GChB AmCh Altadach Aston Martin SL
Dachshund (Standard Long-Haired)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Bloom - (Male)
Owner: Tatyana Godin
Breeder: Tatyana Godin
Conformation Handler: Emily Burdon
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2022

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 15 9 16 10 16
All Breed Ranking: 125 108 134 102 118

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 8 10 6 7   0 0 0 0 0   590
Win Record - 2022
Show Date
Kars Dog Club July 22 to July 23, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Rita Walker N/A
Friday Group 4th   Maria Del Rocio Nadal 18
  Best Of Breed   Maria Del Rocio Nadal 3 (1-1-1-1)

Show Date
Ontario Breeders Association July 18 to July 21, 2022
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Edgar Bajona 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Edgar Bajona 14
Wednesday Group 1st   Kenneth Chuah 18
  Best Of Breed   Kenneth Chuah 2 (1-1-1-0)
Tuesday Best Of Breed   Yogesh Tuteja 2 (1-1-1-0)
Monday Best Of Breed   Guillermo Carrillo (Dr) 2 (1-1-1-0)
  Group 3rd   Guillermo Carrillo (Dr) 17

Show Date
Kars Dog Club July 14 to July 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Nancy Bodine 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Joan Colbourn 2 (1-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Peter Martin 2 (1-1-1-0)
  Group 2nd   Nikki Riggsbee 38
Friday Best Of Breed   Irene Latchford 3 (1-1-1-1)
  Group 2nd   Irene Latchford 29
Thursday Best Of Opposite Sex   Jean Tremblay N/A

Show Date
Pine Ridge Kennel Club July 04 to July 05, 2022
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Group 2nd   Mel Saranchuk 15
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Group 2nd   Lynda Saranchuk 17
Monday Best Of Breed   Jean-Louis Blais 0
  Best Of Breed   Glen Stark 0
  Group 4th   Jean-Louis Blais 15
  Group 3rd   Glen Stark 15

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 01 to July 03, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Michael Gelinas 2
  Best Of Breed   Barbara Arndt 0
Saturday Group 3rd   Joe Lobb 8
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
Friday Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Group 3rd   Sandy Gelinas 3

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 09 to June 12, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bonnie Derry 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Patricia Lanctot 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Patricia Lanctot 12
Friday Group 2nd   Michael Lanctot 15
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (0-0-1-1)
Thursday Group 4th   Allan Brown 7
  Best Of Breed   Allan Brown 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Pierre Talbot 1 (0-0-1-1)

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Jamie Hubbard N/A
Sunday Best Of Breed   Timothy Catterson 4 (0-1-1-3)
Saturday Best Of Breed   Torbjorn Skaar 4 (0-2-1-2)
Friday Best Of Opposite Sex   Rony Doedijns N/A

Show Date
Ottawa Kennel Club May 27 to May 29, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Group 1st   Heather Langfeld 24
Saturday Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Group 2nd   Robert Rowbotham 18
  Group 3rd   Cheryl Paterson 16
Friday Best Of Breed   David Swartwood 0
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Group 2nd   David Swartwood 13

Show Date
Hochelaga Kennel Club / Club Canin Hochelaga May 20 to May 23, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 2 (0-1-1-1)
  Group 1st   Lucie Paradis (Dr) 18
Sunday Best Of Breed   Sandra Lex 2 (0-1-1-1)
  Group 1st   Sandra Lex 26
Saturday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 2 (0-1-1-1)
  Group 1st   Jocelyne Gagne 25
Friday Best Of Opposite Sex   Mary Spinelli N/A

Show Date
Association Canine Charlevoisienne May 06 to May 08, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Raymond Yurick N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Juan Miranda Saucedo N/A
Friday Best Of Breed   Patrick Mudge 6 (1-3-1-2)
  Group 1st   Patrick Mudge 30

Show Date
Victoria County Kennel Club April 29 to May 01, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donna Conod 0
Saturday Best Of Breed   Mike Jackman 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Mike Jackman 15
Friday Group 4th   Michael Lanctot 20
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Patricia Lanctot 20

Show Date
Cobequid Dog Club April 23 to April 24, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Allan Brown 7
  Best Of Breed   Allan Brown 0
  Best Of Breed   Thora Brown 0
Saturday Group 2nd   Anik Primeau 9
  Best Of Breed   Anik Primeau 0
  Best Of Breed   Judith Shurb 0

Show Date
Champlain Dog Club April 14 to April 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Lana Ferguson N/A
Saturday Best Of Breed   Elaine Whitney 2 (0-1-1-1)
Friday Best Of Breed   Tony Vandendool 2 (0-1-1-1)
  Group 4th   Tony Vandendool 20
Thursday Best Of Opposite Sex   Wendy Anderson N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club April 08 to April 10, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 0
Saturday Best Of Breed   Jaime Ganoza 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Tempest Deptuch 1 (0-1-1-0)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Alison Jones (Dr) N/A
Saturday Best Of Breed   Joanne Boudreault 3 (0-1-1-2)
  Group 1st   Dana Garcia Tice 62
Friday Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 3 (0-1-1-2)

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 10 10 10 12 N/A
Group Ranking: 117 117 114 204 N/A
All Breed Ranking: 935 917 861 1476 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 1   0 0 0 0 0   46
Win Record - 2021
Show Date
All Hound Club of Ontario October 31 to October 31, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Johan Becerra-Hernandez N/A

Show Date
Federation Of Dachshunds Clubs Of Canada [Regional] October 31 to October 31, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Hal Biermann N/A

Show Date
Dachshund Club Of Greater Ontario October 30 to October 30, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Starr White N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 29 to October 31, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Edgar Bajona N/A
Saturday Select Dog   Starr White N/A
Friday Best Of Breed   Wendy Anderson 10 (1-5-3-2)

Show Date
United Kennel Club October 15 to October 18, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Barbara Heal 24
  Best Of Breed   Barbara Heal 6 (0-2-2-3)
Sunday Select Dog   Michael Woods (Dr) N/A
Saturday Select Dog   Janet Lobb N/A
Friday Best Of Winners   Gordon Hayburn (1-2-1-4)
  Winners Dog   Gordon Hayburn (1-2-1-4)
  1st Open Dog Class   Gordon Hayburn N/A

Show Date
Miramichi Kennel Club September 24 to September 26, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Diane Fast (1-0-3-0)
  1st Open Dog Class   Diane Fast N/A
Saturday Winners Dog   Terry Carter (1-0-3-1)
  1st Open Dog Class   Terry Carter N/A
Friday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 4 (1-0-3-1)
  Winners Dog   Cheryl Myers-Egerton (1-0-3-1)
  1st Open Dog Class   Cheryl Myers-Egerton N/A

Show Date
Fredericton Kennel Club September 22 to September 23, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Winners Dog   Anik Primeau (1-0-3-1)
  1st Open Dog Class   Anik Primeau N/A
Wednesday Winners Dog   Pierrette McLean (1-0-3-1)
  1st Open Dog Class   Pierrette McLean N/A

Show Date
Oromocto Kennel Club September 20 to September 21, 2021
Day Position   Judge Points
Tuesday Winners Dog   Jean-Louis Blais (1-1-2-2)
  1st Open Dog Class   Jean-Louis Blais N/A
Monday Winners Dog   Sandra Anderson (1-3-2-3)
  1st Open Dog Class   Sandra Anderson N/A

Show Date
Charlotte County Kennel Club September 17 to September 19, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Michelle Scott (1-3-2-2)
  1st Open Dog Class   Michelle Scott N/A
Saturday Best Of Winners   Wendy Anderson (1-4-2-2)
  Best Of Breed   Wendy Anderson 8 (1-4-2-2)
  Winners Dog   Wendy Anderson (1-4-2-2)
  1st Open Dog Class   Wendy Anderson N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Jean-Christophe Boulinguez N/A
  Winners Dog   Jean-Christophe Boulinguez (1-4-2-1)
  1st Open Dog Class   Jean-Christophe Boulinguez N/A

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2020
Show Date
Wildwood Kennel Club October 23 to October 25, 2020
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Winners Dog   Stephen Dainard N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club October 09 to October 12, 2020
Day Position   Judge Points
Monday Winners Dog   Joy Lynne Huntley (2-6-2-0)
Sunday Reserve Winners Dog   Michael Gelinas N/A
Saturday Reserve Winners Dog   Cheryl Paterson N/A
Friday Reserve Winners Dog   Starr White N/A

Show Date
Elgin County Kennel Club August 28 to August 30, 2020
Day Position   Judge Points
Friday Reserve Winners Dog   Jocelyne Gagne N/A
  Best Puppy In Breed   Bruce Owen N/A
  Reserve Winners Dog   Bruce Owen N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By