Ch Periwrinkles Wild At Heart
Chinese Shar-Pei
(Click on breed to view standings)

Call Name: RJ - (Male)
Owner: Rhonda Holloway & John Kolodziej
Breeder: Rhonda Holloway, John Kolodziej, Barbara LaVere, Tammy Bohlke
Conformation Handler: GROH
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2021

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 2 2
Group Ranking: 7 7 9 12 7
All Breed Ranking: 59 59 74 95 74

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 1 7 11 8 2   0 0 0 0 1   922
Win Record - 2021
Show Date
Aurora & District Kennel Club November 20 to November 21, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Miller 4
  Group 2nd   David Miller 72
Saturday Best Of Breed   Irene Latchford 5
  Group 3rd   Irene Latchford 57

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 12 to November 14, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Paterson 1 (0-0-1-1)
  Group 3rd   Cheryl Paterson 34
Saturday Best Of Breed   Anik Primeau 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Anik Primeau 45
Friday Best Of Breed   Janet Lobb 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Janet Lobb 27

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 29 to October 31, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Wendy Maisey N/A
Saturday Best Of Breed   Laurie Campbell 4 (0-1-2-2)
  Group 2nd   Grant Townsend 46 (1-1-0-0)
Friday Best Of Opposite Sex   Wendy Anderson N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club October 08 to October 11, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Doug Gaudin 20
  Best Of Breed   Doug Gaudin 1 (0-0-1-1)
Sunday Best Of Opposite Sex   Avery Gaudin N/A

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 01 to October 03, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Alexander 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Thomas Alexander 13
  Group 1st   Sandy Alexander 13
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1 (0-0-1-1)
Friday Reserve Best In Show   Tempest Deptuch 138
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Best Of Breed   Ed Wild 0
  Group 1st   Tempest Deptuch 17
  Group 3rd   Ed Wild 11

Show Date
Nipissing Kennel Club September 23 to September 26, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Lanctot 0

Show Date
Chinese Shar-Pei Club of Canada [National] September 04 to September 04, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Canadian Bred   Letitia Bett N/A
  Best Of Breed   Letitia Bett 15

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 02 to September 05, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Joyce Love 7
  Group 1st   Joyce Love 65

Show Date
Elgin County Kennel Club August 26 to August 29, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Margaret Moran McQuinn N/A

Show Date
Markham Kennel Club August 24 to August 25, 2021
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Opposite Sex   Mike Jackman N/A
  Best Of Opposite Sex   Vickie Umpleby N/A
Tuesday Best Of Opposite Sex   Sylvia Barkey N/A
  Best Of Breed   John (Fred) Peddie 1 (0-0-1-1)
  Group 4th   John (Fred) Peddie 7

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 13 to August 15, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Michael Hill 25

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 06 to August 09, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 4 (1-2-1-1)
  Group 3rd   Lucie Paradis (Dr) 19 (1-2-1-1)
Saturday Best Of Breed   Douglas Anderson 2 (0-2-1-0)

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 31 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Anik Primeau 29
  Best Of Breed   Anik Primeau 9 (4-3-3-0)
Sunday Group 3rd   Darle Heck 34
  Best Of Breed   Darle Heck 10 (4-4-3-0)

Show Date
Ontario Breeders Association July 19 to July 22, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
  Best Of Breed   John Hodgkinson 0
  Group 2nd   Joy Hodgkinson 7
  Group 2nd   John Hodgkinson 6
Wednesday Best In Show   Corinne Walker 88 *
  Best Of Breed   Judy McVeigh 0
  Best Of Breed   Corinne Walker 0
  Group 2nd   Judy McVeigh 6
  Group 1st   Corinne Walker 8

Show Date
Kars Dog Club July 15 to July 18, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Philip Wendling 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Kristen Francis 2 (1-1-1-0)
  Group 2nd   Philip Wendling 15
  Group 1st   Kristen Francis 17
Friday Best Of Breed   Sandra Orford 2 (1-1-1-0)
  Group 2nd   Sandra Orford 16
Thursday Best Of Opposite Sex   Stephen Dainard N/A

Show Date
Champlain Dog Club July 09 to July 11, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Joy Lynne Huntley N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Allan Brown N/A

Show Date
Champlain Dog Club July 05 to July 08, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Janet Lobb 28
  Best Of Breed   Janet Lobb 3 (1-2-1-0)
Wednesday Group 3rd   Joe Lobb 26
  Best Of Breed   Joe Lobb 1 (0-0-1-1)
Tuesday Best Of Breed   Elaine Whitney 4 (2-2-1-0)
  Group 3rd   Elaine Whitney 20
Monday Best Of Breed   Peter Scott 5 (2-2-1-1)
  Group 4th   Peter Scott 21

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 6 6 6 7 6
All Breed Ranking: 62 62 58 81 75

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 3 3 1   0 0 0 0 0   297
Win Record - 2020
Show Date
Wildwood Kennel Club November 06 to November 08, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Glen Stark N/A
Saturday Select Dog   Shawn Nichols N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Olga Gagne N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club October 23 to October 25, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 3 (1-0-2-1)
  Group 2nd   Kristen Francis 46
Saturday Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 3 (1-0-2-1)
  Group 1st   Margaret Moran McQuinn 54

Show Date
Wildwood Kennel Club October 09 to October 12, 2020
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ed Wild 4 (1-1-2-1)
  Group 4th   Ed Wild 32
Sunday Best Of Opposite Sex   Sandy Gelinas N/A
Saturday Select Dog   Michael Gelinas N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Stephen Dainard N/A

Show Date
Elgin County Kennel Club August 28 to August 30, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 7 (2-2-3-1)
  Group 3rd   Michael Hill 48
Friday Best Of Breed   Bruce Owen 4 (1-1-2-1)
  Best Of Opposite Sex   Jocelyne Gagne N/A
  Group 1st   Bruce Owen 29

Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Saturday Group 3rd   Dana Garcia Tice 22
  Best Of Breed   Dana Garcia Tice 1 (0-0-2-0)
Friday Best Of Breed   Yvonne Savard 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Yvonne Savard 18

Show Date
Ontario Breeders Association February 28 to March 01, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Brian Reid N/A
Friday Best Of Breed   Vivian Maury 1 (0-0-2-0)
  Group 3rd   Vivian Maury 15

Show Date
Wildwood Kennel Club January 30 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 2 (0-1-1-1)
  Group 2nd   Michael Hill 33
Saturday Best Of Opposite Sex   Arne Foss N/A

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2019
Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Dog   Geoff Whitfield (2-1-3-2)
  Best Puppy In Breed   Geoff Whitfield N/A
  Best Of Winners   Geoff Whitfield (2-1-3-2)
  1st Senior Puppy Dog Class   Geoff Whitfield N/A
  BPIG   Geoff Whitfield N/A
Friday Winners Dog   Tim Thomas (1-1-3-2)
  Best Puppy In Breed   Tim Thomas N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Tim Thomas N/A

Show Date
Nipissing Kennel Club October 12 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Alex Yu-Feng Zee N/A
  Best Of Opposite Sex   Alex Yu-Feng Zee N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Alex Yu-Feng Zee N/A
  Winners Dog   Alex Yu-Feng Zee (1-0-0-2)
  BPIG   Alex Yu-Feng Zee N/A
Sunday Reserve Winners Dog   Glen Stark N/A
  2nd Senior Puppy Dog Class   Glen Stark N/A
Saturday Winners Dog   Judith Shurb (3-2-1-2)
  Best Puppy In Breed   Judith Shurb N/A
  Best Of Winners   Judith Shurb (3-2-1-2)
  Best Of Opposite Sex   Judith Shurb N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Judith Shurb N/A

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 13 to September 15, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Allan Brown N/A
  Best Of Opposite Sex   Allan Brown N/A
  Winners Dog   Allan Brown (1-0-0-1)
  BPIG   Allan Brown N/A
Friday Best Puppy In Breed   Thora Brown N/A
  Best Of Opposite Sex   Thora Brown N/A
  Winners Dog   Thora Brown (1-0-0-1)

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 29 to September 01, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Elizardo Valadez N/A
Saturday Winners Dog   Joyce Love (4-5-4-2)
Thursday Winners Dog   Patricia Lanctot (4-5-1-2)
  Best Of Opposite Sex   Patricia Lanctot N/A

Show Date
Markham Kennel Club August 20 to August 21, 2019
Day Position   Judge Points
Tuesday Winners Dog   Wendy Schira N/A
  Best Puppy In Breed   Wendy Schira N/A
  Best Of Breed   Wendy Schira 0
  1st Canadian Bred Dog Class   Wendy Schira N/A

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 31 to August 02, 2019
Day Position   Judge Points
Wednesday Winners Dog   Rick Fehler (1-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Rick Fehler N/A
  Best Of Opposite Sex   Rick Fehler N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Rick Fehler N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By