MBIS MRBIS BISS GCH Crystalton Tees Chikoda NCIS
Poodle (Standard)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Gibbs - (Male)
Owner: Carol Graham & Jerry Harvey
Breeder: Dr. Terill Udenberg & Carol Graham
Conformation Handler: Chris Downing
Website: http://www.nucleus.com/~cgraham


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 2 2 2 N/A 2
Group Ranking: 4 4 4 N/A 3
All Breed Ranking: 21 21 26 N/A 27

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 7 4 0 0   0 0 0 0 0   496
Win Record - 2020
Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 5
  Group 1st   Lee Anne Bateman 25
Saturday Best Of Breed   Dana Garcia Tice 4
  Group 1st   Dana Garcia Tice 36
Friday Group 1st   Yvonne Savard 25
  Best Of Breed   Yvonne Savard 4

Show Date
Halifax Kennel Club March 06 to March 08, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Allan Brown 20
Saturday Best Of Breed   Thora Brown 1
  Best Of Breed   Elaine Whitney 1
  Group 2nd   Thora Brown 14
  Group 2nd   Elaine Whitney 14
Friday Best Of Breed   Wendy Anderson 2
  Group 1st   Wendy Anderson 15

Show Date
Ontario Breeders Association February 28 to March 01, 2020
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Mike Jackman 3 (2-0-1-1)
  Group 2nd   Mike Jackman 27
Friday Best In Show   Vivian Maury 236 *
  Group 1st   Vivian Maury 24
  Best Of Breed   Vivian Maury 3 (2-0-1-1)

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 31 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pamela Bruce 6 (3-2-1-1)
  Group 1st   Pamela Bruce 44
Saturday Best Of Breed   John Constantine-Amodei 7 (3-2-1-2)
  Group 2nd   John Constantine-Amodei 40
Friday Best Of Opposite Sex   Terry Carter N/A

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 3 3 3 3 3
All Breed Ranking: 19 17 16 17 27

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
10 1 29 21 8 6   0 0 0 0 2   4107
Win Record - 2019
Show Date
Group Six Specialty Club Of BC November 09 to November 09, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Maribel Sy 5

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 08 to November 11, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Patricia Lanctot 35
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Sunday Reserve Best In Show   Michael Lanctot 253 (0-0-4-0)
  Group 1st   Michael Lanctot 59
  Best Of Breed   Michael Lanctot 3 (0-0-4-0)
Saturday Group 1st   Jon Cole 62
  Best Of Breed   Jon Cole 6 (1-3-3-0)
Friday Best Of Breed   Marion Postgate 4 (1-2-2-0)

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 11 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Pamela Bruce 43
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Sunday Group 2nd   Shaun Watson 46
  Best Of Breed   Shaun Watson 0
Saturday Best In Show   Bruce Fraser 366 *
  Group 1st   Bruce Fraser 71
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0
Friday Group 4th   Grant Townsend 29
  Best Of Breed   Carmen Haller 0

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 26 to September 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Karen Day 54
  Best Of Breed   Karen Day 4 (0-2-2-1)
Saturday Best In Show   Weng Woh Chan 352 *
  Group 1st   Claudio Rossi 63
  Best Of Breed   Claudio Rossi 6 (1-2-2-2)
Friday Best In Show   Anthony Kelly 307 *
  Group 1st   Weng Woh Chan 59
  Best Of Breed   Weng Woh Chan 4 (1-2-1-1)

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of BC September 12 to September 15, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Jean-Jacques Dupas 204 *
  Group 1st   Jean-Jacques Dupas 42
  Best Of Breed   Jean-Jacques Dupas 3
Saturday Group 1st   Melba Castro (Dr) 44
  Best Of Breed   Melba Castro (Dr) 4
Friday Best In Show   Mark Anderson 196 *
  Group 1st   Mark Anderson 36
  Best Of Breed   Mark Anderson 3

Show Date
Skaha Kennel Club August 30 to September 02, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Ashley Reid 22
  Best Of Breed   Ashley Reid 1 (0-0-2-0)
Sunday Select Dog   Lyn Brand N/A
Friday Best Of Breed   Sylvia Barkey 0

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann Hennigan 0
  Group 1st   Ann Hennigan 11
Saturday Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 0
  Group 4th   Susan Norris-Jones 7
Friday Best In Show   Bruce Fraser 120 *
  Group 1st   Bruce Fraser 11
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0

Show Date
Edmonton Kennel Club August 08 to August 11, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   John Rowton 21
  Best Of Breed   John Rowton 0
Friday Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 17
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0

Show Date
Poodle Club Of Alberta August 04 to August 04, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mikael Nilsson 24
  Best In Multi Breed Specialty   Mikael Nilsson N/A

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Vicki Abbot 11 (1-3-2-6)
  Group 1st   Vicki Abbot 69
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Raymundo Lo 8 (1-5-1-2)
  Best Of Opposite Sex   Sandy Alexander N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Joanne Paulk N/A

Show Date
Prince George Kennel Club July 26 to July 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Lynda Saranchuk 5
  Group 1st   Mel Saranchuk 6
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
Saturday Best In Show   Janet Lobb 133 *
  Group 1st   Joe Lobb 6
  Group 1st   Janet Lobb 6
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Best Of Breed   Janet Lobb 0

Show Date
Medicine Hat Kennel Club July 19 to July 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Rick Fehler 18
  Best Of Breed   Rick Fehler 3 (0-2-1-1)
Saturday Group 4th   Patricia Hastings 17
  Best Of Breed   Patricia Hastings 5 (1-2-1-2)
Friday Best In Show   Lee Anne Bateman 175 *
  Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 5 (1-2-1-2)
  Group 1st   Lee Anne Bateman 22
  Group 3rd   Nancy Popovich 16
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 5 (1-2-1-2)

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 05 to July 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Susan Quesnel 16
  Best Of Breed   Susan Quesnel 2 (0-2-1-0)
Saturday Group 3rd   Brenton Wright 16
  Best Of Breed   Brenton Wright 3 (0-2-2-0)
Friday Group 2nd   Terry Carter 23
  Best Of Breed   Terry Carter 5 (1-3-1-1)

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 2 (0-1-2-0)
  Group 2nd   Thomas Alexander 8
Saturday Best Of Breed   Bruce Fraser 3 (0-1-3-0)
  Group 1st   Bruce Fraser 16
Friday Select Dog   Joy Lynne Huntley N/A
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Kathleen Anderson-Wulff 9

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Glen Stark 0
  Group 3rd   Glen Stark 29
Sunday Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 3 (0-3-1-0)
  Group 2nd   Kim Meredith-Cavanna 50
Saturday Best Of Breed   Ricardo Saldana 3 (0-3-1-0)
  Group 4th   Ricardo Saldana 43
Friday Group 4th   Barbara Heal 39
  Best Of Breed   Barbara Heal 3 (0-3-1-0)

Show Date
Kelowna Kennel Club May 17 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Charles Bett 2
  Group 1st   Charles Bett 17
Saturday Group 2nd   Mike Jackman 19
  Best Of Breed   Mike Jackman 2
Friday Best Of Breed   Davor Javor 2
  Group 1st   Davor Javor 15

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 10 to May 13, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Doug Gaudin 224 *
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Group 1st   Avery Gaudin 24
Sunday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Group 1st   Doug Gaudin 30
Saturday Group 2nd   Janet Lobb 28 (0-1-1-1)
  Best Of Breed   Janet Lobb 2 (0-1-1-1)
Friday Best Of Breed   Joe Lobb 2 (0-1-1-1)
  Group 1st   Joe Lobb 28

Show Date
Renaissance Dog Association April 20 to April 22, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 7
  Group 1st   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 66

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 18 to April 19, 2019
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Starr White 7

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donnelle Richards 2 (0-2-1-0)
  Group 2nd   Donnelle Richards 50
Saturday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Jocelyne Gagne 52
Friday Best Of Breed   Robert Dawson 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Robert Dawson 40

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Sandra Anderson 39
  Best Of Breed   Sandra Anderson 4 (0-3-1-1)
Saturday Group 1st   Judi Elford 51
  Best Of Breed   Judi Elford 6 (1-3-1-2)
Friday Best Of Breed   Francesco Cochetti 6 (1-3-1-2)
  Group 2nd   Francesco Cochetti 43

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 08 to March 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Mike Jackman 144 *
  Group 1st   Mike Jackman 14
  Group 2nd   Thomas Alexander 13
  Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Saturday Group 1st   Phyllis Pancel 15
  Group 2nd   Geraldine Taylor 14
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
Friday Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Group 2nd   Brenton Wright 14

Show Date
Victoria City Kennel Club March 01 to March 03, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Harry Lehkonen 5
  Group 4th   Harry Lehkonen 23
Saturday Best Of Breed   Paula Heikkinen-Lehkonen 5
  Group 3rd   Paula Heikkinen-Lehkonen 27
Friday Best Of Breed   Glen Stark 4
  Group 2nd   Glen Stark 24

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Beth Warman 12
Saturday Best Of Breed   Stanley Shen 11
  Group 2nd   Stanley Shen 51
Friday Best Of Breed   Diane Fast 8
  Group 1st   Diane Fast 47

Show Date
Alberta Kennel Club January 25 to January 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nancy Popovich 10
  Group 1st   Nancy Popovich 43
Saturday Best Of Breed   Mary White 12
  Group 1st   Mary White 47

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 4 4 N/A N/A N/A
Group Ranking: 24 24 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 257 249 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 3 3 1 0   1 0 0 0 1   422
Win Record - 2018
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 16 to November 18, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Karsten Kaemling 23
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 7 (1-3-1-3)
Friday Reserve Best In Show   Lee Anne Bateman 147
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 4 (0-3-1-1)
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 4 (0-3-1-1)
  Group 1st   Richard Lopaschuk 16
  Group 1st   Lee Anne Bateman 16

Show Date
Ladies Kennel Club of BC November 11 to November 12, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Kim Hamel 36
  Best Of Breed   Kim Hamel 6 (1-4-2-0)
Sunday Group 2nd   Janet Lobb 42
  Best Of Breed   Janet Lobb 9 (1-6-3-0)

Show Date
Group 6 Specialty Club of BC November 10 to November 10, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Susan Foster 6
  Group 1st   Susan Foster 54

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 09 to November 11, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Joe Lobb 50
  Best Of Breed   Joe Lobb 9 (2-5-3-0)
Friday Best Of Breed   Murray Eason 9 (2-5-3-0)
  Group 2nd   Murray Eason 54

Show Date
Poodle Specialty Club of BC October 07 to October 07, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Shawn Nichols N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2017
Show Date
Poodle Club Of Alberta August 06 to August 06, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Reserve Winners Dog   Dennis McCoy N/A

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2016
Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 09 to September 12, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Michael Hill N/A
Friday Best Baby Puppy In Group   Thora Brown N/A

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Baby Puppy In Group   Aramis (Joy) Lim N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By