MBIS MBISS NSS BOS Can GCHG Am GCH Leaside’s California Blues, CGN
Pointer (German Short-Haired)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Chance - (Male)
Owner: Gretta Hutton & Lyndsay Ferguson
Breeder: Lyndsay Ferguson & Nancibeth Clements
Conformation Handler: Team Ace
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 11 11 12 16 16
All Breed Ranking: 44 43 46 71 70

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 2 11 8 5 6   0 0 0 0 2   2256
Win Record - 2023
Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Dana Cline N/A
Saturday Select Dog LTD Breed Show Joanne Fernall N/A
  Select Dog   Gloria Kerr N/A
Friday Select Dog   Jo Ann Pavey N/A

Show Date
German Shorthaired Pointer Club Of Canada [Regional] November 18 to November 18, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Claudio De Giuliani 26 (5-6-10-6)

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 17 to November 19, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Claudio De Giuliani 21 (5-4-8-5)
  Best Of Breed   Frank Whyte 20 (4-5-8-4)
  Group 1st   Mark Johnston 164
Friday Group 2nd   Chie Ejima (Yamakado) 64
  Best Of Breed   Chie Ejima (Yamakado) 7 (2-2-2-2)

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 03 to November 05, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show David Swartwood 3 (0-0-2-2)
  Best Of Breed   Ainslie Mills 3 (0-0-2-2)
Saturday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 3 (0-0-2-2)
Friday Select Dog   Charles Olvis N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Ann Ingram 378
  Best Of Breed   Ann Ingram 3 (0-0-3-1)
  Group 1st   Ann Ingram 102
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Michael Woods (Dr) 5 (0-0-4-2)
  Select Dog   David Kittredge N/A
Friday Best Of Breed   Joe Walton 3 (0-0-3-1)

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 20 to October 22, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Paul Lawless 53
  Best Of Breed LTD Breed Show Michelle Scott 4 (0-1-3-1)
  Best Of Breed   Paul Lawless 3 (0-1-3-0)
Saturday Best Of Breed   Karen Day 2 (0-1-2-0)
Friday Group 4th   Ron Mahon 29
  Best Of Breed   Ron Mahon 1 (0-0-1-1)

Show Date
Wine Country Kennel Club October 13 to October 16, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Starr White 13
  Best Of Breed   Starr White 0
Sunday Best Of Breed   Guy Jeavons 0
Saturday Best Of Breed   Shawn Bennett 0
Friday Best Of Breed LTD Breed Show Danik Dancause 0
  Best Of Breed   Shawn Nichols 0

Show Date
Nipissing Kennel Club October 07 to October 09, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Glen Stark 4 (0-1-3-1)
Sunday Best Of Breed   Robert Whitney 2 (0-0-3-0)
Saturday Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 2 (0-0-3-0)
  Best Of Breed   Stephen Dainard 4 (1-1-3-0)
  Group 4th   Peggy Gutierrez-Otero 29
  Group 4th   Stephen Dainard 25

Show Date
United Kennel Club September 29 to October 02, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Lynda Saranchuk 17
Sunday Best Of Breed   Joyce Love 3 (1-0-1-2)
Saturday Best Of Opposite Sex   Sharon Luckhart N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Robert Rowbotham N/A

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 22 to September 24, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sulie Greendale-Paveza 0
  Group 1st   Sulie Greendale-Paveza 17
Saturday Best Of Breed   Linda St-Hilaire 0
  Group 3rd   Wendy Anderson 20
Friday Best Of Breed   Jean-Christophe Boulinguez 0
  Group 4th   Jean-Christophe Boulinguez 15

Show Date
German Shorthaired Pointer Club Of Canada [Regional] September 16 to September 16, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   James Reynolds 15 (3-5-4-4)

Show Date
Club Canin Chomedey September 15 to September 17, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Heal 10 (2-4-2-3)
  Group 2nd   James Reynolds 65
Saturday Best Of Opposite Sex   Raymond Yurick N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Roberto Alvarez Marquez N/A

Show Date
Essex County Kennel Club September 02 to September 03, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Mel Saranchuk N/A
Saturday Select Dog   Bruce Owen N/A

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club August 31 to September 01, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   James Noe N/A
Thursday Select Dog   James Frederiksen N/A

Show Date
Ottawa Valley Pointing Dog Club August 27 to August 27, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Elaine Lessig N/A

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 25 to August 28, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 59
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 4 (2-0-1-2)
Sunday Group 1st   Thomas Alexander 107
  Best Of Breed   Thomas Alexander 9 (2-2-2-4)
Saturday Group 3rd   Alejandro Rojas Sanchez 88
  Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 9 (1-2-3-4)
Friday Best In Show   Thomas Alexander 337 *
  Group 1st   Sandy Alexander 87
  Best Of Breed   Sandy Alexander 5 (2-0-1-3)

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Benjamin Luxton 3 (0-0-2-2)
  Group 1st   Benjamin Luxton 60
Sunday Best Of Breed   Sei-ichiro Ishimaru 3 (0-0-2-2)
  Group 2nd   Sei-ichiro Ishimaru 54
Saturday Reserve Best In Show   Yvonne Savard 220
  Best Of Breed LTD Breed Show Mary Spinelli 3 (0-0-2-2)
  Best Of Breed   Yvonne Savard 3 (0-0-2-2)
  Group 1st   Yvonne Savard 59

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 21 to July 23, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ted Fahlgren 3 (0-0-3-1)
  Group 2nd   Ted Fahlgren 16
Saturday Best Of Breed   Irene Latchford 4 (0-0-4-1)
  Group 4th   Irene Latchford 15
Friday Best Of Breed   Ed Wild 1 (0-0-1-1)
  Group 3rd   Ed Wild 13

Show Date
Ontario Breeders Association July 17 to July 20, 2023
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Anik Primeau 2 (0-0-1-2)
  Group 3rd   Anik Primeau 14
Wednesday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 7 (2-0-2-4)
  Best Of Breed LTD Breed Show Anik Primeau 7 (2-0-2-4)
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 35
  Best In Limited Breeds Show   Anik Primeau N/A
Tuesday Best In Show   William Byrne 134 *
  Group 1st LTD Breed Show William Byrne 30
  Best Of Breed LTD Breed Show William Byrne 8 (2-1-2-4)
  Best Of Breed   Judith Byrne 8 (2-1-2-4)
  Group 1st   Judith Byrne 30
Monday Best Of Breed   Joy Hodgkinson 2 (0-0-1-2)

Show Date
Kars Dog Club July 13 to July 16, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   John Rowton N/A
Saturday Group 2nd   Brian Reid 32
  Best Of Breed   Brian Reid 4 (1-0-2-2)
Friday Best Of Breed   Dann Wilson 3 (0-0-2-2)
Thursday Group 4th   Shawn Bennett 28
  Group 3rd LTD Breed Show Patricia Lanctot 16
  Best Of Breed LTD Breed Show Patricia Lanctot 4 (0-0-2-3)
  Best Of Breed   Shawn Bennett 5 (1-0-2-3)

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 1 1 1 1
Group Ranking: 7 8 9 9
All Breed Ranking: 30 30 34 37 48

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 0 11 17 10 4   0 0 0 0 2   3015
Win Record - 2022
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 04, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Birte Scheel 3 (1-1-2-0)
Saturday Best Of Breed   Kresten Scheel 4 (1-1-3-0)
  Group 2nd   Kresten Scheel 65
Friday Select Dog LTD Breed Show Denise Branch N/A
  Select Dog   Jeremy Browne N/A

Show Date
German Shorthaired Pointer Club of Canada [Regional] November 26 to November 26, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Sean Delmar 14 (1-4-4-6)

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Sean Delmar 10 (1-3-3-4)
  Best Of Breed   Cathy Delmar 9 (1-2-3-4)
  Group 3rd   Cathy Delmar 125
  Group 1st LTD Breed Show Sean Delmar 118
Saturday Best Of Breed   Vickie Umpleby 11 (1-3-3-5)
Friday Best Of Breed   Tony Vandendool 8 (1-2-2-4)
  Group 4th   Tony Vandendool 59

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 18 to November 20, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Luiz Ribas Silva N/A
Friday Best Of Breed   Rafael Malo Alcrudo 7 (0-2-3-3)
  Group 2nd   Rafael Malo Alcrudo 78

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Genevieve Munro N/A
Saturday Best Of Breed   Sean Shields 9 (1-3-2-4)
Friday Best Of Breed   Michael Hill 6 (1-2-2-2)
  Best Of Breed LTD Breed Show Sandy Alexander 6 (1-2-2-2)
  Group 2nd LTD Breed Show Sandy Alexander 67

Show Date
The Olde York Kennel Club November 07 to November 09, 2022
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Carol Graham 0
  Group 2nd   Carol Graham 31
Tuesday Best Of Breed   Paula Nykiel 0
  Group 4th   Paula Nykiel 41

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 04 to November 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Carter 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Thora Brown 0
Friday Best Of Breed   Sandra Lex 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Dawson 10 (0-3-3-5)
  Group 3rd   Robert Dawson 93
Saturday Best Of Breed   William Alexander 10 (0-3-3-5)
  Best Of Breed LTD Breed Show Gary Anderson 10 (0-3-3-5)
  Group 1st LTD Breed Show Gary Anderson 97
Friday Select Dog   Raymond Yurick N/A

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shawn Nichols 3 (0-1-2-1)
Saturday Best Of Breed   Heather Langfeld 3 (0-1-2-1)
  Best Of Opposite Sex   Kristen Francis N/A
Friday Select Dog   Wendy Schira N/A
  Best Of Breed   Lee Steeves 2 (0-0-3-0)

Show Date
Wine Country Kennel Club October 14 to October 16, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sylvie Miron 0
  Group 1st   Patricia Taylor 18
Saturday Best Of Breed   Dann Wilson 0
  Group 1st   Dann Wilson 17
Friday Best Of Breed   Carmen Haller 2 (0-2-1-0)
  Group 3rd   Carmen Haller 10

Show Date
Nipissing Kennel Club October 07 to October 10, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Jon Cole N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Linda St-Hilaire 3 (0-0-2-2)
Sunday Best Of Breed   Mary White 3 (0-0-2-2)
Saturday Best Of Breed   Roberto Velez-Pico 3 (0-0-2-2)
  Group 3rd   Roberto Velez-Pico 66
Friday Best Of Breed   Gerardo Paolucci 3 (0-0-2-2)
  Group 3rd   Gerardo Paolucci 47

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Linda Kraft 3 (0-2-1-1)
  Group 3rd   Linda Kraft 22
Saturday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 3 (1-1-1-1)
  Group 3rd   Ben Wasylyshen 29
Friday Best Of Breed   Corinne Walker 3 (1-2-1-0)
  Group 2nd   Corinne Walker 26

Show Date
German Shorthaired Pointer Club of Canada [Regional] September 17 to September 17, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Denys Janssen 14 (3-4-5-3)

Show Date
Club Canin Chomedey September 16 to September 18, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 8 (1-2-5-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Gordon Hayburn 8 (2-2-4-1)
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 84
  Group 2nd LTD Breed Show Gordon Hayburn 75
Saturday Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 11 (2-4-5-1)
  Group 2nd   Denys Janssen 94
Friday Best Of Breed   Sylvie Miron 8 (2-2-4-1)
  Group 2nd   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 75

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pamela Brown 4 (2-1-2-0)
  Group 2nd   Pamela Brown 115
Saturday Best Of Breed   Rosemary Green 4 (2-1-2-0)
  Group 3rd   Rosemary Green 140
Friday Best Of Breed   Barbara Orr 4 (3-0-2-0)
  Select Dog LTD Breed Show Anthony Kelly N/A

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 01 to September 04, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Jean-Christophe Boulinguez N/A
Friday Best Of Breed   Leslie Grant 3 (0-0-2-2)
Thursday Select Dog   Charles Bett N/A

Show Date
Ottawa Valley Pointing Dog Club August 28 to August 28, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Wayne Douglas N/A

Show Date
German Shorthaired Pointer Club Of Canada [National] August 27 to August 27, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Ann Yuhasz N/A

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Thomas Nesbitt 84
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 9 (2-1-4-3)
Sunday Select Dog   Elizardo Valadez N/A
Saturday Select Dog   David Miller N/A

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 19 to August 21, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Wera Hubenthal 49
  Best Of Breed   Olga Gagne 9 (2-3-2-3)
Saturday Best In Show   Rodi Hubenthal 348 *
  Group 1st   Rodi Hubenthal 51
  Best Of Breed   Rodi Hubenthal 8 (2-4-2-1)

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 12 to August 14, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Dianne Miller 22
  Best Of Breed   Dianne Miller 4 (0-1-3-1)
Saturday Select Dog   Lucie Paradis (Dr) N/A
Friday Group 4th   Rick Fehler 17
  Best Of Breed   Rick Fehler 5 (1-1-3-1)
  Best Of Breed   Sharon Luckhart 6 (1-1-3-2)

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Andras Korozs N/A
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 9 (1-3-4-2)
  Group 3rd   Thomas Alexander 86
Saturday Best Of Breed   Sandy Alexander 8 (1-3-4-1)
  Group 2nd   Sandy Alexander 101

Show Date
Kars Dog Club July 22 to July 23, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Maria Del Rocio Nadal 5 (0-1-3-2)
  Group 2nd   Maria Del Rocio Nadal 29
Friday Best Of Breed   Rita Walker 3 (0-0-3-1)
  Group 1st   Rita Walker 37

Show Date
Ontario Breeders Association July 18 to July 21, 2022
Day Position   Judge Points
Thursday Select Dog   Edgar Bajona N/A
Wednesday Best Of Breed   Kenneth Chuah 9 (2-1-5-2)
  Group 2nd   Kenneth Chuah 34
Tuesday Select Dog   Guillermo Carrillo (Dr) N/A

Show Date
Pine Ridge Kennel Club July 04 to July 05, 2022
Day Position   Judge Points
Tuesday Best In Show   Lynda Saranchuk 144 *
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 4 (0-1-2-2)
  Group 1st   Lynda Saranchuk 32
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 5 (0-1-2-3)
  Group 1st   Mel Saranchuk 30
Monday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 5 (0-1-2-3)
  Best Of Breed   Jean-Louis Blais 5 (0-1-2-3)
  Group 2nd   Jean-Louis Blais 47

Show Date
Kawartha Kennel Club July 02 to July 03, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Yvonne Savard 38
  Best Of Breed   Yvonne Savard 6 (0-1-3-3)
  Best Of Breed   Terry Carter 5 (0-1-3-2)
Saturday Best Of Breed   Richard Paquette 7 (0-1-3-4)
  Group 1st   Richard Paquette 44
  Best Of Opposite Sex   Pierrette McLean N/A

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 30 to July 01, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Ed Wild 5 (0-1-3-2)
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 5 (0-1-3-2)
  Group 2nd   Ed Wild 25
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 48
Thursday Best Of Opposite Sex   Judith Taylor N/A
  Best Of Breed   Anna Hewson 4 (0-1-3-1)

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Torbjorn Skaar 13 (2-3-6-3)
  Group 1st LTD Breed Show Rony Doedijns 118
  Best Of Breed LTD Breed Show Rony Doedijns 13 (2-3-5-4)
Sunday Select Dog   Douglas Johnson N/A
Saturday Select Dog   Dann Wilson N/A
Friday Select Dog   Jean-Christophe Boulinguez N/A

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 3 3 4 4 4
Group Ranking: 52 52 51 46 65
All Breed Ranking: 255 247 232 218 295

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 6 4 3 3   0 0 0 0 0   424
Win Record - 2018
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Lee Steeves N/A

Show Date
German Shorthaired Pointer Club Of Canada [Regional] December 01 to December 01, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Elliot More (Dr) N/A

Show Date
Caledon Kennel Association November 30 to December 02, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   John Rowton N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Virginia Lyne N/A
Friday Best Of Breed   Wendy Paquette 8 (2-3-1-3)

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Carol Graham N/A
Saturday Group 4th   Cheryl Paterson 34
  Best Of Breed   Nancy Tibben 3 (0-1-2-1)
Friday Best Puppy In Breed   Bruce Fraser N/A
  Best Of Opposite Sex   Bruce Fraser N/A

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 14 to September 16, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Sandy Alexander N/A
  Best Puppy In Breed   Thomas Alexander N/A
  Best Of Breed   Thomas Alexander 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Sandy Alexander 3 (1-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   Sandy Alexander N/A
  BPIG   Thomas Alexander N/A
  Group 2nd   Thomas Alexander 15
  BPIG   Sandy Alexander N/A
  Group 3rd   Sandy Alexander 17
Saturday Best Puppy In Breed   Sandra Lex N/A
  Best Of Breed   Sandra Lex 3 (1-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   Lucie Paradis (Dr) N/A
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 1 (1-0-1-0)
  BPIG   Lucie Paradis (Dr) N/A
  Group 4th   Lucie Paradis (Dr) 16
Friday Best Puppy In Breed   Joy Lynne Huntley N/A
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 3 (2-1-1-0)
  BPIG   Joy Lynne Huntley N/A
  Best Puppy In Breed   Cec Ringstrom N/A
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 2 (1-1-1-0)
  BPIG   Cec Ringstrom N/A

Show Date
Essex County Kennel Club September 01 to September 03, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Show   Starr White N/A
  Best Puppy In Breed   Starr White N/A
  Best Of Breed   Starr White 1 (0-0-1-1)
  BPIG   Starr White N/A
  Group 1st   Starr White 7
Sunday Best Puppy In Show   Thomas Alexander N/A
  Best Of Opposite Sex   Kathrine Grant N/A
  Best Puppy In Breed   Jacqueline Rusby N/A
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 1 (0-0-1-1)
  BPIG   Jacqueline Rusby N/A
  Group 2nd   Jacqueline Rusby 12
Saturday Best Puppy In Show   Patricia Taylor N/A
  Group 1st   Patricia Taylor 15
  BPIG   Thomas Alexander N/A
  Group 1st   Thomas Alexander 17
  Best Puppy In Breed   Patricia Taylor N/A
  Best Of Breed   Patricia Taylor 1 (0-0-2-0)
  Best Puppy In Breed   Thomas Alexander N/A
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1 (0-1-1-0)
  BPIG   Patricia Taylor N/A

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club August 31 to August 31, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Opposite Sex   Barbara Arndt N/A
  BPIG   Anna Hewson N/A
  Best Puppy In Breed   Anna Hewson N/A
  Best Of Opposite Sex   Anna Hewson N/A
  Best Puppy In Breed   Barbara Arndt N/A
  BPIG   Barbara Arndt N/A

Show Date
German Shorthaired Pointer Club Of Canada [National] August 25 to August 25, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Rui Oliveira N/A

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 24 to August 27, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Show   Rui Oliveira N/A
  BPIG   Denys Janssen N/A

Show Date
Markham Kennel Club August 21 to August 22, 2018
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Opposite Sex   Vickie Umpleby N/A
  Best Of Opposite Sex   Kristen Francis N/A
Tuesday Best Puppy In Breed   John (Fred) Peddie N/A
  Best Of Breed   John (Fred) Peddie 2 (1-1-1-0)

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 10 to August 13, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Show   Franklin Van der Spuy N/A
  Best Puppy In Breed   Edgar Bajona N/A
  Best Of Breed   Edgar Bajona 1 (0-1-1-0)
  BPIG   Edgar Bajona N/A
  Group 1st   Edgar Bajona 19
Sunday Best Puppy In Breed   Veronica Mercer N/A
  Best Of Breed   Veronica Mercer 1 (0-1-1-0)
Saturday Select Dog   Franklin Van der Spuy N/A
Friday Best Puppy In Show   Michael Gelinas N/A
  Best Puppy In Breed   David Gilmour N/A
  Best Of Breed   David Gilmour 2 (0-1-2-0)
  BPIG   David Gilmour N/A

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 07 to August 09, 2018
Day Position   Judge Points
Thursday Best Puppy In Show   Honey Glendinning N/A
  Best Puppy In Breed   Mark Houston-McMillan N/A
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 1 (0-0-1-1)
  Best Puppy In Breed   Jon Cole N/A
  Best Of Opposite Sex   Jon Cole N/A
  BPIG   Mark Houston-McMillan N/A
Wednesday Best Puppy In Breed   Honey Glendinning N/A
  Best Of Opposite Sex   Honey Glendinning N/A
  Best Puppy In Breed   Mike Jackman N/A
  Best Of Breed   Mike Jackman 1 (0-0-1-1)
  BPIG   Mike Jackman N/A
  Group 3rd   Mike Jackman 12
Tuesday Best Puppy In Breed   Mary Spinelli N/A
  Best Of Breed   Mary Spinelli 1 (0-0-2-0)
  Best Puppy In Breed   Jean-Louis Blais N/A
  Best Of Breed   Jean-Louis Blais 2 (0-1-1-1)
  BPIG   Mary Spinelli N/A
  Group 1st   Mary Spinelli 34

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 04 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Larry Kereluke N/A
  Best Of Breed   Larry Kereluke 3 (1-0-1-2)
  BPIG   Larry Kereluke N/A
  Group 2nd   Larry Kereluke 61
Sunday Best Puppy In Breed   Davida Brown N/A
  Best BBE In Group   Davida Brown N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Judith Shurb N/A
  Best Of Opposite Sex   Judith Shurb N/A
  BPIG   Judith Shurb N/A

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 01 to August 03, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Puppy In Show   Robert Rowbotham N/A
  Best Puppy In Breed   Robert Rowbotham N/A
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 2 (0-2-1-0)
  BPIG   Robert Rowbotham N/A
  Group 1st   Robert Rowbotham 37
Thursday Best Puppy In Breed   John Hodgkinson N/A
  Best Of Breed   John Hodgkinson 2 (0-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   William Byrne N/A
  Best Of Breed   William Byrne 2 (0-2-1-0)
  BPIG   John Hodgkinson N/A
  Group 2nd   John Hodgkinson 45
  Group 4th   William Byrne 28
Wednesday BPIG   Judith Byrne N/A
  Best Puppy In Breed   Joy Hodgkinson N/A
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 2 (0-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   Judith Byrne N/A
  Best Of Breed   Judith Byrne 2 (0-2-1-0)

Show Date
South Western Ontario Sporting Dog Club July 21 to July 21, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Gordon Hayburn N/A

Show Date
Hamilton Kennel Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Sean Delmar N/A
  Best Puppy In Breed   Sean Delmar N/A
  Best Of Winners   Sean Delmar (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Sean Delmar 3 (1-2-1-0)
  Winners Dog   Sean Delmar (1-2-1-0)
  BPIG   Sean Delmar N/A
  Group 3rd   Sean Delmar 24
Saturday Best Puppy In Breed   Dianne Miller N/A
  Best Of Winners   Dianne Miller (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Dianne Miller 3 (1-2-1-0)
  Winners Dog   Dianne Miller (1-2-1-0)
Friday Best Puppy In Breed   Dann Wilson N/A
  Winners Dog   Dann Wilson (1-1-1-0)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Show   Michael Hill N/A
  1st 4-6 Month Dog Class   Karsten Kaemling N/A
  Best Baby Puppy In Group   Karsten Kaemling N/A
Saturday 1st 4-6 Month Dog Class   Michael Hill N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By