MBIS GCH. ORMAR Vultus Regius Venustas
Poodle (Standard)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Vultus - (Female)
Owner: Patrick Maxwell
Breeder: Ora Marcus (Ormar Standard Poodles, Perm. Reg'd.)
Conformation Handler: Terry Bernier-Siborne
Website: https://www.whitelotuspetspa.com/
https://www.whitelotuspetspa.com/


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 2 2 2 3 2
Group Ranking: 3 3 3 4 3
All Breed Ranking: 9 8 9 10 6

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
17 16 68 21 3 4   0 0 0 0 1   6952
Win Record - 2018
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 16 to November 18, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Linda Kraft 23
  Best Of Breed   Linda Kraft 6 (1-3-1-2)
Saturday Best Of Opposite Sex   Karsten Kaemling N/A

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 03 to November 04, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   Jack Ireland N/A
  Select Bitch   Terry Carter N/A

Show Date
Battle River Canine Association October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Shawn Nichols 39
  Best Of Breed   Shawn Nichols 7 (1-5-1-1)
Saturday Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 7 (1-5-1-1)
Friday Group 3rd   James Frederiksen 38
  Best Of Breed   James Frederiksen 6 (1-3-2-1)

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 19 to October 21, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Thora Brown 16
  Best Of Breed   Thora Brown 7 (3-1-2-2)
Saturday Group 2nd   Peggy Gutierrez-Otero 15
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 6 (3-1-1-2)
Friday Group 1st   Allan Brown 13
  Best Of Breed   Allan Brown 3 (1-0-1-2)

Show Date
Poodle Specialty Club of BC October 07 to October 07, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Multi Breed Specialty   Shawn Nichols N/A
  Best Of Breed   Shawn Nichols 15
  Best Canadian Bred   Shawn Nichols N/A
  Best Canadian Bred In Specialty   Shawn Nichols N/A

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 05 to October 08, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Yvonne Savard 217 (2-0-3-3)
  Group 1st   Yvonne Savard 54
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 7 (2-0-3-3)
Sunday Best In Show   Norman Kenney 308 *
  Group 1st   Norman Kenney 61
  Best Of Breed   Harold Pybus 8 (4-1-2-2)
Saturday Group 1st   Barbara Dempsey Alderman 84
  Best Of Breed   Norman Kenney 12 (3-4-3-3)
Friday Group 1st   Brenton Wright 66
  Best Of Breed   Brenton Wright 9 (2-2-3-3)

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 20 to September 23, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Michael Forte N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Fabian Daza N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Martin Baskaran N/A
Thursday Group 2nd   Carlos Quinones 50
  Best Of Breed   Carlos Quinones 10 (1-6-2-2)

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC September 13 to September 16, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Dianne Tyssen 52
  Best Of Breed   Dianne Tyssen 9
Saturday Group 1st   Jacqueline Rusby 62
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 7
Friday Group 1st   Colm Hastings 62
  Best Of Breed   Colm Hastings 7
Thursday Best In Show   Jacqueline Rusby 192
  Group 1st   Juan Naveda Carrero 48
  Best Of Breed   Juan Naveda Carrero 4

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 07 to September 10, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   James Reynolds N/A
Sunday Group 1st   Patricia Hastings 43
  Best Of Breed   Patricia Hastings 6 (1-2-1-3)
Friday Best Of Opposite Sex   Mel Saranchuk N/A

Show Date
Essex County Kennel Club September 01 to September 03, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Starr White 55
  Group 1st   Starr White 6
  Best Of Breed   Starr White 2 (0-1-1-1)
Sunday Reserve Best In Show   Thomas Alexander 72
  Reserve Best In Show   Kathrine Grant 77
  Group 1st   Kathrine Grant 6
  Group 1st   Thomas Alexander 7
  Best Of Breed   Kathrine Grant 2 (0-1-1-1)
  Best Of Breed   Thomas Alexander 2 (0-1-1-1)
Saturday Best In Show   Patricia Taylor 107 *
  Best In Show   Jacqueline Rusby 100 *
  Group 1st   Patricia Taylor 5
  Group 1st   Jacqueline Rusby 7
  Best Of Breed   Patricia Taylor 2 (0-1-1-1)
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 2 (0-1-1-1)

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club August 31 to August 31, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best In Show   Barbara Arndt 70 *
  Group 1st   Ed Wild 10
  Group 2nd   Philip Wendling 8
  Best Of Breed   Ed Wild 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Philip Wendling 1 (0-0-1-1)

Show Date
Markham Kennel Club August 21 to August 22, 2018
Day Position   Judge Points
Tuesday Select Bitch   Vickie Umpleby N/A

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Bonnie Derry 12
  Best Of Breed   Bonnie Derry 0
Saturday Group 1st   Mary White 17
  Best Of Breed   Andrea Robins 0
Friday Reserve Best In Show   Robert Denis 128
  Group 1st   Robert Denis 15
  Group 1st   Dianne Ivey 14
  Best Of Breed   Robert Denis 0
  Best Of Breed   Dianne Ivey 1 (0-1-0-1)

Show Date
Edmonton Kennel Club August 09 to August 12, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Karen Day 26
  Best Of Breed   Karen Day 0
Saturday Group 1st   Elaine Whitney 39
  Best Of Breed   Elaine Whitney 1 (0-0-1-1)
Friday Group 2nd   Thora Brown 40
  Best Of Breed   Thora Brown 2 (0-1-1-1)
Thursday Group 1st   Allan Brown 36
  Best Of Breed   Allan Brown 1 (0-0-1-1)

Show Date
Alberta Kennel Club August 03 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Pamela Bruce 61
  Best Of Breed   Pamela Bruce 4
Saturday Group 2nd   Margaret Jones 61
  Best Of Breed   Margaret Jones 4

Show Date
Pacific Kennel Club July 26 to July 29, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Terill Udenberg (Dr) N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Riad Katrib Mir (Dr) N/A

Show Date
Lady Slipper Kennel Club July 21 to July 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Mel Saranchuk 13
  Group 1st   Lynda Saranchuk 13
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 1 (1-0-0-1)
Saturday Group 1st   James Reynolds 16
  Best Of Breed   James Reynolds 1 (1-0-0-1)

Show Date
Abegweit Kennel Club July 20 to July 20, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best In Show   Grant Townsend 148 *
  Group 1st   Grant Townsend 16
  Group 1st   Donna Conod 16
  Best Of Breed   Grant Townsend 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Donna Conod 1 (1-0-0-1)

Show Date
Club Canin du Bas St-Laurent July 14 to July 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Virginia Lyne 10
  Group 1st   Doug Gaudin 9
  Best Of Breed   Virginia Lyne 0
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
Saturday Best In Show   Jacqueline Rusby 113
  Reserve Best In Show   Doug Gaudin 112
  Group 1st   Jacqueline Rusby 10
  Group 1st   Avery Gaudin 11
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0

Show Date
Cape Breton Kennel Club July 06 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Federico Fernandez 60 *
  Group 1st   Federico Fernandez 6
  Group 1st   Doris Willis 6
  Best Of Breed   Federico Fernandez 0
  Best Of Breed   Doris Willis 0
Saturday Best In Show   Kathrine Grant 64 *
  Reserve Best In Show   William Gunn 58
  Group 1st   William Gunn 6
  Group 1st   Kathrine Grant 6
  Best Of Breed   William Gunn 0
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 30 to July 01, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Elaine Whitney 16
  Group 2nd   Ann Hennigan 10
  Best Of Breed   Elaine Whitney 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   Ann Hennigan 1 (0-0-0-2)
Saturday Group 1st   Robert Whitney 15
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 14
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Jacqueline Rusby 132 *
  Group 1st   Jacqueline Rusby 14
  Select Bitch   Wayne Thompson N/A
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 3 (0-1-1-2)
Saturday Group 1st   William Byrne 18
  Group 2nd   Judith Byrne 15
  Best Of Breed   William Byrne 3 (0-1-1-2)
  Best Of Breed   Judith Byrne 3 (0-1-1-2)
Friday Best In Show   Linda Kraft 131 *
  Group 1st   Linda Kraft 19
  Best Of Opposite Sex   Honey Glendinning N/A
  Best Of Breed   Linda Kraft 2 (0-1-0-2)

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 14 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Paula Hartinger 28
  Best Of Breed   Paula Hartinger 6 (1-3-0-3)
Thursday Group 2nd   Roger Hartinger 23
  Best Of Breed   Roger Hartinger 6 (1-3-0-3)

Show Date
Kenora & District Dog Club June 08 to June 10, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ron Mahon 10
  Best Of Breed   Ron Mahon 3
  Group 2nd   Joan Beech 10
  Best Of Breed   Joan Beech 3
Saturday Group 2nd   Jack Ireland 11
  Best Of Breed   Jack Ireland 3
  Group 1st   Ed Wild 14
  Best Of Breed   Ed Wild 3
Friday Group 1st   Brenton Wright 12
  Group 2nd   Vickie Umpleby 10
  Best Of Breed   Brenton Wright 3
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 3

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Sharon Newcomb N/A
Sunday Best In Show   Raymond Filburn 479 *
  Group 1st   Keith Brown 71
  Best Of Breed   Keith Brown 6 (1-3-2-1)
Saturday Group 1st   Raymond Filburn 63
  Best Of Breed   Raymond Filburn 5 (1-2-2-1)
Friday Best Of Opposite Sex   David Kelland N/A

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers Association May 25 to May 27, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Vickie Umpleby 118
  Group 1st   Vickie Umpleby 9
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 1
Saturday Reserve Best In Show   Patricia Taylor 145
  Group 1st   Patricia Taylor 12
  Best Of Breed   Patricia Taylor 1
Friday Group 1st   Heather Langfeld 7
  Best Of Breed   Heather Langfeld 2

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 19 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Ed Wild 23
  Best Of Breed   Ed Wild 2 (0-2-0-1)
Sunday Group 1st   Grant Townsend 23
  Best Of Breed   Grant Townsend 2 (0-2-0-1)
Saturday Group 1st   Pamela Bruce 18
  Best Of Breed   Pamela Bruce 2 (0-2-0-1)

Show Date
Lakes District Kennel Club May 04 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Show   Vickie Umpleby 116 *
  Reserve Best In Show   Ed Wild 110 (0-0-0-1)
  Group 1st   Ed Wild 9
  Group 1st   Vickie Umpleby 9
  Best Of Breed   Ed Wild 0
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
Friday Reserve Best In Show   Denise Cornelssen 93 (1-4-7-0)
  Group 1st   Rick Fehler 9
  Group 1st   Denise Cornelssen 9
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0

Show Date
Victoria County Kennel Club April 27 to April 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Lee Anne Bateman 20
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 4
Saturday Group 3rd   Patricia Lanctot 21
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 4
Friday Group 2nd   Michael Lanctot 24
  Best Of Breed   Michael Lanctot 4

Show Date
Champlain Dog Club April 20 to April 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Marilyn O'Neill 81 (0-0-0-2)
  Group 1st   Marilyn O'Neill 7
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 1 (0-0-0-2)
Friday Reserve Best In Show   Sharon Derrick 84 (0-2-0-2)
  Reserve Best In Show   Jacqueline Rusby 88 (0-2-0-2)
  Group 1st   Jacqueline Rusby 10
  Group 1st   Sharon Derrick 13 (0-2-0-2)
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 3 (0-2-0-2)
  Best Of Breed   Sharon Derrick 3 (0-2-0-2)

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 12 to April 13, 2018
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Terry Gains 50
  Best Of Breed   Terry Gains 6

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 06 to April 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Murray Eason N/A
Saturday Reserve Best In Show   Harto Stockmari 393 (1-2-1-1)
  Group 1st   Paula Hartinger 55
  Best Of Breed   Paula Hartinger 4 (1-2-1-1)
Friday Best In Show   Paula Hartinger 417 *
  Group 1st   Harto Stockmari 45
  Best Of Breed   Harto Stockmari 4 (1-2-1-1)

Show Date
Oceanside Kennel Club March 30 to April 02, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Bruce Fraser 47
  Best Of Breed   Bruce Fraser 5
Sunday Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 5
Saturday Group 1st   Francis Smith Moffat 56
  Best Of Breed   Francis Smith Moffat 6

Show Date
Battle River Canine Association March 23 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   James Reynolds 40
  Best Of Breed   James Reynolds 3 (0-2-1-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Cesar Gutierrez Perez N/A

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Ann Hennigan 137 (0-0-2-1)
  Group 1st   Ann Hennigan 18
  Best Of Breed   Ann Hennigan 2 (0-0-2-1)
  Best Of Opposite Sex   Edgar Bajona N/A
Saturday Group 2nd   Charles Bett 16
  Group 2nd   Letitia Bett 18 (0-0-2-2)
  Best Of Breed   Charles Bett 3 (0-0-2-2)
  Best Of Breed   Letitia Bett 3 (0-0-2-2)
Friday Group 4th   Tempest Deptuch 13
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 4 (0-0-2-3)
  Best Of Opposite Sex   Wendy Paquette N/A

Show Date
Victoria City Kennel Club March 02 to March 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Darle Heck 254 *
  Group 1st   Francesco Cochetti 28
  Best Of Breed   Francesco Cochetti 6
Saturday Best In Show   Francesco Cochetti 273 *
  Group 1st   Arne Foss 27
  Best Of Breed   Arne Foss 6
Friday Best In Show   Arne Foss 256 *
  Group 1st   Darle Heck 23
  Best Of Breed   Darle Heck 4

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Andy Gong 27 (1-4-1-2)
  Best Of Breed   Andy Gong 7 (1-4-1-2)
Saturday Group 1st LTD Breed Show Danielle Dryburgh 48
  Group 1st   Garry Dryburgh 48
  Best Of Breed   Garry Dryburgh 8 (1-4-2-2)
  Best Of Breed LTD Breed Show Ann Hennigan 6 (1-4-1-1)
Friday Best Of Opposite Sex   Pedro Gonzalez-Teja N/A

Show Date
Alberta Kennel Club January 19 to January 21, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Judi Elford N/A
Friday Select Bitch   Rita Walker N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 19 19 19 18 21
Group Ranking: 116 115 110 129 162
All Breed Ranking: 932 929 870 1038 1386

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 2 0 1   0 0 0 0 0   91
Win Record - 2017
Show Date
Northwinds Dog Club October 21 to October 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Elaine Whitney 23
  Best Of Breed   Elaine Whitney 1

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 21 to September 24, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Group 4th LTD Breed Show Marion Postgate 28
  Best Of Breed LTD Breed Show Marion Postgate 0

Show Date
Prince George Kennel Club July 28 to July 30, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Denise Cornelssen 20
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 3
Friday Group 2nd   Sheila Verhulst 20
  Best Of Breed   Sheila Verhulst 4

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 13 13 18 18 N/A
Group Ranking: 73 71 100 102 N/A
All Breed Ranking: 682 672 893 941 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 1 2 0   0 0 0 0 1   125
Win Record - 2016
Show Date
Wheat City Kennel Club November 10 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Cecilia Martinez 19
  BPIG   Cecilia Martinez N/A
  Best Of Breed   Cecilia Martinez 2
Saturday Best Of Breed   Roberto Alvarez Marquez 2
Friday BPIG   Mel Saranchuk N/A
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 3
  Best Of Breed   Terry Carter 3

Show Date
Ladies Kennel Club of BC November 06 to November 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Olga Gagne 4

Show Date
Group Six Specialty Club Of British Columbia November 05 to November 05, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 4

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 04 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 4
Friday Best Of Breed   Honey Glendinning 3

Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Richard Meen (Dr) N/A

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 14 to October 16, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Joan Beech N/A
  Best Of Breed   Joan Beech 4
Saturday BPIG   Judy Horton N/A
  Best Of Breed   Judy Horton 4
Friday BPIG   Melvin Beech N/A
  Best Of Breed   Melvin Beech 3

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Puppy In Show   Eugenio Aguilo Gonzales N/A
  Group 3rd   Daniel Ceres Rubio 31
  BPIG   Daniel Ceres Rubio N/A
  Best Of Breed   Daniel Ceres Rubio 3

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC September 16 to September 18, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Harto Stockmari 22
  Best Of Breed   Harto Stockmari 2
Saturday Group 3rd   Elaine Ty 17
  Best Of Breed   Elaine Ty 2
Friday BPIG   Jo Schepers N/A
  Best Of Breed   Jo Schepers 2

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By