Sault Ste Marie Kennel Club
Sunday, July 10, 2022 - Show-5



Related Results

Conformation

Friday, July 08 (Show-1)
Friday, July 08 (Show-2)
Saturday, July 09 (Show-3)
Saturday, July 09 (Show-4)
Sunday, July 10 (Show-5)
Sunday, July 10 (Show-6)

Obedience

Saturday, July 09 (Obedience Trial-1)
Saturday, July 09 (Obedience Trial-2)
Sunday, July 10 (Obedience Trial-3)
Sunday, July 10 (Obedience Trial-4)

Rally Obedience

Saturday, July 09 (Rally Trial-1)
Saturday, July 09 (Rally Trial-2)
Sunday, July 10 (Rally Trial-3)
Sunday, July 10 (Rally Trial-4)



Results courtesy of:


-- Kris Brown --
Wolfriver Kennels
http://wolfrvr.weebly.com


Best In Show
Judge: Marilyn O'Neill
Spaniel (Brittany)  
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
Points: 79 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Marilyn O'Neill
Shetland Sheepdog  
GChB Laureate Diamond Is Forever
Points: 67
Best Puppy In Show
Judge: Marilyn O'Neill
Shetland Sheepdog   Laureate Simplicity
Best Baby Puppy In Show
Judge: Marilyn O'Neill
Retriever (Golden)   Rose Tree's For Schitts 'n Giggles








Group 1 - Charles Bett Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   11
Group 2nd   Ch Galewinns Extra Nice N Naughty   Setter (Irish)   9
Group 3rd    Reidwood Kiss Me Kate   Setter (English)   8
Group 4th    Cortlands Oh Me Ducky   Spaniel (English Cocker)   7
BPIG    Reidwood Kiss Me Kate   Setter (English)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Rose Tree's For Schitts 'n Giggles   Retriever (Golden)   0
Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dolce Vita Montefalco at Oryxes

Best Puppy In Breed
Dolce Vita Montefalco at Oryxes


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dolce Vita Montefalco at Oryxes

Junior Puppy Dog Class
1st Dolce Vita Montefalco at Oryxes



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Brackenmoor Royal Finest




Class results courtesy of: MJN Show Services




4-6 Month Bitch Class
1st Rose Tree's For Schitts 'n Giggles


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Oryxes Gildedstag N Coppercoin

Select Dog
Ch Mikea's Keeping It At The Red Line




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Reidwood Kiss Me Kate

Best Puppy In Breed
Reidwood Kiss Me Kate



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Reidwood Kiss Me Kate

Senior Puppy Bitch Class
1st Reidwood Kiss Me Kate


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Galewinns Extra Nice N Naughty



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Galewinns Extra Nice N Naughty

Open Bitch Class
1st Galewinns Extra Nice N Naughty


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic

Best Of Opposite Sex
Vindalbakken's Dixieland Delight

Best Puppy In Breed
Vindalbakken's Dixieland Delight



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Vindalbakken's Dixieland Delight

Senior Puppy Bitch Class
1st Vindalbakken's Dixieland Delight


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cortlands Oh Me Ducky

Best Of Opposite Sex
Cockerlea's Gift To Bosworth

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cortlands Oh Me Ducky


Winners Dog: (1-1-0-0)
Cockerlea's Gift To Bosworth

Open Dog Class
1st Cockerlea's Gift To Bosworth


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cortlands Oh Me Ducky

Open Bitch Class
1st Cortlands Oh Me Ducky


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Wallylama's I Never Liked You Anyway!

Best Of Opposite Sex
Wallylama's Lo And Behold

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Wallylama's I Never Liked You Anyway!

Best Puppy In Breed
Wallylama's Lo And Behold


Winners Dog: (1-1-0-0)
Wallylama's Lo And Behold

Junior Puppy Dog Class
1st Wallylama's Lo And Behold


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Kathrine Grant Top Dog
Points
Group 1st    Quiquen Snow Mesa   Norwegian Elkhound   6
Group 2nd   
Ch Boru's Magical Mystery Tour
  Bloodhound   4
Group 3rd    Dragonfly's Meetime N' Lisboa   Whippet   3
Group 4th   
Mardi Gras Hold My Beer Angelridge
  Rhodesian Ridgeback   2
BPIG    Quiquen Snow Mesa   Norwegian Elkhound   N/A
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Boru's Magical Mystery Tour




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lakilanni Kenya Resist


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lakilanni Kenya Resist

Open Dog Class
1st Lakilanni Kenya Resist



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Quiquen Snow Mesa

Best Puppy In Breed
Quiquen Snow Mesa



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Quiquen Snow Mesa

Reserve Winners Bitch
Quiquen Stray Cloud

Senior Puppy Bitch Class
1st Quiquen Snow Mesa

Open Bitch Class
1st Quiquen Stray Cloud


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Mardi Gras Hold My Beer Angelridge

Best Of Opposite Sex
GCh Angelridge Maybe It's Maybeline


Winners Dog: (1-0-0-1)
Mardi Gras Hold My Beer Angelridge

12-18 Month Dog Class
1st Mardi Gras Hold My Beer Angelridge



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dragonfly's Meetime N' Lisboa


4-6 Month Dog Class
1st Altcar's Roll The Dice


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dragonfly's Meetime N' Lisboa

12-18 Month Bitch Class
1st Dragonfly's Meetime N' Lisboa


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Marilyn O'Neill Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vanderbilt's Talk About Luck
  Samoyed   7
Group 2nd   
GChB Hilltophaven's Virago Sensation
  Doberman Pinscher   5
Group 3rd   
GChB Sendosan Naxxramas
  Akita   3
Group 4th   
GCh Fado's Estrelaleal Rei
  Portuguese Water Dog   2
BPIG   
Ch Hilltophaven's Runnin' With A Dream
  Doberman Pinscher   N/A
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sendosan Naxxramas




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Hilltophaven's Virago Sensation

Best Of Opposite Sex
Ch Hilltophaven's Runnin' With A Dream

Best Puppy In Breed
Ch Hilltophaven's Runnin' With A Dream




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Fado's Estrelaleal Rei




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ayka Vom Dunvanhof ()

Best Puppy In Breed
Ayka Vom Dunvanhof ()



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ayka Vom Dunvanhof ()

Senior Puppy Bitch Class
1st Ayka Vom Dunvanhof ()


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Vanderbilt's Talk About Luck

Best Of Opposite Sex
Ch Vanderbilt's Salt N Pepper




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Charles Bett Top Dog
Points
Group 1st   
Syryn Long Awaited Dream
  Cairn Terrier   8
Group 2nd   
GChB Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   7
Group 3rd    Crickethill I'da Other One   Russell Terrier   6
Group 4th   
Ch Skyedreamer Fusilier's Sgian Dubh
  Dandie Dinmont Terrier   5
BPIG   
Pinehome's Darling Ruby
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Roschel Foxrun Thistle Do




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bullyhill Moon Shark At Puzzled



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Syryn Long Awaited Dream


Winners Dog: (1-0-0-0)
Syryn Long Awaited Dream

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Syryn Long Awaited Dream



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Skyedreamer Fusilier's Sgian Dubh




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Crickethill I'da Other One



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Crickethill I'da Other One

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Crickethill I'da Other One


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Chess Celestial Sister

Best Puppy In Breed
Stormy Skys



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Chess Celestial Sister

Reserve Winners Bitch
Thistleview Maggie

Senior Puppy Bitch Class
1st Stormy Skys

Open Bitch Class
1st Chess Celestial Sister
2nd Thistleview Maggie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pinehome's Darling Ruby

Best Puppy In Breed
Pinehome's Darling Ruby



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pinehome's Darling Ruby

Junior Puppy Bitch Class
1st Pinehome's Darling Ruby


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Marilyn O'Neill Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut
  Toy Manchester Terrier   13
Group 2nd    Jordannas Just Chillin   Papillon   12
Group 3rd   
GCh Weylinmarsh's Billie Jean
  Coton De Tulear   8
Group 4th   
Ch Weylinmarsh's Thyme After Time
  Havanese   7
BPIG    Jordannas Just Chillin   Papillon   N/A
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh KBPride Oliver's Little Dickens




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ardently Around For You

Best Of Opposite Sex
Ardently A Wink Of Her Eye

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ardently Around For You


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ardently Around For You

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Ardently Around For You


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ardently A Wink Of Her Eye

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ardently A Wink Of Her Eye


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
HLR Arcreya Resurgence


Winners Dog: (1-0-0-0)
HLR Arcreya Resurgence

Open Dog Class
1st HLR Arcreya Resurgence



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Weylinmarsh's Billie Jean




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Weylinmarsh's Thyme After Time

Best Puppy In Breed
GCh Weylinmarsh's Thyme After Time



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Pocopayasos My Two Cents

Reserve Winners Bitch
Amistosa's Your Wishes Granted

Senior Puppy Bitch Class
1st Pocopayasos My Two Cents

Canadian Bred Bitch Class
1st Amistosa's Your Wishes Granted


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chic Truly Daring


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chic Truly Daring

Open Dog Class
1st Chic Truly Daring



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Jordannas Just Chillin

Best Of Opposite Sex
Southcreek's Dance The Night Away

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Jordannas Just Chillin

Best Puppy In Breed
Jordannas Just Chillin


Winners Dog: (3-1-0-0)
Jordannas Just Chillin

Reserve Winners Dog
Jordannas Whiskey In A Teacup

Junior Puppy Dog Class
1st Diamondsun's Yolo

Senior Puppy Dog Class
1st Jordannas Just Chillin

Open Dog Class
1st Jordannas Whiskey In A Teacup


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Southcreek's Dance The Night Away

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Southcreek's Dance The Night Away


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Letitia Bett Top Dog
Points
Group 1st   
Keesridge Shut Up & Drive
  Keeshond   6
Group 2nd    Algo's Breeze From The Skye   Tibetan Spaniel   4
Group 3rd    Starlit's Scarlett Of Luna   Bichon Frise   2
Group 4th   
Ch San Jo The Man In Black
  Shiba Inu   0
BPIG    Keesridge's Jolie Petite Chose   Keeshond   N/A
Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Starlit's Scarlett Of Luna

Best Puppy In Breed
Starlit's Scarlett Of Luna



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Starlit's Scarlett Of Luna

Reserve Winners Bitch
Starlit's Grace And Glory

Canadian Bred Bitch Class
1st Starlit's Scarlett Of Luna
2nd Starlit's Grace And Glory


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Keesridge Shut Up & Drive

Best Puppy In Breed
Keesridge's Jolie Petite Chose



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Keesridge Shut Up & Drive

Reserve Winners Bitch
Keesridge's Jolie Petite Chose

Junior Puppy Bitch Class
1st Keesridge's Jolie Petite Chose

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Keesridge Shut Up & Drive


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch San Jo The Man In Black




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Algo's Breeze From The Skye



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Algo's Breeze From The Skye

Reserve Winners Bitch
Algos Silk & Lace

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Algo's Breeze From The Skye

Open Bitch Class
1st Algos Silk & Lace


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Kathrine Grant Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Laureate Diamond Is Forever
  Shetland Sheepdog   22
Group 2nd   
GChB Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer
  Berger Picard   15
Group 3rd   
Cheynat's Skywalker
  Australian Shepherd   14
Group 4th    Kenlyn Marquis' Sultan Of Swing Seven Hills   German Shepherd Dog   7
BPIG    Laureate Simplicity   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Catalyst's Old Country Soul

Best Of Opposite Sex
Lakylu Always On My Mind Perramigo's Catalyst



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 6 pts (3-3-1-0)
Cheynat's Skywalker

Best Of Opposite Sex
Aussiezip Midnight Star Baby

Best Of Winners: (3-3-1-0)
Cheynat's Skywalker

Best Puppy In Breed
Aussiezip On A Roll

Select Dog
GCh Highrails Big Time Cash


Winners Dog: (3-3-1-0)
Cheynat's Skywalker

Reserve Winners Dog
Aussiezip On A Roll

Junior Puppy Dog Class
1st Aussiezip On A Roll

Canadian Bred Dog Class
1st Aussiezip Where'd Ya Go

Open Dog Class
1st Cheynat's Skywalker


Winners Bitch: (3-3-1-0)
Aussiezip Midnight Star Baby

Reserve Winners Bitch
Highrails Night On The Town

Junior Puppy Bitch Class
1st Highrails Night On The Town

Canadian Bred Bitch Class
1st Aussiezip Second Alarm

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Aussiezip Midnight Star Baby


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Kenlyn Marquis' Sultan Of Swing Seven Hills

Best Of Opposite Sex
Deidre Vom Redwood

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Kenlyn Marquis' Sultan Of Swing Seven Hills

Best Puppy In Breed
Sanhedrin's Black Marvel


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Deidre Vom Redwood

Open Bitch Class
1st Deidre Vom Redwood


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kyon's Legend Has It


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kyon's Legend Has It

Open Dog Class
1st Kyon's Legend Has It



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 6 pts (1-4-0-2)
GChG Laureate Diamond Is Forever

Best Of Opposite Sex
Rivermyst Benjamin Franklin

Best Of Winners: (1-4-0-2)
Laureate Simplicity

Best Puppy In Breed
Laureate Simplicity

Select Bitch
GCh Rivermyst A Wizards Touch At Kindle


Winners Dog: (1-4-0-2)
Rivermyst Benjamin Franklin

Junior Puppy Dog Class
1st Rivermyst Benjamin Franklin


Winners Bitch: (1-4-0-2)
Laureate Simplicity

Reserve Winners Bitch
Redpine's Heaven Cent

Senior Puppy Bitch Class
1st Laureate Simplicity

Open Bitch Class
1st Redpine's Heaven Cent
2nd Regaloake's Spirit Chaser
3rd Ennismoor Dirty Little Secret


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ravinel The Sugar Plum Fairy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ravinel The Sugar Plum Fairy

Open Bitch Class
1st Ravinel The Sugar Plum Fairy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By