Can GCHS / Am CH Fado's Estrelaleal Rei
Portuguese Water Dog
(Click on breed to view standings)

Call Name: Caleb - (Male)
Owner: Mindy Selby; Deirdre Hall; Roslyn Eskind
Breeder: Deirdre Hall Fado (reg'd) PWDs
Conformation Handler: Sydney Robinson
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 1 1 1 1 2
Group Ranking: 13 13 13 13 14
All Breed Ranking: 53 54 52 55 67

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 5 15 18 15   0 0 0 0 0   1780
Win Record - 2022
Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 25 to November 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Alexander 3 (1-1-2-0)
Saturday Best Of Breed   Kerry Lee 3 (1-2-1-0)
  Group 3rd   Kerry Lee 51

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 18 to November 20, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rafael Malo Alcrudo 3 (0-2-1-1)
Saturday Best Of Breed   Lois Wilson 4 (1-2-1-1)
Friday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 3 (0-2-1-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Luiz Ribas Silva 3 (0-2-1-1)

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Sandy Alexander 0
  Best Of Breed   Sean Shields 2 (0-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 0
Friday Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Group 4th   Janet Lobb 28

Show Date
The Olde York Kennel Club November 07 to November 09, 2022
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 6 (2-2-2-1)
Tuesday Best Of Breed LTD Breed Show Robert Whitney 7 (3-3-2-0)
  Best Of Breed   Carol Graham 7 (3-3-2-0)
Monday Best Of Breed   Paula Nykiel 6 (3-3-1-0)

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 04 to November 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Allan Brown 6 (3-3-1-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Thora Brown 6 (3-3-1-0)
Saturday Best Of Breed   Sandra Lex 6 (3-3-1-0)
  Group 3rd   Sandra Lex 20
Friday Best Of Breed   Douglas Anderson 6 (3-3-1-0)
  Group 4th   Douglas Anderson 15

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gary Anderson 0
  Group 2nd   Gary Anderson 38
Saturday Best Of Breed   Robert Dawson 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Raymond Yurick 24
Friday Best Of Breed   James Reynolds 1 (0-1-1-0)

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shawn Nichols 4 (0-3-1-1)
Saturday Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Best Of Breed   Lee Steeves 0
  Group 3rd   Heather Langfeld 24
  Group 1st   Lee Steeves 31
Friday Best Of Opposite Sex   Kristen Francis N/A
  Best Of Breed   Wendy Schira 4 (0-3-1-1)
  Group 2nd   Wendy Schira 25

Show Date
Wine Country Kennel Club October 14 to October 16, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carmen Haller 4 (1-3-1-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Dann Wilson 3 (1-2-1-0)
  Group 3rd   Carmen Haller 21
  Group 3rd LTD Breed Show Dann Wilson 15
Saturday Best Of Breed   Patricia Taylor 4 (1-3-1-0)
Friday Best Of Breed   Richard Paquette 4 (1-3-1-0)
  Group 3rd   Richard Paquette 14

Show Date
United Kennel Club September 30 to October 02, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pamela Bruce 5 (0-3-1-2)
  Group 4th   Pamela Bruce 43
Saturday Best Of Breed   Stephen Dainard 5 (0-3-1-2)
  Group 3rd   Stephen Dainard 58
Friday Best Of Breed   Ed Wild 5 (0-3-1-2)
  Group 4th   Ed Wild 42

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 6 (2-3-1-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Gordon Hayburn 7 (4-2-1-1)
  Group 2nd   Ben Wasylyshen 39
Saturday Best Of Breed   Corinne Walker 10 (4-4-2-1)
Friday Select Dog   Dann Wilson N/A

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 16 to September 18, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Group 4th   Ron Mahon 8
Saturday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0
Friday Best Of Breed   Darle Heck 0
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Rosemary Green 3 (2-0-2-0)
  Group 4th   Anthony Kelly 53
  Group 3rd LTD Breed Show Rosemary Green 46
  Best Of Breed   Anthony Kelly 1 (0-0-2-0)
Saturday Best Of Breed   Pamela Brown 4 (2-1-2-0)
Friday Group 3rd   Colm Hastings 47
  Best Of Breed   Colm Hastings 2 (0-1-2-0)

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 01 to September 04, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Lanctot 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Patricia Lanctot 20
Saturday Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Group 4th   Brenton Wright 22
Friday Best Of Breed LTD Breed Show Robin Hughes 0
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Group 3rd   Letitia Bett 26
Thursday Best Of Breed   Charles Bett 0

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0
Sunday Best Of Breed   David Swartwood 0

Show Date
Markham Kennel Club August 23 to August 24, 2022
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Opposite Sex   Dana Garcia Tice N/A

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 19 to August 21, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sylvia Barkey 61
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
Saturday Reserve Best In Show   Rodi Hubenthal 296
  Group 1st   Olga Gagne 62
  Best Of Breed   Olga Gagne 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Rodi Hubenthal 0
  Group 3rd   Wera Hubenthal 16
  Group 3rd   Rodi Hubenthal 16
  Best Of Breed   Wera Hubenthal 0

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 12 to August 14, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dianne Miller 8 (2-2-2-3)
  Group 4th   Dianne Miller 20
Friday Select Dog   Rick Fehler N/A

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 02 to August 04, 2022
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Stewart Dankner 3 (0-2-2-0)
  Select Dog   Karen Day N/A
Wednesday Select Dog   Michael Gelinas N/A
Tuesday Select Dog   Michael Lanctot N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog LTD Breed Show Thomas Alexander N/A
  Best Of Breed   Andras Korozs 3 (0-2-2-0)
Sunday Select Dog   Sandy Alexander N/A
Saturday Best Of Breed   Tannis Postma 4 (0-3-2-0)

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 27 to July 29, 2022
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Allan Brown 0
  Group 2nd   Allan Brown 11

Show Date
Kars Dog Club July 22 to July 23, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Maria Del Rocio Nadal 0
  Group 4th   Maria Del Rocio Nadal 14
Friday Best Of Breed   Rita Walker 1 (0-0-2-0)

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club July 08 to July 10, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Group 2nd   Letitia Bett 3
  Group 4th   Marilyn O'Neill 2
Saturday Best Of Breed   Charles Bett 0
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Group 4th   Charles Bett 2
  Group 2nd   Kathrine Grant 5
Friday Group 4th   Pamela Bruce 2
  Group 2nd   Richard Paquette 5
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Best Of Breed   Richard Paquette 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club July 04 to July 05, 2022
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 4 (1-1-2-1)
  Best Of Breed   Jean-Louis Blais 4 (1-1-2-1)
  Group 2nd   Jean-Louis Blais 28
Monday Best Of Breed   Glen Stark 4 (1-1-2-1)
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 4 (1-1-2-1)

Show Date
Kawartha Kennel Club July 02 to July 03, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pierrette McLean 5 (2-1-2-1)
  Best Of Breed   Terry Carter 4 (1-1-2-1)
Saturday Group 2nd   Wayne Thompson 29
  Best Of Breed   Richard Paquette 6 (2-3-2-0)
  Group 3rd   Richard Paquette 26
  Best Of Breed   Wayne Thompson 5 (2-1-2-1)

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 30 to July 01, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 6 (2-3-2-0)
  Best Of Breed   Judith Taylor 6 (2-3-2-0)
  Group 2nd   Judith Taylor 24
Thursday Best Of Breed   Anna Hewson 4 (1-2-2-0)
  Best Of Breed   Ed Wild 4 (1-2-2-0)
  Group 4th   Anna Hewson 14
  Group 3rd   Ed Wild 17

Show Date
Monarch Kennel Club June 16 to June 19, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 5 (0-3-3-0)
  Group 3rd   Janet Lobb 19
Friday Select Dog   Sandra Lex N/A
Thursday Best Of Breed   Douglas Anderson 3 (0-2-2-0)
  Group 2nd   Douglas Anderson 6

Show Date
Ottawa Kennel Club May 27 to May 29, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Robert Rowbotham 34
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 1st   Heather Langfeld 39
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
Friday Group 2nd   Thomas Nesbitt 37
  Best Of Breed   Melody Roth 0
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0

Show Date
Hochelaga Kennel Club / Club Canin Hochelaga May 20 to May 23, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Linda St-Hilaire N/A
Sunday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 3 (1-1-2-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Johan Becerra-Hernandez 3 (1-1-2-0)
Saturday Best Of Breed   Sandra Lex 3 (1-1-2-0)
  Group 2nd   Sandra Lex 40
Friday Best Of Breed   Mary Spinelli 3 (1-1-2-0)
  Group 1st   Mary Spinelli 37

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Olga Gagne 3 (1-2-1-0)
Saturday Group 3rd   Michael Woods (Dr) 29
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 3 (1-2-1-0)
Friday Group 3rd   Kathrine Grant 20
  Best Of Breed   Kathrine Grant 3 (2-1-1-0)
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 3 (2-1-1-0)

Show Date
Victoria County Kennel Club April 29 to May 01, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
Saturday Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 0
  Best Of Breed   Mike Jackman 0
Friday Best Of Breed   Donna Conod 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 2nd   Donna Conod 20

Show Date
Champlain Dog Club April 14 to April 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Whitney 0
Saturday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Lana Ferguson 0
  Group 2nd LTD Breed Show Lana Ferguson 45
Friday Best Of Breed   Tony Vandendool 0
Thursday Best Of Breed   Wendy Anderson 0

Show Date
Wildwood Kennel Club April 08 to April 10, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 1 (1-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   Jaime Ganoza 1 (1-0-1-0)
Friday Best Of Breed   Tempest Deptuch 1 (1-0-1-0)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Dana Garcia Tice 3 (1-1-1-1)
  Best Of Breed   Allan Brown 4 (0-2-2-1)
Saturday Best Of Breed   Pierrette McLean 4 (1-3-1-0)
Friday Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 3 (1-2-1-0)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 19 to February 21, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Robin Hughes N/A
Sunday Select Dog LTD Breed Show Heather Brennan N/A
  Select Dog   Karen Day N/A
Saturday Select Dog   Mary Spinelli N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club February 03 to February 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Mary White N/A
Saturday Select Dog   James Reynolds N/A
  Select Dog LTD Breed Show Darle Heck N/A
Friday Select Dog   Sharon Derrick N/A
Thursday Select Dog   Jeremy Browne N/A

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2021
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 10 to December 12, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Jocelyne Gagne N/A

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 20 to November 21, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Ainslie Mills N/A

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 12 to November 14, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Anik Primeau N/A

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 12 12 12 11 11
Group Ranking: 166 166 153 132 121
All Breed Ranking: 981 981 921 815 746

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   4
Win Record - 2020
Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 31 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   John Constantine-Amodei N/A
Saturday Select Dog   Terry Carter N/A
Friday Best Of Breed   Danik Dancause 4 (2-2-1-0)

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 32 30 N/A N/A N/A
Group Ranking: 543 536 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 3811 3749 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   7
Win Record - 2019
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 06 to December 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Michelle Scott N/A
Saturday Select Dog   Kristen Francis N/A
Friday Reserve Winners Dog   Donna Conod N/A
  Winners Dog   Ron Mahon (3-5-0-1)
  Best Of Winners   Ron Mahon (3-5-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Ron Mahon N/A
  2nd Open Dog Class   Donna Conod N/A
  1st Open Dog Class   Ron Mahon N/A

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Open Dog Class   Andrew Brown N/A
  Best Of Breed   Andrew Brown 7 (2-4-0-2)
  Winners Dog   Allan Brown (2-4-0-2)
  Best Of Winners   Allan Brown (2-4-0-2)
Saturday 1st Open Dog Class   Esther Joseph N/A
  Winners Dog   Esther Joseph (2-4-0-2)
  Best Of Winners   Esther Joseph (2-4-0-2)
  Best Of Opposite Sex   Esther Joseph N/A
Friday Best Of Winners   Geoff Whitfield (2-3-0-2)
  Best Of Opposite Sex   Geoff Whitfield N/A
  1st Open Dog Class   Geoff Whitfield N/A
  Winners Dog   Geoff Whitfield (2-3-0-2)

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2018
Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday 1st 4-6 Month Dog Class   Raymond Yurick N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By