RBIS, MSBIS, MBPIS GCh. McCartney's Lavish Dreams
Whippet
(Click on breed to view standings)

Call Name: Dream - (Female)
Owner: Jenny McCartney
Breeder: Jenny McCartney
Conformation Handler: Jenny McCartney
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 2 2 2 3 3
Group Ranking: 8 8 22 27 25
All Breed Ranking: 54 56 150 196 201

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 2 2 2   0 0 0 0 0   219
Win Record - 2020
Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dana Garcia Tice 3
  Group 2nd   Dana Garcia Tice 34
Saturday Best Of Breed   Yvonne Savard 4
  Group 4th   Yvonne Savard 32
Friday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2

Show Date
Ontario Breeders Association February 28 to March 01, 2020
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Lynn White 7 (0-2-1-5)
  Group 2nd   Mike Jackman 44

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 21 to February 23, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 9 (4-3-0-3)
  Group 4th   James Reynolds 43
Saturday Best Of Opposite Sex   Carol Graham N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club January 30 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Arne Foss 5 (1-2-1-2)
  Group 3rd   Arne Foss 29
Saturday Group 3rd   Michael Hill 34
  Best Of Breed   Michael Hill 4 (1-1-0-3)
Friday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1 (0-0-0-2)

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 1 2 3 3 3
Group Ranking: 16 19 21 27 25
All Breed Ranking: 114 132 161 196 201

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 13 12 5 1   1 0 0 1 3   929
Win Record - 2019
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Paquette 7 (2-1-1-4)
  Group 1st   Richard Paquette 46
Saturday Best Of Breed   Sylvia Barkey 7 (1-1-1-5)
  Group 2nd   Sylvia Barkey 33
Friday Best Of Opposite Sex   Wendy Anderson N/A

Show Date
Caledon Kennel Association December 13 to December 15, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Barbara Dempsey Alderman N/A
Saturday Best Of Breed   Sandra Lex 3 (0-1-0-3)
  Group 1st   Sandra Lex 21
Friday Best Of Breed   Glen Stark 2 (0-1-0-2)
  Best Of Breed   Stewart Dankner 2 (0-1-0-2)
  Group 1st   Glen Stark 19
  Group 2nd   Stewart Dankner 16

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 06 to December 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michelle Scott 2 (1-1-0-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Kristen Francis N/A
Friday Best Of Breed   Donna Conod 1 (0-1-0-1)
  Group 2nd   Donna Conod 22

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nicholas De Bedout 10
  Group 3rd   Nicholas De Bedout 54
Friday Best Of Breed   Shawn Nichols 7 (1-2-0-5)
  Group 3rd   Shawn Nichols 30

Show Date
Whippet Club of Eastern Canada November 10 to November 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Jean-Christophe Boulinguez N/A
  Best Of Breed   Jean-Christophe Boulinguez 3

Show Date
All Hound Club Of Quebec November 09 to November 09, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   D Scott Pfeil N/A
  Group 4th   D Scott Pfeil 58
  Best Of Breed   D Scott Pfeil 7

Show Date
United Kennel Club November 08 to November 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Peter Machen N/A
  Best Puppy In Breed   Peter Machen N/A
Saturday Best Puppy In Show   Gloria Geringer N/A
  Best Puppy In Breed   Gloria Geringer N/A
  Best Of Breed   Gloria Geringer 5 (2-1-1-2)
  BPIG   Jean-Christophe Boulinguez N/A
Friday Best Puppy In Breed   Elaine Ross N/A
  Best Of Breed   Elaine Ross 4 (1-0-0-4)
  Best Puppy In Breed LTD Breed Show Jacqueline Rusby N/A
  BPIG   Elaine Ross N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Jacqueline Rusby 2 (0-0-0-3)
  Group 3rd   Gloria Geringer 34

Show Date
All Hound Club Of Ontario October 20 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Wade 10
  BPIG   John Wade N/A
  Group 1st   John Wade 80

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 18 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Virginia Lyne 7 (0-1-2-5)
  BPIG   Virginia Lyne N/A
  Group 2nd   Virginia Lyne 63
  Best Puppy In Breed   Virginia Lyne N/A
Saturday BPIG   Susan St.John-Brown N/A
  Best Puppy In Breed   Susan St.John-Brown N/A
  Best Of Breed   Susan St.John-Brown 7 (0-1-2-5)

Show Date
Nipissing Kennel Club October 12 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Alex Yu-Feng Zee N/A

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 27 to September 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Sharon Derrick N/A
  Best Of Breed   Sharon Derrick 2 (0-0-0-3)
  BPIG   Sharon Derrick N/A
  Group 3rd   Sharon Derrick 21

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 06 to September 08, 2019
Day Position   Judge Points
Friday BPIG   Niksa Lemo N/A
  Group 1st   Niksa Lemo 21
  Best Puppy In Breed   Jean-Christophe Boulinguez N/A
  Best Of Breed   Jean-Christophe Boulinguez 2 (0-1-0-2)

Show Date
Elgin County Kennel Club August 23 to August 25, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Raymond Filburn 15
  Best Puppy In Breed   Raymond Filburn N/A
  Best Of Breed   Raymond Filburn 0
  BPIG   Raymond Filburn N/A
Friday Reserve Best In Show   Fabian Daza 78 (0-0-0-2)
  BPIG   Fabian Daza N/A
  Group 1st   Fabian Daza 12
  Best Puppy In Breed   Fabian Daza N/A
  Best Of Breed   Fabian Daza 1 (0-0-0-2)

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 0
  BPIG   Kim Meredith-Cavanna N/A
  Group 3rd   Kim Meredith-Cavanna 20
Saturday Best Of Breed   Guy Jeavons 0
Friday Best Puppy In Show   Bruce Owen N/A
  BPIG   Bruce Owen N/A
  Group 2nd   Bruce Owen 14
  Best Of Breed   Bruce Owen 1
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 1

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 09 to August 12, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Anik Primeau N/A
  Best Puppy In Breed   Anik Primeau N/A
  BPIG   Anik Primeau N/A
Friday Select Bitch   Guillermo Carrillo (Dr) N/A
  Best Puppy In Breed   Guillermo Carrillo (Dr) N/A
  BPIG   Guillermo Carrillo (Dr) N/A

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 06 to August 08, 2019
Day Position   Judge Points
Thursday Best Puppy In Breed   Richard Paquette N/A
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  BPIG   Ron Mahon N/A
  Group 2nd   Ron Mahon 6
  BPIG   Richard Paquette N/A
  Group 2nd   Richard Paquette 7
  Best Puppy In Breed   Ron Mahon N/A
  Best Of Breed   Ron Mahon 0

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 31 to August 02, 2019
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Puppy In Breed   Elaine Whitney N/A
  Best Of Breed   Elaine Whitney 3 (1-0-0-3)
  BPIG   Elaine Whitney N/A
  Group 1st   Elaine Whitney 13

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 26 to July 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Len Harfield N/A
  Best Of Breed   Len Harfield 4 (0-1-0-4)
  Group 4th   Len Harfield 18
Saturday Best Puppy In Show   Edgar Bajona N/A
  Best Puppy In Breed   Edgar Bajona N/A
  Best Of Breed   Edgar Bajona 4 (0-1-0-4)
  BPIG   Edgar Bajona N/A

Show Date
Sarnia Kennel Club July 05 to July 08, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Barbara Arndt 7
  Best Of Breed   Barbara Arndt 0
  BPIG   Michael Hill N/A
  Best Puppy In Breed   Michael Hill N/A
  Group 2nd   Michael Hill 9
  Best Of Breed   Michael Hill 0
  BPIG   Barbara Arndt N/A
  Best Puppy In Breed   Barbara Arndt N/A
Sunday BPIG   Kristen Francis N/A
  Best Puppy In Breed   Kristen Francis N/A
  Group 1st   Kristen Francis 14
  Best Of Breed   Kristen Francis 0

Show Date
Hamilton Kennel Club June 28 to June 30, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Kresten Scheel N/A
  Best Of Breed   Birte Scheel 6
  BPIG   Birte Scheel N/A
  Group 1st   Birte Scheel 30
Saturday Best Puppy In Show   Brenton Wright N/A
  Group 1st   Brenton Wright 29
  Best Puppy In Breed   Brenton Wright N/A
  Best Of Breed   Brenton Wright 7 (1-1-1-5)
  BPIG   Brenton Wright N/A
Friday Best Puppy In Show   Brian Taylor N/A
  Best Of Breed   Brian Taylor 2 (1-0-0-2)
  Best Puppy In Breed   Kresten Scheel N/A
  BPIG   Brian Taylor N/A
  Best Of Breed   Kresten Scheel 5 (1-2-0-3)
  Group 2nd   Brian Taylor 19
  BPIG   Kresten Scheel N/A
  Group 1st   Kresten Scheel 23
  Best Puppy In Breed   Brian Taylor N/A

Show Date
Monarch Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Starr White N/A
  Group 1st   Starr White 21
  BPIG   Rita Biddle N/A
  Group 2nd   Rita Biddle 18
  Best Of Breed   Starr White 3
  Best Of Breed   Rita Biddle 2

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Winners Bitch   David Strachan N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   David Strachan N/A

Show Date
K-W Kennel Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Wendy Maisey N/A
  Best Of Breed   Wendy Maisey 5 (0-3-1-2)
  Winners Bitch   Wendy Maisey (0-3-1-2)
  BPIG   Wendy Maisey N/A
  Best Puppy In Breed   Wendy Maisey N/A
  Group 1st   Wendy Maisey 26
  1st Junior Puppy Bitch Class   Wendy Maisey N/A

Show Date
Forest City Kennel Club May 10 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Denys Janssen 20
  Best Puppy In Breed   Denys Janssen N/A
  Best Of Breed   Denys Janssen 4 (0-2-0-3)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Denys Janssen N/A
  BPIG   Denys Janssen N/A
  Winners Bitch   Denys Janssen (0-2-0-3)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By