Belleville & District Kennel Club
Friday, October 22, 2021 - Show-1



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS BISS Can GChS/MBIS Mex GCh Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
"Jack"
Owners: John Affel and Christina Koffman-Heard
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Robert Whitney
Pekingese  
GCh Lionking Blaze Of Glory
Points: 170 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Robert Whitney
French Bulldog  
GCh Stormin's Chateaubriand At Foxmoor P'Cherie
Points: 148
Best Puppy In Show
Judge: Robert Whitney
Poodle (Standard)  
Ch Lakeridge Spending It In Style








Group 1 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Redmoon's Sexy Son Of A Duck
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   34
Group 2nd   
GCh Carnaby It Takes A Village
  Spaniel (English Cocker)   32
Group 3rd   
GChEx Masonridge's Right As Rain
  Retriever (Labrador)   31
Group 4th   
GCh Rolyart's Sound Of Thunder
  Spaniel (Welsh Springer)   20
BPIG   
Skypoint Leasides California Bombshell
  Pointer (German Short-Haired)   N/A
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Northrock's Noble Spirit



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Northrock's Key To My Heart

Open Bitch Class
1st Northrock's Key To My Heart

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GCh Leaside's Life Goes On

Best Of Opposite Sex
Legacyk Loyal Hera

Best Puppy In Breed
Skypoint Leasides California Bombshell

Select Dog
Ch Shadowland Cuss A Blue Streak



Winners Bitch: (0-3-2-0)
Legacyk Loyal Hera

Reserve Winners Bitch
Skypoint Leasides California Bombshell

Senior Puppy Bitch Class
1st Karpaten Irbis Wednesday

12-18 Month Bitch Class
1st Legacyk Loyal Hera

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Skypoint Leasides California Bombshell

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Rush's Just Another Werewolf

Best Puppy In Breed
Rush's Yet Another For The Books


Winners Dog: (1-0-1-0)
Rush's Yet Another For The Books

Junior Puppy Dog Class
1st Rush's Yet Another For The Books


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 10 pts (2-5-2-2)
GChEx Masonridge's Right As Rain

Best Of Opposite Sex
Ch Chablais Archibald

Best Of Winners: (2-5-2-2)
Chablais Entre-nous

Best Puppy In Breed
Nyroca's Thistle At Benacres

Select Dog
Ch Startop's Rhetoric

Select Bitch
Ch Tchesinkut Link To Blackwoods


Winners Bitch: (2-5-2-2)
Chablais Entre-nous

Reserve Winners Bitch
Staghorn's Rising Up From The Ashes

Senior Puppy Bitch Class
1st Nyroca's Thistle At Benacres

12-18 Month Bitch Class
1st Staghorn's Rising Up From The Ashes

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chablais Entre-nous

Open Bitch Class
1st Staghorn Do Ron Ron To Elmhill
2nd Benacres I Will Remember You

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Redmoon's Sexy Son Of A Duck

Select Dog
GCh Roaneden's Thunderstruck



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Autumncolors Shiraz Wine



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Autumncolors Shiraz Wine

Reserve Winners Bitch
Broughall's Run For Carnations

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Autumncolors Shiraz Wine

Open Bitch Class
1st Broughall's Run For Carnations

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Harbinger's Its A Wonderful Life

Best Of Opposite Sex
Harbinger's Highland Treasure

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Harbinger's Its A Wonderful Life


Winners Dog: (1-1-0-0)
Harbinger's Highland Treasure

Open Dog Class
1st Harbinger's Highland Treasure

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Carannagh's Mairead

Best Puppy In Breed
Carannagh's Mairead



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Carannagh's Mairead

Reserve Winners Bitch
Silverstone Seaside Sunrise

Junior Puppy Bitch Class
1st Carannagh's Mairead

Open Bitch Class
1st Silverstone Seaside Sunrise

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Carnaby It Takes A Village



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Wynmoor N Bryden's Once Upon A Time



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rolyart's Sound Of Thunder







Group 2 - Rosemary Shoreman Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Altcar's Over The Lydiate
  Whippet   28
Group 2nd   
GCh Osiris A Standing Ovation Xo
  Pharaoh Hound   22
Group 3rd   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   21
Group 4th   
Ch GrandGables Ms Cilla Black
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   17
BPIG   
Ch Altcar's Over The Lydiate
  Whippet   N/A
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Agha Djari White Oleander

Best Puppy In Breed
Ch Agha Djari White Oleander



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GCh Foxtail's Race To The Finish

Best Of Opposite Sex
Shillington Curtisfarms Chanel

Select Dog
Ch Branston Trajam Onestep Beyond

Select Bitch
Ch Curtisfarms Taybro Juliet



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Shillington Curtisfarms Chanel

Open Bitch Class
1st Shillington Curtisfarms Chanel

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 5 pts (3-1-1-1)
GCh Freckashpeng Vaughn Rurik

Best Of Opposite Sex
GCh Kishniga's Millenium Gal

Best Of Winners: (3-1-1-1)
Simple Obsession Staying Power

Best Puppy In Breed
Jantar The Storyteller


Winners Dog: (3-1-1-1)
Simple Obsession Staying Power

Reserve Winners Dog
Elance Revelation

Senior Puppy Dog Class
1st Jantar The Storyteller

Open Dog Class
1st Simple Obsession Staying Power
2nd Elance Revelation


Winners Bitch: (3-1-1-1)
Sedona Tourmaline

Open Bitch Class
1st Sedona Tourmaline

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Egbar N Palakore Mr Moonlight

Best Of Opposite Sex
Palakore's Royal Fairy Tale

Best Puppy In Breed
Palakore's Royal Fairy Tale



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Palakore's Royal Fairy Tale

Senior Puppy Bitch Class
1st Palakore's Royal Fairy Tale

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch GrandGables Ms Cilla Black

Best Puppy In Breed
Ch GrandGables Ms Cilla Black

Select Bitch
Ch Trakehndachs Glamour Girl For Sunrise-XO



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Prelude's Lucy In The Sky MW

Best Puppy In Breed
Prelude's Tiny Dancer



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Prelude's Lucy In The Sky MW

Reserve Winners Bitch
Prelude's Tiny Dancer

Junior Puppy Bitch Class
1st Prelude's Tiny Dancer

Open Bitch Class
1st Prelude's Lucy In The Sky MW

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Starbarrack Sweet Victory SW


Winners Dog: (1-0-0-0)
Starbarrack Sweet Victory SW

Open Dog Class
1st Starbarrack Sweet Victory SW


Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Starkeeper Calorien Fineen Faye



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Starkeeper Calorien Fineen Faye

Open Bitch Class
1st Starkeeper Calorien Fineen Faye

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Osiris A Standing Ovation Xo



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Mountinridge's Uluzambezi

Best Puppy In Breed
Ode To Joy Ruby Tuesday Of Course



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Mountinridge's Uluzambezi

Reserve Winners Bitch
Ode To Joy Ruby Tuesday Of Course

Senior Puppy Bitch Class
1st Ode To Joy Ruby Tuesday Of Course

Open Bitch Class
1st Mountinridge's Uluzambezi

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 5 pts
Ch Altcar's Over The Lydiate

Best Of Opposite Sex
Ch Freckashpeng Cause For Applause

Best Puppy In Breed
Ch Altcar's Over The Lydiate



Winners Bitch: (0-2-2-2)
Vrymeer Falcon Lair

Reserve Winners Bitch
Vrymeer Queen's Warrant

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Vrymeer Falcon Lair
2nd Vrymeer Queen's Warrant





Group 3 - Robert Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
  Newfoundland   16
Group 2nd   
Ch Vanderbilt's For A Good Time Call
  Samoyed   15
Group 3rd   
Ch Acostar's Hold My Beer
  Portuguese Water Dog   14
Group 4th   
Ch Cammcastle's 007 Secret Agent Man
  Rottweiler   11
BPIG    Acostar's Amber Waves Of Grain   Portuguese Water Dog   N/A
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Mountmagic Jury's Out V Avatar


Winners Dog: (1-0-1-0)
Rockyvista Rundle

Open Dog Class
1st Rockyvista Rundle


Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Barentsnight Templar Treasure



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Barentsnight Templar Treasure

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Barentsnight Templar Treasure

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dajen's Crystal Clear



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dajen's Crystal Clear

Open Bitch Class
1st Dajen's Crystal Clear

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Majestic Black Magic


Winners Dog: (1-0-0-0)
Majestic Black Magic

Open Dog Class
1st Majestic Black Magic


Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Liberator's Kodachrome

Best Puppy In Breed
Liberator's Good Vibrations

Select Dog
GCh Heartwood's Blue Bomber


Winners Dog: (1-0-2-0)
Liberator's Good Vibrations

Junior Puppy Dog Class
1st Liberator's Good Vibrations


Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sterling's Northern Sentry Hudson V Oceanblue



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Corleone Royal Titan

Best Puppy In Breed
Corleone Royal Titan


Winners Dog: (1-0-0-0)
Corleone Royal Titan

Junior Puppy Dog Class
1st Corleone Royal Titan


Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Midnight Lady's Puff The Magic Dragon



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Acostar's Hold My Beer

Best Of Opposite Sex
Acostar's Amber Waves Of Grain

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Acostar's Evans And Tate Moscato

Best Puppy In Breed
Acostar's Amber Waves Of Grain


Winners Dog: (1-1-1-0)
Acostar's Evans And Tate Moscato

12-18 Month Dog Class
1st Acostar's Evans And Tate Moscato


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Acostar's Amber Waves Of Grain

Junior Puppy Bitch Class
1st Acostar's Amber Waves Of Grain

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cammcastle's 007 Secret Agent Man



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Vanderbilt's For A Good Time Call



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Laskaroad's Scottish Cachemire







Group 4 - Robert Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Fleet St Forged At Hampton Court
  Fox Terrier (Wire)   19
Group 2nd   
Ch Massawippi Money Talks
  Schnauzer (Miniature)   18
Group 3rd   
Ch Keepsake Boreal Victorious
  Soft-Coated Wheaten Terrier   15
Group 4th   
Ch Chess Risky Business
  Scottish Terrier   12
BPIG   
Ch Keepsake Boreal Victorious
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Benchmark's Best Kept Man

Best Of Opposite Sex
Jansim Antonina

Best Puppy In Breed
Jansim Antonina



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Jansim Antonina

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Jansim Antonina

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Thunderally's Mischevious Casper



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ch Gaegordon's Aurora Blaze

Best Of Opposite Sex
Gaegordon's Devil Wears Prada

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Gaegordon's Devil Wears Prada


Winners Dog: (2-2-1-0)
Gaegordon's Beau Bristle

Reserve Winners Dog
Gaegordon's Bristle McMac

Canadian Bred Dog Class
1st Gaegordon's Beau Bristle
2nd Gaegordon's Bristle McMac


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Gaegordon's Devil Wears Prada

Reserve Winners Bitch
Emjade Firefinch Ablaze

12-18 Month Bitch Class
1st Gaegordon's Devil Wears Prada

Open Bitch Class
1st Emjade Firefinch Ablaze

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Sunjoys Gingerbread Man


Winners Dog: (2-0-0-0)
Sunjoys Gingerbread Man

Reserve Winners Dog
Dariant Narcissus

Open Dog Class
1st Sunjoys Gingerbread Man
2nd Dariant Narcissus


Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fleet St Forged At Hampton Court



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Foxbend How Sweet It Is



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Massawippi Money Talks

Best Of Opposite Sex
Tuxntails Just Because

Best Puppy In Breed
Ashlyn's Hidden Gem



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Tuxntails Just Because

Reserve Winners Bitch
Ashlyn's Hidden Gem

Junior Puppy Bitch Class
1st Ashlyn's Hidden Gem

Open Bitch Class
1st Tuxntails Just Because

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Chess Risky Business

Best Puppy In Breed
Ch Chess Risky Business



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Keepsake Boreal Victorious

Best Puppy In Breed
Ch Keepsake Boreal Victorious


Winners Dog: (2-0-1-0)
Diamondjewel's Murphy

Reserve Winners Dog
Wheatenbrook's Ace Of Diamonds

12-18 Month Dog Class
1st Diamondjewel's Murphy

Open Dog Class
1st Wheatenbrook's Ace Of Diamonds


Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Blythfell Search Engine


Winners Dog: (1-0-0-0)
Blythfell Search Engine

Open Dog Class
1st Blythfell Search Engine






Group 5 - Rosemary Shoreman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lionking Blaze Of Glory
  Pekingese   21
Group 2nd   
GCh Weylinmarsh's Ring For Mariposa
  Havanese   18
Group 3rd   
GCh Maplewood's I'm Sexy And I Know It
  Italian Greyhound   12
Group 4th   Ch Pinkribbon's The Bees Knees   Papillon   8
BPIG    Romiche I Have A Dream   Pekingese   N/A
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gardine Don't Stop Believing



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChB Maplewood's I'm Sexy And I Know It

Best Of Opposite Sex
Rythm's Crazy Lil Thing Called Love

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Rythm's Crazy Lil Thing Called Love


Winners Dog: (1-2-1-0)
Celtic Glenlivet Straight Up

Open Dog Class
1st Celtic Glenlivet Straight Up

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Pinkribbon's The Bees Knees



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Lionking Blaze Of Glory

Best Of Opposite Sex
Romiche I Have A Dream

Best Puppy In Breed
Romiche I Have A Dream



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Romiche I Have A Dream

Reserve Winners Bitch
Lionking Beautiful Trauma

Junior Puppy Bitch Class
1st Romiche I Have A Dream

Open Bitch Class
1st Lionking Beautiful Trauma

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Tofini Truth Is Stranger Than Fiction

Best Of Opposite Sex
Pomsdapi Il Est La Le Bonheur



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Pomsdapi Il Est La Le Bonheur

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pomsdapi Il Est La Le Bonheur

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Xoe's Lead Jammer

Best Of Opposite Sex
Xoe's Legend Of Mor'du

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Xoe's Lead Jammer

Best Puppy In Breed
Xoe's Lead Jammer


Winners Dog: (1-1-0-0)
Xoe's Lead Jammer

Canadian Bred Dog Class
1st Xoe's Lead Jammer


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Xoe's Legend Of Mor'du

Junior Puppy Bitch Class
1st Xoe's Legend Of Mor'du

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Shoalcreek's Emily



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Shoalcreek's Emily

Reserve Winners Bitch
Justatitch Shoalcreek's Star

Canadian Bred Bitch Class
1st Shoalcreek's Justatitch Raven

Open Bitch Class
1st Shoalcreek's Emily
2nd Justatitch Shoalcreek's Star





Group 6 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Stormin's Chateaubriand At Foxmoor P'Cherie
  French Bulldog   23
Group 2nd   
Ch Siosalach's Slayer Of Monsters
  Chinese Shar-Pei   22
Group 3rd   
Ch Lakeridge Spending It In Style
  Poodle (Standard)   21
Group 4th   Ch Ace Passion Sweet Lola   Poodle (Miniature)   18
BPIG   
Ch Lakeridge Spending It In Style
  Poodle (Standard)   N/A
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ipawd Maxmillion Dare To Dream


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Tayann Keeping In Styles

Best Of Opposite Sex
Tayann Little Bin

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Tayann Keeping In Styles

Best Puppy In Breed
Tayann Little Bin


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Tayann Little Bin

Open Bitch Class
1st Tayann Little Bin

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 4 pts (3-1-0-1)
Ch Bulldacious Crazy Af

Best Of Opposite Sex
Pelee's Levi The Original Vintage

Best Of Winners: (3-1-0-1)
Cherokee Legend Jacib's Lotto


Winners Bitch: (3-1-0-1)
Cherokee Legend Jacib's Lotto

12-18 Month Bitch Class
1st Cherokee Legend Jacib's Lotto

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Siosalach's Slayer Of Monsters



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Rio's Sherlock Bones

Best Of Opposite Sex
Dragonslayer Tai's Red Sonya

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Dragonslayer Tai's Charcoal

Best Puppy In Breed
Dragonslayer Tai's Red Sonya


Winners Dog: (1-1-1-0)
Dragonslayer Tai's Charcoal

12-18 Month Dog Class
1st Dragonslayer Tai's Charcoal


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Dragonslayer Tai's Red Sonya

Junior Puppy Bitch Class
1st Dragonslayer Tai's Red Sonya

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Rockstar's Haphazard

Best Of Opposite Sex
Ch Prestige's Danger Mouse



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stormin's Chateaubriand At Foxmoor P'Cherie



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Ace Passion Sweet Lola

Select Bitch
Ch Signet Trick Or Treat



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Ace Passion Kalua

Open Bitch Class
1st Ace Passion Kalua

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Lakeridge Spending It In Style

Best Of Opposite Sex
Oscar's Winston Wild Bright Fire

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Whitedoves Diamond In The Mist

Best Puppy In Breed
Ch Lakeridge Spending It In Style


Winners Dog: (1-1-0-1)
Oscar's Winston Wild Bright Fire

Junior Puppy Dog Class
1st Oscar's Winston Wild Bright Fire


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Whitedoves Diamond In The Mist

Junior Puppy Bitch Class
1st Whitedoves Diamond In The Mist

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sanhedrin's Rose Berry



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sanhedrin's Rose Berry

Open Bitch Class
1st Sanhedrin's Rose Berry

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wolfriver Taiho Koki





Group 7 - Elaine Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Vulcan's Bleue At Bayouland
  Australian Shepherd   23
Group 2nd   
GCh Tasiahills Merrymops The One
  Old English Sheepdog   21
Group 3rd   
GCh Brantstar's Fashion Trendsetter
  Shetland Sheepdog   19
Group 4th   
Ch Spock A Dream Is A Wish
  Welsh Corgi (Pembroke)   15
BPIG    Laureate Unapologetic   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Vulcan's Bleue At Bayouland

Best Of Opposite Sex
Ch Mychazo A Real Boy At Oracle

Best Puppy In Breed
Ch Mychazo A Real Boy At Oracle



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Chaparral's French Tryst



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Boyero Triple Twist Salto



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Fameuse Finniloo Bella's Liberi

Best Of Opposite Sex
Ch Llewellyn Kairos de la Chaume du Bois Dieu



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Feoras Face My Magic

Best Puppy In Breed
Feoras Face My Magic



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Feoras Face My Magic

Junior Puppy Bitch Class
1st Feoras Face My Magic

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Rocky Ridge Here For The Party

Best Puppy In Breed
Keecams Follow Me De'ja Vu



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Keecams Follow Me De'ja Vu

Senior Puppy Bitch Class
1st Keecams Follow Me De'ja Vu

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Tasiahills Merrymops The One

Best Puppy In Breed
Tasiahills Royal Sir Galahad


Winners Dog: (1-0-1-0)
Tasiahills Royal Sir Galahad

Senior Puppy Dog Class
1st Tasiahills Royal Sir Galahad


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Brantstar's Fashion Trendsetter

Best Of Opposite Sex
Laureate Unapologetic

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Laureate Unapologetic

Best Puppy In Breed
Laureate Unapologetic


Winners Dog: (1-2-1-0)
Glencastle Triumphant Journey

Canadian Bred Dog Class
1st Glencastle Triumphant Journey


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Laureate Unapologetic

Reserve Winners Bitch
Laureate I Knew It

Junior Puppy Bitch Class
1st Laureate Unapologetic

Open Bitch Class
1st Laureate I Knew It

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Katia de Fillobull



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Katia de Fillobull

Open Bitch Class
1st Katia de Fillobull

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 7 pts (0-2-4-2)
Ch Spock A Dream Is A Wish

Best Of Opposite Sex
GCh Bredright Light Up The Night At Glenora

Best Puppy In Breed
Ch Cadwyn Silver Dreams At Glenora

Select Dog
Ch Calawynn As You Like It

Select Bitch
GCh Spock La Mignonne Fille En Feu



Winners Bitch: (0-2-4-2)
Glenora Moonknight Rising

Reserve Winners Bitch
Cymry Silverstone Soul Mate

Junior Puppy Bitch Class
1st Cymry Silverstone Soul Mate

Canadian Bred Bitch Class
1st Glenora Moonknight Rising

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By