BIS RBIS SBIS Can.Am. GCh. Accolade's Black Caviar
Airedale Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: Cavi - (Female)
Owner: Pamela Bruce
Breeder: ACCOLADE: Pamela Bruce
Conformation Handler: BREEDER: Pamela Bruce
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 1 1 1
All Breed Ranking: 4 4 8 7 7

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 4 9 3 1 1   0 0 0 0 0   2237
Win Record - 2020
Show Date
Wildwood Kennel Club November 06 to November 08, 2020
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Olga Gagne 2 (0-2-0-1)
  Group 3rd   Olga Gagne 15

Show Date
Wildwood Kennel Club October 23 to October 25, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stephen Dainard 2 (1-1-0-1)
  Group 2nd   Stephen Dainard 21

Show Date
Wildwood Kennel Club October 09 to October 12, 2020
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Ed Wild 327 *
  Group 1st   Sandra Lex 21
  Best Of Breed   Sandra Lex 2 (1-1-0-1)
Sunday Reserve Best In Show   Sandy Gelinas 357 (1-1-0-1)
  Best Of Breed   Michael Gelinas 2 (1-1-0-1)
  Group 1st   Michael Gelinas 24
  Best In Limited Breeds Show   Judith Taylor N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Judith Taylor 2
Saturday Best In Show   Michael Gelinas 433 *
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 2 (1-1-0-1)
  Group 1st   Sandy Gelinas 24
Friday Group 4th   Starr White 17
  Best Of Breed   Starr White 2 (1-1-0-1)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Lee Anne Bateman 263 *
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Group 1st   Yvonne Savard 22
Saturday Reserve Best In Show   Dana Garcia Tice 258
  Best Of Breed   Dana Garcia Tice 0
  Group 1st   Dana Garcia Tice 27
Friday Reserve Best In Show   Yvonne Savard 184
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 1st   Lee Anne Bateman 15

Show Date
Ontario Breeders Association February 28 to March 01, 2020
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Vivian Maury 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Vivian Maury 27
Friday Best Of Breed   Mike Jackman 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Mike Jackman 21

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 21 to February 23, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   James Reynolds 260
  Group 1st   James Reynolds 35
  Best Of Breed   James Reynolds 0
Saturday Group 2nd   Honey Glendinning 32
  Best Of Breed   Carol Graham 0
Friday Best Of Breed   Cherie Holmes 0
  Group 1st   Carol Graham 20

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 4 4 3 4 4
All Breed Ranking: 44 42 36 40 40

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
4 6 23 5 5 1   0 0 0 0 2   1983
Win Record - 2019
Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Esther Joseph 1 (1-0-0-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Fred Bassett N/A
Friday Group 3rd   Shawn Nichols 24
  Best Of Breed   Shawn Nichols 1 (1-0-0-1)

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 0
  Group 1st   James Reynolds 11
Saturday Best Of Breed   David Swartwood 0
  Group 1st   David Swartwood 11
Friday Best In Show   Thomas Nesbitt 180 *
  Group 1st   Brian Taylor 7
  Group 1st   Thomas Nesbitt 8
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Best Of Breed   Brian Taylor 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 18 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Gloria Kerr 2 (1-1-0-1)
  Group 3rd   Gloria Kerr 18
Friday Best Of Breed   Virginia Lyne 2 (1-1-0-1)
  Group 1st   Virginia Lyne 15

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 04 to October 06, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Barbara Heal 5
  Group 2nd   Kathrine Grant 9
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
Saturday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Group 2nd   Richard Lopaschuk 19
Friday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 2 (1-1-0-1)
  Best Of Breed   Linda Kraft 2 (1-1-0-1)
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 13
  Group 2nd   Linda Kraft 11

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 27 to September 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Group 2nd   Jocelyne Gagne 25
Saturday Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Group 2nd   Sharon Derrick 25

Show Date
Rideau Terrier Club August 24 to August 24, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Margaret Jones 2

Show Date
Markham Kennel Club August 20 to August 21, 2019
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Sylvia Barkey 2 (1-1-0-1)
  Group 3rd   Sylvia Barkey 14

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 10 to August 11, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Grant Townsend 129
  Best Of Breed   Wendy Paquette 1
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1
  Group 1st   Wendy Paquette 8
  Group 1st   Lee Anne Bateman 10
Saturday Reserve Best In Show   Ed Wild 136
  Group 1st   Grant Townsend 12
  Group 1st   Ed Wild 12
  Best Of Breed   Grant Townsend 2
  Best Of Breed   Ed Wild 2

Show Date
Kawartha Kennel Club July 06 to July 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Thomas Alexander 121 (0-0-1-0)
  Group 1st   Thomas Alexander 14
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1 (1-0-0-1)
Saturday Best In Show   Janet Lobb 158 *
  Group 1st   Janet Lobb 15
  Best Of Breed   Janet Lobb 1 (1-0-0-1)
  Group 1st   Joe Lobb 14
  Best Of Breed   Joe Lobb 1 (1-0-0-1)

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 04 to July 05, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Reserve Best In Show   Mike Jackman 150 (0-1-0-1)
  Group 1st   Avery Gaudin 16
  Best Of Breed   Mike Jackman 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Avery Gaudin 1 (0-1-0-1)
  Group 1st   Mike Jackman 16
Thursday Group 1st   Sandra Anderson 14
  Group 1st   Doug Gaudin 14
  Best Of Breed   Sandra Anderson 0
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0

Show Date
Ontario County Kennel Club June 14 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Thomas Nesbitt 235 *
  Group 1st   Thomas Nesbitt 16
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1 (1-0-0-1)
Friday Reserve Best In Show   Terry Carter 161 (0-0-1-0)
  Group 1st   Terry Carter 11
  Group 4th   Davor Javor 7
  Best Of Breed   Terry Carter 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Davor Javor 1 (1-0-0-1)

Show Date
Terrier Breeders' Association Of Canada [Regional] June 09 to June 09, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Monique Van Brempt 2

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Powell 2 (0-2-0-1)
  Group 1st   Richard Powell 56
Saturday Best Of Breed   Michael Dougherty 2 (0-2-0-1)
Friday Best Of Breed   William deVilleneuve 2 (0-2-0-1)

Show Date
Forest City Kennel Club May 10 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Denys Janssen 157
  Best Of Breed   Dawne Deeley 0
  Group 1st   Dawne Deeley 9
Saturday Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 0
  Group 3rd   Luis Pinto Teixeira 8
Friday Best In Show   David Kelland 181 *
  Group 1st   Denys Janssen 7
  Group 1st   Pierrette McLean 6
  Best Of Breed   Denys Janssen 0
  Best Of Breed   Pierrette McLean 0

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 62 95 93 88 79
All Breed Ranking: 661 1035 992 946 874

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 2 1   0 0 0 0 1   136
Win Record - 2018
Show Date
Caledon Kennel Association November 30 to December 02, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Paquette 1 (0-0-0-2)
  Group 3rd   Wendy Paquette 25
Saturday Best Of Breed   Mareth Kipp 1 (0-0-0-2)
  Group 3rd   Mareth Kipp 34
Friday Best Of Breed   Darryl Vice 1 (0-0-0-2)

Show Date
Rideau Terrier Club August 25 to August 25, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Rosalind Kramer 4

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 24 to August 27, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Alejandro Rojas Sanchez 23
  Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 3
Sunday Best Of Breed   Janet Buchanan 3
  Group 2nd   Denys Janssen 46
Friday Best Of Breed   Sandra Mashford 3

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 7 7 N/A N/A N/A
Group Ranking: 106 105 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 982 976 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 0 3   0 0 0 0 0   85
Win Record - 2017
Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jay Richardson 1 (0-1-0-1)
  Group 4th   Jay Richardson 28
  BPIG   Jay Richardson N/A
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Jay Richardson N/A
  Winners Bitch   Jay Richardson (0-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Jay Richardson N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Benny Blid von Schedvin N/A
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Benny Blid von Schedvin N/A
  Winners Bitch   Benny Blid von Schedvin (0-1-0-1)
Friday Winners Bitch   Nina Karlsdotter (0-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Nina Karlsdotter N/A
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Nina Karlsdotter N/A

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 04 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Thomas Nesbitt N/A
  BPIG   Ainslie Mills N/A
  Group 4th   Ainslie Mills 16
  Best Of Breed   Ainslie Mills 2
  Group 4th   David Swartwood 19
  Best Of Breed   David Swartwood 2
Saturday BPIG   Thomas Nesbitt N/A
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 2
  Group 2nd   Thomas Nesbitt 22

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By