Sudbury & District Kennel Club
Friday, September 13, 2019 - Show # 1



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS Can GCh/MBIS Mex GCh/MBIS Per GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady’s Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owners: Kelef Newfoundlands and Summerford Newfoundlands
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Allan Brown
Saluki  
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm
Points: 122 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Allan Brown
Newfoundland  
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
Points: 99
Best Puppy In Show
Judge: Allan Brown
French Bulldog   Karendon's I'm Irresistabull
Best Baby Puppy In Show
Judge: Allan Brown
Leonberger  
Quebeleo Lion Heart Makwa








Group 1 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Reidwood Riders Up
  Setter (English)   23
Group 2nd   
Ch Santiago de Himmelstein
  Retriever (Golden)   21
Group 3rd   
GChEx DuValin Cayenne
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   17
Group 4th   
GCh Carnaby Night Shades
  Spaniel (English Cocker)   14
BPIG   
Whisperfield Malibu Bay Breeze
  Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
DuValin California Dreams
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   0
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChEx DuValin Cayenne

Best Of Opposite Sex
SooNipi Point Namms Aged For Many Moons

Best Of Winners: (1-1-0-1)
SooNipi Point Namms Aged For Many Moons


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Kyloe's Trekking KB Mindy

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Whisperfield Malibu Bay Breeze

Best Puppy In Breed
Whisperfield Malibu Bay Breeze



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Whisperfield Malibu Bay Breeze

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Santiago de Himmelstein

Best Of Opposite Sex
Glamour Shine Nauti Or Nice At Dune Grass

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Dreamstorie Archer OnTheRocks

Best Puppy In Breed
Dreamstorie Archer OnTheRocks

Select Dog
Ch Bitagold's Rising To The Top


Winners Dog: (1-1-2-0)
Dreamstorie Archer OnTheRocks

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 5 pts (1-5-0-0)
Grandriver's Lightening Bolt

Best Of Opposite Sex
Samphire Mascara

Best Of Winners: (1-5-0-0)
Grandriver's Lightening Bolt

Best Puppy In Breed
Samphire Little Black Dress


Winners Dog: (1-5-0-0)
Grandriver's Lightening Bolt


Winners Bitch: (1-5-0-0)
Samphire Mascara

Reserve Winners Bitch
Samphire Little Black Dress

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Redmoon's Sexy Son Of A Duck

Best Of Opposite Sex
Kare's Brandi

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Redmoon's Sexy Son Of A Duck

Best Puppy In Breed
Kare's Brandi


Winners Dog: (1-2-0-0)
Redmoon's Sexy Son Of A Duck


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Kare's Brandi

Reserve Winners Bitch
Manitou Abbey Carpe Diem

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Reidwood Riders Up

Best Of Opposite Sex
GCh Setterrama Race To Editions



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Captiva's On The Bright Side



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Captiva's On The Bright Side

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Begay N Sebastian's Power Of Persuasion

Best Of Opposite Sex
Wynridge's Quick Scope

Best Of Winners: (1-1-1-0)
WynRidge's ForWhoTheBell Tolls

Best Puppy In Breed
WynRidge's ForWhoTheBell Tolls


Winners Dog: (1-1-1-0)
WynRidge's ForWhoTheBell Tolls


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Wynridge's Quick Scope

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Carnaby Night Shades







Group 2 - Allan Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm
  Saluki   22
Group 2nd   
GCh Winterbourne's Amantaka
  Afghan Hound   21
Group 3rd   
Ch Zen's Grab Your Gear
  Basset Hound   20
Group 4th    Quiquen Epicentre   Norwegian Elkhound   19
BPIG   
Angelridge Legend OfMy Phoenix
  Rhodesian Ridgeback   N/A
Best Baby Puppy In Group    Telkel Dare To Be SL   Dachshund (Standard Long-Haired)   0
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Winterbourne's Amantaka



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Zen's Grab Your Gear



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Boru's Fully Completely

Best Of Opposite Sex
Fuimus's Rising Son

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Boru's Fully Completely

Best Puppy In Breed
Boru And Justice For All


Winners Dog: (2-1-0-0)
Fuimus's Rising Son

Reserve Winners Dog
Boru And Justice For All


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Boru's Fully Completely

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kishniga's Millenium Gal



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kishniga's Millenium Gal

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Palakore's Talisman

Best Of Opposite Sex
Ch Palakore's Doxieluv Amazn Grace



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lucky Penny's Justice Is Served By Telkel SL



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lakilanni Kenya Resist


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lakilanni Kenya Resist


Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Quiquen Epicentre

Best Of Opposite Sex
Fanta's Northernstar Nite Skye

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Quiquen Epicentre


Winners Dog: (2-1-0-0)
Quiquen Epicentre

Reserve Winners Dog
Elgwood's Mountain Ranger


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Fanta's Northernstar Nite Skye

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
Angelridge Legend OfMy Phoenix

Best Of Opposite Sex
Ch Ridgeville's Highland Rogue

Best Puppy In Breed
Angelridge Legend OfMy Phoenix



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Angelridge Legend OfMy Phoenix

Reserve Winners Bitch
Angelridge Country Girl

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 3 pts (0-1-0-3)
Ch Sovereign Excel Fine Porceline

Best Puppy In Breed
Ch Sovereign Excel Fine Porceline

Select Bitch
Ch Touchstone We Made Memories



Winners Bitch: (0-1-0-3)
Shetara's Just Push Play





Group 3 - Allan Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   14
Group 2nd   
GCh Snowmist's Desert Chill
  Siberian Husky   13
Group 3rd   
GCh Napoleo Jade La Perle
  Saint Bernard   10
Group 4th   
GCh Bang's Bonanza Flyin' High Ty
  Rottweiler   9
BPIG   
Acostar's Mint Julep
  Portuguese Water Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Quebeleo Lion Heart Makwa
  Leonberger   0
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Northernpaws Cortina



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Northernpaws Cortina

Reserve Winners Bitch
Northernpaws Aspen

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh CinniBon's She's The One



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Legendale's Reigning Warrior

Best Puppy In Breed
Legendale's Reigning Warrior


Winners Dog: (1-0-0-0)
Legendale's Reigning Warrior


Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Quicksilver's Blue Vidar


Winners Dog: (2-0-0-0)
Quicksilver's Blue Vidar

Reserve Winners Dog
Quicksilver's Blue Thor






Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Acostar's Mint Julep

Best Puppy In Breed
Ch Acostar's Mint Julep



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bang's Bonanza Flyin' High Ty



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Napoleo Jade La Perle



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Snowmist's Desert Chill

Best Of Opposite Sex
Ch Unicornhill's Broke The Bank


Winners Dog: (1-0-1-1)
Brokentrails Doc






Group 4 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   Ch Massawippi Mad Money   Schnauzer (Miniature)   14
Group 2nd   
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
  Sealyham Terrier   13
Group 3rd   
GCh Glahms Golden Aelwen
  Dandie Dinmont Terrier   12
Group 4th    Foxheart Shoot Me Straight At Tsarshadow   Fox Terrier (Wire)   11
BPIG    Foxheart Shoot Me Straight At Tsarshadow   Fox Terrier (Wire)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Toulin's Tennella O'Forestfield   West Highland White Terrier   0
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Wimberway's Border Kali

Best Puppy In Breed
Wimberway's Border Kali



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Wimberway's Border Kali

Reserve Winners Bitch
Wimberway's Border Keepsake

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bullyhill Moon Shark At Puzzled


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bullyhill Moon Shark At Puzzled


Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Stonebridge Upper Crust

Best Of Opposite Sex
Ch Kilmaree Torrance At Mistybrig

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Stonebridge Upper Crust

Best Puppy In Breed
Syryn Bearclan's Firewalker


Winners Dog: (1-3-1-0)
Syryn Bearclan's Firewalker


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Stonebridge Upper Crust

Reserve Winners Bitch
Tartnthistle Betheone At Syryn

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Glahms Golden Aelwen



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Foxheart Shoot Me Straight At Tsarshadow

Best Puppy In Breed
Ch Foxheart Shoot Me Straight At Tsarshadow



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rexroth Jelly Tot

Best Puppy In Breed
Ch Rexroth Jelly Tot



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Massawippi Mad Money



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chess Celestial Sister



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chess Celestial Sister

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pinehome's Figgy Duff

Best Puppy In Breed
Pinehome's Figgy Duff


Winners Dog: (1-0-0-0)
Pinehome's Figgy Duff










Group 5 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ashstone's Winter Is Coming
  Havanese   11
Group 2nd   
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln
  Toy Manchester Terrier   6
Group 3rd   
GCh Lionking Taking Chances
  Pekingese   5
Group 4th   Ch Jordannas Coat Of Many Colours   Papillon   4
BPIG   Ch Yaya's It's Time For Weylinmarsh   Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Carver Halfmoon's Peach Cobb   Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cobb's Bertha Blue Bonnet



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cobb's Bertha Blue Bonnet

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Ashstone's Winter Is Coming

Best Of Opposite Sex
Ch Yaya's It's Time For Weylinmarsh

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Ashstones Gizmotron At Delsol

Best Puppy In Breed
Ch Yaya's It's Time For Weylinmarsh


Winners Dog: (2-1-1-1)
Ashstones Gizmotron At Delsol

Reserve Winners Dog
Pocopaysos Ready To Rumble


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Weylinmarsh's Barrymore

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Jordannas Coat Of Many Colours



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Lionking Taking Chances



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Dayjuel Sunshine And Kisses

Best Of Opposite Sex
CwnAnnwn's The Crime In Mind

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Dayjuel Sunshine And Kisses

Best Puppy In Breed
Dayjuel Hopes And Dreams


Winners Dog: (1-2-0-0)
CwnAnnwn's The Crime In Mind


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Dayjuel Sunshine And Kisses

Reserve Winners Bitch
Dayjuel Hopes And Dreams





Group 6 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
  Chinese Shar-Pei   13
Group 2nd   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   11
Group 3rd   
Ch Konigliche Aldo
  French Bulldog   8
Group 4th   
Ch Souyen's Brass In Pocket
  Shih Tzu   5
BPIG    Karendon's I'm Irresistabull   French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Muir N Tremars Not Done Yet   Bulldog   0
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Danier Muirs Lil Running Mouse



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X

Best Of Opposite Sex
Periwrinkles Wild At Heart

Best Puppy In Breed
Periwrinkles Wild At Heart


Winners Dog: (1-0-0-1)
Periwrinkles Wild At Heart


Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Cranbrooke's Cinnamon Girl

Best Puppy In Breed
Whitecap Illy Expresso



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Cranbrooke's Cinnamon Girl

Reserve Winners Bitch
Whitecap Illy Expresso

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Konigliche Aldo

Best Of Opposite Sex
Karendon's Puttin On The Ritz

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Karendon's I'm Irresistabull

Best Puppy In Breed
Karendon's I'm Irresistabull


Winners Dog: (1-1-1-0)
Karendon's I'm Irresistabull


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Karendon's Puttin On The Ritz

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wund-R Y Deja Vu All Over Again



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Arreau's Masquerade

Best Puppy In Breed
Arreau's Masquerade


Winners Dog: (1-1-0-1)
Arreau's Masquerade


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Elan's Bright Star

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Souyen's Brass In Pocket



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Adominos True Colors



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Adominos True Colors



Group 7 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   Ch Timberline's Dust Bowl Dance   German Shepherd Dog   19
Group 2nd   
GCh Byeyo's Gonna Get Me Sum
  Australian Cattle Dog   14
Group 3rd   
GCh ThundeRun Night Editor
  Australian Shepherd   13
Group 4th    Bluemoon Just A Touch More Fyre   Welsh Corgi (Pembroke)   11
BPIG    Velvetfog Little Black Magic   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    McPotter's Creek's Tuzvihar   Mudi   0
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Byeyo's Gonna Get Me Sum



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh ThundeRun Night Editor

Select Dog
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Bamave Infinnite Success Of Bellaclan

Best Of Opposite Sex
Ch Bellaclan Take The Cake

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Bamave Infinnite Success Of Bellaclan

Best Puppy In Breed
Vallnery Orange Is The New Black


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Vallnery Orange Is The New Black

Reserve Winners Bitch
Bellaclan Sunset Temptress

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Timberline's Dust Bowl Dance

Best Of Opposite Sex
Sablehill's Dreaming Of Alaska

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Sablehill's Dreaming Of Alaska


Winners Dog: (1-3-1-0)
Dupois Vom Rivergreen


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Sablehill's Dreaming Of Alaska

Reserve Winners Bitch
Jypsy Rose Vom Rivergreen

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Herdabout Little Miss Mark

Best Of Opposite Sex
Ch Mecseki Bundas Rusty Zipper



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Herdabout Little Miss Mark

Reserve Winners Bitch
Stellamontis Hanga

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Shaggylamb Look What You Made Me Do Cottondog



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Velvetfog Little Black Magic

Best Of Opposite Sex
Regaloake's Turn It Up At Rivermyst

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Velvetfog Little Black Magic

Best Puppy In Breed
Velvetfog Little Black Magic


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Velvetfog Little Black Magic

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bluemoon Just A Touch More Fyre


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bluemoon Just A Touch More Fyre


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By