Markham Kennel Club
Tuesday, August 23, 2022 - Show-2



Related Results


Results courtesy of:


-- Michelle Chisholm --
Am CH & Can RBIS GCH Siosalach's Slayer Of Monsters
"Percy"
Breeders/Owners: Michelle Chisholm & Bill Chisholm
Presented by Sydney Robinson, CPHA


Best In Show
Judge: Dana Garcia Tice
Dachshund (Standard Long-Haired)  
GChB Altadach Aston Martin SL
Points: 183 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Dana Garcia Tice
Setter (Irish)  
GCh Captiva Chamberlayne MrBigStuf
Points: 163
Best Puppy In Show
Judge: Dana Garcia Tice
Spaniel (English Cocker)  
Carnaby Crocodile Rock








Group 1 - Kathrine Grant Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Captiva Chamberlayne MrBigStuf
  Setter (Irish)   37
Group 2nd   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   36
Group 3rd   
GCh Seasyde Casino
  Pointer   35
Group 4th   
GCh Carnaby Especially Rockette
  Spaniel (English Cocker)   34
BPIG   
Carnaby Crocodile Rock
  Spaniel (English Cocker)   N/A
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dolce Vita Montefalco at Oryxes

Best Puppy In Breed
Dolce Vita Montefalco at Oryxes


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dolce Vita Montefalco at Oryxes

Senior Puppy Dog Class
1st Dolce Vita Montefalco at Oryxes



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Seasyde Casino




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Legacyk & Stannyfield's Top Shelf

Select Bitch
Ch Stannyfields Exquisite Diamond



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Legacyk & Stannyfield's Top Shelf

12-18 Month Bitch Class
1st Legacyk & Stannyfield's Top Shelf


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Blucollars I Put A Spell On You



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Blucollars I Put A Spell On You

Open Bitch Class
1st Blucollars I Put A Spell On You


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rush's Just Another Werewolf




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 6 pts (3-2-1-1)
GChB Happy Acres Rising Tide

Best Of Opposite Sex
Ch Setherwood Grady

Best Of Winners: (3-2-1-1)
Homewrdbound's I Believe In You

Best Puppy In Breed
Pebwin Int'l Interest Two Cheer


Winners Bitch: (3-2-1-1)
Cheer Wood N U Like To Know

Reserve Winners Bitch
Maplelane's Dreaming Of Emeralds

12-18 Month Bitch Class
1st Cheer Wood N U Like To Know

Canadian Bred Bitch Class
1st Maplelane's Dreaming Of Emeralds


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Cawarra's Long Cool Woman In Black



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Roaneden's Thunderstruck




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Sil'ver Fog Shangri La



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Sil'ver Fog Shangri La

Reserve Winners Bitch
Sil'ver Fog Rendezvous

Open Bitch Class
1st Sil'ver Fog Shangri La
2nd Sil'ver Fog Rendezvous


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Captiva Chamberlayne MrBigStuf




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Wynridge's Make It So

Best Of Opposite Sex
GCh Clanagroe's Sweet Spirit Of Saorise




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 5 pts (3-1-0-2)
GChS Carnaby Especially Rockette

Best Of Opposite Sex
Carnaby Crocodile Rock

Best Of Winners: (3-1-0-2)
Carnaby Crocodile Rock

Best Puppy In Breed
Carnaby Crocodile Rock

Select Bitch
Ch Nonnies Stellexi Sophia


Winners Dog: (3-1-0-2)
Carnaby Crocodile Rock

Reserve Winners Dog
Nonnies Cause For Applause

Junior Puppy Dog Class
1st Nonnies Jesselles Southern Gentleman

Senior Puppy Dog Class
1st Carnaby Crocodile Rock
2nd Nonnies Cause For Applause


Winners Bitch: (3-1-0-2)
Nonnies Best Kept Secret

Open Bitch Class
1st Nonnies Best Kept Secret


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Long Lane Seafaring Maiden @ Stannyfield



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 6 pts (3-2-0-2)
GChB Calabri Life 'N Seoul Of The Party

Best Of Opposite Sex
Calabri Celtic Casey Cavell

Best Of Winners: (3-2-0-2)
Calabri Celtic Casey Cavell

Best Puppy In Breed
Calabri Royal Clarkson

Select Bitch
Ch Ferngolds Mighty Maxi The Heart Warrior


Winners Dog: (3-2-0-2)
Calabri Celtic Casey Cavell

Reserve Winners Dog
Calabri Royal Clarkson

Junior Puppy Dog Class
1st Calabri Royal Clarkson

Open Dog Class
1st Calabri Celtic Casey Cavell
2nd Chakra's Take It Easy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wynder's It's In The Cards




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Dana Garcia Tice Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Altadach Aston Martin SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   19
Group 2nd   
GChS Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   15
Group 3rd   
Ch Foxtrot's Lethal Kiss
  Rhodesian Ridgeback   14
Group 4th   
GCh Zen's Grab Your Gear
  Basset Hound   13
BPIG    Osiris Eretz Hypnotic   Pharaoh Hound   N/A
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Zen's Grab Your Gear




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Foxtail's Race To The Finish




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 7 pts (1-3-3-1)
GChS Doxieville-Kurzbeing Felix Felicis For E R Dox ML

Best Of Opposite Sex
GChB Rabows Rebellion ML

Best Of Winners: (1-3-3-1)
Rabows Smoky Quart'z ML

Best Puppy In Breed
Er Dox Where Dwell The Brave At Heart

Select Dog
GCh Palakore's Flip The Coin


Winners Dog: (1-3-3-1)
Rabows Smoky Quart'z ML

12-18 Month Dog Class
1st Rabows Smoky Quart'z ML


Winners Bitch: (1-3-3-1)
Er Dox Where Dwell The Brave At Heart

Reserve Winners Bitch
Egbar N Palakore Staying Pawsitive

Junior Puppy Bitch Class
1st Egbar's Dreaming Of You

Senior Puppy Bitch Class
1st Er Dox Where Dwell The Brave At Heart

Canadian Bred Bitch Class
1st Egbar N Palakore Staying Pawsitive


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Leaside's Sweet Treat MS




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
GChG Altadach Aston Martin SL

Best Of Opposite Sex
Ch Telkel Juste Juliette For ER Dox SL

Select Dog
GChS Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Wolfholms Notorious At Wolfglen 2nd

Best Of Opposite Sex
GChB Three Little Birds' Grooving ToThe Music



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Odenwolf's Dial M For Murder

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Odenwolf's Dial M For Murder


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Osiris Eretz Hypnotic

Best Puppy In Breed
Osiris Eretz Hypnotic


Winners Dog: (1-0-0-0)
Osiris Eretz Hypnotic

Junior Puppy Dog Class
1st Osiris Eretz Hypnotic



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Foxtrot's Lethal Kiss




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Kathrine Grant Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Esmonds Canadian Shield
  Rottweiler   31
Group 2nd   
GCh Vanderbilt's Talk About Luck
  Samoyed   30
Group 3rd   
GChB Sendosan Naxxramas
  Akita   29
Group 4th   
GCh Eugen I-Ra A Handsome Boy
  Schnauzer (Giant)   27
BPIG   
Divonacre's Her Majesty Macie
  Mastiff   N/A
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChS Sendosan Naxxramas

Select Dog
GChG Marqways Born Into Royalty




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 5 pts (2-2-0-2)
GChB Honey Of Cream Iz Teremka

Best Of Opposite Sex
Almandeene Chertik Iz Tabakerki

Best Of Winners: (2-2-0-2)
Almandeene Chertik Iz Tabakerki

Best Puppy In Breed
Midnightsolo Past N Present

Select Bitch
GCh Midnightsolo Hanani Bat Haviva


Winners Dog: (2-2-0-2)
Almandeene Chertik Iz Tabakerki

Reserve Winners Dog
Midnightsolo Past N Present

Senior Puppy Dog Class
1st Midnightsolo Past N Present

12-18 Month Dog Class
1st Almandeene Chertik Iz Tabakerki


Winners Bitch: (2-2-0-2)
Ocharovanie Nochi Iz Teremka

Reserve Winners Bitch
Femme Fatale Iz Teremka

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Femme Fatale Iz Teremka

Open Bitch Class
1st Ocharovanie Nochi Iz Teremka


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Magnolia's Enemies By Monday


Winners Dog: (1-0-0-0)
Magnolia's Enemies By Monday

Open Dog Class
1st Magnolia's Enemies By Monday



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Nasdane's Goddess of Rayne

Best Of Opposite Sex
Nasdane's Got A Saddle For That Hoss?

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Nasdane's Goddess of Rayne

Best Puppy In Breed
GDG Night Princess


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Nasdane's Goddess of Rayne

Reserve Winners Bitch
GDG Night Princess

Junior Puppy Bitch Class
1st GDG Night Princess

12-18 Month Bitch Class
1st Nasdane's Goddess of Rayne


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Skeenawhip Karma Bear




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Clandeboye's Star Of The Show

Best Of Opposite Sex
Heronviews Kaleidoscope Sky Viggo

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Clandeboye's Star Of The Show

Best Puppy In Breed
Heronviews Kaleidoscope Sky Viggo


Winners Dog: (1-3-0-0)
Heronviews Kaleidoscope Sky Viggo

Junior Puppy Dog Class
1st Heronviews Kaleidoscope Sky Viggo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 5 pts (1-2-0-3)
GCh Northernpaws Cali Lady Ginger For Divon

Best Of Opposite Sex
Knighterrant Remy Northernpaw

Best Of Winners: (1-2-0-3)
Northernpaws Teagan Sophie Of Dragon Hill

Best Puppy In Breed
Divonacre's Her Majesty Macie

Select Bitch
GCh Cabezons Best Kept Secret At Nottinghill


Winners Dog: (1-2-0-3)
Knighterrant Remy Northernpaw

Open Dog Class
1st Knighterrant Remy Northernpaw


Winners Bitch: (1-2-0-3)
Northernpaws Teagan Sophie Of Dragon Hill

Reserve Winners Bitch
Divonacre's Her Majesty Macie

Senior Puppy Bitch Class
1st Divonacre's Her Majesty Macie

12-18 Month Bitch Class
1st Northernpaws Teagan Sophie Of Dragon Hill


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Baby Blue's Primo

Best Of Opposite Sex
Perla Nera Del Nolano

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Baby Blue's Primo


Winners Dog: (1-1-0-0)
Baby Blue's Primo

Open Dog Class
1st Baby Blue's Primo


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Perla Nera Del Nolano

Open Bitch Class
1st Perla Nera Del Nolano


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Northskys Gift Of The Moon

Best Of Opposite Sex
Skipnstones Under Violet Skies

Best Puppy In Breed
Skipnstone's Raindance at Dock Side



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Skipnstones Under Violet Skies

Reserve Winners Bitch
Belouro's Lucia

Junior Puppy Bitch Class
1st Skipnstone's Raindance at Dock Side

Canadian Bred Bitch Class
1st Skipnstones Under Violet Skies

Open Bitch Class
1st Belouro's Lucia


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Esmonds Canadian Shield




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Vanderbilt's Talk About Luck




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Eugen I-Ra A Handsome Boy




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Nancy Popovich Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   15
Group 2nd   
Ch Blayloch Dreaming Of Dunnet
  Scottish Terrier   13
Group 3rd   
King's Mtn Marvelous Mrs Maisel
  Dandie Dinmont Terrier   8
Group 4th   
GCh Kilmaree Torrance At Mistybrig
  Cairn Terrier   7
BPIG   
Glenroslin's Royal Lochnager
  Scottish Terrier   N/A
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Shadowfax Jumpin' Jack Flash




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChG Roschel Foxrun Thistle Do

Best Of Opposite Sex
Castle Guard River Song Upon Tyne



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Formula For A Drama Free Brother



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChB Kilmaree Torrance At Mistybrig

Best Of Opposite Sex
Meliagold's Master Of The Game

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Meliagold's Master Of The Game

Best Puppy In Breed
Meliagold's Mm! Mm! Good


Winners Dog: (1-2-1-0)
Meliagold's Mm! Mm! Good

Junior Puppy Dog Class
1st Meliagold's Mm! Mm! Good


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Meliagold's Master Of The Game

Reserve Winners Bitch
Upthecreek Has Faith

12-18 Month Bitch Class
1st Upthecreek Has Faith

Open Bitch Class
1st Meliagold's Master Of The Game


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
King's Mtn Marvelous Mrs Maisel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
King's Mtn Marvelous Mrs Maisel

12-18 Month Bitch Class
1st King's Mtn Marvelous Mrs Maisel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Classywags Ziggy Zack Zodiac


Winners Dog: (1-0-0-0)
Classywags Ziggy Zack Zodiac

Open Dog Class
1st Classywags Ziggy Zack Zodiac



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Blayloch Dreaming Of Dunnet

Best Of Opposite Sex
Glenroslin's Royal Lochnager

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Glenroslin's Royal Lochnager

Best Puppy In Breed
Glenroslin's Royal Lochnager


Winners Dog: (2-2-1-0)
Call Me @ McRitches

Reserve Winners Dog
It Wasn't Me At Glenroslin

Junior Puppy Dog Class
1st Call Me @ McRitches

Senior Puppy Dog Class
1st It Wasn't Me At Glenroslin


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Glenroslin's Royal Lochnager

Reserve Winners Bitch
Toulin's I Needed You

Senior Puppy Bitch Class
1st Glenroslin's Royal Lochnager

Open Bitch Class
1st Toulin's I Needed You


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bushwell Woodland Whisper




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Dana Garcia Tice Top Dog
Points
Group 1st   
GChG LionKing Blaze Of Glory
  Pekingese   29
Group 2nd   
GCh Tickitbou's Sing It Tomee
  Griffon (Brussels)   28
Group 3rd   
GCh Queen Bless JP Winning Ticket
  Papillon   27
Group 4th   
Ch Pocopayasos Frankly My Dear
  Havanese   21
BPIG   Ch Diamondsun's Yolo   Papillon   N/A
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Midsummers First Knight

Best Of Opposite Sex
Midsummers Chantilly Lace & Leather

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Midsummers Chantilly Lace & Leather


Winners Dog: (1-2-1-0)
Hartscontent Enchanted Forest

Open Dog Class
1st Hartscontent Enchanted Forest


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Bloomsbury Bossa Nova



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Bloomsbury Bossa Nova

Reserve Winners Bitch
Bloomsbury Baby Spice

12-18 Month Bitch Class
1st Ardently A Wink And A Smile

Canadian Bred Bitch Class
1st Bloomsbury Bossa Nova

Open Bitch Class
1st Bloomsbury Baby Spice


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Moongate Love You To The Moon

Best Of Opposite Sex
Bloomsbury Bibbidi Bobbidi Boo

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Bloomsbury Bibbidi Bobbidi Boo

Best Puppy In Breed
GCh Moongate Love You To The Moon

Select Dog
Ch Bloomsbury Biscotti Brulee


Winners Dog: (1-2-2-0)
Arcreya Primrose Raised By Wolves

Senior Puppy Dog Class
1st Arcreya Primrose Raised By Wolves


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Bloomsbury Bibbidi Bobbidi Boo

Reserve Winners Bitch
Bloomsbury Baked Brie

12-18 Month Bitch Class
1st Bloomsbury Bibbidi Bobbidi Boo

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bloomsbury Baked Brie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Tickitbou's Sing It Tomee




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 6 pts (0-3-1-3)
GCh Pocopayasos Frankly My Dear

Best Of Opposite Sex
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time

Best Puppy In Breed
GCh Pocopayasos Frankly My Dear

Select Bitch
GCh Delsols Tiny Dancer At Weatherford



Winners Bitch: (0-3-1-3)
Delsols Candle In The Wind

Reserve Winners Bitch
Willowgates Whole Lotta Love

Junior Puppy Bitch Class
1st Willowgates Whole Lotta Love
2nd Twinkle's Victrix Per Aspera Ad Astra

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Delsols Candle In The Wind


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Polaris Princess Zivah




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 5 pts (3-1-2-0)
GCh Queen Bless JP Winning Ticket

Best Of Opposite Sex
Pieridae Mercers Phoenix Rising

Best Of Winners: (3-1-2-0)
Golden Leaf's Kingpin

Best Puppy In Breed
Ch Diamondsun's Yolo

Select Dog
Ch Diamondsun's Yolo


Winners Dog: (3-1-2-0)
Golden Leaf's Kingpin

Reserve Winners Dog
Rockalily's Oreo Cookie

Senior Puppy Dog Class
1st Rockalily's Oreo Cookie
2nd Rockalily's Othello at Redbrant

Open Dog Class
1st Golden Leaf's Kingpin


Winners Bitch: (3-1-2-0)
Pieridae Mercers Phoenix Rising

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pieridae Mercers Phoenix Rising


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG LionKing Blaze Of Glory




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut

Best Of Opposite Sex
GCh Deebet's Time To Bloom




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Nancy Popovich Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Gumby's Somewhere In Heaven
  Chinese Shar-Pei   15
Group 2nd   
Broadway's Ooh La La So Fancy For Protocol
  Poodle (Standard)   13
Group 3rd    Green Meadow All That Glitters Of Honor Way   French Bulldog   10
Group 4th   
GCh Hibiscus Chisana Takaramono
  Shiba Inu   8
BPIG   
Broadway's Ooh La La So Fancy For Protocol
  Poodle (Standard)   N/A
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Selectabull's Tart It Up CC

Best Of Opposite Sex
Shropshall's Hey Louise

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Selectabull's Tart It Up CC


Winners Dog: (1-1-0-0)
Selectabull's Tart It Up CC

12-18 Month Dog Class
1st Selectabull's Tart It Up CC


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Shropshall's Hey Louise

Canadian Bred Bitch Class
1st Shropshall's Hey Louise


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Cherokee Legend Jacib's Oakley

Best Of Opposite Sex
Jacib's Unforgettable

Best Puppy In Breed
Ch Cherokee Legend Jacib's Oakley



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Jacib's Unforgettable

Reserve Winners Bitch
Jacib's The Big Bang

Junior Puppy Bitch Class
1st Jacib's Unforgettable
2nd Jacib's The Big Bang


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Gumby's Somewhere In Heaven

Best Puppy In Breed
Periwrinkles After Eight



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Periwrinkles After Eight

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Periwrinkles After Eight


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bella Luna

Best Puppy In Breed
Bella Luna



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bella Luna

Open Bitch Class
1st Bella Luna


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Savaria Glow Flashy And Sassy

Best Puppy In Breed
Savaria Glow Flashy And Sassy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Broadway's Ooh La La So Fancy For Protocol

Best Puppy In Breed
Broadway's Ooh La La So Fancy For Protocol



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Hibiscus Chisana Takaramono




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Nancy Popovich Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Mychazo A Real Boy At Oracle
  Australian Shepherd   31
Group 2nd   
GCh Casryn's Strong Focused N Fierce
  Belgian Shepherd Dog   24
Group 3rd   Ch Meadow's Turn The Paige   Bearded Collie   22
Group 4th   
Ch Ennismoor's Liberty Belle
  Collie (Rough)   21
BPIG   
Just 4 Paws Follow Me Gold Medalist
  Miniature American Shepherd   N/A
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Catalyst's Old Country Soul




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 6 pts (4-2-1-0)
GChB Mychazo A Real Boy At Oracle

Best Of Opposite Sex
Tresrullah's Aw Honey Honey

Best Of Winners: (4-2-1-0)
Manchester My Game My Rules

Best Puppy In Breed
Northbay Xsell Dreams Come True


Winners Dog: (4-2-1-0)
Manchester My Game My Rules

Reserve Winners Dog
Gracerok Electric Groove

Junior Puppy Dog Class
1st Northbay Xsell Dreams Come True

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Gracerok Electric Groove

Open Dog Class
1st Manchester My Game My Rules
2nd Cedarpaws Little Rock


Winners Bitch: (4-2-1-0)
Tresrullah's Aw Honey Honey

Reserve Winners Bitch
Fortis's Lady Grinning Soul

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tresrullah's Aw Honey Honey
2nd Fortis's Lady Grinning Soul


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Meadow's Turn The Paige




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Casryn's Strong Focused N Fierce

Best Of Opposite Sex
GCh Chatmar View To A Kill




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Chaparral's Irish Red




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Hollowshot Northern Reflection

Best Of Opposite Sex
GChB Assets Take A Chance On Me

Best Puppy In Breed
Hollowshot Full Of Joy



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Hollowshot Northern Reflection

Reserve Winners Bitch
Hollowshot Full Of Joy

Senior Puppy Bitch Class
1st Hollowshot Full Of Joy

12-18 Month Bitch Class
1st Hollowshot Hop To It

Open Bitch Class
1st Hollowshot Northern Reflection


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Ennismoor's Liberty Belle

Best Of Opposite Sex
GChB Comeaway North Of Seven



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Comeaway Wine And Roses

Reserve Winners Bitch
Ennismoor's Intuition

Open Bitch Class
1st Comeaway Wine And Roses
2nd Ennismoor's Intuition


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Thistlebrae Faery Garden



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Thistlebrae Faery Garden

Reserve Winners Bitch
Thistlebrae Affair Of The Heart

12-18 Month Bitch Class
1st Thistlebrae Faery Garden

Canadian Bred Bitch Class
1st Thistlebrae Affair Of The Heart


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB V The Vom Trienzbachtal


Winners Dog: (1-0-1-0)
Willy Vom Burgimwald

Open Dog Class
1st Willy Vom Burgimwald



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Tresrullah's Sorry Not Sorry

Best Of Opposite Sex
Hybris N Keecams Game On

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Tresrullah's Sorry Not Sorry

Best Puppy In Breed
Just 4 Paws Follow Me Gold Medalist


Winners Dog: (1-4-0-0)
Hybris N Keecams Game On

Junior Puppy Dog Class
1st Hybris N Keecams Game On


Winners Bitch: (1-4-0-0)
Tresrullah's Sorry Not Sorry

Reserve Winners Bitch
Just 4 Paws Follow Me Gold Medalist

Junior Puppy Bitch Class
1st Just 4 Paws Follow Me Gold Medalist

Senior Puppy Bitch Class
1st Frontrunner I'm Bringing Booty Back

Canadian Bred Bitch Class
1st Tresrullah's Sorry Not Sorry

Open Bitch Class
1st Asset's Little Red Devil


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kyon's Legend Of Hades


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kyon's Legend Of Hades

Canadian Bred Dog Class
1st Kyon's Legend Of Hades



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Laureate Diamond Is Forever




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Classics Drop It Like Its Hot

Best Puppy In Breed
Classics Drop It Like Its Hot



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Classics Drop It Like Its Hot

Junior Puppy Bitch Class
1st Classics Drop It Like Its Hot


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By