Belleville & District Kennel Club
Sunday, October 23, 2022 - Show-5



Related Results


Results courtesy of:


--- Stephanie Wilkins ---
MBIS MBISS MRBIS MBPIS CAN GCHG/AM CH/DE Jr CH Ice Gangsta's Arrow Of Thunder
"Ray"
Breeder: Lisa & Ludwig Schober
Owner/Handler: Stephanie Wilkins, Iron Pride


Best In Show
Judge: Shawn Nichols
West Highland White Terrier  
GChG Skyehigh's Video Game
Points: 219 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Shawn Nichols
Setter (Irish)  
GCh Captiva Chamberlayne MrBigStuf
Points: 206
Best Puppy In Show
Judge: Shawn Nichols
Havanese  
Ch WeylinMarsh's Thyme After Time
Best Baby Puppy In Show
Judge: Shawn Nichols
Weimaraner  
Oakpoint's New Horizon








Group 1 - Shawn Nichols Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Captiva Chamberlayne MrBigStuf
  Setter (Irish)   52
Group 2nd   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   51
Group 3rd   
GChS Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   50
Group 4th   
GChB Carnaby Especially Rockette
  Spaniel (English Cocker)   47
BPIG   
Solivia's Extra Extra At Zephyr
  Pointer   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Oakpoint's New Horizon
  Weimaraner   0
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Florence Du 31 A La Vieille Garde

Best Puppy In Breed
Ch Florence Du 31 A La Vieille Garde



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Frankia's Ruby

Open Bitch Class
1st Frankia's Ruby


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Pageska's Tiktok

Best Of Opposite Sex
Pageska's Thunderstruck

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Pageska's Tiktok

Best Puppy In Breed
Pageska's Tiktok


Winners Dog: (2-1-0-0)
Pageska's Thunderstruck

Reserve Winners Dog
Pageska's Pk Thunderbolt

Senior Puppy Dog Class
1st Pageska's Pk Thunderbolt

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Pageska's Thunderstruck


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Pageska's Tiktok

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pageska's Tiktok


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Solivia's Extra Extra At Zephyr

Best Of Opposite Sex
Ch Seasyde Whisky In A Teacup

Best Puppy In Breed
Solivia's Extra Extra At Zephyr


Winners Dog: (1-0-0-1)
Solivia's Extra Extra At Zephyr

Senior Puppy Dog Class
1st Solivia's Extra Extra At Zephyr



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GChG Leaside's California Blues

Best Of Opposite Sex
GChB Sepia Sands Of Time

Best Puppy In Breed
Chrishelle's A Girl Worth Fighting For

Select Dog
GCh Lakota Hills Chase


4-6 Month Dog Class
1st Lakota Hills Lord Of The Ring


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mercer's Sea Salt And Sand


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mercer's Sea Salt And Sand

Open Dog Class
1st Mercer's Sea Salt And Sand



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChG Rush's Just Another Werewolf

Best Of Opposite Sex
Ch Argon's Lady Of Shallot



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 4 pts (1-0-3-1)
GChS Coppermoon Orlagh's Happy One

Best Of Opposite Sex
GCh Northern Love Dollys Wild Ryde With Britmore

Select Dog
GCh Coppermoon Catch Me Russell


Winners Dog: (1-0-3-1)
Gingerrun's The Ta-Da Factor

Open Dog Class
1st Gingerrun's The Ta-Da Factor



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
Paevalley Poncho Burrito

Best Of Opposite Sex
GChB Tchesinkut's Linc To Blackwoods

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Paevalley Poncho Burrito

Best Puppy In Breed
Eagertrieves Rave About It

Select Dog
GChEx Danrich On D'Run To Maktawae


Winners Dog: (2-3-1-1)
Paevalley Poncho Burrito

Reserve Winners Dog
Blackwoods Sir Finnigan

12-18 Month Dog Class
1st Paevalley Poncho Burrito

Open Dog Class
1st Blackwoods Sir Finnigan

4-6 Month Dog Class
1st Staghorn's Going Rogue At Benacres


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Eagertrieves Rave About It

Reserve Winners Bitch
Kriscoland's Ocean Waves

Junior Puppy Bitch Class
1st Eagertrieves Rave About It

12-18 Month Bitch Class
1st Kriscoland's Ocean Waves

Open Bitch Class
1st Nyroca's Thistle At Benacres

4-6 Month Bitch Class
1st Staghorn's Big Money No Whammy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GChG Roaneden's Shorelander

Best Of Opposite Sex
Kalmegess' Four The Roses

Best Puppy In Breed
Kalmegess' Four The Roses

Select Dog
GChS Roaneden's Thunderstruck



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Kalmegess' Four The Roses

Junior Puppy Bitch Class
1st Kalmegess' Four The Roses


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Harbinger's Just For The Record




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Captiva Chamberlayne MrBigStuf




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChS Carnaby Especially Rockette

Best Of Opposite Sex
GChB Nonnies Atomic Number Six

Select Dog
GChS Sherlock's Right On Q




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 9 pts (3-4-1-2)
GChS Wynmoor N Bryden's Once Upon A Time

Best Of Opposite Sex
Ch Bryden N Springfire's Our Song

Best Of Winners: (3-4-1-2)
Seamist N Caryhill Duke Of The North River

Best Puppy In Breed
Seamist N Caryhill Duke Of The North River

Select Bitch
Ch Bryden's Magic Trick


Winners Bitch: (3-4-1-2)
Bryden's Dreamcatcher

Reserve Winners Bitch
Bryden's Love Actually

12-18 Month Bitch Class
1st Bryden's One Day At A Time

Canadian Bred Bitch Class
1st Bryden's Love Actually

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bryden's Dreamcatcher

Open Bitch Class
1st Felecia Too Springfire's Miss Amora

4-6 Month Bitch Class
1st Bryden's A S'tori To Tell


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Wyldkatz Viking Pride Of Pemberley

Best Of Opposite Sex
Winfarthing's Solitaire

Best Puppy In Breed
Winfarthing's Solitaire



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Winfarthing's Solitaire

Reserve Winners Bitch
Pemberley's Charmed By Moonlight

Junior Puppy Bitch Class
1st Winfarthing's Solitaire

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pemberley's Charmed By Moonlight


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Leon De L'Amadis




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChG Rolyart's Sound Of Thunder

Best Of Opposite Sex
Hartsdale Key To My Heart



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Hartsdale Key To My Heart

Reserve Winners Bitch
Windywood It's 5 O'clock Somewhere

12-18 Month Bitch Class
1st Windywood It's 5 O'clock Somewhere

Open Bitch Class
1st Hartsdale Key To My Heart


Class results courtesy of: MJN Show Services



4-6 Month Dog Class
1st Whispering Willows Chillin Roscoe



Class results courtesy of: MJN Show Services



4-6 Month Dog Class
1st Ghostpoint Trax Star Ruler


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Heather Brennan Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Mylakhan Karob So Be It
  Saluki   18
Group 2nd   
GChS Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   17
Group 3rd   
Ch Conestoga & Crossroads Good Vibrations
  Otterhound   16
Group 4th   
Kinderteckel's Blackbird
  Dachshund (Standard Smooth)   15
BPIG    Prelude N Bryden's Hanky Panky MW   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Tru-Luv-Hunu Georgy Girl   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   0
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Foxtail's Race To The Finish




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy

Best Puppy In Breed
Elmden's Highwayman


Winners Dog: (2-0-1-0)
Jantar The Storyteller

Reserve Winners Dog
Elmden's Highwayman

Junior Puppy Dog Class
1st Elmden's Highwayman

Open Dog Class
1st Jantar The Storyteller



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Starling's Lady In Red

Best Of Opposite Sex
Barefoot's Next Generation

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Starling's Lady In Red

Best Puppy In Breed
Starling's Lady In Red

Select Dog
GCh Palakore's Flip The Coin


Winners Dog: (1-2-1-0)
Barefoot's Next Generation

Senior Puppy Dog Class
1st Barefoot's Next Generation


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Starling's Lady In Red

Reserve Winners Bitch
Egbar N Palakore Staying Pawsitive

Senior Puppy Bitch Class
1st Starling's Lady In Red

Open Bitch Class
1st Egbar N Palakore Staying Pawsitive


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Prelude Incahoots Wyattearp MW

Best Of Opposite Sex
Prelude N Bryden's Hanky Panky MW

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Prelude N Bryden's Hanky Panky MW

Best Puppy In Breed
Prelude N Bryden's Hanky Panky MW


Winners Dog: (1-3-1-0)
Zoldmali Simba

Junior Puppy Dog Class
1st Zoldmali Simba


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kinderteckel's Blackbird



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kinderteckel's Blackbird

Open Bitch Class
1st Kinderteckel's Blackbird


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Conestoga & Crossroads Good Vibrations




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Mylakhan Karob So Be It




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
Ch Vrymeer Falcon Lair

Best Puppy In Breed
Ch Aisling's Christmas Cracker

Select Bitch
Ch Aisling's Christmas Cracker




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Shawn Nichols Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder
  Alaskan Malamute   31
Group 2nd   
GChB Sendosan Naxxramas
  Akita   28
Group 3rd   
GChS Outlaws Gracie Belle V Liberator
  Doberman Pinscher   26
Group 4th   
Cane Dos Talarico Benhur Di T
  Cane Corso   22
BPIG   
Ch Snoebears Astrid At Sugarrun
  Siberian Husky   N/A
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChS Sendosan Naxxramas

Select Dog
GChG Marqways Born Into Royalty




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder

Best Of Opposite Sex
GChB Ruling Waves At Tonomi Z Snieznej Doliny


Winners Dog: (1-0-1-1)
Tonomi's Try A Lil Tenderness

Open Dog Class
1st Tonomi's Try A Lil Tenderness



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mallaig's Moves Like Mick Jagger




Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GChS Outlaws Gracie Belle V Liberator

Best Of Opposite Sex
Magnolia's Enemies By Monday

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Redstone's Fire And Desire V Aludra


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Redstone's Fire And Desire V Aludra

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Redstone's Fire And Desire V Aludra


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nasdane's Over The Rayne Bow



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nasdane's Over The Rayne Bow

Open Bitch Class
1st Nasdane's Over The Rayne Bow


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Shanlimore Cidwm Glenire

Best Of Opposite Sex
GCh Cidwm's Evry Cloud Hasa Slvr Lining




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Knighterrant's Maximus Under The Radar




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GChS Fado's Estrelaleal Rei

Best Of Opposite Sex
Ch Acostar's Flaming Doctor Pepper

Best Puppy In Breed
Ch Acostar's Flaming Doctor Pepper



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Seabury's Brown Eyed Girl

Reserve Winners Bitch
Skipnstones Under Violet Skies

Junior Puppy Bitch Class
1st Skipnstone's Raindance at Dock Side

Canadian Bred Bitch Class
1st Skipnstones Under Violet Skies

Open Bitch Class
1st Seabury's Brown Eyed Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Vanderbilt's Talk About Luck




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Snoebears Astrid At Sugarrun

Best Puppy In Breed
GCh Snoebears Astrid At Sugarrun

Select Bitch
Ch Perun's Mystic Topaz




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Shawn Nichols Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   12
Group 2nd   
GChG Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   11
Group 3rd   
GCh Skyedreamer Fusilier's Sgian Dubh
  Dandie Dinmont Terrier   10
Group 4th   
Northcote's Empowered
  Lakeland Terrier   8
BPIG   
Northcote's Empowered
  Lakeland Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ashlyn's Midnight Intuition   Schnauzer (Miniature)   0
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Copperfields Shining Star



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Copperfields Shining Star

Open Bitch Class
1st Copperfields Shining Star


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Roschel Foxrun Thistle Do


4-6 Month Dog Class
1st Jansim Tangled Up In Blue



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Skyedreamer Fusilier's Sgian Dubh

Best Of Opposite Sex
Grice's Cinderella Magic Moment

Best Puppy In Breed
Grice's Cinderella Magic Moment



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Grice's Cinderella Magic Moment

Open Bitch Class
1st Grice's Cinderella Magic Moment


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Northcote's Empowered

Best Puppy In Breed
Northcote's Empowered


Winners Dog: (1-0-0-0)
Northcote's Empowered

Junior Puppy Dog Class
1st Northcote's Empowered



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Massawippi Join The Circus

Best Of Opposite Sex
Ch Silvershadow Talia At Tuxntails



4-6 Month Bitch Class
1st Ashlyn's Midnight Intuition


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Toulin's I Needed You



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Toulin's I Needed You

12-18 Month Bitch Class
1st Toulin's I Needed You


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Diamondjewel Chances R Im A Dragon

Best Puppy In Breed
Ch Diamondjewel Chances R Im A Dragon



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Diamondjewels My Lil Valentine

Open Bitch Class
1st Diamondjewels My Lil Valentine


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Quinta Od Guvernera




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Shawn Nichols Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Maplewood's I'm Sexy And I Know It
  Italian Greyhound   24
Group 2nd   
GChG LionKing Blaze Of Glory
  Pekingese   21
Group 3rd   
GChB Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut
  Toy Manchester Terrier   18
Group 4th   
Ch WeylinMarsh's Thyme After Time
  Havanese   16
BPIG   
Ch WeylinMarsh's Thyme After Time
  Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Rockalily's So Mote It Be
  Papillon   0
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Miletree Magnolia At Shirmont

Select Bitch
Ch Halcyonia Mischief In The Maples



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Miletree Magnolia At Shirmont

Open Bitch Class
1st Miletree Magnolia At Shirmont


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Weylinmarsh's Billie Jean




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Pax Mundi N Tickitbou Allblack




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time

Best Puppy In Breed
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChG Maplewood's I'm Sexy And I Know It

Best Of Opposite Sex
Clandara's Fashionista At Rythm



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Mightymites Scooter

Best Of Opposite Sex
Dazl Reh Dreamcatcher Legacy

Best Puppy In Breed
GCh Mightymites Scooter



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Dazl Reh Dreamcatcher Legacy

Reserve Winners Bitch
Mightymites Becon Of Star Light

12-18 Month Bitch Class
1st Dazl Reh Dreamcatcher Legacy

Canadian Bred Bitch Class
1st Mightymites Becon Of Star Light


Class results courtesy of: MJN Show Services



4-6 Month Dog Class
1st Rockalily's Yogi Bear


4-6 Month Bitch Class
1st Rockalily's So Mote It Be


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GChG LionKing Blaze Of Glory


12-18 Month Dog Class
1st Leahcims Thaddeus

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Leahcims Orville



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Keesbrook's Surprise Parti At Pomkees



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Keesbrook's Surprise Parti At Pomkees

Canadian Bred Bitch Class
1st Keesbrook's Surprise Parti At Pomkees


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GChB Siosalach's Hammin It Up

Best Of Opposite Sex
Broughcastl Bubblicious

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Broughcastl Bubblicious

Best Puppy In Breed
Triptych Siosalach Stop And Stare


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Broughcastl Bubblicious

Open Bitch Class
1st Broughcastl Bubblicious


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut

Best Of Opposite Sex
GCh Deebet's Time To Bloom




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Traditsiya Solar City

Best Of Opposite Sex
Only One Solar City

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Traditsiya Solar City

Best Puppy In Breed
Traditsiya Solar City


Winners Dog: (1-1-0-0)
Only One Solar City

Open Dog Class
1st Only One Solar City


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Traditsiya Solar City

Senior Puppy Bitch Class
1st Traditsiya Solar City


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Heather Brennan Top Dog
Points
Group 1st    Bier's When Calls The Heart V Rinchen   Tibetan Terrier   27
Group 2nd   
GCh Siosalach's Slayer Of Monsters
  Chinese Shar-Pei   26
Group 3rd   
Ch Sanvars Enchantress Of Tiva
  Poodle (Miniature)   21
Group 4th   
GChS Classique Ivy Lane Moonstruck
  Poodle (Standard)   18
BPIG   
Periwrinkles After Eight
  Chinese Shar-Pei   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Stormin Steeling Home Base
  French Bulldog   0
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ipawd Maxmillion Dare To Dream


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ipawd Maxmillion Dare To Dream

Canadian Bred Dog Class
1st Ipawd Maxmillion Dare To Dream



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GChS Siosalach's Slayer Of Monsters

Best Of Opposite Sex
GChG Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJen

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Periwrinkles After Eight

Best Puppy In Breed
Periwrinkles After Eight


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Periwrinkles After Eight

Open Bitch Class
1st Periwrinkles After Eight


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
BedlamAcres I'm Not A Killer

Best Puppy In Breed
BedlamAcres I'm Not A Killer



Winners Bitch: (0-2-0-0)
BedlamAcres I'm Not A Killer

Reserve Winners Bitch
Friends Furever's The Great Wall Of China

Junior Puppy Bitch Class
1st BedlamAcres I'm Not A Killer

12-18 Month Bitch Class
1st Friends Furever's The Great Wall Of China


Class results courtesy of: MJN Show Services


Winners Dog: (1-1-1-0)
Royafren Apollo

Junior Puppy Dog Class
1st Royafren Apollo


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Nifty Stormin's Quintessential Wildflower

Senior Puppy Bitch Class
1st Nifty Stormin's Quintessential Wildflower

4-6 Month Bitch Class
1st Stormin Steeling Home Base


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Sanvars Enchantress Of Tiva

Select Bitch
GCh Idris Signet Shining One



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Honey Bear's Little Beachcomber

12-18 Month Bitch Class
1st Honey Bear's Little Beachcomber


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 9 pts (1-8-1-0)
GChG Classique Ivy Lane Moonstruck

Best Of Opposite Sex
Whitedoves White Opal

Best Of Winners: (1-8-1-0)
Whitedoves White Opal

Best Puppy In Breed
Whitedoves White Opal


Winners Dog: (1-8-1-0)
Lil Blue Not So Little Now

Canadian Bred Dog Class
1st Lil Blue Not So Little Now


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChB Hibiscus Chisana Takaramono

Best Of Opposite Sex
GChS Wolfriver's Taiho Koki

Select Dog
Ch Kortars Akashi Shiganosuke




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bier's When Calls The Heart V Rinchen



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Heather Brennan Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Dreamchaser La Vita A Bella
  Bearded Collie   49
Group 2nd   
Flywire So Sin-Cere de la Vallee d'Ottawa
  Berger Picard   48
Group 3rd   Ch Starcreek's Dazzling Sweetheart   Australian Shepherd   47
Group 4th   
GCh Laureate Diamond Is Forever
  Shetland Sheepdog   41
BPIG    Cymry Midnight Biscuits 'N' Tea   Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Belgiadors Queens Platinum Jubilee Of Sterlingden   Belgian Shepherd Dog   0
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
Ch Starcreek's Dazzling Sweetheart

Best Of Opposite Sex
GChB Mychazo A Real Boy At Oracle

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Woodland's You're Braver Than You Believe

Best Puppy In Breed
Woodland's You're Braver Than You Believe

Select Dog
GChG Limelite's Tee Off


Winners Dog: (2-1-2-1)
Gracerok Smooth Moves

Reserve Winners Dog
Woodland's Grizzly Bear

Junior Puppy Dog Class
1st Woodland's Grizzly Bear

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Gracerok Smooth Moves


Winners Bitch: (2-1-2-1)
Woodland's You're Braver Than You Believe

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Woodland's You're Braver Than You Believe


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Dreamchaser La Vita A Bella




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Flywire So Sin-Cere de la Vallee d'Ottawa



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Hollowshot Legacy At Twistofate

Best Of Opposite Sex
Twistofate Journey Of The Heart

Best Puppy In Breed
Hollowshot Legacy At Twistofate


4-6 Month Dog Class
1st Hollowshot Poldark


Winners Bitch: (0-2-1-0)
Hollowshot Legacy At Twistofate

Reserve Winners Bitch
Hollowshot Hop To It

Senior Puppy Bitch Class
1st Hollowshot Legacy At Twistofate

Open Bitch Class
1st Hollowshot Hop To It


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Cove Run's Practical Magic

Best Of Opposite Sex
Ch Glasgowhill's Maybe It Was Karma

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Cove Run's Practical Magic

Best Puppy In Breed
Ch Glasgowhill's Maybe It Was Karma


Winners Dog: (2-2-0-1)
Cove Run's Practical Magic

Reserve Winners Dog
Glasgowhill's Written In The Stars

Senior Puppy Dog Class
1st Glasgowhill's Written In The Stars

Open Dog Class
1st Cove Run's Practical Magic


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Brookdale Come Dancing At Ginlor

Reserve Winners Bitch
Ennismoor's Sun Moon And Stars

Junior Puppy Bitch Class
1st Brookdale Come Dancing At Ginlor

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ennismoor's Sun Moon And Stars

4-6 Month Bitch Class
1st Echoingpines The Key To My Heart


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky

Best Puppy In Breed
MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky

Select Bitch
Ch Maplemyst's Little Brown Jug



Winners Bitch: (0-1-0-1)
MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky

Senior Puppy Bitch Class
1st MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Milkweed Isd Alda Gna

Best Puppy In Breed
Milkweed Isd Alda Gna



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Milkweed Isd Alda Gna

Junior Puppy Bitch Class
1st Milkweed Isd Alda Gna


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 6 pts (0-3-2-2)
GChS Keecams Almond Joy 2E

Best Of Opposite Sex
GChB Hybris Pride N Prejudice @ Keecam

Best Puppy In Breed
Keecams Dreaming Icy Blue

Select Dog
GChB NW Aloha Montana Sky

Select Bitch
Ch Follow Me Keecam Wish Upon A Star



Winners Bitch: (0-3-2-2)
Keecams Dreaming Icy Blue

Reserve Winners Bitch
Keecams A Little Raindrop

Junior Puppy Bitch Class
1st Hybris A Snow Crystal

Senior Puppy Bitch Class
1st Keecams Dreaming Icy Blue

Open Bitch Class
1st Keecams A Little Raindrop


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Messyhair's Y&R Jack

Best Of Opposite Sex
Joly Kala Du Bouleau Blanc

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Messyhair's Y&R Jack


Winners Dog: (1-1-0-0)
Messyhair's Y&R Jack

Open Dog Class
1st Messyhair's Y&R Jack


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Joly Kala Du Bouleau Blanc

Open Bitch Class
1st Joly Kala Du Bouleau Blanc


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 7 pts (3-3-1-1)
GChG Laureate Diamond Is Forever

Best Of Opposite Sex
GCh Prairiemist Irish Tune

Best Of Winners: (3-3-1-1)
Velvetfog Roxy Roller


Winners Dog: (3-3-1-1)
Melodaly Gamer

Reserve Winners Dog
Glencastle Triumphant Journey

Canadian Bred Dog Class
1st Melodaly Gamer
2nd Glencastle Triumphant Journey

Open Dog Class
1st TLC's Magnetic


Winners Bitch: (3-3-1-1)
Velvetfog Roxy Roller

Reserve Winners Bitch
Onawhim's Gold And Glitter

12-18 Month Bitch Class
1st Valleygems Plain Brown Wrapper

Canadian Bred Bitch Class
1st Onawhim's Gold And Glitter

Open Bitch Class
1st Velvetfog Roxy Roller


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cymry Midnight Biscuits 'N' Tea

Best Of Opposite Sex
Cymry Providential Twist Of Fate

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cymry Midnight Biscuits 'N' Tea

Best Puppy In Breed
Cymry Midnight Biscuits 'N' Tea


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cymry Midnight Biscuits 'N' Tea

Senior Puppy Bitch Class
1st Cymry Midnight Biscuits 'N' Tea

4-6 Month Bitch Class
1st Cymry Platinum J. Copper Moon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By