Kilbride & District Kennel Club
Sunday, August 7, 2022



Related Results


Results courtesy of:


-- Thomas Curley & Diane Bell --
Multi BIS RBIS BISS GCHG LionKing Blaze of Glory
"Blaze"
Owners: Nathalie Lachance, Thomas Curley, Gilles Chaloux, Michel Chaloux & Robert Denis
Breeder: Nathalie Lachance
Presented by Thomas Curley


Best In Show
Judge: Heather Jones
Borzoi  
GChS Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
Points: 222 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Heather Jones
Doberman Pinscher  
GChS Wendorf's One'der Boy V Ruler
Points: 173
Best Puppy In Show
Judge: Heather Jones
Shih Tzu  
Ch Shente's Turn Back Time With Schutzu
Best Baby Puppy In Show
Judge: Heather Jones
Australian Shepherd  
Woodland's You're Braver Than You Believe
Best Baby Puppy In Show
Judge: Heather Jones
  
Best Veteran In Show
Judge: Heather Jones
Shetland Sheepdog  
GCh Cermel Bradshaw Ilhabela
Best Altered In Show
Judge: Heather Jones
Whippet  
GCh McCartney's Star Line Up








Group 1 - Barbara Arndt Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Ambertru's R U Lonesome Tonight
  Retriever (Golden)   31
Group 2nd   
GChS Danrich On D'Run To Maktawae
  Retriever (Labrador)   20
Group 3rd   
Rush's X's And O's
  Retriever (Flat-Coated)   13
Group 4th    Reidwood Inspired By A Vision   Setter (English)   9
BPIG   
Ch Baileymist Never Gonna Look Back
  Retriever (Golden)   1
Best Veteran In Group   
GCh Whisperfield Classico Madiera
  Pointer (German Short-Haired)   0
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dolce Vita Montefalco at Oryxes

Best Puppy In Breed
Dolce Vita Montefalco at Oryxes


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dolce Vita Montefalco at Oryxes

Senior Puppy Dog Class
1st Dolce Vita Montefalco at Oryxes


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Legacyk Man In Blue Jeans


Winners Dog: (1-0-0-0)
Legacyk Man In Blue Jeans

12-18 Month Dog Class
1st Legacyk Man In Blue Jeans

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Rush's X's And O's

Best Of Opposite Sex
Rush's You Lil' Brite Jewel

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Rush's X's And O's

Select Dog
GChG Rush's Just Another Werewolf


Winners Dog: (1-2-1-0)
Rush's X's And O's

Open Dog Class
1st Rush's X's And O's


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Rush's You Lil' Brite Jewel

Reserve Winners Bitch
Rush's There Is No Spoon

12-18 Month Bitch Class
1st Rush's You Lil' Brite Jewel

Open Bitch Class
1st Rush's There Is No Spoon

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 10 pts (6-1-3-1)
GChEx Ambertru's R U Lonesome Tonight

Best Of Opposite Sex
Ch Baileymist Never Gonna Look Back

Best Of Winners: (6-1-3-1)
Ambertru's Star-Lord

Best Puppy In Breed
Ch Baileymist Never Gonna Look Back

Select Dog
Ch Captivate Sugar Hi From Too Much Pie

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GChEx Danrich On D'Run To Maktawae

Best Of Opposite Sex
Ch Castilleja's Kelsey At Fullcount

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Evenstar's Koba's Higgins

Best Puppy In Breed
Ch Fullcount's Touch 'Em All Joe

Select Dog
Ch Fullcount's Touch 'Em All Joe


Winners Dog: (1-3-2-1)
Evenstar's Koba's Higgins

Open Dog Class
1st Evenstar's Koba's Higgins


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Pirate's Salted Caramel

Reserve Winners Bitch
Stonemeadow's Finest Gryffindor

Junior Puppy Bitch Class
1st Cedarbaylabs Tonka Quarryridge

Senior Puppy Bitch Class
1st Stonemeadow's Finest Gryffindor

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pirate's Salted Caramel

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Reidwood Inspired By A Vision

Best Of Opposite Sex
Wyldewood's Waiting On The Rain

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Reidwood Inspired By A Vision

Best Puppy In Breed
Wyldewood's Waiting On The Rain


Winners Dog: (1-1-0-0)
Wyldewood's Waiting On The Rain

Junior Puppy Dog Class
1st Wyldewood's Waiting On The Rain


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Reidwood Inspired By A Vision

12-18 Month Bitch Class
1st Reidwood Inspired By A Vision

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Captiva Chamberlayne MrBigStuf



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Shandys One Moment In Time



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Henley's Blow Out The Candles

Best Of Opposite Sex
GCh Cockerlea's Drum Solo



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
White Winter To The Max

Best Of Opposite Sex
Calabri Celtic Casey Cavell

Best Of Winners: (1-1-0-0)
White Winter To The Max


Winners Dog: (1-1-0-0)
Calabri Celtic Casey Cavell

Open Dog Class
1st Calabri Celtic Casey Cavell


Winners Bitch: (1-1-0-0)
White Winter To The Max

Open Bitch Class
1st White Winter To The Max





Group 2 - Heather Jones Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   48
Group 2nd   
GCh Chilcotin's Silver Cloud
  Dachshund (Standard Smooth)   47
Group 3rd   
Ch Foxtrot's C'est La Vie
  Rhodesian Ridgeback   45
Group 4th   
Aisling's Tiz The Season
  Whippet   37
BPIG   
Ch Aisling's Tiz The Season
  Whippet   7
Best Baby Puppy In Group   
McCartney's Celestial Precious Gem
  Whippet   0
Best Altered In Group   
GCh McCartney's Star Line Up
  Whippet   0
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Charsada Drums Of Autumn



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Charsada Drums Of Autumn

Reserve Winners Bitch
Charsada Je Suis Prest

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Charsada Je Suis Prest
2nd Dream A Little Dream Of Me

Open Bitch Class
1st Charsada Drums Of Autumn

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Lake & Shield's Wonder Strijder

Best Of Opposite Sex
Pennies Sophie Lansor

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Lake & Shield's Wonder Strijder


Winners Dog: (2-1-0-0)
Lake & Shield's Wonder Strijder

Reserve Winners Dog
Bonsecours There Goes My Hero

12-18 Month Dog Class
1st Lake & Shield's Wonder Strijder

Open Dog Class
1st Bonsecours There Goes My Hero


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Pennies Sophie Lansor

Open Bitch Class
1st Pennies Sophie Lansor

4-6 Month Bitch Class
1st Pennieslogon Chrystal Light

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Dacski's Southern Remembrance

Best Of Opposite Sex
Doxieluv Rocket Man

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Dacski's Southern Remembrance

Best Puppy In Breed
Dacski's Southern Remembrance


Winners Dog: (1-1-0-0)
Doxieluv Rocket Man

Open Dog Class
1st Doxieluv Rocket Man


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Dacski's Southern Remembrance

Junior Puppy Bitch Class
1st Dacski's Southern Remembrance

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Magik Rainbow Rafael

Best Of Opposite Sex
Brighthope Hey Girlfriend MW

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Magik Rainbow Rafael

Best Puppy In Breed
Brighthope Hey Girlfriend MW


Winners Dog: (1-2-0-0)
Magik Rainbow Rafael

Open Dog Class
1st Magik Rainbow Rafael


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Brighthope Hey Girlfriend MW

Reserve Winners Bitch
Prelude Small Town Girl Brighthope MW

Junior Puppy Bitch Class
1st Brighthope Hey Girlfriend MW

Open Bitch Class
1st Prelude Small Town Girl Brighthope MW

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
GCh Endachs Butter Tart



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Chilcotin's Silver Cloud

Best Of Opposite Sex
Kinderteckel's Blackbird



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Kinderteckel's Blackbird

12-18 Month Bitch Class
1st Kinderteckel's Blackbird

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Usonia's Jeremiah Was A Bullfrog V Lowdown


Judge: Heather Jones

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Antonius Vertragus Sage-Bacchante

Best Puppy In Breed
Antonius Vertragus Sage-Bacchante


Judge: Heather Jones

Best Of Breed: 4 pts (3-0-0-2)
Solas Captain Morgan Of Glenamadda

Best Puppy In Breed
Antrim's Starkeeper Vimy Ridge


Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChB Naku's Grundgetta At Arthayr


Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 7 pts (2-2-2-2)
GChB Foxtrot's C'est La Vie

Best Of Opposite Sex
Foxtrot's Lethal Kiss

Best Of Winners: (2-2-2-2)
Foxtrot's Lasting Legacy

Best Puppy In Breed
Foxtrot's Lasting Legacy


Winners Dog: (2-2-2-2)
Foxtrot's Lethal Kiss

12-18 Month Dog Class
1st Foxtrot's Lethal Kiss

Open Dog Class
2nd Angelridge Indigo Sky


Winners Bitch: (2-2-2-2)
Foxtrot's Lasting Legacy

Junior Puppy Bitch Class
1st Foxtrot's Lasting Legacy

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Dunsmuir-Kushryn As You Wish

Best Of Opposite Sex
GChS Mylakhan Karob So Be It

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Dunsmuir-Kushryn As You Wish


Winners Dog: (1-1-0-1)
Dunsmuir-Kushryn As You Wish

Open Dog Class
1st Dunsmuir-Kushryn As You Wish


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Hayat Sarea All Y'allah

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hayat Sarea All Y'allah

Judge: Heather Jones

Best Of Breed: 7 pts (1-3-0-4)
Aisling's Tiz The Season

Best Of Opposite Sex
Aisling's Deck The Halls

Best Of Winners: (1-3-0-4)
Aisling's Tiz The Season

Best Puppy In Breed
Aisling's Tiz The Season

Select Bitch
GChB McCartney's Pamz Playgirl


Winners Dog: (1-3-0-4)
Aisling's Deck The Halls

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Aisling's Deck The Halls


Winners Bitch: (1-3-0-4)
Aisling's Tiz The Season

Reserve Winners Bitch
Jetstream English Romance

12-18 Month Bitch Class
1st Jetstream English Romance

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Aisling's Tiz The Season

Open Bitch Class
1st Moon Dia Perfect Sunrise

4-6 Month Bitch Class
1st McCartney's Celestial Precious Gem





Group 3 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Wendorf's One'der Boy V Ruler
  Doberman Pinscher   29
Group 2nd   
GChS Marqways Born Into Royalty
  Akita   26
Group 3rd   
GChB Tybrushe's Cover Paige of Denshaw
  Boxer   25
Group 4th   Ch Bramstoke's Set In Stone   Bullmastiff   21
BPIG   
Snowmist's Zenith
  Siberian Husky   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Trishamar's It's My Party
  Siberian Husky   0
Best Altered In Group   
GCh Trishamar's It's My Party
  Siberian Husky   0
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Marqways Born Into Royalty






Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Bramstoke's Set In Stone

Best Of Opposite Sex
Headstone's Making Our Dreams Come True

Best Puppy In Breed
Headstone's Making Our Dreams Come True



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Headstone's Making Our Dreams Come True

Reserve Winners Bitch
Bramstoke's Calling The Manager

Junior Puppy Bitch Class
1st Bramstoke's Calling The Manager

Senior Puppy Bitch Class
1st Headstone's Making Our Dreams Come True

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cane Dos Talarico Benhur Di T


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cane Dos Talarico Benhur Di T

Open Dog Class
1st Cane Dos Talarico Benhur Di T


Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChG Wendorf's One'der Boy V Ruler

Best Of Opposite Sex
Cresswell's The Black Pearl



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Cresswell's The Black Pearl

Open Bitch Class
1st Cresswell's The Black Pearl

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GChS Danetastixs Bust A Move

Best Of Opposite Sex
Segen Kalinas Reign At Strongbow



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Segen Kalinas Reign At Strongbow

Reserve Winners Bitch
Danetastix Freya Of Strongbow

Canadian Bred Bitch Class
1st Danetastix Freya Of Strongbow

Open Bitch Class
1st Segen Kalinas Reign At Strongbow

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
CR Sinead's Legacy

Best Of Opposite Sex
CR Quite The Guy Taffer

Best Of Winners: (1-2-0-0)
CR Sinead's Legacy

Best Puppy In Breed
CR Viva La Vida


Winners Dog: (1-2-0-0)
CR Quite The Guy Taffer

Open Dog Class
1st CR Quite The Guy Taffer


Winners Bitch: (1-2-0-0)
CR Sinead's Legacy

Reserve Winners Bitch
CR Viva La Vida

Junior Puppy Bitch Class
1st CR Viva La Vida

12-18 Month Bitch Class
1st CR Sinead's Legacy

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Meiling's Buick Vom Haus Ivens

Best Of Opposite Sex
Kahlua McGill

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Meiling's Buick Vom Haus Ivens


Winners Dog: (1-1-0-0)
Meiling's Buick Vom Haus Ivens

12-18 Month Dog Class
1st Meiling's Buick Vom Haus Ivens


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kahlua McGill

Open Bitch Class
1st Kahlua McGill

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Vicroot Imperatrix Bridget

Best Puppy In Breed
Vicroot Criskystar



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Vicroot Imperatrix Bridget

Reserve Winners Bitch
Vicroot Criskystar

Junior Puppy Bitch Class
1st Vicroot Criskystar

Open Bitch Class
1st Vicroot Imperatrix Bridget

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Snowmist's Willow

Best Of Opposite Sex
Snowmist's Zeo

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Snowmist's Zenith

Best Puppy In Breed
Snowmist's Zenith


Winners Dog: (1-2-0-1)
Snowmist's Zeo

Junior Puppy Dog Class
1st Snowmist's Zeo


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Snowmist's Zenith

Reserve Winners Bitch
Tundrafoots Seven Of Nine

Junior Puppy Bitch Class
1st Snowmist's Zenith

Open Bitch Class
1st Tundrafoots Seven Of Nine

Veteran Female
GCh Trishamar's It's My Party





Group 4 - Christian Molina Galvez (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   Ch RexRoth's Cup Of Tea   Norfolk Terrier   12
Group 2nd   
Gemma Stonehenge Attitude Pinot Noir
  Scottish Terrier   11
Group 3rd    Kairos Fierce Warrior   Manchester Terrier   10
Group 4th   Ch Copperfields Snugglebug   Welsh Terrier   7
BPIG   
Thunderally's Cracklin Rose
  Bull Terrier (Miniature)   N/A
Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mirabel The Shooting Star Of Gem Airedales


Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh L'End Show Must Be Winner

Best Of Opposite Sex
Lamz Integrity Girl Who Has Everything

Best Puppy In Breed
Integrity's Sound Of Spring



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Lamz Integrity Girl Who Has Everything

Reserve Winners Bitch
Integrity's Sound Of Spring

Junior Puppy Bitch Class
1st Integrity's Sound Of Spring

Open Bitch Class
1st Lamz Integrity Girl Who Has Everything

Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Thunderally's Cracklin Rose

Best Puppy In Breed
Thunderally's Cracklin Rose



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Thunderally's Cracklin Rose

Senior Puppy Bitch Class
1st Thunderally's Cracklin Rose

Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart's I'm Not For Everyone



Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Kairos Fierce Warrior

Best Of Opposite Sex
Kairos The Black Panther

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Kairos The Black Panther

Best Puppy In Breed
Kairos Aka Ororo Monroe


Winners Dog: (1-1-0-1)
Kairos The Black Panther

12-18 Month Dog Class
1st Kairos The Black Panther


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Kairos Aka Ororo Monroe

Junior Puppy Bitch Class
1st Kairos Aka Ororo Monroe

Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB RexRoth's Cup Of Tea



Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Gemma Stonehenge Attitude Pinot Noir


Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Copperfields Snugglebug







Group 5 - Heather Jones Top Dog
Points
Group 1st   
GChB CurlyQ's Firehouse Inferno
  Pug   42
Group 2nd   
GCh Pinkribbon Calvin Klein
  Papillon   39
Group 3rd   
Ch Pocopayasos Frankly My Dear
  Havanese   37
Group 4th   
GCh Weylinmarsh's Billie Jean
  Coton De Tulear   31
BPIG   
Ch Pocopayasos Frankly My Dear
  Havanese   5
Best Baby Puppy In Group   
Cempa And Cedar Creek's Silver Lining
  Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: Heather Jones

Best Of Breed: 7 pts (2-3-3-0)
Ch Cempa's Northwest Passage

Best Of Opposite Sex
Syrenia's Forged In Fire

Best Of Winners: (2-3-3-0)
Chrys-Haefen Fighting Falcon

Best Puppy In Breed
Chrys-Haefen Fighting Falcon

Select Dog
GChB Midsummer Day Tripper


Winners Bitch: (2-3-3-0)
Syrenia's Forged In Fire

Reserve Winners Bitch
Syrenia's Damascus Rose

Senior Puppy Bitch Class
1st Syrenia's Damascus Rose

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Syrenia's Forged In Fire

Open Bitch Class
1st Venrose's Jumpin Jill Flash

4-6 Month Bitch Class
1st Cempa And Cedar Creek's Silver Lining

Judge: Heather Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Applegarden Paint With Colors Of The Wind

Best Puppy In Breed
Applegarden Paint With Colors Of The Wind



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Applegarden Paint With Colors Of The Wind

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Applegarden Paint With Colors Of The Wind

Judge: Heather Jones

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Applegarden Wherever The Wind Takes Him

Best Puppy In Breed
Applegarden Wherever The Wind Takes Him


Judge: Heather Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Weylinmarsh's Billie Jean



Judge: Heather Jones

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
GCh Pocopayasos Frankly My Dear

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Migdolas Mano Gentis

Best Puppy In Breed
GCh Pocopayasos Frankly My Dear


Winners Dog: (1-4-1-0)
Migdolas Mano Gentis

Senior Puppy Dog Class
1st Migdolas Mano Gentis

Judge: Heather Jones

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
GCh MC's Roll The Dice With Njoy

Best Of Opposite Sex
Njoy's Omi

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Njoy's Omi

Best Puppy In Breed
GCh MC's Roll The Dice With Njoy

Select Dog
GCh Lionheart Mi Supa Monsuta


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Njoy's Omi

Reserve Winners Bitch
Njoy's Meso

Junior Puppy Bitch Class
1st Njoy's Omi
2nd Njoy's Meso

12-18 Month Bitch Class
1st First Caramel Lady Njoy Goscinska Przystan

Judge: Heather Jones

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Polaris Princess Zivah

Best Puppy In Breed
Silkwhite Dreams R.U. My Pride



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Silkwhite Dreams R.U. My Pride

Senior Puppy Bitch Class
1st Silkwhite Dreams R.U. My Pride

Judge: Heather Jones

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Pinkribbon Calvin Klein


Winners Dog: (1-0-1-0)
Diamondsun's Yolo

Junior Puppy Dog Class
1st Diamondsun's Yolo


Judge: Heather Jones

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Diaquiris Proud Mary

Best Of Opposite Sex
GChG LionKing Blaze Of Glory

Best Puppy In Breed
Diaquiris Proud Mary



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Diaquiris Proud Mary

Reserve Winners Bitch
Loyalguard Lights The Way Home

Junior Puppy Bitch Class
1st Loyalguard Lights The Way Home

Senior Puppy Bitch Class
1st Diaquiris Proud Mary

Open Bitch Class
1st Diaquiris Madam Butterfly

Judge: Heather Jones

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Springwood's Rolling In The Deep

Best Of Opposite Sex
Sugarlambs Bouchie Style

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Springwood's Rolling In The Deep


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Sugarlambs Bouchie Style

Open Bitch Class
1st Sugarlambs Bouchie Style

Judge: Heather Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bellefleet's Dancing In The Dark



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bellefleet's Dancing In The Dark

Senior Puppy Bitch Class
1st Bellefleet's Dancing In The Dark

Judge: Heather Jones

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChG CurlyQ's Firehouse Inferno

Best Of Opposite Sex
Claripugs Winters Song

Best Puppy In Breed
Claripugs Ms Merry Weather



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Claripugs Winters Song

Reserve Winners Bitch
Claripugs Ms Merry Weather

Senior Puppy Bitch Class
1st Claripugs Ms Merry Weather

Canadian Bred Bitch Class
1st Claripugs Winters Song

Judge: Heather Jones

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
Justatich Thayla

Best Of Opposite Sex
Oz's Run Run Runaway

Best Of Winners: (2-3-0-1)
Justatich Thayla

Best Puppy In Breed
Oz's Maximum Lift


Winners Dog: (2-3-0-1)
Oz's Run Run Runaway

Reserve Winners Dog
Oz's Final Curtain

Canadian Bred Dog Class
1st Oz's Final Curtain

Open Dog Class
1st Oz's Run Run Runaway


Winners Bitch: (2-3-0-1)
Justatich Thayla

Reserve Winners Bitch
Oz's Maximum Lift

Junior Puppy Bitch Class
1st Oz's Maximum Lift

Open Bitch Class
1st Justatich Thayla
2nd Brava York Tenis Mavis





Group 6 - Christian Molina Galvez (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
Bellefleet's Never Say Never Again
  Poodle (Standard)   22
Group 2nd   
Ch Shente's Turn Back Time With Schutzu
  Shih Tzu   19
Group 3rd   
Daveren's Time Stands Still
  German Pinscher   15
Group 4th   
GCh Hibiscus Chisana Takaramono
  Shiba Inu   12
BPIG   
Ch Shente's Turn Back Time With Schutzu
  Shih Tzu   3
Best Baby Puppy In Group   
Aristocrafts Fabelhaft All That And Dim Sum
  French Bulldog   0
Best Veteran In Group   
GChEx Commitment's Style In Play
  Chow Chow   0
Best Altered In Group   
Ch Carrington's Tic Tac Toe
  Poodle (Standard)   0
Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Grindstones I'm Stewpendous



Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aislinn's Dirt Road Anthem



Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Periwrinkles After Eight

Best Puppy In Breed
Periwrinkles After Eight



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Periwrinkles After Eight

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Periwrinkles After Eight

4-6 Month Bitch Class
1st TaipanPalace N Gumby's Its All About The B

Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Pinchou's Princess Buttercup


Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 7 pts (3-2-2-1)
Ch Bythebulls Arcee

Best Of Opposite Sex
Zoom De El Mencey Loco

Best Of Winners: (3-2-2-1)
Zoom De El Mencey Loco

Best Puppy In Breed
Stormin Foxmoor Petite Cherie Cashing In My Bonds


Winners Dog: (3-2-2-1)
Zoom De El Mencey Loco

Junior Puppy Dog Class
1st Fullofbull's Wherefore Art Thou Romeo

Senior Puppy Dog Class
1st Fullofbull's Raise The Roof

Open Dog Class
1st Zoom De El Mencey Loco

Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Daveren's Time Stands Still

Best Of Opposite Sex
Daveren's Swallow The Moon

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Daveren's Time Stands Still

Best Puppy In Breed
Daveren's Swallow The Moon


Winners Dog: (1-2-0-0)
Daveren's Time Stands Still

12-18 Month Dog Class
1st Daveren's Time Stands Still


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Daveren's Swallow The Moon

Reserve Winners Bitch
Supervictus Poison Ivy

Junior Puppy Bitch Class
1st Daveren's Swallow The Moon

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Supervictus Poison Ivy

Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Bellefleet's Never Say Never Again



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Bellefleet's Never Say Never Again

Reserve Winners Bitch
Edencourt We're All Liars Here

12-18 Month Bitch Class
1st Bellefleet's Never Say Never Again

Canadian Bred Bitch Class
1st Edencourt We're All Liars Here

Open Bitch Class
1st Mazinblue Bala Brasileira

Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Hibiscus Chisana Takaramono



Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Shente's Turn Back Time With Schutzu

Best Puppy In Breed
Shente's Turn Back Time With Schutzu


Winners Dog: (3-1-0-0)
Shente's Turn Back Time With Schutzu

Reserve Winners Dog
Parkway's Little Brother

Senior Puppy Dog Class
1st Parkway He's Got Pizzazz

12-18 Month Dog Class
1st Parkway's Little Brother

Canadian Bred Dog Class
1st Shente's Turn Back Time With Schutzu


Bred By Exhibitor Bitch Class
2nd Chariots Rising Star



Group 7 - Barbara Arndt Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Stonecroft's Star Seeking
  Welsh Corgi (Pembroke)   32
Group 2nd    Jomar's Xtra Special V Cherpa   German Shepherd Dog   30
Group 3rd   
GChB Mychazo A Real Boy At Oracle
  Australian Shepherd   25
Group 4th    Nitelatches Mandalorian   Shetland Sheepdog   21
BPIG   
Downunder's Real Wild Child
  Australian Shepherd   1
Best Baby Puppy In Group   
Woodland's You're Braver Than You Believe
  Australian Shepherd   0
Best Veteran In Group   
GCh Cermel Bradshaw Ilhabela
  Shetland Sheepdog   0
Best Altered In Group   
Shonba Cermel Butterfly Kiss
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GChB Mychazo A Real Boy At Oracle

Best Of Opposite Sex
GCh Northbay Xsell's Down The Rabbit Hole

Best Puppy In Breed
Downunder's Real Wild Child



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Downunder's Real Wild Child

Junior Puppy Bitch Class
1st Downunder's Real Wild Child

4-6 Month Bitch Class
1st Woodland's You're Braver Than You Believe

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 5 pts (1-4-0-1)
Sheiling Sentry Spirit At Auldscotia

Best Of Opposite Sex
Moonstone Every Now And Then

Best Of Winners: (1-4-0-1)
Sheiling Sentry Spirit At Auldscotia

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 6 pts (4-2-0-1)
Asset's Second Chance

Best Of Opposite Sex
Ch Vallnery Orange Is The New Black

Best Of Winners: (4-2-0-1)
Asset's Second Chance

Best Puppy In Breed
Bellaclan Sunset Playboy


Winners Bitch: (4-2-0-1)
Bellaclan Step Aside Boys

Reserve Winners Bitch
Bellaclan Summer Sunset At Vallnery

Senior Puppy Bitch Class
1st Bellaclan Summer Sunset At Vallnery

Open Bitch Class
1st Bellaclan Step Aside Boys

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Jomar's Xtra Special V Cherpa

Best Of Opposite Sex
GChB V The Vom Trienzbachtal

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Jomar's Xtra Special V Cherpa

Best Puppy In Breed
Timberline's Brandenburg Atiba Maggs

Select Bitch
Ch Jia Von Datschiburg


Winners Dog: (1-2-1-1)
Willy Vom Burgimwald

Open Dog Class
1st Willy Vom Burgimwald


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Jomar's Xtra Special V Cherpa

Reserve Winners Bitch
Timberline's Brandenburg Atiba Maggs

Junior Puppy Bitch Class
1st Timberline's Brandenburg Atiba Maggs

Open Bitch Class
1st Jomar's Xtra Special V Cherpa

4-6 Month Bitch Class
1st Emma Vom Burgimwald

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Keecams Follow Me To Macland



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 7 pts (1-6-1-0)
Nitelatches Mandalorian

Best Of Opposite Sex
Stonehaven Sage Advice

Best Of Winners: (1-6-1-0)
Nitelatches Mandalorian

Best Puppy In Breed
Nitelatches Mandalorian

Select Dog
Ch Legends And Dreams Untamed Spirit


Winners Dog: (1-6-1-0)
Nitelatches Mandalorian

Senior Puppy Dog Class
1st Nitelatches Mandalorian

Veteran Male
GCh Highledge Titus


Winners Bitch: (1-6-1-0)
Stonehaven Sage Advice

Reserve Winners Bitch
Nitelatches Fashion 'n Style

Junior Puppy Bitch Class
1st Cermel Gardengate Indigo Of Lore

Senior Puppy Bitch Class
1st Nitelatches Fashion 'n Style
2nd Brantstars Fashion Runway

Canadian Bred Bitch Class
1st Cline Ridge Clairvoyance

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Stonehaven Sage Advice

Open Bitch Class
1st Highledge Valkyrie

Veteran Female
GCh Cermel Bradshaw Ilhabela

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Stonecroft's Star Seeking

Best Of Opposite Sex
Stonecroft's Strictly Speaking



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Stonecroft's Strictly Speaking

Open Bitch Class
1st Stonecroft's Strictly Speaking

4-6 Month Bitch Class
1st Classics Kenya Be Cute

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By