Windsor All Breed Training & Tracking Club
Sunday, March 24, 2019 - Show #3



Related Results

Conformation

Saturday, March 23 (Show #1)
Saturday, March 23 (Show #2)
Sunday, March 24 (Show #3)
Sunday, March 24 (Show #4)

Obedience

Saturday, March 23 (Obedience Trial 1)
Saturday, March 23 (Obedience Trial 2)
Sunday, March 24 (Obedience Trial 3)
Sunday, March 24 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Saturday, March 23 (Rally Trial 1)
Saturday, March 23 (Rally Trial 2)
Sunday, March 24 (Rally Trial 3)
Sunday, March 24 (Rally Trial 4)



Results courtesy of:

-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS Can GCh/MBIS Mex GCh/MBIS Per GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady’s Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owners: Kelef Newfoundlands and Summerford Newfoundlands
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Doug Windsor
Newfoundland  
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
Points: 179 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Doug Windsor
Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)  
GCh Roaneden's Water Lily
Points: 129
Best Puppy In Show
Judge: Doug Windsor
Spaniel (American Cocker)   Ashleysown Casa's Ebony Eyes








Group 1 - Wendy Schira Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Roaneden's Water Lily
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   29
Group 2nd   Ch Maximus Roman Goddess Of Dawn   Retriever (Golden)   25
Group 3rd   
GCh Leaside's Cherry Creek Daisy
  Pointer (German Short-Haired)   19
Group 4th   Ch Mercer's State Of The Art   Retriever (Chesapeake Bay)   14
BPIG    Ashleysown Casa's Ebony Eyes   Spaniel (American Cocker)   N/A
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx DuValin Cayenne




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GCh Leaside's Cherry Creek Daisy

Best Of Opposite Sex
Buck Hollow's Super Trouper

Best Puppy In Breed
Legacyk Double Exposure

Select Bitch
Ch Legacyk Twice Tempted



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Legacyk Double Exposure

Reserve Winners Bitch
Shadowland Along For The Ride

Junior Puppy Bitch Class
1st Shadowland Along For The Ride

Senior Puppy Bitch Class
1st Legacyk Double Exposure


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Mercer's State Of The Art




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Grousemoor Neverending Love N Light



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Grousemoor Neverending Love N Light

12-18 Month Bitch Class
1st Grousemoor Neverending Love N Light


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
Ch Maximus Roman Goddess Of Dawn

Best Of Opposite Sex
Ch Santiago de Himmelstein

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Jackson's Star At Gray Valley

Best Puppy In Breed
Ch Evening Star Sarabay What Happens In Vegas

Select Bitch
Ch Evening Star Sarabay What Happens In Vegas


Winners Dog: (1-2-1-2)
Gazebo's Irish Legend

Open Dog Class
1st Gazebo's Irish Legend


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Jackson's Star At Gray Valley

Reserve Winners Bitch
Storiline Lone Wolf

12-18 Month Bitch Class
1st Jackson's Star At Gray Valley

Open Bitch Class
1st Storiline Lone Wolf


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Fargoridge The Descendant

Best Of Opposite Sex
Dark Water Seas The Day

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Fargoridge The Descendant

Best Puppy In Breed
Fargoridge Calendar Girl


Winners Dog: (2-3-0-0)
Fargoridge The Descendant

Reserve Winners Dog
Endeavor Darkest Just Before Dawn

12-18 Month Dog Class
1st Fargoridge The Descendant

Open Dog Class
1st Endeavor Darkest Just Before Dawn


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Dark Water Seas The Day

Reserve Winners Bitch
Fargoridge Calendar Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Fargoridge Calendar Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Dark Water Seas The Day
2nd Castlegar Callibreeze Clara


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Roaneden's Water Lily

Best Puppy In Breed
Kalmegess' Liv'n To The Max



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Kalmegess The Buck Stops Here

Reserve Winners Bitch
Kalmegess' Liv'n To The Max

Junior Puppy Bitch Class
1st Kalmegess' Liv'n To The Max

Senior Puppy Bitch Class
1st Kylador's Up In Flames

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kalmegess The Buck Stops Here


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ch Silkroads Unique Blend Kavi

Best Of Opposite Sex
Ashleysown Casa's Ebony Eyes

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Wynridge'sGuardianOfTheGalaxy

Best Puppy In Breed
Ashleysown Casa's Ebony Eyes


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Ashleysown Casa's Ebony Eyes

Reserve Winners Bitch
Silkroad's Totally Hair Barbie

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ashleysown Casa's Ebony Eyes

Open Bitch Class
1st Silkroad's Totally Hair Barbie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nautica's Ob La Di Ob La Da


Winners Dog: (1-0-0-0)
Nautica's Ob La Di Ob La Da

Open Dog Class
1st Nautica's Ob La Di Ob La Da



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Wendy Schira Top Dog
Points
Group 1st    Award Cancelled      21
Group 2nd    Starlite's Made Of The Best Stuff On Earth   Saluki   20
Group 3rd   
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   19
Group 4th    Veloz Balance The Power Of Illusion   Ibizan Hound   15
BPIG   
Ch Chetcote Wrapped N Chocolate ML
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Candyland Not To Be Ignored


Winners Dog: (1-0-0-0)
Candyland Not To Be Ignored

Open Dog Class
1st Candyland Not To Be Ignored



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ronaldo Queen's Hermelin

Best Puppy In Breed
GCh Ronaldo Queen's Hermelin




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Melody's Good To The Last Drop

Best Of Opposite Sex
Till's Balancing Act

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Melody's Good To The Last Drop


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Till's Balancing Act

Reserve Winners Bitch
Miracle Of Nature Pocket Joy

Open Bitch Class
1st Till's Balancing Act
2nd Miracle Of Nature Pocket Joy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
Ch Hamlet Nijinski Ballet

Select Dog
Ch Ford Stepowy Goniec



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
Ch Kalan's Slainte Mhath, Cardhu

Select Bitch
Ch Abdeka's Glenkinchie




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Chetcote Wrapped N Chocolate ML

Best Of Opposite Sex
Chetcote V Daydreamer Sweet T, ML

Best Puppy In Breed
Ch Chetcote Wrapped N Chocolate ML



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Chetcote V Daydreamer Sweet T, ML

Senior Puppy Bitch Class
1st Chetcote V Daydreamer Sweet T, ML


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sweetwire's Living On The Edge




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Veloz Balance The Power Of Illusion



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Best Of Opposite Sex
Ch Cataraqui Heart Of The Home



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Starlite's Made Of The Best Stuff On Earth



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Wunder Forgetmenot Be My Angel




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Karl Erik Johansson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   49
Group 2nd   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   45
Group 3rd   
Ch Wendorf's One'der Boy V Ruler
  Doberman Pinscher   44
Group 4th   
GCh Medvezhya Staya Indiana Jones
  Black Russian Terrier   39
BPIG   
Ch Bearhug's Rocky Horror Show
  Alaskan Malamute   N/A
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Sendache's Predicting Trouble At Alpenbliss

Best Of Opposite Sex
Windfall's Appleton Of My Eye

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Canton Sur In My Dreams


Winners Dog: (1-1-0-1)
Windfall's Appleton Of My Eye

Open Dog Class
1st Windfall's Appleton Of My Eye


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Canton Sur In My Dreams

Open Bitch Class
1st Canton Sur In My Dreams


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Medvezhya Staya Indiana Jones


Winners Dog: (1-0-1-0)
Hannoveria Top Gun

12-18 Month Dog Class
1st Hannoveria Top Gun



Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Stonehill's Secret Addiction

Best Of Opposite Sex
Ch Saxmark'n Stonehills Power Play

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Stonehill's Secret Addiction

Best Puppy In Breed
Stonehill's Secret Addiction


Winners Dog: (1-1-1-0)
Stonehill's What's On Tap

Open Dog Class
1st Stonehill's What's On Tap


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Stonehill's Secret Addiction

Senior Puppy Bitch Class
1st Stonehill's Secret Addiction


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 4 pts (2-0-2-1)
GCh Wendorf's One'der Boy V Ruler

Best Of Opposite Sex
Ch Mi-Ti's Jigsaw Puzzle

Best Puppy In Breed
Ch Mi-Ti's Jigsaw Puzzle

Select Dog
GCh A-List To The Ends Of The Earth


Winners Dog: (2-0-2-1)
Mi-Ti's Swift Justice

Reserve Winners Dog
Redstone's Lazarus V Aludra

12-18 Month Dog Class
1st Redstone's Lazarus V Aludra

Open Dog Class
1st Mi-Ti's Swift Justice



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Divine Acres Don't Stop Believe'n At Danetastix

Best Of Opposite Sex
GCh Jerdans The Great Code

Best Puppy In Breed
GCh Divine Acres Don't Stop Believe'n At Danetastix



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tsavo's I'll Stand By You


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tsavo's I'll Stand By You

Open Dog Class
1st Tsavo's I'll Stand By You



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso

Best Of Opposite Sex
Top Shelf's Russian Roulette II

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Bear N Mind's All Systems Are Go From Mtn-to-sea


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Top Shelf's Russian Roulette II

12-18 Month Bitch Class
1st Top Shelf's Russian Roulette II


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
High Winds Drain The Swamp


Winners Dog: (1-0-0-0)
High Winds Drain The Swamp

Open Dog Class
1st High Winds Drain The Swamp



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Cammcastle's The One And Only General OfValor

Best Of Opposite Sex
Derhagen N Ivoss Hot Toddy

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Derhagen N Ivoss Hot Toddy

Best Puppy In Breed
Cammcastle's Back To The Future


Winners Dog: (1-2-1-0)
Cammcastle's Back To The Future

Senior Puppy Dog Class
1st Cammcastle's Back To The Future


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Derhagen N Ivoss Hot Toddy

Reserve Winners Bitch
Nightguard's A Divine Beauty

Senior Puppy Bitch Class
1st Nightguard's A Divine Beauty

Open Bitch Class
1st Derhagen N Ivoss Hot Toddy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GCh Snowmist's Desert Chill

Best Of Opposite Sex
Unicornhill Rise From The Ashs

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Huskystars Canada Ice Crystal

Best Puppy In Breed
Unicornhill Rise From The Ashs

Select Bitch
Ch Kristari's Shocking Story


Winners Dog: (1-1-0-2)
Unicornhill Rise From The Ashs

Junior Puppy Dog Class
1st Unicornhill Rise From The Ashs


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Huskystars Canada Ice Crystal

12-18 Month Bitch Class
1st Huskystars Canada Ice Crystal


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Doug Windsor Top Dog
Points
Group 1st    Massawippi Mad Money   Schnauzer (Miniature)   5
Group 2nd   Ch Foxheart's Tsarshadow Tornado   Fox Terrier (Wire)   4
Group 3rd    Gleann Flashmob Stiubhard   Glen Of Imaal Terrier   3
Group 4th    Equinox Timeless Tansy   Cairn Terrier   2
BPIG No Entry
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Equinox Timeless Tansy



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Equinox Timeless Tansy

Reserve Winners Bitch
Equinox Bountiful Betony

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Equinox Timeless Tansy

Open Bitch Class
1st Equinox Bountiful Betony
2nd Equinox N Jazz Ceilidh


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Foxheart's Tsarshadow Tornado



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Foxheart's Tsarshadow Tornado

Open Bitch Class
1st Foxheart's Tsarshadow Tornado


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Gleann Flashmob Stiubhard


Winners Dog: (1-0-0-0)
Gleann Flashmob Stiubhard

Open Dog Class
1st Gleann Flashmob Stiubhard



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Massawippi Mad Money



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Massawippi Mad Money

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Massawippi Mad Money


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Doug Windsor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh XR Acts Of Valour
  Havanese   21
Group 2nd   
GCh Pazzo's Pappy Van Winkle
  Yorkshire Terrier   15
Group 3rd   
GCh Kulana's Overnight Sensation
  Chinese Crested   11
Group 4th   
Risingstar Crystal's I Can Only Imagine
  Miniature Pinscher   10
BPIG   
Risingstar Crystal's I Can Only Imagine
  Miniature Pinscher   N/A
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Cavacharms Meddling Murphy

Best Of Opposite Sex
Halfmoon Good Catch At Carvers

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Syrenia's Thor Tales Of Asgard

Best Puppy In Breed
Syrenia's Victoria's Love


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Halfmoon Good Catch At Carvers

Reserve Winners Bitch
Syrenia's Victoria's Love

Senior Puppy Bitch Class
1st Syrenia's Victoria's Love

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Halfmoon Good Catch At Carvers


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kulana's Overnight Sensation




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh XR Acts Of Valour

Best Of Opposite Sex
GCh Ashstone's Winter Is Coming

Best Of Winners: (1-2-2-1)
XR Commander In Chief

Best Puppy In Breed
XR Commander In Chief

Select Dog
GCh Oldhavana's Phoenix At Sandant


Winners Dog: (1-2-2-1)
XR Commander In Chief

Bred By Exhibitor Dog Class
1st XR Commander In Chief


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Sonrisas I'd Be Jealous Too

Reserve Winners Bitch
Olhavana's Summer Spirit

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sonrisas I'd Be Jealous Too
2nd Olhavana's Summer Spirit


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Risingstar Crystal's I Can Only Imagine

Best Of Opposite Sex
Ch Risingstar Rockin' The Anthem

Best Puppy In Breed
Risingstar Crystal's I Can Only Imagine



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Aubelle's God Is In The Rain



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Aubelle's God Is In The Rain

12-18 Month Bitch Class
1st Aubelle's God Is In The Rain


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GCh Siosalach's Hammin It Up

Best Of Opposite Sex
GCh Jimary's Dance'n In The Dark

Best Puppy In Breed
Jimary's Walkin An Chewin Gum

Select Dog
GCh CurlyQ's Christmas Spirit


Winners Dog: (1-0-2-1)
Jimary's Walkin An Chewin Gum

Senior Puppy Dog Class
1st Jimary's Walkin An Chewin Gum



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Pazzo's Pappy Van Winkle

Best Of Opposite Sex
Rigair Wonderful Tia Maria

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Don Quixote Of Bon Amis


Winners Dog: (2-1-1-0)
Don Quixote Of Bon Amis

Reserve Winners Dog
Qoccle's Shine On Dance

12-18 Month Dog Class
1st Qoccle's Shine On Dance

Open Dog Class
1st Don Quixote Of Bon Amis


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Rigair Wonderful Tia Maria

12-18 Month Bitch Class
1st Rigair Wonderful Tia Maria


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Jon Cole Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   26
Group 2nd   
GCh Lasacas Marshall A. Constable
  Lhasa Apso   18
Group 3rd   
Ch Rockstar's Haphazard
  Dalmatian   16
Group 4th   
Troubadour's Kevin The Handsome One
  French Bulldog   13
BPIG    Briarside Body Like A Back Road   Poodle (Standard)   N/A
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chan Chue One Kiss With Selectabull



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chan Chue One Kiss With Selectabull

12-18 Month Bitch Class
1st Chan Chue One Kiss With Selectabull


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Rockstar's Haphazard

Best Of Opposite Sex
Bigcreek Doc's Voodoo Child

Best Puppy In Breed
Bigcreek Doc's Voodoo Child



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Bigcreek Doc's Voodoo Child

Reserve Winners Bitch
Cardel Aim To Please Hotspot

Senior Puppy Bitch Class
1st Bigcreek Doc's Voodoo Child

Open Bitch Class
1st Cardel Aim To Please Hotspot


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Troubadour's Kevin The Handsome One

Best Puppy In Breed
Fullofbulls Sgt. Beefcake


Winners Dog: (2-0-0-0)
Troubadour's Kevin The Handsome One

Reserve Winners Dog
Fullofbulls Sgt. Beefcake

Junior Puppy Dog Class
1st Fullofbulls Sgt. Beefcake

Open Dog Class
1st Troubadour's Kevin The Handsome One



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Legendorf Umberto Ugo

Best Of Opposite Sex
Alii Shores Bindi's Adventure

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Superlative's God Of Luv


Winners Dog: (1-3-1-0)
Superlative's God Of Luv

12-18 Month Dog Class
1st Superlative's God Of Luv


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Alii Shores Bindi's Adventure

Reserve Winners Bitch
Invictus Pretty Paris

12-18 Month Bitch Class
1st Superlative's Goddess Of Luv

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Invictus Pretty Paris

Open Bitch Class
1st Alii Shores Bindi's Adventure


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Lasacas Marshall A. Constable

Best Of Opposite Sex
Radically's Foreign Affairs

Best Puppy In Breed
Radically's Foreign Affairs



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Radically's Foreign Affairs

Senior Puppy Bitch Class
1st Radically's Foreign Affairs


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Donalen Magical Spell




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Horizon Zoelle Running With Scissors

Best Of Opposite Sex
Bellefleet's Sydney's Magnus

Best Puppy In Breed
Ch Horizon Zoelle Running With Scissors


Winners Dog: (1-0-0-1)
Bellefleet's Sydney's Magnus

Open Dog Class
1st Bellefleet's Sydney's Magnus



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 7 pts (3-3-1-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Ch Brienwoods Italian Prince

Best Of Winners: (3-3-1-1)
Briarside Body Like A Back Road

Best Puppy In Breed
Briarside Body Like A Back Road


Winners Dog: (3-3-1-1)
Mazinblue Offer U Cant Refuse

Reserve Winners Dog
Seransil's Grandillusion N Time

Senior Puppy Dog Class
1st Bibelot Argentan I'm A Thinker

12-18 Month Dog Class
1st Seransil's Grandillusion N Time

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Mazinblue Offer U Cant Refuse


Winners Bitch: (3-3-1-1)
Briarside Body Like A Back Road

Reserve Winners Bitch
Ormar Foregone Conclusion

Senior Puppy Bitch Class
1st Briarside Body Like A Back Road

Canadian Bred Bitch Class
1st Ormar Foregone Conclusion

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Beaucaniche A Star Is Born


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ahkama Losar Khampa




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Jon Cole Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tresrullah's Holler At Ya Boy
  Australian Shepherd   22
Group 2nd    Bagatelle Reata Snow Moon   Old English Sheepdog   16
Group 3rd   
Ch Moonshadow Mind Games
  Puli   15
Group 4th   Ch Hellwigg's Fatal Attraction   German Shepherd Dog   14
BPIG    Beach Bum's Summer Moon   Australian Shepherd   N/A
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Byeyo's Gonna Get Me Sum




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
GCh Tresrullah's Holler At Ya Boy

Best Of Opposite Sex
Beach Bum's Summer Moon

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Beach Bum's Summer Moon

Best Puppy In Breed
Beach Bum's Summer Moon


Winners Dog: (1-4-1-0)
Battlefield's Smooth Operator

Open Dog Class
1st Battlefield's Smooth Operator


Winners Bitch: (1-4-1-0)
Beach Bum's Summer Moon

Reserve Winners Bitch
Beachbum's Sea And Sky

Senior Puppy Bitch Class
1st Beach Bum's Summer Moon
2nd Beachbum's Sea And Sky
3rd Beachbum's Tidal Wave

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Charjan Ruling The Sea


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Nonesuch 1001 Arabian Nights

Best Puppy In Breed
Meadows' Simply Surprising



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Nonesuch 1001 Arabian Nights

Reserve Winners Bitch
Meadows' Simply Surprising

Senior Puppy Bitch Class
1st Meadows' Simply Surprising

Open Bitch Class
1st Nonesuch 1001 Arabian Nights


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Pilote Prive d'Eroudur

Best Of Opposite Sex
Unique's Build Me A Dynasty

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Pilote Prive d'Eroudur


Winners Dog: (1-1-0-0)
Pilote Prive d'Eroudur

Open Dog Class
1st Pilote Prive d'Eroudur


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Unique's Build Me A Dynasty

12-18 Month Bitch Class
1st Unique's Build Me A Dynasty


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GCh Hollowshots A Twist Of Fate

Best Of Opposite Sex
Ch Bellaclan Thief Of Hearts

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Wedgewood Magic Mike Of Bellaclan

Best Puppy In Breed
Twistofate Journey Of The Heart


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Bellaclan Don't Tell Daddy

Reserve Winners Bitch
Bellaclan I Have A Dream

Junior Puppy Bitch Class
1st Bellaclan I Have A Dream

Open Bitch Class
1st Bellaclan Don't Tell Daddy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Hellwigg's Fatal Attraction

Best Of Opposite Sex
GCh BergerAlemnd Catch Me If U Can




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bagatelle Reata Snow Moon


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bagatelle Reata Snow Moon

Open Dog Class
1st Bagatelle Reata Snow Moon



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Moonshadow Mind Games




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Coastalviews Power Surge




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Honeyfox Just Another Joe


Winners Dog: (1-0-0-0)
Honeyfox Just Another Joe

Open Dog Class
1st Honeyfox Just Another Joe



Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By