St. Catharines & District Kennel & Obedience Club
Sunday, August 19, 2018



Related Results

Conformation

Friday, August 17 (Show #1)
Friday, August 17 (Show #2)
Saturday, August 18
Saturday, August 18 (Ltd Breed Show for Groups 2, 4 & 5)
Sunday, August 19
Sunday, August 19 (Ltd Breed Show for Groups 1 & 7)

Obedience

Saturday, August 18 (Obedience Trial 1)
Saturday, August 18 (Obedience Trial 2)

Rally Obedience

Friday, August 17 (Rally Trial 1)
Friday, August 17 (Rally Trial 2)
Sunday, August 19 (Rally Trial 3)
Sunday, August 19 (Rally Trial 4)



Results courtesy of:


-- Shelley Ford --
Ch Hellwigg's Airbender CGN
Owner/Handler: Shelley Ford
Breeder: Wendy Haddrall


Best In Show
Judge: Mary White
Dachshund (Miniature Smooth-Haired)  
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
Points: 166 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Mary White
Setter (Gordon)  
GCh Bran Linn Amulet
Points: 144
Best Puppy In Show
Judge: Mary White
Welsh Corgi (Pembroke)  
Ch Stonecroft's Storm Surge
Best Baby Puppy In Show
Judge: Mary White
Bulldog   Bulldacious Lucky Underpants
Best Altered In Show
Judge: Mary White
Schipperke  
Ch Delamer Little Cowgirl








Group 1 - Mary White Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bran Linn Amulet
  Setter (Gordon)   18
Group 2nd   
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse
  Spaniel (Brittany)   17
Group 3rd   
Butterblac's Flight Arrow
  Retriever (Flat-Coated)   16
Group 4th   
Ch Especially Julo First Vintage
  Spaniel (English Cocker)   15
BPIG   
Ch Especially Julo First Vintage
  Spaniel (English Cocker)   N/A
Judge: Mary White

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Rovers Alice In Wonderland

Best Puppy In Breed
Rovers Alice In Wonderland



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Rovers Alice In Wonderland

Reserve Winners Bitch
Blue Spruce Rover's RubyTuesday

Senior Puppy Bitch Class
1st Rovers Alice In Wonderland

Open Bitch Class
1st Blue Spruce Rover's RubyTuesday


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Butterblac's Flight Arrow



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Butterblac's Flight Arrow

Open Bitch Class
1st Butterblac's Flight Arrow


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Ambercroft Briarwood Jackflash

Best Of Opposite Sex
Tidewaters Highland Fling

Best Puppy In Breed
Goldpaw Time Flys AtBaileymist



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Oaksill Ella Enchanted



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Oaksill Ella Enchanted

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Oaksill Ella Enchanted


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Katyra's Whatchamacallit

Best Puppy In Breed
Katyra All Aboard



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Katyra's Whatchamacallit

Reserve Winners Bitch
Katyra All Aboard

Junior Puppy Bitch Class
1st Katyra All Aboard

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Katyra's Whatchamacallit


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bran Linn Amulet




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Aislingcudo Bru Isla Mo Chroi

Best Puppy In Breed
Aislingcudo Bru Isla Mo Chroi


Winners Dog: (1-0-0-0)
Aislingcudo Bru Isla Mo Chroi

Junior Puppy Dog Class
1st Aislingcudo Bru Isla Mo Chroi



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Jaywyck's Remember The Magical Tymes



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Especially Julo First Vintage

Best Puppy In Breed
Ch Especially Julo First Vintage

Select Bitch
GCh Carnaby Night Shades




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Brandywine's Intrepid Explorer




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch I.M. Navarone's Mr. Bean




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Bonnie Derry Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   21
Group 2nd   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   20
Group 3rd   
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   19
Group 4th   
Ch Conestoga Bailey Irish Creme C Major
  Otterhound   18
BPIG   
Ch Estet Classic Illusion
  Greyhound   N/A
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Seistan's Polo The Gypsy

Best Of Opposite Sex
Charsada Go Above And Beyond

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Charsada Go Above And Beyond


Winners Dog: (1-2-1-0)
Aries Ciroc

Open Dog Class
1st Aries Ciroc


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Charsada Go Above And Beyond

Reserve Winners Bitch
Her Name Is Lola

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Her Name Is Lola

Open Bitch Class
1st Charsada Go Above And Beyond


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 5 pts (1-1-3-1)
Ch Heavenlyhund's Divine Logan MLC

Best Of Opposite Sex
Ch Katydox The Glory Of John Henry Westwinds ML

Best Of Winners: (1-1-3-1)
Heavenlyhunds I Wish You Were Here

Best Puppy In Breed
GCh Palakore's Let It Be Doxieluv

Select Dog
GCh Palakore's Let It Be Doxieluv


Winners Dog: (1-1-3-1)
Doxieluv Happy Days Fonzie

Junior Puppy Dog Class
1st Doxieluv Happy Days Fonzie


Winners Bitch: (1-1-3-1)
Heavenlyhunds I Wish You Were Here

12-18 Month Bitch Class
1st Heavenlyhunds I Wish You Were Here


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Estet Classic Illusion

Best Puppy In Breed
Ch Estet Classic Illusion




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Starkeeper Nuala O'Ard Rhi

Best Of Opposite Sex
Starkeepers Drummond Duncan

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Starkeepers Drummond Duncan

Best Puppy In Breed
Starkeeper Aoibheann Ailis


Winners Dog: (1-1-0-1)
Starkeepers Drummond Duncan

Open Dog Class
1st Starkeepers Drummond Duncan


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Starkeeper Aoibheann Ailis

Junior Puppy Bitch Class
1st Starkeeper Aoibheann Ailis


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Conestoga Bailey Irish Creme C Major

Best Of Opposite Sex
Hunter's Riverrun Elsa Snow

Best Puppy In Breed
Hunter's Riverrun Elsa Snow



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Hunter's Riverrun Elsa Snow

Senior Puppy Bitch Class
1st Hunter's Riverrun Elsa Snow


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GCh Alacrity N McCartney Celia

Best Of Opposite Sex
McCartney's Chalcedony

Best Puppy In Breed
McCartney's Chalcedony


Winners Dog: (2-0-0-1)
McCartney's Chalcedony

Reserve Winners Dog
Domino Neon Carrot

Junior Puppy Dog Class
1st McCartney's Chalcedony

Open Dog Class
1st Domino Neon Carrot



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   GCh Kristari's On The Sly   Siberian Husky   49
Group 2nd   
GCh Crusade Rock Crystal
  Schnauzer (Standard)   48
Group 3rd   Ch Windfall's Here Vigo   Bernese Mountain Dog   31
Group 4th   
GCh Ailama Try To Win
  Newfoundland   17
BPIG    Hicotn Onward And Upward   Schnauzer (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Fado's Dance The Night Away   Portuguese Water Dog   0
Best Altered In Group   
Orloff Jungfrau Syrrah
  Bernese Mountain Dog   0
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
GCh CinniBon's She's The One

Best Of Opposite Sex
Davidsons Silver Wraith At Mitch

Best Of Winners: (2-3-0-1)
Hancock's Sweet Time At Copper Myst

Best Puppy In Breed
Dc's Country Girl


Winners Dog: (2-3-0-1)
Davidsons Silver Wraith At Mitch

Reserve Winners Dog
Copper Myst Kiss Of Magic

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Copper Myst Kiss Of Magic

Open Dog Class
1st Davidsons Silver Wraith At Mitch


Winners Bitch: (2-3-0-1)
Hancock's Sweet Time At Copper Myst

Reserve Winners Bitch
Dc's Country Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Dc's Country Girl
2nd Dc's That's What I Love About You

12-18 Month Bitch Class
1st Hancock's Sweet Time At Copper Myst


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Knatchbull's 5th Avenue Marquee

Best Of Opposite Sex
Ch Bramstoke's Next Chapter




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Supernova Shameless




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Naku's Believe It Or Not




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra

Best Of Opposite Sex
GCh Jerdans The Great Code

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Cupar's Just The Ticket

Best Puppy In Breed
GCh Jerdans The Great Code

Select Dog
GCh Ashella's Fireswept @ Danetastix


Winners Dog: (1-1-2-1)
Cupar's Just The Ticket

Senior Puppy Dog Class
1st Cupar's Just The Ticket


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Cupar's Life Of The Party

Senior Puppy Bitch Class
1st Cupar's Life Of The Party

3-6 Month Bitch Class
1st Divine Acres Don't Stop Believe'n At Danetastix


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cr Ultimate Encore




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ailama Try To Win


3-6 Month Dog Class
1st Recurve Allusion Of Summerford



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Fado's Magical Inspiration



3-6 Month Bitch Class
1st Fado's Dance The Night Away


Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Kyser Bearrs Game Changer



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 16 pts (4-5-2-6)
GCh Crusade Rock Crystal

Best Of Opposite Sex
GCh Cortaillod Dexter

Best Of Winners: (4-5-2-6)
Oakwood Continues The Dream

Best Puppy In Breed
Hicotn Onward And Upward

Select Dog
Ch Dundee Saltus Ze Zahrabske

Select Bitch
Ch Shalimar's Shiraz


Winners Bitch: (4-5-2-6)
Cortaillod Rebecca

Reserve Winners Bitch
Oakwood One In A Million

Junior Puppy Bitch Class
1st Hicotn Onward And Upward

12-18 Month Bitch Class
1st Cortaillod Imperatrix Victoria

Open Bitch Class
1st Cortaillod Rebecca
2nd Oakwood One In A Million
3rd Peppermill's So Much Chatter


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kristari's On The Sly




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Mary White Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Obsession Mad Queen Juana
  Schnauzer (Miniature)   23
Group 2nd   
GCh Thunderally's Putin On The Ritz
  Bull Terrier (Miniature)   21
Group 3rd   
GCh Foxheart Westchester Supergirl
  Airedale Terrier   20
Group 4th   
Ch Zlatapraha Wonder
  Cesky Terrier   19
BPIG    Raglan Don't Tell Mama   West Highland White Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cairnmoor Fergus' Sorcha   Cairn Terrier   0
Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart Westchester Supergirl




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Crofterslee Coachman




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
DancingB's Kato Defining Torque

Best Puppy In Breed
DancingB's Kato Defining Torque


Winners Dog: (1-0-0-0)
DancingB's Kato Defining Torque

Senior Puppy Dog Class
1st DancingB's Kato Defining Torque



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Thunderally's Putin On The Ritz




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Northernclan Will Tear It Up


Winners Dog: (1-0-0-0)
Northernclan Will Tear It Up

12-18 Month Dog Class
1st Northernclan Will Tear It Up

3-6 Month Dog Class
1st Cairnmoor Ferg Flying Dutchman


3-6 Month Bitch Class
1st Cairnmoor Fergus' Sorcha


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Zlatapraha Wonder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Foxheart's I'm To Blame

Best Of Opposite Sex
Foxheart's Tsarshadow Tornado

Best Puppy In Breed
Foxheart's Tsarshadow Tornado



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Foxheart's Tsarshadow Tornado

Junior Puppy Bitch Class
1st Foxheart's Tsarshadow Tornado


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Abberann Derbla



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Abberann Derbla

Open Bitch Class
1st Abberann Derbla


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Moonshadows Shilo Luvstosplash




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rexroth's Baby I'm Worth It

Best Puppy In Breed
Rexroth's Baby I'm Worth It



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rexroth's Baby I'm Worth It

Junior Puppy Bitch Class
1st Rexroth's Baby I'm Worth It


Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Pyxis Sixty Six On The Brix


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Obsession Mad Queen Juana

Best Of Opposite Sex
Carbor Good Humor Ii


Winners Dog: (1-0-0-1)
Carbor Good Humor Ii

Open Dog Class
1st Carbor Good Humor Ii



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 6 pts (1-4-1-1)
Ch Glenroslin's Isle Of Arran

Best Of Opposite Sex
GCh Deghall Count On Me

Best Of Winners: (1-4-1-1)
Banchory R U Ready Teddy

Best Puppy In Breed
Banchory R U Ready Teddy


Winners Dog: (1-4-1-1)
Banchory R U Ready Teddy

Senior Puppy Dog Class
1st Banchory R U Ready Teddy


Winners Bitch: (1-4-1-1)
MacRitchies Freedom Of Thought

Reserve Winners Bitch
Glenroslin's Mary Queen O Scots

Senior Puppy Bitch Class
1st Glenroslin's Mary Queen O Scots

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st MacRitchies Freedom Of Thought
2nd Gryndlscot Rumour Has It

Open Bitch Class
1st Gryndlscot Scylla

3-6 Month Bitch Class
1st Redrox Haslemere Heart Of Gold


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Keepsake's Start The Party

Best Puppy In Breed
Keepsake's Start The Party


Winners Dog: (1-0-0-0)
Keepsake's Start The Party

Junior Puppy Dog Class
1st Keepsake's Start The Party



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Raglan's Piano Man

Best Of Opposite Sex
Raglan Don't Tell Mama

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Raglan's Piano Man

Best Puppy In Breed
Raglan Don't Tell Mama


Winners Dog: (1-1-0-0)
Raglan's Piano Man

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Raglan's Piano Man


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Raglan Don't Tell Mama

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Raglan Don't Tell Mama


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Bonnie Derry Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Pinkribbon's Bubbling Over
  Papillon   9
Group 2nd   
GCh Xoe-Eleki's Emerald City
  Pug   8
Group 3rd   Ch Wannabee Searching For Stardom   Miniature Pinscher   6
Group 4th    Colliwood's Beautiful Like A Rainbow   Chinese Crested   5
BPIG   Ch Wannabee Searching For Stardom   Miniature Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Syrenia's Victoria's Love   Cavalier King Charles Spaniel   0
Best Altered In Group    Kapatria's Beauty By Design   Havanese   0
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Syrenia's The Mighty Quinn

Best Of Opposite Sex
Dakshad's Wild Thing



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Dakshad's Wild Thing

Open Bitch Class
1st Dakshad's Wild Thing

3-6 Month Bitch Class
1st Syrenia's Victoria's Love


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Colliwood's Beautiful Like A Rainbow



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Rockhurst's Cheerleader

Best Of Opposite Sex
Kapatria's Warrior Darcy

Best Puppy In Breed
Ch Rockhurst's Cheerleader


Winners Dog: (1-0-0-1)
Kapatria's Warrior Darcy

12-18 Month Dog Class
1st Kapatria's Warrior Darcy


Sexually Altered Bitch Class
1st Kapatria's Beauty By Design


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Wannabee Searching For Stardom

Best Puppy In Breed
Ch Wannabee Searching For Stardom




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Pinkribbon's Bubbling Over




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Xoe-Eleki's Emerald City

Select Dog
Ch Northgates Somebody's Watchin Me




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Deebet's Robin Hood




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Bonnie Derry Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ormar Vultus Regius Venustas
  Poodle (Standard)   12
Group 2nd   
Ch Rocyn's Bulldacious Roots And Wings
  Bulldog   11
Group 3rd    Beswicks Secret Code   Shih Tzu   10
Group 4th   
Bayshore Stonehaven Five O'Clock Shadow
  Xoloitzcuintli (Standard)   9
BPIG    Beswicks Secret Code   Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bulldacious Lucky Underpants   Bulldog   0
Best Altered In Group   
Ch Delamer Little Cowgirl
  Schipperke   0
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rocyn's Bulldacious Roots And Wings


3-6 Month Dog Class
1st Bulldacious Lucky Underpants



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Siosalach's The Force Awakens

Best Of Opposite Sex
GCh Jade East Diamonds On My Windshield

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Siosalach's The Force Awakens

Best Puppy In Breed
Siosalach's The Force Awakens


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Siosalach's The Force Awakens

Reserve Winners Bitch
Coco Chanel Alisgentlewind

Senior Puppy Bitch Class
1st Siosalach's The Force Awakens

12-18 Month Bitch Class
1st Coco Chanel Alisgentlewind

Open Bitch Class
1st Naughty Of Rich In Rolls Gold King Fire


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Crestagard's Let Them Eat Cake

Best Of Opposite Sex
Ch Ottervalley It Aint Ez Bn Cheezy

Best Puppy In Breed
Crestagard's Let Them Eat Cake


3-6 Month Dog Class
1st Fabelhaft Robobull Reign Dance


Winners Bitch: (0-1-1-1)
Crestagard's Let Them Eat Cake

Open Bitch Class
1st Crestagard's Let Them Eat Cake


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ormar Vultus Regius Venustas



3-6 Month Bitch Class
1st Argentan Bibelot Think Of Me


Class results courtesy of: MJN Show Services




Sexually Altered Bitch Class
1st Ch (Alt) Ch Delamer Little Cowgirl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Beswicks Secret Code

Best Puppy In Breed
Beswicks Secret Code


Winners Dog: (1-0-0-0)
Beswicks Secret Code

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Beswicks Secret Code



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bayshore Stonehaven Five O'Clock Shadow



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Mary White Top Dog
Points
Group 1st   
Haystac's Montgomery The Spartan General
  Old English Sheepdog   28
Group 2nd   Ch Nitelatches The BlackList   Shetland Sheepdog   26
Group 3rd   
Ch Stonecroft's Storm Surge
  Welsh Corgi (Pembroke)   23
Group 4th   GCh Natterjack The Scotsman   Bearded Collie   22
BPIG   
Ch Stonecroft's Storm Surge
  Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Nitelatches Country Girl   Shetland Sheepdog   0
Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Byeyo's Gonna Get Me Sum




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 4 pts (0-1-4-0)
GCh Vulcan's Take It To The Limit

Best Of Opposite Sex
Vulcan's I Can't Tell You Why

Select Dog
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd



Winners Bitch: (0-1-4-0)
Vulcan's I Can't Tell You Why

Open Bitch Class
1st Vulcan's I Can't Tell You Why


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Natterjack The Scotsman




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Beaugency BRIX




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Kennelwood Kobe Elite Design

Best Of Opposite Sex
Raylex Moda Chablis Kaleef

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Raylex Moda Chablis Kaleef

Select Dog
Ch Cheradon Trinity Hills Rocketman V Erdberrehaus


Winners Dog: (1-1-2-0)
Lacomtesse Mimic Vici

Open Dog Class
1st Lacomtesse Mimic Vici


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Raylex Moda Chablis Kaleef

Open Bitch Class
1st Raylex Moda Chablis Kaleef


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Red Rock Not A Knockoff

Best Of Opposite Sex
Linderlands Life Of The Party

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Red Rock Not A Knockoff


Winners Dog: (2-1-0-0)
Red Rock Not A Knockoff

Reserve Winners Dog
Red Rock A Need For Speed

12-18 Month Dog Class
1st Red Rock A Need For Speed

Open Dog Class
1st Red Rock Not A Knockoff


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Linderlands Life Of The Party

Open Bitch Class
1st Linderlands Life Of The Party


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Herdabout Sui Generis

Best Puppy In Breed
GCh Herdabout Sui Generis




Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Nitelatches The BlackList

Best Of Opposite Sex
Golden W Hearts On Fire Elvira

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Nitelatches Neverland


Winners Dog: (1-1-1-0)
Nitelatches Neverland

12-18 Month Dog Class
1st Nitelatches Neverland


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Golden W Hearts On Fire Elvira

Open Bitch Class
1st Golden W Hearts On Fire Elvira

3-6 Month Bitch Class
1st Nitelatches Country Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Vastgota Canadian Binesi NT

Best Puppy In Breed
Alkemi Clear Air Turbulence LT



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Vastgota Canadian Binesi NT

Reserve Winners Bitch
Alkemi Clear Air Turbulence LT

12-18 Month Bitch Class
1st Vastgota Canadian Binesi NT

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Alkemi Clear Air Turbulence LT


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 4 pts (3-2-0-0)
Vermilions Thoroughly Modern Millie

Best Of Opposite Sex
Vermilion's Agent 86

Best Of Winners: (3-2-0-0)
Vermilions Thoroughly Modern Millie

Best Puppy In Breed
Vermilion's Oh Lord Won't You Buy Me A Mercedes Benz


Winners Dog: (3-2-0-0)
Vermilion's Agent 86

Reserve Winners Dog
Dragonpatch Part The Waters Of Vermilion

Junior Puppy Dog Class
1st Vermilion's Agent 86

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Vermilion's Bobby Sang The Blues

Open Dog Class
1st Dragonpatch Part The Waters Of Vermilion


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Stonecroft's Storm Surge

Best Puppy In Breed
Stonecroft's Storm Surge


Winners Dog: (1-0-0-0)
Stonecroft's Storm Surge

Senior Puppy Dog Class
1st Stonecroft's Storm Surge



Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By