St. Catharines & District Kennel & Obedience Club
Sunday, August 14, 2022



Related Results

Obedience

Friday, August 12 (Obedience Trial-1)
Saturday, August 13 (Obedience Trial-2)
Sunday, August 14 (Obedience Trial-3)

Rally Obedience

Friday, August 12 (Rally Trial-1)
Saturday, August 13 (Rally Trial-2)
Sunday, August 14 (Rally Trial-3)



Results courtesy of:

-- Helene Belanger --
AmGCh/CanCh Ch Fiery Fame Vow Of Love AOM
"Ernie"
Owner: B. Carlson, H. Belanger, J. Parker, L. Rofel
Handler: Helene Belanger & Brenda Carlson
www.sassytails.com


Best In Show
Judge: Dianne Miller
Borzoi  
GChS Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
Points: 190 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Dianne Miller
Australian Shepherd  
GChS Limelite's Tee Off
Points: 170
Best Puppy In Show
Judge: Dianne Miller
Doberman Pinscher  
GCh Angeldream Calling All Angels
Best Baby Puppy In Show
Judge: Dianne Miller
Soft-Coated Wheaten Terrier  
Keepsake's Fashion Icon
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: Dianne Miller
Chihuahua (Long Coat)   South Fork's Fashion Diva








Group 1 - Dianne Miller Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Danrich On D'Run To Maktawae
  Retriever (Labrador)   35
Group 2nd   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   25
Group 3rd   
GCh Carnaby Especially Rockette
  Spaniel (English Cocker)   24
Group 4th   
GCh Leaside's California Blues
  Pointer (German Short-Haired)   22
BPIG   
Dolce Vita Montefalco at Oryxes
  Lagotto Romagnolo   N/A
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dolce Vita Montefalco at Oryxes

Best Puppy In Breed
Dolce Vita Montefalco at Oryxes


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dolce Vita Montefalco at Oryxes

Senior Puppy Dog Class
1st Dolce Vita Montefalco at Oryxes


Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Brackenmoor Royal Finest



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 4 pts (0-1-3-1)
GChG Leaside's California Blues

Best Of Opposite Sex
Skypoint's Finesse

Select Dog
GCh Springrun's Hotter Than That

Select Bitch
GCh Whisperfield Classico Madiera



Winners Bitch: (0-1-3-1)
Skypoint's Finesse

12-18 Month Bitch Class
1st Skypoint's Finesse

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 6 pts (3-1-2-1)
GChB Starlings Baileymist Muskokan

Best Of Opposite Sex
Ch Baileymist Never Gonna Look Back

Best Of Winners: (3-1-2-1)
Grayvalley's Harley Quinn Romance

Best Puppy In Breed
Ch Baileymist Never Gonna Look Back

Select Dog
GChEx Ambertru's R U Lonesome Tonight


Winners Dog: (3-1-2-1)
Fly Golden Foucault

Reserve Winners Dog
Grayvalley's X Factor

Junior Puppy Dog Class
1st Dreamstorie Miracle In Paradise

Senior Puppy Dog Class
1st Fly Golden Foucault

Open Dog Class
1st Grayvalley's X Factor

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 9 pts (1-8-1-0)
GChEx Danrich On D'Run To Maktawae

Best Of Opposite Sex
Kriscoland's Brilliance

Best Of Winners: (1-8-1-0)
Kriscoland's Brilliance

Best Puppy In Breed
Danrich Maktawae Lightning Bug


Winners Dog: (1-8-1-0)
Evenstar's Koba's Higgins

Open Dog Class
1st Evenstar's Koba's Higgins

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Oryxes Thick As Thieves

Best Puppy In Breed
Oryxes Thick As Thieves


Winners Dog: (2-0-0-0)
Oryxes Thick As Thieves

Reserve Winners Dog
Oryxes Heart And Soul For Glenmave

Junior Puppy Dog Class
1st Oryxes Heart And Soul For Glenmave

Canadian Bred Dog Class
1st Oryxes Thick As Thieves


Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Carnaby Especially Rockette

Best Of Opposite Sex
GCh Cockerlea's Drum Solo



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rolyart's Sound Of Thunder



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Ourdream's Cosmic Disturbance


Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChB Wynder's At First Sight

Best Of Opposite Sex
Trax Highland Piper

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Trax Highland Piper

Best Puppy In Breed
Cazaway Zyrcon Rebellious Gem Of Crown


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Trax Highland Piper

Open Bitch Class
1st Trax Highland Piper





Group 2 - Lucie Paradis (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   19
Group 2nd   
GChS Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   18
Group 3rd   
GCh Akissla Z'Bee's The Great Escape To Terrapin
  Saluki   17
Group 4th   
GChB Lyrical's Let Me Tell You
  Afghan Hound   16
BPIG    Sardula Lotus Elise   Afghan Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Pennieslogon One Way Ticket To Ride   Basset Hound   0
Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChS Lyrical's Let Me Tell You

Best Of Opposite Sex
GCh Agha Djari White Oleander

Best Puppy In Breed
Sardula Lotus Elise



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Sardula Lotus Elise

Junior Puppy Bitch Class
1st Sardula Lotus Elise

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Habari's Aurelia By Heart Beat Ttlover


Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Lake & Shield's Wonder Strijder

Best Of Opposite Sex
Pennies Sophie Lansor

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Bonsecours There Goes My Hero


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Pennies Sophie Lansor

Open Bitch Class
1st Pennies Sophie Lansor

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Foxtail's Race To The Finish



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Magik Rainbow Rafael


Winners Dog: (1-0-0-0)
Magik Rainbow Rafael

Open Dog Class
1st Magik Rainbow Rafael


Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Chilcotin's Silver Cloud



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Antonius Vertragus Sage-Bacchante

Best Puppy In Breed
Antonius Vertragus Sage-Bacchante



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Antonius Vertragus Sage-Bacchante

Junior Puppy Bitch Class
1st Antonius Vertragus Sage-Bacchante

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Estet Classic Odalisque



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Wolfholms Notorious At Wolfglen 2nd



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Ch Foxtrot's Lethal Kiss

Best Of Opposite Sex
Ridgeville's Jemma Of HW

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Terracotta's Here Comes The Sun-Kissed

Best Puppy In Breed
Ridgeville's Jemma Of HW

Select Dog
Ch Ridgeville's Sansone Of HW


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Ridgeville's Jemma Of HW

Reserve Winners Bitch
Foxtrot's Legacy Here Comes The Sun

Junior Puppy Bitch Class
1st Foxtrot's Legacy Here Comes The Sun

Senior Puppy Bitch Class
1st Ridgeville's Jemma Of HW

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Akissla Z'Bee's The Great Escape To Terrapin







Group 3 - Dianne Miller Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Snowmist's Willow
  Siberian Husky   31
Group 2nd   
GChS Wendorf's One'der Boy V Ruler
  Doberman Pinscher   27
Group 3rd   
Ch Brynjulf Dont Look Now At Pyrview
  Great Pyrenees   21
Group 4th   
GChB Fado's Estrelaleal Rei
  Portuguese Water Dog   20
BPIG   
GCh Angeldream Calling All Angels
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Eugen Vittoria Nera Lady In Red   Schnauzer (Giant)   0
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Marqways Born Into Royalty



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Xelascon Head Over Heels

Best Of Opposite Sex
Xelascon Hindsight Twenty/Twenty

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Xelascon Head Over Heels


Winners Dog: (1-1-0-0)
Xelascon Hindsight Twenty/Twenty

12-18 Month Dog Class
1st Xelascon Hindsight Twenty/Twenty


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Xelascon Head Over Heels

Open Bitch Class
1st Xelascon Head Over Heels

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GChG Wendorf's One'der Boy V Ruler

Best Of Opposite Sex
GChB Angeldream Calling All Angels

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Arket's Diamond Select

Best Puppy In Breed
GChB Angeldream Calling All Angels

Select Dog
GCh Gatehouse N Berkeley's High Roller


Winners Dog: (1-2-2-1)
Kin's V Nightflight Double Dare

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Kin's V Nightflight Double Dare


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Arket's Diamond Select

Reserve Winners Bitch
Kin's Popcorn With Maple Syrup

12-18 Month Bitch Class
1st Arket's Diamond Select

Open Bitch Class
1st Kin's Popcorn With Maple Syrup

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Naku's Sweet Emotions

Best Puppy In Breed
Naku's Sweet Emotions



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Naku's Sweet Emotions

Reserve Winners Bitch
EverEndeavor What's Up Wanda

Senior Puppy Bitch Class
1st Naku's Sweet Emotions

Open Bitch Class
1st EverEndeavor What's Up Wanda

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChB Jerdans The Great Code

Best Of Opposite Sex
Danetastix Freya Of Strongbow



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Danetastix Freya Of Strongbow

Reserve Winners Bitch
Segen Kalinas Reign At Strongbow

Canadian Bred Bitch Class
1st Danetastix Freya Of Strongbow

Open Bitch Class
1st Segen Kalinas Reign At Strongbow

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Brynjulf Dont Look Now At Pyrview

Best Puppy In Breed
Brynjulf Dont Look Now At Pyrview



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Brynjulf Dont Look Now At Pyrview

Junior Puppy Bitch Class
1st Brynjulf Dont Look Now At Pyrview

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GChB Esmonds Canadian Shield

Best Of Opposite Sex
Roxanhaus' Royal Flush

Best Puppy In Breed
Roxanhaus' Royal Flush

Select Dog
Ch Roxanhaus' Mr Daydream



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Roxanhaus' Royal Flush

Junior Puppy Bitch Class
1st Roxanhaus' Royal Flush

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Eugen I-Ra A Handsome Boy


Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Ch Snowmist's Willow

Best Of Opposite Sex
Snowmist's Zeo

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Tundrafoots Seven Of Nine

Best Puppy In Breed
GCh Snowmist's Zenith

Select Bitch
GCh Snowmist's Zenith


Winners Dog: (1-1-0-2)
Snowmist's Zeo

Junior Puppy Dog Class
1st Snowmist's Zeo


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Tundrafoots Seven Of Nine

Open Bitch Class
1st Tundrafoots Seven Of Nine

4-6 Month Bitch Class
1st Snowmist's Audrey





Group 4 - Lucie Paradis (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   27
Group 2nd   Ch RexRoth's Cup Of Tea   Norfolk Terrier   25
Group 3rd    German Samurai V. Paradise Of Wind   West Highland White Terrier   24
Group 4th   
Thunderally's Cracklin Rose
  Bull Terrier (Miniature)   16
BPIG   
Thunderally's Cracklin Rose
  Bull Terrier (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Keepsake's Fashion Icon
  Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Mirabel The Shooting Star Of Gem Airedales

Best Puppy In Breed
Pridestar The One To Shine



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Traymar Terrydale HK Just Grace

Reserve Winners Bitch
Pridestar The One To Shine

Junior Puppy Bitch Class
1st Pridestar The One To Shine

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Traymar Terrydale HK Just Grace

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lamz I Must Be Dreaming

Best Puppy In Breed
Lamz I Must Be Dreaming



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lamz I Must Be Dreaming

Senior Puppy Bitch Class
1st Lamz I Must Be Dreaming

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChG Roschel Foxrun Thistle Do



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Thunderally's Cracklin Rose

Best Puppy In Breed
Thunderally's Cracklin Rose

Select Bitch
Ch Thunderally's Shining Starr



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Thunderally's Cracklin Rose

Senior Puppy Bitch Class
1st Thunderally's Cracklin Rose

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Skyedreamer Fusilier's Sgian Dubh



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart's I'm Not For Everyone



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Moonshadows Fantasy Child

Best Of Opposite Sex
GCh Thunder Dragon Ilunari

Best Puppy In Breed
Moonshadows Fantasy Child



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Moonshadows Fantasy Child

Junior Puppy Bitch Class
1st Moonshadows Fantasy Child

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB RexRoth's Cup Of Tea



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Burway Not My First Rodeo @ Pyxis

Best Of Opposite Sex
Sundancer's Lucky Seven @ Bur-way

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Burway Not My First Rodeo @ Pyxis

Best Puppy In Breed
Burway Not My First Rodeo @ Pyxis

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Silvershadow Something Special



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Silvershadow Something Special

12-18 Month Bitch Class
1st Silvershadow Something Special

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Gemma Stonehenge Attitude Pinot Noir


Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Sandywheat's Brown-Eyed Girl

Select Bitch
GCh Sandywheat's Celtic Senorita



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Sandywheat's Brown-Eyed Girl

Open Bitch Class
1st Sandywheat's Brown-Eyed Girl

4-6 Month Bitch Class
1st Keepsake's Fashion Icon

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 7 pts (3-5-0-0)
German Samurai V. Paradise Of Wind

Best Of Opposite Sex
Skyehigh's Picture Of The Bay

Best Of Winners: (3-5-0-0)
German Samurai V. Paradise Of Wind

Best Puppy In Breed
Alba The Fireball





Group 5 - Lucie Paradis (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChS CurlyQ's Firehouse Inferno
  Pug   32
Group 2nd   
GChS Sassytails I Go Commando
  Chinese Crested Dog   30
Group 3rd   
GCh Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut
  Toy Manchester Terrier   29
Group 4th   
Ch WeylinMarsh's Thyme After Time
  Havanese   28
BPIG   
Ch WeylinMarsh's Thyme After Time
  Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group   
CurlyQ's Sassy Lil Diva
  Pug   0
Best BBE In Group    South Fork's Fashion Diva   Chihuahua (Long Coat)   0
Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
South Fork's Fashion Diva

Best Of Opposite Sex
GCh Miso Found My Courage

Best Puppy In Breed
GCh Miso Found My Courage



Winners Bitch: (0-3-1-0)
South Fork's Fashion Diva

Reserve Winners Bitch
Applegarden Sparkle Dust

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st South Fork's Fashion Diva
2nd Applegarden Paint With Colors Of The Wind

Open Bitch Class
1st Applegarden Sparkle Dust

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (4-0-0-0)
Krispin Hi Roller

Best Puppy In Breed
Applegarden Wherever The Wind Takes Him


Winners Dog: (4-0-0-0)
Krispin Hi Roller

Reserve Winners Dog
Applegarden Wherever The Wind Takes Him

Junior Puppy Dog Class
1st Guichon's Comedy Relief

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Applegarden Wherever The Wind Takes Him

Open Dog Class
1st Krispin Hi Roller
2nd Bloomsbury Bagginson


Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sassytails I Go Commando



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Weylinmarsh's Billie Jean



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time

Best Of Opposite Sex
Migdolas Mano Gentis

Best Of Winners: (1-3-1-2)
Migdolas Mano Gentis

Best Puppy In Breed
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time


Winners Dog: (1-3-1-2)
Migdolas Mano Gentis

Senior Puppy Dog Class
1st Migdolas Mano Gentis


Winners Bitch: (1-3-1-2)
Twinkle's Victrix Per Aspera Ad Astra

Reserve Winners Bitch
Delsols Candle In The Wind

Junior Puppy Bitch Class
1st Twinkle's Victrix Per Aspera Ad Astra
2nd Willowgates Whole Lotta Love

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Delsols Candle In The Wind

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Njoy's Meso

Best Of Opposite Sex
Velvet Dream Njoy Goscinska Przystan

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Njoy's Meso

Best Puppy In Breed
Njoy's Meso


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Njoy's Meso

Reserve Winners Bitch
Njoy's Omi

Junior Puppy Bitch Class
1st Njoy's Meso
2nd Njoy's Omi

12-18 Month Bitch Class
1st First Caramel Lady Njoy Goscinska Przystan

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch Diamondsun's Yolo

Best Of Opposite Sex
Heaven Sent Kensi Sunshine And Gunpowder

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Rockalily's Othello at Redbrant

Best Puppy In Breed
Ch Diamondsun's Yolo

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Lynroys U R My Everything Queen Abi

Best Of Opposite Sex
Black Gold Is Jammin' With Lynroys

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Lynroys U R My Everything Queen Abi

Best Puppy In Breed
Black Gold Is Jammin' With Lynroys


Winners Dog: (1-2-0-0)
Black Gold Is Jammin' With Lynroys

Senior Puppy Dog Class
1st Black Gold Is Jammin' With Lynroys

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChG CurlyQ's Firehouse Inferno

Select Dog
GChB Siosalach's Hammin It Up



4-6 Month Bitch Class
1st CurlyQ's Sassy Lil Diva

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
SouthFork's Tango

Select Bitch
GCh Justatich Thayla



Winners Bitch: (0-1-0-1)
SouthFork's Tango

Open Bitch Class
1st SouthFork's Tango





Group 6 - Lucie Paradis (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Hallmark's Shantay You Stay
  Dalmatian   17
Group 2nd   
GCh Idecleir Desiderata Troubadour
  Lhasa Apso   16
Group 3rd   
Periwrinkles After Eight
  Chinese Shar-Pei   15
Group 4th   
Ch Shente's Turn Back Time With Schutzu
  Shih Tzu   12
BPIG   
Periwrinkles After Eight
  Chinese Shar-Pei   N/A
Best Baby Puppy In Group   
BedlamAcres I'm Not A Killer
  Dalmatian   0
Best BBE In Group   
Chariots Rising Star
  Shih Tzu   0
Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley

Best Puppy In Breed
Ch Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Periwrinkles After Eight

Best Puppy In Breed
Periwrinkles After Eight

Select Bitch
Ch Willo N Yu Kous Que Sera Sera Tzowen



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Periwrinkles After Eight

Reserve Winners Bitch
Periwrinkles Girl on Fire at Wrinkle Ranch

Junior Puppy Bitch Class
1st Periwrinkles After Eight

Canadian Bred Bitch Class
1st Periwrinkles Girl on Fire at Wrinkle Ranch

4-6 Month Bitch Class
1st TaipanPalace N Gumby's Its All About The B

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Hallmark's Shantay You Stay


Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Fullofbull's Wherefore Art Thou Romeo

Best Of Opposite Sex
Barknbwild's A Hard Nut To Crack

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Fullofbull's Wherefore Art Thou Romeo

Best Puppy In Breed
Fullofbull's Wherefore Art Thou Romeo


Winners Dog: (1-1-0-0)
Fullofbull's Wherefore Art Thou Romeo

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Fullofbull's Wherefore Art Thou Romeo


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Barknbwild's A Hard Nut To Crack

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Barknbwild's A Hard Nut To Crack

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Daveren's Time Stands Still

Best Of Opposite Sex
Daveren's Swallow The Moon

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Daveren's Time Stands Still

Best Puppy In Breed
Daveren's Swallow The Moon


Winners Dog: (1-2-0-0)
Daveren's Time Stands Still

12-18 Month Dog Class
1st Daveren's Time Stands Still


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Daveren's Swallow The Moon

Reserve Winners Bitch
Supervictus Poison Ivy

Senior Puppy Bitch Class
1st Daveren's Swallow The Moon

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Supervictus Poison Ivy

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Keepsake The Rhythm Is A Ride

Best Of Opposite Sex
Rickees Hocus Pocus



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Rickees Hocus Pocus

Open Bitch Class
1st Rickees Hocus Pocus

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Idecleir Desiderata Troubadour



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Hibiscus Chisana Takaramono



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Shente's Turn Back Time With Schutzu

Best Of Opposite Sex
Chariots Rising Star

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Chariots Rising Star

Best Puppy In Breed
GCh Shente's Turn Back Time With Schutzu


Winners Dog: (2-1-1-0)
Parkway He's Got Pizzazz

Reserve Winners Dog
Parkway's Little Brother

Senior Puppy Dog Class
1st Parkway He's Got Pizzazz

12-18 Month Dog Class
1st Parkway's Little Brother

4-6 Month Dog Class
1st Roxini's A Goner For Trueaires


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Chariots Rising Star

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chariots Rising Star



Group 7 - Dianne Miller Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Limelite's Tee Off
  Australian Shepherd   23
Group 2nd    Windfall's The Comeback Kid   German Shepherd Dog   16
Group 3rd   
GCh Laureate Diamond Is Forever
  Shetland Sheepdog   10
Group 4th   
GCh Stonecroft's Star Seeking
  Welsh Corgi (Pembroke)   9
BPIG    Cantrys Vom Burgimwald   German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
McComb's nimm den Bosewicht
  Belgian Shepherd Dog   0
Best BBE In Group    Faerietale Alexa   Welsh Corgi (Pembroke)   0
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Byeyo's Gonna Get Me Sum



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 6 pts (2-2-3-0)
GChG Limelite's Tee Off

Best Of Opposite Sex
Downunder's Real Wild Child

Best Of Winners: (2-2-3-0)
Downunder's Don't Stop Me Now

Best Puppy In Breed
Downunder's Don't Stop Me Now

Select Dog
Ch AusableRvr's No Time To Die


Winners Dog: (2-2-3-0)
Downunder's Don't Stop Me Now

Reserve Winners Dog
Wenlisa's Equal Opportunity

Junior Puppy Dog Class
1st Downunder's Don't Stop Me Now

Open Dog Class
1st Wenlisa's Equal Opportunity


Winners Bitch: (2-2-3-0)
Downunder's Real Wild Child

Reserve Winners Bitch
Gulfstream Steele Legend

Junior Puppy Bitch Class
1st Downunder's Real Wild Child

Open Bitch Class
1st Gulfstream Steele Legend

4-6 Month Bitch Class
1st Vex'ahlia




4-6 Month Dog Class
1st McComb's nimm den Bosewicht


Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Asset's Never Say Never



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Colwick's News Flash



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
Windfall's The Comeback Kid

Best Of Opposite Sex
Windfall's National Anthem

Best Of Winners: (2-3-0-1)
Windfall's The Comeback Kid

Best Puppy In Breed
Cantrys Vom Burgimwald

Select Bitch
Ch Jia Von Datschiburg


Winners Dog: (2-3-0-1)
Windfall's The Comeback Kid

Reserve Winners Dog
Willy Vom Burgimwald

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Windfall's The Comeback Kid

Open Dog Class
1st Willy Vom Burgimwald


Winners Bitch: (2-3-0-1)
Windfall's National Anthem

Reserve Winners Bitch
Cantrys Vom Burgimwald

Junior Puppy Bitch Class
1st Cantrys Vom Burgimwald

Open Bitch Class
1st Windfall's National Anthem
2nd Fergie Von Amalaberg

4-6 Month Bitch Class
1st Babs Vom Burgimwald

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChS Keecams Almond Joy 2E

Best Of Opposite Sex
Ch Red Rock A Need For Speed

Best Puppy In Breed
Arklys Girls Just Wanna Have Fun



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Arklys Girls Just Wanna Have Fun

Reserve Winners Bitch
Blue Elk N Moonbaby Custom Made Model

Junior Puppy Bitch Class
1st Blue Elk N Moonbaby Custom Made Model

Senior Puppy Bitch Class
1st Arklys Girls Just Wanna Have Fun

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Laureate Diamond Is Forever



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChB Stonecroft's Star Seeking

Best Of Opposite Sex
Faerietale Alexa



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Faerietale Alexa

Reserve Winners Bitch
Ravinel Spellbound By The Moon

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Faerietale Alexa
2nd Ravinel Spellbound By The Moon

4-6 Month Bitch Class
1st Classics Kenya Be Cute
2nd Ravinel The Black Dahlia

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By