St. Catharines & District Kennel & Obedience Club
Sunday, August 15, 2021 - Show-4



Related Results

Conformation

Friday, August 13 (Show-1)
Friday, August 13 (Show-2)
Saturday, August 14 (Show-3)
Sunday, August 15 (Show-4)

Obedience

Friday, August 13 (Obedience Fri-1)
Saturday, August 14 (Obedience Sat-2)
Sunday, August 15 (Obedience Sun-3)

Rally Obedience

Friday, August 13 (Rally Fri-1)
Saturday, August 14 (Rally Sat-2)
Sunday, August 15 (Rally Sun-3)



Results courtesy of:

--- MJN Show Services---
Your exhibitor-friendly show services!
Phone: (416) 759-8593
www.mjnshowservices.com


Best In Show
Judge: Kathrine Grant
Fox Terrier (Wire)  
Ch Fleet St Forged At Hampton Court
Points: 264 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Kathrine Grant
Doberman Pinscher  
GCh Wendorf's One'der Boy V Ruler
Points: 247
Best Puppy In Show
Judge: Kathrine Grant
Samoyed  Ch Vanderbilt's Salt N Pepper
Best Baby Puppy In Show
Judge: Kathrine Grant
Cavalier King Charles Spaniel   Shirmont Blue On Blue At Sigma Chi
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: Kathrine Grant
Schnauzer (Giant)  
Eugen I-Ra A Handsome Boy








Group 1 - Kathrine Grant Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Rush's Just Another Werewolf
  Retriever (Flat-Coated)   51
Group 2nd   
Ch Captiva Chamberlayne MrBigStuf
  Setter (Irish)   50
Group 3rd   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   49
Group 4th   
GCh Carnaby It Takes A Village
  Spaniel (English Cocker)   48
BPIG   
Brackenmoor Royal Finest
  Pointer   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Braefield Shameless Flirt
  Retriever (Golden)   0
Best BBE In Group   
Brackenmoor Royal Finest
  Pointer   0
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Rovers Rainbow Brite Amber

Best Puppy In Breed
Rovers Rainbow Brite Amber



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Rovers Rainbow Brite Amber

Reserve Winners Bitch
Rovers Rocknroll Stevie Nicks

Junior Puppy Bitch Class
1st Eugenia Biscay's Sparkling Chrysoberyl

Senior Puppy Bitch Class
1st Rovers Rainbow Brite Amber
2nd Rovers Rocknroll Stevie Nicks

Canadian Bred Bitch Class
1st Dinsdag Meid Biscay's Smoky Quartz


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Brackenmoor Royal Finest

Best Puppy In Breed
Brackenmoor Royal Finest



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Brackenmoor Royal Finest

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Brackenmoor Royal Finest


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GCh Shadowlands Just Like Fire

Best Of Opposite Sex
GChB Leasides Dax

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Cezar De Dancas

Best Puppy In Breed
Cezar De Dancas


Winners Dog: (2-3-1-1)
Cezar De Dancas

Reserve Winners Dog
Shadowlands Playin Hooky

Junior Puppy Dog Class
1st Cezar De Dancas

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Shadowlands Playin Hooky


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Fogelhund's Big Ole Betsy

Reserve Winners Bitch
Shomberg N Mikarma Nadia @ Roctanian

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fogelhund's Big Ole Betsy

Open Bitch Class
1st Shomberg N Mikarma Nadia @ Roctanian
2nd Queenie Oberon Haus


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rush's Just Another Werewolf




Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Danrich On D'Run To Maktawae




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Roaneden's Sea King

Best Of Opposite Sex
Nopper's Hope

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Roaneden's Salty Seastar

Select Dog
GCh Roaneden's Thunderstruck


Winners Dog: (1-1-2-0)
Roaneden's Salty Seastar

12-18 Month Dog Class
1st Roaneden's Salty Seastar


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Nopper's Hope

Open Bitch Class
1st Nopper's Hope


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Senterstone Twist Of Fate Usa


Winners Dog: (1-0-0-0)
Senterstone Twist Of Fate Usa

Open Dog Class
1st Senterstone Twist Of Fate Usa



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Aislingcudo Bru Isla Mo Chroi




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Captiva Chamberlayne MrBigStuf




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Madilane's Northern Light

Best Of Opposite Sex
Blackgems Red Riding Hood Beauty

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Blackgems Red Riding Hood Beauty

Best Puppy In Breed
Nonnies Homewood Rebel Heart


Winners Dog: (1-2-1-0)
Blackgem's Prince Charming

12-18 Month Dog Class
1st Blackgem's Prince Charming


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Blackgems Red Riding Hood Beauty

Reserve Winners Bitch
Nonnies Homewood Rebel Heart

Senior Puppy Bitch Class
1st Nonnies Homewood Rebel Heart

12-18 Month Bitch Class
1st Blackgems Red Riding Hood Beauty

4-6 Month Bitch Class
1st Kingdoms Blue Crown Royal For Ramah


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 5 pts (1-4-0-1)
GCh Carnaby It Takes A Village

Best Of Opposite Sex
Windsor True North At Wincheshire

Best Of Winners: (1-4-0-1)
Julo's Can't Stop At One

Best Puppy In Breed
Especially Beckytt's Quantum Leap


Winners Dog: (1-4-0-1)
Windsor True North At Wincheshire

Senior Puppy Dog Class
1st Windsor True North At Wincheshire


Winners Bitch: (1-4-0-1)
Julo's Can't Stop At One

Reserve Winners Bitch
Especially Beckytt's Quantum Leap

Junior Puppy Bitch Class
1st Cortlands Oh Me Ducky

Senior Puppy Bitch Class
1st Especially Beckytt's Quantum Leap

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Julo's Can't Stop At One
2nd Proclaim's Ripple In Time


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bryden N Springdream What Women Want

Best Puppy In Breed
Bryden N Springdream What Women Want



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
Ch Shikari She Be Fierce

Best Of Opposite Sex
Ch Opus One Vivace Varazs

Select Bitch
Ch Stoneylake Sommer's Song



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Ourdream's Cosmic Disturbance

Reserve Winners Bitch
Ourdream's Hold My Halo

12-18 Month Bitch Class
1st Ourdream's Cosmic Disturbance

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ourdream's Hold My Halo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Trax Highland Piper



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Trax Highland Piper

12-18 Month Bitch Class
1st Trax Highland Piper


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Michael Hill Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   45
Group 2nd   
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   42
Group 3rd   Ch Ragnar At Curiann   Irish Wolfhound   40
Group 4th   
Estet Classic Odalisque
  Greyhound   38
BPIG   
Ch McCartney's Pamz Playgirl
  Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group    Leelo Redcliffe Simply Sensational   Whippet   0
Best BBE In Group   
Inglenook's Thank You For The Music
  Whippet   0
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
Ch Pahlavi Northern Dancer

Best Of Opposite Sex
Gold'n Copper Really And Sincerely

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Gold'n Copper Really And Sincerely


Winners Dog: (1-4-1-0)
Charsada Vengeance Is Mine

Open Dog Class
1st Charsada Vengeance Is Mine


Winners Bitch: (1-4-1-0)
Gold'n Copper Really And Sincerely

Reserve Winners Bitch
Charsada Heaven And Earth

12-18 Month Bitch Class
1st La Ladrona Of Synergon

Canadian Bred Bitch Class
1st Charsada Heaven And Earth

Open Bitch Class
1st Gold'n Copper Really And Sincerely
2nd Charsada Je Suis Prest


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Bushwacker Jagged Little Frill

Best Of Opposite Sex
Ch Poker Jackpot Alisina Zvezdochka



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Bushwacker Jagged Little Frill

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bushwacker Jagged Little Frill


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Zen's Grab Your Gear




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish

Best Of Opposite Sex
TraJam Muckross Moment Like This

Best Of Winners: (1-1-1-0)
TraJam Muckross Moment Like This

Best Puppy In Breed
TraJam Muckross Moment Like This


Winners Dog: (1-1-1-0)
Hublot (Sanchez)

Open Dog Class
1st Hublot (Sanchez)


Winners Bitch: (1-1-1-0)
TraJam Muckross Moment Like This

Senior Puppy Bitch Class
1st TraJam Muckross Moment Like This


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Boru's Black Cherry

Best Puppy In Breed
Boru's Black Cherry



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Boru's Black Cherry

Junior Puppy Bitch Class
1st Boru's Black Cherry


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Kishniga's Diamond Pavlova

Best Of Opposite Sex
GChB Rudolf Valentino du Grand Fresnoy


Winners Dog: (1-0-1-1)
Roi de France du Grand Fresnoy

12-18 Month Dog Class
1st Roi de France du Grand Fresnoy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
GCh Chetcote Catch Me If You Can

Best Of Opposite Sex
Chetcote Do You Wanna Dance

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Chetcote Do You Wanna Dance

Select Dog
Ch Virgo Southern Comfort


Winners Dog: (2-2-2-0)
Palakore's Pancho

Reserve Winners Dog
Egbar N Palakore Mr Moonlight

12-18 Month Dog Class
1st Egbar N Palakore Mr Moonlight

Open Dog Class
1st Palakore's Pancho


Winners Bitch: (2-2-2-0)
Chetcote Do You Wanna Dance

Reserve Winners Bitch
Heavenlyhund's Almost Perfect Mica

Canadian Bred Bitch Class
1st Heavenlyhund's Almost Perfect Mica

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chetcote Do You Wanna Dance

4-6 Month Bitch Class
1st Chetcote La Parisenne


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Crisscross Fair Chance


4-6 Month Dog Class
1st Chetcote The Outlaw


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Crisscross Fair Chance

12-18 Month Bitch Class
1st Crisscross Fair Chance

4-6 Month Bitch Class
1st Chetcote Notorious


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Endachs Butter Tart

Best Puppy In Breed
Endachs Butter Tart



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Endachs Butter Tart

Senior Puppy Bitch Class
1st Endachs Butter Tart


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Chilcotin's Silver Cloud


Winners Dog: (1-0-1-0)
Kinderteckel's Smooth Operator SS

12-18 Month Dog Class
1st Kinderteckel's Smooth Operator SS



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Bopar Sydney Sea To Sea SW




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Estet Classic Odalisque



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Estet Classic Odalisque

Open Bitch Class
1st Estet Classic Odalisque


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Ragnar At Curiann



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Osiris A Standing Ovation Xo




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Zahara Aindifae Al Daoud



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Caristeda Dadaelis Baziloraius

Open Bitch Class
1st Caristeda Dadaelis Baziloraius


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 10 pts (2-5-0-4)
GCh McCartney's Wild Soul

Best Of Opposite Sex
Karasar's A Dragon's Song

Best Of Winners: (2-5-0-4)
Karasar's A Dragon's Song

Best Puppy In Breed
Ch McCartney's Pamz Playgirl

Select Bitch
Ch McCartney's Pamz Playgirl


Winners Dog: (2-5-0-4)
Karasar's A Dragon's Song

Reserve Winners Dog
Comar's Grumpy

Junior Puppy Dog Class
1st Comar's Grumpy

Senior Puppy Dog Class
1st Karasar's A Dragon's Song

4-6 Month Dog Class
1st Leelo Redcliffe Now It's Time
2nd Lohengrin II Of Gentle Mind


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Kathrine Grant Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Wendorf's One'der Boy V Ruler
  Doberman Pinscher   52
Group 2nd   
GCh Snowmist's Hennessey
  Siberian Husky   47
Group 3rd   
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra
  Great Dane   44
Group 4th   
GCh Claircreek Shake It Off
  Portuguese Water Dog   40
BPIG   Ch Vanderbilt's Salt N Pepper   Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group    Naku's I Hear A Symphony   Eurasier   0
Best BBE In Group   
Eugen I-Ra A Handsome Boy
  Schnauzer (Giant)   0
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Indevor High On Life


Winners Dog: (1-0-0-0)
Indevor High On Life

Open Dog Class
1st Indevor High On Life



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bearhug N Northernsong's Brightest Star

Best Puppy In Breed
Bearhug N Northernsong's Brightest Star



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 10 pts (2-4-4-1)
Ch Mountmagic Jury's Out V Avatar

Best Of Opposite Sex
Ch Belnois She Got The Look

Best Of Winners: (2-4-4-1)
Alpenbliss Travelin Man

Best Puppy In Breed
Belnois Carribean Calypso

Select Dog
GCh Belnois Who You Gonna Call


Winners Dog: (2-4-4-1)
Alpenbliss Travelin Man

Reserve Winners Dog
L-Sins In The Line Of Duty

12-18 Month Dog Class
1st Alpenbliss Travelin Man

Bred By Exhibitor Dog Class
1st L-Sins In The Line Of Duty


Winners Bitch: (2-4-4-1)
Belnois I Won't Let You Down

Reserve Winners Bitch
Belnois Carribean Calypso

Junior Puppy Bitch Class
1st Sallysvalley Bring On The Bubbly

Senior Puppy Bitch Class
1st Belnois Carribean Calypso
2nd Belnois A Stroke Of Genius At Thamesbrooke

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Belnois I Won't Let You Down


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Saxmark'n Stonehills Power Play

Best Puppy In Breed
Knatchbull's Heart Of Gold


Winners Dog: (2-0-1-0)
Knatchbull's Heart Of Gold

Reserve Winners Dog
Knatchbull's King Ragnar

Junior Puppy Dog Class
1st Knatchbull's Heart Of Gold

Open Dog Class
1st Knatchbull's King Ragnar



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
GCh Wendorf's One'der Boy V Ruler

Best Of Opposite Sex
Ravalleses Let There Be Cake

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Gatehouse N Berkeley's High Roller

Best Puppy In Breed
Ravalleses Let There Be Cake

Select Dog
Ch Legendale's Reigning Warrior


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Ravalleses Let There Be Cake

Junior Puppy Bitch Class
1st Ravalleses Let There Be Cake


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Naku's Bohemian Rhapsody

Best Of Opposite Sex
Everendeavor Indigo Morning

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Naku's Bohemian Rhapsody


Winners Dog: (1-1-0-0)
Naku's Bohemian Rhapsody

Open Dog Class
1st Naku's Bohemian Rhapsody

4-6 Month Dog Class
1st Naku's I Hear A Symphony


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Everendeavor Indigo Morning

Open Bitch Class
1st Everendeavor Indigo Morning


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra

Best Of Opposite Sex
Danetastixs Heart Of Gold

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Danetastixs Heart Of Gold

Best Puppy In Breed
Danetastixs Heart Of Gold


Winners Dog: (2-1-0-1)
Danetastixs Heart Of Gold

Reserve Winners Dog
Danetastixs Bust A Move

Senior Puppy Dog Class
1st Danetastixs Heart Of Gold
2nd Danetastixs Bust A Move


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Danetastix Freya Of Strongbow

Senior Puppy Bitch Class
1st Danetastix Freya Of Strongbow


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Cidwm's Cumae Prophecy

Best Of Opposite Sex
Cidwm's Evry Cloud Hasa Slvr Lining



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Cidwm's Evry Cloud Hasa Slvr Lining

12-18 Month Bitch Class
1st Cidwm's Evry Cloud Hasa Slvr Lining


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 9 pts (1-6-1-2)
GCh Claircreek Shake It Off

Best Of Opposite Sex
GCh Seabury's Master Of The Hunt

Best Of Winners: (1-6-1-2)
Keevabay's Valiant Charm

Best Puppy In Breed
Claircreek Full Of Blarney

Select Bitch
Ch Fado's Bewitched And Bedazzled


Winners Dog: (1-6-1-2)
Claircreek Full Of Blarney

Senior Puppy Dog Class
1st Claircreek Full Of Blarney


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Roxanhaus' Macho Man


Winners Dog: (1-0-0-0)
Roxanhaus' Macho Man

Open Dog Class
1st Roxanhaus' Macho Man


4-6 Month Bitch Class
1st Kjaq's Nothing But Love Bayly


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Vanderbilt's Salt N Pepper

Best Of Opposite Sex
Vanderbilt's Fashion Monster

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Vanderbilt's Bearfaced Lie

Best Puppy In Breed
Ch Vanderbilt's Salt N Pepper


Winners Dog: (1-2-1-0)
Vanderbilt's Bearfaced Lie

Junior Puppy Dog Class
1st Vanderbilt's Bearfaced Lie


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Vanderbilt's Fashion Monster

Reserve Winners Bitch
Nikita DJ Dream Dolly de Snowpride

Senior Puppy Bitch Class
1st Vanderbilt's Fashion Monster

Open Bitch Class
1st Nikita DJ Dream Dolly de Snowpride


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Eugen I-Ra A Handsome Boy


Winners Dog: (2-0-0-0)
Eugen I-Ra A Handsome Boy

Reserve Winners Dog
Histyle's Hermes A Rising Star

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Eugen I-Ra A Handsome Boy

Open Dog Class
1st Histyle's Hermes A Rising Star



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Cortaillod Imperatrix Victoria

Best Of Opposite Sex
Brisk Alarm Beskyd

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Cortaillod Imperatrix Victoria

Best Puppy In Breed
Vicroot Imperatrix Bridget


Winners Dog: (1-3-0-0)
Brisk Alarm Beskyd

Senior Puppy Dog Class
1st Brisk Alarm Beskyd


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Cortaillod Imperatrix Victoria

Reserve Winners Bitch
Vicroot Imperatrix Bridget

Senior Puppy Bitch Class
1st Vicroot Imperatrix Bridget

12-18 Month Bitch Class
1st Vicroot Albastar

Open Bitch Class
1st Cortaillod Imperatrix Victoria


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Snowmist's Hennessey

Best Of Opposite Sex
Snowmist's Winter Saga

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Snowmist's Winter Saga

Best Puppy In Breed
Snowmist's Winter Saga


Winners Dog: (1-1-1-0)
Snowmist's Vendetta

Junior Puppy Dog Class
1st Snowmist's Vendetta


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Snowmist's Winter Saga

Junior Puppy Bitch Class
1st Snowmist's Winter Saga


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Michael Hill Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Fleet St Forged At Hampton Court
  Fox Terrier (Wire)   16
Group 2nd   
GCh Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   12
Group 3rd    Bronwyn Rexroth Here Comes Trouble   Norfolk Terrier   10
Group 4th    Ispy Lady Tano Of Eon   Bedlington Terrier   9
BPIG   
Ispy Its Game Night At Eon
  Bedlington Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Lorsan Paradym Whatcha Talkin' Bout   Norwich Terrier   0
Best BBE In Group    Moonshadows Hi-Lite Pixie Dust   Manchester Terrier   0
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Foxheart Westchester Supercharged



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Ispy Lady Tano Of Eon

Best Puppy In Breed
Ispy Its Game Night At Eon



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Ispy Lady Tano Of Eon

Reserve Winners Bitch
Ispy Its Game Night At Eon

Junior Puppy Bitch Class
1st Ispy Its Game Night At Eon

12-18 Month Bitch Class
1st Ispy Lady Tano Of Eon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Roschel Foxrun Thistle Do

Select Dog
Ch Benchmark's Best Kept Man




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Thunderally's Mischevious Casper




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dariant Narcissus


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dariant Narcissus

Open Dog Class
1st Dariant Narcissus



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Fleet St Forged At Hampton Court

Best Of Opposite Sex
Random Rising Tide

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Random Rising Tide


Winners Dog: (1-2-1-0)
Wenzfoxhund Pax

12-18 Month Dog Class
1st Wenzfoxhund Pax


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Random Rising Tide

Reserve Winners Bitch
Foxheart's Whiskey's Fine

Open Bitch Class
1st Random Rising Tide
2nd Foxheart's Whiskey's Fine


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Thunder Dragon Ilunari

Best Of Opposite Sex
Moonshadows Hi-Lite Pixie Dust

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Moonshadows Hi-Lite Pixie Dust


Winners Dog: (1-2-1-0)
Moonshadows Salt Of The Earth

Canadian Bred Dog Class
1st Moonshadows Salt Of The Earth


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Moonshadows Hi-Lite Pixie Dust

Reserve Winners Bitch
Moonshadows Paint It Black

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Moonshadows Hi-Lite Pixie Dust
2nd Moonshadows Paint It Black


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bronwyn Rexroth Here Comes Trouble



Class results courtesy of: MJN Show Services




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
McRitchie Ben Nevis



Winners Bitch: (0-1-0-0)
McRitchie Ben Nevis

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st McRitchie Ben Nevis


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Michael Hill Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sallysvalley You Float My Boat
  Papillon   33
Group 2nd   
GCh Lionking Blaze Of Glory
  Pekingese   27
Group 3rd   
Ch Shirmont Custom Built
  Cavalier King Charles Spaniel   25
Group 4th   
GCh Maplewood's I'm Sexy And I Know It
  Italian Greyhound   21
BPIG    Sno-Peke Peppermint Diaquiris   Pekingese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Shirmont Blue On Blue At Sigma Chi   Cavalier King Charles Spaniel   0
Best BBE In Group    Sigma Chi's Marigold The 2nd At Glenorchy   Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
Ch Shirmont Custom Built

Best Of Opposite Sex
Sigma Chi's Marigold The 2nd At Glenorchy

Best Puppy In Breed
Sigma Chi's Marigold The 2nd At Glenorchy

Select Dog
Ch Matmor Talk Of The Town

Select Bitch
Ch Bonitos Companeros Flip Flop


Winners Bitch: (0-1-2-1)
Sigma Chi's Marigold The 2nd At Glenorchy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sigma Chi's Marigold The 2nd At Glenorchy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 3 pts (2-0-2-0)
GChB Sassytails I Go Commando

Best Puppy In Breed
Koopa King Of Lore

Select Dog
GCh Gardine Don't Stop Believing


Winners Dog: (2-0-2-0)
Laurelglens U TookMeBySurprise

Reserve Winners Dog
Koopa King Of Lore

Junior Puppy Dog Class
1st Koopa King Of Lore

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Laurelglens U TookMeBySurprise



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Weylinmarsh Scooby Says Daphne

Best Puppy In Breed
Weylinmarsh Scooby Says Daphne



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Weylinmarsh Scooby Says Daphne

Reserve Winners Bitch
Weylinmarsh's Billie Jean

Junior Puppy Bitch Class
1st Weylinmarsh's Billie Jean

Canadian Bred Bitch Class
1st Weylinmarsh Scooby Says Daphne


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 4 pts (0-2-0-3)
Rockhurst Rockstar

Best Puppy In Breed
Twinkle's Kahlua Lua

Select Bitch
Ch Sedosos Senorita Caballo



Winners Bitch: (0-2-0-3)
Rockhurst Rockstar

Reserve Winners Bitch
Twinkle's Kahlua Lua

Senior Puppy Bitch Class
1st Twinkle's Kahlua Lua

Open Bitch Class
1st Rockhurst Rockstar


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Maplewood's I'm Sexy And I Know It

Best Of Opposite Sex
Alura Boccalupo Goodness Gracious

Best Puppy In Breed
Alura Boccalupo Goodness Gracious



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Alura Boccalupo Goodness Gracious

Senior Puppy Bitch Class
1st Alura Boccalupo Goodness Gracious


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Hin Satori Dazzling Njoy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Sallysvalley You Float My Boat

Best Of Opposite Sex
GCh Rockalily's Blessed Be

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Sallysvalley You Float My Boat

Select Dog
Ch Queen Bless JP Winning Ticket


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Ona's N Kenmoor Shades Of Halloween

Reserve Winners Bitch
Rockalily's Do Ye No Harm

12-18 Month Bitch Class
1st Regaloake's Tokabout Amber

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rockalily's Do Ye No Harm

Open Bitch Class
1st Ona's N Kenmoor Shades Of Halloween

4-6 Month Bitch Class
1st Regaloake's Play The Lotto


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Lionking Blaze Of Glory

Best Of Opposite Sex
Sno-Peke Peppermint Diaquiris

Best Puppy In Breed
Sno-Peke Peppermint Diaquiris



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sno-Peke Peppermint Diaquiris

Junior Puppy Bitch Class
1st Sno-Peke Peppermint Diaquiris


Class results courtesy of: MJN Show Services



4-6 Month Dog Class
1st Mountaincrest Midnight Cowboy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Lynroys R U Ever A Cheeky Charmer

Best Of Opposite Sex
Lynroys U R My Everything Queen Abi

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Lynroys R U Ever A Cheeky Charmer

Best Puppy In Breed
Lynroys R U Ever A Cheeky Charmer


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lynroys R U Ever A Cheeky Charmer

Senior Puppy Dog Class
1st Lynroys R U Ever A Cheeky Charmer


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Lynroys U R My Everything Queen Abi

Canadian Bred Bitch Class
1st Lynroys U R My Everything Queen Abi


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Siosalach's Hammin It Up

Best Of Opposite Sex
Northgate's Cleopatra Queen Of Denial

Best Puppy In Breed
Northgate's Cleopatra Queen Of Denial

Select Dog
GCh CurlyQ's Firehouse Inferno



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Northgate's Cleopatra Queen Of Denial

Junior Puppy Bitch Class
1st Northgate's Cleopatra Queen Of Denial


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Deebet's Time To Shine

Best Of Opposite Sex
Deebet's Time To Bloom

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Deebet's Time To Shine

Best Puppy In Breed
Deebet's Time To Shine


Winners Dog: (1-1-0-0)
Deebet's Time To Shine

Senior Puppy Dog Class
1st Deebet's Time To Shine


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Deebet's Time To Bloom

Senior Puppy Bitch Class
1st Deebet's Time To Bloom


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Michael Hill Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS
  Poodle (Standard)   29
Group 2nd   
Ch Periwrinkles Wild At Heart
  Chinese Shar-Pei   25
Group 3rd   
GCh Umbra's Stray Bullet
  Poodle (Miniature)   23
Group 4th   GCh Cincere's We Hit The Jackpot With Padow   Chow Chow   21
BPIG   
Lakeridge Spending It In Style
  Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Theory Ryoko   Poodle (Standard)   0
Best BBE In Group   
Brightspot Sunday Silence
  Dalmatian   0
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Invictus Boston Sancho Panza

Best Of Opposite Sex
Sassy's Fenwick Fern

Best Puppy In Breed
Sassy Savannah Of Dalhousie



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Periwrinkles Wild At Heart

Best Of Opposite Sex
Gumby's Golly Gee Oh My



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Gumby's Golly Gee Oh My

Open Bitch Class
1st Gumby's Golly Gee Oh My


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cincere's We Hit The Jackpot With Padow




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Brightspot Sunday Silence

Select Bitch
Ch Hallmark's Shantay You Stay



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Brightspot Sunday Silence

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Brightspot Sunday Silence


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Fabelhaft Robobull Walkin On Sunshine

Best Of Opposite Sex
Aristocrafts Smooth Operator

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Fabelhaft Robobull Walkin On Sunshine

Best Puppy In Breed
Fabelhaft Robobull Walkin On Sunshine


Winners Dog: (1-4-0-0)
Aristocrafts Smooth Operator

Junior Puppy Dog Class
1st Aristocrafts Smooth Operator


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Daveren's Canadian Edition

Best Of Opposite Sex
Superlative's Aurora Breakn D Ice

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Daveren's Canadian Edition

Best Puppy In Breed
Daveren's Canadian Edition


Winners Dog: (2-3-0-0)
Daveren's Canadian Edition

Reserve Winners Dog
Supervictus Gotham's Riddler

Senior Puppy Dog Class
1st Daveren's Canadian Edition

Canadian Bred Dog Class
1st Supervictus Gotham's Riddler

4-6 Month Dog Class
1st Superlative's Humphrey


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Superlative's Aurora Breakn D Ice

Reserve Winners Bitch
Supervictus Karma's Carbon Copy

Canadian Bred Bitch Class
1st Superlative's Freezn Avalanche

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Superlative's Aurora Breakn D Ice
2nd Supervictus Karma's Carbon Copy

4-6 Month Bitch Class
1st Supervictus Pheobe Buffay


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Idecleir Desiderata Troubadour

Best Of Opposite Sex
Desiderata Idecleir Callista

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Idecleir Desiderata Troubadour


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Desiderata Idecleir Callista

Open Bitch Class
1st Desiderata Idecleir Callista


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Umbra's Stray Bullet

Best Of Opposite Sex
GCh Dassin Vivica Of Canterbury




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS

Best Of Opposite Sex
Ch Tallan Don't Rain On My Parade

Best Puppy In Breed
Lakeridge Spending It In Style



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Lakeridge Spending It In Style

Reserve Winners Bitch
Gardenpath Hallelujah d'Elegante

Junior Puppy Bitch Class
1st Lakeridge Spending It In Style

Senior Puppy Bitch Class
1st Gardenpath Hallelujah d'Elegante

4-6 Month Bitch Class
1st Theory Ryoko


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Tsukime's A Star Is Born

Best Puppy In Breed
Hibiscus Fire And Ice



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Tsukime's A Star Is Born

Reserve Winners Bitch
Hibiscus Fire And Ice

Senior Puppy Bitch Class
1st Hibiscus Fire And Ice

Open Bitch Class
1st Tsukime's A Star Is Born


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Schutzu's Baby Shark

Best Puppy In Breed
Schutzu's Baby Shark


Winners Dog: (1-0-0-0)
Schutzu's Baby Shark

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Schutzu's Baby Shark



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Kathrine Grant Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Assets Take A Chance On Me
  Border Collie   32
Group 2nd   
GCh Stonecroft's Star Seeking
  Welsh Corgi (Pembroke)   31
Group 3rd   
GCh Brantstar's Fashion Trendsetter
  Shetland Sheepdog   25
Group 4th   
Ch Galheights Eli Teemu Rudy
  Bouvier des Flandres   22
BPIG   
Catalyst's Old Country Soul
  Australian Cattle Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Assets Just By Chance   Border Collie   0
Best BBE In Group    Ambiance's Movin On Up   Australian Shepherd   0
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Catalyst's Hold My Beer

Best Of Opposite Sex
Catalyst's The Promised Land

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Catalyst's Old Country Soul

Best Puppy In Breed
Catalyst's Old Country Soul

Select Bitch
GCh Byeyo's Gonna Get Me Sum


Winners Dog: (1-1-1-1)
Catalyst's Old Country Soul

Junior Puppy Dog Class
1st Catalyst's Old Country Soul


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Catalyst's The Promised Land

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Catalyst's The Promised Land


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 7 pts (3-0-3-2)
GChS Vulcan's Bleue At Bayouland

Best Of Opposite Sex
GCh Runway Watters Was Born To Fly

Select Bitch
Ch Please Vitesse Grand V


Winners Dog: (3-0-3-2)
Wenlisa's Equal Opportunity

Reserve Winners Dog
Northbay Xsell's I Gotta Do It My Way

12-18 Month Dog Class
1st Northbay Xsell's I Gotta Do It My Way

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Ambiance's Movin On Up

Open Dog Class
1st Wenlisa's Equal Opportunity



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch MNM's Double Take

Best Of Opposite Sex
GCh MNM's Soleila du Belgiador

Best Puppy In Breed
Sterlingden Chaparral Of Anfarra


Winners Dog: (1-0-1-1)
Sterlingden Chaparral Of Anfarra

Senior Puppy Dog Class
1st Sterlingden Chaparral Of Anfarra



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Assets Take A Chance On Me



4-6 Month Bitch Class
1st Assets Just By Chance


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Galheights Eli Teemu Rudy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 5 pts (0-4-2-0)
GCh Moonbaby's Wanted Man

Best Of Opposite Sex
Keecams Almond Joy 2E

Select Dog
Ch Red Rock A Need For Speed



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tasiahills Merrymops The One



4-6 Month Bitch Class
1st Bizzeeboots New Beginning


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Brantstar's Fashion Trendsetter

Best Of Opposite Sex
Brantstar's Fashion Inspiration


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GCh Stonecroft's Star Seeking

Best Of Opposite Sex
Bredright Beautiful Blaise

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Foxlore Oliver Twist

Best Puppy In Breed
Bredright Gift Of Gold


Winners Dog: (2-3-1-0)
Foxlore Oliver Twist

Reserve Winners Dog
Faerietale Alakazam

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Faerietale Alakazam

Open Dog Class
1st Foxlore Oliver Twist


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Bredright Beautiful Blaise

Reserve Winners Bitch
Dragonjoy Cotton Candy

Junior Puppy Bitch Class
1st Bredright Gift Of Gold

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bredright Beautiful Blaise

Open Bitch Class
1st Dragonjoy Cotton Candy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By