Result Correction Page

Victoria County Kennel Club
Sunday, May 1, 2022 - Show-5



Related Results

Conformation

Friday, April 29 (Show-1)
Friday, April 29 (Show-2)
Saturday, April 30 (Show-3)
Saturday, April 30 (Show-4)
Sunday, May 01 (Show-5)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
BIS CAN GCH / AM CH / RO JCH Midnight Lady's Rumble In The Jungle, AOM
"Zombie"
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Owners: Zsuzsa Somos-Soos, Christina Koffman-Heard, Daniel Koffman and John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Mike Jackman
Spaniel (Welsh Springer)  
GChS Rolyart's Sound Of Thunder
Points: 345 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Mike Jackman
Chinese Shar-Pei  
GChB Gumby's Bearposh Ever After
Points: 263
Best Puppy In Show
Judge: Mike Jackman
Beagle  
TraJam Muckross How U Doin
Best Baby Puppy In Show
Judge: Mike Jackman
Retriever (Labrador)   Shanbro's Let Freedom Reign
Best Veteran In Show
Judge: Mike Jackman
Chinese Shar-Pei  
GChB Gumby's Bearposh Ever After








Group 1 - Ann Felske-Jackman Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Rolyart's Sound Of Thunder
  Spaniel (Welsh Springer)   81
Group 2nd   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   80
Group 3rd   
GCh Captiva Chamberlayne MrBigStuf
  Setter (Irish)   78
Group 4th   
Ch Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   77
BPIG   
Ch Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Shanbro's Let Freedom Reign   Retriever (Labrador)   0
Best Veteran In Group   
GCh Bonneterre Africa Zeus
  Vizsla (Smooth-Haired)   0
Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Perryglen's Black Label

Best Of Opposite Sex
Ch KRA N Zensu Tennessee Whiskey

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Perryglen's Just Jack

Best Puppy In Breed
Perryglen's Hello Hello Hello


Winners Dog: (1-2-1-1)
Perryglen's Just Jack

12-18 Month Dog Class
1st Perryglen's Just Jack


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Perryglen's Hello Hello Hello

Reserve Winners Bitch
Perryglen's Zipity Do Da

Senior Puppy Bitch Class
1st Perryglen's Hello Hello Hello

Open Bitch Class
1st Perryglen's Zipity Do Da


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 4 pts (0-1-1-3)
Ch Skypoint Leasides California Bombshell

Best Of Opposite Sex
Ch Lakota Hills Chase

Best Puppy In Breed
Skypoint's Finesse

Select Bitch
GCh Sepia Sands Of Time



Winners Bitch: (0-1-1-3)
Skypoint's Finesse

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Skypoint's Finesse


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 4 pts (1-1-3-0)
GChS Rush's Just Another Werewolf

Best Of Opposite Sex
Duenorth Guess Who

Best Of Winners: (1-1-3-0)
Johnnie Walker Black Brianta

Best Puppy In Breed
Johnnie Walker Black Brianta

Select Dog
Ch Duenorth's Working Man


Winners Dog: (1-1-3-0)
Johnnie Walker Black Brianta

Senior Puppy Dog Class
1st Johnnie Walker Black Brianta


Winners Bitch: (1-1-3-0)
Duenorth Guess Who

Canadian Bred Bitch Class
1st Duenorth Guess Who


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 7 pts (1-2-3-2)
GChS Roaneden's Shorelander

Best Of Opposite Sex
Roaneden's Summer Squeeze

Best Of Winners: (1-2-3-2)
Roaneden's Summer Squeeze

Best Puppy In Breed
GChS Roaneden's Shorelander

Select Dog
Ch Mikea's Keeping It At The Red Line

Select Bitch
Ch Katyra Flat Top Beat 4 Glacial


Winners Bitch: (1-2-3-2)
Roaneden's Summer Squeeze

Reserve Winners Bitch
Glacial's First Aerial Truck

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Glacial's First Aerial Truck

Open Bitch Class
1st Roaneden's Summer Squeeze


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch BJ's Festivity Southern Sizzle Of Beara




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Captiva Chamberlayne MrBigStuf




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Windstar's Dark Shades Of Contraband

Best Of Opposite Sex
Ch Clanagroe's Sweet Spirit Of Saorise

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Windstar's Dark Shades Of Contraband

Best Puppy In Breed
Mar-K N Eon's Child Surprise

Select Dog
Ch Clanagroe Tri-ple Play Blue Jay


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Mar-K N Eon's Child Surprise

Junior Puppy Bitch Class
1st Mar-K N Eon's Child Surprise


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic

Best Of Opposite Sex
Vindalbakken's Dixieland Delight

Best Puppy In Breed
Vindalbakken's Dixieland Delight



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Vindalbakken's Dixieland Delight

Senior Puppy Bitch Class
1st Vindalbakken's Dixieland Delight


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
GCh Carnaby Especially Rockette

Best Of Opposite Sex
GCh Cockerlea's Drum Solo

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Nonnies Atomic Number Six

Best Puppy In Breed
Nonnies Atomic Number Six

Select Dog
Ch Brass Ring Winsome Diamonds Are Forever


Winners Dog: (2-1-2-1)
Nonnies Atomic Number Six

Reserve Winners Dog
Twinsmade Hot Topic

Senior Puppy Dog Class
1st Nonnies Atomic Number Six

Open Dog Class
1st Twinsmade Hot Topic


Winners Bitch: (2-1-2-1)
Cantabria Bellamy Spice Is Back

12-18 Month Bitch Class
1st Cantabria Bellamy Spice Is Back

4-6 Month Bitch Class
1st Carnaby Chili Pepper


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Rolyart's Sound Of Thunder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 7 pts (4-1-2-1)
GCh Stoneylake Chillin Charlie

Best Of Opposite Sex
Ch Chakra's I'm A Romantic

Best Of Winners: (4-1-2-1)
Ferngolds Smoke On The Water

Best Puppy In Breed
Ferngolds Smoke On The Water

Select Dog
Ch Gunner Highball


Winners Dog: (4-1-2-1)
Ferngolds Smoke On The Water

Reserve Winners Dog
Chakra's Take It Easy

Junior Puppy Dog Class
1st Ferngolds Smoke On The Water

12-18 Month Dog Class
1st Chakra's Take It Easy
2nd Bonneterre Across The Universe

Open Dog Class
1st Bo Duke

Veteran Dog Class
1st GCh Bonneterre Africa Zeus


Winners Bitch: (4-1-2-1)
Bonneterre Chibi Sweet Pepper

Senior Puppy Bitch Class
1st Bonneterre Chibi Sweet Pepper


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Breica King In The North




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   41
Group 2nd   
Castlekeep's Prodigious
  Irish Wolfhound   40
Group 3rd   
GCh McCartney's Wild Soul
  Whippet   37
Group 4th   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   27
BPIG   
TraJam Muckross How U Doin
  Beagle   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Farlap Qeltic
  Bloodhound   0




4-6 Month Bitch Class
1st Sardula Lotus Elise


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mibre's Red Rocket At Foxtrot


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mibre's Red Rocket At Foxtrot

Open Dog Class
1st Mibre's Red Rocket At Foxtrot



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Zen's Grab Your Gear




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GChS Foxtail's Race To The Finish

Best Of Opposite Sex
Branston Mason Quintessential Ingredient

Best Of Winners: (1-3-1-0)
TraJam Muckross How U Doin

Best Puppy In Breed
TraJam Muckross How U Doin


Winners Dog: (1-3-1-0)
TraJam Muckross How U Doin

Junior Puppy Dog Class
1st TraJam Muckross How U Doin


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Branston Mason Quintessential Ingredient

Reserve Winners Bitch
Masonbranston Summer Wind

Senior Puppy Bitch Class
1st Masonbranston Summer Wind

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Branston Mason Quintessential Ingredient
2nd Masonbranston Chiquita


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Boru's Surrealism

Best Of Opposite Sex
Boru's Magical Mystery Tour

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Wychways Americone Dream

Best Puppy In Breed
Wychways Americone Dream


Winners Dog: (1-2-1-0)
Wychways Americone Dream

Senior Puppy Dog Class
1st Wychways Americone Dream

4-6 Month Dog Class
1st Farlap Qeltic


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Boru's Magical Mystery Tour

Reserve Winners Bitch
Boru's I Put A Spell On You

Senior Puppy Bitch Class
1st Boru's Magical Mystery Tour
2nd Boru's I Put A Spell On You


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Rudolf Valentino du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Palakore's Flip The Coin

Best Of Opposite Sex
Palakore's Royal Fairy Tale



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GrandGables Ms Smiling Down On Us

Best Of Opposite Sex
Ch Leaside's Sweet Treat MS



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Altadach Aston Martin SL




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Chilcotin's Silver Cloud




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Victory Nadine Honey Is That You SW

Best Puppy In Breed
Victory Nadine Honey Is That You SW



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Victory Nadine Honey Is That You SW

Reserve Winners Bitch
Bonny Vom Steinkreuz O

Senior Puppy Bitch Class
1st Victory Nadine Honey Is That You SW

Open Bitch Class
1st Bonny Vom Steinkreuz O


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Castlekeep's Prodigious

Best Of Opposite Sex
Castlekeep's Proper

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Castlekeep's Prodigious

Best Puppy In Breed
Glenamadda Windkeepers Parayde


Winners Dog: (1-2-0-0)
Castlekeep's Prodigious

Open Dog Class
1st Castlekeep's Prodigious


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Castlekeep's Proper

Reserve Winners Bitch
Glenamadda Windkeepers Parayde

Senior Puppy Bitch Class
1st Glenamadda Windkeepers Parayde

12-18 Month Bitch Class
1st Castlekeep's Proper

4-6 Month Bitch Class
1st Wolfholms Sansa Lady Of Winterfel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Fanta's Summer Breeze

Best Of Opposite Sex
Ch Vigeland Teuvo Spirit Skyewalker

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Fanta's Summer Breeze

Best Puppy In Breed
Fanta's Summer Breeze


Winners Dog: (1-2-1-0)
Quiquen Conjecture

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Quiquen Conjecture


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Fanta's Summer Breeze

Reserve Winners Bitch
Fanta's Willow Wisp

Junior Puppy Bitch Class
1st Fanta's Summer Breeze

Open Bitch Class
1st Fanta's Willow Wisp


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Foxtrot's C'est La Vie

Best Of Opposite Sex
Foxtrot's Lethal Kiss

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Foxtrot's C'est La Vie

Best Puppy In Breed
Foxtrot's C'est La Vie


Winners Dog: (1-1-0-0)
Foxtrot's Lethal Kiss

Senior Puppy Dog Class
1st Foxtrot's Lethal Kiss


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Foxtrot's C'est La Vie

Senior Puppy Bitch Class
1st Foxtrot's C'est La Vie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Windstorm Dream Weaver Denali

Best Of Opposite Sex
Ch Windstorm Azad Be Atrix

Best Puppy In Breed
Windstorm Dream Weaver Denali


Winners Dog: (1-0-0-1)
Windstorm Dream Weaver Denali

Senior Puppy Dog Class
1st Windstorm Dream Weaver Denali



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 9 pts (2-4-0-4)
GCh McCartney's Wild Soul

Best Of Opposite Sex
Mccartney's Heart N Soul

Best Of Winners: (2-4-0-4)
Comar's River Deep Mountain High

Best Puppy In Breed
Comar's River Deep Mountain High

Select Bitch
Ch Vrymeer Raine Dance


Winners Dog: (2-4-0-4)
Mccartney's Heart N Soul

Reserve Winners Dog
Shamasan Better Late Than Never

Junior Puppy Dog Class
1st Shamasan Better Late Than Never

Open Dog Class
1st Mccartney's Heart N Soul


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Sylvia Barkey Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Triumf Sibiri Magnat
  Akita   47
Group 2nd   
Ch Eugen I-Ra A Handsome Boy
  Schnauzer (Giant)   42
Group 3rd   
Ch Vanderbilt's Talk About Luck
  Samoyed   41
Group 4th   
GCh Tybrushe's Down By The River
  Boxer   37
BPIG    ConnQuest Best Of Both Worlds   Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cresswell's Final Say   Doberman Pinscher   0
Best Veteran In Group   
GCh Triumf Sibiri Magnat
  Akita   0
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 4 pts (0-1-3-1)
GCh Triumf Sibiri Magnat

Best Of Opposite Sex
Ch Indevor Kiss To Kiss

Best Puppy In Breed
Indevor No-One But You

Select Dog
GChS Marqways Born Into Royalty


Veteran Dog Class
1st GCh Triumf Sibiri Magnat


Winners Bitch: (0-1-3-1)
Indevor No-One But You

Junior Puppy Bitch Class
1st Indevor No-One But You


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Mountmagic Jury's Out V Avatar

Best Of Opposite Sex
Sallysvalley Bring On The Bubbly

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Sallysvalley Bring On The Bubbly

Best Puppy In Breed
Avatars Keep On Swimming V Shelbernese


Winners Dog: (1-3-1-0)
Bernova Reciprocity V Bernvonrust

12-18 Month Dog Class
1st Bernova Reciprocity V Bernvonrust


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Barentsnight Templar Treasure

Best Of Opposite Sex
Midnightsolo Past N Present

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Barentsnight Templar Treasure

Best Puppy In Breed
Midnightsolo Past N Present


Winners Dog: (1-2-0-0)
Midnightsolo Past N Present

Canadian Bred Dog Class
1st Midnightsolo Past N Present


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Barentsnight Templar Treasure

Reserve Winners Bitch
Barentsnight Thunder In Paradise

Canadian Bred Bitch Class
1st Barentsnight Templar Treasure

Open Bitch Class
1st Barentsnight Thunder In Paradise


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Tybrushe's Down By The River

Best Of Opposite Sex
Ch Cinbar's Last Hoo Rah For Kadenza




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Canadian Shields Sheza Hot Mess



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 6 pts (3-3-0-1)
ConnQuest Best Of Both Worlds

Best Of Opposite Sex
Ravalleses Ignite The Fire

Best Of Winners: (3-3-0-1)
ConnQuest Best Of Both Worlds

Best Puppy In Breed
ConnQuest Best Of Both Worlds

Select Bitch
Ch Ambermark'n Starlaine's I See Red


Winners Bitch: (3-3-0-1)
ConnQuest Best Of Both Worlds

Reserve Winners Bitch
Vividdream's Love Potion No. 9

Senior Puppy Bitch Class
1st Goldgrove Autumn Winds Dream On

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st ConnQuest Best Of Both Worlds

Open Bitch Class
1st Vividdream's Love Potion No. 9

4-6 Month Bitch Class
1st Cresswell's Final Say


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Jerdans The Great Code

Select Dog
GCh Danetastixs Bust A Move




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Skeenawhip Karma Beer


Winners Dog: (1-0-0-0)
Skeenawhip Karma Beer

12-18 Month Dog Class
1st Skeenawhip Karma Beer



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Skjaergaardens Riding The Tofino

Best Of Opposite Sex
Clandeboye's Star Of The Show



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Clandeboye's Star Of The Show

Open Bitch Class
1st Clandeboye's Star Of The Show


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GChS Midnight Lady's Rumble In The Jungle

Best Of Opposite Sex
Recurve's Therefore I Am

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Recurve's Story Of The Hurricane

Best Puppy In Breed
Recurve's Story Of The Hurricane


Winners Dog: (2-2-1-0)
Recurve's Story Of The Hurricane

Reserve Winners Dog
Recurve's Fade To Black

Junior Puppy Dog Class
1st Recurve's Story Of The Hurricane

Senior Puppy Dog Class
1st Recurve's Fade To Black


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Recurve's Therefore I Am

Reserve Winners Bitch
Recurve's Here We Go Again

Senior Puppy Bitch Class
1st Recurve's Here We Go Again

12-18 Month Bitch Class
1st Recurve's Therefore I Am


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fado's Estrelaleal Rei




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Wathaman's Get'n A Hankern For U

Best Of Opposite Sex
Roxanhaus' Shake Your Booty

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Wathaman's Get'n A Hankern For U

Best Puppy In Breed
Wathaman's Get'n A Hankern For U


Winners Dog: (1-2-0-0)
Wathaman's Get'n A Hankern For U

Senior Puppy Dog Class
1st Wathaman's Get'n A Hankern For U

Veteran Dog Class
1st Roxanhaus' Chunky Monkey


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Roxanhaus' Shake Your Booty

Reserve Winners Bitch
Vonwadges Material Girl

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Vonwadges Material Girl

Open Bitch Class
1st Roxanhaus' Shake Your Booty


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Vanderbilt's Talk About Luck

Best Of Opposite Sex
Vanderbilt's Big Spender

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Vanderbilt's Big Spender

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Big Spender


Winners Dog: (2-1-0-1)
Vanderbilt's Big Spender

Reserve Winners Dog
Kolinka Stormryder O'Snowpride

Senior Puppy Dog Class
1st Vanderbilt's Big Spender

Open Dog Class
1st Kolinka Stormryder O'Snowpride


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Vanderbilt's Power Of Beauty

Senior Puppy Bitch Class
1st Vanderbilt's Power Of Beauty


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Eugen I-Ra A Handsome Boy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GChB Snowmist's Mackenzie

Best Of Opposite Sex
Sherakan's Arctic Vortex

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Sherakan's Arctic Vortex

Best Puppy In Breed
Sherakan's Arctic Vortex


Winners Dog: (2-2-0-1)
Sherakan's Arctic Vortex

Reserve Winners Dog
Snowmist's Swagger

Junior Puppy Dog Class
1st Sherakan's Arctic Vortex

Open Dog Class
1st Snowmist's Swagger


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Snowmist's Xclusive Blend

Reserve Winners Bitch
Perun's Mystic Topaz

Senior Puppy Bitch Class
1st Snowmist's Xclusive Blend

12-18 Month Bitch Class
1st Perun's Mystic Topaz

Veteran Bitch Class
1st Sherakan's Arctic Savior


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Mike Jackman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Keepsake Boreal Victorious
  Soft-Coated Wheaten Terrier   31
Group 2nd   
GChS Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   27
Group 3rd   
GCh Kilmaree Torrance At Mistybrig
  Cairn Terrier   26
Group 4th    Duet's Head Of The Class   Border Terrier   18
BPIG    Ravenlore's Phantom Queen   Parson Russell Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Cairnforyou He's Got It Too At Tartnthistle
  Cairn Terrier   0
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Windham Ridge Effie Watch Me Dance

Best Puppy In Breed
Windham Ridge Effie Watch Me Dance



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Windham Ridge Effie Watch Me Dance

Senior Puppy Bitch Class
1st Windham Ridge Effie Watch Me Dance


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Shadowfax Jumpin' Jack Flash




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ispy Eons A Game Changer




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Duet's Head Of The Class

Best Of Opposite Sex
Foxrun Roschel Michaelmas Rose

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Duet's Head Of The Class


Winners Dog: (1-3-0-0)
Duet's Head Of The Class

Open Dog Class
1st Duet's Head Of The Class


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Foxrun Roschel Michaelmas Rose

Reserve Winners Bitch
Duet's Head Over Heels

Canadian Bred Bitch Class
1st Foxrun Roschel Michaelmas Rose

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Jansim Antonina

Open Bitch Class
1st Duet's Head Over Heels


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Skybar Cerulean Sins

Best Puppy In Breed
Skybar Cerulean Sins


Winners Dog: (1-0-0-0)
Skybar Cerulean Sins

Junior Puppy Dog Class
1st Skybar Cerulean Sins


4-6 Month Bitch Class
1st Adorabull Whatever It Takes


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 7 pts (1-4-2-1)
GCh Kilmaree Torrance At Mistybrig

Best Of Opposite Sex
GCh Tartnthistle's Brechin Victoria

Best Of Winners: (1-4-2-1)
Northernclan's Talisker

Best Puppy In Breed
Emjade Mystique

Select Dog
Ch Gaegordon's Aurora Blaze


Winners Dog: (1-4-2-1)
Northernclan's Talisker

Open Dog Class
1st Northernclan's Talisker

4-6 Month Dog Class
1st Cairnforyou He's Got It Too At Tartnthistle


Winners Bitch: (1-4-2-1)
Emjade Mystique

Reserve Winners Bitch
Gaegordon's Wee Gillyflower

Senior Puppy Bitch Class
1st Emjade Mystique
2nd Dorlin Welcome To Wonderland Stormynights

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gaegordon's Wee Gillyflower

Open Bitch Class
1st Cairnton's Moon Shadow


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dariant Narcissus




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wenzfoxhund Pax


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wenzfoxhund Pax

Open Dog Class
1st Wenzfoxhund Pax



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ravenlore's Phantom Queen

Best Puppy In Breed
Ravenlore's Phantom Queen



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ravenlore's Phantom Queen

Junior Puppy Bitch Class
1st Ravenlore's Phantom Queen


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Massawippi Mad Money

Best Puppy In Breed
Silvershadow Something Special



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Silvershadow Something Special

Reserve Winners Bitch
Sensations All Rise

Senior Puppy Bitch Class
1st Silvershadow Something Special

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sensations Pandemonium Plus

Open Bitch Class
1st Sensations All Rise


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Bushwell Woodland Whisper



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Bushwell Woodland Whisper

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bushwell Woodland Whisper


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 3 pts (0-0-1-3)
GCh Keepsake Boreal Victorious

Best Of Opposite Sex
Ch Erinisle's Autumn Willow

Best Puppy In Breed
Ch Diamondjewel's Agent Opal

Select Bitch
Ch Diamondjewel's Stylish One




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Clandara's Cowgirl Up

Best Of Opposite Sex
Superbs R.e.s.p.e.c.t.

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Clandara's Cowgirl Up


Winners Dog: (1-1-0-0)
Superbs R.e.s.p.e.c.t.

Open Dog Class
1st Superbs R.e.s.p.e.c.t.


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Clandara's Cowgirl Up

Open Bitch Class
1st Clandara's Cowgirl Up


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Patricia Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Lionking Blaze Of Glory
  Pekingese   45
Group 2nd   
GChB Shirmont Custom Built
  Cavalier King Charles Spaniel   44
Group 3rd   
Ch Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut
  Toy Manchester Terrier   34
Group 4th   
Ch Weylinmarsh's Billie Jean
  Coton De Tulear   31
BPIG    Amistosa's More Precious Than Gold   Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Alegria's Super Nova
  Havanese   0
Best Veteran In Group   
GCh Kellika's King Joshua From Norway
  Papillon   0
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 9 pts (2-6-1-1)
GChB Shirmont Custom Built

Best Of Opposite Sex
Ch Cempa Greta Garbo Lavenderhill

Best Of Winners: (2-6-1-1)
Londoncor Acacia

Best Puppy In Breed
Gentle Star Neverending Story


Winners Dog: (2-6-1-1)
Hartscontent Enchanted Forest

Reserve Winners Dog
Lavenderhills Cole Hauser

Canadian Bred Dog Class
1st Lavenderhills Cole Hauser

Open Dog Class
1st Hartscontent Enchanted Forest


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Bloomsbury Baby Spice



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Bloomsbury Baby Spice

Reserve Winners Bitch
Applegarden Sparkle Dust

12-18 Month Bitch Class
1st Applegarden Sparkle Dust

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bloomsbury Baby Spice
2nd Lilpawz Flip It And Reverse It

4-6 Month Bitch Class
1st Applegarden Paint With Colors Of The Wind


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Bloomsbury Biscotti Brulee

Best Of Opposite Sex
Bloomsbury Baked Brie

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Bloomsbury Biscotti Brulee


Winners Dog: (1-2-0-0)
Bloomsbury Biscotti Brulee

12-18 Month Dog Class
1st Bloomsbury Biscotti Brulee

4-6 Month Dog Class
1st Applegarden Wherever The Wind Takes Him


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Bloomsbury Baked Brie

Reserve Winners Bitch
Starry Night Life Is A Circus

Canadian Bred Bitch Class
1st Bloomsbury Baked Brie

Open Bitch Class
1st Starry Night Life Is A Circus


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Denali's Crown Jewel

Best Puppy In Breed
Ladyday's Black Magic Woman



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Denali's Circle Of Life

Reserve Winners Bitch
Ladyday's Black Magic Woman

Senior Puppy Bitch Class
1st Ladyday's Black Magic Woman

Open Bitch Class
1st Denali's Circle Of Life


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Weylinmarsh's Billie Jean




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Royal Shaklands Balboa Rocky




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 5 pts (2-4-0-0)
Amistosa's More Precious Than Gold

Best Of Opposite Sex
Seda's Ryder At Amistosa And Twinkle

Best Of Winners: (2-4-0-0)
Amistosa's More Precious Than Gold

Best Puppy In Breed
Amistosa's More Precious Than Gold


Winners Bitch: (2-4-0-0)
Amistosa's More Precious Than Gold

Reserve Winners Bitch
Delsols Tiny Dancer At Weatherford

Junior Puppy Bitch Class
1st Delsols Tiny Dancer At Weatherford

Senior Puppy Bitch Class
1st Twinkle's Positively Dreamy

Canadian Bred Bitch Class
1st Amistosa's More Precious Than Gold
2nd Twinkle's Effervescent Honey

4-6 Month Bitch Class
1st Alegria's Super Nova


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 6 pts (1-5-1-0)
GChS Maplewood's I'm Sexy And I Know It

Best Of Opposite Sex
Windwater Parkour Traceuse

Best Of Winners: (1-5-1-0)
Celtic Charles Bronson

Best Puppy In Breed
Windwater Parkour Traceuse


Winners Dog: (1-5-1-0)
Celtic Charles Bronson

Open Dog Class
1st Celtic Charles Bronson


Winners Bitch: (1-5-1-0)
Windwater Parkour Traceuse

Reserve Winners Bitch
Celtic Petit Verdot

Junior Puppy Bitch Class
1st Celtic Petit Verdot

12-18 Month Bitch Class
1st Clandara's Go Ask Alice At Ladyday
2nd Ladyday's Out Of The Ashes And Fire
3rd Windwater Don't Stop Believin'

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Windwater Parkour Traceuse


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Lionking Blaze Of Glory




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tinyprints Light The Way

Best Of Opposite Sex
Solar Smile Kimberly

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Tinyprints Light The Way


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tinyprints Light The Way

Open Dog Class
1st Tinyprints Light The Way


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Solar Smile Kimberly

12-18 Month Bitch Class
1st Solar Smile Kimberly


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fantasia Brenich Shine Like A Diamond



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut

Best Of Opposite Sex
Deebet's Time To Bloom

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Bayside's Prince Louis At McLean


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Deebet's Time To Bloom

Open Bitch Class
1st Deebet's Time To Bloom


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Justatitch Rusticpride Karma

Best Of Opposite Sex
Angel's Body Stribrne Prani

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Justatitch Rusticpride Karma

Best Puppy In Breed
Camparis Diorella

Select Bitch
Ch NicNak Judawns Double Bubble


Winners Dog: (1-3-0-1)
Angel's Body Stribrne Prani

12-18 Month Dog Class
1st Angel's Body Stribrne Prani


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Justatitch Rusticpride Karma

Reserve Winners Bitch
Shoalcreek's Justatitch Raven

Senior Puppy Bitch Class
1st Camparis Diorella

Canadian Bred Bitch Class
1st Shoalcreek's Justatitch Raven

Open Bitch Class
1st Justatitch Rusticpride Karma


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Michael Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Gumby's Bearposh Ever After
  Chinese Shar-Pei   40
Group 2nd   
Urban Art Northern Dancer
  Poodle (Standard)   33
Group 3rd   
Ch Stormin Hammie Davis Jr At Foxmoor Petite Cherie
  French Bulldog   24
Group 4th   
GCh Hallmark's Shantay You Stay
  Dalmatian   20
BPIG   
Urban Art Northern Dancer
  Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Periwrinkles After Eight
  Chinese Shar-Pei   0
Best Veteran In Group   
GChB Gumby's Bearposh Ever After
  Chinese Shar-Pei   0
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Cardi Bedford

Best Of Opposite Sex
Kennedy's Fuel The Fire At Dalhousie

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Cardi Bedford

Best Puppy In Breed
Kennedy's Fuel The Fire At Dalhousie


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Cardi Bedford

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cardi Bedford


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Jacib's Son Of Anarchy

Best Of Opposite Sex
Cherokee Legend Jacib's Lotto

Best Puppy In Breed
Thunderbulls Likkle But Tallawah Of Bulldacious



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Cherokee Legend Jacib's Lotto

Reserve Winners Bitch
Thunderbulls Likkle But Tallawah Of Bulldacious

Senior Puppy Bitch Class
1st Thunderbulls Likkle But Tallawah Of Bulldacious

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cherokee Legend Jacib's Lotto

Open Bitch Class
1st Cherokee Legend Catalina


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 6 pts (1-2-3-1)
GChB Gumby's Bearposh Ever After

Best Of Opposite Sex
GCh Gumby's Somewhere In Heaven

Best Of Winners: (1-2-3-1)
Gumby's Tutti Fruity

Best Puppy In Breed
Gumby's Tutti Fruity

Select Dog
Periwrinkles The Winning Combo With Tzowen N Xinji


Winners Dog: (1-2-3-1)
Xufei Takyllas Captain Jack

Open Dog Class
1st Xufei Takyllas Captain Jack

Veteran Dog Class
1st GChB Gumby's Bearposh Ever After


Winners Bitch: (1-2-3-1)
Gumby's Tutti Fruity

Reserve Winners Bitch
Siosalach's Cinco De Mayo

Senior Puppy Bitch Class
1st Gumby's Tutti Fruity

Canadian Bred Bitch Class
1st Siosalach's Cinco De Mayo

4-6 Month Bitch Class
1st Periwrinkles After Eight
2nd Periwrinkles Girl on Fire at Wrinkle Ranch


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Hallmark's Shantay You Stay




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Stormin Hammie Davis Jr At Foxmoor Petite Cherie

Best Of Opposite Sex
Konigliche Eltorro Si Idyllique

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Rosehall Mr Larry Luck Ashmoor

Best Puppy In Breed
GCh Stormin Hammie Davis Jr At Foxmoor Petite Cherie


Winners Dog: (1-2-1-0)
Rosehall Mr Larry Luck Ashmoor

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Rosehall Mr Larry Luck Ashmoor


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Konigliche Eltorro Si Idyllique

Reserve Winners Bitch
Bella Etoile le Bull d'Isengard

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bella Etoile le Bull d'Isengard

Open Bitch Class
1st Konigliche Eltorro Si Idyllique

4-6 Month Bitch Class
1st Konigliche Joelle Du Ciel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 9 pts (2-6-0-2)
Ch Signet Trick Or Treat

Best Of Opposite Sex
Adanac's Souped Up

Best Of Winners: (2-6-0-2)
Adanac's Souped Up

Best Puppy In Breed
Idris Lightning In A Bottle

Select Bitch
Ch Glow Ziveren Jewelen


Winners Dog: (2-6-0-2)
Adanac's Souped Up

Reserve Winners Dog
Idris Angel Of The Night

Senior Puppy Dog Class
1st Idris Angel Of The Night

Open Dog Class
1st Adanac's Souped Up


Winners Bitch: (2-6-0-2)
Denali's Got 2 Gossip

Reserve Winners Bitch
LeeAnns Glow Polka Dot Berry

Junior Puppy Bitch Class
1st Sanvars Enchantress Of Tiva

Senior Puppy Bitch Class
1st Idris Lightning In A Bottle
2nd Idris Signet Shining One

12-18 Month Bitch Class
1st LeeAnns Glow Polka Dot Berry
2nd Glow Scarlet Of The Windy Spring

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Denali's Got 2 Gossip

4-6 Month Bitch Class
1st Savaria Glow Drama Queen
2nd Savaria Glow Flashy And Sassy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 8 pts (1-8-0-0)
Urban Art Northern Dancer

Best Of Opposite Sex
Briarside U Can't Stop Me

Best Of Winners: (1-8-0-0)
Urban Art Northern Dancer

Best Puppy In Breed
Urban Art Northern Dancer


Winners Dog: (1-8-0-0)
Urban Art Northern Dancer

Senior Puppy Dog Class
1st Urban Art Northern Dancer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mardeck's The Sorcerer's Quest




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hibiscus Chisana Takaramono

Best Puppy In Breed
Hibiscus Chisana Takaramono



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hibiscus Chisana Takaramono

Senior Puppy Bitch Class
1st Hibiscus Chisana Takaramono


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Sylvia Barkey Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sylvan Argent Windsong Rocketman
  Collie (Rough)   54
Group 2nd   
Ch Casryn's Strong Focused N Fierce
  Belgian Shepherd Dog   46
Group 3rd   
GCh Laureate Diamond Is Forever
  Shetland Sheepdog   45
Group 4th   
Ch Vastgota Hot Off The Press ST
  Swedish Vallhund   42
BPIG   
Brookdale Rider To The Stars
  Collie (Rough)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Hilltop's Full Moon Over Pinewood   Miniature American Shepherd   0
Best Veteran In Group   
GCh Comeaway Destination
  Collie (Rough)   0
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Agassiz's The Great Conjunction



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 6 pts (2-3-2-0)
GChS Limelite's Tee Off

Best Of Opposite Sex
Gracerok Paint The Town Red

Best Of Winners: (2-3-2-0)
Cedarpaws Little Rock

Best Puppy In Breed
Gracerok Paint The Town Red

Select Dog
Ch Open Spirit Labakan Slovakia


Winners Dog: (2-3-2-0)
Cedarpaws Little Rock

Reserve Winners Dog
Starcreek Quintessential Of Maplewind

12-18 Month Dog Class
1st Starcreek Quintessential Of Maplewind

Open Dog Class
1st Cedarpaws Little Rock


Winners Bitch: (2-3-2-0)
Gracerok Paint The Town Red

Reserve Winners Bitch
Kirrabilli's I Do D'eclair @ Fortis

Senior Puppy Bitch Class
1st Gracerok Paint The Town Red

Canadian Bred Bitch Class
1st Northside Russian Doll

Open Bitch Class
1st Kirrabilli's I Do D'eclair @ Fortis


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Rhosown's Celebrating Our Flag

Best Of Opposite Sex
Larkslane's Hallelujah

Best Puppy In Breed
Larkslane's Jemina Not Yours



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Larkslane's Hallelujah

Reserve Winners Bitch
Larkslane's She's The One

Senior Puppy Bitch Class
1st Larkslane's Jemina Not Yours

Open Bitch Class
1st Larkslane's Hallelujah
2nd Larkslane's She's The One


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Casryn's Strong Focused N Fierce




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Asset's Name Of The Game

Best Of Opposite Sex
Hollowshot Through The Looking Glass

Best Puppy In Breed
Hollowshot Through The Looking Glass



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Hollowshot Through The Looking Glass

Reserve Winners Bitch
Hollowshot Hop To It

Senior Puppy Bitch Class
1st Hollowshot Through The Looking Glass

12-18 Month Bitch Class
1st Hollowshot Hop To It


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 7 pts (2-4-1-1)
Ch Sylvan Argent Windsong Rocketman

Best Of Opposite Sex
Brookdale Sweet Dreams

Best Of Winners: (2-4-1-1)
Brookdale Rider To The Stars

Best Puppy In Breed
Brookdale Rider To The Stars

Select Bitch
Ch Ennismoor's Liberty Belle


Winners Dog: (2-4-1-1)
Brookdale Rider To The Stars

Reserve Winners Dog
Ennismoor Rum Runner At Glasshouse

Senior Puppy Dog Class
1st Brookdale Rider To The Stars

12-18 Month Dog Class
1st Ennismoor Rum Runner At Glasshouse

Veteran Dog Class
1st GCh Comeaway Destination


Winners Bitch: (2-4-1-1)
Brookdale Sweet Dreams

Reserve Winners Bitch
Ennismoor Sailor's Enchantment

Senior Puppy Bitch Class
1st Brookdale Sweet Dreams

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ennismoor Sailor's Enchantment
2nd Comeaway Wine And Roses

Open Bitch Class
1st Omega's Don't Rain On My Parade


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Thistlebrae Affair Of The Heart

Best Puppy In Breed
Thistlebrae Faery Garden



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Thistlebrae Affair Of The Heart

Reserve Winners Bitch
Thistlebrae Faery Garden

Senior Puppy Bitch Class
1st Thistlebrae Faery Garden

Canadian Bred Bitch Class
1st Thistlebrae Affair Of The Heart


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Maplemyst's String'em Along

Best Of Opposite Sex
Ember's Dragon In The Myst

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Maplemyst's Little Brown Jug


Winners Dog: (1-1-0-1)
Ember's Dragon In The Myst

Open Dog Class
1st Ember's Dragon In The Myst


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Maplemyst's Little Brown Jug

Open Bitch Class
1st Maplemyst's Little Brown Jug

4-6 Month Bitch Class
1st Maplemyst's Sledding Under A Pine Sky


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Sablehill's Redneck Women

Best Of Opposite Sex
Hellwigg's Firestorm

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Sablehill's Redneck Women

Best Puppy In Breed
Hellwigg's Where There's Smoke


Winners Dog: (1-4-0-0)
Hellwigg's Firestorm

Open Dog Class
1st Hellwigg's Firestorm


Winners Bitch: (1-4-0-0)
Sablehill's Redneck Women

Reserve Winners Bitch
Hellwigg's Where There's Smoke

Junior Puppy Bitch Class
1st Sablehill's Miss California
2nd Sablehill's California Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Hellwigg's Where There's Smoke

Open Bitch Class
1st Sablehill's Redneck Women


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GChB Follow Me Must Have Been Love

Best Of Opposite Sex
Ch Hilltop's Whiskey On The Rox At Pinewood

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Pinewood's Rhinestone Cowgirl Of Showkayce

Best Puppy In Breed
Ch Hilltop's Whiskey On The Rox At Pinewood


Winners Dog: (1-1-1-2)
Pinewood's Cowboy Casanova

Junior Puppy Dog Class
1st Pinewood's Cowboy Casanova


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Kecskeri Gyongye Harlee

Best Of Opposite Sex
The Next Generation Of Herdabout

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Kecskeri Gyongye Harlee


Winners Dog: (1-2-0-0)
The Next Generation Of Herdabout

12-18 Month Dog Class
1st The Next Generation Of Herdabout


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Kecskeri Gyongye Harlee

Reserve Winners Bitch
Herdabout Good Golly Miss Molly

Canadian Bred Bitch Class
1st Herdabout Good Golly Miss Molly

Open Bitch Class
1st Kecskeri Gyongye Harlee


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Tasiahills First Bloom

Best Of Opposite Sex
GCh Tasiahills Endless Secret



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Tasiahills First Bloom

Reserve Winners Bitch
Bizzeeboots New Beginning

12-18 Month Bitch Class
1st Tasiahills First Bloom
2nd Bizzeeboots New Beginning


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Laureate Diamond Is Forever

Best Of Opposite Sex
Nitelatches Mandalorian

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Homespun Postscript

Best Puppy In Breed
Nitelatches Mandalorian


Winners Dog: (1-1-0-1)
Nitelatches Mandalorian

Junior Puppy Dog Class
1st Nitelatches Mandalorian


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Homespun Postscript

Open Bitch Class
1st Homespun Postscript


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Vastgota Hot Off The Press ST


Veteran Dog Class
1st Ch Vastgota Hot Off The Press ST



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Edgebrook's Blue Velvet At Eyespy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Queenly's Know Secret Heza Star

Best Of Opposite Sex
Walk In The Sky

Best Of Winners: (1-2-1-0)
O'Neill's The General's Scout

Best Puppy In Breed
Ch Queenly's Know Secret Heza Star


Winners Dog: (1-2-1-0)
O'Neill's The General's Scout

Open Dog Class
1st O'Neill's The General's Scout


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Walk In The Sky

Reserve Winners Bitch
Balletcor Olympic Victory

Open Bitch Class
1st Walk In The Sky
2nd Balletcor Olympic Victory


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit . We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By