Bitch Class
1st Legacy's Foxy Lil Mia

Open Bitch Class
1st Legacy's The Heat Is On


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Regaloake's Spirit Chaser

Best Puppy In Breed
Rivermyst Embers In The Fire At Regaloak



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Regaloake's Spirit Chaser

Reserve Winners Bitch
Rivermyst Embers In The Fire At Regaloak

Senior Puppy Bitch Class
1st Rivermyst Embers In The Fire At Regaloak

Open Bitch Class
1st Regaloake's Spirit Chaser


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lori Iverson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Riverside Cuiba You Ain't Seen Muffin Yet

Best Puppy In Breed
Ch Riverside Cuiba You Ain't Seen Muffin Yet




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By