Scarborough Kennel Club
Saturday, March 9, 2019



Related Results


Results courtesy of:


-- Linda Thompson, CPHA & Joe Panaro --
Multi BIS / MRBIS / RCC BISS National Am. GCHB Can GCH Bang's Bonanza Flyin' High Ty RN CA CGC
Owners: Karen Bang & JK Foster-Hess
Handler: Linda Thompson, CPHA


Best In Show
Judge: Gerardo Paolucci
West Highland White Terrier  
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling
Points: 329 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Gerardo Paolucci
   Award Cancelled
Points: 305
Best Puppy In Show
Judge: Gerardo Paolucci
Spaniel (English Springer)  
Trojh's Patent Pending
Best Baby Puppy In Show
Judge: Gerardo Paolucci
Siberian Husky   Snowmist's Porsche








Group 1 - Gerardo Paolucci Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Evening Stars Geeks Have Needs Too
  Retriever (Golden)   81
Group 2nd   
GCh Roaneden's Dream Catcher
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   70
Group 3rd    Award Cancelled      64
Group 4th    Meadowset Billy The Kid   Setter (English)   55
BPIG   
Trojh's Patent Pending
  Spaniel (English Springer)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Starlings Baileymist Muskokan
  Retriever (Golden)   0
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Danilovic Di Casa Ghini

Best Of Opposite Sex
Drewsar Caught Ya Lookin

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Danilovic Di Casa Ghini

Best Puppy In Breed
Danilovic Di Casa Ghini


Winners Dog: (1-1-0-0)
Danilovic Di Casa Ghini

Open Dog Class
1st Danilovic Di Casa Ghini


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Drewsar Caught Ya Lookin

Open Bitch Class
1st Drewsar Caught Ya Lookin


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Opposite Sex
Ch Buck Hollow's Crystal Blue Persuasion

Best Of Winners: (2-3-2-2)
Fogelhund's Vier J P Cooper

Best Puppy In Breed
Awb Morgans Mandy

Select Dog
GCh Leaside's Wild Blue Angel

Select Bitch
GCh Leaside's Cherry Creek Daisy


Winners Dog: (2-3-2-2)
Fogelhund's Vier J P Cooper

Reserve Winners Dog
Jaxun The Ripper

Open Dog Class
1st Fogelhund's Vier J P Cooper
2nd Jaxun The Ripper

3-6 Month Dog Class
1st Legacyk's Country Legend


Winners Bitch: (2-3-2-2)
Aspenglow's Greta

Reserve Winners Bitch
Awb Morgans Mandy

Junior Puppy Bitch Class
1st Awb Morgans Mandy

Open Bitch Class
1st Aspenglow's Greta
2nd Fogelhund Play It Like Paisley


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Dakens Shadow Queen



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Dakens Shadow Queen

Reserve Winners Bitch
Pond Hollow Rubicon

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dakens Shadow Queen

Open Bitch Class
1st Pond Hollow Rubicon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Breed: 7 pts (3-3-2-0)
Timberblacs Legend Of The Boneknapper

Best Of Opposite Sex
Rowansgaard Ode To Autumn

Best Of Winners: (3-3-2-0)
Timberblacs Legend Of The Boneknapper

Best Puppy In Breed
Rush's Just Another Werewolf

Select Dog
Ch Wyreriver's Charles Parker Invincible


Winners Dog: (3-3-2-0)
Timberblacs Legend Of The Boneknapper

Reserve Winners Dog
Rush's Just Another Werewolf

Senior Puppy Dog Class
1st Rush's Just Another Werewolf

12-18 Month Dog Class
1st Timberblacs Legend Of The Boneknapper

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Rush's Full And Uncensored


Winners Bitch: (3-3-2-0)
Rowansgaard Ode To Autumn

Reserve Winners Bitch
Rush's Instant Karma

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rowansgaard Ode To Autumn
2nd Rush's Instant Karma

Open Bitch Class
1st Rowansgaard Autumn Aurelia


Class results courtesy of: MJN Show Services


Winners Dog: (1-4-4-2)
Down To Earth's New Adventure

Senior Puppy Dog Class
1st Down To Earth's New Adventure

3-6 Month Dog Class
1st Starlings Baileymist Muskokan


Winners Bitch: (1-4-4-2)
Evening Star Sarabay What Happens In Vegas

Reserve Winners Bitch
Malagold Sneaking A Peak

Junior Puppy Bitch Class
1st Evening Star Sarabay What Happens In Vegas

Senior Puppy Bitch Class
1st Malagold Sneaking A Peak

12-18 Month Bitch Class
1st Goldpaw's Favors Irish Cream
2nd Jackson's Star At Gray Valley

3-6 Month Bitch Class
1st Ambercroft Briarwood Articice


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Shanbro's Harlow Devonsleigh

Best Of Opposite Sex
GCh Castlegar Elroy At Autumwynd

Best Puppy In Breed
Honadore's Meritorious



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Cawarra's Terra Nova

Reserve Winners Bitch
Honadore's Meritorious

Junior Puppy Bitch Class
1st Honadore's Meritorious

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cawarra's Terra Nova

3-6 Month Bitch Class
1st Cawarra's Kilimanjaro Summit


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GCh Roaneden's Dream Catcher

Best Of Opposite Sex
Ch Forest Cove Token To Kylador

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Hawks Nest First Class Flight To Redaero

Best Puppy In Breed
Hawks Nest First Class Flight To Redaero


Winners Dog: (1-3-1-1)
Tollhaven Poki

12-18 Month Dog Class
1st Tollhaven Poki


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Meadowset Billy The Kid


Winners Dog: (1-0-0-0)
Meadowset Billy The Kid

Open Dog Class
1st Meadowset Billy The Kid



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Valley View Elf In The Galaxy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Valley View Elf In The Galaxy

Open Bitch Class
1st Valley View Elf In The Galaxy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Captiva Foreign Vision

Best Of Opposite Sex
Captiva's On The Bright Side

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Captiva Foreign Vision


Winners Dog: (1-1-0-0)
Captiva Foreign Vision

Open Dog Class
1st Captiva Foreign Vision


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Captiva's On The Bright Side

Open Bitch Class
1st Captiva's On The Bright Side


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Breed: 9 pts (3-4-3-0)
GCh Mar-K's Sparks R Going To Fly

Best Of Opposite Sex
Truly Yours Easy To Remember

Best Of Winners: (3-4-3-0)
Truly Yours Easy To Remember

Best Puppy In Breed
Christycrest Mar K OffBroadway

Select Dog
Ch Ashleysown Piano Man


Winners Dog: (3-4-3-0)
Christycrest Mar K OffBroadway

Reserve Winners Dog
Shandys Storm Warning

Senior Puppy Dog Class
1st Christycrest Topstar Clanagroe

Canadian Bred Dog Class
1st Shandys Storm Warning

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Christycrest Mar K OffBroadway

3-6 Month Dog Class
1st Nonnies Ashleysown Allstar


Winners Bitch: (3-4-3-0)
Truly Yours Easy To Remember

Reserve Winners Bitch
Christycrest Broadway Dream

Senior Puppy Bitch Class
1st Brickett's Miss Informed At Wynridge

Canadian Bred Bitch Class
1st Ashleysown Casa's Ebony Eyes

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Christycrest Broadway Dream

Open Bitch Class
1st Truly Yours Easy To Remember

3-6 Month Bitch Class
1st Wynridge's She's Ridin Shotgun


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Clussex Velvet Cavier

Best Of Opposite Sex
GCh Nexus King In The North



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Clussex Velvet Cavier

Open Bitch Class
1st Clussex Velvet Cavier


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Parkavon N Mar-K's Orange Sunset

Best Of Opposite Sex
Della Fuima Cosmopolitan

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Parkavon N Mar-K's Orange Sunset

Best Puppy In Breed
Parkavon N Mar-K's Orange Sunset


Winners Dog: (1-3-0-0)
Della Fuima Cosmopolitan

12-18 Month Dog Class
1st Della Fuima Cosmopolitan


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Parkavon N Mar-K's Orange Sunset

Reserve Winners Bitch
Nonnies My Kinda Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Nonnies My Kinda Girl
2nd Nonnies Golden Girl

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Parkavon N Mar-K's Orange Sunset


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
Ch Nanjay's Just You Wait

Best Of Opposite Sex
Trojh's Patent Pending

Best Of Winners: (2-3-0-1)
Trojh's Patent Pending

Best Puppy In Breed
Trojh's Patent Pending


Winners Dog: (2-3-0-1)
Trojh's Patent Pending

Reserve Winners Dog
Puppylove Spencer 4 Ruskate

Canadian Bred Dog Class
1st Puppylove Spencer 4 Ruskate

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Trojh's Patent Pending


Winners Bitch: (2-3-0-1)
Trojh's Love At First Sight

Reserve Winners Bitch
Ruskate's June Miss Norma

Senior Puppy Bitch Class
1st Trojh's Love At First Sight

12-18 Month Bitch Class
1st Ruskate's March Modern Millie

Canadian Bred Bitch Class
1st Ruskate's June Miss Norma


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Pemberley's Moonlight Huntress



3-6 Month Bitch Class
1st Pemberleys Snow Queen's Shadow


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Axlehurn Now I'm Here




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Breed: 5 pts (4-0-0-2)
Calabri Royal Classic Cooper

Best Of Opposite Sex
Ch Calabri Juniper Rose Royale

Best Puppy In Breed
Calabri Royal Classic Cooper


3-6 Month Bitch Class
1st Ourdream's Hold My Halo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Breed: 5 pts (2-0-3-1)
GCh Oakpoint's Ultimate Showdown

Best Of Opposite Sex
Ch High Esteem - Just Weimaraner

Best Puppy In Breed
Weatherrun Sandyridge's Over Ez


Winners Dog: (2-0-3-1)
Colray's Suit Burns Better

Reserve Winners Dog
Weatherrun Sandyridge's Over Ez

Senior Puppy Dog Class
1st Weatherrun Sandyridge's Over Ez

12-18 Month Dog Class
1st Colray's Suit Burns Better



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Gerardo Paolucci Top Dog
Points
Group 1st    Award Cancelled      31
Group 2nd   
GCh Alacrity N McCartney Celia
  Whippet   30
Group 3rd   
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   23
Group 4th   
GCh Conestoga Bailey Irish Creme C Major
  Otterhound   20
BPIG    McCartney's Music Maker   Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group    TraJam Innuendo   Beagle   0
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dragonfly Ecco Aries Wild Ryde


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dragonfly Ecco Aries Wild Ryde

12-18 Month Dog Class
1st Dragonfly Ecco Aries Wild Ryde



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Evonty Shantal Sher



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Evonty Shantal Sher

Reserve Winners Bitch
Heartbeat Forbidden Fruit

12-18 Month Bitch Class
1st Heartbeat Forbidden Fruit

Open Bitch Class
1st Evonty Shantal Sher


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Ronaldo Queen's Hermelin

Best Puppy In Breed
GCh Ronaldo Queen's Hermelin


Winners Dog: (1-0-1-0)
Rapscallion's Riding The Storm Out

Senior Puppy Dog Class
1st Rapscallion's Riding The Storm Out



Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st TraJam Innuendo



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sonoma's Bet On Me ML

Best Puppy In Breed
Sonoma's Bet On Me ML


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sonoma's Bet On Me ML

Senior Puppy Dog Class
1st Sonoma's Bet On Me ML



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Daily News Nes Gwadiana

Best Of Opposite Sex
Disguise's Wild Rose MS

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Daily News Nes Gwadiana


Winners Dog: (1-1-0-0)
Daily News Nes Gwadiana

Open Dog Class
1st Daily News Nes Gwadiana


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Disguise's Wild Rose MS

Open Bitch Class
1st Disguise's Wild Rose MS


Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Dominique Dey d'Vitaz


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Canis Formula Bia Grandgables

Best Puppy In Breed
Canis Formula Bia Grandgables



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Canis Formula Bia Grandgables

Senior Puppy Bitch Class
1st Canis Formula Bia Grandgables


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sweetwire's Living On The Edge




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Grey Havens Fernhill Inner Light At Karador



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
Glenamadda Pei May Of Wolfholm

Best Of Opposite Sex
Risenshine Of First Avenue

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Glenamadda Pei May Of Wolfholm

Best Puppy In Breed
Risenshine Of First Avenue

Select Dog
GCh Southbreeze Class Act

Select Bitch
GCh Three Little Birds' Follow My Heart


Winners Dog: (1-2-1-2)
Risenshine Of First Avenue

Senior Puppy Dog Class
1st Risenshine Of First Avenue


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Glenamadda Pei May Of Wolfholm

Reserve Winners Bitch
Glenn Eyrie Sylverwolf Santana Onyx

Senior Puppy Bitch Class
1st Glenn Eyrie Sylverwolf Santana Onyx

Open Bitch Class
1st Glenamadda Pei May Of Wolfholm


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Conestoga Bailey Irish Creme C Major

Best Of Opposite Sex
Hunter's Riverrun Elsa Snow



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Hunter's Riverrun Elsa Snow

12-18 Month Bitch Class
1st Hunter's Riverrun Elsa Snow


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Best Of Opposite Sex
Ridgeville At Sarjo Skooza

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Ridgeville's Vjasiri Mtawala

Best Puppy In Breed
Ridgeville's Vjasiri Mtawala


Winners Dog: (1-1-1-0)
Ridgeville's Vjasiri Mtawala

Senior Puppy Dog Class
1st Ridgeville's Vjasiri Mtawala


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Ridgeville At Sarjo Skooza

Senior Puppy Bitch Class
1st Ridgeville At Sarjo Skooza


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Breed: 6 pts (1-1-1-4)
GCh Alacrity N McCartney Celia

Best Of Opposite Sex
McCartney's Music Maker

Best Of Winners: (1-1-1-4)
McCartney's Music Maker

Best Puppy In Breed
McCartney's Music Maker

Select Dog
Ch Surrey Hill's Windcheater Of Mariner

Select Bitch
Ch McCartney's Lyrical Rock Music


Winners Dog: (1-1-1-4)
McCartney's Music Maker

Senior Puppy Dog Class
1st McCartney's Music Maker


Winners Bitch: (1-1-1-4)
Wunder Forgetmenot Avaline

Open Bitch Class
1st Wunder Forgetmenot Avaline


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Robert Shreve Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bang's Bonanza Flyin' High Ty
  Rottweiler   59
Group 2nd   
GCh Snowmist's Desert Chill
  Siberian Husky   56
Group 3rd   
GCh Ailama Try To Win
  Newfoundland   52
Group 4th   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   45
BPIG   
Delta Liberator's Commandicate
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Snowmist's Porsche   Siberian Husky   0
Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Triumf Sibiri Magnat




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Aikirocka Sahtu Moonsnoe

Best Of Opposite Sex
Shelaskan's Light Of The Night

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Bearhug's Rocky Horror Show

Best Puppy In Breed
Bearhug's Rocky Horror Show


Winners Dog: (1-2-1-0)
Bearhug's Rocky Horror Show

Junior Puppy Dog Class
1st Bearhug's Rocky Horror Show


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Shelaskan's Light Of The Night

Reserve Winners Bitch
Bearhug's NorthernSong

Junior Puppy Bitch Class
1st Bearhug's NorthernSong

12-18 Month Bitch Class
1st Shelaskan's Light Of The Night


Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Bernewa's Harmony By Jaroussky



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GCh Medvezhya Staya Indiana Jones

Best Of Opposite Sex
IliasLegacy Galaxy Stardust

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Hannoveria Top Gun

Best Puppy In Breed
Hannoveria Top Gun


Winners Dog: (2-3-1-0)
Hannoveria Top Gun

Reserve Winners Dog
Medvezhya Staya Petr Velikiy

Senior Puppy Dog Class
1st Hannoveria Top Gun

Open Dog Class
1st Medvezhya Staya Petr Velikiy


Winners Bitch: (2-3-1-0)
IliasLegacy Galaxy Stardust

Reserve Winners Bitch
IliasLegacy Joy Kallisto

Senior Puppy Bitch Class
1st IliasLegacy Joy Kallisto
2nd Russianpride Sorbona

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st IliasLegacy Galaxy Stardust


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh CinniBon's She's The One




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Ironbull's Crown Royal

Best Puppy In Breed
Rockwood's Wonderwall

Select Dog
Ch Knatchbull Need A Bigger Boat


Winners Dog: (1-0-2-0)
Rockwood's Wonderwall

Junior Puppy Dog Class
1st Rockwood's Wonderwall


3-6 Month Bitch Class
1st Ironbull's Red Hunter


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 11 pts (3-5-3-1)
GCh Gatehouse Mr. Wonderful

Best Of Opposite Sex
Ch Hausenbrook's Get Off My Cloud

Best Of Winners: (3-5-3-1)
Delta Liberator's Commandicate

Best Puppy In Breed
Delta Liberator's Commandicate

Select Dog
Ch Dura Lex Polonia Lennon


Winners Bitch: (3-5-3-1)
Delta Liberator's Commandicate

Reserve Winners Bitch
Mi-Ti's Jigsaw Puzzle

Junior Puppy Bitch Class
1st Delta Liberator's Commandicate
2nd Hausenbrook's Wonder Woman

Senior Puppy Bitch Class
1st Mi-Ti's Jigsaw Puzzle

Open Bitch Class
1st Arket's Got My Groove Back
2nd Bodyguard Wilda


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Naku's Believe It Or Not




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Divine Acres Don't Stop Believe'n At Danetastix

Best Puppy In Breed
GCh Divine Acres Don't Stop Believe'n At Danetastix




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Pyrvalley's Dancin In The Ring

Best Of Opposite Sex
Pyrvalley Lecteur Cheek To Cheek

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Pyrvalley's Dancin In The Ring

Best Puppy In Breed
Pyrvalley's Dancin In The Ring


Winners Dog: (1-2-0-0)
Pyrvalley's Dancin In The Ring

Senior Puppy Dog Class
1st Pyrvalley's Dancin In The Ring


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Pyrvalley Lecteur Cheek To Cheek

Reserve Winners Bitch
Pyrvalley's Prima Donna Ya Say

Senior Puppy Bitch Class
1st Pyrvalley Lecteur Cheek To Cheek

Open Bitch Class
1st Pyrvalley's Prima Donna Ya Say


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bendegeit's Bejul'd N Bedazzld

Best Puppy In Breed
Therecco's Queen Of Soul


Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bendegeit's Bejul'd N Bedazzld

Reserve Winners Bitch
Therecco's Queen Of Soul

Junior Puppy Bitch Class
1st Therecco's Queen Of Soul

Open Bitch Class
1st Bendegeit's Bejul'd N Bedazzld


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 6 pts (2-3-0-2)
GCh Ailama Try To Win

Best Of Opposite Sex
Disoranto Joe Cassano

Best Of Winners: (2-3-0-2)
Pure Karma Del Gran Oso Negro

Best Puppy In Breed
Pure Karma Del Gran Oso Negro

Select Bitch
Ch Anita Hrabenovsky Lom


Winners Dog: (2-3-0-2)
Disoranto Joe Cassano

Reserve Winners Dog
Recurve Allusion Of Summerford

Senior Puppy Dog Class
1st Recurve Allusion Of Summerford

Open Dog Class
1st Disoranto Joe Cassano


Winners Bitch: (2-3-0-2)
Pure Karma Del Gran Oso Negro

Reserve Winners Bitch
Orsatti's Sassenach

Senior Puppy Bitch Class
1st Pure Karma Del Gran Oso Negro
2nd Orsatti's Sassenach

Open Bitch Class
1st Ashmoor H2ODancer On Dreampool


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Charbr's Tropical Breeze

Best Of Opposite Sex
GCh Aviators Nobreza @ Macduff



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Charbr's The Fire Within

Open Bitch Class
1st Charbr's The Fire Within


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Bang's Bonanza Flyin' High Ty

Best Of Opposite Sex
Steenfeldt Eat Your Heart Out

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Steenfeldt Eat Your Heart Out

Best Puppy In Breed
Furyan's Bull Durham


Winners Dog: (1-1-1-0)
Furyan's Bull Durham

Junior Puppy Dog Class
1st Furyan's Bull Durham


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Steenfeldt Eat Your Heart Out

12-18 Month Bitch Class
1st Steenfeldt Eat Your Heart Out


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike

Best Of Opposite Sex
Kyser Bearrs Just Like Fire

Best Puppy In Breed
Kyser Bearrs Just Like Fire


3-6 Month Dog Class
1st Vanderbilt's Power Trip


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Kyser Bearrs Just Like Fire

Senior Puppy Bitch Class
1st Kyser Bearrs Just Like Fire


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 6 pts (1-5-0-1)
GCh Silcort Emma May

Best Of Opposite Sex
Peppermill's Irish Spirit

Best Of Winners: (1-5-0-1)
Peppermill's Irish Spirit

Best Puppy In Breed
Peppermill's Irish Spirit


Winners Dog: (1-5-0-1)
Peppermill's Irish Spirit

Senior Puppy Dog Class
1st Peppermill's Irish Spirit


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Snowmist's Desert Chill

Best Of Opposite Sex
Unicornhill Rise From The Ashs

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Unicornhill Rise From The Ashs

Best Puppy In Breed
Unicornhill Rise From The Ashs


Winners Dog: (2-1-0-1)
Unicornhill Rise From The Ashs

Reserve Winners Dog
Snowmist's Osiris

Junior Puppy Dog Class
1st Unicornhill Rise From The Ashs

Senior Puppy Dog Class
1st Snowmist's Osiris

3-6 Month Dog Class
1st Snowmist Paco Kingdom Navjord


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Unicornhill Harlequin Romance

Open Bitch Class
1st Unicornhill Harlequin Romance

3-6 Month Bitch Class
1st Snowmist's Porsche


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Gerardo Paolucci Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   23
Group 2nd   
GCh Irvonhill Bugaboo
  Fox Terrier (Wire)   22
Group 3rd    Karramba Don Pedro Pokora   Bull Terrier (Miniature)   21
Group 4th   GCh Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   19
BPIG   
Ch Diamondjewel's Brilliant Cut
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Foxrun Winter's Gold   Border Terrier   0
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lizzy (Castellanos/Castellanos)



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lizzy (Castellanos/Castellanos)

Open Bitch Class
1st Lizzy (Castellanos/Castellanos)


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Foxrun Snow Fiddler

Best Puppy In Breed
Ashiyas RaindropsOfMoonshine


3-6 Month Dog Class
1st Foxrun Winter's Gold


Winners Bitch: (0-2-0-0)
Foxrun Snow Fiddler

Reserve Winners Bitch
Ashiyas RaindropsOfMoonshine

Senior Puppy Bitch Class
1st Ashiyas RaindropsOfMoonshine

12-18 Month Bitch Class
1st Foxrun Snow Fiddler


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
uBuntu's Protector Of The Realm


Winners Dog: (1-0-0-0)
uBuntu's Protector Of The Realm

12-18 Month Dog Class
1st uBuntu's Protector Of The Realm



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Karramba Don Pedro Pokora

Select Dog
Ch Jewels Samurai Kid


Winners Dog: (1-0-1-0)
Karramba Don Pedro Pokora

Open Dog Class
1st Karramba Don Pedro Pokora


3-6 Month Bitch Class
1st Clear Soul Bull El Bonito


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Mistybrig Turnip The Heat

Best Of Opposite Sex
Cairnmoor Fergus' Sorcha

Best Puppy In Breed
Cairnmoor Fergus' Sorcha



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Cairnmoor Fergus' Sorcha

Senior Puppy Bitch Class
1st Cairnmoor Fergus' Sorcha


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Zlatapraha Wonder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Glahms Golden Aelwen




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Irvonhill Bugaboo




Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Thunder Dragon Ilunari



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Bodyguard Alice

Best Puppy In Breed
Blayloch Firecrackin' Scalawag

Select Bitch
Ch Glenroslin's Glenallachie



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Blayloch Firecrackin' Scalawag

Senior Puppy Bitch Class
1st Blayloch Firecrackin' Scalawag


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Breed: 5 pts (0-2-2-2)
Ch Keepsake's Raise Your Glass

Best Of Opposite Sex
Ch Diamondjewel's Brilliant Cut

Best Puppy In Breed
Ch Diamondjewel's Brilliant Cut

Select Dog
Ch Modny Style Ultra Chic At Almar



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Lackyle Bairille Dubailt

Best Of Opposite Sex
Deltoro's Raise A Little Hell

Best Puppy In Breed
Deltoro's Raise A Little Hell

Select Dog
Ch Clandara Deltoro Kid Rock



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Deltoro's Raise A Little Hell

Junior Puppy Bitch Class
1st Deltoro's Raise A Little Hell


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gerardo Paolucci

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Rick Fehler Top Dog
Points
Group 1st   
GCh St Johns Independence Day At Whichwire
  Griffon (Brussels)   47
Group 2nd   
GCh Taeplace SoGangsta At Obsession
  Pekingese   46
Group 3rd   
Ch Ashstone's Winter Is Coming
  Havanese   44
Group 4th   Ch Bonitos Companeros Toffee   Cavalier King Charles Spaniel   34
BPIG    Tinyprints Dark N Manly   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Taylin The Gladiator
  Pekingese   0
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 13 pts (5-6-1-2)
Ch Bonitos Companeros Toffee

Best Of Opposite Sex
Ch Carolus The Viceroy

Best Of Winners: (5-6-1-2)
Bonitos Campaneros Bullet Proof

Best Puppy In Breed
Midsummer AllAbout The Journey

Select Bitch
Ch Midsummer Life Is A Highway


Winners Bitch: (5-6-1-2)
Cempa's Squeezy Little Breezy

Reserve Winners Bitch
Kalidunn Texas Tea

Junior Puppy Bitch Class
1st Midsummers Perfect Storm

Canadian Bred Bitch Class
1st Lavender Hills Espressomartini

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cempa's Squeezy Little Breezy

Open Bitch Class
1st Kalidunn Texas Tea
2nd Embee Burbrook Silent Song
3rd Lavenderhills Littlenutmeg


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Denali's Mr Sensational

Best Of Opposite Sex
Aretta Gold Pom Moravia

Best Puppy In Breed
Ch Denali's Mr Sensational



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Aretta Gold Pom Moravia

Reserve Winners Bitch
All Curds No Whey Of Lore

12-18 Month Bitch Class
1st Aretta Gold Pom Moravia

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st All Curds No Whey Of Lore


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh St Johns Independence Day At Whichwire




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 9 pts (5-1-2-2)
GCh Ashstone's Winter Is Coming

Best Of Opposite Sex
Ch Pocopayasos' Heavy Duty Bugi

Best Of Winners: (5-1-2-2)
Twinkle's God's Gift Orio

Best Puppy In Breed
Kapatria's Mi Miguel

Select Dog
Ch Pocopayasos' Heavy Duty Bugi

Select Bitch
Ch Twinkle's Northern Sunrise


Winners Dog: (5-1-2-2)
Twinkle's God's Gift Orio

Reserve Winners Dog
Kapatria's Mi Miguel

Junior Puppy Dog Class
1st Kapatria's Mi Miguel

Senior Puppy Dog Class
1st Oldhavana's Phoenix At Sandant
2nd Xr General At Sedosos

Open Dog Class
1st Twinkle's God's Gift Orio
2nd Twinkle's Little Star


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Ch Ladyday's Red Headed Miracle

Best Of Opposite Sex
Clandara's Pagani

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Clandara's Pagani

Best Puppy In Breed
Ladyday's House In Rooins

Select Bitch
Ch Windwater Wilhelmina Beast


Winners Dog: (1-1-0-2)
Clandara's Pagani

Open Dog Class
1st Clandara's Pagani

3-6 Month Dog Class
1st Clandara's Nobody Does It Better


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Ladyday's House In Rooins

Junior Puppy Bitch Class
1st Ladyday's House In Rooins


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Taeplace SoGangsta At Obsession

Best Of Opposite Sex
Romiche Temple Bell

Best Puppy In Breed
Romiche Temple Bell


3-6 Month Dog Class
1st Taylin The Gladiator


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Romiche Temple Bell

Senior Puppy Bitch Class
1st Romiche Temple Bell


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 5 pts (3-3-0-0)
Tinyprints Dark N Manly

Best Of Opposite Sex
Kristari's Autumn Rose

Best Of Winners: (3-3-0-0)
Tinyprints Dark N Manly

Best Puppy In Breed
Tinyprints Dark N Manly


Winners Dog: (3-3-0-0)
Tinyprints Dark N Manly

Reserve Winners Dog
Tinyprints Dark N Bold

Junior Puppy Dog Class
1st Tinyprints Dark N Manly
2nd Winterhaven Never Imagined

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Tinyprints Dark N Bold


Winners Bitch: (3-3-0-0)
Kristari's Autumn Rose

Reserve Winners Bitch
Tinyprints Dark N Glowing Tan

Junior Puppy Bitch Class
1st Tinyprints Dark N Glowing Tan

Senior Puppy Bitch Class
1st Kristari's Autumn Rose
2nd Winterhaven Against All Odds


Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Bellefleet's Jack Daniels



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Siosalach's Hammin It Up




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 6 pts (1-5-1-0)
Ch Justatitch Lord Of The Rings

Best Of Opposite Sex
Oz's What A World What A World

Best Of Winners: (1-5-1-0)
Oz's Under Cover

Best Puppy In Breed
Oz's Under Cover


Winners Dog: (1-5-1-0)
Oz's Under Cover

Open Dog Class
1st Oz's Under Cover


Winners Bitch: (1-5-1-0)
Oz's What A World What A World

Reserve Winners Bitch
Dayjuel Infinite Love

Senior Puppy Bitch Class
1st Rigair Amazing Princess Eliza

12-18 Month Bitch Class
1st Rigair Wonderful Tia Maria

Canadian Bred Bitch Class
1st Dayjuel Sunshine And Kisses

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dayjuel Infinite Love

Open Bitch Class
1st Oz's What A World What A World

3-6 Month Bitch Class
1st Shoalcreek's Blue Lady


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Robert Shreve Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   43
Group 2nd   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
  Chinese Shar-Pei   38
Group 3rd   
Nuuktok's Bonjour To Paris
  American Eskimo Dog (Standard)   36
Group 4th   
GCh Paddington De El Mencey Loco
  French Bulldog   34
BPIG    Magic Hour's Psycho   Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Gumby's Mind Your Biscuits   Chinese Shar-Pei   0
Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Nuuktok's Bonjour To Paris

Best Of Opposite Sex
Nuuktok's Dene Qilaut

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Nuuktok's Bonjour To Paris

Best Puppy In Breed
Nuuktok's Bonjour To Paris


Winners Dog: (1-1-0-0)
Nuuktok's Dene Qilaut

Open Dog Class
1st Nuuktok's Dene Qilaut


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Nuuktok's Bonjour To Paris

Junior Puppy Bitch Class
1st Nuuktok's Bonjour To Paris


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bellissimo Armani Di Seta Parlare



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bellissimo Armani Di Seta Parlare

12-18 Month Bitch Class
1st Bellissimo Armani Di Seta Parlare


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Jinks I'm Precious Prue

Select Bitch
GCh Robb Isle Sensational Phoebe




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Colorado's Shake N Bake

Best Of Opposite Sex
Colorado's Bringing All The Boys To The Yard

Best Puppy In Breed
Topbrass Waking Up In Vegas



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X


3-6 Month Dog Class
1st Gumby's Flew The Cooper Buoy


Winners Bitch: (0-1-0-1)
Taipan Palace Miss Ryley LC

12-18 Month Bitch Class
1st Taipan Palace Miss Ryley LC

3-6 Month Bitch Class
1st Gumby's Mind Your Biscuits


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rio's Sherlock Bones




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
Ch Pepperlane Reflections Of Snowood

Best Of Opposite Sex
Ch Horizon's Wildest Dream

Select Bitch
GCh Shenandal's My Kind Of Joy



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Cardel Aim To Please Hotspot

Reserve Winners Bitch
Spotwdr N Element Princes Heir

Canadian Bred Bitch Class
1st Spotwdr N Element Princes Heir

Open Bitch Class
1st Cardel Aim To Please Hotspot


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 8 pts (4-2-3-0)
GCh Paddington De El Mencey Loco

Best Of Opposite Sex
Aristocratescu Born Beauty

Best Of Winners: (4-2-3-0)
Aristocratescu Born Beauty

Best Puppy In Breed
Troubadour's Kevin The Handsome One

Select Dog
GCh San Simon Bulls Frodo


Winners Dog: (4-2-3-0)
Eastonite Zaman

Reserve Winners Dog
Troubadour's Kevin The Handsome One

Senior Puppy Dog Class
1st Troubadour's Kevin The Handsome One

12-18 Month Dog Class
1st Aristocratescu Baltazar

Open Dog Class
1st Eastonite Zaman
2nd Robb Isle Murphy's Law

3-6 Month Dog Class
1st Stormin The Gates At Bullmarkt


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Keesridge Reflection O' Heaven

Best Of Opposite Sex
GCh Owenbriar Keesbrook Black Ice

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Keesridge Baby Let's Cruz

Best Puppy In Breed
Keesridge Baby Let's Cruz


Winners Dog: (1-2-1-1)
Keesridge Baby Let's Cruz

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Keesridge Baby Let's Cruz


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Keesridge Serenity Of The Sea

Reserve Winners Bitch
Keesride's Legend Of Zelda

Junior Puppy Bitch Class
1st Keesride's Legend Of Zelda

Open Bitch Class
1st Keesridge Serenity Of The Sea


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Six Stars Lion King


3-6 Month Dog Class
1st Desiderata Idecleir Mercury



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 5 pts (1-4-0-1)
GCh Bellefleet's Electric Drive

Best Of Opposite Sex
Bellefleet's Navigator

Best Of Winners: (1-4-0-1)
Bellefleet's Navigator

Best Puppy In Breed
Bellefleet's Navigator


Winners Dog: (1-4-0-1)
Bellefleet's Navigator

Junior Puppy Dog Class
1st Bellefleet's Navigator


Winners Bitch: (1-4-0-1)
Denali's Timeless Romance

Reserve Winners Bitch
Thalpet Marubi's Malificience

Junior Puppy Bitch Class
1st Thalpet Marubi's Malificience

Senior Puppy Bitch Class
1st Glow Titania Queen Of The Fairies

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Denali's Hot Gossip

Open Bitch Class
1st Denali's Timeless Romance


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Magic Hour's Psycho

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Magic Hour's Psycho

Best Puppy In Breed
Magic Hour's Psycho


Winners Dog: (1-3-0-1)
Magic Hour's Psycho

Senior Puppy Dog Class
1st Magic Hour's Psycho

3-6 Month Dog Class
1st Broadway's Baby I'm A Star
2nd Broadway's Star Italia


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Ormar Foregone Conclusion

Reserve Winners Bitch
Bloom's Pura Vida

Junior Puppy Bitch Class
1st Bloom's Pura Vida
2nd Classique La Parisian

Canadian Bred Bitch Class
1st Ormar Foregone Conclusion

3-6 Month Bitch Class
1st Broadway's Pinkalicious Star


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Beswicks Secret Code




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bayshore Stonehaven Five O'Clock Shadow



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Rick Fehler Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Woodside's Bella Jun
  German Shepherd Dog   39
Group 2nd   
Ch Omega's Imagine That
  Collie (Rough)   31
Group 3rd   
GCh Tasiahills Endless Secret
  Old English Sheepdog   27
Group 4th   
Ch MNM's Soleila du Belgiador
  Belgian Shepherd Dog   26
BPIG    Thistlebrae Flash Danze   Collie (Smooth)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Crinan Not Just A Dream   Shetland Sheepdog   0
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 4 pts (0-2-3-0)
GCh ThundeRun Night Editor

Best Of Opposite Sex
Robin's Magic In The Air

Select Dog
GCh Tresrullah's Holler At Ya Boy



Winners Bitch: (0-2-3-0)
Robin's Magic In The Air

Reserve Winners Bitch
Hearthside Eloquence

12-18 Month Bitch Class
1st Hearthside Eloquence

Open Bitch Class
1st Robin's Magic In The Air


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Classical's Sheer Magic At Aspenvale

Best Of Opposite Sex
Dreamchaser Strathearn Amore

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Classical's Sheer Magic At Aspenvale

Best Puppy In Breed
Classical's Sheer Magic At Aspenvale


Winners Dog: (1-1-0-0)
Dreamchaser Strathearn Amore

Junior Puppy Dog Class
1st Dreamchaser Strathearn Amore


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Classical's Sheer Magic At Aspenvale

Junior Puppy Bitch Class
1st Classical's Sheer Magic At Aspenvale


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch MNM's Soleila du Belgiador




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Bellaclan Thief Of Hearts

Best Of Opposite Sex
Bellaclan Don't Tell Daddy

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Bellaclan Royal Tartan

Best Puppy In Breed
Bellaclan Tartan Dream


Winners Dog: (1-3-1-0)
Bellaclan Royal Tartan

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bellaclan Royal Tartan


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Bellaclan Don't Tell Daddy

Reserve Winners Bitch
Bellaclan Tartan Dream

Junior Puppy Bitch Class
1st Bellaclan Tartan Dream
2nd Bellaclan I Have A Dream

12-18 Month Bitch Class
1st Bellaclan Don't Tell Daddy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
Ch Omega's Imagine That

Best Puppy In Breed
Livingwater Made Me A Believer

Select Bitch
Ch Omega Georgie Sweet Decision


3-6 Month Dog Class
1st Highlandblue Mercury


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Thistlebrae Flash Danze

Best Of Opposite Sex
Thistlebrae Strictly Ballroom

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Thistlebrae Flash Danze

Best Puppy In Breed
Thistlebrae Flash Danze


Winners Dog: (2-1-0-0)
Thistlebrae Flash Danze

Reserve Winners Dog
Thistlebrae Th' Last Waltz

Senior Puppy Dog Class
1st Thistlebrae Flash Danze

Canadian Bred Dog Class
1st Thistlebrae Th' Last Waltz


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Thistlebrae Strictly Ballroom

Senior Puppy Bitch Class
1st Thistlebrae Strictly Ballroom


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kyon's One Prim And Proper




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tasiahills Endless Secret




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Messyhair's Audrey Hepburn

Best Puppy In Breed
Happiest Tails Twinkle Star



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Happiest Tails Twinkle Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Happiest Tails Twinkle Star


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 5 pts (2-4-0-0)
Lynphil Delicious Detour

Best Of Opposite Sex
Surona's Stardust

Best Of Winners: (2-4-0-0)
Lynphil Delicious Detour

Best Puppy In Breed
Lynphil Delicious Detour


Winners Dog: (2-4-0-0)
Surona's Stardust

Reserve Winners Dog
Lynphil Fetish

Junior Puppy Dog Class
1st Lynphil Fetish

Senior Puppy Dog Class
1st Surona's Stardust


Winners Bitch: (2-4-0-0)
Lynphil Delicious Detour

Reserve Winners Bitch
Highledge Pretty Little Liar

Junior Puppy Bitch Class
1st Lynphil Delicious Detour
2nd Highledge Pretty Little Liar

Senior Puppy Bitch Class
1st Surona Sarah At Greenark

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Regaloake's Strawberry Refresher

3-6 Month Bitch Class
1st Crinan Not Just A Dream
2nd Regaloake's Revlon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Queenly's Queen Of Hearts

Best Of Opposite Sex
O'Neill's The General's Scout

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Queenly's Queen Of Hearts


Winners Dog: (1-1-0-0)
O'Neill's The General's Scout

12-18 Month Dog Class
1st O'Neill's The General's Scout


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Queenly's Queen Of Hearts

Open Bitch Class
1st Queenly's Queen Of Hearts


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By