BIS GCHB Mychazo A Real Boy at Oracle DN
Australian Shepherd
(Click on breed to view standings)

Call Name: Pinocchio - (Male)
Owner: Makayla Woods & Myriam C. Brochu
Breeder: Myriam C. Brochu & Ayella Grossman
Conformation Handler: Sarah Muth; Makayla Woods
Performance Handler: Makayla Woods
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2023
Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2023
Day Position   Judge Points
Monday 1st Sexually Altered Dog Class   Jorge Nallem N/A

Show Date
Victoria County Kennel Club April 28 to April 30, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Sexually Altered Dog Class   Kathrine Grant N/A
Saturday 1st Sexually Altered Dog Class   Kim Ramey-Leblanc N/A
Friday Best Altered In Show   Jocelyne Gagne N/A
  1st Sexually Altered Dog Class   Jocelyne Gagne N/A
  Best Altered In Group   Jocelyne Gagne N/A

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 3 3 4 3
Group Ranking: 28 26 30 27
All Breed Ranking: 199 188 189 218 187

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 7 5 1 1   1 0 0 0 2   583
Win Record - 2022
Show Date
Canadian National Australian Shepherd Association [Regional] November 26 to November 26, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Donna Conod 21 (2-9-6-5)

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Vickie Umpleby N/A

Show Date
Wheat City Kennel Club November 10 to November 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 15 (1-6-6-3)
Saturday Select Dog   Tim Thomas N/A
Friday Select Dog   Peter Laventhall-Wolfish N/A

Show Date
The Olde York Kennel Club November 07 to November 09, 2022
Day Position   Judge Points
Tuesday Select Dog   Carol Graham N/A
Monday Best Of Breed   Michael Canalizo 4 (0-1-3-1)
  Group 4th   Michael Canalizo 21

Show Date
Island Dog Club October 29 to October 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 9 (2-4-3-1)
  Group 1st   Lucie Paradis (Dr) 27
  Group 1st   Marilyn O'Neill 27
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 9 (3-3-2-2)
Saturday Best Of Breed   Patricia Lanctot 10 (3-4-2-2)
  Group 1st   Patricia Lanctot 25
  Best Of Breed   Michael Lanctot 9 (3-4-2-1)

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Heather Brennan N/A
Saturday Select Dog   Lee Steeves N/A
Friday Select Dog   Kristen Francis N/A
  Best Of Breed   Wendy Schira 3 (0-1-2-1)
  Group 2nd   Wendy Schira 17

Show Date
Markham Kennel Club August 23 to August 24, 2022
Day Position   Judge Points
Wednesday Select Dog   Kathrine Grant N/A
  Group 1st   Margaret Moran McQuinn 24
  Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 5 (3-1-2-0)
Tuesday Best Of Breed   Nancy Popovich 6 (4-2-1-0)
  Best Of Breed   Dana Garcia Tice 4 (3-1-1-0)
  Group 1st   Nancy Popovich 31

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 08, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Arndt 3 (0-1-2-1)
  Group 3rd   Barbara Arndt 25
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Olga Gagne 0
Friday Best Of Breed   Pierre Talbot 4 (0-2-1-2)

Show Date
Working & Herding Club Of Southern Ontario August 05 to August 06, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Heather Jones 2 (0-1-1-1)
  Group 1st   Heather Jones 28
Friday Best Of Opposite Sex   Honey Glendinning N/A

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 02 to August 04, 2022
Day Position   Judge Points
Thursday Select Dog   Stewart Dankner N/A
  Select Dog   Stephen Dainard N/A
Wednesday Select Dog   Patricia Lanctot N/A
  Select Dog   Michael Gelinas N/A
Tuesday Select Dog   Sandy Gelinas N/A
  Select Dog   Michael Lanctot N/A

Show Date
Kars Dog Club July 22 to July 23, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Andrea Robins N/A
Friday Select Dog   Kathryn Young N/A

Show Date
Ontario Breeders Association July 18 to July 21, 2022
Day Position   Judge Points
Tuesday Select Dog   Yogesh Tuteja N/A
Monday Best Of Breed   Guillermo Carrillo (Dr) 3 (0-2-2-0)

Show Date
Charlotte County Kennel Club July 16 to July 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Joy Lynne Huntley N/A
  Select Dog   Andrea Robins N/A

Show Date
London Canine Association July 08 to July 10, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Brian Reid N/A
Saturday Select Dog   Kim Ramey-Leblanc N/A
Friday Select Dog   Shawn Nichols N/A

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 01 to July 03, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joe Lobb 5 (1-3-1-1)
Saturday Select Dog   Sandy Gelinas N/A
Friday Select Dog   Michael Gelinas N/A

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 17 to June 19, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Doug Gaudin N/A
Saturday Best Of Breed   Barbara du Pree 7 (2-3-3-0)
  Select Dog   Avery Gaudin N/A
  Group 1st   Barbara du Pree 41
Friday Select Dog   Jeremy Browne N/A
  Select Dog   Barbara Heal N/A

Show Date
Ottawa Kennel Club May 27 to May 29, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Cheryl Paterson N/A
  Select Dog   Heather Langfeld N/A

Show Date
Hochelaga Kennel Club / Club Canin Hochelaga May 20 to May 23, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog LTD Breed Show Linda St-Hilaire N/A
Friday Select Dog   Jocelyne Gagne N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club April 08 to April 10, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Tempest Deptuch N/A
Friday Select Dog   Jaime Ganoza N/A

Show Date
Newfoundland (All Breed) Kennel Club April 02 to April 03, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Group 2nd   Mel Saranchuk 7
  Group 2nd   Lynda Saranchuk 7
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
Saturday Best Of Breed   Dawne Deeley 0
  Best Of Breed   Stewart Dankner 0
  Group 2nd   Irene Latchford 7
  Group 2nd   Stewart Dankner 8

Show Date
Halifax Kennel Club March 25 to March 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Wendy Schira 227 *
  Best Of Breed   Wendy Schira 8 (3-2-3-1)
  Group 1st   Wendy Schira 48
Friday Select Dog   William Byrne N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Thora Brown N/A

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 28 27 25 24 N/A
Group Ranking: 235 232 230 207 N/A
All Breed Ranking: 1341 1316 1276 1135 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 0 0   0 0 0 0 0   26
Win Record - 2021
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 10 to December 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Jocelyne Gagne N/A
Saturday Select Dog   Pamela Bruce N/A
Friday Select Dog   Irene Latchford N/A

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 20 to November 21, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Richard Lopaschuk N/A
  Best Puppy In Breed   Richard Lopaschuk N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Ainslie Mills N/A
  Best Of Breed   Ainslie Mills 2 (0-0-2-1)

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 29 to October 31, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Johan Becerra-Hernandez N/A
  Best Puppy In Breed   Johan Becerra-Hernandez N/A
Saturday Select Dog   Starr White N/A
Friday Select Dog   Wendy Maisey N/A
  Best Puppy In Breed   Wendy Maisey N/A
  BPIG   Wendy Maisey N/A

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 22 to October 24, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Glen Stark N/A
  Best Of Opposite Sex   Glen Stark N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Robert Rowbotham N/A
  Best Of Opposite Sex   Robert Rowbotham N/A
  Best Puppy In Breed   Robert Whitney N/A
  Best Of Opposite Sex   Robert Whitney N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Rosemary Shoreman N/A
  Best Puppy In Breed   Elaine Whitney N/A
  Best Of Opposite Sex   Elaine Whitney N/A
  Best Puppy In Breed   Rosemary Shoreman N/A

Show Date
United Kennel Club October 15 to October 18, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Barbara Heal N/A
Friday Best Puppy In Breed   Janet Lobb N/A
  Best Puppy In Breed LTD Breed Show Joe Lobb N/A

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 24 to September 26, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Jo Ann Pavey N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Heather Langfeld N/A
Friday Best Puppy In Breed LTD Breed Show Heather Brennan N/A
  Select Dog   Donna Conod N/A
  Best Puppy In Breed   Donna Conod N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Heather Brennan 4 (1-1-3-0)
  BPIG LTD Breed Show Heather Brennan N/A
  Group 2nd LTD Breed Show Heather Brennan 24

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 10 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Davor Javor N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Denis Kuzelj N/A
  Select Dog LTD Breed Show Michelle Scott N/A
  Best Puppy In Breed LTD Breed Show Michelle Scott N/A

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 02 to September 05, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Douglas Anderson N/A
  Best Puppy In Breed   Douglas Anderson N/A
  Select Dog   Douglas Anderson N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Joyce Love N/A
  Winners Dog   Joyce Love (3-4-1-2)

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 06 to August 09, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Michael Lanctot N/A
  Best Of Winners   Michael Lanctot (2-2-3-1)
  Winners Dog   Michael Lanctot (2-2-3-1)
Saturday Best Puppy In Breed   Starr White N/A
  Winners Dog   Starr White (1-3-3-1)
  BPIG   Starr White N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 31 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Winners Dog   Melody Roth (3-7-1-1)
  Best Puppy In Breed   Melody Roth N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Melody Roth N/A
Sunday Winners Dog   Jeremy Browne (4-9-1-2)
  Best Puppy In Breed   Jeremy Browne N/A
  Best Of Winners   Jeremy Browne (4-9-1-2)
  1st Junior Puppy Dog Class   Jeremy Browne N/A
  BPIG   Jeremy Browne N/A
Saturday Winners Dog   Nancy Tibben (2-9-1-2)
  1st Junior Puppy Dog Class   Nancy Tibben N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By