Wildwood Kennel Club
Friday, January 31, 2020



Related Results

Conformation

Thursday, January 30
Thursday, January 30 (Ltd Breed Show for Group 2)
Friday, January 31
Friday, January 31 (Ltd Breed Show for Group 1)
Saturday, February 01
Saturday, February 01 (Ltd Breed Show for European Breeds)
Sunday, February 02
Sunday, February 02 (Ltd Breed Show for Group 3)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
Midnight Lady’s It's Hammertime
"Hammer"
Owners: Kelef Newfoundlands and Summerford Newfoundlands
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Michael Woods (Dr)
Sealyham Terrier  
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
Points: 277 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Michael Woods (Dr)
Siberian Husky  
Ch Snowmist's Bodacious
Points: 254
Best Puppy In Show
Judge: Arne Foss
Chow Chow  
Mi-Pao's Whiskey
Best Baby Puppy In Show
Judge: Arne Foss
Shetland Sheepdog   Regaloake's Make Me Blush








Group 1 - Arne Foss Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Redmoon's Sexy Son Of A Duck
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   69
Group 2nd   
GCh Linirgor Tartan And Tweed
  Retriever (Golden)   62
Group 3rd   
Ch Coquetel Tukeglen Prettyinpink
  Pointer   45
Group 4th   
Ch Nickleodeon Fanciful Dreamer
  Spaniel (American Cocker)   44
BPIG    Mercer's Light The Lamp   Retriever (Chesapeake Bay)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Stonehills Naughty Constellation   Pointer (German Short-Haired)   0
Judge: Arne Foss

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Treebeard's Open The Pod Doors

Best Puppy In Breed
Ch Treebeard's Open The Pod Doors



Judge: Arne Foss

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Coquetel Tukeglen Prettyinpink



Judge: Arne Foss

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch De Lombardie Out For A Joyride

Best Of Opposite Sex
Ch Shadowland Along For The Ride



Judge: Arne Foss

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Redlion's Invasion

Best Puppy In Breed
Mercer's Light The Lamp


Winners Dog: (1-0-1-0)
Mercer's Light The Lamp


Judge: Arne Foss

Best Of Breed: 7 pts (2-4-2-0)
Ch Butterblac's One For The Money

Best Of Opposite Sex
Rush's Keepin' Her Busy

Best Of Winners: (2-4-2-0)
Rush's Keepin' Her Busy

Best Puppy In Breed
Butterblac's Reign At Valkyrie

Select Dog
GCh Rush's Just Another Werewolf


Winners Dog: (2-4-2-0)
Fishercreeks Imperialis

Reserve Winners Dog
Freestyle Circle Of Life


Winners Bitch: (2-4-2-0)
Rush's Keepin' Her Busy

Reserve Winners Bitch
Butterblac's Reign At Valkyrie

Judge: Arne Foss

Best Of Breed: 16 pts (3-7-4-3)
GCh Linirgor Tartan And Tweed

Best Of Opposite Sex
Beau Geste Flashback

Best Of Winners: (3-7-4-3)
Beau Geste Flashback

Best Puppy In Breed
Sunkozi Honky Tonk Woman

Select Dog
Ch Stonemead In A Summer Haze

Select Bitch
Ch Malagold Sneaking A Peak


Winners Dog: (3-7-4-3)
Kyon's Voyage Of The Golden

Reserve Winners Dog
Gowrielea's You're In My Heart


Winners Bitch: (3-7-4-3)
Beau Geste Flashback

Reserve Winners Bitch
Sunkozi Honky Tonk Woman

Judge: Arne Foss

Best Of Breed: 7 pts (2-4-1-1)
Ch Nyroca's Polka Dot

Best Of Opposite Sex
Ch Eagertrieve High Roller

Best Of Winners: (2-4-1-1)
Rickway Reese PeanutButter Cup

Best Puppy In Breed
Rickway Reese PeanutButter Cup


Winners Dog: (2-4-1-1)
Breckin Asklar's Burnin' Money

Reserve Winners Dog
Gorsebrook Solaia Brave Hunter


Winners Bitch: (2-4-1-1)
Rickway Reese PeanutButter Cup

Reserve Winners Bitch
Masonridge Treasurehunt Sunny

Judge: Arne Foss

Best Of Breed: 6 pts (2-1-2-2)
GCh Redmoon's Sexy Son Of A Duck

Best Of Opposite Sex
Ch RedShadow's Light Up The Sky

Best Of Winners: (2-1-2-2)
Roaneden's High Tide

Best Puppy In Breed
Roaneden's High Tide

Select Bitch
Ch Manitou Abbey Carpe Diem


Winners Dog: (2-1-2-2)
Roaneden's High Tide

Reserve Winners Dog
Nopper's Gunners Sweet Legacy


Winners Bitch: (2-1-2-2)
Pikkinokka's Simply Divine

Judge: Arne Foss

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Reidwood A Lasting Impression



Judge: Arne Foss

Best Of Breed: 5 pts (2-2-0-2)
Ch Clancuddy's Cinnamon Heart

Best Of Opposite Sex
Killarney Emerald Of Clancuddy

Best Of Winners: (2-2-0-2)
Killarney Emerald Of Clancuddy

Best Puppy In Breed
Killarney Emerald Of Clancuddy

Select Bitch
Ch Aislingcudo Is Breffni Aluinn


Winners Dog: (2-2-0-2)
Killarney Emerald Of Clancuddy

Reserve Winners Dog
Aislingcudo Is Slainte Geal


Winners Bitch: (2-2-0-2)
Crossfire I Wish You Peace

Reserve Winners Bitch
Annagh's Brigid

Judge: Arne Foss

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Captiva Chamberlayne A Cut Above


Winners Dog: (1-0-0-0)
Captiva Chamberlayne A Cut Above


Judge: Arne Foss

Best Of Breed: 5 pts (4-1-1-0)
Nickleodeon Fanciful Dreamer

Best Of Opposite Sex
Nonnies Dare To Dream

Best Of Winners: (4-1-1-0)
Nickleodeon Fanciful Dreamer

Best Puppy In Breed
WynRidge's ForWhoTheBell Tolls

Select Dog
GCh Ashleysown Zen Of Wynridge


Winners Dog: (4-1-1-0)
Nickleodeon Fanciful Dreamer

Reserve Winners Dog
WynRidge's ForWhoTheBell Tolls


Winners Bitch: (4-1-1-0)
Nonnies Dare To Dream

Judge: Arne Foss

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Darkwaters Get Rhythm

Best Of Opposite Sex
Closmaldavna Man In Black

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Darkwaters Get Rhythm

Best Puppy In Breed
Darkwaters Get Rhythm


Winners Dog: (1-2-0-0)
Closmaldavna Man In Black


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Darkwaters Get Rhythm

Reserve Winners Bitch
Merine Du Clos Maldav

Judge: Arne Foss

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rivermist Broxden Magnuttic



Judge: Arne Foss

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hufy's Sweet Seduction

Best Puppy In Breed
Hufy's Sweet Seduction



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hufy's Sweet Seduction

Judge: Arne Foss

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lienroc N Sasco Harvest Legend



Judge: Arne Foss

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Weatherrun Sandyridge's Over Ez

Best Of Opposite Sex
Davora Arokat's Dauntless

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Jewel's Midnight Blu

Best Puppy In Breed
Jewel's Midnight Blu


Winners Dog: (1-2-1-0)
Jewel's Midnight Blu


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Davora Arokat's Dauntless

Reserve Winners Bitch
Ethtons Shade In The Moonlight





Group 2 - Michael Woods (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   27
Group 2nd   
GCh Conestoga Bailey Irish Creme C Major
  Otterhound   24
Group 3rd    Sarangrave Buckle Up   Beagle   22
Group 4th   
GCh Hunu Man In Th' Mirror MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   20
BPIG    Sarangrave Buckle Up   Beagle   N/A
Best Baby Puppy In Group    Freestyle's Have A Little Faith With Hunu   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   0
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Poker Jackpot Alisina Zvezdochka



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Sarangrave Buckle Up

Best Puppy In Breed
Sarangrave Buckle Up



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Sarangrave Buckle Up

Reserve Winners Bitch
Sun Blue Daenerys Di'Gala

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy

Select Dog
GCh Orlov Comte Vladimir Du Grand Fresnoy



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Abdeka's Bayaway Black Bowmore

Best Puppy In Breed
Abdeka's Bayaway Black Bowmore



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Abdeka's Bayaway Black Bowmore

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Fantasia Crown Jewels At Famke

Best Puppy In Breed
Westwinds Q The Rosie View ML

Select Bitch
GCh Chetcote The Edge Of Glory



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Westwinds Q The Rosie View ML

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Grandgables Wee Silver Raptor

Best Puppy In Breed
Ch Grandgables Wee Silver Raptor



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Hunu Man In Th' Mirror MW

Best Of Opposite Sex
Hunu Hidden Gem With Freestyle



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Hunu Hidden Gem With Freestyle

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Passport Are There Lines SS

Best Puppy In Breed
Passport Are There Lines SS


Winners Dog: (1-0-0-0)
Passport Are There Lines SS


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Daybreak's Vferrahunde Mark Of Favor W



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 6 pts (1-1-1-4)
Ch Castlekeep's Scarlet Magnolia

Best Of Opposite Sex
Starkeeper Silverthorne Nettle

Best Of Winners: (1-1-1-4)
Starkeeper Silverthorne Nettle

Best Puppy In Breed
Ch Baileysong Now N Forever

Select Dog
Ch Baileysong Now N Forever

Select Bitch
Ch Laislinn's Lucrezia


Winners Dog: (1-1-1-4)
Starkeeper Silverthorne Nettle


Winners Bitch: (1-1-1-4)
Goddess Turrean Of Curiann

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Conestoga Bailey Irish Creme C Major

Best Of Opposite Sex
Ch Hunter's Riverrun Elsa Snow



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Best Of Opposite Sex
Mountinridge Kila La Heri

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Mountinridge Kila La Heri

Best Puppy In Breed
Mountinridge Kila La Heri


Winners Dog: (1-1-1-0)
Ave Caesar Singing In Harmony


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Mountinridge Kila La Heri

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh McCartney's Lavish Dreams







Group 3 - Michael Hill Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Snowmist's Bodacious
  Siberian Husky   43
Group 2nd   
GCh Triumf Sibiri Magnat
  Akita   39
Group 3rd   
GCh Napoleo Jade La Perle
  Saint Bernard   38
Group 4th   
GCh Sanchor's Never Say Never
  Great Pyrenees   37
BPIG    European Vacation Speigas   Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group    Lueldar's Across The Pond At Spiritrun   Alaskan Malamute   0
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Triumf Sibiri Magnat



Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Ice Gangsta's Arrow Of Thunder

Best Of Opposite Sex
Spiritrun's Moonlight Dancer

Select Bitch
Ch Bearhug's NorthernSong



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Spiritrun's Moonlight Dancer

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Alpenbliss Head To Tail Prada

Best Of Opposite Sex
Belnois Macho Man

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Alpenbliss Head To Tail Prada

Best Puppy In Breed
Mountmagic's Ice Age Rhythm

Select Bitch
GCh Belnois Makes My Heart Go Boom


Winners Dog: (2-2-0-1)
Belnois Macho Man

Reserve Winners Dog
Constant Victory Dracula


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Alpenbliss Head To Tail Prada

Reserve Winners Bitch
Mountmagic's Ice Age Rhythm

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Hannoveria Top Gun



Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh CinniBon's She's The One



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Fyrecreek's Skyscraper

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Majestic Promises In The Dark


Winners Dog: (1-0-0-0)
Majestic Promises In The Dark


Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Liberator's Unfinished Business

Best Puppy In Breed
Ch Kitkat Rhythm Of My Heart

Select Dog
Ch Kitkat Rhythm Of My Heart



Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Daodejing Odaiko Juusun

Select Dog
Ch Naku's The Great Gazoo


Winners Dog: (1-0-1-0)
Daodejing Odaiko Juusun


Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Divine Acres Don't Stop Believe'n At Danetastix

Best Of Opposite Sex
Shakti & Danemark's Ziggy Stardust


Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
GCh Sanchor's Never Say Never

Best Of Opposite Sex
Woolmarsh Yva Pyron

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Woolmarsh Yva Pyron

Select Dog
Ch Glenire Xachary Binx


Winners Dog: (2-1-2-0)
Woolmarsh Xeters Sebastian

Reserve Winners Dog
Wellington Of Woolmarsh


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Woolmarsh Yva Pyron

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Vinzenz Del Penon De Ifach


Winners Dog: (1-0-0-0)
Vinzenz Del Penon De Ifach


Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Midnight Lady's It's Hammertime


Winners Dog: (1-0-0-0)
Midnight Lady's It's Hammertime


Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 6 pts (3-2-1-1)
High Winds Drain The Swamp

Best Of Opposite Sex
Claircreek Cordon Bleu

Best Of Winners: (3-2-1-1)
High Winds Drain The Swamp

Best Puppy In Breed
Valkyrie Reign Of Valhalla

Select Dog
Ch Seabury's Master Of The Hunt


Winners Dog: (3-2-1-1)
High Winds Drain The Swamp

Reserve Winners Dog
Valkyrie Reign Of Valhalla


Winners Bitch: (3-2-1-1)
Claircreek Cordon Bleu

Reserve Winners Bitch
Lunanova's Nyx Filha Do Coas

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Napoleo Jade La Perle



Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Vanderbilt's Stolen Sapphire

Best Of Opposite Sex
Vanderbilt's Ride The Rim

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Vanderbilt's Flower Power

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Livin' On The Fly


Winners Dog: (2-1-0-1)
Vanderbilt's Ride The Rim

Reserve Winners Dog
Vanderbilt's Livin' On The Fly


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Vanderbilt's Flower Power

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Lindsayleigh's Dntflrtwtha Wave

Best Of Opposite Sex
Lindsayleigh's Eye Of A Hurricane

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Lindsayleigh's Dntflrtwtha Wave


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lindsayleigh's Eye Of A Hurricane


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Lindsayleigh's Dntflrtwtha Wave

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
Ch Snowmist's Bodacious

Best Of Opposite Sex
European Vacation Speigas

Best Puppy In Breed
European Vacation Speigas

Select Dog
GCh Sophie's Pearl Dream On Tyler At Belukha

Select Bitch
Ch Kabu's Ludicrous Speed



Winners Bitch: (0-1-2-1)
European Vacation Speigas





Group 4 - Michael Woods (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
  Sealyham Terrier   22
Group 2nd   
GCh Paperman Atlantis
  Lakeland Terrier   21
Group 3rd   Ch Paradym Cool Your Jets   Norwich Terrier   20
Group 4th   
Greentree Olympic Charm
  Soft-Coated Wheaten Terrier   19
BPIG   
Greentree Olympic Charm
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ebonlyn's Brilliant Barney   Schnauzer (Miniature)   0
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Westchester Foxheart Karma

Best Puppy In Breed
Westchester Foxheart Karma


Winners Dog: (1-0-0-0)
Westchester Foxheart Karma


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh M&M Lamz The World Is Not Enough



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Meadowlake Midnight Rider

Best Puppy In Breed
Roschel Foxrun Thistle Do


Winners Dog: (1-0-1-0)
Roschel Foxrun Thistle Do


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Formula For A Drama Free Brother

Best Puppy In Breed
Formula For A Drama Free Brother


Winners Dog: (1-0-0-0)
Formula For A Drama Free Brother


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Glitter Stars Don Pedro At Essexshire

Best Puppy In Breed
Dirty Dancing Alta Escuela


Winners Dog: (1-0-1-0)
Dirty Dancing Alta Escuela


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Zlatapraha Wonder



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Glahms Sargent Pepper


Winners Dog: (1-0-1-0)
Von Masers Highland Fusilier


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Daniela (Mora)



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Paperman Atlantis



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Paradym Cool Your Jets



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
River Ridge's Greatest Showman

Best Puppy In Breed
River Ridge's Greatest Showman


Winners Dog: (1-0-0-0)
River Ridge's Greatest Showman


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Massawippi Mad Money



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Greentree Olympic Charm

Best Puppy In Breed
Greentree Olympic Charm


Winners Dog: (1-0-0-0)
Greentree Olympic Charm


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch My 'Absolute' Defender



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Quinta Od Guvernera



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Quinta Od Guvernera

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Toulin's Fennella O'Forestfield

Best Of Opposite Sex
Glenroslin's Cardhu From Glenns

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Toulin's Fennella O'Forestfield

Best Puppy In Breed
Toulin's Fennella O'Forestfield


Reserve Winners Dog
Glenroslin's Benriach


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Toulin's Fennella O'Forestfield

Reserve Winners Bitch
Forestfield Born A Star





Group 5 - Arne Foss Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sigma Chi's Jose At Mingchen
  Cavalier King Charles Spaniel   47
Group 2nd    Pekeden Prima Donna   Pekingese   42
Group 3rd   
GCh Kellika's King Joshua From Norway
  Papillon   40
Group 4th   
Ch Charchen's Hot Topic At Siosalach
  Pug   37
BPIG   
Tuxedo's Bring On The Bling To Njoy
  Japanese Chin   N/A
Best Baby Puppy In Group    Coverdale Salted Caramel At Midsummer   Japanese Chin   0
Judge: Sharon Luckhart

Best Of Breed: 4 pts (0-1-3-1)
GCh Sigma Chi's Jose At Mingchen

Best Of Opposite Sex
Ch Midsummer Somewhere In Time

Best Puppy In Breed
Havadream Simply Irresistible

Select Dog
Ch Carolus The Viceroy



Winners Bitch: (0-1-3-1)
Havadream Simply Irresistible

Judge: Sharon Luckhart

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Miso Miss Taken

Select Bitch
Ch Miso Miss Demeanour



Judge: Sharon Luckhart

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kulana's Overnight Sensation



Judge: Arne Foss

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Weylinmarsh's Jackson

Best Puppy In Breed
Ch Weylinmarsh's Jackson


Winners Dog: (1-0-1-0)
Pegase du Domaine de Polana


Judge: Sharon Luckhart

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch St Johns Masterpiece At Homestead



Judge: Sharon Luckhart

Best Of Breed: 11 pts (1-6-1-4)
GCh That's Not Purely Coincidence At Amyla

Best Of Opposite Sex
GCh Yaya's It's Time For Weylinmarsh

Best Of Winners: (1-6-1-4)
Willowgate's Eternal Flame

Best Puppy In Breed
Willowgate's Eternal Flame

Select Bitch
GCh Pocopayasos SPF30 Ltd Edition


Winners Dog: (1-6-1-4)
Willowgate's Eternal Flame


Winners Bitch: (1-6-1-4)
Rockhurst's Cracker Jack

Reserve Winners Bitch
HeartsDelite Salty Mermaid

Judge: Sharon Luckhart

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Trisha Annaperla

Best Puppy In Breed
Maplewood's Gingerlicious



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Maplewood's Gingerlicious

Judge: Sharon Luckhart

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Tuxedo's Bring On The Bling To Njoy

Best Of Opposite Sex
Hin Satori Journey To Njoy

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Tuxedo's Bring On The Bling To Njoy

Best Puppy In Breed
Tuxedo's Bring On The Bling To Njoy


Winners Dog: (1-2-0-0)
Hin Satori Journey To Njoy


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Tuxedo's Bring On The Bling To Njoy

Reserve Winners Bitch
Touche's Know How To Njoy

Judge: Sharon Luckhart

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Envi Mi Marj In Charge @ Sheepin

Best Of Opposite Sex
Envi Mi The Quarterback

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Envi Mi Marj In Charge @ Sheepin

Best Puppy In Breed
Envi Mi Marj In Charge @ Sheepin


Winners Dog: (2-1-0-0)
Envi Mi The Quarterback

Reserve Winners Dog
Envi Mi Show No Mercy


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Envi Mi Marj In Charge @ Sheepin

Judge: Arne Foss

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Kellika's King Joshua From Norway

Best Of Opposite Sex
Pinkribbon's Life Of The Party

Best Puppy In Breed
Ch Rockalily's Blessed Be



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Pinkribbon's Life Of The Party

Judge: Arne Foss

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Pekeden Prima Donna

Best Of Opposite Sex
Ch Diaquiris Sergeant Pepper

Best Puppy In Breed
Ch Diaquiris Sergeant Pepper



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Pekeden Prima Donna

Judge: Arne Foss

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Tinyprints Charming Win

Best Of Opposite Sex
Tinyprints Dark N Glowing Tan

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Tinyprints Charming Win

Best Puppy In Breed
Tinyprints Charming Win


Winners Dog: (1-2-0-0)
Tinyprints Charming Win


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Tinyprints Dark N Glowing Tan

Reserve Winners Bitch
Tinyprints Glimmering Light

Judge: Arne Foss

Best Of Breed: 5 pts (1-2-3-0)
Ch Charchen's Hot Topic At Siosalach

Best Of Opposite Sex
Amy House Steinbruck Victorious

Best Of Winners: (1-2-3-0)
Amy House Steinbruck Victorious

Best Puppy In Breed
Amy House Steinbruck Victorious

Select Dog
GCh Jimary's Ka Ching


Winners Dog: (1-2-3-0)
CurlyQ's Firehouse Inferno


Winners Bitch: (1-2-3-0)
Amy House Steinbruck Victorious

Reserve Winners Bitch
CurlyQ's Divine Love Beatrix

Judge: Arne Foss

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
IslandGems Glory Of Love

Best Puppy In Breed
IslandGems Glory Of Love



Winners Bitch: (0-1-0-0)
IslandGems Glory Of Love

Judge: Arne Foss

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Oz's My Little Pretty

Best Of Opposite Sex
Oz's Punch Me

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Oz's My Little Pretty

Best Puppy In Breed
Oz's Punch Me


Winners Dog: (1-1-0-0)
Oz's Punch Me


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Oz's My Little Pretty





Group 6 - Michael Woods (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
  Chinese Shar-Pei   26
Group 2nd   
GCh Benjiro Etsuko Destini Gift
  Shiba Inu   24
Group 3rd   
Sans Pareil Fabelhaft Roman Emperor
  French Bulldog   23
Group 4th   
Mi-Pao's Whiskey
  Chow Chow   15
BPIG   
Mi-Pao's Whiskey
  Chow Chow   N/A
Best Baby Puppy In Group    Teemo du Domaine de Polana   Tibetan Terrier   0
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Bulldacious Hearts On Fire

Best Of Opposite Sex
Ch Bulldacious Shatrugo BottomsUp

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Bulldacious Hearts On Fire

Best Puppy In Breed
Bulldacious Hell Or High Water


Winners Dog: (2-3-1-0)
Bulldacious Lucky Underpants

Reserve Winners Dog
Cherokee Legend Bernard


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Bulldacious Hearts On Fire

Reserve Winners Bitch
Bulldacious Hell Or High Water

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X

Best Puppy In Breed
Siosalach's Cinco De Mayo



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Siosalach's Cinco De Mayo

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mi-Pao's Whiskey

Best Puppy In Breed
Mi-Pao's Whiskey



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mi-Pao's Whiskey

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 7 pts (3-3-1-1)
Sans Pareil Fabelhaft Roman Emperor

Best Of Opposite Sex
Fullofbulls Saywhat Now Jayron

Best Of Winners: (3-3-1-1)
Sans Pareil Fabelhaft Roman Emperor

Best Puppy In Breed
Fullofbulls Saywhat Now Jayron

Select Dog
Ch Aristocrafts Seas The Day

Select Bitch
Ch Bythebulls Wonder Girl


Winners Dog: (3-3-1-1)
Sans Pareil Fabelhaft Roman Emperor

Reserve Winners Dog
Valpo's Man On His Own


Winners Bitch: (3-3-1-1)
Fullofbulls Saywhat Now Jayron

Reserve Winners Bitch
Bythebulls Princess Peach

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cedarhills-Shamrock Beer For My Horses At Purrkees



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sweetmeadow's Winfred When You Wish Upon A Star


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Adanac's Have A Little Faith

Best Of Opposite Sex
Adanac's Souped Up

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Adanac's Have A Little Faith

Best Puppy In Breed
Adanac's Have A Little Faith


Winners Dog: (1-2-0-0)
Adanac's Souped Up


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Adanac's Have A Little Faith

Reserve Winners Bitch
Adanac's La Contessa

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Gardenpath Falcon d'Elegante

Best Of Opposite Sex
K-Lar's Graced With Chocolate For Bijou

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Gardenpath Falcon d'Elegante

Best Puppy In Breed
Gardenpath Falcon d'Elegante

Select Bitch
Ch Kandansk Invincible


Winners Dog: (2-1-0-1)
Gardenpath Falcon d'Elegante

Reserve Winners Dog
Cabernet's Fireworks At Vetset

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Benjiro Etsuko Destini Gift









Group 7 - Arne Foss Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Oracle's Pick Me Up Of Eweturn
  Australian Shepherd   37
Group 2nd   
Ch Chaparral's French Tryst
  Berger Des Pyrenees   28
Group 3rd    Udo Von Der Eschelbronner Schlosswiese   German Shepherd Dog   27
Group 4th    Bredright SS Saturn   Welsh Corgi (Pembroke)   21
BPIG    Udo Von Der Eschelbronner Schlosswiese   German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Regaloake's Make Me Blush   Shetland Sheepdog   0
Judge: Arne Foss

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Byeyo's Gonna Get Me Sum



Judge: Arne Foss

Best Of Breed: 8 pts (2-4-3-0)
Ch Oracle's Pick Me Up Of Eweturn

Best Of Opposite Sex
Cedarpaws Lady Luck Downunder

Best Of Winners: (2-4-3-0)
Monopoly Money du Chemin des Korrigans

Best Puppy In Breed
Cedarpaws Lady Luck Downunder

Select Dog
GCh Vulcan's Take It To The Limit


Winners Bitch: (2-4-3-0)
Cedarpaws Lady Luck Downunder

Reserve Winners Bitch
Sugarbird Ninebark Tiny Dancer

Judge: Arne Foss

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
D'Bel-Junz New Moon Fusion In The Sky

Best Of Opposite Sex
GCh MNM's Soleila du Belgiador


Judge: Arne Foss

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Chaparral's French Tryst



Judge: Arne Foss

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Asset's Running For Roses



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Asset's Running For Roses

Judge: Arne Foss

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Omega Code Blue



Judge: Arne Foss

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
Udo Von Der Eschelbronner Schlosswiese

Best Of Opposite Sex
V Sina Vom Trienzbachtal

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Udo Von Der Eschelbronner Schlosswiese

Best Puppy In Breed
Udo Von Der Eschelbronner Schlosswiese

Select Dog
Ch Timberline's Dust Bowl Dance


Judge: Arne Foss

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Caradoc's Beauty Is Not A Crime

Best Puppy In Breed
Caradoc's Beauty Is Not A Crime



Reserve Winners Bitch
Mack Hill Tessa

Judge: Arne Foss

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Hampton Hills Inked In Pink



Judge: Arne Foss

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
Grandgables Illusionist

Best Of Opposite Sex
Ch Laureate Diamond Is Forever

Best Of Winners: (2-3-0-1)
Grandgables Illusionist

Best Puppy In Breed
Stonehaven Fortified


Winners Dog: (2-3-0-1)
Grandgables Illusionist

Reserve Winners Dog
Stonehaven Fortified


Winners Bitch: (2-3-0-1)
Brantstar's Fashionable

Reserve Winners Bitch
Crinan's Shameless Hussy

Judge: Arne Foss

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kendall Wavelet

Best Puppy In Breed
Kendall Wavelet


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kendall Wavelet


Judge: Arne Foss

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Yasashiikuma Queen Of Mystery

Best Puppy In Breed
Yasashiikuma Queen Of Mystery



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Yasashiikuma Queen Of Mystery

Judge: Arne Foss

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Bredright SS Saturn

Best Of Opposite Sex
Mezzoo Dcdk Walkin'on The Moon

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Bredright SS Saturn

Best Puppy In Breed
Bredright Tiny Tucker

Select Bitch
Ch Bredright Pearl Harbour


Winners Dog: (2-2-0-1)
Mezzoo Dcdk Walkin'on The Moon

Reserve Winners Dog
Bredright Tiny Tucker


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Bredright SS Saturn

Reserve Winners Bitch
Fleur Rebelle Violet Sunset

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By