BIS Am Can GCh Captiva Chamberlayne MrBigStuf
Setter (Irish)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Johnny - (Male)
Owner: Jill Taylor & William Alexander
Breeder: Jill Taylor
Conformation Handler: William Alexander
Website: https://www.captivakennels.com
https://captivakennels.com/pictures-and-pedigrees/the-boys/mrbigstuff/


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2022

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 N/A
Group Ranking: 2 2 2 3 N/A
All Breed Ranking: 6 8 13 16 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 3 10 12 3 1   0 1 0 0 1   2283
Win Record - 2022
Show Date
South Western Ontario Sporting Dog Club May 14 to May 15, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1
  Group 2nd   Michael Woods (Dr) 86

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Olga Gagne 76
Saturday Reserve Best In Show   Olga Gagne 278
  Group 1st   Kathrine Grant 88
Friday Group 2nd   Shawn Bennett 47
  Group 3rd   Joy Lynne Huntley 44

Show Date
Seaway Kennel Club May 06 to May 08, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Carmen Haller 36
Saturday Reserve Best In Show   Carmen Haller 230
  Group 1st   Ted Fahlgren 34
Friday Group 1st   Dianne Miller 24

Show Date
Victoria County Kennel Club April 29 to May 01, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 0
  Group 3rd   Ann Felske-Jackman 78
Saturday Group 2nd   Patricia Lanctot 40
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 2nd   Michael Lanctot 40
Friday Group 2nd   Sylvia Barkey 33
  Group 2nd   Mike Jackman 33
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
  Best Of Breed   Mike Jackman 0

Show Date
Champlain Dog Club April 14 to April 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elaine Whitney 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Elaine Whitney 39
Saturday Best In Show   Elaine Whitney 275 *
  Best Of Breed   Robert Whitney 3 (0-3-1-0)
  Group 1st   Robert Whitney 50
Friday Best Of Breed   Tony Vandendool 3 (0-3-1-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Lana Ferguson 3 (0-3-1-0)
  Group 3rd LTD Breed Show Lana Ferguson 42
  Group 1st   Tony Vandendool 57
Thursday Best Of Breed   Lee Steeves 3 (0-3-1-0)

Show Date
Wildwood Kennel Club April 08 to April 10, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Group 2nd   Tempest Deptuch 45 (1-3-1-1)
Saturday Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 2nd   Kristen Francis 51 (1-4-1-1)
Friday Best Of Breed   Jaime Ganoza 0
  Group 1st   Jaime Ganoza 37

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Danik Dancause 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 70 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Genevieve Munro 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Thora Brown 124 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Dana Garcia Tice 0
  Group 2nd   Dana Garcia Tice 115

Show Date
Wildwood Kennel Club February 03 to February 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Mary White 58 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Mary White 0
Saturday Group 2nd   James Reynolds 61 (1-2-1-1)
  Best Of Breed   James Reynolds 0
Friday Group 2nd   Sharon Derrick 62 (1-2-1-1)
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
Thursday Reserve Best In Show   Darle Heck 199
  Group 1st   Darle Heck 40
  Best Of Breed   Darle Heck 0

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 1 1 1 1 2
Group Ranking: 27 27 24 18 31
All Breed Ranking: 124 116 100 72 111

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 2 2 2   0 0 0 0 0   554
Win Record - 2021
Show Date
Oakville & District Kennel Club September 10 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Garth Gourlay 1 (0-0-2-0)
  Group 4th   Denis Kuzelj 81
Saturday Best Of Breed   Davor Javor 2 (0-1-2-0)
  Group 1st   Davor Javor 130
Friday Best Of Breed   Michelle Scott 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Michelle Scott 82

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 13 to August 15, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Group 2nd   Kathrine Grant 50
Saturday Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Group 2nd   Michael Hill 52
Friday Winners Dog   Bruce Owen (1-0-0-0)
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Winners Dog   Joan Colbourn (1-0-0-0)
  Best Of Breed   Joan Colbourn 0
  1st Open Dog Class   Bruce Owen N/A
  1st Open Dog Class   Joan Colbourn N/A
  Group 1st   Bruce Owen 26

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 31 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Nancy Tibben 52
  Winners Dog   Nancy Tibben (1-0-0-0)
  Best Of Breed   Nancy Tibben 0
  1st Open Dog Class   Nancy Tibben N/A
Saturday 1st Open Dog Class   Jeremy Browne N/A
  Group 3rd   Jeremy Browne 81
  Winners Dog   Glen Stark (1-0-0-0)
  Best Of Breed   Glen Stark 0

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By