AM. GCHG. & CAN. GCHS. Wendorf's One'der Boy V Ruler
Doberman Pinscher
(Click on breed to view standings)

Call Name: Tig - (Male)
Owner: Sandy & Michael Gelinas , Jacqueline Wendt, Hillary Zimmerman
Breeder: Jacqueline Wendt & Hillay Zimmerman
Handler:
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2022

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 5 5 6 15 14
All Breed Ranking: 21 21 22 83 73

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 2 13 5 3 3   0 0 0 0 0   1600
Win Record - 2022
Show Date
Sarnia Kennel Club July 01 to July 04, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Cheryl Paterson 28
Friday Group 2nd   Carol Graham 18

Show Date
Ontario County Kennel Club June 10 to June 12, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Michael Hill 160
  Group 1st   Jo Ann Pavey 32
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 7 (2-4-1-1)
Saturday Reserve Best In Show   Pamela Bruce 185
  Group 1st   Michael Hill 40
  Best Of Breed   Michael Hill 5 (1-4-1-0)
Friday Group 2nd   Raymond Lariviere 24 (1-0-0-0)
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 6 (1-4-1-1)

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed LTD Breed Show Lee Anne Bateman 7
  Select Dog   Paul Stanton N/A

Show Date
Ottawa Kennel Club May 27 to May 29, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Rowbotham 4 (0-3-1-1)
  Group 4th   Robert Rowbotham 32
Saturday Best Of Breed   Heather Langfeld 4 (0-3-1-1)
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 4 (0-2-1-2)
  Group 4th   Heather Langfeld 35
  Group 1st   Cheryl Paterson 40
Friday Best Of Breed   Melody Roth 3 (0-2-1-1)
  Group 1st   Melody Roth 40

Show Date
K-W Kennel Club May 21 to May 23, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Ron Mahon 211 *
  Best Of Breed   Shirley Bell 6 (2-3-1-1)
  Group 1st   Shirley Bell 45
Sunday Group 2nd LTD Breed Show Philip Wendling 43 (4-3-2-1)
  Best Of Breed   Doris Willis 9 (4-3-2-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Philip Wendling 9 (4-3-2-1)
  Group 1st   Doris Willis 51
Saturday Best In Show   Doris Willis 289 *
  Group 1st   Ron Mahon 44
  Best Of Breed   Ron Mahon 5 (2-2-1-1)

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Olga Gagne 30
  Best Of Breed   Olga Gagne 3 (1-0-2-1)
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 2 (1-0-2-0)
Friday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Kathrine Grant 24
  Group 3rd   Joy Lynne Huntley 23
  Best Of Breed   Kathrine Grant 1 (1-0-1-0)

Show Date
Seaway Kennel Club May 06 to May 08, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Carmen Haller 42
  Best Of Breed   Carmen Haller 10
Saturday Group 1st   Barbara Arndt 51
  Best Of Breed   Barbara Arndt 8
Friday Group 2nd   Carol Gray 30
  Best Of Breed   Carol Gray 5

Show Date
Wildwood Kennel Club April 08 to April 10, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 7 (4-0-1-3)
  Group 3rd   Kristen Francis 36
Saturday Best Of Breed   Jaime Ganoza 11 (5-2-1-4)
Friday Best Of Breed   Tempest Deptuch 6 (3-0-2-2)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog LTD Breed Show Dana Garcia Tice N/A
Saturday Select Dog   Pierrette McLean N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 19 to February 21, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Karen Day 9 (3-4-1-2)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 03 to February 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Mary White 44 (2-1-0-1)
  Best Of Breed   Mary White 5 (0-0-3-3)
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Darle Heck 5 (0-0-3-3)
  Group 3rd LTD Breed Show Darle Heck 43
  Group 4th   James Reynolds 42
  Best Of Breed   James Reynolds 5 (0-1-2-3)
Friday Group 1st   Sharon Derrick 44
  Best Of Breed   Sharon Derrick 5 (1-2-2-1)

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 2 3 3 3 4
Group Ranking: 6 9 11 12 13
All Breed Ranking: 29 55 57 51 46

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 4 9 2 0 1   0 0 0 0 0   1667
Win Record - 2021
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 10 to December 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Arndt 10 (4-3-1-3)
  Group 1st   Barbara Arndt 67
Saturday Reserve Best In Show   Pamela Bruce 313
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 8 (4-2-1-2)
  Group 1st   Jocelyne Gagne 78
Friday Reserve Best In Show   Irene Latchford 235
  Best Of Breed LTD Breed Show Tannis Postma 10 (4-3-2-2)
  Best Of Breed   Dann Wilson 10 (4-4-2-1)
  Group 1st LTD Breed Show Tannis Postma 55 (4-3-2-2)
  Group 1st   Irene Latchford 57

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 12 to November 14, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Anik Primeau 7 (0-5-2-1)
  Group 4th   Anik Primeau 42
Saturday Best Of Breed   Cheryl Paterson 8 (0-5-3-1)
  Group 2nd   Cheryl Paterson 55
Friday Best Of Breed   Janet Lobb 7 (1-4-2-1)
  Group 1st   Janet Lobb 44

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 29 to October 31, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Hal Biermann N/A
Saturday Best Of Breed   Wendy Maisey 12 (1-6-4-2)
Friday Best Of Breed   Grant Townsend 8 (1-5-2-1)
  Group 2nd   Grant Townsend 76 (1-3-0-3)

Show Date
Seaway Kennel Club September 04 to September 06, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Stephen Dainard 121
  Group 1st   Kristen Francis 24
  Best Of Breed   Kristen Francis 6 (3-2-2-0)
Saturday Best In Show   Kristen Francis 129 *
  Group 1st   Stephen Dainard 22
  Best Of Breed   Stephen Dainard 3 (2-1-1-0)

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 13 to August 15, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Kathrine Grant 247
  Best Of Breed   Kathrine Grant 4 (2-1-2-0)
  Group 1st   Kathrine Grant 52
Saturday Best In Show   Michael Hill 271 *
  Best Of Breed   Michael Hill 3 (1-1-2-0)
  Group 1st   Michael Hill 56

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 4 4 4 4 4
Group Ranking: 23 23 22 22 22
All Breed Ranking: 144 139 127 121 119

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 5 7 6 9   0 0 0 0 0   707
Win Record - 2019
Show Date
Essex County Kennel Club August 31 to September 02, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Judith Taylor 2 (0-1-2-0)
  Group 1st   Judith Taylor 10
Sunday Best Of Breed   Ann Hennigan 2 (0-1-2-0)
  Best Of Breed   Dana Cline 2 (0-1-2-0)
  Group 1st   Ann Hennigan 16
  Group 2nd   Dana Cline 15
Saturday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 2 (0-1-2-0)
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Rosemary Shoreman 16
  Group 1st   Phyllis Pancel 16

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club August 30 to August 30, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Reserve Best In Show   Kristen Francis 77
  Best Of Breed   Peter Machen 2 (0-1-2-0)
  Best Of Breed   Kristen Francis 2 (0-1-2-0)
  Group 2nd   Peter Machen 6
  Group 1st   Kristen Francis 7

Show Date
Markham Kennel Club August 20 to August 21, 2019
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 4th   Tim Doxtater 31
  Best Of Breed   Tim Doxtater 7 (1-6-1-0)
Tuesday Group 4th   Wendy Schira 31
  Best Of Breed   Wendy Schira 5 (0-5-1-0)

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Guy Jeavons 37
  Best Of Breed   Guy Jeavons 4
Saturday Group 3rd   Kim Meredith-Cavanna 39
  Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 6
Friday Best Of Breed   Bruce Owen 2
  Group 2nd   Marilyn O'Neill 35
  Group 4th   Bruce Owen 19
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 2

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 31 to August 02, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Letitia Bett 1 (1-0-1-0)
Thursday Best Of Breed   Dianne Miller 2 (1-0-1-1)
  Best Of Breed   Elaine Whitney 2 (1-0-1-1)
  Group 4th   Dianne Miller 16
  Group 2nd   Elaine Whitney 19
Wednesday Best Of Breed   Rick Fehler 3 (1-0-2-1)
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 3 (1-0-2-1)
  Group 2nd   Rick Fehler 21
  Group 3rd   Joy Lynne Huntley 17

Show Date
London Canine Association July 12 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Philip Wendling 2 (1-1-1-0)
  Group 4th   Philip Wendling 21
Saturday Best Of Breed   Ed Wild 3 (1-2-1-0)
  Group 4th   Ed Wild 23
Friday Best Of Breed   Stewart Dankner 1 (0-1-1-0)

Show Date
Kawartha Kennel Club July 06 to July 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 1 (0-0-2-0)
  Group 3rd   Thomas Alexander 27
  Best Of Breed   Patricia Taylor 1 (0-0-2-0)
Saturday Best Of Breed   Irene Latchford 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Joe Lobb 1 (0-0-2-0)
  Group 3rd   Joe Lobb 26

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 04 to July 05, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Avery Gaudin 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Mike Jackman 2 (1-1-1-0)
  Group 3rd   Avery Gaudin 20
  Group 4th   Mike Jackman 19
Thursday Best Of Breed   Nancy Tibben 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Group 2nd   Nancy Tibben 24
  Group 4th   Doug Gaudin 12

Show Date
K-W Kennel Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Kim Leblanc 9 (5-3-2-0)
  Group 2nd   Kim Leblanc 37
Sunday Select Dog   Wendy Paquette N/A

Show Date
Forest City Kennel Club May 10 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Denys Janssen N/A

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 23 to March 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Schira 5 (3-0-2-1)
  Best Of Breed   Karl Erik Johansson 4 (2-0-2-1)
  Group 3rd   Karl Erik Johansson 44
Saturday Best Of Breed   Jon Cole 4 (3-1-1-0)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 07 to February 10, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Carlos Navarro Seemann N/A
  Best Of Breed   Carlos Navarro Seemann 10 (2-5-3-1)
Friday Best Puppy In Breed   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 10 (3-4-3-1)
  BPIG   Sue-Ellyn Rempel N/A
Thursday Winners Dog   Alison Jones (Dr) (2-5-1-0)

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 77 75 73 67 N/A
Group Ranking: 737 714 673 647 N/A
All Breed Ranking: 4534 4418 4229 4071 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   3
Win Record - 2018
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday 1st Senior Puppy Dog Class   Mary Spinelli N/A
  Winners Dog   Mary Spinelli (4-4-4-2)
  Best Of Winners   Mary Spinelli (4-4-4-2)
Friday Best Puppy In Show   Wendy Maisey N/A
  Best Puppy In Breed   Brenda Wilson N/A
  Best Of Winners   Brenda Wilson (4-3-4-2)
  1st Senior Puppy Dog Class   Brenda Wilson N/A
  BPIG   Brenda Wilson N/A
  Winners Dog   Brenda Wilson (4-3-4-2)
Thursday 3rd Senior Puppy Dog Class   Lee Steeves N/A

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Carol Graham (3-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Carol Graham N/A
  Best Of Breed   Carol Graham 3 (3-0-0-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Carol Graham N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By