Caledon Kennel Association
Saturday, November 26, 2022



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS RBIS CAN GCHS / AM CH / RO JCH Midnight Lady's Rumble In The Jungle, AOM
"Zombie"
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Owners: Zsuzsa Somos-Soos, Christina Koffman-Heard, Daniel Koffman and John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Cathy Delmar
Spaniel (Brittany)  
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
Points: 420 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Cathy Delmar
Poodle (Standard)  
GChS Classique Ivy Lane Moonstruck
Points: 312
Best Puppy In Show
Judge: Cathy Delmar
Shih Tzu  
Ch Shente's Turn Back Time With Schutzu
Best Baby Puppy In Show
Judge: Cathy Delmar
Doberman Pinscher  
Ravalleses Once You Go Black








Group 1 - Vickie Umpleby Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   107
Group 2nd   
GChS Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   104
Group 3rd   
GChEx Danrich On D'Run To Maktawae
  Retriever (Labrador)   100
Group 4th   
GChS Carnaby Especially Rockette
  Spaniel (English Cocker)   93
BPIG   Ch Calowa Lurians Gotta Catch Em All   Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sunkozi In Through The Out Door   Retriever (Golden)   0
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Treebeard's Paint The Town Red




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Hawkfield Opportunity Knox

Best Of Opposite Sex
Coquetel I Love Rock 'n' Roll

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Hawkfield Opportunity Knox

Best Puppy In Breed
Coquetel I Love Rock 'n' Roll


Winners Dog: (1-1-0-0)
Hawkfield Opportunity Knox

Open Dog Class
1st Hawkfield Opportunity Knox


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Coquetel I Love Rock 'n' Roll

Junior Puppy Bitch Class
1st Coquetel I Love Rock 'n' Roll


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 12 pts (4-6-2-1)
GChS Redlion's Invasion

Best Of Opposite Sex
GCh Mercer's Virtual Bird Dog

Best Of Winners: (4-6-2-1)
Dakens Sharp Dressed Man

Best Puppy In Breed
Dakens Sharp Dressed Man

Select Dog
Ch Northwind's Big Prairie Sky


Winners Dog: (4-6-2-1)
Dakens Sharp Dressed Man

Reserve Winners Dog
Mercer's Sea Salt And Sand

Senior Puppy Dog Class
1st Dakens Sharp Dressed Man

12-18 Month Dog Class
1st Summersend Hunter On The Mark

Open Dog Class
1st Mercer's Sea Salt And Sand
2nd Conroy's Against The Wind


Winners Bitch: (4-6-2-1)
Chesacola's Tennessee Honey

Reserve Winners Bitch
Mercers Darlin O'The Wawa Navy

Junior Puppy Bitch Class
1st Mercer's Big Tart
2nd Conroy's Summer Cameo

Senior Puppy Bitch Class
1st Dakens Demon Warrior Mazekeen

12-18 Month Bitch Class
1st Summersend's Willow At Conroy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mercers Darlin O'The Wawa Navy

Open Bitch Class
1st Chesacola's Tennessee Honey


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 6 pts (0-4-1-2)
GChEx Danrich On D'Run To Maktawae

Best Of Opposite Sex
GCh Stonemeadow's Finest Gryffindor

Best Puppy In Breed
Nyroca Castlegar Ethel M

Select Bitch
Ch Castilleja's Hot & Spicy At Saugeen



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 3 pts (0-1-3-0)
GChG Roaneden's Shorelander

Best Of Opposite Sex
Kalmegess' Four The Roses

Best Puppy In Breed
Ch Oryxes Heart And Soul For Glenmave

Select Dog
GCh Mikea's Keeping It At The Red Line



Winners Bitch: (0-1-3-0)
Kalmegess' Four The Roses

Senior Puppy Bitch Class
1st Kalmegess' Four The Roses


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Annagh's Maeve The Minx




Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic

Best Of Opposite Sex
Beauvert Ruffwood Enchante



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GChS Carnaby Especially Rockette

Best Of Opposite Sex
GChS Sherlock's Right On Q

Select Dog
GCh Brass Ring Winsome Diamonds Are Forever



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Cantabria Bellamy Spice Is Back

Canadian Bred Bitch Class
1st Cantabria Bellamy Spice Is Back


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Nanjay's Altitude




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
GChG Rolyart's Sound Of Thunder

Best Of Opposite Sex
Ch Long Lane Dark & Stormy Night

Select Dog
GCh Long Lane Helmsman Sent From Heaven

Select Bitch
Ch Long Lane Heart Of My Heart


4-6 Month Dog Class
1st Clussexx Chicago Coffee Bean



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 5 pts (1-3-0-2)
GCh Bonneterre Orla

Best Of Opposite Sex
Stoney Lake Flynn

Best Of Winners: (1-3-0-2)
Stoney Lake Flynn

Best Puppy In Breed
Ourdream's Talk Dirty To Me

Select Bitch
GCh Ourdream's Cosmic Disturbance


Winners Dog: (1-3-0-2)
Stoney Lake Flynn

Open Dog Class
1st Stoney Lake Flynn


Winners Bitch: (1-3-0-2)
Ourdream's Talk Dirty To Me

Reserve Winners Bitch
Ourdream's I'd Wanna Be Me Too

Junior Puppy Bitch Class
1st Ourdream's I'd Wanna Be Me Too
2nd Ourdream's Whats Wrong Wth B'n Confident

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ourdream's Talk Dirty To Me


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 9 pts (1-4-3-2)
GCh Wynder's Shark Infested Waters

Best Of Opposite Sex
GCh Jewel's Midnight Blu

Best Of Winners: (1-4-3-2)
Magic's Time Is On My Side

Best Puppy In Breed
GCh Wynder's Shark Infested Waters

Select Dog
GCh Wynder's It's In The Cards

Select Bitch
GCh Wynders Rollin The Dice V Silvermag


Winners Dog: (1-4-3-2)
Magic's Time Is On My Side

Open Dog Class
1st Magic's Time Is On My Side


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   24
Group 2nd   
GChB Lyrical's Let Me Tell You
  Afghan Hound   23
Group 3rd   
GChB McCartney's Wild Soul
  Whippet   22
Group 4th   Ch Usonia's Jeremiah Was A Bullfrog V Lowdown   Dachshund (Standard Wire-Haired)   21
BPIG    Freespirits Fix Me A Double At Terrapin   Saluki   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Eynhallow's Gaston At Tormore
  Deerhound (Scottish)   0
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Lyrical's Let Me Tell You




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Zen's Grab Your Gear




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Boru's Black Cherry



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Boru's I Put A Spell On You

12-18 Month Bitch Class
1st Boru's I Put A Spell On You


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Leaside's Sweet Treat MS




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Brighthope Hey Girlfriend MW

Best Puppy In Breed
Brighthope Hey Girlfriend MW



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Brighthope Hey Girlfriend MW

Senior Puppy Bitch Class
1st Brighthope Hey Girlfriend MW


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Passport Are There Lines SS




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Usonia's Jeremiah Was A Bullfrog V Lowdown




Class results courtesy of: MJN Show Services



4-6 Month Dog Class
1st Eynhallow's Gaston At Tormore



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Tayleefarm Carlos Santana




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Fanta's Summer Breeze

Best Of Opposite Sex
Fanta's Tazmanian Devil

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Fanta's Summer Breeze


Winners Dog: (1-1-0-0)
Fanta's Tazmanian Devil

12-18 Month Dog Class
1st Fanta's Tazmanian Devil


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Fanta's Summer Breeze

12-18 Month Bitch Class
1st Fanta's Summer Breeze


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Priderock's Lyrical Lynlee

Best Of Opposite Sex
Angelridge Indigo Sky

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Priderock's Lyrical Lynlee

Best Puppy In Breed
Priderock's Lyrical Lynlee


Winners Dog: (1-2-0-0)
Angelridge Indigo Sky

Open Dog Class
1st Angelridge Indigo Sky


Class results courtesy of: MJN Show Services


Winners Dog: (2-1-2-3)
Freespirits Fix Me A Double At Terrapin

Reserve Winners Dog
Windstorm Dom Perignon

Junior Puppy Dog Class
1st Freespirits Fix Me A Double At Terrapin

12-18 Month Dog Class
1st Windstorm Dom Perignon


Winners Bitch: (2-1-2-3)
Khamsin's Cadence

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Khamsin's Cadence


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB McCartney's Wild Soul




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Sean Delmar Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Sendosan Naxxramas
  Akita   76
Group 2nd   
GCh Eugen I-Ra A Handsome Boy
  Schnauzer (Giant)   72
Group 3rd   
GChG Midnight Lady's Rumble In The Jungle
  Newfoundland   64
Group 4th   
GCh A-List Endless Journey
  Doberman Pinscher   61
BPIG   
Belouro's Waiting On The Thunder
  Portuguese Water Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Ravalleses Once You Go Black
  Doberman Pinscher   0
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GChS Sendosan Naxxramas

Best Of Opposite Sex
Lodale's Sakura Majestic Kiss

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Lodale's Sakura Majestic Kiss

Select Dog
GChG Marqways Born Into Royalty


Winners Dog: (1-1-2-0)
Lodale's Raiden Majestic Kiss

Open Dog Class
1st Lodale's Raiden Majestic Kiss


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Lodale's Sakura Majestic Kiss

Open Bitch Class
1st Lodale's Sakura Majestic Kiss


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder

Best Of Opposite Sex
Ironpride's Daybreak

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Ironpride's Daybreak


Winners Dog: (1-1-1-0)
Moonsnoe's Pride Of The Bruce

Open Dog Class
1st Moonsnoe's Pride Of The Bruce


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Ironpride's Daybreak

12-18 Month Bitch Class
1st Ironpride's Daybreak


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 7 pts (3-2-1-2)
GChB Bellavita's Trendsetter

Best Of Opposite Sex
GCh Uppercut All My Hope

Best Of Winners: (3-2-1-2)
Moonlight's Spirit Fire Of Cinbar

Best Puppy In Breed
Barquentine Salty Dog

Select Bitch
Ch Barquentine's Million Dollar Baby


Winners Bitch: (3-2-1-2)
Cinbar's Here I Go Again Shadowdale

Reserve Winners Bitch
Barquentine Pirate And Privateer

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Barquentine Pirate And Privateer

Open Bitch Class
1st Cinbar's Here I Go Again Shadowdale


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChS Saxmark'n Stonehills Power Play

Best Of Opposite Sex
Ch Knatchbull's How Soon Is Now


Winners Bitch: (0-1-1-1)
Knatchbull's Rose For Liselotte

12-18 Month Bitch Class
1st Knatchbull's Rose For Liselotte


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 16 pts (2-6-6-3)
GCh A-List Endless Journey

Best Of Opposite Sex
Ch Whitcam's Ruby Slippers

Best Of Winners: (2-6-6-3)
Dobereich's National Treasure

Select Dog
GChG Wendorf's One'der Boy V Ruler

Select Bitch
Ch Goldgrove Autumn Winds Dream On


Winners Dog: (2-6-6-3)
Dobereich's National Treasure

Reserve Winners Dog
Cresswell's Final Victory

12-18 Month Dog Class
1st Dobereich's National Treasure

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Cresswell's Final Victory

4-6 Month Dog Class
1st Ravalleses Once You Go Black
2nd Hausenbrook's Peanut Butter Cup


Winners Bitch: (2-6-6-3)
Hausenbrook's Show Stopper

Reserve Winners Bitch
VividDream's Bright Rhea

12-18 Month Bitch Class
1st VividDream's Bright Rhea

Canadian Bred Bitch Class
1st Kin's Hot For Ginger

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kin's Hell Or High Water

Open Bitch Class
1st Hausenbrook's Show Stopper
2nd Dobereich's Victorian Penny
3rd Cresswell's The Black Pearl

4-6 Month Bitch Class
1st Hausenbrook's After8Delight


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 3 pts (0-0-1-3)
GCh Skeenawhip Karma Bear

Best Of Opposite Sex
GCh Brynjulf Dont Look Now At Pyrview

Select Bitch
GChB Woolmarsh Yva Pyron




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Majestic Woods Winter Soldier

Best Of Opposite Sex
Big Country's Gypsy

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Majestic Woods Winter Soldier

Best Puppy In Breed
Big Country's Gypsy

Select Dog
GCh Regalhill's Low Ridin Ramone


Winners Dog: (1-2-1-0)
Majestic Woods Winter Soldier

12-18 Month Dog Class
1st Majestic Woods Winter Soldier


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Big Country's Gypsy

Reserve Winners Bitch
Big Country's Nikita

Senior Puppy Bitch Class
1st Big Country's Gypsy

Open Bitch Class
1st Big Country's Nikita


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 7 pts (3-4-0-1)
GCh CR Sinead's Legacy

Best Of Opposite Sex
Earhart's California Dreamin

Best Of Winners: (3-4-0-1)
Earhart's California Dreamin

Best Puppy In Breed
Heronviews Kaleidoscope Sky Viggo


Winners Bitch: (3-4-0-1)
Heronview's Keeper Of My Heart

Reserve Winners Bitch
Dreambig's Grand Duchess Charlotte

Senior Puppy Bitch Class
1st Heronview's Keeper Of My Heart

12-18 Month Bitch Class
1st Kumnc Lewenhart's Impressive Ivy

Canadian Bred Bitch Class
1st Dreambig's Grand Duchess Charlotte

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kumnc Callebaut Cocoa Truffles


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChG Midnight Lady's Rumble In The Jungle

Best Of Opposite Sex
Seafevers Out Catching Haddie



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Seafevers Out Catching Haddie

Reserve Winners Bitch
Homeport Breaking Waves At Seafever

12-18 Month Bitch Class
1st Homeport Breaking Waves At Seafever

Open Bitch Class
1st Seafevers Out Catching Haddie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Salt Heirs Yeti Set Go To Keeva Bay

Best Puppy In Breed
Belouro's Waiting On The Thunder


Winners Dog: (2-0-1-0)
Belouro's Waiting On The Thunder

Reserve Winners Dog
Courier's King Of The Jungle

Junior Puppy Dog Class
1st Belouro's Waiting On The Thunder

Senior Puppy Dog Class
1st Courier's King Of The Jungle



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChB Esmonds Canadian Shield

Best Of Opposite Sex
Roxanhaus' Royal Flush

Best Puppy In Breed
Roxanhaus' Royal Flush



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Roxanhaus' Royal Flush

Reserve Winners Bitch
Ayka Vom Dunvanhof ()

Senior Puppy Bitch Class
1st Roxanhaus' Royal Flush

12-18 Month Bitch Class
1st Ayka Vom Dunvanhof ()


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Kyser Bearrs Strike A Pose

Best Of Opposite Sex
Ch Samtos's I Did It My Way




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 7 pts (0-6-2-0)
GChB Eugen I-Ra A Handsome Boy

Best Of Opposite Sex
Bluechip Xcetera

Best Puppy In Breed
Kalidor's Breaking Borders With Lindsayleigh

Select Dog
Ch Lindsayleigh's Iron Man



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Husqvarna My Love Song


Winners Dog: (1-0-0-0)
Husqvarna My Love Song

Open Dog Class
1st Husqvarna My Love Song



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Sean Delmar Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Skyedreamer Fusilier's Sgian Dubh
  Dandie Dinmont Terrier   42
Group 2nd    Kilgawny My Renaissance   Kerry Blue Terrier   40
Group 3rd   
Ch Northernclan's Talisker
  Cairn Terrier   34
Group 4th   
Ch Skyehigh's Webmaster Gordon
  West Highland White Terrier   26
BPIG   
Ispy Fight For Your Rights
  Bedlington Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Emjade's Big Rig Rider   Cairn Terrier   0
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Mirabel The Shooting Star Of Gem Airedales

Best Puppy In Breed
Accolade's Run For The Roses



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Copperfields Shining Star

Reserve Winners Bitch
Accolade's Run For The Roses

Senior Puppy Bitch Class
1st Pridestar The One To Shine

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Accolade's Run For The Roses

Open Bitch Class
1st Copperfields Shining Star


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Ispy Fight For Your Rights

Best Puppy In Breed
Ispy Fight For Your Rights



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Ispy Fight For Your Rights

Reserve Winners Bitch
Ispy Eons All Stitched Up

Junior Puppy Bitch Class
1st Ispy Fight For Your Rights

12-18 Month Bitch Class
1st Ispy Eons All Stitched Up


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Dobereich's Hawthorne At Foxrun

Best Of Opposite Sex
Ch Foxrun Rose Gold

Select Dog
GChG Roschel Foxrun Thistle Do




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 7 pts (2-1-2-3)
GCh Northernclan's Talisker

Best Of Opposite Sex
GCh Emjade Firefinch Ablaze

Best Of Winners: (2-1-2-3)
Vronernes Cairwick Loki

Best Puppy In Breed
Checkers QD Red Fox

Select Dog
GChB Kilmaree Torrance At Mistybrig

Select Bitch
Ch Emjade Mystique


Winners Dog: (2-1-2-3)
Vronernes Cairwick Loki

Reserve Winners Dog
Checkers QD Red Fox

Senior Puppy Dog Class
1st Checkers QD Red Fox

Open Dog Class
1st Vronernes Cairwick Loki

4-6 Month Dog Class
1st Emjade's Big Rig Rider


Winners Bitch: (2-1-2-3)
Meliagold Madame Of The Game

Open Bitch Class
1st Meliagold Madame Of The Game


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bluefire Vltava At Zlata Praha



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bluefire Vltava At Zlata Praha

Open Bitch Class
1st Bluefire Vltava At Zlata Praha


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Skyedreamer Fusilier's Sgian Dubh

Best Of Opposite Sex
GChB King's Mtn Marvelous Mrs Maisel




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
Kilgawny My Renaissance

Best Of Opposite Sex
Kevric Blue Ivy

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Kilgawny My Renaissance

Best Puppy In Breed
Kevric Dawn Of A Legend

Select Dog
Ch Symphonie's Dreams Come True

Select Bitch
Ch Karafuto Legend Next Top Model


Winners Dog: (2-2-1-1)
Kilgawny My Renaissance

Reserve Winners Dog
Kevric Emerald Dream

Open Dog Class
1st Kilgawny My Renaissance
2nd Kevric Emerald Dream


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Kevric Blue Ivy

Reserve Winners Bitch
Kevric Dawn Of A Legend

Senior Puppy Bitch Class
1st Kevric Dawn Of A Legend

Open Bitch Class
1st Kevric Blue Ivy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Northcote's Empowered

Best Puppy In Breed
Northcote's Empowered


Winners Dog: (1-0-0-0)
Northcote's Empowered

Junior Puppy Dog Class
1st Northcote's Empowered



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Paradym Just For Laughs




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
GCh Gemma Stonehenge Attitude Pinot Noir

Best Of Opposite Sex
Toulin's I Needed You

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Toulin's I Needed You

Best Puppy In Breed
Call Me @ McRitches

Select Dog
GCh Gryndlscot Don't You Remember


Winners Dog: (2-1-2-0)
Call Me @ McRitches

Reserve Winners Dog
Gryndlscot Clouds Roll By

Junior Puppy Dog Class
1st Gryndlscot Clouds Roll By

Senior Puppy Dog Class
1st Call Me @ McRitches


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Toulin's I Needed You

12-18 Month Bitch Class
1st Toulin's I Needed You


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fable Farms The Enchanter At Bushwell

Best Puppy In Breed
Fable Farms The Enchanter At Bushwell



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 5 pts (3-2-0-1)
Dunluce Killeshin KD's I Am Ready

Best Of Opposite Sex
Diamondjewel Cela Vamos!

Best Of Winners: (3-2-0-1)
Dunluce Killeshin KD's I Am Ready

Best Puppy In Breed
Diamondjewel Cela Vamos!

Select Bitch
Ch Killeshin Dunluce Kailin


Winners Dog: (3-2-0-1)
Diamondjewel Cela Vamos!

Reserve Winners Dog
Wheatnbrook's Against All Odds

Junior Puppy Dog Class
1st Diamondjewel Cela Vamos!
2nd Honeywheat's Circle Of Life

Senior Puppy Dog Class
1st Wheatnbrook's Against All Odds


Winners Bitch: (3-2-0-1)
Dunluce Killeshin KD's I Am Ready

Reserve Winners Bitch
Dunluce Killeshin KD's Annie Of Earlecroft

12-18 Month Bitch Class
1st Dunluce Killeshin KD's Annie Of Earlecroft

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dunluce Killeshin KD's I Am Ready


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Quinta Od Guvernera




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Skyehigh's Webmaster Gordon




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Cathy Delmar Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tickitbou's Sing It Tomee
  Griffon (Brussels)   37
Group 2nd   
Ch Diaquiris Dam Yankees
  Pekingese   35
Group 3rd    Tinyprints Dark N Spicy   Pomeranian   32
Group 4th   
GCh Weylinmarsh's Billie Jean
  Coton De Tulear   31
BPIG    Tinyprints Dark N Spicy   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Diaquiris To Cute To Shoot   Pomeranian   0
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 7 pts (2-2-2-2)
Midsummers Carefree Highway

Best Of Opposite Sex
Ruler's Brown Eyed Girl

Best Of Winners: (2-2-2-2)
Midsummers Carefree Highway

Best Puppy In Breed
Carriagehill BoCo Gossip Girl

Select Dog
Ch Dawnaquinn Kat's Out Of The Bag

Select Bitch
GCh Midsummers Chantilly Lace & Leather


Winners Dog: (2-2-2-2)
Midsummers Carefree Highway

Reserve Winners Dog
Midsummers Tom Thumb

Canadian Bred Dog Class
1st Midsummers Tom Thumb

Open Dog Class
1st Midsummers Carefree Highway


Winners Bitch: (2-2-2-2)
Ruler's Brown Eyed Girl

Reserve Winners Bitch
Carriagehill BoCo Gossip Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Carriagehill BoCo Gossip Girl

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ruler's Brown Eyed Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Moongate Love You To The Moon

Best Puppy In Breed
GCh Moongate Love You To The Moon




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Denali's I Am Legend


4-6 Month Dog Class
1st Mr Big Moe



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Weylinmarsh's Billie Jean




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Tickitbou's Sing It Tomee

Best Of Opposite Sex
Ch St Johns Ellablu By Whichwire




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 6 pts (1-5-1-0)
GCh Pocopayasos Frankly My Dear

Best Of Opposite Sex
Pocopayasos Frolics Tale

Best Of Winners: (1-5-1-0)
Pocopayasos Frolics Tale

Best Puppy In Breed
Twinkle's Victrix Per Aspera Ad Astra


Winners Dog: (1-5-1-0)
Laurelgate's Theo Adore

Canadian Bred Dog Class
1st Laurelgate's Theo Adore

4-6 Month Dog Class
1st Nordic Mano Gentis
2nd Sonrisas N Sandant Ode To Joy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Coverdale Salted Caramel At Midsummer




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Silkwhite Dreams R.U. My Pride

Best Of Opposite Sex
Sir Kingsley

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Silkwhite Dreams R.U. My Pride


Winners Dog: (1-1-0-0)
Sir Kingsley

Open Dog Class
1st Sir Kingsley


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Silkwhite Dreams R.U. My Pride

12-18 Month Bitch Class
1st Silkwhite Dreams R.U. My Pride


Class results courtesy of: MJN Show Services



4-6 Month Dog Class
1st Pinkribbon's Cant Stop Me Now


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChS Diaquiris Dam Yankees

Best Of Opposite Sex
Ch Loyalguard Lights The Way Home

Best Puppy In Breed
Ch Loyalguard Lights The Way Home



Winners Bitch: (0-1-1-1)
PekeEasy Anarra Astralla

Open Bitch Class
1st PekeEasy Anarra Astralla


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tinyprints Dark N Spicy

Best Puppy In Breed
Tinyprints Dark N Spicy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tinyprints Dark N Spicy

Junior Puppy Dog Class
1st Tinyprints Dark N Spicy

4-6 Month Dog Class
1st Diaquiris To Cute To Shoot



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bellefleet's Dancing In The Dark

Best Of Opposite Sex
De La Passion Barista To Lynroys

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bellefleet's Dancing In The Dark

Best Puppy In Breed
De La Passion Barista To Lynroys


Winners Dog: (1-1-0-0)
De La Passion Barista To Lynroys

Junior Puppy Dog Class
1st De La Passion Barista To Lynroys


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bellefleet's Dancing In The Dark

12-18 Month Bitch Class
1st Bellefleet's Dancing In The Dark


Class results courtesy of: MJN Show Services



4-6 Month Dog Class
1st Xoe's Certified AAA Angus


4-6 Month Bitch Class
1st Jimary's Lil' Darlin


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 8 pts (3-3-1-2)
GCh Justatich Thayla

Best Of Opposite Sex
Ch Oz's Run Run Runaway

Best Of Winners: (3-3-1-2)
Justatitch Sophie

Best Puppy In Breed
Never Give Up Of Halimeda

Select Bitch
Ch Justatitch Shoalcreek's Star


Winners Dog: (3-3-1-2)
Never Give Up Of Halimeda

Reserve Winners Dog
Oz's Pure Inzanity

Junior Puppy Dog Class
1st Depasquiet Blaze Of Glory

Senior Puppy Dog Class
1st Never Give Up Of Halimeda

Open Dog Class
1st Oz's Pure Inzanity


Winners Bitch: (3-3-1-2)
Justatitch Sophie

Reserve Winners Bitch
Tatham Raven

Canadian Bred Bitch Class
1st Justatitch Sophie

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tatham Raven

Open Bitch Class
1st Oz's Audacity


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Vickie Umpleby Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Classique Ivy Lane Moonstruck
  Poodle (Standard)   49
Group 2nd   
GChS Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJen
  Chinese Shar-Pei   40
Group 3rd   
GChB Tsukime And Urajiro Prince Henry
  Shiba Inu   39
Group 4th   
GChB Stormin Hammie Davis Jr At Foxmoor Petite Cherie
  French Bulldog   35
BPIG   
Ch Shente's Turn Back Time With Schutzu
  Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Stormin Steeling Home Base
  French Bulldog   0
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Grindstones I'm Stewpendous




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 5 pts (1-2-3-0)
Ch Cherokee Legend Jacib's Oakley

Best Of Opposite Sex
Cherokee Legend Jacib's Loretta

Best Of Winners: (1-2-3-0)
Cherokee Legend Jacib's Loretta

Select Dog
GCh Pelee's Humphrey Go Bark


Winners Dog: (1-2-3-0)
Pelee's Best Catch Of The Day

12-18 Month Dog Class
1st Pelee's Best Catch Of The Day

4-6 Month Dog Class
1st Pelee's A Move In The Ripe Direction


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJen



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Bella Luna

Best Of Opposite Sex
Ch Pepperlane Ruckus At Optimist

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Bella Luna

Best Puppy In Breed
BedlamAcres I'm Not A Killer


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Bella Luna

Reserve Winners Bitch
BedlamAcres I'm Not A Killer

Junior Puppy Bitch Class
1st BedlamAcres I'm Not A Killer

12-18 Month Bitch Class
1st Bella Luna
2nd Friends Furever's The Magical Mayan Dynasty


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Astarz Practically Perfect For Foxwood




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 6 pts (0-3-3-1)
GCh Idecleir Desiderata Troubadour

Best Of Opposite Sex
Ch Radically's Foreign Affairs

Best Puppy In Breed
Mandolin Rain Enchanted At Idecleir

Select Dog
GCh Lasacas Marshall A. Constable



Winners Bitch: (0-3-3-1)
Mandolin Rain Enchanted At Idecleir

Reserve Winners Bitch
Vanir's Bonnie Dundee

Senior Puppy Bitch Class
1st Mandolin Rain Enchanted At Idecleir
2nd Mandolin Rain Caprice Arya

Canadian Bred Bitch Class
1st Vanir's Bonnie Dundee

4-6 Month Bitch Class
1st Idecleir Sugar And Spice


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Winfred's Cupid Knows Love Tails Of The Unexpected




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 6 pts (1-4-1-1)
GCh Denali's Best Get Your Wallet

Best Of Opposite Sex
Ch Adanac's Working Nine To Five

Best Of Winners: (1-4-1-1)
Rayah's Chase The Morning

Best Puppy In Breed
GCh Denali's Best Get Your Wallet


Winners Dog: (1-4-1-1)
Orange Soleil Ezy Rider

Open Dog Class
1st Orange Soleil Ezy Rider

4-6 Month Dog Class
1st MD's Cloud 9


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GChB Tsukime And Urajiro Prince Henry

Best Of Opposite Sex
GChB Hibiscus Chisana Takaramono

Best Puppy In Breed
Rexann's Tropical Storm Of Hibiscus

Select Dog
GChS Wolfriver's Taiho Koki


Winners Dog: (1-0-2-1)
Rexann's Tropical Storm Of Hibiscus

Junior Puppy Dog Class
1st Rexann's Tropical Storm Of Hibiscus



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Shente's Turn Back Time With Schutzu

Best Puppy In Breed
GCh Shente's Turn Back Time With Schutzu


Winners Dog: (1-0-1-0)
Ying The Show Must Go On

Canadian Bred Dog Class
1st Ying The Show Must Go On



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Laureate Diamond Is Forever
  Shetland Sheepdog   79
Group 2nd   
Ch Khartum Moonlight Becomes You
  Welsh Corgi (Cardigan)   66
Group 3rd   
Ch Sylvan Argent Fire On Fire
  Collie (Rough)   63
Group 4th    Rocheca Logan The Great Galheights   Bouvier des Flandres   54
BPIG    Rocheca Logan The Great Galheights   Bouvier des Flandres   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Riverside Cuiba You Ain't Seen Muffin Yet
  Welsh Corgi (Pembroke)   0
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Reddenblu's Fortune Teller

Best Puppy In Breed
Reddenblu's Fortune Teller



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Reddenblu's Fortune Teller

Junior Puppy Bitch Class
1st Reddenblu's Fortune Teller


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Belgiadors Lumiere Soleil Du Soul

Best Of Opposite Sex
MaliDutch's Start Your Engine

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Belgiadors Lumiere Soleil Du Soul

Best Puppy In Breed
Belgiadors Lumiere Soleil Du Soul

Select Dog
Ch McComb's nimm den Bosewicht


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Assets Take A Chance On Me




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rocheca Logan The Great Galheights

Best Puppy In Breed
Rocheca Logan The Great Galheights


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rocheca Logan The Great Galheights

Junior Puppy Dog Class
1st Rocheca Logan The Great Galheights



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jester Timing Is Everything

Best Puppy In Breed
Jester Timing Is Everything



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jester Timing Is Everything

Junior Puppy Bitch Class
1st Jester Timing Is Everything


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Thistlebrae Not Yet Famous

Best Of Opposite Sex
Thistlebrae A Little Sorcery

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Thistlebrae Not Yet Famous

Best Puppy In Breed
Thistlebrae Not Yet Famous


Winners Dog: (2-1-0-0)
Thistlebrae Not Yet Famous

Reserve Winners Dog
Thistlebrae Romantic Comedy

Junior Puppy Dog Class
1st Thistlebrae Not Yet Famous

Canadian Bred Dog Class
1st Thistlebrae Romantic Comedy


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Thistlebrae A Little Sorcery

Junior Puppy Bitch Class
1st Thistlebrae A Little Sorcery


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 6 pts (1-4-1-1)
GChB V The Vom Trienzbachtal

Best Of Opposite Sex
GCh Dolce von den Buschburen

Best Of Winners: (1-4-1-1)
Gordon Vom Team RossoFurioso

Best Puppy In Breed
GCh Dolce von den Buschburen


Winners Dog: (1-4-1-1)
Gordon Vom Team RossoFurioso

Open Dog Class
1st Gordon Vom Team RossoFurioso


Winners Bitch: (1-4-1-1)
Ileigh Vom Bergimwald

Reserve Winners Bitch
Cantrys Vom Burgimwald

Junior Puppy Bitch Class
1st Emma Vom Burgimwald

Senior Puppy Bitch Class
1st Cantrys Vom Burgimwald

Open Bitch Class
1st Ileigh Vom Bergimwald
2nd Sanhedrin's Charcoal Inverness


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
GCh Kyon's Lekende Lett

Best Of Opposite Sex
Kyon's Legend Of Hades

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Kyon's Lille Lekende Laila

Best Puppy In Breed
Kyon's Lille Lekende Laila


Winners Dog: (1-3-0-1)
Kyon's Legend Of Hades

Canadian Bred Dog Class
1st Kyon's Legend Of Hades


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Kyon's Lille Lekende Laila

Reserve Winners Bitch
Kyon's Legendary Pippi Longstocking

Junior Puppy Bitch Class
1st Kyon's Lille Lekende Laila

Senior Puppy Bitch Class
1st Kyon's Great Blue Sea

12-18 Month Bitch Class
1st Kyon's Legendary Pippi Longstocking


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Tasiahills Merrymops The One




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Glissdoes Mocca Toffee

Best Of Opposite Sex
Messyhair's Clark Gable Debruyeres

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Glissdoes Mocca Toffee


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Glissdoes Mocca Toffee

Reserve Winners Bitch
Messyhair's Y&R Traci

Open Bitch Class
1st Glissdoes Mocca Toffee
2nd Messyhair's Y&R Traci


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 12 pts (3-5-3-2)
GChG Laureate Diamond Is Forever

Best Of Opposite Sex
Ch Mystic Suntime Billy The Kid

Best Of Winners: (3-5-3-2)
Regaloake Surona Mr. Theodore Bear

Best Puppy In Breed
Ch Mystic Suntime Billy The Kid

Select Dog
GCh Cassbar's The Road Less Taken

Select Bitch
GChS Rivermyst A Wizards Touch At Kindle


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Khartum Moonlight Becomes You

Best Puppy In Breed
Edgebrook's I'll Have What She's Having



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Edgebrook's I'll Have What She's Having

Reserve Winners Bitch
Bluetrix Born Free Elsa May

Junior Puppy Bitch Class
1st Edgebrook's I'll Have What She's Having

Open Bitch Class
1st Bluetrix Born Free Elsa May


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Brynheulog The Bees Knees

Best Puppy In Breed
Wenlisa's Sunset N Kisses



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Brynheulog The Bees Knees

Reserve Winners Bitch
Marvel's Lexi

Senior Puppy Bitch Class
1st Wenlisa's Sunset N Kisses

12-18 Month Bitch Class
1st Marvel's Lexi

Open Bitch Class
1st Brynheulog The Bees Knees

4-6 Month Bitch Class
1st Riverside Cuiba You Ain't Seen Muffin Yet


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By