GChS Maplewood's I'm Sexy And I Know It
Italian Greyhound
(Click on breed to view standings)

Call Name: Mojo - (Male)
Owner: Liam and Dini Westman
Breeder: Marcy Caton
Conformation Handler: Dini Westman
Website: http://www.boccalupoIGs.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2022

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 8 9 7 9 5
All Breed Ranking: 52 51 49 53 37

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 6 12 9 4   0 0 0 0 4   1107
Win Record - 2022
Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 02 to August 04, 2022
Day Position   Judge Points
Thursday Group 4th   Karen Day 22
Wednesday Group 3rd   Sandy Gelinas 26

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Thomas Alexander 29

Show Date
Ontario Breeders Association July 18 to July 21, 2022
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Kenneth Chuah 3 (0-1-1-2)
  Group 3rd   Kenneth Chuah 16
Tuesday Best Of Breed   Guillermo Carrillo (Dr) 2 (0-1-1-1)
  Group 4th   Guillermo Carrillo (Dr) 11
Monday Best Of Opposite Sex   Yogesh Tuteja N/A

Show Date
Kars Dog Club July 14 to July 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nikki Riggsbee 2 (0-1-1-1)
  Group 3rd   Nikki Riggsbee 28
Saturday Group 2nd   Kristen Francis 29 (0-1-0-0)
  Best Of Breed   Kristen Francis 4 (0-2-1-2)
Friday Best Of Breed   Carlos Flaquer Rocha (Dr) 2 (0-1-1-1)
  Group 3rd   Carlos Flaquer Rocha (Dr) 30
Thursday Best Of Breed   Jean Tremblay 3 (0-1-1-2)
  Group 2nd   Jean Tremblay 34 (0-1-0-0)

Show Date
Sarnia Kennel Club July 01 to July 04, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Michelle Scott 15
  Best Of Breed   Michelle Scott 1 (0-1-1-0)
  Best Of Opposite Sex   Jean Tremblay N/A
Sunday Group 1st   Patricia Taylor 18
  Best Of Breed   Patricia Taylor 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Opposite Sex   Gail Forsythe (Dr) N/A
Friday Group 1st   Carol Graham 23
  Group 3rd   Cheryl Paterson 16
  Best Of Breed   Carol Graham 0
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0

Show Date
Italian Greyhound Club Of Canada [National] June 25 to June 25, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Ron Mahon 27 (0-15-10-3)

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 24 to June 26, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Anna Hewson 22 (0-13-7-3)
  Group 1st   Anna Hewson 55 (0-0-0-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Judith Byrne N/A

Show Date
Ontario County Kennel Club June 10 to June 12, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd LTD Breed Show Jo Ann Pavey 24
  Group 2nd   Pamela Bruce 22 (0-2-0-0)
  Best Of Breed   Pamela Bruce 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Jo Ann Pavey 3 (1-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Grant Townsend 0
Friday Group 3rd   Raymond Lariviere 17
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0

Show Date
Gazehound Ontario June 05 to June 05, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carrie Paine 5
  Best Of Breed   Carrie Paine 5

Show Date
Toy Dog Club Of Ontario June 04 to June 04, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Timothy Catterson 6

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Rony Doedijns 3 (1-2-1-0)
Sunday Best Of Breed   Bea Sawka 4 (1-3-1-0)
Saturday Best Of Breed   Douglas Johnson 5 (1-4-1-0)
Friday Group 3rd   Torbjorn Skaar 58
  Best Of Breed   Jean-Christophe Boulinguez 5 (1-4-1-0)

Show Date
K-W Kennel Club May 21 to May 23, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Ron Mahon 22
  Best Of Breed   Ron Mahon 3 (1-2-1-0)
Sunday Best Of Breed   Philip Wendling 3 (1-2-1-0)
Saturday Group 4th   Anik Primeau 22
  Best Of Breed   Anik Primeau 3 (1-2-1-0)

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Olga Gagne 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Opposite Sex   Michael Woods (Dr) N/A
Friday Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0

Show Date
Seaway Kennel Club May 06 to May 08, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Carmen Haller 24
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
Saturday Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
Friday Group 1st   Dianne Miller 20
  Best Of Breed   Dianne Miller 0

Show Date
Victoria County Kennel Club April 29 to May 01, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Lanctot 6 (1-5-1-0)

Show Date
Champlain Dog Club April 14 to April 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Group 2nd   Robert Whitney 24 (0-1-0-0)
Saturday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Group 2nd   Elaine Whitney 27 (1-1-0-0)
Friday Best Of Breed   Wendy Anderson 0
  Group 2nd   Wendy Anderson 27 (0-1-0-0)

Show Date
Wildwood Kennel Club April 08 to April 10, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jaime Ganoza 0
  Group 2nd   Jaime Ganoza 39 (0-1-0-0)
Saturday Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Best Owner Handled In Group   Tempest Deptuch N/A
  Group 2nd   Tempest Deptuch 37 (0-1-0-0)
Friday Best In Show   Kristen Francis 234 *
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 1st   Kristen Francis 32

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 19 to February 21, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Anna Hewson 29 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Gordon Hayburn 2 (0-2-1-0)
Sunday Group 2nd   Ben Wasylyshen 35
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 2nd   Sharon Luckhart 29
  Best Of Breed   Sharon Luckhart 2 (0-2-1-0)

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 5 4 4 5 5
All Breed Ranking: 36 32 36 43 39

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 9 26 12 8   0 1 0 0 2   1460
Win Record - 2021
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 10 to December 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Tannis Postma N/A
Saturday Best Of Breed   Ted Fahlgren 1 (0-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Jean Tremblay 1 (0-0-1-1)

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 20 to November 21, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Miller 5 (1-3-2-0)
  Group 4th   David Miller 34
Saturday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 4 (1-3-1-0)

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 12 to November 14, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Paterson 4 (1-3-1-0)
  Group 3rd   Cheryl Paterson 46
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 5 (1-4-1-0)
  Group 2nd   Janet Lobb 59
Friday Best Of Breed   Michael Lanctot 4 (1-3-1-0)

Show Date
Lakeside Toy Dog Fanciers October 30 to October 30, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 3 (1-2-1-0)

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 29 to October 31, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edgar Bajona 3 (1-1-1-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Wendy Anderson 2 (1-1-1-0)
  Group 3rd   Edgar Bajona 50
  Group 3rd LTD Breed Show Wendy Anderson 44
Saturday Best Of Breed   Grant Townsend 4 (1-3-1-0)
  Group 2nd   Grant Townsend 72 (3-3-0-1)
Friday Best Of Breed   Wendy Maisey 2 (1-1-1-0)
  Group 3rd   Wendy Maisey 50

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 22 to October 24, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Rowbotham 4 (1-3-1-0)
  Group 2nd   Robert Rowbotham 27 (0-2-0-1)
Saturday Best Of Breed   Glen Stark 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Elaine Whitney 2 (0-2-1-0)
  Group 2nd   Elaine Whitney 18 (0-2-0-1)
  Group 2nd   Glen Stark 20 (0-2-0-1)
Friday Best Of Breed   Robert Whitney 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 3 (1-2-1-0)
  Group 2nd   Robert Whitney 18 (0-3-0-0)
  Group 3rd   Rosemary Shoreman 12

Show Date
Wildwood Kennel Club October 08 to October 11, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Group 2nd   Avery Gaudin 19 (2-0-0-1)
Sunday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Group 2nd   Michael Woods (Dr) 26 (2-1-0-1)
Friday Best Of Breed   Thora Brown 0
  Group 4th   Thora Brown 18

Show Date
The Olde York Kennel Club October 07 to October 07, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Judith Shurb 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 01 to October 03, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Sandy Alexander 12
  Group 2nd   Thomas Alexander 11
  Best Of Breed   Sandy Alexander 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Thomas Alexander 2 (1-1-1-0)
Saturday Group 3rd   Barbara Heal 8
  Group 2nd   Joy Lynne Huntley 11
  Best Of Breed   Barbara Heal 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 1 (1-0-1-0)
Friday Best Of Breed   Ed Wild 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 2 (1-1-1-0)
  Group 2nd   Tempest Deptuch 14 (0-1-0-0)

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 24 to September 26, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Murray Eason 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Murray Eason 27
Saturday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Jo Ann Pavey 35
Friday Best Of Breed   Jean Delisle 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Jean Delisle 35

Show Date
Sudbury Toy Dog Fanciers September 19 to September 19, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 0
  Group 2nd   James Reynolds 19

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 17 to September 19, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Douglas Anderson 26
  Best Of Breed   Douglas Anderson 0
Friday Group 2nd   Ted Fahlgren 29 (0-0-1-0)
  Group 2nd   Philip Wendling 27
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
  Best Of Breed   Philip Wendling 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 10 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Roberta Parish 51
  Best Of Breed   Roberta Parish 0
Saturday Group 2nd   Denis Kuzelj 55
  Best Of Breed   Denis Kuzelj 0
Friday Best Of Breed   Anna Hewson 0

Show Date
Markham Kennel Club August 24 to August 25, 2021
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Best Of Breed   John (Fred) Peddie 0
  Group 1st   Vickie Umpleby 20
  Group 1st   John (Fred) Peddie 18
Tuesday Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
  Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Group 1st   Sylvia Barkey 14
  Group 1st   Mike Jackman 20

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 13 to August 15, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Michael Hill 21
Saturday Best Of Breed   Kathrine Grant 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Kathrine Grant 19
Friday Best Of Breed   Joan Colbourn 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 2 (1-1-1-0)
  Group 2nd   Joan Colbourn 20
  Group 2nd   Robert Rowbotham 22

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 31 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Darle Heck 2 (0-2-1-0)
  Group 4th   Darle Heck 27
Sunday Best Of Breed   Glen Stark 0
  Group 2nd   Glen Stark 44
Saturday Best Of Breed   Nancy Tibben 1 (1-0-1-0)

Show Date
Ontario Breeders Association July 19 to July 22, 2021
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   John Hodgkinson 0
  Group 2nd   Joy Hodgkinson 5
  Group 3rd   John Hodgkinson N/A
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
Tuesday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Jean Delisle 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Lucie Paradis (Dr) 2
  Group 2nd   Jean Delisle 8
Monday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Karen Day 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Jocelyne Gagne 1
  Group 2nd   Karen Day 8

Show Date
Kars Dog Club July 15 to July 18, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Patricia Taylor 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Kristen Francis 17
  Group 3rd   Patricia Taylor 11
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Philip Wendling 2 (0-2-1-0)
  Group 3rd   Lee Anne Bateman 14
Friday Reserve Best In Show   Ben Wasylyshen 135 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Sandra Orford 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Ben Wasylyshen 16
  Group 2nd   Sandra Orford 12

Show Date
Champlain Dog Club July 09 to July 11, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sharon Luckhart 1 (1-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 2 (1-1-1-0)
  Group 4th   Joy Lynne Huntley 17
Friday Group 4th   Allan Brown 15
  Best Of Breed   Allan Brown 2 (1-1-1-0)

Show Date
Champlain Dog Club July 05 to July 08, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Janet Lobb 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Janet Lobb 25
Wednesday Best Of Breed   Joe Lobb 2 (0-1-1-1)
  Group 4th   Joe Lobb 21
Tuesday Best Of Breed   Elaine Whitney 2 (0-1-1-1)
  Group 3rd   Elaine Whitney 25
Monday Best Of Breed   Heather Langfeld 2 (0-1-1-1)
  Group 3rd   Heather Langfeld 26

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 13 13 17 20 29
All Breed Ranking: 91 91 118 135 177

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 2 0 0   0 0 0 0 0   200
Win Record - 2020
Show Date
Wildwood Kennel Club November 06 to November 08, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sharon Luckhart 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Glen Stark 30
Friday Best Of Breed   Shawn Nichols 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Shawn Nichols 29

Show Date
Wildwood Kennel Club October 23 to October 25, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Richard Paquette N/A
Friday Best Of Breed   Kristen Francis 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Kristen Francis 48

Show Date
Wildwood Kennel Club October 09 to October 12, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Jo Ann Pavey N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Sandy Gelinas N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Michael Gelinas N/A

Show Date
Societe Canine de Quebec September 19 to September 20, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jean Delisle 4 (1-1-1-2)
  Group 1st   Jean Delisle 25
Saturday Best Of Opposite Sex   Sandra Anderson N/A

Show Date
Elgin County Kennel Club August 28 to August 30, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Elaine Whitney N/A
Saturday Best Of Breed   Donna Conod 4 (0-2-1-2)
  Group 2nd   Donna Conod 64
Friday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 2 (0-1-1-1)

Show Date
Ontario Breeders Association February 28 to March 01, 2020
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Show   Mike Jackman N/A
  BPIG   Vivian Maury N/A
  Best Puppy In Breed   Vivian Maury N/A
  Best Of Breed   Vivian Maury 1 (0-0-1-1)

Show Date
Wildwood Kennel Club January 30 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Michael Woods (Dr) N/A
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Winners Dog   Michael Woods (Dr) (1-0-0-0)
Saturday Best Puppy In Breed   Michael Hill N/A
  Best Of Winners   Michael Hill (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Michael Hill 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Michael Hill (1-1-0-0)

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 4 4 N/A N/A N/A
Group Ranking: 132 133 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 1073 1064 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 1   0 0 0 0 1   77
Win Record - 2019
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Richard Paquette N/A
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
Saturday Best Puppy In Breed   Sylvia Barkey N/A
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
Friday Best Puppy In Breed   Doug Windsor N/A
  Best Of Breed   Doug Windsor 0

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 06 to December 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Kristen Francis N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Kristen Francis N/A
  Best Of Breed   Kristen Francis 1 (1-1-0-0)
  BPIG   Kristen Francis N/A
  Winners Dog   Kristen Francis (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Kristen Francis N/A
  Best Of Winners   Kristen Francis (1-1-0-0)
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   Jo Ann Pavey N/A
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0
  BPIG   Jo Ann Pavey N/A
  Winners Dog   Jo Ann Pavey (1-0-0-0)
  Best Puppy In Breed   Jo Ann Pavey N/A

Show Date
Lakeside Toy Dog Fanciers November 24 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Desmond Murphy 9

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Andrew Brown 9 (3-4-0-3)
  BPIG   Andrew Brown N/A
  Group 4th   Andrew Brown 67
  Winners Dog   Allan Brown (3-4-0-3)
  Best Puppy In Breed   Allan Brown N/A
  Best Of Winners   Allan Brown (3-4-0-3)
  1st Junior Puppy Dog Class   Andrew Brown N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By