Ontario Breeders Association
Saturday, February 29, 2020



Related Results

Conformation

Friday, February 28
Friday, February 28 (Ltd Breed - Group 1)
Saturday, February 29
Saturday, February 29 (Ltd Breed - UK Breeds)
Sunday, March 01
Sunday, March 01 (Ltd Breed - Group 7)



Results courtesy of:

-- Summerford Newfoundlands --
Ch. Midnight Lady’s It's Hammertime
"Hammer"
Owners: Kelef Newfoundlands and Summerford Newfoundlands
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Mike Jackman
Siberian Husky  
Ch Snowmist's Bodacious
Points: 339 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Mike Jackman
Dachshund (Miniature Wire-Haired)  
GCh Hunu Man In Th' Mirror MW
Points: 282
Best Puppy In Show
Judge: Vivian Maury
Italian Greyhound  
Ch Maplewood's I'm Sexy And I Know It
Best Baby Puppy In Show
Judge: Mike Jackman
Pointer (German Short-Haired)   Stannyfield's Eternal Heart And Soul
Best Altered In Show
Judge: Vivian Maury
Borzoi  GCh Nylucha's Perils Of Praline
Best Owner Handled In Show
Judge: Vivian Maury
Whippet  
GCh Shetara's She Smiled Sweetly








Group 1 - David Gilmour Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck
  Pointer   83
Group 2nd   
GCh Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   80
Group 3rd   
Ch Treebeard's Open The Pod Doors
  Barbet   79
Group 4th   
GCh Redmoon's Sexy Son Of A Duck
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   78
BPIG   
Ch Treebeard's Open The Pod Doors
  Barbet   N/A
Best Baby Puppy In Group    Stannyfield's Eternal Heart And Soul   Pointer (German Short-Haired)   0
Best Owner Handled In Group    Setherwood X's N O's MJ Goldcoast   Retriever (Golden)   0
Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Treebeard's Open The Pod Doors

Best Puppy In Breed
Ch Treebeard's Open The Pod Doors



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
DuValin California Dreams

Best Puppy In Breed
DuValin California Dreams



Winners Bitch: (0-1-0-0)
DuValin California Dreams

Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mio Amore Dolcetto N Rigatoni

Best Puppy In Breed
Mio Amore Dolcetto N Rigatoni



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mio Amore Dolcetto N Rigatoni

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck

Best Of Opposite Sex
Perryglen's Zipity Do Da

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Perryglen's The Marshall

Best Puppy In Breed
Perryglen's The Marshall


Winners Dog: (1-1-1-0)
Perryglen's The Marshall


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Perryglen's Zipity Do Da

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 6 pts (1-0-3-3)
Ch Stannyfield's Gentleman Bandit

Best Of Opposite Sex
Ch Whisperfield Malibu Bay Breeze

Select Dog
GCh Leasides Dax

Select Bitch
Ch Stannyfield's This Is It Baby


Winners Dog: (1-0-3-3)
Stannyfields Great Spirit Bear


Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 7 pts (1-1-4-2)
GCh Rowansgaard Paint It Black

Best Of Opposite Sex
Ch Duenorth Didja Ever

Best Of Winners: (1-1-4-2)
Duenorth Black Bombshell

Best Puppy In Breed
Duenorth Black Bombshell

Select Dog
GCh Rush's Just Another Werewolf

Select Bitch
Ch Zia Zinzilla Black Brianta


Winners Dog: (1-1-4-2)
Blazingstar Back East


Winners Bitch: (1-1-4-2)
Duenorth Black Bombshell

Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 21 pts (4-9-5-4)
GCh Golden Clover's Holy Smoke!

Best Of Opposite Sex
Cheers On The Rocks At Blastem

Best Of Winners: (4-9-5-4)
Cheers On The Rocks At Blastem

Best Puppy In Breed
Ch Sunkozi Honky Tonk Woman

Select Dog
GCh Meliagold The Phantom Menace

Select Bitch
GCh Grayvalley's Grand Madam


Winners Bitch: (4-9-5-4)
Cheers On The Rocks At Blastem

Reserve Winners Bitch
Starlings Somethintotalk About

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 10 pts (2-5-3-1)
GCh Fantasy Fly Cabus

Best Of Opposite Sex
Ch Nyroca's Polka Dot

Best Of Winners: (2-5-3-1)
Gorsebrook Solaia Blairour

Best Puppy In Breed
Gorsebrook Solaia Blairour

Select Dog
Ch Labradale's Big Bang At Highcaliber


Winners Dog: (2-5-3-1)
Breckin Asklar's Burnin' Money

Reserve Winners Dog
Masonridge Labradale Renegade


Winners Bitch: (2-5-3-1)
Gorsebrook Solaia Blairour

Reserve Winners Bitch
Devonsleigh's Bare Necessities

Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Redmoon's Sexy Son Of A Duck

Best Of Opposite Sex
Dragonluck's Take A Chance Ome

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Roaneden's Thunderstruck

Best Puppy In Breed
Dragonluck's Take A Chance Ome


Winners Dog: (1-1-1-0)
Roaneden's Thunderstruck


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Dragonluck's Take A Chance Ome

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Edizzio Pellerosa Davaroni

Best Of Opposite Sex
Lucksheray Metelitsa

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Edizzio Pellerosa Davaroni

Best Puppy In Breed
Lancelot First In Line


Winners Dog: (2-2-0-0)
Edizzio Pellerosa Davaroni

Reserve Winners Dog
Lancelot First In Line


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Lucksheray Metelitsa

Reserve Winners Bitch
Sil'ver Fog Rendezvous

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Harbinger's Its A Wonderful Life



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Harbinger's Its A Wonderful Life

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Captiva Chamberlayne A Cut Above

Best Of Opposite Sex
Captiva's Still Stoked

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Captiva Chamberlayne A Cut Above


Winners Dog: (1-1-0-0)
Captiva Chamberlayne A Cut Above


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Captiva's Still Stoked

Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nickleodeon Fanciful Dreamer



Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rivermist Broxden Magnuttic



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Cockerlea's The Heat Is On

Best Puppy In Breed
Cockerlea's The Heat Is On



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Cockerlea's The Heat Is On

Reserve Winners Bitch
Carnaby Especially Rockette

Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 11 pts (2-4-2-4)
Ch Bonneterre Miss Bianka

Best Of Opposite Sex
Ch Stoneylake Chillin Charlie

Best Of Winners: (2-4-2-4)
Chakra's Out Of The Blue

Best Puppy In Breed
Chakra's Out Of The Blue

Select Dog
Ch Harbourpoint Arkenstone Riker

Select Bitch
Ch Calabri Juniper Rose Royale


Winners Dog: (2-4-2-4)
Whisperingwillow Zulow Thor

Reserve Winners Dog
Stoneylake Mr Charming Charles


Winners Bitch: (2-4-2-4)
Chakra's Out Of The Blue

Reserve Winners Bitch
Ourdream's Hold My Halo

Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Almamater Bonita Sorpresa

Best Of Opposite Sex
Breica King In The North

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Breica King In The North

Best Puppy In Breed
Ch Almamater Bonita Sorpresa


Winners Dog: (2-1-0-1)
Breica King In The North

Reserve Winners Dog
Wynder's Who's On First


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Simplicity's Somethin' Bad





Group 2 - Mike Jackman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hunu Man In Th' Mirror MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   45
Group 2nd   
GCh McCartney's Lavish Dreams
  Whippet   44
Group 3rd   
Ch Grandgables Wee Silver Raptor
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   36
Group 4th   
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   31
BPIG   
Ch Grandgables Wee Silver Raptor
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Shetara's Eminence Front   Whippet   0
Best Altered In Group   GCh Nylucha's Perils Of Praline   Borzoi   0
Best Owner Handled In Group   
GCh Shetara's She Smiled Sweetly
  Whippet   0
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mason's Ol' Blue Eyes

Best Puppy In Breed
Mason's Ol' Blue Eyes


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mason's Ol' Blue Eyes


Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Boru's Surrealism


Winners Dog: (1-0-0-0)
Boru's Surrealism


Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy

Best Of Opposite Sex
Ch Kishniga's Millenium Gal

Select Dog
Ch Lapidus Ted du Grand Fresnoy



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 11 pts (1-7-2-2)
GCh Chetcote The Edge Of Glory

Best Of Opposite Sex
GCh Palakore's Let It Be Doxieluv

Best Of Winners: (1-7-2-2)
Chetcote The Goddess

Best Puppy In Breed
Egbar's Araya Sunshine

Select Dog
Ch Chetcote Catch Me If You Can

Select Bitch
GCh Fantasia Crown Jewels At Famke


Winners Dog: (1-7-2-2)
Palakore's Count Chocula


Winners Bitch: (1-7-2-2)
Chetcote The Goddess

Reserve Winners Bitch
Hart N Keens Little Miss Independent

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Ch Grandgables Wee Silver Raptor

Best Of Opposite Sex
Ch Chetcote Eloquence

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Leaside's Amber At Chetcote

Best Puppy In Breed
Ch Grandgables Wee Silver Raptor


Winners Dog: (2-1-1-1)
Leaside's Blaze At Chetcote MS

Reserve Winners Dog
Leaside's Sweet Treat MS


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Leaside's Amber At Chetcote

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Hunu Man In Th' Mirror MW



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Elysian Solar Flare V Pramada Koradox SL


Judge: Lynn White

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
GCh Three Little Birds' Follow My Heart

Select Bitch
Ch Glenn Eyrie Sylverwolf Santana Onyx



Judge: Lynn White

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Fanta's Willow Wisp

Best Of Opposite Sex
Quiquen Air Alert

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Fanta's Willow Wisp

Best Puppy In Breed
Fanta's Willow Wisp


Winners Dog: (1-2-0-0)
Quiquen Air Alert


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Fanta's Willow Wisp

Reserve Winners Bitch
Fanta's Northernstar Nite Skye

Judge: Lynn White

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Conestoga Bailey Irish Creme C Major

Best Of Opposite Sex
Ch Hunter's Riverrun Elsa Snow



Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Osiris A Standing Ovation Xo



Judge: Lynn White

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Best Of Opposite Sex
Ch Priderock's Face Value



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Royalcityrr Mshindaji's Nxy

Reserve Winners Bitch
Royalcityrr Strikes A Pose

Judge: Lynn White

Best Of Breed: 7 pts (0-2-1-5)
GCh McCartney's Lavish Dreams

Best Of Opposite Sex
Ch Clandara's Driving The Bentley

Best Puppy In Breed
Excel Sovereign In My Dreams

Select Bitch
Ch Vrymeer Covergirl



Winners Bitch: (0-2-1-5)
Vrymeer When Legends Rise

Reserve Winners Bitch
Excel Sovereign In My Dreams





Group 3 - David Gilmour Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Snowmist's Bodacious
  Siberian Husky   56
Group 2nd   
GCh Hannoveria Top Gun
  Black Russian Terrier   54
Group 3rd   
GCh Eirians Oh The Places Youll Go
  Rottweiler   50
Group 4th   
Ch Daodejing Odaiko Juusun
  Eurasier   44
BPIG    Vanderbilt's Habanero Pepper   Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group    Lueldar's Across The Pond To Spiritrun   Alaskan Malamute   0
Best Altered In Group   
Oleka's Rawdny d'Eve Sennenhof
  Bernese Mountain Dog   0
Best Owner Handled In Group   
Ch Recurve Allusion Of Summerford
  Newfoundland   0
Group 2nd (Altered)   
Snowmist's Obi Wan Kenobi
  Siberian Husky   0
Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Spiritrun's Moonlight Dancer

Best Puppy In Breed
Integrity N Wasaga Chicago Fire



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Spiritrun's Moonlight Dancer

Reserve Winners Bitch
Integrity N Wasaga Chicago Fire

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Mountmagic's Highest Summit

Best Of Opposite Sex
Mount Magic's Doux Deja Vu

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Mountmagic's Highest Summit

Best Puppy In Breed
Mountmagic's Highest Summit


Winners Dog: (1-4-0-0)
Mountmagic's Highest Summit


Winners Bitch: (1-4-0-0)
Mount Magic's Doux Deja Vu

Reserve Winners Bitch
Dudswelriver Twilight Peak

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
GCh Hannoveria Top Gun

Best Of Opposite Sex
Ch IliasLegacy Joy Evangelika Evening Star

Select Dog
Ch Black Spirit All Eyez On Me

Select Bitch
Ch Russianpride Sorbona



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh CinniBon's She's The One



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 7 pts (1-2-1-4)
Ch Kitkat Da Ya Think I'm Sexy

Best Of Opposite Sex
Ch Legendale's Reigning Warrior

Best Of Winners: (1-2-1-4)
Dobereich's Summer Sensation

Best Puppy In Breed
Dobereich's Summer Sensation

Select Bitch
Ch Kitkat N Broadway's Ooh La La


Winners Dog: (1-2-1-4)
Shameless These Dreams


Winners Bitch: (1-2-1-4)
Dobereich's Summer Sensation

Reserve Winners Bitch
ConnQuest Shes Some Saucy V Kelview

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Daodejing Odaiko Juusun

Best Of Opposite Sex
Sundogs Rhapsody In Blue



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sundogs Rhapsody In Blue

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Divine Acres Don't Stop Believe'n At Danetastix



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
Ch Glenire Xachary Binx

Best Of Opposite Sex
Pyrvalley's Prima Donna Ya Say

Best Of Winners: (3-1-1-0)
Bellesplace Promise To Limberlost

Best Puppy In Breed
Pyrvalley's From Heaven Sent


Winners Dog: (3-1-1-0)
Bellesplace Promise To Limberlost

Reserve Winners Dog
Pyrvalley's From Heaven Sent


Winners Bitch: (3-1-1-0)
Pyrvalley's Prima Donna Ya Say

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
Ch Skjaergaardens Riding The Tofino

Select Dog
Ch Clandeboyes NY HudsonRiverCruz



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Vinzenz Del Penon De Ifach



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Midnight Lady's It's Hammertime

Best Of Opposite Sex
Ashmoor's Martha My Dear

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Bowater Paramount's Crusade To Ashmoor

Select Dog
Ch Recurve Allusion Of Summerford


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Ashmoor's Martha My Dear

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
Ch Cutwater Where The Wind Takes Me

Select Dog
Ch Claircreek Take It To The Max



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
GCh Eirians Oh The Places Youll Go

Best Of Opposite Sex
Eirian's Under Cover

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Cammcastle's 007 Secret Agent Man

Best Puppy In Breed
Eirian's Under Cover


Winners Dog: (1-4-1-0)
Cammcastle's 007 Secret Agent Man


Winners Bitch: (1-4-1-0)
Eirian's Under Cover

Reserve Winners Bitch
Eirians The Johnny Rotten

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Napoleo Jade La Perle

Best Of Opposite Sex
Bernore G Nou Nour's Newton

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Bernore G Nou Nour's Newton


Winners Dog: (1-1-0-1)
Bernore G Nou Nour's Newton

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 5 pts (3-3-0-0)
Vanderbilt's Habanero Pepper

Best Of Opposite Sex
Samtos's Rise Above Water Calypso

Best Of Winners: (3-3-0-0)
Vanderbilt's Habanero Pepper

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Habanero Pepper


Winners Dog: (3-3-0-0)
Vanderbilt's Habanero Pepper

Reserve Winners Dog
Samtos's Rise N Shine Halo


Winners Bitch: (3-3-0-0)
Samtos's Rise Above Water Calypso

Reserve Winners Bitch
Vanderbilt's Strike My Fancy

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Snowmist's Bodacious

Select Dog
GCh Sophie's Pearl Dream On Tyler At Belukha







Group 4 - Vivian Maury Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
  Sealyham Terrier   28
Group 2nd   
Ch Accolade's Black Caviar
  Airedale Terrier   27
Group 3rd   
Ch Boreal Brewed With Love
  Soft-Coated Wheaten Terrier   25
Group 4th   
Ch Maiha Feel It In My Bones
  Schnauzer (Miniature)   21
BPIG   
Ch Greentree Olympic Charm
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kilmaree's Red Adare   Cairn Terrier   0
Best Owner Handled In Group    Formula For A Drama Free Brother   Bull Terrier   0
Judge: Vivian Maury

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Accolade's Black Caviar

Best Of Opposite Sex
Ch Mintvalley Blue Realm



Judge: Vivian Maury

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
L'End Show Must Be Winner

Best Puppy In Breed
L'End Show Must Be Winner


Winners Dog: (1-0-0-0)
L'End Show Must Be Winner


Judge: Vivian Maury

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Roschel Foxrun Thistle Do

Best Of Opposite Sex
Ravenside One Vision

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Ravenside One Vision

Best Puppy In Breed
Ch Roschel Foxrun Thistle Do


Winners Dog: (1-3-1-0)
Foxrun Roschel Braystone Cray


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Ravenside One Vision

Reserve Winners Bitch
Foxrun Bayberry

Judge: Vivian Maury

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Formula For A Drama Free Brother

Best Puppy In Breed
Formula For A Drama Free Brother


Winners Dog: (1-0-0-0)
Formula For A Drama Free Brother


Judge: Vivian Maury

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Glitter Stars Don Pedro At Essexshire



Judge: Vivian Maury

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Kilmaree Torrance At Mistybrig

Best Of Opposite Sex
Tartnthistle Jeminie Cricket

Select Dog
GCh Fergus Ahead Of The Pack



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Tartnthistle Jeminie Cricket

Judge: Vivian Maury

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Glahms Sargent Pepper

Best Of Opposite Sex
Ch Skye Dreamer Pocket Princess



Judge: Vivian Maury

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Maiha Feel It In My Bones

Best Of Opposite Sex
Chinon B'Prepared For Kaos!

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Chinon B'Prepared For Kaos!


Winners Dog: (1-1-1-0)
Classywags Ziggy Zack Zodiac


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Chinon B'Prepared For Kaos!

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Chess Super Nova

Best Of Opposite Sex
GCh Blayloch Lil Razclin' Scalawag



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
Ch Boreal Brewed With Love

Best Of Opposite Sex
Ch Greentree Olympic Charm

Best Puppy In Breed
Ch Greentree Olympic Charm

Select Bitch
Ch Boreal SpecialK Kayleigh Grace



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Erinisle's Autumn Willow

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Judgement Day Fransimo Bohemia


Winners Dog: (1-0-0-0)
Judgement Day Fransimo Bohemia


Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Skyehigh's Hash Tag

Best Of Opposite Sex
Skyehigh's Fire And Ice

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Skyehigh's Hash Tag

Best Puppy In Breed
Skyehigh's Hash Tag


Winners Dog: (1-2-0-0)
Skyehigh's Hash Tag


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Skyehigh's Fire And Ice

Reserve Winners Bitch
Skyehigh's J-Peg'd For Whitebriar





Group 5 - Vivian Maury Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ashstone's Winter Is Coming
  Havanese   39
Group 2nd   
GCh Kellika's King Joshua From Norway
  Papillon   31
Group 3rd   
Ch Charchen's Hot Topic At Siosalach
  Pug   24
Group 4th   
GCh Kulana's Overnight Sensation
  Chinese Crested   20
BPIG   
Ch Maplewood's I'm Sexy And I Know It
  Italian Greyhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sallysvalley Midnight Escapade   Papillon   0
Best Owner Handled In Group   
GCh Siosalach's Hammin It Up
  Pug   0
Judge: Vivian Maury

Best Of Breed: 4 pts (3-1-0-1)
Ch Cempa Greta Garbo Lavenderhill

Best Of Opposite Sex
Rowantree Golden Promise

Best Of Winners: (3-1-0-1)
Embee Amitola Etoile De Nuit

Best Puppy In Breed
Midsummers First Knight


Winners Dog: (3-1-0-1)
Rowantree Golden Promise

Reserve Winners Dog
Midsummers First Knight


Winners Bitch: (3-1-0-1)
Embee Amitola Etoile De Nuit

Judge: Vivian Maury

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
BCBG Storm Of Dulce

Best Puppy In Breed
BCBG Storm Of Dulce



Winners Bitch: (0-1-0-0)
BCBG Storm Of Dulce

Judge: Vivian Maury

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Neverland's Arabian Nights

Best Puppy In Breed
Neverland's Arabian Nights



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Neverland's Arabian Nights

Reserve Winners Bitch
Dulce's Rise Of The Phoenix

Judge: Vivian Maury

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Kulana's Overnight Sensation

Best Of Opposite Sex
Denali's Girl Worth Fighting 4

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Denali's Bare Necessities

Best Puppy In Breed
Denali's Bare Necessities


Winners Dog: (1-2-1-0)
Denali's Bare Necessities


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Denali's Girl Worth Fighting 4

Reserve Winners Bitch
Denali's Circle Of Life

Judge: Vivian Maury

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Ch Weylinmarsh's Jackson

Best Of Opposite Sex
Ch Onyx The Sweetest Coton

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Cotonfield Shoot For The Stars

Best Puppy In Breed
Ch Weylinmarsh's Jackson


Winners Dog: (2-1-1-1)
Madieu Du Domaine De Polana

Reserve Winners Dog
Pegase du Domaine de Polana


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Cotonfield Shoot For The Stars

Judge: Vivian Maury

Best Of Breed: 7 pts (1-2-1-4)
GCh Ashstone's Winter Is Coming

Best Of Opposite Sex
GCh Yaya's It's Time For Weylinmarsh

Best Of Winners: (1-2-1-4)
Hank From Bohemica Land

Best Puppy In Breed
Hank From Bohemica Land

Select Bitch
GCh Pocopayasos SPF30 Ltd Edition


Winners Dog: (1-2-1-4)
Hank From Bohemica Land


Winners Bitch: (1-2-1-4)
HeartsDelite Salty Mermaid

Reserve Winners Bitch
Rockhurst's Sandalwood

Judge: Vivian Maury

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Maplewood's I'm Sexy And I Know It

Best Of Opposite Sex
Ch Trisha Annaperla

Best Puppy In Breed
Ch Maplewood's I'm Sexy And I Know It



Judge: Vivian Maury

Best Of Breed: 6 pts (1-1-3-2)
GCh Kellika's King Joshua From Norway

Best Of Opposite Sex
Pinkribbon's The Bees Knees

Best Of Winners: (1-1-3-2)
Pinkribbon's The Bees Knees

Best Puppy In Breed
Pinkribbon's The Bees Knees

Select Dog
GCh Nightfire's Better Than Ever

Select Bitch
Ch Rockalily's Blessed Be


Winners Dog: (1-1-3-2)
Rockalily's Blip On The Radar


Winners Bitch: (1-1-3-2)
Pinkribbon's The Bees Knees

Judge: Vivian Maury

Best Of Breed: 3 pts (0-0-4-0)
Ch Charchen's Hot Topic At Siosalach

Best Puppy In Breed
Ch Cuddle's Dream Catcher

Select Dog
GCh Siosalach's Hammin It Up







Group 6 - Mike Jackman Top Dog
Points
Group 1st    Cherokee Legend Bernard   Bulldog   29
Group 2nd   
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS
  Poodle (Standard)   27
Group 3rd   
GCh Gumby's Jive Talking Underdog
  Chinese Shar-Pei   23
Group 4th   
GCh Ahkama Losar Khampa
  Tibetan Terrier   21
BPIG    Ahkama Nyempa Meadow Daisy   Tibetan Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Robobull Fabelhaft Comin In Hot   French Bulldog   0
Best Altered In Group   
GCh Gumby's Jacoby Ready To Play
  Chinese Shar-Pei   0
Best Owner Handled In Group   
GCh Rio's Sherlock Bones
  Chow Chow   0
Group 2nd (Altered)   
Rockstar's Chaos Theory
  Dalmatian   0
Group 3rd (Altered)   
GCh Mi-Pao's Jasper The Bear
  Chow Chow   0
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Cherokee Legend Bernard


Winners Dog: (2-0-0-0)
Cherokee Legend Bernard

Reserve Winners Dog
Rosehall's He's Calvin


Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Gumby's Jive Talking Underdog



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rio's Sherlock Bones



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Shenandal's Take A Chance On Me

Best Of Opposite Sex
Prestige's Danger Mouse

Best Puppy In Breed
Prestige's Danger Mouse

Select Dog
GCh Rockstar's Haphazard



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Prestige's Danger Mouse

Reserve Winners Bitch
Koira Shadowhunter's Dream

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 5 pts (2-2-0-2)
Ch Fullofbull's Did You Hear That

Best Of Opposite Sex
The Coach House Alexandre Dumas

Best Of Winners: (2-2-0-2)
Belboulecan Tradition Of Life

Best Puppy In Breed
Ch Fullofbull's Did You Hear That

Select Bitch
Ch Aristocrafts Sea La Vie


Winners Dog: (2-2-0-2)
The Coach House Alexandre Dumas

Reserve Winners Dog
Rosehall Mr Larry Luck Ashmoor


Winners Bitch: (2-2-0-2)
Belboulecan Tradition Of Life

Reserve Winners Bitch
Fullofbulls Saywhat Now Jayron

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lasacas Marshall A. Constable



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Glow Night Sky Raven

Best Of Opposite Sex
Adanac's Souped Up

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Glow Night Sky Raven

Best Puppy In Breed
Adanac's Souped Up


Winners Dog: (2-1-0-0)
Adanac's Souped Up

Reserve Winners Dog
Glow Caesar The Hunter


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Glow Night Sky Raven

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS

Best Of Opposite Sex
Ch K-Lar's Graced With Chocolate For Bijou

Best Puppy In Breed
Cabernet's Fireworks At Vetset


Winners Dog: (2-0-1-1)
Cabernet's Fireworks At Vetset

Reserve Winners Dog
Crystalton Chikoda Moto Byron


Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Morningstar High Voltage



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Fussaro's I Get Around

Best Puppy In Breed
Fussaro's I Get Around



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Fussaro's I Get Around

Reserve Winners Bitch
Arcticecho's Lov-a-lot N Parkway

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Ahkama Losar Khampa

Best Of Opposite Sex
Dscho Utra Pelkyi Nyima

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Dscho Utra Pelkyi Nyima

Best Puppy In Breed
Ahkama Nyempa Meadow Daisy


Winners Dog: (1-2-1-0)
Teemo du Domaine de Polana


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Dscho Utra Pelkyi Nyima

Reserve Winners Bitch
Ahkama Nyempa Meadow Daisy



Group 7 - Lynn White Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Laureate Diamond Is Forever
  Shetland Sheepdog   53
Group 2nd   
Riveredge Me Myself And You
  Border Collie   46
Group 3rd   
Ch Oracle's Pick Me Up Of Eweturn
  Australian Shepherd   43
Group 4th    Kyon's Sigrun Perledatter   Norwegian Buhund   32
BPIG    Wenlisa's You Are My Sunshine   Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Vulcan's Bleue At Bayouland   Australian Shepherd   0
Best Owner Handled In Group   
Ch Omega Code Blue
  Collie (Rough)   0
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Catalyst's Hold My Beer

Best Puppy In Breed
Catalyst's Hold My Beer


Winners Dog: (1-0-1-0)
Catalyst's Hold My Beer


Judge: Lynn White

Best Of Breed: 10 pts (2-3-5-1)
Ch Oracle's Pick Me Up Of Eweturn

Best Of Opposite Sex
Ch Cedarpaws Lady Luck Downunder

Best Of Winners: (2-3-5-1)
Monopoly Money du Chemin des Korrigans

Best Puppy In Breed
Maplewind Flower Of Starcreek

Select Dog
GCh Vulcan's Take It To The Limit


Winners Bitch: (2-3-5-1)
Maplewind Flower Of Starcreek

Reserve Winners Bitch
Catori's Enigma@Riomesa

Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Cameron's Bannockburn Bettyann



Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Sterlingden Elton du Belgiador

Best Of Opposite Sex
Sterlingden Trobairitz Anfarra

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Sterlingden Elton du Belgiador

Best Puppy In Breed
Sterlingden Elton du Belgiador


Winners Dog: (1-1-0-0)
Sterlingden Elton du Belgiador


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Sterlingden Trobairitz Anfarra

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Chaparral's French Tryst



Judge: Lynn White

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Riveredge Me Myself And You

Select Bitch
Ch Hollowshot Northern Light



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Riveredge Me Myself And You

Reserve Winners Bitch
Avatar's Hot Ginger Snap At Bayshore

Judge: Lynn White

Best Of Breed: 6 pts (3-3-1-0)
Ch Omega Code Blue

Best Of Opposite Sex
Omega's Don't Rain On My Parade

Best Of Winners: (3-3-1-0)
Sylvan Argent Any Dream Will Do

Best Puppy In Breed
Omega Comeaway Over The Glen


Winners Dog: (3-3-1-0)
Sylvan Argent Any Dream Will Do

Reserve Winners Dog
Omega Comeaway Over The Glen

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Bridge Good Team Loznica

Best Of Opposite Sex
Harmonia's Breeze By The Sea

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Bridge Good Team Loznica

Best Puppy In Breed
Udo Von Der Eschelbronner Schlosswiese


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Harmonia's Breeze By The Sea

Reserve Winners Bitch
V Sina Vom Trienzbachtal

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Hampton Hills Inked In Pink

Best Of Opposite Sex
Ch NW Aloha Montana Sky

Select Bitch
Ch Frontrunner Chief General



Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kyon's Sigrun Perledatter



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kyon's Sigrun Perledatter

Judge: Lynn White

Best Of Breed: 6 pts (3-3-0-1)
Ch Laureate Diamond Is Forever

Best Of Opposite Sex
Grandgables U Got It Bad

Best Of Winners: (3-3-0-1)
Grandgables U Got It Bad

Best Puppy In Breed
Grandgables U Got It Bad


Winners Dog: (3-3-0-1)
Grandgables U Got It Bad

Reserve Winners Dog
Prairiemist Irish Tune


Winners Bitch: (3-3-0-1)
Brantstar's Fashionable

Reserve Winners Bitch
Onawhim's Silken Web

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kendall Wavelet

Best Puppy In Breed
Kendall Wavelet


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kendall Wavelet


Judge: Lynn White

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Eyespy Edgebrook's Arianadu



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Eyespy Edgebrook's Arianadu

Reserve Winners Bitch
Major Point Canada

Judge: Lynn White

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
Wenlisa's You Are My Sunshine

Best Of Opposite Sex
Ch Noble Knight Faier Stalker

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Wenlisa's You Are My Sunshine

Best Puppy In Breed
Wenlisa's You Are My Sunshine

Select Bitch
Ch Bredright SS Saturn


Winners Dog: (2-2-1-1)
Stone-Leady Willow's Happy Face

Reserve Winners Dog
Mezzoo Dcdk Walkin'on The Moon


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Wenlisa's You Are My Sunshine

Reserve Winners Bitch
Shannon's Trendy's Little Gem

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By