Newfoundland (All Breed) Kennel Club
Sunday, April 3, 2022 - Show-3



Related Results

Conformation

Saturday, April 02 (Show-1)
Saturday, April 02 (Show-2)
Sunday, April 03 (Show-3)
Sunday, April 03 (Show-4)

Obedience

Saturday, April 02 (Obedience Trial-1)
Sunday, April 03 (Obedience Trial-2)

Rally Obedience

Saturday, April 02 (Rally Trial-1)
Sunday, April 03 (Rally Trial-2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Lynda Saranchuk
Akita  
GCh Marqways Born Into Royalty
Points: 81 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Lynda Saranchuk
Pointer (German Short-Haired)  
GChB Legacyk Justice For All
Points: 69
Best Puppy In Show
Judge: Lynda Saranchuk
Pomeranian   Winterholme Faith Trust And Pixie Dust
Best Baby Puppy In Show
Judge: Lynda Saranchuk
Doberman Pinscher  
Outlaws Girls Got Rhythm
Best Veteran In Show
Judge: Lynda Saranchuk
  
Best Altered In Show
Judge: Lynda Saranchuk
Cavalier King Charles Spaniel  
Mallytrail Prince Charming








Group 1 - Lynda Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Legacyk Justice For All
  Pointer (German Short-Haired)   25
Group 2nd   
GCh Roaneden's Thunderstruck
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   24
Group 3rd   
GCh Nautilus Luck Of The Irish
  Retriever (Golden)   23
Group 4th   
Big Booms Incredible Bongo
  Spaniel (Clumber)   16
BPIG    Gofetch Peppermint Nob   Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Onarock's Special Brew   Retriever (Labrador)   0
Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Legacyk Justice For All



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 6 pts (1-2-2-2)
GChEx Nautilus Luck Of The Irish

Best Of Opposite Sex
GChB Bitagold's Watch Me Fly

Best Of Winners: (1-2-2-2)
In The Pinks Magical Enchntment

Best Puppy In Breed
Jackson's Best Of My Love

Select Dog
Ch Goldiemay's In My Spot

Select Bitch
Ch Ambercreek Princess Marleena


Winners Dog: (1-2-2-2)
Jackson's Best Of My Love

Senior Puppy Dog Class
1st Jackson's Best Of My Love


Winners Bitch: (1-2-2-2)
In The Pinks Magical Enchntment

Reserve Winners Bitch
Jackson's Guilty Of The Crime

Senior Puppy Bitch Class
1st Jackson's Guilty Of The Crime

12-18 Month Bitch Class
1st In The Pinks Magical Enchntment

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 9 pts (2-4-2-2)
GChB Onarock's Carved In Stone

Best Of Opposite Sex
GCh LandnSea's Lighthouse Beacon

Best Of Winners: (2-4-2-2)
Onarock's Jiggs Dinner

Best Puppy In Breed
Gofetch Peppermint Nob

Select Dog
GCh Landnsea's Capt. Ralph's First

Select Bitch
Ch Onarock's Harvest Moon


Winners Dog: (2-4-2-2)
Onarock's Jiggs Dinner

Reserve Winners Dog
Gofetch Fighting Newfoundlander

Junior Puppy Dog Class
1st Gofetch Fighting Newfoundlander

12-18 Month Dog Class
1st Onarock's Jiggs Dinner

4-6 Month Dog Class
1st Onarock's Special Brew
2nd Onarock's Mavrick
3rd Onarock's Sonny's Dream


Winners Bitch: (2-4-2-2)
Gofetch Gone Gallivanting

Reserve Winners Bitch
Gofetch Peppermint Nob

Junior Puppy Bitch Class
1st Gofetch Peppermint Nob

Senior Puppy Bitch Class
1st Landnsea's Aint She Wonderful

12-18 Month Bitch Class
1st Landnsea's Across The Tickle

Open Bitch Class
1st Gofetch Gone Gallivanting

4-6 Month Bitch Class
1st Onarock's Tia Maria

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Roaneden's Thunderstruck



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Plaisance King Louis Jolliet



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Captiva Beauty And Brawn



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Glaranik Rory


Winners Dog: (1-0-0-0)
Glaranik Rory

12-18 Month Dog Class
1st Glaranik Rory


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Big Booms Incredible Bongo

Best Of Opposite Sex
Wymeswold Montpellier

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Big Booms Incredible Bongo

Best Puppy In Breed
Cupric's Completely Wasted At Seagirt


Winners Dog: (1-2-0-0)
Big Booms Incredible Bongo

Open Dog Class
1st Big Booms Incredible Bongo


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Wymeswold Montpellier

Reserve Winners Bitch
Cupric's Completely Wasted At Seagirt

Junior Puppy Bitch Class
1st Cupric's Completely Wasted At Seagirt

Open Bitch Class
1st Wymeswold Montpellier

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Rhapsody Glazed And Confused







Group 2 - Lynda Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   Ch Jackwyre's Heartbreak Prince   Dachshund (Standard Wire-Haired)   4
Group 2nd   Ch Shillington Smart Cookie   Beagle   0
Group 3rd No Entry
Group 4th No Entry
BPIG No Entry
Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Shillington Smart Cookie



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
Ch Jackwyre's Heartbreak Prince

Best Of Opposite Sex
Ch Jackwyre's Miss Americana

Select Dog
Ch Jackwyre King Of My Heart


Winners Dog: (1-0-2-1)
Jackwyre Long Live

Open Dog Class
1st Jackwyre Long Live






Group 3 - Lynda Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Marqways Born Into Royalty
  Akita   11
Group 2nd   
Ch Novamals Autumn Uprising
  Alaskan Malamute   10
Group 3rd    CR Jackson Figgs   Leonberger   9
Group 4th    Davik's Sakari Red   Siberian Husky   8
BPIG   
King Of Helluland Eternity Love
  Newfoundland   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Outlaws Girls Got Rhythm
  Doberman Pinscher   0
Best Veteran In Group No Entry
Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Marqways Born Into Royalty



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Novamals Autumn Uprising



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Briley's Wear It Like Warpaint

Select Dog
Ch Vanquish Maestro Bet On Blacks Colourful



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Touchstone's Sweet Talking Ziggy Zhivago

Best Of Opposite Sex
Sioul's La Vie Est Belle Rosie


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sioul's La Vie Est Belle Rosie

Open Bitch Class
1st Sioul's La Vie Est Belle Rosie

4-6 Month Bitch Class
1st Outlaws Girls Got Rhythm

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
CR Jackson Figgs


Winners Dog: (1-0-0-0)
CR Jackson Figgs

Open Dog Class
1st CR Jackson Figgs


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
King Of Helluland Eternity Love

Best Puppy In Breed
King Of Helluland Eternity Love



Winners Bitch: (0-1-0-0)
King Of Helluland Eternity Love

Junior Puppy Bitch Class
1st King Of Helluland Eternity Love

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Brooklane's Chevy Chevelle


Winners Dog: (1-0-1-0)
Brooklane's Cruzin Camero

Open Dog Class
1st Brooklane's Cruzin Camero


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kiraly's Chinook Sikorsky

Best Puppy In Breed
Kiraly's Chinook Sikorsky


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kiraly's Chinook Sikorsky

Junior Puppy Dog Class
1st Kiraly's Chinook Sikorsky


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Davik's Sakari Red



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Davik's Sakari Red

12-18 Month Bitch Class
1st Davik's Sakari Red





Group 4 - Lynda Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   Ch Varekai Besala Mientras Vuela   Staffordshire Bull Terrier   5
Group 2nd   
Rivendell's Eastern Pandora
  Russell Terrier   3
Group 3rd   
Thunderally's Shining Starr
  Bull Terrier (Miniature)   0
Group 4th No Entry
BPIG   
Rivendell's Eastern Pandora
  Russell Terrier   N/A
Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Thunderally's Shining Starr

Best Puppy In Breed
Thunderally's Shining Starr



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Thunderally's Shining Starr

Junior Puppy Bitch Class
1st Thunderally's Shining Starr

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Rivendell's Eastern Pandora

Best Of Opposite Sex
Rivendell Alphaloup Lil Dickiens

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Rivendell's Eastern Pandora

Best Puppy In Breed
Rivendell's Eastern Pandora


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Rivendell's Eastern Pandora

Reserve Winners Bitch
Journey End Nancy Whiskey

Junior Puppy Bitch Class
1st Rivendell's Eastern Pandora

Open Bitch Class
1st Journey End Nancy Whiskey

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Varekai Besala Mientras Vuela

Best Puppy In Breed
Ghostpine's Cassiopeia's Beauty



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Ghostpine's Cassiopeia's Beauty

Junior Puppy Bitch Class
1st Ghostpine's Cassiopeia's Beauty





Group 5 - Lynda Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dashwood Seagryph Perfect Alibi
  Griffon (Brussels)   16
Group 2nd   
GCh Delsols Jazz It Up At Weatherford
  Havanese   15
Group 3rd   
Ch Taylin Warrior King
  Pekingese   13
Group 4th    Groveshire's Daisy Duke   Yorkshire Terrier   11
BPIG    Winterholme Faith Trust And Pixie Dust   Pomeranian   1
Best Altered In Group   
Mallytrail Prince Charming
  Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
Ch Jewelcroft's Wishes And Dreams

Best Of Opposite Sex
GCh Stelwen Saltwater Joys

Select Bitch
Ch Cantata's Whirlwinds Of Stardust Glitter


Winners Dog: (1-0-1-2)
Maracaibo Red Ryder

Open Dog Class
1st Maracaibo Red Ryder


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Gardine Great Expectations

Best Of Opposite Sex
Charkim A Shade Darker

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Gardine Great Expectations

Best Puppy In Breed
Gardine Great Expectations


Winners Dog: (2-1-0-0)
Gardine Great Expectations

Reserve Winners Dog
Gardine I Did It My Way @ Charkim

Junior Puppy Dog Class
1st Gardine Great Expectations

Open Dog Class
1st Gardine I Did It My Way @ Charkim


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Charkim A Shade Darker

Open Bitch Class
1st Charkim A Shade Darker

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dashwood Seagryph Perfect Alibi



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Delsols Jazz It Up At Weatherford

Best Puppy In Breed
Delsols Candle In The Wind



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Delsols Candle In The Wind

Junior Puppy Bitch Class
1st Delsols Candle In The Wind

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Taylin Warrior King

Select Dog
GCh Michaelmas Yue Yue Fen



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Winterholme The Bachelorette

Best Puppy In Breed
Winterholme Faith Trust And Pixie Dust



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Winterholme The Bachelorette

Reserve Winners Bitch
Winterholme Faith Trust And Pixie Dust

Junior Puppy Bitch Class
1st Winterholme Faith Trust And Pixie Dust

Open Bitch Class
1st Winterholme The Bachelorette

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Drageltik's Bubbles


Winners Dog: (1-0-0-0)
Drageltik's Bubbles

Open Dog Class
1st Drageltik's Bubbles


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Groveshire's Daisy Duke

Best Puppy In Breed
Groveshire's You Are My Sunshine



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Groveshire's Daisy Duke

Reserve Winners Bitch
Groveshire's You Are My Sunshine

Junior Puppy Bitch Class
1st Groveshire's You Are My Sunshine

Open Bitch Class
1st Groveshire's Daisy Duke





Group 6 - Lynda Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
Mrang Essence Of Beauty At Archer
  Poodle (Miniature)   5
Group 2nd    Jackpot Brilliant Of Moravia   Shih Tzu   2
Group 3rd    Oneeto's Marta Blessings In Deguise   Tibetan Terrier   1
Group 4th   
Seransil Atlantic Silver Jewel
  Poodle (Standard)   0
BPIG   
Mrang Essence Of Beauty At Archer
  Poodle (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Keesridge Colour It Up At Mcreagan   Keeshond   0




4-6 Month Bitch Class
1st Jaklins Wave Over Wave At Berg





4-6 Month Bitch Class
1st Keesridge Colour It Up At Mcreagan

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Mrang Essence Of Beauty At Archer

Best Of Opposite Sex
Ch Umbra Aberwyn On Target

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Mrang Essence Of Beauty At Archer

Best Puppy In Breed
Mrang Essence Of Beauty At Archer


Winners Dog: (1-1-1-0)
Umbra Dead Man Tells No Tales

Junior Puppy Dog Class
1st Umbra Dead Man Tells No Tales


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Mrang Essence Of Beauty At Archer

Senior Puppy Bitch Class
1st Mrang Essence Of Beauty At Archer

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Seransil Atlantic Silver Jewel

Best Puppy In Breed
Seransil Atlantic Silver Jewel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Seransil Atlantic Silver Jewel

Senior Puppy Bitch Class
1st Seransil Atlantic Silver Jewel

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Jackpot Brilliant Of Moravia


Winners Dog: (1-0-0-0)
Jackpot Brilliant Of Moravia

Open Dog Class
1st Jackpot Brilliant Of Moravia


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Oneeto's Marta Blessings In Deguise

Best Puppy In Breed
Oneeto's Marta Blessings In Deguise



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Oneeto's Marta Blessings In Deguise

Junior Puppy Bitch Class
1st Oneeto's Marta Blessings In Deguise



Group 7 - Lynda Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
Ch New Era's Raider
  German Shepherd Dog   9
Group 2nd   
GCh Mychazo A Real Boy At Oracle
  Australian Shepherd   7
Group 3rd   
Shelhaven Suarez
  Shetland Sheepdog   6
Group 4th   
GCh Sterlingden Elton Du Belgiador
  Belgian Shepherd Dog   4
BPIG   
Hillhaven Don Diego De La Vega - Zorro
  Australian Cattle Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Yukon Vom Lousar
  German Shepherd Dog   0
Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hillhaven Don Diego De La Vega - Zorro

Best Puppy In Breed
Hillhaven Don Diego De La Vega - Zorro


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Mychazo A Real Boy At Oracle



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sterlingden Elton Du Belgiador



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bannerstone Road Goes Ever On



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bannerstone Road Goes Ever On

Open Bitch Class
1st Bannerstone Road Goes Ever On

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh New Era's Raider

Best Of Opposite Sex
Yntriga Von Amalaberg


4-6 Month Dog Class
1st Yukon Vom Lousar


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Yntriga Von Amalaberg

12-18 Month Bitch Class
1st Yntriga Von Amalaberg

4-6 Month Bitch Class
1st Tazzman's Second To None n'Mocean

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Shelhaven Suarez

Best Of Opposite Sex
Kelbren Caught In Charlotte's Webb

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Shelhaven Suarez


Winners Dog: (1-1-0-0)
Shelhaven Suarez

12-18 Month Dog Class
1st Shelhaven Suarez


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kelbren Caught In Charlotte's Webb

12-18 Month Bitch Class
1st Kelbren Caught In Charlotte's Webb

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Yasashiikuma Unsolved Mystery


Winners Dog: (1-0-0-0)
Yasashiikuma Unsolved Mystery

Open Dog Class
1st Yasashiikuma Unsolved Mystery


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Balletcor Olympic Victory



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Balletcor Olympic Victory

Open Bitch Class
1st Balletcor Olympic Victory

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By