AmCh MBPISS Can GrCh CinniBon's She's The One CGN
Boxer
(Click on breed to view standings)

Call Name: Elle - (Female)
Owner: Gloria Bracchetti; Ernie Perry & Bonnie Wagaman
Breeder: Bonnie Wagaman & Carol Nieblas
Conformation Handler: Will Alexander
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 6 6 5 7 7
Group Ranking: 60 56 57 99 93
All Breed Ranking: 366 348 341 555 536

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 4 5 2   0 0 0 0 0   264
Win Record - 2018
Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 03 to November 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Thora Brown N/A
  Best Of Opposite Sex   Stephen Dainard N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Peter Laventhall-Wolfish N/A
  Best Of Opposite Sex   Jack Ireland N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   James Moses N/A
Saturday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 4 (0-2-0-3)
Friday Best Of Breed   James Reynolds 4 (0-2-0-3)

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 29 to September 30, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Margaret Jones 10
  Best Of Breed   Olga Gagne 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Margaret Jones 1 (1-0-0-1)
Saturday Group 3rd   Melody Roth 17
  Group 2nd   Heather Langfeld 25
  Best Of Breed   Melody Roth 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Heather Langfeld 1 (1-0-0-1)

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Carol Graham 26
  Best Of Breed   Carol Graham 1 (0-0-1-1)
Saturday Group 2nd   Bruce Fraser 30
  Best Of Breed   Bruce Fraser 2 (0-0-1-2)
Friday Group 3rd   Nancy Tibben 16
  Best Of Breed   Nancy Tibben 2 (0-1-1-1)

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 07 to September 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Davor Javor N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Ursula (Timmy) Ralfe N/A

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sharon Derrick 5 (2-3-0-1)
Saturday Best Of Breed   Raymond Yurick 5 (2-3-0-1)
Friday Best Of Breed   Elaine Whitney 5 (2-3-0-1)
  Best Of Breed   Dianne Ivey 5 (2-3-0-1)

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 27 to July 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
Saturday Group 2nd   Philip Wendling 29
  Best Of Breed   Philip Wendling 0
Friday Group 4th   Jacqueline Rusby 22
  Group 2nd   Joy Lynne Huntley 29
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 05 to July 06, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Best Of Breed   David Swartwood 0
Thursday Group 3rd   Jocelyne Gagne 13
  Best Of Breed   Tony Vandendool 0
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0

Show Date
Hamilton Kennel Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dianne Miller 2 (0-2-0-1)
Saturday Best Of Breed   Cathy Delmar 2 (0-2-0-1)
Friday Group 3rd   Sean Delmar 10
  Best Of Breed   Sean Delmar 0
  Best Of Breed   Terry Gains 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Robert Shreve 1
Friday Best Of Breed LTD Breed Show Elizabeth Hindley 2

Show Date
Scarborough Kennel Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Beverly Capstick N/A
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Jean-Louis Blais 0

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 37 37 36 N/A N/A
Group Ranking: 526 524 489 N/A N/A
All Breed Ranking: 3192 3175 3009 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 0   0 0 0 0 0   11
Win Record - 2017
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Select Bitch   Brian Reid N/A
Wednesday Select Bitch   Sylvia Barkey N/A

Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
Sunday Group 3rd   Bonnie Derry 11
  BPIG   Bonnie Derry N/A
  Best Of Breed   Bonnie Derry 0
  Best Of Breed   Ramon Acasuso Signoret 0
Saturday Best Of Breed   Federico Fernandez 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 30 to October 01, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Rick Fehler N/A
  BPIG   Donna Conod N/A
  Best Puppy In Breed   Rick Fehler N/A
  Select Bitch   Rick Fehler N/A
  Best Puppy In Breed   Donna Conod N/A
  Select Bitch   Donna Conod N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Joy Lynne Huntley N/A
  Select Bitch   Joy Lynne Huntley N/A
  Best Puppy In Breed   Glen Stark N/A
  Select Bitch   Glen Stark N/A

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 22 to September 24, 2017
Day Position   Judge Points
Friday BPIG   Marilyn O'Neill N/A
  Select Bitch   Richard Paquette N/A
  Best Of Opposite Sex   Marilyn O'Neill N/A
  Best Puppy In Breed   Marilyn O'Neill N/A

Show Date
Boxer Club of Central Ontario August 07 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Carlos Quinones N/A
  Winners Bitch   Carlos Quinones N/A

Show Date
Boxer Club of Canada [National] August 06 to August 06, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Winners   Ann Gilbert N/A
  Best Puppy In Breed   Ann Gilbert N/A
  Winners Bitch   Ann Gilbert N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 2nd Senior Puppy Bitch Class   Carlos Quinones N/A
Saturday 2nd Senior Puppy Bitch Class   Michael Hill N/A

Show Date
Northern Ontario Boxer Club August 05 to August 05, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Winners Bitch   David Gilmour N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Monday 1st Junior Puppy Bitch Class   Jean Lawless N/A
  Best Puppy In Breed   Jean Lawless N/A
  Winners Bitch   Jean Lawless (0-1-1-1)
Sunday 1st Junior Puppy Bitch Class   George Marquis N/A
Saturday 1st Junior Puppy Bitch Class   Ronald Spritzer (Dr) N/A
  Reserve Winners Bitch   Ronald Spritzer (Dr) N/A
Friday 1st Junior Puppy Bitch Class   Shirley Bell N/A
  Best Puppy In Breed   Shirley Bell N/A
  Winners Bitch   Shirley Bell (0-2-1-1)

Show Date
K-W Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Jocelyne Gagne N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Jocelyne Gagne N/A
  Best Puppy In Breed   Jocelyne Gagne N/A
  Reserve Winners Bitch   Jocelyne Gagne N/A
Saturday 1st Junior Puppy Bitch Class   Wendy Schira N/A
  Best Puppy In Breed   Wendy Schira N/A
  Reserve Winners Bitch   Wendy Schira N/A

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 3-6 Month Bitch Class   Edgar Bajona N/A
Saturday Best Baby Puppy In Show   Juan Miranda Saucedo N/A
  Best Baby Puppy In Group   Juan Miranda Saucedo N/A
  1st 3-6 Month Bitch Class   Juan Miranda Saucedo N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By