London Canine Association
Friday, July 8, 2022



Related Results

Conformation

Friday, July 08
Friday, July 08 (Ltd Show - Group 1)
Saturday, July 09
Saturday, July 09 (Ltd Show - Group 3)
Sunday, July 10
Sunday, July 10 (Ltd Show - UK Breeds)

Obedience

Friday, July 08 (Obedience Trial-1)
Friday, July 08 (Obedience Trial-2)
Saturday, July 09 (Obedience Trial-3)
Saturday, July 09 (Obedience Trial-4)
Sunday, July 10 (Obedience Trial-5)
Sunday, July 10 (Obedience Trial-6)

Rally Obedience

Friday, July 08 (Rally Trial-1)
Friday, July 08 (Rally Trial-2)
Saturday, July 09 (Rally Trial-3)
Saturday, July 09 (Rally Trial-4)
Sunday, July 10 (Rally Trial-5)
Sunday, July 10 (Rally Trial-6)



Results courtesy of:


--- MJN Show Services---
Your exhibitor-friendly show services!
Phone: (519) 568-8582
www.mjnshowservices.com


Best In Show
Judge: Shawn Nichols
Doberman Pinscher  
GChS Wendorf's One'der Boy V Ruler
Points: 126 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Shawn Nichols
Australian Shepherd  
GChS Limelite's Tee Off
Points: 104
Best Puppy In Show
Judge: Shawn Nichols
Pekingese  Ch Diaquiris Dam Yankees
Best Baby Puppy In Show
Judge: Shawn Nichols
Portuguese Water Dog   Skipnstone's She's Got Your Number
Best Veteran In Show
Judge: Shawn Nichols
Papillon  
GCh Kellika's King Joshua From Norway
Best Altered In Show
Judge: Shawn Nichols
Whippet  
GCh McCartney's Star Line Up
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: Shawn Nichols
Schnauzer (Miniature)   Massawippi Join The Circus








Group 1 - Genevieve Munro Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Rolyart's Sound Of Thunder
  Spaniel (Welsh Springer)   24
Group 2nd   
GChB Ferngolds Empire Of The Northern Dance
  Vizsla (Smooth-Haired)   23
Group 3rd   
Ch Starlings Baileymist Muskokan
  Retriever (Golden)   18
Group 4th   
GCh Captiva Chamberlayne MrBigStuf
  Setter (Irish)   15
BPIG   
Baileymist Never Gonna Look Back
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Nonnies MacIntosh Toffee   Spaniel (American Cocker)   0
Best Veteran In Group   GCh Skjervtun's To Have And To Hold   Spaniel (English Cocker)   0
Best BBE In Group    Nonnies Cause For Applause   Spaniel (English Cocker)   0
Judge: Genevieve Munro

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Butterblac's Designated Survivor


Winners Dog: (2-0-0-0)
Butterblac's Designated Survivor

Reserve Winners Dog
Rustics Justify

12-18 Month Dog Class
1st Butterblac's Designated Survivor

Open Dog Class
1st Rustics Justify



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Genevieve Munro

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Starlings Baileymist Muskokan

Best Of Opposite Sex
GChS Sunkozi Say It Ain't Snow

Best Puppy In Breed
Baileymist Never Gonna Look Back



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Baileymist Never Gonna Look Back

Junior Puppy Bitch Class
1st Baileymist Never Gonna Look Back


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Genevieve Munro

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChEx Danrich On D'Run To Maktawae

Best Of Opposite Sex
Fargoridge Almost Paradise

Best Puppy In Breed
Rickway Fast To Cipher At Westmeadow



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Fargoridge Almost Paradise

Reserve Winners Bitch
Rickway Fast To Cipher At Westmeadow

Junior Puppy Bitch Class
1st Rickway Fast To Cipher At Westmeadow

12-18 Month Bitch Class
1st Fargoridge Almost Paradise


Class results courtesy of: MJN Show Services




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Genevieve Munro

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Clos Erasmus Doctor House




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Genevieve Munro

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Captiva Chamberlayne MrBigStuf




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Genevieve Munro

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Jomardi's BJ Shortstop

Best Puppy In Breed
Christycrest Padriagan Packs A Punch


4-6 Month Bitch Class
1st Nonnies MacIntosh Toffee


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Genevieve Munro

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Hiddencreeks Justified By Faith



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Hiddencreeks Justified By Faith

Reserve Winners Bitch
Horizons Hope Is The Thing With Feathers

12-18 Month Bitch Class
1st Horizons Hope Is The Thing With Feathers

Canadian Bred Bitch Class
1st Hiddencreeks Justified By Faith


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Genevieve Munro

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Twinsmade Hotshot

Best Of Opposite Sex
Nonnies Steadfast Matilda

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Nonnies Cause For Applause

Best Puppy In Breed
Nonnies Cause For Applause


Winners Dog: (1-1-1-0)
Nonnies Cause For Applause

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Nonnies Cause For Applause

Veteran Dog Class
1st GCh Skjervtun's To Have And To Hold

4-6 Month Dog Class
1st Nonnies Jesselles Southern Gentleman


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Nonnies Steadfast Matilda

Junior Puppy Bitch Class
1st Nonnies Steadfast Matilda


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Genevieve Munro

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Nanjay's Altitude




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Genevieve Munro

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rolyart's Sound Of Thunder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Genevieve Munro

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GChB Ferngolds Empire Of The Northern Dance

Best Of Opposite Sex
Ch Deerrun's Moira Rose

Best Of Winners: (1-1-2-1)
White Winter To The Max

Select Dog
Ch Gunner Highball


Winners Dog: (1-1-2-1)
Bo Duke

Open Dog Class
1st Bo Duke


Winners Bitch: (1-1-2-1)
White Winter To The Max

Open Bitch Class
1st White Winter To The Max


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Kim Leblanc Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Akissla Z'Bee's The Great Escape To Terrapin
  Saluki   15
Group 2nd   Ch Sarangrave Buckle Up   Beagle   14
Group 3rd   
Conestoga & Crossroads Envy At Oheavens
  Otterhound   13
Group 4th   Ch Naku's Grundgetta At Arthayr   Norrbottenspets   12
BPIG   
Sardula Audi Quattro
  Afghan Hound   N/A
Best Altered In Group   
GCh McCartney's Star Line Up
  Whippet   0
Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sardula Audi Quattro

Best Puppy In Breed
Sardula Audi Quattro


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sardula Audi Quattro

Junior Puppy Dog Class
1st Sardula Audi Quattro



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bushwacker Chanadian Club



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bushwacker Chanadian Club

Open Bitch Class
1st Bushwacker Chanadian Club


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sarangrave Buckle Up



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sarangrave Buckle Up

Open Bitch Class
1st Sarangrave Buckle Up


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Virgo Southern Comfort




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Leoralee's Game Of Thrones @ Cocktail MW




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Chilcotin's Silver Cloud




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kalkinny Triumph Of Laislinn




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Naku's Grundgetta At Arthayr

Best Of Opposite Sex
Ch Arthayr C Three Pe Ohhh




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Conestoga & Crossroads Envy At Oheavens



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Foxtrot's Lethal Kiss

Select Dog
Ch Ridishia's Redemption Song


Winners Dog: (1-0-1-0)
Foxtrot's Lethal Kiss

12-18 Month Dog Class
1st Foxtrot's Lethal Kiss



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Akissla Z'Bee's The Great Escape To Terrapin




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GChB McCartney's Wild Soul

Best Of Opposite Sex
Rawkstar Ad Astra Per Aspera

Select Bitch
GCh McCartney's Pamz Playgirl


Winners Dog: (1-0-0-2)
Rawkstar Ad Astra Per Aspera

Open Dog Class
1st Rawkstar Ad Astra Per Aspera


Sexually Altered Bitch Class
1st GCh McCartney's Star Line Up


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Kim Leblanc Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Wendorf's One'der Boy V Ruler
  Doberman Pinscher   21
Group 2nd   
GChS Marqways Born Into Royalty
  Akita   19
Group 3rd   
Ch Pyrview's Don Julio Blanco
  Great Pyrenees   17
Group 4th    Naku's Dark Side Of The Moon   Eurasier   15
BPIG   
Brynjulf Dont Look Now At Pyrview
  Great Pyrenees   N/A
Best Baby Puppy In Group    Skipnstone's She's Got Your Number   Portuguese Water Dog   0
Best Veteran In Group   
GCh Trishamar's It's My Party
  Siberian Husky   0
Best Altered In Group    Windevers Duke Mclean   Bernese Mountain Dog   0
Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChS Marqways Born Into Royalty

Best Puppy In Breed
Ch Marqway's Creating Chaos

Select Dog
Ch Marqway's Creating Chaos




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sallysvalley Bring On The Bubbly


Sexually Altered Dog Class
1st Windevers Duke Mclean



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Saxmark'n Stonehills Power Play




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChG Wendorf's One'der Boy V Ruler

Best Of Opposite Sex
Irongate's Storm Comin'



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Irongate's Storm Comin'

Open Bitch Class
1st Irongate's Storm Comin'


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Naku's Dark Side Of The Moon

Best Puppy In Breed
Naku's Sweet Emotions



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Naku's Dark Side Of The Moon

Reserve Winners Bitch
Naku's Sweet Emotions

Junior Puppy Bitch Class
1st Naku's Sweet Emotions

Open Bitch Class
1st Naku's Dark Side Of The Moon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Jerdans The Great Code




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Pyrview's Don Julio Blanco

Best Of Opposite Sex
Brynjulf Dont Look Now At Pyrview

Best Puppy In Breed
Brynjulf Dont Look Now At Pyrview



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Brynjulf Dont Look Now At Pyrview

Junior Puppy Bitch Class
1st Brynjulf Dont Look Now At Pyrview


Class results courtesy of: MJN Show Services



Winners Bitch: (0-2-3-1)
Skipnstone's That's How She Glows

Reserve Winners Bitch
Fado's Private Dancer

12-18 Month Bitch Class
1st Skipnstone's That's How She Glows

Open Bitch Class
1st Fado's Private Dancer

4-6 Month Bitch Class
1st Skipnstone's She's Got Your Number


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Amanda Von Der Drachenwand

Best Of Opposite Sex
Meiling's Buick Vom Haus Ivens

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Amanda Von Der Drachenwand


Winners Dog: (2-1-0-0)
Meiling's Buick Vom Haus Ivens

Reserve Winners Dog
King Leo Von Evman

12-18 Month Dog Class
1st Meiling's Buick Vom Haus Ivens

Open Dog Class
1st King Leo Von Evman


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Amanda Von Der Drachenwand

Open Bitch Class
1st Amanda Von Der Drachenwand


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Kristaris Barking Up The Right Tree

Best Of Opposite Sex
Tundrafoots Seven Of Nine



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tundrafoots Seven Of Nine

Veteran Bitch Class
1st GCh Trishamar's It's My Party

Open Bitch Class
1st Tundrafoots Seven Of Nine

Sexually Altered Bitch Class
1st GCh Trishamar's It's My Party


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Kim Leblanc Top Dog
Points
Group 1st    Massawippi Join The Circus   Schnauzer (Miniature)   11
Group 2nd   Ch Rexroth Cup Of Tea   Norfolk Terrier   9
Group 3rd   
Talyot Malika
  Cesky Terrier   8
Group 4th    Mintvalley Sweet Delight Willow   Airedale Terrier   7
BPIG    Massawippi Join The Circus   Schnauzer (Miniature)   N/A
Best BBE In Group    Massawippi Join The Circus   Schnauzer (Miniature)   0
Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mintvalley Sweet Delight Willow

Best Of Opposite Sex
Mintvalley Oban Lichti

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mintvalley Sweet Delight Willow

Best Puppy In Breed
Mintvalley Sweet Delight Willow


Winners Dog: (1-1-0-0)
Mintvalley Oban Lichti

Open Dog Class
1st Mintvalley Oban Lichti


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mintvalley Sweet Delight Willow

Senior Puppy Bitch Class
1st Mintvalley Sweet Delight Willow


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Buldor Flyspy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Buldor Flyspy

Canadian Bred Dog Class
1st Buldor Flyspy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Skerryvore Red Onni Touch Of Joy

Best Of Opposite Sex
Equinox N Jazz Dream Weaver

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Skerryvore Red Onni Touch Of Joy


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Equinox N Jazz Dream Weaver

Open Bitch Class
1st Equinox N Jazz Dream Weaver


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Talyot Malika



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Talyot Malika

Open Bitch Class
1st Talyot Malika


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Glahms Golden Dawn Of Augustine

Best Puppy In Breed
Glahms Golden Dawn Of Augustine



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Glahms Golden Dawn Of Augustine

Senior Puppy Bitch Class
1st Glahms Golden Dawn Of Augustine


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rexroth Cup Of Tea




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Massawippi Join The Circus

Best Of Opposite Sex
GCh Massawippi Mad Money

Best Puppy In Breed
Massawippi Join The Circus


Winners Dog: (1-0-0-1)
Massawippi Join The Circus

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Massawippi Join The Circus



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Shawn Nichols Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Fiery Fame Vow Of Love
  Chinese Crested   22
Group 2nd   
GChB CurlyQ's Firehouse Inferno
  Pug   19
Group 3rd   Ch Diaquiris Dam Yankees   Pekingese   18
Group 4th   
Artemus Voila Violetta
  Silky Terrier   16
BPIG   Ch Diaquiris Dam Yankees   Pekingese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Willowgates Queen Of Hearts   Havanese   0
Best Veteran In Group   
GCh Kellika's King Joshua From Norway
  Papillon   0
Best BBE In Group    Tinyprints Dark N Beautiful Tan   Pomeranian   0
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Cempa's Northwest Passage

Select Dog
Ch Ruler's Renaissance Man At Rowantree



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Fiery Fame Vow Of Love

Best Of Opposite Sex
NV Valour's SassyTails Freyja

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Fancy Ever Gattaca Olyuti For Gentlewind

Best Puppy In Breed
Fancy Ever Gattaca Olyuti For Gentlewind


Winners Bitch: (1-1-1-0)
NV Valour's SassyTails Freyja

Junior Puppy Bitch Class
1st NV Valour's SassyTails Freyja


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChB Ashstone's Mimi Likes To Mambo

Best Puppy In Breed
Weatherford's Go For Gold At Delsol



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Weatherford's Go For Gold At Delsol

Reserve Winners Bitch
Delsols Embrace The Future

Junior Puppy Bitch Class
1st Delsols Embrace The Future

Canadian Bred Bitch Class
1st Weatherford's Go For Gold At Delsol

4-6 Month Bitch Class
1st Willowgates Queen Of Hearts
2nd Willowgates Whole Lotta Love


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lionheart Mi Supa Monsuta




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Cornsilks Dot Com

Select Bitch
Ch Redbrant's Ca'c Sallys Valley


Winners Bitch: (0-1-0-2)
Cornsilk Alias

Open Bitch Class
1st Cornsilk Alias


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Diaquiris Dam Yankees

Best Of Opposite Sex
Loyalguard Lights The Way Home

Best Puppy In Breed
Ch Diaquiris Dam Yankees



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Loyalguard Lights The Way Home

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Loyalguard Lights The Way Home


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Mountaincrest Midnight Cowboy

Best Of Opposite Sex
Tinyprints Dark N Beautiful Tan

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Tinyprints Dark N Beautiful Tan

Best Puppy In Breed
Cullinan Crystal Edition


Winners Dog: (1-1-1-0)
Cullinan Crystal Edition

Senior Puppy Dog Class
1st Cullinan Crystal Edition

4-6 Month Dog Class
1st Tinyprints Dark N Spicy


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Tinyprints Dark N Beautiful Tan

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tinyprints Dark N Beautiful Tan


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Honey Bear's Marvelous Miss Midge

Best Puppy In Breed
Honey Bear's Marvelous Miss Midge



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Honey Bear's Marvelous Miss Midge

Reserve Winners Bitch
Saratoga's Joed Silver Charm

Senior Puppy Bitch Class
1st Honey Bear's Marvelous Miss Midge

Open Bitch Class
1st Saratoga's Joed Silver Charm


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS CurlyQ's Firehouse Inferno




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Artemus Voila Violetta



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Artemus Voila Violetta

12-18 Month Bitch Class
1st Artemus Voila Violetta


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Oro Bello Raquel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Oro Bello Raquel

Open Bitch Class
1st Oro Bello Raquel


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Shawn Nichols Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Stormin Hammie Davis Jr At Foxmoor Petite Cherie
  French Bulldog   8
Group 2nd    Umbra Aberwyn Bewitched And Bejeweled   Poodle (Miniature)   4
Group 3rd   
GCh Hibiscus Chisana Takaramono
  Shiba Inu   2
Group 4th   Ch Schutzu's Raven Song   Shih Tzu   1
BPIG   
Stormin Foxmoor Petite Cherie Cashing In My Bonds
  French Bulldog   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Seulement Tissage Mes Reves
  French Bulldog   0
Best Altered In Group   
Ch Carrington's Tic Tac Toe
  Poodle (Standard)   0
Best BBE In Group    Umbra Aberwyn Bewitched And Bejeweled   Poodle (Miniature)   0
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Umbra Aberwyn Bewitched And Bejeweled

Best Puppy In Breed
Bibelot When Sparks Fly At Madela



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Umbra Aberwyn Bewitched And Bejeweled

Reserve Winners Bitch
Bibelot When Sparks Fly At Madela

Junior Puppy Bitch Class
1st Bibelot When Sparks Fly At Madela

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Umbra Aberwyn Bewitched And Bejeweled


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mazinblue Bala Brasileira


Sexually Altered Dog Class
1st Ch Carrington's Tic Tac Toe


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mazinblue Bala Brasileira

Open Bitch Class
1st Mazinblue Bala Brasileira


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Hibiscus Chisana Takaramono




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Schutzu's Raven Song

Best Puppy In Breed
Ch Schutzu's Raven Song




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Shawn Nichols Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Limelite's Tee Off
  Australian Shepherd   19
Group 2nd   
GCh Byeyo's Gonna Get Me Sum
  Australian Cattle Dog   13
Group 3rd   
Ch Keecams Follow Me To Macland
  Miniature American Shepherd   12
Group 4th    Valhasar Kyon Sigrunn Perle   Norwegian Buhund   10
BPIG   
Ch Northbay Xsell's Down The Rabbit Hole
  Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Downunder's Real Wild Child
  Australian Shepherd   0
Best Altered In Group    Lokasenna Redneck Girl   Australian Shepherd   0
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Byeyo's Gonna Get Me Sum


4-6 Month Dog Class
1st Byeyo's Thundering Blue Max



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GChG Limelite's Tee Off

Best Of Opposite Sex
GCh Northbay Xsell's Down The Rabbit Hole

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Beachbum's Sand Dollar

Best Puppy In Breed
GCh Northbay Xsell's Down The Rabbit Hole

Select Dog
GChB Mychazo A Real Boy At Oracle


Winners Dog: (1-2-2-1)
Jolifilo's Noble Heartthrob

Open Dog Class
1st Jolifilo's Noble Heartthrob


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Beachbum's Sand Dollar

Reserve Winners Bitch
Beachbum's Sunkissed

Senior Puppy Bitch Class
1st Beachbum's Sand Dollar
2nd Beachbum's Sunkissed

Sexually Altered Bitch Class
1st Lokasenna Redneck Girl

4-6 Month Bitch Class
1st Downunder's Real Wild Child


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sheiling Sentry Spirit At Auldscotia

Best Puppy In Breed
Sheiling Sentry Spirit At Auldscotia



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bellaclan Hotter Than A Teapot

Best Of Opposite Sex
Bellaclan Suns Out Guns Out

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bellaclan Hotter Than A Teapot


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bellaclan Suns Out Guns Out

12-18 Month Dog Class
1st Bellaclan Suns Out Guns Out


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bellaclan Hotter Than A Teapot

12-18 Month Bitch Class
1st Bellaclan Hotter Than A Teapot


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Decor's Here Comes The Son



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Jia Von Datschiburg

Best Of Opposite Sex
Caro Aus Der Konigshohle

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Jia Von Datschiburg


Winners Dog: (1-1-0-0)
Caro Aus Der Konigshohle

12-18 Month Dog Class
1st Caro Aus Der Konigshohle


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Jia Von Datschiburg

Open Bitch Class
1st Jia Von Datschiburg


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Keecams Follow Me To Macland


Winners Bitch: (0-1-0-1)
Blue Elk's Dazzle V Distinct

Open Bitch Class
1st Blue Elk's Dazzle V Distinct

4-6 Month Bitch Class
1st Distincts Twist Of Fate


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Valhasar Kyon Sigrunn Perle



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Valhasar Kyon Sigrunn Perle

Open Bitch Class
1st Valhasar Kyon Sigrunn Perle


Class results courtesy of: MJN Show Services




Sexually Altered Bitch Class
1st Shonba Cermel Butterfly Kiss


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Esrohollow Cashed Out

Best Of Opposite Sex
Ch Esrohollow Mele Kalikimaka



Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By