Limestone City Obedience & Kennel Club
Sunday, July 29, 2018



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS Can GCh/MBIS BISS Mex GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Per GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owner: Leo Jaime Rabinovitz and Bruno Ocampo
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Johan Becerra-Hernandez
Newfoundland  
GChEx Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
Points: 180 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Johan Becerra-Hernandez
Saluki  
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm
Points: 146
Best Puppy In Show
Judge: Johan Becerra-Hernandez
Samoyed   Vanderbilt's Cake Walk
Best Baby Puppy In Show
Judge: Johan Becerra-Hernandez
German Shepherd Dog  
Harmonia's Bridgit Intensity








Group 1 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bran Linn Amulet
  Setter (Gordon)   45
Group 2nd   Ch Quantrels Red Red Wine   Weimaraner   43
Group 3rd   
Ch K'Mander Dawnglow Arnage
  Spaniel (English Cocker)   36
Group 4th   
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse
  Spaniel (Brittany)   35
BPIG   
GCh Roaneden's Counting Stars
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   N/A
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Rover's Jackie O



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Blue Spruce Holiday Holly

Open Bitch Class
1st Blue Spruce Holiday Holly


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Hideaway Acres Moonshine Serenade




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rowansgaard Paint It Black




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 7 pts (1-3-2-2)
GCh Evening Stars Geeks Have Needs Too

Best Of Opposite Sex
Ch Shadymist Ambercroft Gin Sling

Best Of Winners: (1-3-2-2)
De La Framboisiere Albert

Best Puppy In Breed
Ch Shadymist Ambercroft Gin Sling

Select Dog
Ch Ambertru Turngolds Whatt Nott

Select Bitch
Ch Xanthos Society Splash


Winners Dog: (1-3-2-2)
De La Framboisiere Albert

Open Dog Class
1st De La Framboisiere Albert


Winners Bitch: (1-3-2-2)
Ambertru's Fraid Nott

Reserve Winners Bitch
Bitagold's Heavenly Spirits

Junior Puppy Bitch Class
1st Bitagold's Heavenly Spirits
2nd Ambertru's Quyen Quintessential

Open Bitch Class
1st Ambertru's Fraid Nott


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Roaneden's Counting Stars

Best Puppy In Breed
GCh Roaneden's Counting Stars




Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Bran Linn Amulet

Best Of Opposite Sex
Ch Harbinger's Forest Ranger




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Carannagh's Cillian

Best Puppy In Breed
Ch Carannagh's Cillian


Winners Dog: (1-0-1-0)
Maronova's Incorrigible

Open Dog Class
1st Maronova's Incorrigible



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Whidbey's Dirty Deeds Done Dirt Cheap

Best Of Opposite Sex
Nexus King In The North

Best Puppy In Breed
Nexus King In The North


Winners Dog: (1-0-0-1)
Nexus King In The North

Junior Puppy Dog Class
1st Nexus King In The North



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch K'Mander Dawnglow Arnage




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bryden's Magic Trick



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bryden's Magic Trick

Reserve Winners Bitch
Bryden's Love Actually

Open Bitch Class
1st Bryden's Magic Trick
2nd Bryden's Love Actually


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Bonneterre Hoxsy Willow



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Sanarchoak Carney

12-18 Month Bitch Class
1st Sanarchoak Carney


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 6 pts (2-3-0-2)
Ch Quantrels Red Red Wine

Best Of Opposite Sex
Gramayre Leith Thrill Ride

Best Of Winners: (2-3-0-2)
Quantrels Frozen Cocktail

Best Puppy In Breed
Gramayre Leith Weka Thrill Seeker


Winners Dog: (2-3-0-2)
Gramayre Leith Thrill Ride

Reserve Winners Dog
Sandyridge's Cozy Creekside

Junior Puppy Dog Class
1st Gramayre Leith Thrill Ride

12-18 Month Dog Class
1st Sandyridge's Cozy Creekside


Winners Bitch: (2-3-0-2)
Quantrels Frozen Cocktail

Reserve Winners Bitch
Gramayre Leith Weka Thrill Seeker

Junior Puppy Bitch Class
1st Gramayre Leith Weka Thrill Seeker

12-18 Month Bitch Class
1st Rosewin Tyme To Pay The Pyper

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Quantrels Frozen Cocktail


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm
  Saluki   30
Group 2nd   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   29
Group 3rd   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   28
Group 4th   
GCh Africanadian James T Kirk
  Basenji   23
BPIG   
Branston Trajam Onestep Beyond
  Beagle   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kishniga's Millenium Gal   Borzoi   0
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Africanadian James T Kirk




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish

Best Of Opposite Sex
Masonbranston Bringing Up Baby

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Branston Trajam Onestep Beyond

Best Puppy In Breed
Branston Trajam Onestep Beyond


Winners Dog: (1-3-1-0)
Branston Trajam Onestep Beyond

Junior Puppy Dog Class
1st Branston Trajam Onestep Beyond

3-6 Month Dog Class
1st Masonbranston Keeperoftheflame


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 3 pts (0-1-3-0)
GCh Freckashpeng Vaughn Rurik

Best Of Opposite Sex
Mistraka Zandra Rhodes

Best Puppy In Breed
Mistraka Zandra Rhodes

Select Dog
Ch Helsinki Du Grand Fresnoy



Winners Bitch: (0-1-3-0)
Mistraka Zandra Rhodes

Senior Puppy Bitch Class
1st Mistraka Zandra Rhodes

3-6 Month Bitch Class
1st Kishniga's Millenium Gal


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 7 pts (3-1-3-1)
Ch Palakore's Let It Be Doxieluv

Best Of Opposite Sex
GCh Chetcote Dragon Fire

Best Of Winners: (3-1-3-1)
Palakore's Amulet

Best Puppy In Breed
Ch Palakore's Let It Be Doxieluv


Winners Dog: (3-1-3-1)
Zvezda Kovaleni Amaretto

Reserve Winners Dog
Keen N Egbar I'm Big Red Too

Junior Puppy Dog Class
1st Zvezda Kovaleni Amaretto
2nd Doxieluv Happy Days Fonzie

12-18 Month Dog Class
1st Keen N Egbar I'm Big Red Too


Winners Bitch: (3-1-3-1)
Palakore's Amulet

Senior Puppy Bitch Class
1st Palakore's Amulet


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Crosby Amaruq d'Vitaz

Best Of Opposite Sex
Close To My Heart Yuka D'Vitaz

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Crosby Amaruq d'Vitaz

Best Puppy In Breed
Crosby Amaruq d'Vitaz


Winners Dog: (1-1-0-0)
Crosby Amaruq d'Vitaz

Junior Puppy Dog Class
1st Crosby Amaruq d'Vitaz


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Close To My Heart Yuka D'Vitaz

Junior Puppy Bitch Class
1st Close To My Heart Yuka D'Vitaz


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 5 pts (0-2-2-2)
Ch Kaldaun's Arwen

Best Of Opposite Sex
GCh BaileySong Turkish De Lite

Select Dog
Ch Baileysong MacTire At Kaldaun

Select Bitch
GCh Aotearoa Mana Tika



Winners Bitch: (0-2-2-2)
Kaldaun's Bellatrix

Reserve Winners Bitch
Kaldaun's Beltane

Open Bitch Class
1st Kaldaun's Bellatrix
2nd Kaldaun's Beltane


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cataraqui Heart Of The Home



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cataraqui Heart Of The Home

12-18 Month Bitch Class
1st Cataraqui Heart Of The Home


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Touchstone Party Doll



Open Bitch Class
1st Devonair's Darkwing Yarah


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Johan Becerra-Hernandez Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   33
Group 2nd   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   32
Group 3rd   
Green Meadow's Daggers Of Darkness At Nottinghill
  Mastiff   28
Group 4th   Ch Liberty's Stride With Pride   Siberian Husky   18
BPIG    Vanderbilt's Cake Walk   Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group    Vanderbilt's Stolen Sapphire   Samoyed   0
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Scout's Honour Of Bernvonrust

Best Of Opposite Sex
Sennen Just Try Again

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Adelboden's Night Angel

Best Puppy In Breed
Sennen Just Try Again


Winners Dog: (1-1-0-1)
Sennen Just Try Again

Senior Puppy Dog Class
1st Sennen Just Try Again


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Adelboden's Night Angel

12-18 Month Bitch Class
1st Adelboden's Night Angel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh CinniBon's She's The One




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Demetra Dali Land




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Phillmar Xena Warrior Princess

Best Of Opposite Sex
GCh Ravalleses Breakn Allthe Rules

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Ravalleses Casino Royale

Best Puppy In Breed
Ravalleses Casino Royale


Winners Dog: (1-1-1-1)
Ravalleses Casino Royale

Junior Puppy Dog Class
1st Ravalleses Casino Royale


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Soulstorm N Cassel Darkphoenix

Junior Puppy Bitch Class
1st Soulstorm N Cassel Darkphoenix


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chateaurouge's Yissachar

Best Puppy In Breed
Chateaurouge's Yissachar


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chateaurouge's Yissachar

Junior Puppy Dog Class
1st Chateaurouge's Yissachar



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra

Best Of Opposite Sex
Cupar's Maverick

Best Puppy In Breed
Cupar's Maverick

Select Dog
GCh Jerdans The Great Code


Winners Dog: (1-0-1-1)
Cupar's Maverick

Senior Puppy Dog Class
1st Cupar's Maverick



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Riverwaves Born Ready For You

Best Of Opposite Sex
Riverwaves Carry The Skies

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Riverwaves Born Ready For You

Best Puppy In Breed
Riverwaves Born Ready For You


Winners Dog: (2-1-0-0)
Riverwaves Carry The Skies

Reserve Winners Dog
Riverwaves Rocks And Rolls

Senior Puppy Dog Class
1st Riverwaves Carry The Skies

Open Dog Class
1st Riverwaves Rocks And Rolls


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Riverwaves Born Ready For You

Senior Puppy Bitch Class
1st Riverwaves Born Ready For You


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike

Best Of Opposite Sex
Vanderbilt's Maple Moon

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Vanderbilt's Cake Walk

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Cake Walk


Winners Dog: (1-2-1-0)
Vanderbilt's Cake Walk

Junior Puppy Dog Class
1st Vanderbilt's Cake Walk


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Vanderbilt's Maple Moon

Reserve Winners Bitch
Vanderbilt's Ride The Clouds

Junior Puppy Bitch Class
1st Vanderbilt's Maple Moon
2nd Vanderbilt's Ride The Clouds

3-6 Month Bitch Class
1st Vanderbilt's Stolen Sapphire


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Liberty's Stride With Pride

Best Of Opposite Sex
GCh Perun's Angel Trumpet

Select Bitch
GCh Perun's Silver Lace Vine




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Johan Becerra-Hernandez Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Krisma's Xman First Class
  Kerry Blue Terrier   16
Group 2nd   
GChEx Keepsake Timtara Ima Rockstar
  Soft-Coated Wheaten Terrier   15
Group 3rd   
GCh Zealous My Best to You
  Border Terrier   14
Group 4th   
GCh Foxheart Westchester Supergirl
  Airedale Terrier   11
BPIG   
Ch Tuxntails Malachi
  Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Mazara's Two For The Show   Fox Terrier (Wire)   0
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart Westchester Supergirl




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Zealous My Best to You

Best Of Opposite Sex
Thistlebitt Brother Cadfael

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Thistlebitt Brother Cadfael

Best Puppy In Breed
Fehmarn Deryn Moel


Winners Dog: (1-1-0-1)
Thistlebitt Brother Cadfael

12-18 Month Dog Class
1st Thistlebitt Brother Cadfael


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Fehmarn Deryn Moel

Junior Puppy Bitch Class
1st Fehmarn Deryn Moel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Glitter Stars Don Pedro At Essexshire




Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Mazara's Two For The Show


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Abberann Derbla



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Abberann Derbla

Open Bitch Class
1st Abberann Derbla


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Krisma's Xman First Class




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Wildgoose Roger Wilco

Best Of Opposite Sex
Wildgoose Oscar After Party

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Wildgoose Roger Wilco

Best Puppy In Breed
Wildgoose Roger Wilco


Winners Dog: (1-2-0-0)
Wildgoose Roger Wilco

Junior Puppy Dog Class
1st Wildgoose Roger Wilco


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Wildgoose Oscar After Party

Reserve Winners Bitch
Wildgoose Hudson Baby Bourbon

Senior Puppy Bitch Class
1st Wildgoose Hudson Baby Bourbon

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wildgoose Oscar After Party


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Tuxntails Malachi

Best Of Opposite Sex
Windydance N Jerdaise Mystique

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Ashlyn's Take It Away

Best Puppy In Breed
GCh Tuxntails Malachi


Winners Dog: (1-3-1-0)
Ashlyn's Take It Away

12-18 Month Dog Class
1st Ashlyn's Take It Away


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Windydance N Jerdaise Mystique

Reserve Winners Bitch
Sparx Hide And Go Seek

Senior Puppy Bitch Class
1st Pawzazz's Repeat Performance 2nd

Open Bitch Class
1st Windydance N Jerdaise Mystique
2nd Sparx Hide And Go Seek

3-6 Month Bitch Class
1st Silvershadow Head Over Heels


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Scalawag Paloma I Won The Mirror Ball




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Keepsake Timtara Ima Rockstar




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Johan Becerra-Hernandez Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Michaelmas Yue Yue Fen
  Pekingese   17
Group 2nd   Ch Wannabee Searching For Stardom   Miniature Pinscher   9
Group 3rd   
GCh Xoe-Eleki's Emerald City
  Pug   8
Group 4th   
GCh Selah Leavin N Impression
  Havanese   6
BPIG   Ch Wannabee Searching For Stardom   Miniature Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Belina Leather And Lace At Rythm   Italian Greyhound   0
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch SassyTails Sexy Piano Man

Best Of Opposite Sex
Windwater Uptown Funk Ladyday

Best Puppy In Breed
Ch SassyTails Sexy Piano Man



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Windwater Uptown Funk Ladyday

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Windwater Uptown Funk Ladyday


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Dachari Pixie Dust

Best Puppy In Breed
Tickitbou N Navyn Supermodel



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Dachari Pixie Dust

Reserve Winners Bitch
Tickitbou N Navyn Supermodel

Junior Puppy Bitch Class
1st Tickitbou N Navyn Supermodel

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dachari Pixie Dust


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Selah Leavin N Impression




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Marchwind Riverport's Enzo



3-6 Month Bitch Class
1st Belina Leather And Lace At Rythm


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Wannabee Searching For Stardom

Best Puppy In Breed
Ch Wannabee Searching For Stardom




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 7 pts (3-3-2-0)
GCh Michaelmas Yue Yue Fen

Best Of Opposite Sex
Taeplace Butterfly Kisses

Best Of Winners: (3-3-2-0)
Coodeefoo Well Armed

Best Puppy In Breed
Taeplace Merlinus

Select Dog
GCh Taeplace SoGangsta At Obsession


Winners Dog: (3-3-2-0)
Coodeefoo Well Armed

Reserve Winners Dog
Jonsville Just Joey Livanda

Junior Puppy Dog Class
1st Taeplace Merlinus

12-18 Month Dog Class
1st Coodeefoo Well Armed

Open Dog Class
1st Jonsville Just Joey Livanda


Winners Bitch: (3-3-2-0)
Taeplace Butterfly Kisses

Reserve Winners Bitch
Coodeefoo Cherina At Taeplace

Senior Puppy Bitch Class
1st Taeplace Butterfly Kisses

Open Bitch Class
1st Coodeefoo Cherina At Taeplace
2nd Taeplace Angeleyes


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Xoe-Eleki's Emerald City


Winners Dog: (1-0-1-0)
Claripugs Smith And Wesson

Open Dog Class
1st Claripugs Smith And Wesson



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Path To Perfection Gold Edition




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Johan Becerra-Hernandez Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
  Chinese Shar-Pei   14
Group 2nd   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   11
Group 3rd   
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane
  Bulldog   9
Group 4th   GCh Asa's Believe It Or Not   Poodle (Miniature)   7
BPIG   Ch Gulfbreeze Glow Oprah The Showgirl   Poodle (Miniature)   N/A
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chan Chue One Kiss With Selectabull

Best Puppy In Breed
Chan Chue One Kiss With Selectabull



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chan Chue One Kiss With Selectabull

Junior Puppy Bitch Class
1st Chan Chue One Kiss With Selectabull


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane

Best Of Opposite Sex
Ch Rocyn's Bulldacious Roots And Wings




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X

Best Of Opposite Sex
GCh Gumby's Jive Talking Underdog

Best Puppy In Breed
Siosalach's The Force Awakens



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Siosalach's The Force Awakens

Junior Puppy Bitch Class
1st Siosalach's The Force Awakens


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Eltorro Fxmoor P'Cherie Brioche




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Asa's Believe It Or Not

Best Of Opposite Sex
Ch Gulfbreeze Glow Oprah The Showgirl

Best Puppy In Breed
Ch Gulfbreeze Glow Oprah The Showgirl



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Glow Jasmin Pride De Pura Lana

Reserve Winners Bitch
Asa's Crazy One More Time

Senior Puppy Bitch Class
1st Asa's Crazy One More Time

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Glow Jasmin Pride De Pura Lana


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
GCh Piccadilly's Wilson Leclerc




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ci Ni Tag-Tu Trinleh Yeti Ahkama

Best Puppy In Breed
Ci Ni Tag-Tu Trinleh Yeti Ahkama


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ci Ni Tag-Tu Trinleh Yeti Ahkama

Junior Puppy Dog Class
1st Ci Ni Tag-Tu Trinleh Yeti Ahkama



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Clavellin (Mendez)


Winners Dog: (1-0-0-0)
Clavellin (Mendez)

Open Dog Class
1st Clavellin (Mendez)



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sylvan Argent Hollywood And Vine
  Collie (Rough)   19
Group 2nd   
GCh Catalyst's Bush Party At TK
  Australian Cattle Dog   18
Group 3rd   
GCh Beaugency BRIX
  Briard   17
Group 4th   
GCh Bellaclan Bugatti
  Border Collie   16
BPIG   
Onawhim's What If
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Harmonia's Bridgit Intensity
  German Shepherd Dog   0
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Catalyst's Bush Party At TK


3-6 Month Dog Class
1st Catalyst's Started With A Song



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bellaclan Bugatti


3-6 Month Dog Class
1st Hollowshot Dennis The Menace



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
I'm Special Noirt Quest For Glory



Winners Bitch: (0-1-0-0)
I'm Special Noirt Quest For Glory

12-18 Month Bitch Class
1st I'm Special Noirt Quest For Glory


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Beaugency BRIX




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sylvan Argent Hollywood And Vine



3-6 Month Bitch Class
1st Crishmal Legacy Of Graceful


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Harmonia's A Magic Moment

Best Of Opposite Sex
Ch Hellwigg's To Hot To B Reckless



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Harmonia's A Magic Moment

Reserve Winners Bitch
Robillane's Maggie

Canadian Bred Bitch Class
1st Hellwigg's Catching Fire

Open Bitch Class
1st Harmonia's A Magic Moment
2nd Robillane's Maggie

3-6 Month Bitch Class
1st Harmonia's Bridgit Intensity


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Merrimac's Royalty At Tasiahills


Winners Dog: (1-0-0-0)
Merrimac's Royalty At Tasiahills

12-18 Month Dog Class
1st Merrimac's Royalty At Tasiahills



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Onawhim's What If

Best Of Opposite Sex
Canami Grey Goose

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Onawhim's What If

Best Puppy In Breed
Onawhim's What If


Winners Dog: (2-3-0-0)
Canami Grey Goose

Reserve Winners Dog
Glencastle Remember Me

12-18 Month Dog Class
1st Canami Grey Goose

Open Dog Class
1st Glencastle Remember Me


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Onawhim's What If

Reserve Winners Bitch
Glencastle Quixotic Encounter

Junior Puppy Bitch Class
1st Onawhim's What If

Canadian Bred Bitch Class
1st Glencastle Quixotic Encounter
2nd Onawhim's Dream It


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Aelwyd Aberwyvern Moonstone

Best Of Opposite Sex
GCh Edgebrook How D'u Like Me Now

Best Puppy In Breed
Sanddigger & Puddleduck's Reign Of Fire

Select Bitch
GCh Merrymoon Pluperfect Pippin


3-6 Month Dog Class
1st Edgebrook's Zorro's Revenge


Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Cymry Yankee Poppet
2nd Cymry Yankee Charm


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By