GCh Ahkama Losar Khampa
Tibetan Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: Maverick - (Male)
Owner: Kathy and Don Constable
Breeder: Daniele Richer Greenwood and Jim Greenwood
Conformation Handler: Chris Downing
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 13 18 27 27 24
All Breed Ranking: 115 159 232 231 209

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 12 5 11 11   0 0 0 1 1   925
Win Record - 2019
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
  Group 3rd   Sylvia Barkey 23
Saturday Best Of Breed   Wendy Anderson 0
  Group 1st   Wendy Anderson 30
Friday Best Of Breed   Wendy Schira 0
  Group 1st   Wendy Schira 30

Show Date
Caledon Kennel Association December 13 to December 15, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   John Constantine-Amodei 17
  Best Of Breed   John Constantine-Amodei 0
Saturday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 0
Friday Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
  Best Of Breed   Starr White 0
  Group 4th   Raymond Lariviere 15

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 06 to December 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Kristen Francis 21
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
Friday Best In Show   Ted Fahlgren 164 *
  Group 2nd   Ron Mahon 15
  Group 1st   Ted Fahlgren 18
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 0

Show Date
Club Vi Ontario November 24 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Patricia Nemirovsky de Alsina 34
  Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 1

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Nicholas De Bedout 40
  Best Of Breed   Nicholas De Bedout 2 (1-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Geoff Whitfield 2 (1-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Tim Thomas 2 (1-1-1-0)

Show Date
United Kennel Club November 08 to November 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gloria Geringer 0
  Group 1st   Gloria Geringer 48
Saturday Best Of Breed   Peter Scott 0
  Group 1st   Peter Machen 53
Friday Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Group 1st   Pamela Bruce 43

Show Date
Nipissing Kennel Club October 12 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Alex Yu-Feng Zee 0
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0
  Group 2nd   Alex Yu-Feng Zee 3
  Group 4th   Peggy Gutierrez-Otero 3
Sunday Group 4th   Honey Glendinning 4
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Best Of Breed   Glen Stark 0
  Group 4th   Glen Stark 5
Saturday Best Of Breed   Ian Rasmussen 0
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Group 3rd   Ian Rasmussen 11

Show Date
Markham Kennel Club August 20 to August 21, 2019
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 2nd   Tim Doxtater 11
  Group 3rd   David Kelland 12
  Best Of Breed   Tim Doxtater 0
  Best Of Breed   David Kelland 0
Tuesday Best Of Breed   Wendy Schira 0
  Best Of Breed   Doug Windsor 0
  Group 3rd   Wendy Schira 11
  Group 4th   Doug Windsor 8

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Terill Udenberg (Dr) 11
Saturday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 1 (1-0-1-0)
  Group 2nd   Johan Becerra-Hernandez 11
Friday Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
  Best Of Breed   Terry Gains 0
  Group 4th   Raymond Lariviere 5

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 03 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Derrick Seow 0
Sunday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Gutenberg Soares 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   David Strachan 0
Sunday Best Of Breed   Michael Canalizo 0

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Thora Brown 11
  Group 3rd   Allan Brown 19
  Best Of Breed   Thora Brown 0
  Best Of Breed   Allan Brown 0
Sunday Group 4th   Ed Wild 20
  Group 4th   Sandra Lex 20
  Best Of Breed   Ed Wild 0
  Best Of Breed   Sandra Lex 0
Saturday Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0

Show Date
Arnprior Canine Association May 10 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 0
Saturday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Friday Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Best Of Breed   Michelle Scott 0

Show Date
Victoria County Kennel Club April 26 to April 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Group 1st   Dianne Miller 17
  Group 1st   Richard Lopaschuk 19
Saturday Group 1st   Valerie Gervais 16
  Group 3rd   Sylvia Barkey 13
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
Friday Best Of Breed   Rita Walker 0
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Group 1st   Rita Walker 18
  Group 1st   Jocelyne Gagne 21

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 23 to March 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Doug Windsor 24
  Best Of Breed   Doug Windsor 0
  Best Of Breed   Jon Cole 0
Saturday Group 3rd   Wendy Schira 14
  Best Of Breed   Wendy Schira 0
  Best Of Breed   Karl Erik Johansson 0

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 3rd   Lee Anne Bateman 25
Saturday Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Group 3rd   Grant Townsend 26
Friday Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Group 3rd   Judith Shurb 30

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 3 3 3 4 5
Group Ranking: 55 52 68 72
All Breed Ranking: 470 455 435 590 643

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 6 1 8   0 0 0 0 1   202
Win Record - 2018
Show Date
Caledon Kennel Association November 30 to December 02, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Paquette 0
Saturday Best Of Breed   Timothy Catterson 0
Friday Best Of Breed   Darryl Vice 0

Show Date
Club VI Ontario November 25 to November 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Camac 0

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 23 to November 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Eugene Blake 0
Saturday Best Of Opposite Sex   Paul Stanton N/A
Friday Best Of Breed   Michael Leonard 0

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 09 to November 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 0
Saturday Best Of Breed   Rick Fehler 0
Friday Best Of Breed   Francis Smith Moffat 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 1 (1-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   James Moses 1 (1-0-1-0)
Friday Best Of Breed   Edd Bivin 1 (1-0-1-0)

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 19 to October 21, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Gail Forsythe (Dr) 17
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 0
  Group 4th   Michael Hill 15
Friday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0

Show Date
Nipissing Kennel Club October 06 to October 08, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Rita Walker 0
  Best Of Breed   Dayna Johnston 0
  Group 2nd   Dayna Johnston 9
Sunday Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 12
  Group 2nd   Len Harfield 11
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Best Of Breed   Len Harfield 0
Saturday Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Best Of Breed   Mark Johnston 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Carol Graham 0
Friday Group 4th   Bruce Fraser 24
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0

Show Date
Lady Slipper Kennel Club July 21 to July 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Lynda Saranchuk 9
  Group 2nd   Mel Saranchuk 12
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
Saturday Best Of Breed   James Reynolds 1 (1-0-1-0)
  Group 4th   Carol Graham 11
  Best Of Breed   Carol Graham 1 (1-0-1-0)

Show Date
Abegweit Kennel Club July 20 to July 20, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Donna Conod 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Grant Townsend 1 (1-0-1-0)

Show Date
London Canine Association July 13 to July 15, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Brian Reid 0
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
  Group 2nd   Brian Reid 13
  Group 1st   Ted Fahlgren 15

Show Date
Kenora & District Dog Club June 08 to June 10, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joan Beech 0
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
Saturday Best Of Breed   Ed Wild 0
Friday Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Best Of Breed   Brenton Wright 0

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 19 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
  Group 2nd   Brenton Wright 6
  Group 1st   Ted Fahlgren 7
Sunday Best Of Breed   Jack Ireland 0
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Group 4th   Cheryl Myers-Egerton 4
Saturday Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0

Show Date
Forest City Kennel Club May 11 to May 13, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Kenneth Chuah 0
Friday Best Of Breed   Sandra Anderson 0
  Group 4th   Sandra Anderson 5
  Best Of Breed   Starr White 0

Show Date
Victoria County Kennel Club April 27 to April 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Saturday Group 4th   Patricia Lanctot 16
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Friday Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0

Show Date
Champlain Dog Club April 20 to April 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
Saturday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0

Show Date
Kent Kennel Klub April 13 to April 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nicholas De Bedout 0
  Best Of Breed   Mary White 0
Saturday Group 4th   Kathrine Grant 9
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Margaret Jones 0
Saturday Best Of Breed   Dana Cline 1 (1-0-1-0)

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 17 17 12 11 11
All Breed Ranking: 137 132 120 115 113

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 11 13 10 5   0 0 0 0 0   693
Win Record - 2017
Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shawn Nichols 0

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 20 to October 22, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 0

Show Date
Nipissing Kennel Club October 07 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Kathrine Grant 7
  Group 2nd   Ron Mahon 9
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
Saturday Group 3rd   Deirdre McKinnon 10
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0
  Group 4th   Allan Brown 8
  Best Of Breed   Allan Brown 0

Show Date
Tibetan Terrier Club Of Canada [National] September 09 to September 09, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   George Corneille N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Hans van den Berg N/A
Saturday Best Of Breed   Alberto Berrios 8 (3-4-2-0)
Friday Group 2nd   Joy Lynne Huntley 43
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 10 (2-5-2-2)

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 11 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Andrew Brown 4 (1-2-1-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Erodotus Neofytou 4 (1-2-1-1)
  Group 2nd   Andrew Brown 31
Saturday Best Of Opposite Sex   Peter Machen N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Carlos Quinones 19
  Best Of Breed   Carlos Quinones 0
Sunday Best Of Breed   Faye Strauss 0
Saturday Best Of Breed   Carlos Quinones 0
  Group 1st   Michael Hill 29

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 02 to August 04, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Thursday Group 2nd   Letitia Bett 11
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 4th   Patricia Lanctot 8
Wednesday Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
  Group 4th   Sylvia Barkey 11

Show Date
Sarnia Kennel Club June 30 to July 03, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
Saturday Group 1st LTD Breed Show Ted Fahlgren 15
  Best Of Breed LTD Breed Show Ted Fahlgren 0
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Friday Best Of Breed   Wendy Paquette 0
  Best Of Breed   Dianne Miller 0

Show Date
Monarch Kennel Club June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Judi Elford 0
  Group 1st   Judi Elford 15

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
  Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 21
Sunday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Group 1st   Joy Lynne Huntley 27
Saturday Best Of Breed   Bonnie Derry 0
  Group 2nd   Bonnie Derry 20

Show Date
Seaway Kennel Club May 05 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Patricia Taylor 22
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
Saturday Group 2nd   Sharon Derrick 24
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
Friday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Group 3rd   Joy Hodgkinson 13
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
  Group 3rd   Joy Lynne Huntley 16

Show Date
Victoria County Kennel Club April 28 to April 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Group 3rd   Lynda Saranchuk 8

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Fernando Da Costa Maia 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Fernando Da Costa Maia 27
Saturday Best Of Breed   Katelon Bajona-Fox 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Katelon Bajona-Fox 33
Friday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 3rd   Michael Lanctot 16
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 3rd   Patricia Lanctot 17

Show Date
Kent Kennel Klub April 14 to April 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Swartwood 0
  Group 2nd   David Swartwood 13
Saturday Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0
  Best Of Breed   Michael Forte 0

Show Date
Nickel District Kennel Club March 31 to April 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Group 2nd   Cheryl Paterson 12
  Group 2nd   Kathrine Grant 18
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
Saturday Best Of Breed   Chris Woodrow 0
Friday Best Of Breed   Lee Steeves 0
  Group 3rd   Lee Steeves 17

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 18 to March 19, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Shoreman 7
  Group 1st   Rosemary Shoreman 7
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
Saturday Best Of Breed   Ed Wild 0
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Group 1st   Ed Wild 8
  Group 1st   Kathrine Grant 9

Show Date
Ontario Breeders Association March 03 to March 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Michel Bouchard 8
  Best Of Breed   Michel Bouchard 0
Saturday Group 2nd   Luis Pinto Teixeira 23
  Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 0
Friday Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
  Group 1st   Ted Fahlgren 25

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Edd Bivin 0
Friday Group 3rd   Donna Conod 27
  Best Of Breed   Donna Conod 0

Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 25
  Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Wendy Schira 0
Friday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0
  Group 4th   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 22
Thursday Best Of Breed   Avery Gaudin 0

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 8 8 8 12 12
All Breed Ranking: 85 91 98 133 142

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 14 20 16 12   0 0 0 0 1   977
Win Record - 2016
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Group 4th   Lee Steeves 19
  Best Of Breed   Lee Steeves 0
Wednesday Group 1st   Sylvia Barkey 37
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
Tuesday Best Of Breed   Karen Day 0

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 03 to December 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Guy Jeavons N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Per Kristian Andersen N/A

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Kirkland 0
  Best Of Breed   Johnny Shoemaker 0
Saturday Group 4th   Ann Hearn 42
  Best Of Breed   Ann Hearn 0
Friday Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 0

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bruce Owen 2 (0-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Judi Elford 0
Friday Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Group 2nd   Judith Shurb 13

Show Date
United Kennel Club November 04 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Jon Cole 30
  Best Of Breed   Jon Cole 0
Saturday Group 2nd   Robert Rowbotham 29
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Friday Group 4th   Cesar Gutierrez Perez 14
  Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 0

Show Date
Club VI Ontario October 30 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Ennis 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Paquette 0
  Group 3rd   Wendy Paquette 28
Saturday Best Of Breed   Torbjorn Skaar 1
Friday Best Of Breed   Michael Leonard 0

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Phyllis Pancel 20
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
Saturday Best Of Breed   Mike Jackman 0
Friday Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Group 3rd   Joe Lobb 19

Show Date
Elgin County Kennel Club October 14 to October 16, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carlos Quinones 0
  Group 1st   Carlos Quinones 21
Saturday Group 1st   Murrel Purkhiser 27
  Best Of Breed   Murrel Purkhiser 0
Friday Group 2nd   Joe Purkhiser (Col) 16
  Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 0

Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 09, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Paul Odenkirchen 19
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 0
Friday Group 2nd   Shawn Nichols 13
  Best Of Breed   Shawn Nichols 0
  Group 3rd   Gail Forsythe (Dr) 7
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 01 to October 02, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Ray Smith 6
  Group 3rd   Thora Brown 5
  Best Of Breed   Thora Brown 0
  Best Of Breed   Ray Smith 0
Saturday Best Of Breed   Allan Brown 0
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Group 2nd   Allan Brown 10
  Group 2nd   Grant Townsend 10

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 3rd   Kristen Francis 16
Friday Group 4th   Allan Pepper 9
  Best Of Breed   Allan Pepper 0

Show Date
Club Canin Chomedey September 16 to September 18, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donna Conod 1
Friday Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 1
  Group 4th   Richard Meen (Dr) 16

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gloria Geringer 0
Saturday Group 4th   William Gunn 17
  Best Of Breed   William Gunn 0
Friday Best Of Breed   Maida Puterman 0
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0
  Group 3rd   Deirdre McKinnon 15

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 01 to September 04, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Allan Pepper 29
  Best Of Breed   Allan Pepper 1
Friday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Group 4th   Thomas Nesbitt 22
Thursday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Denys Janssen 18
  Best Of Breed   Denys Janssen 0
Sunday Best Of Breed   Wayne Douglas 2
Saturday Best Of Breed   Anne Katona 3
Friday Best Of Breed   Esther Joseph 2
  Group 3rd   Esther Joseph 22

Show Date
Markham Kennel Club August 24 to August 25, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Group 3rd   Doug Windsor 10
  Group 3rd   Vickie Umpleby 7
  Best Of Breed   Doug Windsor 0
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
Wednesday Best Of Breed   Charles Bett 0
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Group 4th   Charles Bett 6
  Group 3rd   Letitia Bett 12

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 19 to August 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Swartwood 0
Saturday Best Of Breed   James Reynolds 0
  Group 1st   James Reynolds 22
Friday Best Of Breed   Virginia Lyne 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Michael Lanctot 1
Friday Best Of Breed   Christian Molina Galvez (Dr) 1

Show Date
Valley Kennel Club July 18 to July 20, 2016
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Ann Ingram 3 (1-1-1-1)
  Group 4th   Ann Ingram 11
Tuesday Group 2nd   Guy Spagnolo 16
  Best Of Breed   Rosemary Kemp 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Guy Spagnolo 2 (1-1-1-0)
  Group 2nd   Rosemary Kemp 14
Monday Best Of Breed   Guillermo Carrillo (Dr) 2 (1-1-1-0)

Show Date
London Canine Association July 09 to July 10, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Ted Fahlgren 17
  Group 3rd   Geraldine Taylor 11
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0

Show Date
Sarnia Kennel Club July 01 to July 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Federico Fernandez 0
  Group 1st   Federico Fernandez 11
Saturday Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 0
  Group 1st   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 15

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 30 to July 01, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Honey Glendinning 26
  Best Of Breed   Carlos Capone 0
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Group 2nd   Carlos Capone 21

Show Date
Hamilton Kennel Club June 24 to June 26, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 2nd   Kristen Francis 13
Friday Group 1st   Mel Saranchuk 14
  Group 1st   Lynda Saranchuk 14
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0

Show Date
Ontario County Kennel Club June 10 to June 12, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Johan Becerra-Hernandez 12
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
Saturday Group 2nd   Joy Lynne Huntley 13
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
Friday Best Of Breed   Wendy Anderson 1
  Best Of Breed   Kenneth Chuah 0
  Group 1st   Wendy Anderson 17
  Group 1st   Kenneth Chuah 17

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Francesca Browning-Christina 0
  Group 3rd   Francesca Browning-Christina 37
Saturday Best Of Breed   David Miller 0
Friday Best Of Breed   Colin Hamilton 0

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 28 to May 29, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Cec Ringstrom 1
  1st 12-18 Month Dog Class   Thomas Nesbitt N/A
  Winners Dog   Thomas Nesbitt N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   Cec Ringstrom N/A
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Winners Dog   Cec Ringstrom N/A
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
  Group 3rd   Thomas Nesbitt 2
Saturday Winners Dog   Allan Brown N/A
  Best Of Breed   Allan Brown 0
  Group 2nd   Thora Brown 5
  Group 3rd   Allan Brown 4
  1st 12-18 Month Dog Class   Thora Brown N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   Allan Brown N/A
  Winners Dog   Allan Brown N/A
  Best Of Breed   Allan Brown 0

Show Date
K-W Kennel Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Bill Walkey 7
  Winners Dog   Bill Walkey N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   Bill Walkey N/A
  Best Of Breed   Bill Walkey 0

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday 1st 12-18 Month Dog Class   Judi Elford N/A
  Group 2nd   Judi Elford 7
  1st 12-18 Month Dog Class   Kathrine Grant N/A
  Group 2nd   Kathrine Grant 10
  Best Of Breed   Judi Elford 0
  Winners Dog   Judi Elford N/A
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Winners Dog   Kathrine Grant N/A
Friday Winners Dog   Sylvia Barkey N/A
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
  Winners Dog   Mike Jackman N/A
  Best Of Breed   Mike Jackman 0
  1st 12-18 Month Dog Class   Sylvia Barkey N/A
  Group 1st   Sylvia Barkey 10
  1st 12-18 Month Dog Class   Philip Wendling N/A
  Group 2nd   Philip Wendling 6

Show Date
Victoria County Kennel Club April 29 to May 01, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 15
  1st 12-18 Month Dog Class   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Winners Dog   Cheryl Myers-Egerton N/A
Friday Winners Dog   Rosemary Shoreman N/A
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
  Winners Dog   Michael Shoreman N/A
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
  1st 12-18 Month Dog Class   Rosemary Shoreman N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   Michael Shoreman N/A

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 22 to April 24, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Dog   Ronnie Natividad (1-1-0-0)
  Best Of Winners   Ronnie Natividad (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Ronnie Natividad 1 (1-1-0-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Ronnie Natividad N/A
Friday 1st 12-18 Month Dog Class   Weng Woh Chan N/A
  Winners Dog   Jocelyne Gagne (1-1-0-0)
  Best Of Winners   Jocelyne Gagne (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Weng Woh Chan (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Weng Woh Chan 1 (1-1-0-0)
  Best Of Winners   Weng Woh Chan (1-1-0-0)
  Group 4th   Weng Woh Chan 9
  1st 12-18 Month Dog Class   Jocelyne Gagne N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday 1st 12-18 Month Dog Class   Ed Wild N/A
  Best Of Breed   Ed Wild 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Ed Wild (1-1-0-0)
  Best Of Winners   Ed Wild (1-1-0-0)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By