Working & Herding Club Of Southern Ontario
Saturday, August 6, 2022 - Saturday Specialty



Related Results


Results courtesy of:


-- Thomas Curley & Diane Bell --
Multi BIS RBIS BISS GCHG LionKing Blaze of Glory
"Blaze"
Owners: Nathalie Lachance, Thomas Curley, Gilles Chaloux, Michel Chaloux & Robert Denis
Breeder: Nathalie Lachance Presented by Thomas Curley










Specialty - Heather Jones Top Dog
Points
Best In Multi Breed Specialty   
GCh Chucky Little Bambi
  Boxer   0
Best Puppy In Multi-Breed Specialty   
Snowmist's Zenith
  Siberian Husky   0
Best Baby Puppy In Multi-Breed Specialty    Knee High's Fyre N Falconry At Pinewood   Miniature American Shepherd   0




Group 3 - Heather Jones Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Chucky Little Bambi
  Boxer   25
Group 2nd   Ch Bramstoke's Set In Stone   Bullmastiff   22
Group 3rd   
GChS Marqways Born Into Royalty
  Akita   20
Group 4th   
GChS Wendorf's One'der Boy V Ruler
  Doberman Pinscher   19
BPIG   
Snowmist's Zenith
  Siberian Husky   2
Best Baby Puppy In Group    Chanoz You Make Loving Fun   Great Dane   0
Best Altered In Group   
Oleka's Rawdny d'Eve Sennenhof
  Bernese Mountain Dog   0
Judge: Heather Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Marqways Born Into Royalty







Judge: Heather Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh IliasLegacy Serendipity Hebe


Judge: Heather Jones

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChB Chucky Little Bambi

Best Of Opposite Sex
GChS Tybrushe's Cover Paige of Denshaw

Best Puppy In Breed
GCh Haltonhill's Storm Warning



Judge: Heather Jones

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bramstoke's Set In Stone

Best Of Opposite Sex
Headstone's Making Our Dreams Come True

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bramstoke's Set In Stone

Best Puppy In Breed
Headstone's Making Our Dreams Come True


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bramstoke's Set In Stone

Open Dog Class
1st Bramstoke's Set In Stone

Judge: Heather Jones

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cane Dos Talarico Benhur Di T


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cane Dos Talarico Benhur Di T

Open Dog Class
1st Cane Dos Talarico Benhur Di T


Judge: Heather Jones

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GChG Wendorf's One'der Boy V Ruler

Best Of Opposite Sex
Ch ConnQuest Runnin' With The Devil

Select Dog
GCh Gatehouse N Berkeley's High Roller


Winners Dog: (1-0-2-1)
Arket's Prison Break

Open Dog Class
1st Arket's Prison Break


Judge: Heather Jones

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChS Danetastixs Bust A Move


4-6 Month Dog Class
1st Chanoz You Make Loving Fun


Judge: Heather Jones

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Woolmarsh Zita Changes It Up

Best Of Opposite Sex
GCh Skeenawhip Karma Bear



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Woolmarsh Zita Changes It Up

Open Bitch Class
1st Woolmarsh Zita Changes It Up

Judge: Heather Jones

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Regalhill's Low Ridin Ramone


Winners Dog: (1-0-1-0)
Majestic Woods Winter Soldier

12-18 Month Dog Class
1st Majestic Woods Winter Soldier


Judge: Heather Jones

Best Of Breed: 3 pts (0-0-4-0)
Ch Downeast Drewsar Kwik Surprise

Select Dog
GCh Fado's Tesouro Dos Sonhos


Judge: Heather Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Vicroot Imperatrix Bridget



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Vicroot Imperatrix Bridget

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Vicroot Imperatrix Bridget

Judge: Heather Jones

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Snowmist's Willow

Best Of Opposite Sex
Snowmist's Zeo

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Snowmist's Zenith

Best Puppy In Breed
Snowmist's Zenith


Winners Dog: (1-1-0-1)
Snowmist's Zeo

Junior Puppy Dog Class
1st Snowmist's Zeo


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Snowmist's Zenith

Junior Puppy Bitch Class
1st Snowmist's Zenith



Group 7 - Heather Jones Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Mychazo A Real Boy At Oracle
  Australian Shepherd   28
Group 2nd   
GCh V The Vom Trienzbachtal
  German Shepherd Dog   25
Group 3rd   
Stonehaven Sage Advice
  Shetland Sheepdog   21
Group 4th   
Marvel's Lexi
  Welsh Corgi (Pembroke)   12
BPIG   
Bellaclan Sunset Playboy
  Border Collie   N/A
Best Baby Puppy In Group    Knee High's Fyre N Falconry At Pinewood   Miniature American Shepherd   0
Best Altered In Group   
Shonba Cermel Butterfly Kiss
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Heather Jones

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChB Mychazo A Real Boy At Oracle

Best Of Opposite Sex
Downunder's Real Wild Child

Best Puppy In Breed
Downunder's Real Wild Child

Select Bitch
GCh Northbay Xsell's Down The Rabbit Hole



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Downunder's Real Wild Child

Junior Puppy Bitch Class
1st Downunder's Real Wild Child

4-6 Month Bitch Class
1st Woodland's You're Braver Than You Believe

Judge: Heather Jones

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Sheiling Sentry Spirit At Auldscotia

Best Of Opposite Sex
Auldscotia Forever Inbrewgenes

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Sheiling Sentry Spirit At Auldscotia


Winners Dog: (2-2-0-0)
Sheiling Sentry Spirit At Auldscotia

Reserve Winners Dog
Auldscotia The Plot Thickens

12-18 Month Dog Class
1st Sheiling Sentry Spirit At Auldscotia

Canadian Bred Dog Class
1st Auldscotia The Plot Thickens


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Auldscotia Forever Inbrewgenes

Reserve Winners Bitch
Auldscotia Stormin The Creek To Willow

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Auldscotia Forever Inbrewgenes

Open Bitch Class
1st Auldscotia Stormin The Creek To Willow

Judge: Heather Jones

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Bellaclan Sunset Playboy

Best Of Opposite Sex
Bellaclan Step Aside Boys

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Bellaclan Sunset Playboy

Best Puppy In Breed
Bellaclan Sunset Playboy

Select Dog
GChB Assets Take A Chance On Me


Winners Dog: (2-2-1-0)
Bellaclan Sunset Playboy

Reserve Winners Dog
Bellaclan Suns Out Guns Out

Senior Puppy Dog Class
1st Bellaclan Sunset Playboy

Open Dog Class
1st Bellaclan Suns Out Guns Out


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Bellaclan Step Aside Boys

Reserve Winners Bitch
Hollowshot Northern Reflection

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hollowshot Northern Reflection

Open Bitch Class
1st Bellaclan Step Aside Boys

Judge: Heather Jones

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Livingwater Triumph 'N Victory

Select Dog
GCh Brookdale Rider To The Stars



Judge: Heather Jones

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GChB V The Vom Trienzbachtal

Best Of Opposite Sex
Blasienberg's Dolly Day Dream

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Blasienberg's Essex


Winners Dog: (2-1-1-0)
Blasienberg's Essex

Reserve Winners Dog
Willy Vom Burgimwald

Open Dog Class
1st Blasienberg's Essex
2nd Willy Vom Burgimwald


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Blasienberg's Dolly Day Dream

Open Bitch Class
1st Blasienberg's Dolly Day Dream

4-6 Month Bitch Class
1st Emma Vom Burgimwald

Judge: Heather Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Pinewood's Rhinestone Cowgirl Of Showkayce


Judge: Heather Jones

Best Of Breed: 8 pts (0-5-2-2)
Stonehaven Sage Advice

Best Of Opposite Sex
Ch Legends And Dreams Untamed Spirit

Best Puppy In Breed
Ch Legends And Dreams Untamed Spirit

Select Bitch
Ch Mylestone's Queen Of Avalon


Veteran Male
GCh Highledge Titus


Winners Bitch: (0-5-2-2)
Stonehaven Sage Advice

Reserve Winners Bitch
Highledge Valkyrie

Junior Puppy Bitch Class
1st Cermel Gardengate Indigo Of Lore

Canadian Bred Bitch Class
1st Cline Ridge Clairvoyance

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Stonehaven Sage Advice
2nd Fabina's Limitless Possibilities

Open Bitch Class
1st Highledge Valkyrie

Veteran Female
GCh Cermel Bradshaw Ilhabela

Judge: Heather Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Marvel's Lexi



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Marvel's Lexi

12-18 Month Bitch Class
1st Marvel's Lexi

4-6 Month Bitch Class
1st Classics Kenya Be Cute

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By