AKC BIS NBISS MBISS MBIS RBIS NOHS-MBIS NOHS-MRBIS MBPIS MBPISS Am GCHB / Can GCHG Roaneden’s Shorelander NTD
Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Luca - (Male)
Owner: Christine and Rob Jones
Breeder: Christine and Rob Jones
Conformation Handler: Christine Jones
Website: https://www.roaneden.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 N/A 1 1 1
Group Ranking: 4 N/A 3 1 1
All Breed Ranking: 13 N/A 10 8 8

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 6 2 0 1   0 0 0 0 0   519
Win Record - 2024
Show Date
Woodstock & District Canine Association February 16 to February 18, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Jean-Christophe Boulinguez 50
Saturday Group 4th   Pierrette McLean 37
Friday Group 2nd   Shawn Nichols 63
  Group 1st LTD Breed Show Melody Roth 71

Show Date
Wildwood Kennel Club February 01 to February 04, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 51
Saturday Best Of Breed   John Bryson 7 (1-2-4-1)
  Group 1st   John Bryson 70
Friday Best Of Breed   Raymond Yurick 4 (1-1-3-0)
  Group 1st   Raymond Yurick 55
Thursday Best Of Breed   Mary White 5 (2-1-3-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show William Alexander 3 (1-0-3-0)
  Group 1st LTD Breed Show William Alexander 60
  Group 1st   Mary White 62

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 2 3 1 1
All Breed Ranking: 9 9 10 8 8

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
14 8 50 30 19 14   1 0 0 0 3   8458
Win Record - 2023
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Wendy Schira 4 (0-1-2-2)
  Group 1st   Wendy Schira 37
Thursday Best Of Breed   Judy McVeigh 5 (1-1-2-2)
Wednesday Reserve Best In Show   Cheryl Paterson 266
  Best Of Breed LTD Breed Show Veronica Mercer 7 (2-2-3-1)
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 8 (2-2-3-2)
  Group 1st LTD Breed Show Veronica Mercer 74
  Group 1st   Cheryl Paterson 74

Show Date
Southwestern Ontario All Retriever Society December 27 to December 27, 2023
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Denise Branch 8 (1-2-4-2)

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 01 to December 03, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Annika Ulltveit-Moe 2 (1-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Ann-Christin Johansson 4 (2-2-1-0)
  Group 4th   Ann-Christin Johansson 47
Friday Reserve Best In Show   Ben Wasylyshen 196
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Ben Wasylyshen 42

Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dana Cline 3 (2-1-1-0)
  Group 2nd   Dana Cline 96
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Joanne Fernall 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Gloria Kerr 2 (1-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 2 (1-0-2-0)
  Group 4th   Jo Ann Pavey 54

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 17 to November 19, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Tempest Deptuch 3 (1-1-1-1)
  Best Of Breed   Stephen Meredith 5 (1-1-1-3)
  Group 2nd   Stephen Meredith 104
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Claudio De Giuliani 6 (3-1-1-2)
  Best Of Breed   Frank Whyte 7 (3-1-1-3)
  Group 2nd   Mark Johnston 143
  Group 3rd LTD Breed Show Claudio De Giuliani 115
Friday Best Of Breed   Chie Ejima (Yamakado) 2 (0-1-1-1)

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 10 to November 12, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Gelinas 6 (0-3-2-2)
  Group 2nd   Sandy Gelinas 45
Saturday Best Of Breed   Sean Shields 5 (0-3-2-1)
  Group 2nd   Sean Shields 52
Friday Best Of Breed LTD Breed Show Anik Primeau 3 (0-2-1-1)
  Best Of Breed   Michael Gelinas 3 (0-2-1-1)
  Group 2nd LTD Breed Show Anik Primeau 36
  Group 1st   Michael Gelinas 54

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 03 to November 05, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th LTD Breed Show David Swartwood 68
  Group 1st   Ainslie Mills 93
  Best Of Breed LTD Breed Show David Swartwood 0
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0
Saturday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
Friday Group 1st   Charles Olvis 73
  Best Of Breed   Charles Olvis 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ann Ingram 98
  Best Of Breed   Ann Ingram 6 (1-2-3-1)
Saturday Group 1st LTD Breed Show Michael Woods (Dr) 106
  Best Of Breed LTD Breed Show Michael Woods (Dr) 6 (2-2-2-1)
  Best Of Breed   David Kittredge 6 (2-2-2-1)
Friday Best Of Breed   Joe Walton 4 (1-1-2-1)

Show Date
Wine Country Kennel Club October 13 to October 16, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Group 3rd   Guy Jeavons 31
Saturday Best Of Breed   Shawn Bennett 0
  Group 1st   Shawn Bennett 42
Friday Best Of Breed   Shawn Nichols 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Danik Dancause 0
  Group 3rd   Shawn Nichols 42
  Group 3rd LTD Breed Show Danik Dancause 24

Show Date
Nipissing Kennel Club October 07 to October 09, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Fabian Daza 0
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Group 2nd   Robert Whitney 40
Saturday Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Group 1st   Peggy Gutierrez-Otero 38
  Group 2nd   Stephen Dainard 30

Show Date
United Kennel Club September 29 to October 02, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joyce Love 0
  Group 4th   Joyce Love 25
Saturday Best Of Breed   Sharon Luckhart 0
  Group 3rd   Sharon Luckhart 31

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 22 to September 24, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sulie Greendale-Paveza 0
  Group 3rd   Sulie Greendale-Paveza 15
Saturday Best Of Breed   Linda St-Hilaire 0
  Group 1st   Wendy Anderson 22
Friday Best Of Breed   Jean-Christophe Boulinguez 0
  Group 1st   Jean-Christophe Boulinguez 18

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 15 to September 17, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mary White 0
  Best Of Breed   Len Harfield 0
  Group 2nd   Mary White 23
  Group 3rd   Len Harfield 13
Saturday Best Of Breed   Gordon Hayburn 0
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Group 2nd   Kathrine Grant 30

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gerard Cox 4 (0-2-2-1)
Saturday Group 3rd   Laura Cox 107
  Best Of Breed   Laura Cox 7 (1-3-3-1)
Friday Group 3rd LTD Breed Show Elizabet Caminade-Lavault 82
  Best Of Breed LTD Breed Show Elizabet Caminade-Lavault 5 (1-1-3-1)
  Best Of Breed   Bea Sawka 6 (1-2-3-1)

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 31 to September 03, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rick Fehler 2 (0-1-1-1)
Saturday Best Of Breed   Julie Keenan 4 (1-2-1-1)
Friday Best In Show   Joe Lobb 241 *
  Best Of Breed   Janet Lobb 3 (0-2-1-1)
  Group 1st   Janet Lobb 55
Thursday Best Of Breed   Joe Lobb 2 (0-1-1-1)
  Group 1st   Joe Lobb 55

Show Date
Elgin County Kennel Club August 24 to August 27, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Rita Walker 39
  Best Of Breed   James Moses 2 (0-1-2-0)
Saturday Reserve Best In Show   Peggy Beisel-McIlwaine 214
  Best Of Breed   Peggy Beisel-McIlwaine 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Peggy Beisel-McIlwaine 49
Friday Best Of Breed   Edna Gonzalez-Rubio 0
  Group 4th   Edna Gonzalez-Rubio 20
Thursday Best In Show   Michael Hill 184 *
  Best Of Breed   Michael Hill 2 (1-0-2-0)
  Group 1st   Michael Hill 39
  Best In Limited Breeds Show   William Alexander N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show William Alexander 2 (1-0-2-0)

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Kim Hamel 15
  Best Of Breed   Kim Hamel 0
Saturday Group 2nd   Patricia Taylor 14
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
Friday Group 2nd   Barbara Arndt 17
  Group 1st LTD Breed Show Joyce Love 22
  Best Of Breed LTD Breed Show Joyce Love 0
  Best Of Breed   Barbara Arndt 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 11 to August 14, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Diane Adorno-Legrand N/A
Saturday Group 2nd   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 28
  Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 1 (0-0-1-1)

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 08 to August 10, 2023
Day Position   Judge Points
Thursday Best In Show   Wayne Thompson 144 *
  Reserve Best In Show   Melody Roth 119
  Group 1st   Wayne Thompson 30
  Group 1st   Melody Roth 32
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Best Of Breed   Melody Roth 0
Wednesday Best In Show   Terry Gains 173 *
  Reserve Best In Show   Wendy Maisey 135
  Group 1st   Wendy Maisey 36
  Group 1st   Barbara Heal 31
  Best Of Breed   Wendy Maisey 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
Tuesday Group 1st   Terry Gains 36
  Group 1st   Sharon Luckhart 36
  Best Of Breed   Terry Gains 0
  Best Of Breed   Sharon Luckhart 0

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 02 to August 04, 2023
Day Position   Judge Points
Thursday Group 3rd   Robert Rowbotham 23
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
Wednesday Group 1st   Sean Shields 53
  Group 3rd   Jocelyne Gagne 43
  Best Of Breed   Sean Shields 0
  Best Of Breed   Lynne Oslach 0

Show Date
Miramichi Kennel Club July 21 to July 24, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jean-Louis Blais 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Barbara Heal 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Jean-Louis Blais 25
  Group 2nd   Barbara Heal 26
Sunday Best Of Breed   Dann Wilson 2 (0-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Shawn Nichols 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Shawn Nichols 29
Friday Best Of Breed   Lynne Oslach 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Murray Eason 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Murray Eason 38
  Group 2nd   Jo Ann Pavey 38

Show Date
Ontario Nova Scotia Duck Tolling Retriever Club [Specialty] July 15 to July 15, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Adam Stafford King 41 (5-11-9-17)

Show Date
London Canine Association July 06 to July 09, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Judi Elford 138
  Group 1st   Judi Elford 37
  Best Of Breed   Judi Elford 1 (0-1-1-0)
Saturday Best In Show   Murray Eason 176 *
  Group 1st   Marilyn O'Neill 45
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 3 (0-2-1-1)
Thursday Reserve Best In Show   Catherine Barlow 103
  Group 1st   Catherine Barlow 36
  Best Of Breed LTD Breed Show Grant Townsend 2 (0-1-1-1)
  Best Of Breed   Catherine Barlow 1 (0-0-1-1)

Show Date
Pine Ridge Kennel Club July 03 to July 04, 2023
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Shawn Nichols 1 (0-0-2-0)
  Group 4th   Shawn Nichols 20

Show Date
Kawartha Kennel Club July 01 to July 02, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Best In Show   Pamela Bruce 176
  Best Of Breed   Pamela Bruce 4 (2-1-2-0)
  Group 1st   Pamela Bruce 58

Show Date
Sarnia Kennel Club June 30 to July 03, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 3 (1-1-1-1)

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 29 to June 30, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Best In Show   Donna Conod 181 *
  Group 1st   Donna Conod 36
  Best Of Breed   Donna Conod 1 (0-0-2-0)
Thursday Best In Show   Olga Gagne 171 *
  Group 1st   Tony Vandendool 37
  Best Of Breed   Tony Vandendool 1 (0-0-2-0)

Show Date
Kenora & District Dog Club June 23 to June 25, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Heather Langfeld 2 (1-0-1-1)
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 2 (1-0-1-1)
  Group 1st   Heather Langfeld 20
  Group 1st   Joy Lynne Huntley 20
Saturday Best In Show   Edgar Bajona 106 *
  Best Of Breed   Edgar Bajona 2 (1-0-1-1)
  Best Of Breed   Carmen Haller 2 (1-0-1-1)
  Group 1st   Edgar Bajona 23
  Group 3rd   Carmen Haller 14
Friday Best In Show   Joyce Love 97 *
  Best Of Breed   Joyce Love 2 (1-0-1-1)
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 2 (1-0-1-1)
  Group 1st   Joyce Love 24
  Group 1st   Jocelyne Gagne 23

Show Date
Monarch Kennel Club June 15 to June 18, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Corinne Walker 5 (2-2-1-1)
  Group 1st   Corinne Walker 40
Saturday Best Of Breed   Glen Stark 4 (2-1-1-1)
  Group 1st LTD Breed Show Jo Ann Pavey 44
  Best Of Breed LTD Breed Show Jo Ann Pavey 5 (2-2-1-1)
  Group 1st   Glen Stark 43
Friday Group 1st   Judith Taylor 25
  Best Of Breed   Judith Taylor 2 (1-0-1-1)
Thursday Group 1st   Veronica Mercer 29
  Best Of Breed   Veronica Mercer 2 (1-0-1-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Sandra Orford 3 (1-1-1-1)
  Best In Limited Breeds Show   Sandra Orford N/A

Show Date
Ontario County Kennel Club June 09 to June 11, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Ron Mahon 216 *
  Group 1st   Ron Mahon 53
  Best Of Breed   Ron Mahon 9 (2-5-2-1)
Saturday Group 3rd   Wendy Anderson 53
  Best Of Breed   Stephen Dainard 8 (2-4-2-1)
Friday Best Of Breed   Jean Delisle 6 (0-5-2-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Pierre Talbot 6 (0-4-2-1)
  Group 4th LTD Breed Show Pierre Talbot 49

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ramon Podesta 2 (0-0-2-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Adrian Landarte 2 (0-0-3-0)
Friday Best Of Breed   Elizabeth Sweigart 3 (0-1-3-0)
  Group 4th   Elizabeth Sweigart 115

Show Date
Kent Kennel Club May 26 to May 28, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pierrette McLean 2 (1-0-1-1)
  Best Of Breed   Youngsik Kang 2 (1-0-1-1)
  Group 2nd   Pierrette McLean 32
  Group 2nd   Youngsik Kang 28
Saturday Best In Show   Phred Wong 175 *
  Best Of Breed   Phred Wong 2 (1-0-1-1)
  Best Of Breed   Denys Janssen 2 (1-0-1-1)
  Group 1st   Phred Wong 45
  Group 2nd   Denys Janssen 45
Friday Best Of Breed   Ed Wild 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Ed Wild 37
  Group 1st   Gail Forsythe (Dr) 39

Show Date
K-W Kennel Club May 20 to May 22, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Heather Brennan 60
  Best Of Breed LTD Breed Show Michelle Scott 2 (0-1-1-1)
  Best Of Breed   Richard Paquette 2 (0-1-1-1)
Sunday Best Of Breed   John (Fred) Peddie 2 (0-1-1-1)
Saturday Best In Show   Vickie Umpleby 295 *
  Group 1st   Vickie Umpleby 54
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 1 (0-0-1-1)

Show Date
South Western Ontario Sporting Dog Club May 13 to May 13, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Jean-Louis Blais 72
  Best Of Breed   Jean-Louis Blais 4 (2-1-1-1)

Show Date
Forest City Kennel Club May 12 to May 14, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Janet Lobb 212 *
  Group 1st   Janet Lobb 53
  Group 1st LTD Breed Show Denise Branch 58
  Best Of Breed   Janet Lobb 3 (1-0-1-2)
  Best Of Breed LTD Breed Show Denise Branch 3 (1-0-1-2)
Saturday Group 1st   Joe Lobb 66
  Best Of Breed   Joe Lobb 2 (1-0-1-1)
Friday Best In Show   Joe Lobb 188 *
  Group 1st   Elizardo Valadez 35
  Best Of Breed   Elizardo Valadez 1 (0-0-1-1)

Show Date
Victoria County Kennel Club April 28 to April 30, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Kathrine Grant 4 (2-2-1-0)
Friday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 3 (2-1-1-0)
  Group 3rd   Kim Ramey-Leblanc 68

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Edgar Bajona 3 (1-1-1-1)
  Best Of Breed   Avery Gaudin 2 (1-1-1-0)
  Group 3rd   Avery Gaudin 78
  Group 2nd LTD Breed Show Carmen Haller 92
Saturday Best Of Breed   David Denis 4 (2-1-1-1)
  Group 3rd   David Denis 71
Friday Best Of Breed   Doug Gaudin 3 (0-2-1-1)
  Group 2nd   Doug Gaudin 74

Show Date
Nickel District Kennel Club April 07 to April 09, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judy McVeigh 0
  Group 4th   Judy McVeigh 11
Saturday Best Of Breed   Michael Guy 0
  Best Of Breed   Dana Garcia Tice 0
  Group 3rd   Dana Garcia Tice 19
Friday Best Of Breed   Stewart Dankner 0
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Group 2nd   Stewart Dankner 31
  Group 4th   Tempest Deptuch 13

Show Date
Scarborough Kennel Club March 10 to March 12, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   William Lee 4 (1-2-1-1)
Saturday Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 4 (1-2-1-1)
  Group 4th   Ann Felske-Jackman 92
Friday Best Of Breed LTD Breed Show Mike Jackman 3 (0-3-1-0)
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 4 (1-3-1-0)
  Group 4th   Kinji Itoi 76

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jean Delisle 4 (1-1-1-2)
  Group 2nd   Jean Delisle 77
Saturday Best Of Breed   Darle Heck 5 (2-2-1-1)
  Group 3rd   Darle Heck 55
Friday Best Of Breed LTD Breed Show Dann Wilson 4 (1-3-1-0)
  Best Of Breed   Yvonne Savard 4 (1-3-1-0)
  Group 4th   Yvonne Savard 52

Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sharon Luckhart 5 (0-4-2-0)
  Group 2nd   Sharon Luckhart 50
Saturday Best Of Breed   Ricardo Saldana 6 (0-5-2-0)
  Group 2nd   Ricardo Saldana 59
Friday Best Of Breed   Maribel Sy 6 (0-5-2-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show William Alexander 6 (0-5-2-0)
  Group 2nd LTD Breed Show William Alexander 64
Thursday Group 4th   Richard Paquette 35
  Best Of Breed   Richard Paquette 5 (0-4-2-0)

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 1 1 1 1
Group Ranking: 4 4 5 6
All Breed Ranking: 19 19 21 22 24

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
4 1 17 21 25 18   0 0 1 0 4   4846
Win Record - 2022
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2022
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Bruce Owen 3 (0-1-2-1)
Wednesday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 5 (0-2-2-2)
  Group 3rd   Kim Ramey-Leblanc 78
Tuesday Best Of Breed   Wendy Anderson 8 (1-3-3-2)
  Group 2nd   Wendy Anderson 97

Show Date
Southwestern Ontario All Retriever Society December 27 to December 27, 2022
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Gordon Hayburn 10 (1-3-4-3)
  Best In Multi Breed Specialty   Gordon Hayburn N/A

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 04, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Birte Scheel 2 (0-2-1-0)
  Group 3rd   Birte Scheel 58
Saturday Best Of Breed   Kresten Scheel 3 (0-2-2-0)
  Group 3rd   Kresten Scheel 60
Friday Best Of Breed   Jeremy Browne 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Denise Branch 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Jeremy Browne 49
  Group 1st LTD Breed Show Denise Branch 48

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Sean Delmar 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Donna Conod 2 (0-0-3-0)
Saturday Best Of Breed   Vickie Umpleby 3 (0-1-3-0)
  Group 2nd   Vickie Umpleby 104
Friday Best Of Breed   Tony Vandendool 2 (0-0-3-0)
  Group 2nd   Tony Vandendool 68

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 18 to November 20, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Cheryl Myers-Egerton 9 (2-5-2-1)
  Group 4th   Johan Becerra-Hernandez 72
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 10 (3-5-2-1)
  Best In Limited Breeds Show   Cheryl Myers-Egerton N/A
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Martin Johansson 8 (2-5-2-0)
  Group 3rd LTD Breed Show Martin Johansson 96
  Best Of Breed   Luiz Ribas Silva 9 (3-5-1-1)
Friday Group 1st   Rafael Malo Alcrudo 83
  Best Of Breed   Rafael Malo Alcrudo 4 (2-2-1-0)

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Sean Shields 72
  Best Of Breed   Sean Shields 2 (0-1-2-0)
Friday Best Of Breed LTD Breed Show Sandy Alexander 2 (0-0-2-1)
  Group 3rd   Michael Hill 70
  Best Of Breed   Michael Hill 2 (0-0-2-1)

Show Date
The Olde York Kennel Club November 07 to November 09, 2022
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Paula Nykiel 3 (1-1-2-0)
  Group 3rd   Paula Nykiel 45

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 04 to November 06, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Sandra Lex 4 (2-1-1-1)
  Group 3rd   Sandra Lex 27

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Dawson 2 (0-1-2-0)
  Group 2nd   Robert Dawson 96
Saturday Best Of Breed   William Alexander 4 (1-2-2-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Gary Anderson 4 (1-2-2-0)
  Group 2nd LTD Breed Show Gary Anderson 86
  Group 4th   William Alexander 86
Friday Best Of Breed   Raymond Yurick 2 (0-1-2-0)
  Group 4th   Raymond Yurick 66

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shawn Nichols 2 (0-1-2-0)
  Group 3rd   Shawn Nichols 50
Saturday Best Of Breed   Heather Langfeld 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Kristen Francis 2 (0-1-2-0)
  Group 2nd   Heather Langfeld 37

Show Date
Nipissing Kennel Club October 07 to October 10, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mary White 4 (0-1-3-1)
  Group 4th   Mary White 57
Saturday Best Of Breed   Roberto Velez-Pico 4 (0-1-3-1)
Friday Best Of Breed   Gerardo Paolucci 2 (0-0-3-0)

Show Date
United Kennel Club September 30 to October 02, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stephen Dainard 2 (0-1-2-0)
  Group 1st   Stephen Dainard 56
Saturday Best Of Breed   Ed Wild 2 (0-1-2-0)
  Group 1st   Ed Wild 60
Friday Group 1st   Pamela Bruce 63
  Group 1st LTD Breed Show Barbara Heal 59
  Best Of Breed   Pamela Bruce 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Barbara Heal 2 (0-1-2-0)

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Ben Wasylyshen 25
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
Friday Group 1st   Corinne Walker 27
  Best Of Breed   Corinne Walker 0

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 16 to September 18, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Jo Ann Pavey 148 *
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0
  Group 3rd   Joy Lynne Huntley 21
  Group 1st   Jo Ann Pavey 29
Saturday Reserve Best In Show   Cheryl Paterson 142
  Best Of Breed   Richard Powell 0
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Group 4th   Richard Powell 25
  Group 1st   Cheryl Paterson 32
Friday Best Of Breed   Judy McVeigh 0
  Best Of Breed   Darle Heck 0
  Group 3rd   Judy McVeigh 21
  Group 3rd   Darle Heck 21

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Pamela Brown N/A
Saturday Best Of Breed   Rosemary Green 9 (4-3-2-1)
Friday Best Of Breed   Anthony Kelly 6 (4-2-1-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Colm Hastings 6 (4-2-1-0)

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 01 to September 04, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jean-Christophe Boulinguez 0
  Group 2nd   Jean-Christophe Boulinguez 62
Saturday Best Of Breed   Brenton Wright 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Joyce Love 1 (0-0-2-0)
  Group 4th   Patricia Lanctot 65

Show Date
Nova Scotia Duck Tolling Retriever Club Of Canada [National] August 27 to August 28, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stewart Dankner 64 (14-21-15-15)

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Thomas Nesbitt 74
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 14 (5-2-5-3)
Sunday Best Of Breed   Elizardo Valadez 19 (3-6-6-5)
Saturday Best Of Breed   Wayne Douglas 31 (7-15-6-4)
Friday Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 22 (6-10-5-2)

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 19 to August 21, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wera Hubenthal 0
  Group 3rd   Wera Hubenthal 39
Saturday Best Owner Handled In Show   Rodi Hubenthal N/A
  Best Of Breed   Rodi Hubenthal 0
  Best Owner Handled In Group   Rodi Hubenthal N/A
  Group 2nd   Rodi Hubenthal 42

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 12 to August 14, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 2 (2-0-1-0)
Friday Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Of Breed   Sharon Luckhart 2 (2-0-1-0)
  Group 4th   Sharon Luckhart 24

Show Date
North Shore Dog Club August 05 to August 07, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Shawn Nichols 97 *
  Best Of Breed   Tony Vandendool 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Tony Vandendool 17
Saturday Group 1st   Shawn Nichols 19
  Best Of Breed   Shawn Nichols 2 (1-1-1-0)
Friday Best In Show   Cheryl Paterson 101 *
  Best Of Breed LTD Breed Show Sandra Lex 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Cheryl Paterson 21
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 2 (1-1-1-0)
  Best In Limited Breeds Show   Sandra Lex N/A

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 02 to August 04, 2022
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 3rd   Michael Gelinas 27
  Group 3rd   Patricia Lanctot 25
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Thomas Alexander 92
  Best Of Breed   Thomas Alexander 5 (0-3-3-0)
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Francois Bernier 5 (0-3-3-0)
  Group 3rd   Sandy Alexander 92
  Best Of Breed   Sandy Alexander 5 (0-3-3-0)
  Group 4th LTD Breed Show Francois Bernier 71

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 27 to July 29, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Peter Machen 28
  Best Of Breed   Peter Machen 2 (0-0-3-0)
Thursday Group 2nd   William Byrne 34
  Group 2nd   Judith Byrne 33
  Best Of Breed   William Byrne 2 (0-0-3-0)
  Best Of Breed   Judith Byrne 2 (0-0-3-0)
Wednesday Group 4th   Thora Brown 36
  Best Of Breed   Thora Brown 2 (0-0-3-0)
  Select Dog   Allan Brown N/A

Show Date
Kars Dog Club July 22 to July 23, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Rita Walker 6 (1-2-2-2)
  Group 3rd   Rita Walker 31

Show Date
Ontario Breeders Association July 18 to July 21, 2022
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Edgar Bajona 4 (0-0-2-3)
  Group 3rd   Edgar Bajona 34
Monday Best Of Breed   Yogesh Tuteja 4 (0-3-2-0)

Show Date
Kars Dog Club July 14 to July 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joan Colbourn 6 (0-4-1-2)
  Group 4th   Joan Colbourn 35

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 01 to July 03, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Joe Lobb 187 *
  Group 1st   Joe Lobb 37
  Best Of Breed   Joe Lobb 6 (1-3-1-2)
Saturday Group 2nd LTD Breed Show Barbara Arndt 41
  Group 2nd   Sandy Gelinas 43
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 6 (1-3-1-2)
  Best Of Breed LTD Breed Show Barbara Arndt 5 (1-3-1-1)
Friday Group 1st   Michael Gelinas 44
  Best Of Breed   Michael Gelinas 4 (0-3-1-1)

Show Date
Sarnia Kennel Club July 01 to July 04, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Patricia Taylor 9
  Best Of Breed   Michelle Scott 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Patricia Taylor 1 (0-1-1-0)

Show Date
Monarch Kennel Club June 16 to June 19, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Group 2nd   Sandra Lex 23
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Janet Lobb 36
Friday Best Of Breed   Joe Lobb 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Joe Lobb 21
Thursday Best Of Breed   Douglas Anderson 1 (0-1-1-0)

Show Date
Ontario County Kennel Club June 10 to June 12, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Pamela Bruce 46
  Best Of Breed   Pamela Bruce 4 (0-2-3-0)
Friday Group 3rd LTD Breed Show Raymond Lariviere 31
  Select Dog   Grant Townsend N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Raymond Lariviere 4 (0-2-3-0)

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd LTD Breed Show Rony Doedijns 104
  Select Dog   Steven Herman (Dr) N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Rony Doedijns 4 (0-0-4-1)
Sunday Group 2nd   Douglas Johnson 155
  Best Of Breed   Douglas Johnson 8 (2-2-3-2)
Friday Best Of Breed   Jean-Christophe Boulinguez 4 (0-2-3-0)

Show Date
Kent Kennel Club May 27 to May 29, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1 (0-0-2-0)
Saturday Group 2nd   David Swartwood 15
  Best Of Breed   David Swartwood 1 (0-0-2-0)
Friday Group 1st   Raymond Yurick 16
  Best Of Breed   Raymond Yurick 2 (0-0-2-1)

Show Date
Tantramar Kennel Club May 21 to May 22, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Richard Lopaschuk N/A
  Group 3rd   Richard Lopaschuk 31
  BPIG   Barbara Heal N/A
  Group 2nd   Barbara Heal 34
  Best Puppy In Breed   Richard Lopaschuk N/A
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 6 (0-3-4-0)
  Best Puppy In Breed   Barbara Heal N/A
  Best Of Breed   Barbara Heal 6 (0-3-4-0)
Saturday Best Puppy In Show   Doug Gaudin N/A
  BPIG   Avery Gaudin N/A
  Group 2nd   Avery Gaudin 36
  BPIG   Doug Gaudin N/A
  Best Puppy In Breed   Avery Gaudin N/A
  Group 3rd   Doug Gaudin 36
  Best Of Breed   Avery Gaudin 6 (0-3-4-0)
  Best Puppy In Breed   Doug Gaudin N/A
  Best Of Breed   Doug Gaudin 7 (0-4-4-0)

Show Date
K-W Kennel Club May 21 to May 23, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Philip Wendling N/A

Show Date
South Western Ontario Sporting Dog Club May 14 to May 15, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Michael Woods (Dr) N/A
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 4 (0-1-2-2)
  BPIG   Michael Woods (Dr) N/A
  Group 3rd   Michael Woods (Dr) 78
Saturday Best Puppy In Breed   Veronica Mercer N/A
  Best Of Breed   Veronica Mercer 5 (2-1-2-1)
  BPIG   Veronica Mercer N/A

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donna Conod 3 (0-1-2-1)
  Best Puppy In Breed   Donna Conod N/A
Saturday BPIG   Kathrine Grant N/A
  Group 4th   Kathrine Grant 74
  Best Puppy In Breed   Kathrine Grant N/A
  Best Of Breed   Kathrine Grant 6 (2-1-3-1)
Friday Best Puppy In Show   Joy Lynne Huntley N/A
  BPIG   Shawn Bennett N/A
  Group 3rd   Shawn Bennett 41
  Best Puppy In Breed   Shawn Bennett N/A
  Best Of Breed   Shawn Bennett 2 (0-0-2-1)
  Best Puppy In Breed   Joy Lynne Huntley N/A
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 2 (0-0-2-1)

Show Date
Seaway Kennel Club May 06 to May 08, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Carmen Haller N/A
Saturday Best Of Breed   Ted Fahlgren 4 (1-0-4-0)
  Best Puppy In Breed   Ted Fahlgren N/A
  BPIG   Ted Fahlgren N/A
Friday Best Of Breed   Dianne Miller 3 (2-0-2-0)
  Best Puppy In Breed   Dianne Miller N/A
  BPIG   Dianne Miller N/A
  Group 3rd   Dianne Miller 18

Show Date
Victoria County Kennel Club April 29 to May 01, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Ann Felske-Jackman N/A
  Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 7 (1-2-3-2)
  BPIG   Ann Felske-Jackman N/A
  Group 4th   Ann Felske-Jackman 77
Saturday Best Puppy In Show   Patricia Lanctot N/A
  Best Puppy In Breed   Michael Lanctot N/A
  Best Of Breed   Michael Lanctot 6 (1-1-3-2)
  Best Puppy In Breed   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 6 (1-2-3-1)
  BPIG   Michael Lanctot N/A
  BPIG   Patricia Lanctot N/A
Friday Best Puppy In Show   Donna Conod N/A
  Best Puppy In Breed   Sylvia Barkey N/A
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 4 (1-1-2-1)
  Best Puppy In Breed   Mike Jackman N/A
  Best Of Breed   Mike Jackman 4 (1-1-2-1)
  BPIG   Sylvia Barkey N/A
  Group 4th   Sylvia Barkey 24

Show Date
Wildwood Kennel Club April 08 to April 10, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Tempest Deptuch 39
  Best Puppy In Breed   Tempest Deptuch N/A
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 1 (0-0-2-0)
  BPIG   Tempest Deptuch N/A
Saturday Best Puppy In Show   Jaime Ganoza N/A
  Best Puppy In Breed   Kristen Francis N/A
  Best Of Breed   Kristen Francis 1 (0-0-2-0)
  BPIG   Kristen Francis N/A
  Group 3rd   Kristen Francis 50
Friday Best Puppy In Show   Kristen Francis N/A
  Best Puppy In Breed   Jaime Ganoza N/A
  Best Of Breed   Jaime Ganoza 1 (0-0-2-0)
  BPIG   Jaime Ganoza N/A
  Group 4th   Jaime Ganoza 29

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Danik Dancause N/A
  Best Of Breed   Danik Dancause 6 (2-1-2-2)
  BPIG   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Thora Brown N/A
  Best Of Breed   Thora Brown 6 (2-1-3-1)
  BPIG   Thora Brown N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 19 to February 21, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   William Alexander N/A
  Best Of Breed   William Alexander 2 (0-0-3-0)
  BPIG   Gordon Hayburn N/A
Sunday Best Puppy In Breed   Ben Wasylyshen N/A
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 3 (0-0-4-0)
  BPIG   Ben Wasylyshen N/A
Saturday Best Puppy In Breed LTD Breed Show Sharon Luckhart N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Sharon Luckhart 2 (0-0-3-0)
  Best Puppy In Breed   Melody Roth N/A
  Best Of Breed   Melody Roth 3 (0-0-4-0)
  BPIG   Melody Roth N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club February 03 to February 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Mary White N/A
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   James Reynolds N/A
  BPIG   James Reynolds N/A
  Best Puppy In Breed   James Reynolds N/A
  Best Of Winners   James Reynolds (3-1-2-1)
  Winners Dog   James Reynolds (3-1-2-1)
Friday Best Puppy In Breed   Sharon Derrick N/A
  Best Of Breed   Sharon Derrick 5 (3-0-3-0)
  Winners Dog   Sharon Derrick (3-0-3-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Sharon Derrick N/A
  Best Puppy In Breed LTD Breed Show Jeremy Browne N/A
  Winners Dog LTD Breed Show Jeremy Browne (3-0-3-0)
  1st Junior Puppy Dog Class LTD Breed Show Jeremy Browne N/A
  BPIG LTD Breed Show Jeremy Browne N/A
Thursday Best Puppy In Breed   Darle Heck N/A
  Winners Dog   Darle Heck (3-0-3-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Darle Heck N/A
  BPIG   Darle Heck N/A

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 38 N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: 520 N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 2921 N/A N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   2
Win Record - 2021
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 10 to December 12, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Dog   Pamela Bruce (1-0-1-1)
  Best Puppy In Breed   Pamela Bruce N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Pamela Bruce N/A
  Best Of Breed   Pamela Bruce 2 (1-0-1-1)
  BPIG   Pamela Bruce N/A
Friday Winners Dog   Irene Latchford (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Irene Latchford N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Irene Latchford N/A
  BPIG   Irene Latchford N/A

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 20 to November 21, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 4-6 Month Dog Class   Ainslie Mills N/A
  Best Baby Puppy In Group   Ainslie Mills N/A
Saturday 1st 4-6 Month Dog Class   Jean-Christophe Boulinguez N/A
  Best Baby Puppy In Group   Jean-Christophe Boulinguez N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club October 08 to October 11, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Best Baby Puppy In Group   Thora Brown N/A
  1st 4-6 Month Dog Class   Thora Brown N/A

Show Date
The Olde York Kennel Club October 07 to October 07, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday 1st 4-6 Month Dog Class   Carl Liepmann N/A
  Best Baby Puppy In Group   Carl Liepmann N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By