Markham Kennel Club
Wednesday, August 24, 2022 - Show-4



Related Results


Results courtesy of:


-- Michelle Chisholm --
Am CH & Can RBIS GCH Siosalach's Slayer Of Monsters
"Percy"
Breeders/Owners: Michelle Chisholm & Bill Chisholm
Presented by Sydney Robinson, CPHA


Best In Show
Judge: Joanne Fernall
Spaniel (Brittany)  
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
Points: 177 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Joanne Fernall
Pekingese  
GChG Lionking Blaze Of Glory
Points: 133
Best Puppy In Show
Judge: Joanne Fernall
Spaniel (English Cocker)  
Carnaby Crocodile Rock








Group 1 - Joanne Fernall Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   43
Group 2nd   
GCh Captiva Chamberlayne MrBigStuf
  Setter (Irish)   42
Group 3rd   
GChEx Danrich On D'Run To Maktawae
  Retriever (Labrador)   41
Group 4th   
GCh Seasyde Casino
  Pointer   36
BPIG   
Carnaby Crocodile Rock
  Spaniel (English Cocker)   N/A
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Seasyde Casino




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Legacyk & Stannyfield's Top Shelf

Select Bitch
Ch Stannyfields Exquisite Diamond



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Legacyk & Stannyfield's Top Shelf

12-18 Month Bitch Class
1st Legacyk & Stannyfield's Top Shelf


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Blucollars I Put A Spell On You



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Blucollars I Put A Spell On You

Open Bitch Class
1st Blucollars I Put A Spell On You


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Rush's Just Another Werewolf




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 8 pts (4-3-1-1)
Ch Happy Acres Rising Tide

Best Of Opposite Sex
Ch Autumnmist's Who U Gonna Call

Best Of Winners: (4-3-1-1)
Pebwin Int'l Interest Two Cheer

Best Puppy In Breed
Pebwin Int'l Interest Two Cheer


Winners Bitch: (4-3-1-1)
Homewrdbound's Sweetest Thing

Reserve Winners Bitch
Cheer Wood N U Like To Know

12-18 Month Bitch Class
1st Cheer Wood N U Like To Know

Canadian Bred Bitch Class
1st Maplelane's Dreaming Of Emeralds

Open Bitch Class
1st Homewrdbound's Sweetest Thing


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GChEx Danrich On D'Run To Maktawae

Best Of Opposite Sex
Kirklands Hidden Gem

Select Dog
Ch Startop's Rhetoric



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Castilleja's Hot & Spicy At Saugeen

Reserve Winners Bitch
Masonridge Treasurehunt Sunny

12-18 Month Bitch Class
1st Castilleja's Hot & Spicy At Saugeen

Open Bitch Class
1st Masonridge Treasurehunt Sunny


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Roaneden's Thunderstruck




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Sil'ver Fog Shangri La



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Sil'ver Fog Shangri La

Reserve Winners Bitch
Sil'ver Fog Rendezvous

Open Bitch Class
1st Sil'ver Fog Shangri La
2nd Sil'ver Fog Rendezvous


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Captiva Chamberlayne MrBigStuf




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Wynridge's Make It So

Best Of Opposite Sex
GCh Clanagroe's Sweet Spirit Of Saorise




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChS Carnaby Especially Rockette

Best Of Opposite Sex
Carnaby Crocodile Rock

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Carnaby Crocodile Rock

Best Puppy In Breed
Carnaby Crocodile Rock


Winners Dog: (1-1-0-1)
Carnaby Crocodile Rock

Senior Puppy Dog Class
1st Carnaby Crocodile Rock


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Nonnies Best Kept Secret

Open Bitch Class
1st Nonnies Best Kept Secret


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 5 pts (2-2-0-2)
Ch Ferngolds Mighty Maxi The Heart Warrior

Best Of Opposite Sex
Calabri Royal Clarkson

Best Of Winners: (2-2-0-2)
Calabri Royal Clarkson

Best Puppy In Breed
Calabri Royal Clarkson

Select Bitch
GChB Calabri Life 'N Seoul Of The Party


Winners Dog: (2-2-0-2)
Calabri Royal Clarkson

Reserve Winners Dog
Chakra's Take It Easy

Junior Puppy Dog Class
1st Calabri Royal Clarkson

Open Dog Class
1st Chakra's Take It Easy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GCh Wynder's Beneath The Waves

Best Of Opposite Sex
Ch Wynder's It's In The Cards

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Simplicity's Ride The Lightning

Best Puppy In Breed
Simplicity's Ride The Lightning


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Carol Gray Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Zen's Grab Your Gear
  Basset Hound   18
Group 2nd   
GChB Altadach Aston Martin SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   17
Group 3rd   
GChS Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   13
Group 4th   
Ch Foxtrot's Lethal Kiss
  Rhodesian Ridgeback   12
BPIG   
Ch Er Dox Where Dwell The Brave At Heart
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Zen's Grab Your Gear




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Foxtail's Race To The Finish




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 7 pts (1-3-3-1)
GCh Doxieville-Kurzbeing Felix Felicis For E R Dox ML

Best Of Opposite Sex
GCh Rabows Rebellion ML

Best Of Winners: (1-3-3-1)
Er Dox Where Dwell The Brave At Heart

Best Puppy In Breed
Er Dox Where Dwell The Brave At Heart

Select Dog
GCh Palakore's Flip The Coin


Winners Dog: (1-3-3-1)
Rabows Smoky Quart'z ML

12-18 Month Dog Class
1st Rabows Smoky Quart'z ML


Winners Bitch: (1-3-3-1)
Er Dox Where Dwell The Brave At Heart

Reserve Winners Bitch
Egbar N Palakore Staying Pawsitive

Junior Puppy Bitch Class
1st Egbar's Dreaming Of You

Senior Puppy Bitch Class
1st Er Dox Where Dwell The Brave At Heart

Canadian Bred Bitch Class
1st Egbar N Palakore Staying Pawsitive


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Leaside's Sweet Treat MS




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
GChS Altadach Aston Martin SL

Best Of Opposite Sex
Telkel Juste Juliette For ER Dox SL

Select Dog
GCh Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Tayleefarm Go Your Own Way

Select Bitch
Ch Tayleefarm Dancing In The Moonlight



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Tayleefarm Go Your Own Way

Canadian Bred Bitch Class
1st Tayleefarm Go Your Own Way


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Foxtrot's Lethal Kiss




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Clandara's I Have A Vision




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Dana Garcia Tice Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Esmonds Canadian Shield
  Rottweiler   25
Group 2nd   
GCh Vanderbilt's Talk About Luck
  Samoyed   24
Group 3rd   
GChB Sendosan Naxxramas
  Akita   23
Group 4th   
GCh Northernpaws Cali Lady Ginger For Divon
  Mastiff   21
BPIG   
Divonacre's Her Majesty Macie
  Mastiff   N/A
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChS Sendosan Naxxramas

Select Dog
GChS Marqways Born Into Royalty




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Chasseron's Yearofthe Huricane



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Makovey Noch Na Kupalu

Select Dog
GCh Kalinka Esugey Bagatur




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Saxmark'n Stonehills Power Play




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Nasdane's Got A Saddle For That Hoss?

Best Of Opposite Sex
Nasdane's Goddess of Rayne

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Nasdane's Got A Saddle For That Hoss?

Best Puppy In Breed
GDG Night Princess


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Nasdane's Goddess of Rayne

Reserve Winners Bitch
GDG Night Princess

Junior Puppy Bitch Class
1st GDG Night Princess

Open Bitch Class
1st Nasdane's Goddess of Rayne


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Skeenawhip Karma Beer




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 5 pts (1-2-0-3)
GCh Northernpaws Cali Lady Ginger For Divon

Best Of Opposite Sex
Knighterrant Remy Northernpaw

Best Of Winners: (1-2-0-3)
Northernpaws Teagan Sophie Of Dragon Hill

Best Puppy In Breed
Divonacre's Her Majesty Macie

Select Bitch
GCh Cabezons Best Kept Secret At Nottinghill


Winners Dog: (1-2-0-3)
Knighterrant Remy Northernpaw

Open Dog Class
1st Knighterrant Remy Northernpaw


Winners Bitch: (1-2-0-3)
Northernpaws Teagan Sophie Of Dragon Hill

Reserve Winners Bitch
Divonacre's Her Majesty Macie

Senior Puppy Bitch Class
1st Divonacre's Her Majesty Macie

12-18 Month Bitch Class
1st Northernpaws Teagan Sophie Of Dragon Hill


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Baby Blue's Primo

Best Of Opposite Sex
Perla Nera Del Nolano

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Baby Blue's Primo


Winners Dog: (1-1-0-0)
Baby Blue's Primo

Open Dog Class
1st Baby Blue's Primo


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Perla Nera Del Nolano

Open Bitch Class
1st Perla Nera Del Nolano


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Belouro's Lucia

Best Of Opposite Sex
GChS Fado's Estrelaleal Rei

Best Puppy In Breed
Skipnstone's Raindance at Dock Side



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Belouro's Lucia

Reserve Winners Bitch
Skipnstones Under Violet Skies

Junior Puppy Bitch Class
1st Skipnstone's Raindance at Dock Side

Canadian Bred Bitch Class
1st Skipnstones Under Violet Skies

Open Bitch Class
1st Belouro's Lucia


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Esmonds Canadian Shield




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Vanderbilt's Talk About Luck




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Eugen I-Ra A Handsome Boy




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Kathrine Grant Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   14
Group 2nd   
King's Mtn Marvelous Mrs Maisel
  Dandie Dinmont Terrier   13
Group 3rd   Ch Shadowfax Jumpin' Jack Flash   Australian Terrier   12
Group 4th    Meliagold's Mm! Mm! Good   Cairn Terrier   11
BPIG    Meliagold's Mm! Mm! Good   Cairn Terrier   N/A
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Shadowfax Jumpin' Jack Flash




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Roschel Foxrun Thistle Do




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Formula For A Drama Free Brother



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Meliagold's Mm! Mm! Good

Best Of Opposite Sex
Meliagold's Master Of The Game

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Meliagold's Mm! Mm! Good

Best Puppy In Breed
Meliagold's Mm! Mm! Good


Winners Dog: (1-2-0-0)
Meliagold's Mm! Mm! Good

Junior Puppy Dog Class
1st Meliagold's Mm! Mm! Good


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Meliagold's Master Of The Game

Reserve Winners Bitch
Upthecreek Has Faith

12-18 Month Bitch Class
1st Upthecreek Has Faith

Open Bitch Class
1st Meliagold's Master Of The Game


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
King's Mtn Marvelous Mrs Maisel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
King's Mtn Marvelous Mrs Maisel

12-18 Month Bitch Class
1st King's Mtn Marvelous Mrs Maisel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Classywags Ziggy Zack Zodiac


Winners Dog: (1-0-0-0)
Classywags Ziggy Zack Zodiac

Open Dog Class
1st Classywags Ziggy Zack Zodiac



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Call Me @ McRitches

Best Of Opposite Sex
Toulin's I Needed You

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Call Me @ McRitches

Best Puppy In Breed
Call Me @ McRitches


Winners Dog: (2-2-0-0)
Call Me @ McRitches

Reserve Winners Dog
It Wasn't Me At Glenroslin

Junior Puppy Dog Class
1st Call Me @ McRitches

Senior Puppy Dog Class
1st It Wasn't Me At Glenroslin


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Toulin's I Needed You

Reserve Winners Bitch
Glenroslin's Royal Lochnager

Senior Puppy Bitch Class
1st Glenroslin's Royal Lochnager

Open Bitch Class
1st Toulin's I Needed You


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Bushwell Woodland Whisper




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Superbs R.e.s.p.e.c.t.

Best Of Opposite Sex
Diamonds Chase Yulla

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Superbs R.e.s.p.e.c.t.


Winners Dog: (1-1-0-0)
Superbs R.e.s.p.e.c.t.

Open Dog Class
1st Superbs R.e.s.p.e.c.t.


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Diamonds Chase Yulla

Open Bitch Class
1st Diamonds Chase Yulla


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Nancy Popovich Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Lionking Blaze Of Glory
  Pekingese   34
Group 2nd   
GCh Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut
  Toy Manchester Terrier   33
Group 3rd   
GCh Tickitbou's Sing It Tomee
  Griffon (Brussels)   31
Group 4th   Ch Moongate Love You To The Moon   Chihuahua (Short Coat)   29
BPIG   Ch Moongate Love You To The Moon   Chihuahua (Short Coat)   N/A
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
Ch Midsummers First Knight

Best Of Opposite Sex
Midsummers Chantilly Lace & Leather

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Hartscontent Enchanted Forest

Best Puppy In Breed
Lavenderhills One Hit Single

Select Dog
GCh Jewelcroft's Going Concern


Winners Dog: (2-2-2-0)
Hartscontent Enchanted Forest

Reserve Winners Dog
Lavenderhills Cole Hauser

Canadian Bred Dog Class
1st Lavenderhills Cole Hauser

Open Dog Class
1st Hartscontent Enchanted Forest


Winners Bitch: (2-2-2-0)
Midsummers Chantilly Lace & Leather

Reserve Winners Bitch
Lavenderhills One Hit Single

Senior Puppy Bitch Class
1st Lavenderhills One Hit Single

Open Bitch Class
1st Midsummers Chantilly Lace & Leather


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Moongate Love You To The Moon

Best Of Opposite Sex
Bloomsbury Baked Brie

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Arcreya Primrose Raised By Wolves

Best Puppy In Breed
Ch Moongate Love You To The Moon

Select Dog
Ch Bloomsbury Biscotti Brulee


Winners Dog: (1-1-2-0)
Arcreya Primrose Raised By Wolves

Senior Puppy Dog Class
1st Arcreya Primrose Raised By Wolves


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Bloomsbury Baked Brie

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bloomsbury Baked Brie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Windwater Call My Agent At Ladyday

Best Of Opposite Sex
Denali's Circle Of Life

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Windwater Call My Agent At Ladyday


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Denali's Circle Of Life

Open Bitch Class
1st Denali's Circle Of Life


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Tickitbou's Sing It Tomee


Winners Dog: (1-0-1-0)
Griffondor Wats On The Agenda

Open Dog Class
1st Griffondor Wats On The Agenda



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 6 pts (0-3-1-3)
GCh Weylinmarsh's Thyme After Time

Best Of Opposite Sex
Ch Pocopayasos Frankly My Dear

Best Puppy In Breed
GCh Weylinmarsh's Thyme After Time

Select Bitch
GCh Delsols Tiny Dancer At Weatherford



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 4 pts (0-4-0-1)
Windwater Parkour Traceuse

Best Puppy In Breed
Ladyday's Noteworty



Winners Bitch: (0-4-0-1)
Windwater Parkour Traceuse

Reserve Winners Bitch
Ladyday's Noteworty

Senior Puppy Bitch Class
1st Ladyday's Noteworty
2nd Clandara's High Fashion

12-18 Month Bitch Class
1st Clandara's Go Ask Alice At Ladyday

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Windwater Parkour Traceuse


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 4 pts (3-0-2-0)
GCh Queen Bless JP Winning Ticket

Best Puppy In Breed
Ch Diamondsun's Yolo

Select Dog
Ch Diamondsun's Yolo


Winners Dog: (3-0-2-0)
Rockalily's Oreo Cookie

Reserve Winners Dog
Golden Leaf's Kingpin

Senior Puppy Dog Class
1st Rockalily's Oreo Cookie
2nd Rockalily's Othello at Redbrant

Open Dog Class
1st Golden Leaf's Kingpin



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Lionking Blaze Of Glory




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut

Best Of Opposite Sex
GCh Deebet's Time To Bloom




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Only One Solar City


Winners Dog: (1-0-0-0)
Only One Solar City

12-18 Month Dog Class
1st Only One Solar City



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Dana Garcia Tice Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Rockstar's Perilous Adventure
  Dalmatian   13
Group 2nd   
GCh Amanda Miguel
  Poodle (Standard)   11
Group 3rd   
GCh Gumby's Somewhere In Heaven
  Chinese Shar-Pei   9
Group 4th   
GCh Hibiscus Chisana Takaramono
  Shiba Inu   6
BPIG   
Periwrinkles After Eight
  Chinese Shar-Pei   N/A
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Cherokee Legend Jacib's Oakley

Best Of Opposite Sex
Jacib's The Big Bang

Best Puppy In Breed
Jacib's The Big Bang



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Jacib's The Big Bang

Reserve Winners Bitch
Jacib's Unforgettable

Junior Puppy Bitch Class
1st Jacib's The Big Bang
2nd Jacib's Unforgettable


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Gumby's Somewhere In Heaven

Best Puppy In Breed
Periwrinkles After Eight

Select Bitch
GCh Tzowen Queen Of Hearts



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Periwrinkles After Eight

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Periwrinkles After Eight


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Rockstar's Perilous Adventure

Best Of Opposite Sex
Bella Luna

Best Puppy In Breed
Bella Luna



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Bella Luna

Open Bitch Class
1st Bella Luna


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Savaria Glow Flashy And Sassy

Best Puppy In Breed
Savaria Glow Flashy And Sassy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Savaria Glow Flashy And Sassy

Junior Puppy Bitch Class
1st Savaria Glow Flashy And Sassy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Amanda Miguel

Best Puppy In Breed
Whitedoves White Opal



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Whitedoves White Opal

Junior Puppy Bitch Class
1st Whitedoves White Opal


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Hibiscus Chisana Takaramono




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Margaret Moran McQuinn Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Mychazo A Real Boy At Oracle
  Australian Shepherd   24
Group 2nd   Ch Meadow's Turn The Paige   Bearded Collie   18
Group 3rd   
GCh Laureate Diamond Is Forever
  Shetland Sheepdog   17
Group 4th   
GCh Catalyst's Old Country Soul
  Australian Cattle Dog   16
BPIG   
Classics Drop It Like Its Hot
  Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Catalyst's Old Country Soul




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 5 pts (3-1-2-0)
GChB Mychazo A Real Boy At Oracle

Best Of Opposite Sex
Fortis's Lady Grinning Soul

Best Of Winners: (3-1-2-0)
Fortis's Lady Grinning Soul

Best Puppy In Breed
Northbay Xsell Dreams Come True

Select Dog
Ch Manchester My Game My Rules


Winners Dog: (3-1-2-0)
Gracerok Electric Groove

Reserve Winners Dog
Cedarpaws Little Rock

Junior Puppy Dog Class
1st Northbay Xsell Dreams Come True

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Gracerok Electric Groove

Open Dog Class
1st Cedarpaws Little Rock


Winners Bitch: (3-1-2-0)
Fortis's Lady Grinning Soul

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fortis's Lady Grinning Soul


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Meadow's Turn The Paige




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chatmar View To A Kill




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GChB Assets Take A Chance On Me

Best Of Opposite Sex
Hollowshot Northern Reflection

Best Puppy In Breed
Hollowshot Full Of Joy

Select Bitch
Ch Asset's Never Say Never



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Hollowshot Northern Reflection

Reserve Winners Bitch
Hollowshot Full Of Joy

Senior Puppy Bitch Class
1st Hollowshot Full Of Joy

12-18 Month Bitch Class
1st Hollowshot Hop To It

Open Bitch Class
1st Hollowshot Northern Reflection


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Comeaway North Of Seven

Best Of Opposite Sex
Comeaway Wine And Roses



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Comeaway Wine And Roses

Reserve Winners Bitch
Ennismoor's Intuition

Open Bitch Class
1st Comeaway Wine And Roses
2nd Ennismoor's Intuition


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Thistlebrae Witch Hazel



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Thistlebrae Witch Hazel

Reserve Winners Bitch
Thistlebrae Faery Garden

12-18 Month Bitch Class
1st Thistlebrae Faery Garden

Open Bitch Class
1st Thistlebrae Witch Hazel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh V The Vom Trienzbachtal

Best Of Opposite Sex
Patmar's Showgirl

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Patmar's Showgirl

Best Puppy In Breed
Patmar's Showgirl


Winners Dog: (1-1-1-0)
Willy Vom Burgimwald

Open Dog Class
1st Willy Vom Burgimwald


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Patmar's Showgirl

Junior Puppy Bitch Class
1st Patmar's Showgirl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tasiahills Endless Secret




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Laureate Diamond Is Forever




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Classics Drop It Like Its Hot

Best Puppy In Breed
Classics Drop It Like Its Hot



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Classics Drop It Like Its Hot

Junior Puppy Bitch Class
1st Classics Drop It Like Its Hot


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By