Oakville & District Kennel Club
Saturday, September 7, 2019



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS Can GCh/MBIS Mex GCh/MBIS Per GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady’s Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owners: Kelef Newfoundlands and Summerford Newfoundlands
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Colette Muldoon
Poodle (Standard)  
GCh Vetset Count Me In
Points: 324 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Colette Muldoon
Fox Terrier (Wire)  
GCh Irvonhill Bugaboo
Points: 294
Best Puppy In Show
Judge: Colette Muldoon
Shetland Sheepdog   Grandgables Illusionist
Best Baby Puppy In Show
Judge: Colette Muldoon
Pekingese   Diaquiris Sergeant Pepper
Best Veteran In Show
Judge: Colette Muldoon
Dachshund (Miniature Long-Haired)  
GCh Alstertal's Lady Gwenevere
Best Altered In Show
Judge: Colette Muldoon
French Bulldog  Ch Ottervalley Bianca








Group 1 - Denise Branch Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Windwood Northern X'plosion
  Setter (Irish)   87
Group 2nd   
GCh Leaside's Cherry Creek Daisy
  Pointer (German Short-Haired)   85
Group 3rd   Ch Clussex Velvet Cavier   Spaniel (Clumber)   81
Group 4th   
Ch Delightfull Bonanza For Maktawae
  Retriever (Labrador)   74
BPIG   
Ch Cupric's Firefly At Bulwinkle
  Spaniel (Clumber)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Butterblac's Vickie   Retriever (Flat-Coated)   0
Best Veteran In Group   
Ch (Alt) Ch Castlegar Bluebell
  Retriever (Labrador)   0
Best Altered In Group    Whitehot Red Cedar Serendipity   Setter (Irish Red & White)   0
Judge: Denise Branch

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Cahal Biscay's Dapper Citrine

Best Of Opposite Sex
Ginkgo De Allora Roseville

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Cahal Biscay's Dapper Citrine

Best Puppy In Breed
Ginkgo De Allora Roseville


Winners Dog: (2-2-0-0)
Cahal Biscay's Dapper Citrine

Reserve Winners Dog
Outdoors Durango

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Cahal Biscay's Dapper Citrine

Open Dog Class
1st Outdoors Durango


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Ginkgo De Allora Roseville

Reserve Winners Bitch
Ginkgo De Zora Petra

Junior Puppy Bitch Class
1st Ginkgo De Allora Roseville

Senior Puppy Bitch Class
1st Ginkgo De Zora Petra

Judge: Denise Branch

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GCh Leaside's Cherry Creek Daisy

Best Of Opposite Sex
Ch Leasides Dax

Select Bitch
GChEx Whisperfield Shades Of Autumn


Winners Dog: (1-0-1-2)
BNJ Ordinary Hero

Open Dog Class
1st BNJ Ordinary Hero

3-6 Month Dog Class
1st Schutzen's A Shot To Remember


Judge: Denise Branch

Best Of Breed: 10 pts (1-5-3-2)
GCh Rush's Just Another Werewolf

Best Of Opposite Sex
Ch Clearwater's Just The Right Mix

Best Of Winners: (1-5-3-2)
Rush's Full And Uncensored

Select Dog
GCh Rush's Wild Yonder

Select Bitch
Ch Blacfriar Trivial Pursuit


Winners Dog: (1-5-3-2)
Rush's Full And Uncensored

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Rush's Full And Uncensored

Judge: Denise Branch

Best Of Breed: 12 pts (1-6-3-3)
GCh Golden Clover's Holy Smoke!

Best Of Opposite Sex
GCh Grayvalley's Grand Madam

Best Of Winners: (1-6-3-3)
Goldnote's There Is Only One

Best Puppy In Breed
Bittersweet Eyes To The Soul

Select Dog
Ch Captivate's Feels Like The First Time

Select Bitch
Ch Malagold Sneaking A Peak


Winners Dog: (1-6-3-3)
Goldnote's There Is Only One

12-18 Month Dog Class
1st Goldnote's There Is Only One


Winners Bitch: (1-6-3-3)
Kyon's Grand Slam

Reserve Winners Bitch
Bittersweet Eyes To The Soul

Junior Puppy Bitch Class
1st Bittersweet Eyes To The Soul

Senior Puppy Bitch Class
1st Canwin's Im Getn Sociaball

12-18 Month Bitch Class
1st Kyon's Grand Slam

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Braefield Tarts And Vicars

Open Bitch Class
1st Liberty Henna Liska
2nd Jaad Kiss The Girl

Judge: Denise Branch

Best Of Breed: 5 pts (0-3-3-0)
Ch Katyra Avatar Thingamajigger

Best Of Opposite Sex
Katyra Use The Force

Best Puppy In Breed
Roaneden's Wild Flower

Select Dog
GCh Roaneden's Counting Stars



Winners Bitch: (0-3-3-0)
Katyra Use The Force

Reserve Winners Bitch
Roaneden's Wild Flower

Junior Puppy Bitch Class
1st Roaneden's Wild Flower

12-18 Month Bitch Class
1st Hawks Nest First Class Flight To Redaero

Open Bitch Class
1st Katyra Use The Force

3-6 Month Bitch Class
1st Foxbrookes Canadian Maple Syrup
2nd Pikkinokka Little Lamb Hattie

Judge: Denise Branch

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fantail's English Rose Petal



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fantail's English Rose Petal

Open Bitch Class
1st Fantail's English Rose Petal

Judge: Denise Branch

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Windwood Northern X'plosion


Winners Dog: (1-0-1-0)
Windwood Northern X'plosion

Open Dog Class
1st Windwood Northern X'plosion


Judge: Denise Branch

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Mar-K's Sparks R Going To Fly

Best Of Opposite Sex
Volzhskaya Victoria Night Of Love

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Calowa Lurians Igniting Sparks

Best Puppy In Breed
Calowa Lurians Igniting Sparks

Select Dog
Ch Christycrest Topstar Clanagroe

Select Bitch
Ch Wynridge's Into The Darkness


Winners Dog: (1-2-2-1)
Calowa Lurians Igniting Sparks

Senior Puppy Dog Class
1st Calowa Lurians Igniting Sparks


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Volzhskaya Victoria Night Of Love

Reserve Winners Bitch
Wynridge's Quick Scope

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wynridge's Quick Scope

Open Bitch Class
1st Volzhskaya Victoria Night Of Love

Judge: Denise Branch

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rivermist Broxden Magnuttic



Judge: Denise Branch

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
Clussex Velvet Cavier

Best Of Opposite Sex
Tricklecreek Risky Business

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Clussex Velvet Cavier

Best Puppy In Breed
Ch Cupric's Firefly At Bulwinkle

Select Dog
GCh Nexus King In The North

Select Bitch
Ch Cupric's Firefly At Bulwinkle


Winners Dog: (2-3-1-1)
Tricklecreek Risky Business

Reserve Winners Dog
Big Booms Incredible Bongo

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Tricklecreek Risky Business

Open Dog Class
1st Big Booms Incredible Bongo

Judge: Denise Branch

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Nonnies Best Kept Secret

Best Puppy In Breed
Nonnies Best Kept Secret



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Nonnies Best Kept Secret

Reserve Winners Bitch
Nonnies Stellexi Sophia

Senior Puppy Bitch Class
1st Nonnies Best Kept Secret

12-18 Month Bitch Class
1st Nonnies Stellexi Sophia

Judge: Denise Branch

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Nanjay's Just You Wait



Judge: Denise Branch

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GCh Heelmark Shikari Shoot For The Moon

Best Of Opposite Sex
Ferngolds Spirit Of The Drum

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Ferngolds Spirit Of The Drum

Select Bitch
GCh Ferngold's Dashing Charlotte


Winners Dog: (1-1-0-2)
Ferngolds Spirit Of The Drum

12-18 Month Dog Class
1st Ferngolds Spirit Of The Drum

Veteran Dog Class
1st Ch Ourdreams Star Spangled Banner


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Bonneterre Eh Miz Trini

12-18 Month Bitch Class
1st Bonneterre Eh Miz Trini

Judge: Denise Branch

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sarga Amanda's Traum Von Feen



Judge: Denise Branch

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ibsen Matilda Almamater

Best Puppy In Breed
Ethtons Shade In The Moonlight



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Ibsen Matilda Almamater

Reserve Winners Bitch
Ethtons Shade In The Moonlight

Junior Puppy Bitch Class
1st Ethtons Shade In The Moonlight

Senior Puppy Bitch Class
1st Almamater Lola Mora

Open Bitch Class
1st Ibsen Matilda Almamater





Group 2 - John Muldoon Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   33
Group 2nd   
GCh Southbreeze Class Act
  Irish Wolfhound   32
Group 3rd   
Ch Chetcote The Edge Of Glory
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   24
Group 4th   
Ch Poker Jackpot Alisina Zvezdochka
  Basenji   19
BPIG   
Three Little Birds' Grooving ToThe Music
  Irish Wolfhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Charsada Man Of Worth   Afghan Hound   0
Best Veteran In Group   
GCh Alstertal's Lady Gwenevere
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Best Altered In Group   
GCh Alstertal's Lady Gwenevere
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Knightwinds Kella



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Knightwinds Kella

Canadian Bred Bitch Class
1st Knightwinds Kella

Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Poker Jackpot Alisina Zvezdochka


Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Shecaras The Dock Of The Bay

Best Of Opposite Sex
Pridebass Child Gold

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Shecaras The Dock Of The Bay

Best Puppy In Breed
Shecaras The Dock Of The Bay


Winners Dog: (1-2-0-0)
Pridebass Child Gold

12-18 Month Dog Class
1st Pridebass Child Gold


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Shecaras The Dock Of The Bay

Reserve Winners Bitch
Quirina V. Hollandheim

Senior Puppy Bitch Class
1st Shecaras The Dock Of The Bay
2nd Quirina V. Hollandheim

Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish



Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy

Select Dog
GCh Orlov Comte Vladimir Du Grand Fresnoy



Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 4 pts (1-0-3-1)
GCh Chetcote The Edge Of Glory

Best Of Opposite Sex
Ch Chetcote Catch Me If You Can

Best Puppy In Breed
Ch Chetcote Catch Me If You Can

Select Dog
GCh Palakore's Talisman


Winners Dog: (1-0-3-1)
Doxieluv That'll Be The Day

Open Dog Class
1st Doxieluv That'll Be The Day


Veteran Bitch Class
1st GCh Alstertal's Lady Gwenevere

Sexually Altered Bitch Class
1st GCh Alstertal's Lady Gwenevere

Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Grandgables Ms So Girlylicious



Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Chilcotin's Silver Cloud



Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sweetwire's Living On The Edge



Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Pax Mundi Bona Dea



Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 7 pts (1-2-3-2)
GCh Southbreeze Class Act

Best Of Opposite Sex
GCh Three Little Birds' Follow My Heart

Best Of Winners: (1-2-3-2)
Three Little Birds' Grooving ToThe Music

Best Puppy In Breed
Three Little Birds' Grooving ToThe Music

Select Dog
Ch Doscartha Quiet Thunder Of Ulster


Winners Dog: (1-2-3-2)
Baileysong Now N Forever

Junior Puppy Dog Class
1st Baileysong Now N Forever

Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Arthayr B My Lord Of The Rings

Best Of Opposite Sex
GCh Naku's Gift At Arthayr

Best Puppy In Breed
Arthayr B My Lord Of The Rings


Winners Dog: (1-0-0-1)
Arthayr B My Lord Of The Rings

Senior Puppy Dog Class
1st Arthayr B My Lord Of The Rings


Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Kopera's Redgee Or Not


Winners Dog: (2-0-1-0)
Anjari's And Adili's Amazing Race

Reserve Winners Dog
Anjari's Leading Man

12-18 Month Dog Class
1st Anjari's And Adili's Amazing Race

Open Dog Class
1st Anjari's Leading Man


Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Caristeda Dadaelis Baziloraius



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Caristeda Dadaelis Baziloraius

12-18 Month Bitch Class
1st Caristeda Dadaelis Baziloraius

Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Shetara's She Smiled Sweetly

Best Puppy In Breed
Shetara's Just Push Play

Select Bitch
GCh Alacrity N McCartney Celia



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Shetara's Just Push Play

Senior Puppy Bitch Class
1st Shetara's Just Push Play





Group 3 - Shirley Bell Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Liberator's Desperado
  Doberman Pinscher   52
Group 2nd   
GCh Snowmist's Desert Chill
  Siberian Husky   45
Group 3rd   
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   44
Group 4th   Ch Kalinka Esugey Bagatur   Black Russian Terrier   43
BPIG   
Medvebergi Maszkos Stein
  Leonberger   N/A
Best Baby Puppy In Group    Naku's Travelin' Man   Eurasier   0
Judge: Shirley Bell

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Tundra Keikewabic Krystalmar

Best Puppy In Breed
Bearhug's Phantom Of Moonsnoe


3-6 Month Dog Class
1st Canamarok's Taken By Storm


Winners Bitch: (0-2-0-1)
Shelaskan's Rebirth Of Moonsnoe

Reserve Winners Bitch
Bearhug's Phantom Of Moonsnoe

Junior Puppy Bitch Class
1st Bearhug's Phantom Of Moonsnoe

Canadian Bred Bitch Class
1st Shelaskan's Rebirth Of Moonsnoe

Judge: Shirley Bell

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Alpenbliss Head To Tail Prada

Best Puppy In Breed
Alpenbliss Head To Tail Prada



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Alpenbliss Head To Tail Prada

Senior Puppy Bitch Class
1st Alpenbliss Head To Tail Prada

Judge: Shirley Bell

Best Of Breed: 14 pts (3-5-2-5)
Ch Kalinka Esugey Bagatur

Best Of Opposite Sex
Ch Kalinka Emmanuel For Midnightsolo

Best Of Winners: (3-5-2-5)
Black Spirit All Eyez On Me

Best Puppy In Breed
Luchezar Lelishny Dar For Kalinka

Select Dog
GCh Hannoveria Top Gun

Select Bitch
Ch Midnightsolo Fire N Ice


Winners Dog: (3-5-2-5)
Black Spirit All Eyez On Me

Reserve Winners Dog
Midnightsolo Giant Of My Heart

Senior Puppy Dog Class
1st Luchezar Lelishny Dar For Kalinka

12-18 Month Dog Class
1st Midnightsolo Giant Of My Heart

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Black Spirit All Eyez On Me

3-6 Month Dog Class
1st Black Angels Alexander For Kalinka


Winners Bitch: (3-5-2-5)
Barentsnight Nobel Class

Reserve Winners Bitch
IliasLegacy Joy Bonnie Rose

Junior Puppy Bitch Class
1st Midnightsolo Hanani Bat Haviva

12-18 Month Bitch Class
1st IliasLegacy Joy Bonnie Rose
2nd IliasLegacy Joy Bagheera

Canadian Bred Bitch Class
1st IliasLegacy Joy Evangelika Evening Star

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Barentsnight Nobel Class

Veteran Bitch Class
1st Ch Argus Electra Hanooka

3-6 Month Bitch Class
1st Barentsnight She Got The Look

Judge: Shirley Bell

Best Of Breed: 3 pts (0-0-1-3)
GCh CinniBon's She's The One

Best Of Opposite Sex
Ch Fyrecreek's Stone Cold

Best Puppy In Breed
Ch Fyrecreek's Stone Cold

Select Bitch
Ch Barquentine Splice The Main Brace



Judge: Shirley Bell

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Majestic More Then A Feeling

Best Puppy In Breed
Majestic More Then A Feeling


Winners Dog: (1-0-0-0)
Majestic More Then A Feeling

Junior Puppy Dog Class
1st Majestic More Then A Feeling


Judge: Shirley Bell

Best Of Breed: 6 pts (0-4-2-1)
GCh Liberator's Desperado

Best Of Opposite Sex
Bodyguard Carley

Best Puppy In Breed
Ch A-List Look'n For Love

Select Dog
Ch A-List Look'n For Love

Select Bitch
Ch Arket's Got My Groove Back


Judge: Shirley Bell

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Naku Sweetdreams R Made O'This


3-6 Month Dog Class
1st Naku's Travelin' Man


Winners Bitch: (0-2-0-0)
Naku Sweetdreams R Made O'This

Reserve Winners Bitch
Naku's All That Glitters Is Gold

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Naku's All That Glitters Is Gold

Open Bitch Class
1st Naku Sweetdreams R Made O'This

Judge: Shirley Bell

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
Ch Lecteur's I Got Rhythm

Best Of Opposite Sex
Woolmarsh Yasmine

Best Of Winners: (3-2-1-0)
Bellesplace Promise To Limberlost

Best Puppy In Breed
Woolmarsh Yasmine


Winners Bitch: (3-2-1-0)
Woolmarsh Yasmine

Reserve Winners Bitch
Glenire Expresso Ditto

Junior Puppy Bitch Class
1st Woolmarsh Yasmine

Canadian Bred Bitch Class
1st Glenire Expresso Ditto

Judge: Shirley Bell

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Sionnarush Wehra

Best Of Opposite Sex
Medvebergi Maszkos Stein

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Medvebergi Maszkos Stein

Best Puppy In Breed
Medvebergi Maszkos Stein


Winners Dog: (2-2-0-1)
Medvebergi Maszkos Stein

Reserve Winners Dog
Teffills Eniciea

Junior Puppy Dog Class
1st Medvebergi Maszkos Stein

Senior Puppy Dog Class
1st Teffills Eniciea


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Sulandi Busy Being Fabulous

Reserve Winners Bitch
CR Bambina Mia

Junior Puppy Bitch Class
1st Sulandi Busy Being Fabulous

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st CR Bambina Mia

Judge: Shirley Bell

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso



Judge: Shirley Bell

Best Of Breed: 6 pts (2-3-0-2)
GCh Aviators Nobreza @ Macduff

Best Of Opposite Sex
Downeast Drewsar Kwik Surprise

Best Of Winners: (2-3-0-2)
Downeast Drewsar Kwik Surprise

Best Puppy In Breed
Downeast Drewsar Kwik Surprise

Select Bitch
Ch Skipnstone's Romeos Tune


Winners Bitch: (2-3-0-2)
Lunanova Cookin' At Skipnstone

Reserve Winners Bitch
Claircreek Elegant Ivy

Junior Puppy Bitch Class
1st Skipnstone's Fits Just Right

Senior Puppy Bitch Class
1st Lunanova Cookin' At Skipnstone

Open Bitch Class
1st Claircreek Elegant Ivy

Judge: Shirley Bell

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Snowmist's Desert Chill


3-6 Month Dog Class
1st Snowmist's Qi






Group 4 - Colette Muldoon Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Irvonhill Bugaboo
  Fox Terrier (Wire)   25
Group 2nd    Von Masers Highland Fusilier   Dandie Dinmont Terrier   23
Group 3rd   
uBuntu's Protector Of The Realm
  Bull Terrier   22
Group 4th   
GCh Blayloch Lil Razclin' Scalawag
  Scottish Terrier   20
BPIG   
Ch Clear Soul Bull El Bonito
  Bull Terrier (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Thunderally's I'm So Pretty   Bull Terrier (Miniature)   0
Best Veteran In Group   
GCh Moonshadows Shilo Luvstosplash
  Manchester Terrier   0
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch M&M Lamz The World Is Not Enough

Best Puppy In Breed
Ch M&M Lamz The World Is Not Enough



Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
uBuntu's Protector Of The Realm

Select Dog
GCh Actions Nocho II


Winners Dog: (1-0-1-0)
uBuntu's Protector Of The Realm

Canadian Bred Dog Class
1st uBuntu's Protector Of The Realm


Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
Ch Axelbelle Khaleesi Stormborn

Best Of Opposite Sex
Ch Jewels Samurai Kid

Best Puppy In Breed
Ch Clear Soul Bull El Bonito

Select Bitch
Ch Clear Soul Bull El Bonito



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Andrione Bulls Peppa

Open Bitch Class
1st Andrione Bulls Peppa

3-6 Month Bitch Class
1st Thunderally's I'm So Pretty

Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Zlatapraha Wonder

Best Puppy In Breed
Bluefire Zlatapraha Diagon Alley



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Bluefire Zlatapraha Diagon Alley

Junior Puppy Bitch Class
1st Bluefire Zlatapraha Diagon Alley

Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Von Masers Highland Fusilier


Winners Dog: (1-0-0-0)
Von Masers Highland Fusilier

Open Dog Class
1st Von Masers Highland Fusilier


Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Irvonhill Bugaboo

Best Of Opposite Sex
Ch Foxheart Shoot Me Straight At Tsarshadow

Best Puppy In Breed
Ch Foxheart Shoot Me Straight At Tsarshadow



Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Paperman Atlantis



Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Moonshadows Ode To Liberty

Best Of Opposite Sex
Thunder Dragon Ilunari

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Moonshadows Ode To Liberty

Best Puppy In Breed
Moonshadows Ode To Liberty

Select Bitch
Ch Moonshadows Cara


Winners Dog: (1-1-0-1)
Thunder Dragon Ilunari

Senior Puppy Dog Class
1st Thunder Dragon Ilunari


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Moonshadows Ode To Liberty

Senior Puppy Bitch Class
1st Moonshadows Ode To Liberty

Veteran Bitch Class
1st GCh Moonshadows Shilo Luvstosplash

Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bliss Creek Wild About Harry



Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Blayloch Lil Razclin' Scalawag

Best Of Opposite Sex
Gryndlscot Ivy



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Gryndlscot Ivy

Reserve Winners Bitch
Gryndlscot Scylla

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gryndlscot Ivy

Open Bitch Class
1st Gryndlscot Scylla

Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kometa Rossi

Best Of Opposite Sex
Can I Get A Kiss Moravia Campanella

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kometa Rossi


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kometa Rossi

Open Bitch Class
1st Kometa Rossi

Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Garshangan's Kinder Surprise

Best Of Opposite Sex
Pinehome's Figgy Duff

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Garshangan's Kinder Surprise

Best Puppy In Breed
Garshangan's Kinder Surprise


Winners Dog: (1-3-0-0)
Pinehome's Figgy Duff

Senior Puppy Dog Class
1st Pinehome's Figgy Duff


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Garshangan's Kinder Surprise

Reserve Winners Bitch
Farquar Orlaith Celtic Star

Senior Puppy Bitch Class
1st Garshangan's Kinder Surprise

12-18 Month Bitch Class
1st Sandywheat's Celtic Senorita

Canadian Bred Bitch Class
1st Farquar Orlaith Celtic Star





Group 5 - Colette Muldoon Top Dog
Points
Group 1st   Ch Kirkstan's Major Attraction   Yorkshire Terrier   68
Group 2nd   
GCh Denzel Insignia Zydeco Blues
  Papillon   59
Group 3rd    Coolballow's All I See Is A Whale   Chihuahua (Short Coat)   57
Group 4th   
GCh Taeplace SoGangsta At Obsession
  Pekingese   41
BPIG    Laurelgate's Forget Me Not   Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Diaquiris Sergeant Pepper   Pekingese   0
Best Veteran In Group   
Ch TEGS Lex Luthor
  Chihuahua (Short Coat)   0
Best Altered In Group    Kapatria's Beauty By Design   Havanese   0
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
Ch Midsummer AllAbout The Journey

Best Of Opposite Sex
Midsummer Somewhere In Time

Select Dog
Ch Mavie Girls Best Friend

Select Bitch
Ch Brinklow Embee Victoria


Winners Bitch: (0-1-2-1)
Midsummer Somewhere In Time

Open Bitch Class
1st Midsummer Somewhere In Time

3-6 Month Bitch Class
1st Midsummers Living On The Edge

Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 15 pts (3-7-3-3)
Ch Ardently All Started Groovin'

Best Of Opposite Sex
Hidden Valley Mighty Fine Design

Best Of Winners: (3-7-3-3)
Hidden Valley Mighty Fine Design

Best Puppy In Breed
Lapinus Barbie Girl

Select Dog
Ch Is It Love Bloomsbury S Lipetskih Ozer

Select Bitch
Ch Bloomsbury Dartan Blaz'n Amazn


Winners Dog: (3-7-3-3)
Amazing Import S Lipetskih Ozer

Reserve Winners Dog
Bloomsbury Bubbalouie

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bloomsbury Bubbalouie

Open Dog Class
1st Amazing Import S Lipetskih Ozer
2nd BCBG Polar Bear

3-6 Month Dog Class
1st Ardently A Time For Me To Fly


Winners Bitch: (3-7-3-3)
Hidden Valley Mighty Fine Design

Reserve Winners Bitch
Moonhill's Elizabeth J Of Smg

Junior Puppy Bitch Class
1st Lapinus Barbie Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Hidden Valley Mighty Fine Design

Canadian Bred Bitch Class
1st Shadowalkers Cinder-Ella

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bloomsbury Belladonna
2nd Ardently April Foolin

Open Bitch Class
1st Moonhill's Elizabeth J Of Smg
2nd Hidden Valley Itz'za Talkin Bout My Girl

3-6 Month Bitch Class
1st BCBG Storm Of Dulce
2nd Neverland's One Jump Ahead

Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 15 pts (3-8-3-2)
Coolballow's All I See Is A Whale

Best Of Opposite Sex
GCh Neverland's Skylar Dynamite

Best Of Winners: (3-8-3-2)
Coolballow's All I See Is A Whale

Best Puppy In Breed
Bloomsbury Black Pearl

Select Dog
Ch Bloomsbury Because Of Love

Select Bitch
Ch Ardently At Last


Winners Dog: (3-8-3-2)
Hidden Valley Itz'za Mouse In The House

Reserve Winners Dog
Bloomsbury Bagginson

Junior Puppy Dog Class
1st Bloomsbury Bagginson

12-18 Month Dog Class
1st Cogie's Burning Jasper

Open Dog Class
1st Hidden Valley Itz'za Mouse In The House

Veteran Dog Class
1st Ch TEGS Lex Luthor

3-6 Month Dog Class
1st Cogie's Yur My Zorro


Winners Bitch: (3-8-3-2)
Coolballow's All I See Is A Whale

Reserve Winners Bitch
Moongates Wrecking Ball

Junior Puppy Bitch Class
1st Bloomsbury Black Pearl
2nd Dulce's Rise Of The Phoenix
3rd BCBG N Mc Rainbow Of Sin

Senior Puppy Bitch Class
1st Dartan Time After Time

12-18 Month Bitch Class
1st Lapinus Blooming Dasy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Coolballow's All I See Is A Whale

Open Bitch Class
1st Moongates Wrecking Ball
2nd Nutella At Bloomsbury Des Etoiles D'Artemis

3-6 Month Bitch Class
1st Neverland's Arabian Nights

Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Cabaret Dasha All Eyes On Me

Best Of Opposite Sex
Denali's Pretty In Pink

Best Puppy In Breed
Denali's Pretty In Pink



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Denali's Pretty In Pink

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Denali's Pretty In Pink

Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Onyx The Sweetest Coton



Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 6 pts (1-2-2-2)
GCh Pocopayasos U Got Served

Best Of Opposite Sex
Ch HeartsDelites Rumour Has It

Best Of Winners: (1-2-2-2)
Laurelgate's Forget Me Not

Best Puppy In Breed
Laurelgate's Forget Me Not

Select Dog
GCh Yaya's It's Time For Weylinmarsh

Select Bitch
GCh Ashstone's Winter Is Coming


Winners Dog: (1-2-2-2)
Ashstones Gizmotron At Delsol

Junior Puppy Dog Class
1st Ashstones Gizmotron At Delsol


Winners Bitch: (1-2-2-2)
Laurelgate's Forget Me Not

Reserve Winners Bitch
Amistosa's Quintessential Gem

Senior Puppy Bitch Class
1st Laurelgate's Forget Me Not

12-18 Month Bitch Class
1st Amistosa's Quintessential Gem

3-6 Month Bitch Class
1st HeartsDelite Salty Mermaid

Sexually Altered Bitch Class
1st Kapatria's Beauty By Design

Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Judawn's Angel Dust

Best Puppy In Breed
Judawn Moonstruck



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Judawn's Angel Dust

Reserve Winners Bitch
Judawn Moonstruck

Senior Puppy Bitch Class
1st Judawn Moonstruck
2nd Judawn Starburst

Open Bitch Class
1st Judawn's Angel Dust

Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Denzel Insignia Zydeco Blues


Winners Dog: (1-0-1-0)
Rockalily's Kleiner Segen

12-18 Month Dog Class
1st Rockalily's Kleiner Segen


Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GCh Taeplace SoGangsta At Obsession

Select Dog
GCh Pekehuis Shazam


3-6 Month Dog Class
1st Diaquiris Sergeant Pepper


Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tinyprints Dark N Manly


3-6 Month Dog Class
1st Babydoll's Brace Yourself


3-6 Month Bitch Class
1st Diaquiris & Carlang Copa Cabana

Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Zhou Fei Elf

Best Puppy In Breed
Zhou Fei Elf


Winners Dog: (1-0-0-0)
Zhou Fei Elf

Senior Puppy Dog Class
1st Zhou Fei Elf


Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Siosalach's Hammin It Up

Best Of Opposite Sex
CurlyQ's Divine Love Beatrix

Best Of Winners: (1-1-1-0)
CurlyQ's Firehouse Inferno

Best Puppy In Breed
CurlyQ's Firehouse Inferno


Winners Dog: (1-1-1-0)
CurlyQ's Firehouse Inferno

Senior Puppy Dog Class
1st CurlyQ's Firehouse Inferno


Winners Bitch: (1-1-1-0)
CurlyQ's Divine Love Beatrix

Senior Puppy Bitch Class
1st CurlyQ's Divine Love Beatrix

Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
St. Stephen's Once Upon A Star Deebet

Best Puppy In Breed
St. Stephen's Once Upon A Star Deebet


Veteran Dog Class
1st GCh Deebet's Robin Hood


Winners Bitch: (0-1-0-0)
St. Stephen's Once Upon A Star Deebet

Senior Puppy Bitch Class
1st St. Stephen's Once Upon A Star Deebet

Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 8 pts (3-4-0-2)
Ch Kirkstan's Major Attraction

Best Of Opposite Sex
Batman Of Mighty Knight

Best Of Winners: (3-4-0-2)
Rigair Easy Going Sati

Best Puppy In Breed
GCh Guemart Brave Princess

Select Bitch
GCh Guemart Brave Princess


Winners Dog: (3-4-0-2)
Batman Of Mighty Knight

Reserve Winners Dog
Rigair Sweet Chily Pepper

12-18 Month Dog Class
1st Batman Of Mighty Knight

Canadian Bred Dog Class
1st Kenzo Of Mercedes

Open Dog Class
1st Rigair Sweet Chily Pepper


Winners Bitch: (3-4-0-2)
Rigair Easy Going Sati

Reserve Winners Bitch
Astrid Alice Jane EL

Senior Puppy Bitch Class
1st Terrifical Bedrock Beauty

12-18 Month Bitch Class
1st Astrid Alice Jane EL

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rigair Easy Going Sati
2nd Terrifical Good Goddess





Group 6 - John Muldoon Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   29
Group 2nd   
Ch Canmoy's Boston Broadway Baby
  Boston Terrier   22
Group 3rd   
Ch Taipan Palace Hot Diggity Dawg
  Chinese Shar-Pei   20
Group 4th   
Ch Bythebulls Wonder Girl
  French Bulldog   19
BPIG   
Ch Canmoy's Boston Broadway Baby
  Boston Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Invictus Boston Sancho Panza   Boston Terrier   0
Best Altered In Group   Ch Ottervalley Bianca   French Bulldog   0
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Canmoy's Boston Broadway Baby

Best Puppy In Breed
Ch Canmoy's Boston Broadway Baby

Select Bitch
Ch Sassy's Sweet Potato Pie


3-6 Month Dog Class
1st Invictus Boston Sancho Panza


Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
Show-Me Electric Horseman

Best Of Opposite Sex
Aislinn Just South Of Heaven

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Show-Me Electric Horseman

Best Puppy In Breed
Aislinn Just South Of Heaven

Select Bitch
Ch Danier Muirs Lil Running Mouse


Winners Dog: (1-2-0-2)
Show-Me Electric Horseman

Open Dog Class
1st Show-Me Electric Horseman

Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Taipan Palace Hot Diggity Dawg



Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Mi-Pao's Cream Merlin

Best Puppy In Breed
Ch Mi-Pao's Cream Merlin

Select Dog
GCh Rio's Sherlock Bones


3-6 Month Dog Class
1st Long Feng Night Crawler

Sexually Altered Dog Class
1st GCh Mi-Pao's Jasper The Bear


Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Horizon's Wildest Dream



Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 6 pts (0-3-2-2)
Ch Bythebulls Wonder Girl

Best Of Opposite Sex
Ch Fabelhaft Robobull Egoiste

Best Puppy In Breed
Ch Bythebulls Wonder Girl

Select Dog
Ch Barknbwild's Grin And Bear It


3-6 Month Dog Class
1st Fabelhaft Robobull Faure


Winners Bitch: (0-3-2-2)
Aristocrafts Sea La Vie

Reserve Winners Bitch
Barknbwild's Shitz N Giggles

Junior Puppy Bitch Class
1st Aristocrafts Sea La Vie

12-18 Month Bitch Class
1st Barknbwild's Rouxmer Has It

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Barknbwild's Shitz N Giggles

3-6 Month Bitch Class
1st Seulement's Dame du Nord

Sexually Altered Bitch Class
1st Ch Ottervalley Bianca

Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Owenbriar Keesbrook Black Ice






3-6 Month Dog Class
1st Idecleir Desiderata Troubadour


Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Liang Mu Yuan Easo

Best Puppy In Breed
Liang Mu Yuan Easo


Winners Dog: (2-0-0-0)
Liang Mu Yuan Easo

Reserve Winners Dog
Acclaim On My Soapbox At Bibelot

Senior Puppy Dog Class
1st Liang Mu Yuan Easo
2nd Acclaim On My Soapbox At Bibelot


Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 6 pts (2-2-1-2)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Apres Argent Hylander At Paragon

Best Of Winners: (2-2-1-2)
Apres Argent Hylander At Paragon

Best Puppy In Breed
Arreau's Masquerade

Select Dog
Ch Crystalton Tees Brio Bohannan

Select Bitch
Ch Alaman's Show Me The Money


Winners Dog: (2-2-1-2)
Apres Argent Hylander At Paragon

Reserve Winners Dog
Arreau's Masquerade

Senior Puppy Dog Class
1st Arreau's Masquerade

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Apres Argent Hylander At Paragon


Winners Bitch: (2-2-1-2)
Paragon's Princess Corinna

Reserve Winners Bitch
Paramour's First Kiss

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Paragon's Princess Corinna

Open Bitch Class
1st Paramour's First Kiss

3-6 Month Bitch Class
1st Paragon's Stellar Performance

Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Butterblac's BMW



Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Schutzu's A Night At The Opera

Best Puppy In Breed
Schutzu's A Night At The Opera


3-6 Month Dog Class
1st Schutzu's Bobcaygeon Fiery Sky


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Schutzu's A Night At The Opera

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Schutzu's A Night At The Opera



Group 7 - John Muldoon Top Dog
Points
Group 1st    Grandgables Illusionist   Shetland Sheepdog   24
Group 2nd   Ch Timberline's Dust Bowl Dance   German Shepherd Dog   17
Group 3rd    Quiche's Reese Laurendell   Bouvier des Flandres   15
Group 4th   
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd
  Australian Shepherd   14
BPIG    Grandgables Illusionist   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Stonehaven Fortified
  Shetland Sheepdog   0
Best Veteran In Group   
Ch Keeva Bay's Spice Of Life
  Schapendoes   0
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 4 pts (0-2-3-0)
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd

Best Of Opposite Sex
Robin's Magic In The Air

Best Puppy In Breed
Cedarpaws Lady Luck Downunder

Select Dog
GCh Northbay Xsell Electric Blue



Winners Bitch: (0-2-3-0)
Robin's Magic In The Air

Reserve Winners Bitch
Cedarpaws Lady Luck Downunder

Junior Puppy Bitch Class
1st Cedarpaws Lady Luck Downunder

Open Bitch Class
1st Robin's Magic In The Air

Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nonesuch 1001 Arabian Nights



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nonesuch 1001 Arabian Nights

Open Bitch Class
1st Nonesuch 1001 Arabian Nights




3-6 Month Dog Class
1st Sterlingden Elton du Belgiador


Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Quiche's Reese Laurendell



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Quiche's Reese Laurendell

12-18 Month Bitch Class
1st Quiche's Reese Laurendell

Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Omega's Imagine That

Best Of Opposite Sex
Omega Dreams Etched In Silver

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Colwick's News Flash

Best Puppy In Breed
Colwick's News Flash


Winners Dog: (1-2-0-1)
Omega Dreams Etched In Silver

Open Dog Class
1st Omega Dreams Etched In Silver


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Colwick's News Flash

Reserve Winners Bitch
Ennismoor's Liberty Belle

Junior Puppy Bitch Class
1st Colwick's News Flash

Open Bitch Class
1st Ennismoor's Liberty Belle

Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Timberline's Dust Bowl Dance

Select Dog
Ch Hellwigg's Clash Of The Titans



Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Keecams S'pose I'm Sexy



Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kyon's The Boldest Legend

Best Of Opposite Sex
Kyon's Tulla Tyridatter

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kyon's The Boldest Legend

Best Puppy In Breed
Kyon's The Boldest Legend


Winners Dog: (1-1-0-0)
Kyon's The Boldest Legend

Senior Puppy Dog Class
1st Kyon's The Boldest Legend


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kyon's Tulla Tyridatter

Open Bitch Class
1st Kyon's Tulla Tyridatter

Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc



Veteran Bitch Class
1st Ch Keeva Bay's Spice Of Life

Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 6 pts (2-1-3-1)
Grandgables Illusionist

Best Of Opposite Sex
Ch Divine's Secret Destiny

Best Of Winners: (2-1-3-1)
Grandgables Illusionist

Best Puppy In Breed
Grandgables Illusionist

Select Dog
GCh Highledge Titus


Winners Dog: (2-1-3-1)
Grandgables Illusionist

Reserve Winners Dog
Canami Buoy Rocker

Junior Puppy Dog Class
1st Grandgables Illusionist

Open Dog Class
1st Canami Buoy Rocker

Veteran Dog Class
1st GCh Highledge Titus

3-6 Month Dog Class
1st Stonehaven Fortified


Winners Bitch: (2-1-3-1)
Crinan All That Jazz

Open Bitch Class
1st Crinan All That Jazz

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By