Aurora & District Kennel Club
Sunday, November 20, 2022



Related Results


Results courtesy of:

-- Summerford Newfoundlands --
MBIS RBIS CAN GCHS / AM CH / RO JCH Midnight Lady's Rumble In The Jungle, AOM
"Zombie"
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Owners: Zsuzsa Somos-Soos, Christina Koffman-Heard, Daniel Koffman and John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard



--- MJN Show Services---
Your exhibitor-friendly show services!
Phone: (519) 568-8582
www.mjnshowservices.com








Best In Show
Judge: Lois Wilson
Australian Shepherd  
GChG Limelite's Tee Off
Points: 439 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Lois Wilson
Border Terrier  
GChG Roschel Foxrun Thistle Do
Points: 392
Best Puppy In Show
Judge: Lois Wilson
German Shepherd Dog  
Ch Dolce von den Buschburen
Best Baby Puppy In Show
Judge: Lois Wilson
Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)  
Tuffntendr A Sketch Of A Little River








Group 1 - Johan Becerra-Hernandez Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   86
Group 2nd   
GChB Ferngolds Empire Of The Northern Dance
  Vizsla (Smooth)   83
Group 3rd   
GChB Wynmoor N Bryden's Once Upon A Time
  Spaniel (English Springer)   73
Group 4th   
GChS Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   72
BPIG   
Ch Leaside Skypoint's Pick The Wildwood Flower
  Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Tuffntendr A Sketch Of A Little River
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dakens Demon Warrior Mazekeen

Best Puppy In Breed
Dakens Demon Warrior Mazekeen



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dakens Demon Warrior Mazekeen

Senior Puppy Bitch Class
1st Dakens Demon Warrior Mazekeen


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Rush's True Illusion

Best Of Opposite Sex
GChG Rush's Just Another Werewolf




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 7 pts (2-1-4-1)
GChEx Danrich On D'Run To Maktawae

Best Of Opposite Sex
Cedarbaylabs Tonka Quarryridge

Best Of Winners: (2-1-4-1)
Cawarra's Mr. Big

Best Puppy In Breed
GCh Shanbro's Let Freedom Reign

Select Dog
GCh Cawarra's Old Time Rock N Roll


Winners Dog: (2-1-4-1)
Cawarra's Mr. Big

Reserve Winners Dog
Here On Out Bella Mare

Junior Puppy Dog Class
1st Here On Out Bella Mare

Open Dog Class
1st Cawarra's Mr. Big

4-6 Month Dog Class
1st Jaunenoir Chew Man Chew


Winners Bitch: (2-1-4-1)
Cedarbaylabs Tonka Quarryridge

Senior Puppy Bitch Class
1st Cedarbaylabs Tonka Quarryridge


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 10 pts (3-5-2-1)
GChG Roaneden's Shorelander

Best Of Opposite Sex
Ch RedShadow's Light Up The Sky

Best Of Winners: (3-5-2-1)
Dunfield's Spirit Fox

Best Puppy In Breed
Dunfield's Spirit Fox

Select Dog
Ch Oryxes Heart And Soul For Glenmave


Winners Bitch: (3-5-2-1)
Dunfield's Spirit Fox

Reserve Winners Bitch
Redmoon's Single And Swiping

Senior Puppy Bitch Class
1st Kalmegess' Four The Roses

Canadian Bred Bitch Class
1st Dragonluck's Take A Chance Ome

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dunfield's Spirit Fox
2nd Redaero's Baked To Perfection

Open Bitch Class
1st Redmoon's Single And Swiping

4-6 Month Bitch Class
1st Tuffntendr A Sketch Of A Little River


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
GCh Annagh's Maeve The Minx

Best Of Opposite Sex
GChS Cornadore Branco With Annagh

Select Dog
GCh Annagh's Orion Nebula

Select Bitch
GChB Annagh's Sceolan




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Jetsetter Wishing Stone

Best Of Opposite Sex
GChG Captiva Chamberlayne MrBigStuf

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Jetsetter Wishing Stone

Select Dog
Ch Dochas' Private Stock


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Jetsetter Wishing Stone

Reserve Winners Bitch
Magnif Angel Of My Eye

Open Bitch Class
1st Jetsetter Wishing Stone
2nd Magnif Angel Of My Eye


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lois Wilson

Best Of Breed: 4 pts (1-0-1-3)
Ch Mar-K N Eon's Child Surprise

Best Of Opposite Sex
GChB Clanagroe Tri-ple Play Blue Jay

Best Puppy In Breed
Ch Calowa Lurians Gotta Catch Em All

Select Bitch
Ch Calowa Lurians Gotta Catch Em All


Winners Dog: (1-0-1-3)
Toybox Get Your Game On At Wynridge

Junior Puppy Dog Class
1st Toybox Get Your Game On At Wynridge


4-6 Month Bitch Class
1st Calowa's Dark Side Of The Sun


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lois Wilson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic

Best Of Opposite Sex
Beauvert Ruffwood Fille Epicee



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lois Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Newday Take The Opportunity




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lois Wilson

Best Of Breed: 4 pts (1-0-3-1)
GChS Carnaby Especially Rockette

Best Of Opposite Sex
GChB Nonnies Atomic Number Six

Best Puppy In Breed
Winfree's License To Chill

Select Dog
GCh Brass Ring Winsome Diamonds Are Forever


Winners Dog: (1-0-3-1)
Winfree's License To Chill

Junior Puppy Dog Class
1st Winfree's License To Chill



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lois Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Wynmoor N Bryden's Once Upon A Time




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lois Wilson

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Wyldkatz Viking Pride Of Pemberley

Best Of Opposite Sex
GChB Pemberley's Moonlight Huntress

Select Bitch
GCh Pemberley's Starlight Huntress




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lois Wilson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChG Rolyart's Sound Of Thunder

Best Of Opposite Sex
Long Lane Heart Of My Heart



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lois Wilson

Best Of Breed: 9 pts (1-2-3-4)
GChS Ferngolds Empire Of The Northern Dance

Best Of Opposite Sex
GCh Ourdream's Cosmic Disturbance

Best Of Winners: (1-2-3-4)
Vadasz By Athena's Grace

Best Puppy In Breed
Calabri Royal Clarkson

Select Dog
GChB Opus One Vivace Varazs

Select Bitch
GCh Ferngolds Empress Of Warflame Izzy


Winners Dog: (1-2-3-4)
Calabri Royal Clarkson

Senior Puppy Dog Class
1st Calabri Royal Clarkson

4-6 Month Dog Class
1st Ourdream's Green With Envy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lois Wilson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Sarga Spuri Spicy Szilva



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Vizslavilla's Sunny

Open Bitch Class
1st Vizslavilla's Sunny


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Martin Johansson Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   37
Group 2nd   
GChS Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   36
Group 3rd   
Ch Cariad's Isn't It Time
  Whippet   35
Group 4th   
GCh Zen's Grab Your Gear
  Basset Hound   29
BPIG    Cariad's Behind The Mask At Wunder   Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group         0
Judge: Martin Johansson

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GChS Pahlavi Northern Dancer

Best Of Opposite Sex
GCh Agha Djari White Oleander

Best Puppy In Breed
Way Up Radio Fill My Heart With Song

Select Dog
GChS Lyrical's Let Me Tell You



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Sardula Lotus Elise

Reserve Winners Bitch
Way Up Radio Fill My Heart With Song

Junior Puppy Bitch Class
1st Way Up Radio Fill My Heart With Song

12-18 Month Bitch Class
1st Sardula Lotus Elise


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Johansson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Knightwinds Tiziri




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Johansson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Zen's Grab Your Gear




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Johansson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Foxtail's Race To The Finish




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Johansson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Johansson

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChS Virgo Southern Comfort

Best Of Opposite Sex
Ch Heavenlyhund Magnolia

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Heavenlyhund's Ode To Stephanie Of Grendox

Best Puppy In Breed
Heavenlyhund's Ode To Stephanie Of Grendox


Winners Dog: (1-1-1-1)
Pawprints Double Indemnity ML

Canadian Bred Dog Class
1st Pawprints Double Indemnity ML


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Johansson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Leaside's Sweet Treat MS




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Johansson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Magik Rainbow Rafael


Winners Dog: (1-0-0-0)
Magik Rainbow Rafael

Open Dog Class
1st Magik Rainbow Rafael



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Johansson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChG Altadach Aston Martin SL

Best Of Opposite Sex
GCh Endachs Butter Tart




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Johansson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Passport Are There Lines SS

Select Dog
GChS Chilcotin's Silver Cloud




Class results courtesy of: MJN Show Services



4-6 Month Dog Class
1st Eynhallow's Gaston At Tormore



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Johansson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Tayleefarm Carlos Santana

Best Of Opposite Sex
Tayleefarm Go Your Own Way



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tayleefarm Go Your Own Way

Open Bitch Class
1st Tayleefarm Go Your Own Way


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Johansson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Conestoga & Crossroads Good Vibrations

Best Puppy In Breed
Conestoga & Crossroads Family Tradition



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Johansson

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GChB Kopera's Golden Gait

Best Of Opposite Sex
Parnassus' Rising Sun At Zeni

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Priderock's Lyrical Lynlee

Best Puppy In Breed
Priderock's Lyrical Lynlee

Select Dog
Ch Ridgeville's Sansone Of HW


Winners Dog: (1-3-1-1)
Parnassus' Rising Sun At Zeni

Senior Puppy Dog Class
1st Parnassus' Rising Sun At Zeni


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Johansson

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GChB Deiconsorti Baghdad Acclaimed

Select Dog
GChB Feinouk The Smiler




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Johansson

Best Of Breed: 5 pts (1-2-0-3)
GChB Cariad's Isn't It Time

Best Of Opposite Sex
Wunder Keep On Dreaming

Best Of Winners: (1-2-0-3)
Cariad's Behind The Mask At Wunder

Best Puppy In Breed
Cariad's Behind The Mask At Wunder

Select Bitch
GChS Aureate's Sweet Envie


Winners Dog: (1-2-0-3)
Wunder Keep On Dreaming

Junior Puppy Dog Class
1st Wunder Keep On Dreaming


Winners Bitch: (1-2-0-3)
Cariad's Behind The Mask At Wunder

Reserve Winners Bitch
Wunder Knockin Boots

Junior Puppy Bitch Class
1st Wunder Knockin Boots

Canadian Bred Bitch Class
1st Cariad's Behind The Mask At Wunder


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Rafael Malo Alcrudo Top Dog
Points
Group 1st   Ch Unicornhill Turn Out The Lights   Siberian Husky   102
Group 2nd   
GChS Sendosan Naxxramas
  Akita   78
Group 3rd   
GChB Saxmark'n Stonehills Power Play
  Bullmastiff   75
Group 4th   
Ch Mephisto N Hi Desert Don't Stop Me Now
  Boxer   64
BPIG   
Ch Snowmist's Zenith
  Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group         0
Judge: Rafael Malo Alcrudo

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GChS Sendosan Naxxramas

Best Of Opposite Sex
Lodale's Sakura Majestic Kiss

Select Dog
GChG Marqways Born Into Royalty



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Lodale's Sakura Majestic Kiss

Open Bitch Class
1st Lodale's Sakura Majestic Kiss


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rafael Malo Alcrudo

Best Of Breed: 11 pts (3-5-1-3)
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder

Best Of Opposite Sex
GCh Soul Of Angels Camry

Best Of Winners: (3-5-1-3)
Integrity Silverdream Mother Trucker

Best Puppy In Breed
Integrity Silverdream Mother Trucker

Select Bitch
GCh Bearhug's NorthernSong


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rafael Malo Alcrudo

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChS Kalinka Esugey Bagatur

Select Dog
Ch Iliaslegacy Northstar Nikolaus Conqueror Of People




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rafael Malo Alcrudo

Best Of Breed: 4 pts (2-0-1-2)
Ch Mephisto N Hi Desert Don't Stop Me Now

Best Of Opposite Sex
Xelascon Harlequin Romance

Best Puppy In Breed
Moonlight's How Do You Like Me Now


Winners Dog: (2-0-1-2)
Xelascon Hindsight Twenty/Twenty

Reserve Winners Dog
Moonlight's How Do You Like Me Now

Junior Puppy Dog Class
1st Moonlight's How Do You Like Me Now

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Xelascon Hindsight Twenty/Twenty



Class results courtesy of: MJN Show Services


Winners Dog: (1-5-3-2)
Bravesouls Sir Davos Devoted Knight

Junior Puppy Dog Class
1st Bravesouls Sir Davos Devoted Knight


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stefan Sinko

Best Of Breed: 7 pts (1-4-1-2)
Ch Chateaurouge's X-Rated Diva

Best Of Opposite Sex
GCh Brazen Long Strange Trip

Best Of Winners: (1-4-1-2)
Chateaurouge's Ce-Ce Ryder

Best Puppy In Breed
Chateaurouge's Dede Be The One

Select Bitch
GCh Grandmaster Brazen Alibi


Winners Dog: (1-4-1-2)
Chateaurouge's Yissachar

Canadian Bred Dog Class
1st Chateaurouge's Yissachar


Winners Bitch: (1-4-1-2)
Chateaurouge's Ce-Ce Ryder

Reserve Winners Bitch
Chateaurouge's Zip-A-Dee-Doo-Dah

Junior Puppy Bitch Class
1st Chateaurouge's Dede Be The One

12-18 Month Bitch Class
1st Chateaurouge's Ce-Ce Ryder
2nd Chateaurouge's C'est Pollyanna

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chateaurouge's Zip-A-Dee-Doo-Dah


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rafael Malo Alcrudo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Naku's Dark Side Of The Moon




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rafael Malo Alcrudo

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Shanlimore Cidwm Glenire




Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rafael Malo Alcrudo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Midnight Lady's Rumble In The Jungle




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rafael Malo Alcrudo

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChS Fado's Estrelaleal Rei

Best Of Opposite Sex
Ch LunaNova's Brewmaster Melody Maker

Best Puppy In Breed
LunaNova Silverspring Swirling Storm



Winners Bitch: (0-2-1-1)
LunaNova Silverspring Swirling Storm

Reserve Winners Bitch
Morfrends Faial De Inga

Senior Puppy Bitch Class
1st Morfrends Faial De Inga

Canadian Bred Bitch Class
1st LunaNova Silverspring Swirling Storm


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rafael Malo Alcrudo

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GChG Cammcastle's Ima Steinway

Best Of Opposite Sex
Ch Maxima Black Vesna

Best Puppy In Breed
Roxanhaus' Royal Flush



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Roxanhaus' Royal Flush

Senior Puppy Bitch Class
1st Roxanhaus' Royal Flush


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stefan Sinko

Best Of Breed: 7 pts (1-2-2-3)
Vanderbilt's Tell It To The Judge

Best Of Opposite Sex
GCh Kyser Bearrs Strike A Pose

Best Of Winners: (1-2-2-3)
Vanderbilt's Tell It To The Judge

Best Puppy In Breed
Ch Vanderbilt's Country Boy

Select Dog
GCh Snowpride Nauvik

Select Bitch
GChS Vanderbilt's Talk About Luck


Winners Bitch: (1-2-2-3)
Gilara's Vintage Wine

Reserve Winners Bitch
Snowlegend Juju Of Last Samurai

Junior Puppy Bitch Class
1st Snowlegend Juju Of Last Samurai

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gilara's Vintage Wine


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rafael Malo Alcrudo

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Lindsayleigh's Iron Man

Select Dog
GChB Eugen I-Ra A Handsome Boy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rafael Malo Alcrudo

Best Of Breed: 23 pts (7-8-2-7)
Ch Unicornhill Turn Out The Lights

Best Of Opposite Sex
Highlander's Pride And Joy

Best Of Winners: (7-8-2-7)
Highlander's Pride And Joy

Best Puppy In Breed
GCh Snowmist's Zenith

Select Dog
Ch Snowmist's Yachtsman

Select Bitch
Ch Articpride Whiskey N Wine


Winners Bitch: (7-8-2-7)
Highlander's Winds Of Change

Reserve Winners Bitch
Astablak's Leia

Junior Puppy Bitch Class
1st Nanook's Footprints Lead To Kannook

Senior Puppy Bitch Class
1st Condesa Flandopromise

12-18 Month Bitch Class
1st Snowmist's Yes It's Butter

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Astablak's Leia
2nd Snowfire's Queen For A Day

Open Bitch Class
1st Highlander's Winds Of Change
2nd Snowmist's Secret Weapon
3rd Trailroc Starfall


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Joao Machado Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   39
Group 2nd    Keepsake's No Jacket Required   Soft-Coated Wheaten Terrier   38
Group 3rd   
GCh Skyedreamer Fusilier's Sgian Dubh
  Dandie Dinmont Terrier   32
Group 4th   
GCh Paradym Just For Laughs
  Norwich Terrier   23
BPIG    Keepsake's No Jacket Required   Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group         0
Judge: Joao Machado

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Mirabel The Shooting Star Of Gem Airedales



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Copperfields Shining Star

Open Bitch Class
1st Copperfields Shining Star


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joao Machado

Best Of Breed: 7 pts (1-4-1-2)
Ch Ispy Eons A Game Changer

Best Of Opposite Sex
Ch Ispy Glaurieus Call Me Maeby

Best Of Winners: (1-4-1-2)
Reynard's Games People Play

Select Bitch
Ch Ispy Its Game Night At Eon


Winners Dog: (1-4-1-2)
Camerata Huxley Asher

Open Dog Class
1st Camerata Huxley Asher

4-6 Month Dog Class
1st Ispy Hot Todd-Eh


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joao Machado

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Roschel Foxrun Thistle Do




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joao Machado

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Bullinvictus Rocksteady At Andrione Bulls

Best Of Opposite Sex
Groovy Little Velvets Cotton Candy

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Skybar Cerulean Sins

Best Puppy In Breed
Groovy Little Velvets Cotton Candy


Winners Dog: (1-1-1-0)
Skybar Cerulean Sins

12-18 Month Dog Class
1st Skybar Cerulean Sins


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joao Machado

Best Of Breed: 8 pts (1-3-3-2)
GChB Skyedreamer Fusilier's Sgian Dubh

Best Of Opposite Sex
Ch Glahms Anne Of A Thousand Days

Best Of Winners: (1-3-3-2)
Glahms Dreamboat Caolila

Best Puppy In Breed
Fairview Lady Abegweit

Select Dog
GCh Glahms Sargent Pepper

Select Bitch
Ch Glahms Golden Moonbeam


Winners Dog: (1-3-3-2)
Glahms Fairview Echo Of The Island

Junior Puppy Dog Class
1st Glahms Fairview Echo Of The Island


Winners Bitch: (1-3-3-2)
Glahms Dreamboat Caolila

Reserve Winners Bitch
Glahms Golden Dawn Of Augustine

Junior Puppy Bitch Class
1st Fairview Lady Abegweit

12-18 Month Bitch Class
1st Glahms Golden Dawn Of Augustine

Open Bitch Class
1st Glahms Dreamboat Caolila


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joao Machado

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart's I'm Not For Everyone




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joao Machado

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Northcote's Empowered

Best Of Opposite Sex
GCh Northcote Child's Play

Best Puppy In Breed
Northcote's Empowered


Winners Dog: (1-0-0-0)
Northcote's Empowered

Junior Puppy Dog Class
1st Northcote's Empowered



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joao Machado

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Dralion's Luck Be A Lady


4-6 Month Dog Class
1st Dralion's Idylls Of The King


Winners Bitch: (0-3-0-0)
Dralion's Luck Be A Lady

Reserve Winners Bitch
Dralion's Rose Of Inglewood

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dralion's Luck Be A Lady

Open Bitch Class
1st Dralion's Rose Of Inglewood
2nd Inglewood's Intrepid Grace At Dralion


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joao Machado

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Paradym Just For Laughs




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joao Machado

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Ravenlore's Phantom Queen



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Ravenlore's Phantom Queen

Reserve Winners Bitch
Ravenlore Echos Of Locksley

Canadian Bred Bitch Class
1st Ravenlore Echos Of Locksley

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ravenlore's Phantom Queen


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joao Machado

Best Of Breed: 5 pts (3-1-0-2)
Keepsake's No Jacket Required

Best Of Opposite Sex
Ch Honeywheat's Russian Collusion

Best Of Winners: (3-1-0-2)
Keepsake's No Jacket Required

Best Puppy In Breed
Keepsake's No Jacket Required


Winners Bitch: (3-1-0-2)
Keepsake's Tickled Pink

Junior Puppy Bitch Class
1st Keepsake's Tickled Pink


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joao Machado

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Quinta Od Guvernera




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joao Machado

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Skyehigh's Pound Of White Truffles

Best Puppy In Breed
Skyehigh's Crack A Laka



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Skyehigh's Pound Of White Truffles

Reserve Winners Bitch
Skyehigh's Crack A Laka

Senior Puppy Bitch Class
1st Skyehigh's Crack A Laka

Open Bitch Class
1st Skyehigh's Pound Of White Truffles


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Luiz Ribas Silva Top Dog
Points
Group 1st   
GChG LionKing Blaze Of Glory
  Pekingese   55
Group 2nd   
GChG Maplewood's I'm Sexy And I Know It
  Italian Greyhound   50
Group 3rd   
GChB Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut
  Toy Manchester Terrier   42
Group 4th   
GChS Hyclass Whole Lotta Shakin' Goin' On
  Pug   41
BPIG   Ch Moongate Love You To The Moon   Chihuahua (Short Coat)   N/A
Best Baby Puppy In Group         0
Judge: Joao Machado

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Gentle Star Lord Of The Rings

Select Dog
Ch Embee's Arctic Blast




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joao Machado

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Lutindor Ohla Labella




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joao Machado

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Moongate Love You To The Moon

Best Puppy In Breed
GCh Moongate Love You To The Moon




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joao Machado

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Gardine Don't Stop Believing

Select Dog
GChS Fiery Fame Vow Of Love


4-6 Month Dog Class
1st Mr Big Moe


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joao Machado

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChS Weylinmarsh's Billie Jean

Select Bitch
Ch Cotondeneige Elsa d'Arendelle




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Luiz Ribas Silva

Best Of Breed: 7 pts (2-4-2-0)
GChG Maplewood's I'm Sexy And I Know It

Best Of Opposite Sex
Clandara's High Fashion

Best Of Winners: (2-4-2-0)
Alura Boccalupo Ive Got My Mojo Baby

Best Puppy In Breed
Alura Swagger Boccalupo

Select Dog
Ch Clandara's Hot Couture


Winners Dog: (2-4-2-0)
Alura Boccalupo Ive Got My Mojo Baby

Reserve Winners Dog
Alura Swagger Boccalupo

Junior Puppy Dog Class
1st Alura Swagger Boccalupo

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Alura Boccalupo Ive Got My Mojo Baby


Winners Bitch: (2-4-2-0)
Clandara's High Fashion

Reserve Winners Bitch
Integra's Inescapable

Junior Puppy Bitch Class
1st Windwater Luminara

12-18 Month Bitch Class
1st Integra's Inescapable

Canadian Bred Bitch Class
1st Rythm's Nightshade At Silverland

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Clandara's High Fashion


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joao Machado

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Polaris Princess Zivah

Best Of Opposite Sex
Sir Kingsley

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Silkwhite Dreams R.U. My Pride


Winners Dog: (1-1-0-1)
Sir Kingsley

Open Dog Class
1st Sir Kingsley


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Silkwhite Dreams R.U. My Pride

12-18 Month Bitch Class
1st Silkwhite Dreams R.U. My Pride


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joao Machado

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GChG LionKing Blaze Of Glory

Best Of Opposite Sex
Holifield's Millennium Falcon

Select Dog
GChS Diaquiris Dam Yankees



Winners Bitch: (0-3-2-0)
Holifield's Millennium Falcon

Reserve Winners Bitch
PekeEasy Anarra Astralla

Canadian Bred Bitch Class
1st Holifield's Atomic Blonde

Open Bitch Class
1st Holifield's Millennium Falcon
2nd PekeEasy Anarra Astralla


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Luiz Ribas Silva

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Lion Dor Poms Dolce Diamante

Select Dog
Ch Mountaincrest Midnight Cowboy


4-6 Month Dog Class
1st Diaquiris To Cute To Shoot



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joao Machado

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
De La Passion Barista To Lynroys

Best Puppy In Breed
De La Passion Barista To Lynroys


Winners Dog: (2-0-0-0)
De La Passion Barista To Lynroys

Reserve Winners Dog
Snovali Privateer

Junior Puppy Dog Class
1st De La Passion Barista To Lynroys

Open Dog Class
1st Snovali Privateer


4-6 Month Bitch Class
1st Nadals Kitsu


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joao Machado

Best Of Breed: 11 pts (1-1-6-4)
GChS Hyclass Whole Lotta Shakin' Goin' On

Best Of Opposite Sex
Ch Aisle's There's Only One Ariel

Best Of Winners: (1-1-6-4)
Benjac Madame Chanelle 2e

Best Puppy In Breed
GCh Hyclass Shake Your Groove Thing!

Select Dog
GChB Siosalach's Hammin It Up

Select Bitch
Ch Broughcastl Bubblicious


Winners Dog: (1-1-6-4)
Goloka Monsieur Saphir Yoda

Senior Puppy Dog Class
1st Goloka Monsieur Saphir Yoda


Winners Bitch: (1-1-6-4)
Benjac Madame Chanelle 2e

Canadian Bred Bitch Class
1st Benjac Madame Chanelle 2e


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Luiz Ribas Silva

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joao Machado

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Oz's Run Run Runaway

Best Of Opposite Sex
Oz's All Dressed Up

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Oz's Pure Inzanity


Winners Dog: (1-2-1-0)
Oz's Pure Inzanity

Open Dog Class
1st Oz's Pure Inzanity


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Oz's All Dressed Up

Reserve Winners Bitch
Oz's Audacity

Canadian Bred Bitch Class
1st Oz's Audacity

Open Bitch Class
1st Oz's All Dressed Up


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Stefan Sinko Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Classique Ivy Lane Moonstruck
  Poodle (Standard)   68
Group 2nd   
GCh Idecleir Desiderata Troubadour
  Lhasa Apso   54
Group 3rd   Ch Pinchou's Roadrunner   Chow Chow   53
Group 4th   
GChS Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJen
  Chinese Shar-Pei   49
BPIG   
Ch Shente's Turn Back Time With Schutzu
  Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group         0

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stefan Sinko

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Grindstones I'm Stewpendous




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rafael Malo Alcrudo

Best Of Breed: 6 pts (2-3-2-0)
Ch Cherokee Legend Jacib's Oakley

Best Of Opposite Sex
Aldars Bottled Genie At Jacibs

Best Of Winners: (2-3-2-0)
Aldars Bottled Genie At Jacibs

Best Puppy In Breed
Topbrass Tumbling Dice

Select Dog
Ch Aislinn's Dirt Road Anthem


Winners Dog: (2-3-2-0)
Topbrass Tumbling Dice

Reserve Winners Dog
Pelee's Best Catch Of The Day

Senior Puppy Dog Class
1st Topbrass Tumbling Dice

12-18 Month Dog Class
1st Pelee's Best Catch Of The Day

4-6 Month Dog Class
1st Pelee's A Move In The Ripe Direction


Winners Bitch: (2-3-2-0)
Aldars Bottled Genie At Jacibs

Reserve Winners Bitch
Jacib's A Star Is Born

Canadian Bred Bitch Class
1st Aldars Bottled Genie At Jacibs

Open Bitch Class
1st Jacib's A Star Is Born
2nd Enjoy's Twinkle Twinkle Little Star

4-6 Month Bitch Class
1st Jacib's Just Keep Swimming


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stefan Sinko

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJen




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stefan Sinko

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
Ch Pinchou's Roadrunner

Best Of Opposite Sex
Dragonslayer Tai's Murphy

Select Dog
GCh Long Feng Nightcrawler


Winners Dog: (1-0-2-1)
Dragonslayer Tai's Murphy

Canadian Bred Dog Class
1st Dragonslayer Tai's Murphy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stefan Sinko

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Pepperlane Ruckus At Optimist

Best Of Opposite Sex
Bella Luna



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Bella Luna

Reserve Winners Bitch
Friends Furever's The Magical Mayan Dynasty

12-18 Month Bitch Class
1st Bella Luna
2nd Friends Furever's The Magical Mayan Dynasty


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stefan Sinko

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Idecleir Desiderata Troubadour



4-6 Month Bitch Class
1st Idecleir Sugar And Spice


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stefan Sinko

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GChS Dassin Vivica Of Canterbury

Best Of Opposite Sex
Ch Glow Candy Sweet Porto

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Glow Snow White Princess

Best Puppy In Breed
Glow Snow White Princess


Winners Dog: (2-3-1-1)
Orange Soleil Ezy Rider

Reserve Winners Dog
LeeAnns Glow Perseverance At Mars

Junior Puppy Dog Class
1st LeeAnns Glow Perseverance At Mars

12-18 Month Dog Class
1st Orange Soleil Ezy Rider


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stefan Sinko

Best Of Breed: 13 pts (3-7-1-3)
GChG Classique Ivy Lane Moonstruck

Best Of Opposite Sex
Daniart La Peregrina

Best Of Winners: (3-7-1-3)
Lil Blue Not So Little Now

Best Puppy In Breed
GCh Ridgeside Violet Rose Goes To Vegas

Select Bitch
GCh Ridgeside Violet Rose Goes To Vegas


Winners Bitch: (3-7-1-3)
Daniart La Peregrina

Reserve Winners Bitch
River Run's The Story Begins At Ying

Junior Puppy Bitch Class
1st Ridgeside Signet Stardust

Senior Puppy Bitch Class
1st Whitedoves White Opal
2nd Pristine's Midnite Pride Mikasa

Canadian Bred Bitch Class
1st Ridgeside A Night In Vegas

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ridgeside 1st Class To Vegas

Open Bitch Class
1st Daniart La Peregrina
2nd River Run's The Story Begins At Ying

4-6 Month Bitch Class
1st Theory Season's Diamond


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stefan Sinko

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Mardeck's The Sorcerer's Quest




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stefan Sinko

Best Of Breed: 8 pts (2-2-3-2)
GChB Tsukime And Urajiro Prince Henry

Best Of Opposite Sex
GChS Satika N Sunojo's Something Special

Best Of Winners: (2-2-3-2)
Nikkou Of Fu Guo

Best Puppy In Breed
Rexann's Tropical Storm Of Hibiscus

Select Dog
GCh San Jo The Man In Black

Select Bitch
GChB Hibiscus Chisana Takaramono


Winners Dog: (2-2-3-2)
Nikkou Of Fu Guo

Reserve Winners Dog
Rexann's Tropical Storm Of Hibiscus

Junior Puppy Dog Class
1st Rexann's Tropical Storm Of Hibiscus

Open Dog Class
1st Nikkou Of Fu Guo


Winners Bitch: (2-2-3-2)
Hibiscus Strawberry Daiquiri On The Beach

Reserve Winners Bitch
Urajiro's Merida Of Dunbroch

Junior Puppy Bitch Class
1st Hibiscus Strawberry Daiquiri On The Beach

Senior Puppy Bitch Class
1st Urajiro's Merida Of Dunbroch


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stefan Sinko

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Shente's Turn Back Time With Schutzu

Best Of Opposite Sex
Schutzu's Golden Willow At Gambalina

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Ying The Show Must Go On

Best Puppy In Breed
GCh Shente's Turn Back Time With Schutzu


Winners Dog: (1-1-1-0)
Ying The Show Must Go On

Canadian Bred Dog Class
1st Ying The Show Must Go On


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Schutzu's Golden Willow At Gambalina

Junior Puppy Bitch Class
1st Schutzu's Golden Willow At Gambalina


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Lois Wilson Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Limelite's Tee Off
  Australian Shepherd   46
Group 2nd   
Ch Sylvan Argent Fire On Fire
  Collie (Rough)   43
Group 3rd   
GChG Laureate Diamond Is Forever
  Shetland Sheepdog   37
Group 4th   
Ch Flywire So Sin-Cere de la Vallee d'Ottawa
  Berger Picard   31
BPIG   
Ch Dolce von den Buschburen
  German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group         0
Judge: Lois Wilson

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GChG Limelite's Tee Off

Select Dog
Ch Vulcan's Ahead By A Century




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lois Wilson

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChS Dreamchaser La Vita A Bella

Best Of Opposite Sex
Dreamchaser Gone Platinum

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Dreamchaser Gone Platinum

Best Puppy In Breed
Cameron's Island Of Sodor

Select Dog
Ch Auldscotia Dirty Dancer


Winners Dog: (1-1-1-1)
Dreamchaser Gone Platinum

12-18 Month Dog Class
1st Dreamchaser Gone Platinum

4-6 Month Dog Class
1st Matley's Once In A Blue Moon


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Cameron's Island Of Sodor

Senior Puppy Bitch Class
1st Cameron's Island Of Sodor


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lois Wilson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
McComb's nimm den Bosewicht

Best Of Opposite Sex
Rihanna (Morone)

Best Of Winners: (1-1-0-0)
McComb's nimm den Bosewicht

Best Puppy In Breed
McComb's nimm den Bosewicht


Winners Dog: (1-1-0-0)
McComb's nimm den Bosewicht

Junior Puppy Dog Class
1st McComb's nimm den Bosewicht


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Rihanna (Morone)

Open Bitch Class
1st Rihanna (Morone)

4-6 Month Bitch Class
1st Constellation Dancer V Tierkreis


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lois Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Flywire So Sin-Cere de la Vallee d'Ottawa




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lois Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lumarc Violet A Dream Come True

Best Puppy In Breed
Lumarc Violet A Dream Come True



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lumarc Violet A Dream Come True

Junior Puppy Bitch Class
1st Lumarc Violet A Dream Come True


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lois Wilson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ember's Dragon In The Myst

Best Of Opposite Sex
Maplemyst's Once Upon A True Norse

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ember's Dragon In The Myst


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ember's Dragon In The Myst

Open Dog Class
1st Ember's Dragon In The Myst


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Maplemyst's Once Upon A True Norse

12-18 Month Bitch Class
1st Maplemyst's Once Upon A True Norse

4-6 Month Bitch Class
1st Doux Berger Raven In The Myst


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lois Wilson

Best Of Breed: 11 pts (2-5-2-3)
GCh Dolce von den Buschburen

Best Of Opposite Sex
GChB V The Vom Trienzbachtal

Best Of Winners: (2-5-2-3)
V Sina Vom Trienzbachtal

Best Puppy In Breed
GCh Dolce von den Buschburen

Select Bitch
Ch Jia Von Datschiburg


Winners Bitch: (2-5-2-3)
V Sina Vom Trienzbachtal

Reserve Winners Bitch
Blasienberg's Dolly Day Dream

Junior Puppy Bitch Class
1st Emma Vom Burgimwald

Senior Puppy Bitch Class
1st Cantrys Vom Burgimwald

Open Bitch Class
1st V Sina Vom Trienzbachtal
2nd Blasienberg's Dolly Day Dream
3rd Ileigh Vom Bergimwald


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lois Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Urban Legends Hattrick @ Locksley




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lois Wilson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Tasiahills Merrymops The One

Select Dog
GCh Tasiahills Royal Sir Galahad




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lois Wilson

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Messyhair's Clark Gable Debruyeres

Best Of Opposite Sex
Glissdoes Mocca Toffee

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Messyhair's Clark Gable Debruyeres


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Glissdoes Mocca Toffee

Reserve Winners Bitch
Messyhair's Y&R Traci

Open Bitch Class
1st Glissdoes Mocca Toffee
2nd Messyhair's Y&R Traci


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lois Wilson

Best Of Breed: 5 pts (1-2-0-3)
GChG Laureate Diamond Is Forever

Best Of Opposite Sex
Regaloake's Let It Ryde

Best Of Winners: (1-2-0-3)
Regaloake's Let It Ryde

Best Puppy In Breed
Regaloake's Let It Ryde

Select Bitch
GChS Rivermyst A Wizards Touch At Kindle


Winners Dog: (1-2-0-3)
Regaloake's Let It Ryde

Junior Puppy Dog Class
1st Regaloake's Let It Ryde


Winners Bitch: (1-2-0-3)
Williamslee's Hearts Wee Bonny Lass

Reserve Winners Bitch
Melodaly Tourmaline

Canadian Bred Bitch Class
1st Melodaly Tourmaline

Open Bitch Class
1st Williamslee's Hearts Wee Bonny Lass


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lois Wilson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch White Raven Look On The Bright Side

Best Of Opposite Sex
Ch Edgebrook's Blue Velvet At Eyespy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lois Wilson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Capriccio's Spirit In The Spotlight

Best Of Opposite Sex
Ch Cadwyn O Holy Knight

Best Puppy In Breed
Ch Cadwyn O Holy Knight



Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By