Sudbury & District Kennel Club
Saturday, September 14, 2019 - Show # 3



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS Can GCh/MBIS Mex GCh/MBIS Per GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady’s Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owners: Kelef Newfoundlands and Summerford Newfoundlands
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Thora Brown
Chinese Shar-Pei  
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
Points: 133 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Thora Brown
Saluki  
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm
Points: 115
Best Puppy In Show
Judge: Thora Brown
Fox Terrier (Wire)  Ch Foxheart Shoot Me Straight At Tsarshadow
Best Baby Puppy In Show
Judge: Thora Brown
Setter (English)   Huntwood Stealing Kisses From Reidwood








Group 1 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st    Redmoon's Sexy Son Of A Duck   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   23
Group 2nd   
GCh Carnaby Night Shades
  Spaniel (English Cocker)   20
Group 3rd   
GCh Setterrama Race To Editions
  Setter (English)   19
Group 4th   
GChEx DuValin Cayenne
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   17
BPIG   
Whisperfield Malibu Bay Breeze
  Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Huntwood Stealing Kisses From Reidwood   Setter (English)   0
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChEx DuValin Cayenne

Best Of Opposite Sex
Ch SooNipi Point Namms Aged For Many Moons



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Kyloe's Trekking KB Mindy

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Whisperfield Malibu Bay Breeze

Best Puppy In Breed
Whisperfield Malibu Bay Breeze



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Whisperfield Malibu Bay Breeze

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Santiago de Himmelstein

Best Of Opposite Sex
Glamour Shine Nauti Or Nice At Dune Grass

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Dreamstorie Archer OnTheRocks

Best Puppy In Breed
Dreamstorie Archer OnTheRocks

Select Dog
Ch Bitagold's Rising To The Top


Winners Dog: (1-1-2-0)
Dreamstorie Archer OnTheRocks

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Skazka's Yankee Dime Yana

Best Of Opposite Sex
Grandriver's Lightening Bolt

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Skazka's Yankee Dime Yana

Best Puppy In Breed
Skazka's Queen Of Hearts Clara


Winners Dog: (1-3-0-0)
Grandriver's Lightening Bolt


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Skazka's Yankee Dime Yana

Reserve Winners Bitch
Wimberway's Yocelyn

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Redmoon's Sexy Son Of A Duck

Best Of Opposite Sex
Ch Kare's Brandi

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Redmoon's Sexy Son Of A Duck

Best Puppy In Breed
Ch Kare's Brandi


Winners Dog: (1-1-0-1)
Redmoon's Sexy Son Of A Duck


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Manitou Abbey Carpe Diem

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Setterrama Race To Editions

Best Of Opposite Sex
Reidwood Ahead By A Century


Winners Dog: (1-0-0-1)
Reidwood Ahead By A Century


Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Captiva's On The Bright Side



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Captiva's On The Bright Side

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Begay N Sebastian's Power Of Persuasion

Best Of Opposite Sex
Ch Silkroad's Totally Hair Barbie

Best Of Winners: (1-1-1-1)
WynRidge's ForWhoTheBell Tolls

Best Puppy In Breed
WynRidge's ForWhoTheBell Tolls


Winners Dog: (1-1-1-1)
WynRidge's ForWhoTheBell Tolls


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Wynridge's Quick Scope

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Carnaby Night Shades



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Trojh's Love At First Sight







Group 2 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm
  Saluki   24
Group 2nd   
Ch Telkel Control Alt Delete SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   23
Group 3rd   
Ch Zen's Grab Your Gear
  Basset Hound   22
Group 4th    Kishniga's Millenium Gal   Borzoi   21
BPIG   
Angelridge Legend OfMy Phoenix
  Rhodesian Ridgeback   N/A
Best Baby Puppy In Group    Telkel Dare To Be SL   Dachshund (Standard Long-Haired)   0
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Zen's Grab Your Gear



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 4 pts (4-1-0-0)
Boru And Justice For All

Best Of Opposite Sex
Boru For Whom The Bell Tolls

Best Of Winners: (4-1-0-0)
Boru And Justice For All

Best Puppy In Breed
Boru And Justice For All


Winners Dog: (4-1-0-0)
Boru And Justice For All

Reserve Winners Dog
Boru's Surrealism


Winners Bitch: (4-1-0-0)
Boru For Whom The Bell Tolls

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kishniga's Millenium Gal



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kishniga's Millenium Gal

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 4 pts (2-0-1-2)
GCh Palakore's Talisman

Best Of Opposite Sex
Ch Chetcote The Edge Of Glory

Best Puppy In Breed
Chetcote The Emperor

Select Bitch
Ch Palakore's Doxieluv Amazn Grace


Winners Dog: (2-0-1-2)
Chetcote Casanova

Reserve Winners Dog
Chetcote The Emperor


Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Snowdancer's Ain't No Wire



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Snowdancer's Ain't No Wire

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Telkel Control Alt Delete SL



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lakilanni Kenya Resist


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lakilanni Kenya Resist


Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Elgwood's Mountain Ranger

Best Of Opposite Sex
Fanta's Northernstar Nite Skye

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Elgwood's Mountain Ranger


Winners Dog: (1-1-0-0)
Elgwood's Mountain Ranger


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Fanta's Northernstar Nite Skye

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Best Of Opposite Sex
Angelridge Legend OfMy Phoenix

Best Puppy In Breed
Angelridge Legend OfMy Phoenix

Select Dog
Ch Ridgeville's Highland Rogue



Winners Bitch: (0-3-2-0)
Angelridge Legend OfMy Phoenix

Reserve Winners Bitch
Angelridge Country Girl

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Sovereign Excel Fine Porceline

Best Puppy In Breed
Ch Sovereign Excel Fine Porceline

Select Bitch
Ch Touchstone We Made Memories







Group 3 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Snowmist's Desert Chill
  Siberian Husky   15
Group 2nd   
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   9
Group 3rd   
GCh CinniBon's She's The One
  Boxer   8
Group 4th   
GCh Napoleo Jade La Perle
  Saint Bernard   6
BPIG   
Ch Acostar's Mint Julep
  Portuguese Water Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Katana's Legends Live On
  Siberian Husky   0
Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tonomi's I'm A Band Leader

Best Puppy In Breed
Tonomi's I'm A Band Leader


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tonomi's I'm A Band Leader


Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Russianpride Sorbona



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh CinniBon's She's The One

Best Of Opposite Sex
Ch Denshaw N Tybrushe Bodacious



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Legendale's Reigning Warrior

Best Puppy In Breed
Legendale's Reigning Warrior


Winners Dog: (1-0-0-0)
Legendale's Reigning Warrior


Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Acostar's Mint Julep

Best Puppy In Breed
Ch Acostar's Mint Julep



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bang's Bonanza Flyin' High Ty



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Napoleo Jade La Perle



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Roka's Rock 'N Roll Rhythm



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GCh Snowmist's Desert Chill

Best Of Opposite Sex
Ch Unicornhill's Broke The Bank

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Astylewye's Miss Daisy Duke

Best Puppy In Breed
Sherakan's Sweet Sensation


Winners Dog: (2-2-1-1)
Astylewye's Lord Of Mischief


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Astylewye's Miss Daisy Duke

Reserve Winners Bitch
Sherakan's Sweet Sensation





Group 4 - Allan Brown Top Dog
Points
Group 1st   Ch Massawippi Mad Money   Schnauzer (Miniature)   13
Group 2nd   
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
  Sealyham Terrier   12
Group 3rd   
GCh Glahms Golden Aelwen
  Dandie Dinmont Terrier   11
Group 4th   Ch Foxheart Shoot Me Straight At Tsarshadow   Fox Terrier (Wire)   10
BPIG   Ch Foxheart Shoot Me Straight At Tsarshadow   Fox Terrier (Wire)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Toulin's Tennella O'Forestfield   West Highland White Terrier   0
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch M&M Lamz The World Is Not Enough

Best Puppy In Breed
Ch M&M Lamz The World Is Not Enough



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Wimberway's Border Keepsake

Best Puppy In Breed
Wimberway's Border Kali



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Wimberway's Border Keepsake

Reserve Winners Bitch
Wimberway's Border Kali

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bullyhill Moon Shark At Puzzled


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bullyhill Moon Shark At Puzzled


Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Stonebridge Upper Crust

Best Of Opposite Sex
Ch Kilmaree Torrance At Mistybrig

Best Puppy In Breed
Syryn Bearclan's Firewalker


Winners Dog: (1-1-1-1)
Syryn Bearclan's Firewalker


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Tartnthistle Betheone At Syryn

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Glahms Golden Aelwen



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Foxheart Shoot Me Straight At Tsarshadow

Best Puppy In Breed
Ch Foxheart Shoot Me Straight At Tsarshadow



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Massawippi Mad Money



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chess Celestial Sister



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chess Celestial Sister

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pinehome's Figgy Duff

Best Puppy In Breed
Pinehome's Figgy Duff


Winners Dog: (1-0-0-0)
Pinehome's Figgy Duff










Group 5 - Allan Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lionking Taking Chances
  Pekingese   14
Group 2nd   
GCh Ashstone's Winter Is Coming
  Havanese   13
Group 3rd    Mystic Dramatique Decadence   Italian Greyhound   8
Group 4th    Dayjuel Sunshine And Kisses   Yorkshire Terrier   7
BPIG   Ch Yaya's It's Time For Weylinmarsh   Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Carver Halfmoon's Peach Cobb   Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cobb's Bertha Blue Bonnet



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cobb's Bertha Blue Bonnet

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Maplebruxe Dr Finkelstein


Winners Dog: (1-0-0-0)
Maplebruxe Dr Finkelstein


Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Ashstone's Winter Is Coming

Best Of Opposite Sex
Ch Yaya's It's Time For Weylinmarsh

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Pocopaysos Ready To Rumble

Best Puppy In Breed
Ch Yaya's It's Time For Weylinmarsh


Winners Dog: (2-1-1-1)
Pocopaysos Ready To Rumble

Reserve Winners Dog
Ashstones Gizmotron At Delsol


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Weylinmarsh's Barrymore

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mystic Dramatique Decadence

Best Puppy In Breed
Mystic Dramatique Decadence



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mystic Dramatique Decadence

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Jordannas Coat Of Many Colours



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Lionking Taking Chances



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Dayjuel Sunshine And Kisses

Best Of Opposite Sex
CwnAnnwn's The Crime In Mind

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Dayjuel Sunshine And Kisses

Best Puppy In Breed
Dayjuel Hopes And Dreams


Winners Dog: (1-3-0-0)
CwnAnnwn's The Crime In Mind


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Dayjuel Sunshine And Kisses

Reserve Winners Bitch
Shannieangel's A Perfect Dream





Group 6 - Allan Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
  Chinese Shar-Pei   17
Group 2nd   
Ch Konigliche Aldo
  French Bulldog   15
Group 3rd   
Ch Souyen's Brass In Pocket
  Shih Tzu   11
Group 4th   
Ch Danier Muirs Lil Running Mouse
  Bulldog   10
BPIG   
Periwrinkles Wild At Heart
  Chinese Shar-Pei   N/A
Best Baby Puppy In Group    Fullofbull's Little Bit Crazy   French Bulldog   0
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Danier Muirs Lil Running Mouse



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X

Best Of Opposite Sex
Periwrinkles Wild At Heart

Best Puppy In Breed
Periwrinkles Wild At Heart


Winners Dog: (1-0-0-1)
Periwrinkles Wild At Heart


Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Three Rivers Kiara Mesbeauchow



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Three Rivers Kiara Mesbeauchow

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Cranbrooke's Cinnamon Girl

Best Puppy In Breed
Whitecap Illy Expresso



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Cranbrooke's Cinnamon Girl

Reserve Winners Bitch
Whitecap Illy Expresso

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Konigliche Aldo

Best Of Opposite Sex
Karendon's Puttin On The Ritz

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Karendon's I'm Irresistabull

Best Puppy In Breed
Karendon's I'm Irresistabull


Winners Dog: (1-2-1-0)
Karendon's I'm Irresistabull


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Karendon's Puttin On The Ritz

Reserve Winners Bitch
Fullofbull's Did You Hear That

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wund-R Y Deja Vu All Over Again



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sylvan Myst Butt's On Fire

Best Puppy In Breed
Sylvan Myst Butt's On Fire


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sylvan Myst Butt's On Fire


Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Arreau's Masquerade

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Arreau's Masquerade

Best Puppy In Breed
Arreau's Masquerade


Winners Dog: (1-1-0-1)
Arreau's Masquerade


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Elan's Bright Star

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kurotetsu Go Shun' You Kensha



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Souyen's Brass In Pocket



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Adominos True Colors



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Adominos True Colors



Group 7 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet
  Australian Shepherd   21
Group 2nd   Ch Timberline's Dust Bowl Dance   German Shepherd Dog   19
Group 3rd   Ch Shaggylamb Look What You Made Me Do Cottondog   Old English Sheepdog   14
Group 4th    Laureate Brightside   Shetland Sheepdog   13
BPIG    Laureate Brightside   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    McPotter's Creek's Tuzvihar   Mudi   0
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Byeyo's Gonna Get Me Sum



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet

Select Dog
GCh ThundeRun Night Editor



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 5 pts (0-3-1-2)
GCh Bellaclan Midnight Sorceress

Best Of Opposite Sex
Ch Bellaclan Husslin Like My Daddy

Best Puppy In Breed
Vallnery Orange Is The New Black

Select Bitch
Ch Bellaclan Take The Cake



Winners Bitch: (0-3-1-2)
Vallnery Orange Is The New Black

Reserve Winners Bitch
Bordergem Midnight Garden

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Timberline's Dust Bowl Dance

Best Of Opposite Sex
Sablehill's Dreaming Of Alaska

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Sablehill's Dreaming Of Alaska


Winners Dog: (1-3-1-0)
Dupois Vom Rivergreen


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Sablehill's Dreaming Of Alaska

Reserve Winners Bitch
Jypsy Rose Vom Rivergreen

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Herdabout Little Miss Mark

Best Of Opposite Sex
Ch Mecseki Bundas Rusty Zipper



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Herdabout Little Miss Mark

Reserve Winners Bitch
Stellamontis Hanga

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Shaggylamb Look What You Made Me Do Cottondog



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Laureate Brightside

Best Of Opposite Sex
Regaloake's Turn It Up At Rivermyst

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Laureate Brightside

Best Puppy In Breed
Laureate Brightside


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Laureate Brightside

Reserve Winners Bitch
Velvetfog Little Black Magic

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bluemoon Just A Touch More Fyre


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bluemoon Just A Touch More Fyre


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By